XHG1AKELII HONGARIJE. Ingezonden Stukken. Marktberichten Predikbeurten. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. OALLANTSOOa Zondag 23 October trad in bet lokaal van Mevr. van Tekelenburg-de Vries op de beer Henri Nolles dé kindei-vriend van. Den Haag, Hazelaarstr. 36. In de middagvoorstelling, die bijgewoond werd door een zestigtal kinderen en eenige oudérs, bêêft dé lieer Nolles de Oud-Hollandscbe poppenkast vertoond. De kluchtige lotgevallen van Jan Kiaassen werden in drie bedrijven op prettige wijze gegeven. De kinderen héb ben geschaterd. De zaal daverde telkens van vroolijk Salach. Het was iets moois voor de jeugd, dat ze nieil cht zullen vergeten. Daarna volgde vermakelijke goo chelkunst, waarbij de kinderen zelf mochten meehel pen. Do heer Nolles mag zeker de kindervriend gè- noemd worden, hij heeft er slag van met kinderen om te gaan en hun eenige uren van veel genot te ver schaffen. De geheele kindervoorstelling deed de heer Nolles "kennen als een beschaafd organisator van ge zellig kinderfeest Jammer, dat het weer zoo slecht was, waardoor verschillende kinderen van buiten het dorp de voorstelling met'hebben kunnen bijwonen. We mjeenen den heer Nolles, die reëds aan zéér veel kinderen prettige uurtjes heeft verschaft, o.a. ook aan Prinsees Juliana, voor kinderfeesten te mogen aanbevelen. 's Avonds om 8 uur optreden voor ouderen. Aanwezig waren een 40-tal personen, wat zeker ook te wijten was aan het bijzonder slechte weer. De goocheltoeren, di,é de beer Nolles uitvoerde, en vooral de amusante buik- spreekkunst met sprekende en zingened automaten "wé len zeer in den smaak. De aanwezigen hebben een prettigen avond gehad. Ook bij het optreden voor vol wassenen toonde de heer Nolles zich de beschaafde, geestige goochelaar, die èn de kinderen èn volwassenen weet te amuseeren. BARSINGERHORN. Het vervolg onderwijs aan de O. L. School alhier is begonnen met 12 leerlingen. Voor de betrekking van onderwijzer aan de o. 1. school hebben zich 5 sollicitanten aangemeld. WIERINGEN. De zware Noordwester storm heeft aan de in aan bouw zijnde werkhaven der Zuiderzeewerken alhier nogal belangrijke schade aangebracht Vooral de Oostdam der haven heeft over een lengte van pl.m. 200 meter nogal geleden en ia veel van het gemaakte talud en zandwerk weggeslagen. Verder hebben de rijksketen (schaftlokalen) ook nogal averij bekomen en is er van een keet het geheele dak afgewaaid. Ook is een Rijks-onderlosser (modderbak) van zijn ankers losgeraakt en weggedreven. GEBREK AAN WATER. De bovenpanden van de Schoterlandsche Compag- non'srviaarit van die Bonlte Bok af, ldigtgen izoa goed als droog en zijn voor de scheepvaart niet meer be schikbaar. Voor de omgeving is dat een groot onge rief, zoowel voor de menschen als voor het vee. Ook kan de turf niet worden weggevoerd en is het melk- vervoer stopgezet, omdat goede landwegen ontbre ken. Verdere producten van den bodem kunnen even min worden afgevoerd. J.l. Maandag hebben Gede puteerde Staten van Friesland, vergezeld van den provincialen hoofdingenieur» den toestanjd aldaar opgenomen. Er is nu een plan gemaakt om door middel van een bakkenzuiger water te betrekken uit het bovenpand van het Tjongcrkanaal en dat door ac 10de wijk te voeren naar de bovenpauden van de Schoterlandsche Compagnonsvaart. Vandaag wordlt daarmee een begin gemaakt. QEtóti opmalings- werktuig brengt ongevoor 2000 M3: water per uur in de 10de wijk. Wanneer de waterstand in de boven panden van do Schoterlandsche Compagnonsvaart als gevolg van do opmaling behoorlijk is verhoogd, zullen door aflating door de sluizen de benedenpan- deq van die vaart ook van water worden voorzien. Mocht ibij de opmaling van H waiter udit helt (boven pand van het Tjongerkanaal blijken, dat dit pand te veel water verliest, dan zal dezelfde zuiger water, uit het benedenpand vandat kanaal naar het bo venpand voeren. MOTORONGELUK TE EINDHOVEN. Uit Eindhoven, *23 October. Gisteravond reed H. Maus, uit Stratum, op .den Aalsterweg per motorfiets in volle vaart van achter tegen een kar. Het mo torrijwiel werd totaal vernield, terwijl de bestuurder zoodanig werd gewond), dat hij kort daarna overleed. Zekore W. v. d. Boomen, die op de duo-zitting zat, werd ook ernstig gewond, zoodat men voor zijn leven vreest, De voorman van do kar, waartegen de motor aanbotste, alsmede een man, die er achter op zat, kwamen er wonderlijk ongedeerd af, niettegenstaan de het paard op hol sloeg. Beide eerstgenoemde "personen zijn gehuwd en vader van resp. 4 en 6 kin deren. DE GEVOLGEN VAN DEN LAGEN RIJNSTAND. Uit Arnhem, 22 Oct. Tengevolge van den lagen Rijn-waterstand heeft de electrische centrale te Arn hem, bij gebrek aan voedingswater, geruimen tijd stil gestaan. Van half zes tot half negen gister avond waren Arnhem, De Steeg, Dieren, Brummen enz. van electrisch licht verstoken. Men tracht door buizenaanleg het euvel te verhelpen. WTERINGERWAARD. De vereenigiing ^uigerkring", aanvankelijk niet een ledental van ruiim '100, is ombonden. Het scheen wel of de ambitie zoo op eens was verdwenen. Mis schien zou 't beter gegaan zijn, wanneer het meer «Nuitsajveuniden waren gebleven, ofsovhoon voor ver- oeniglingsleven ook onlder de burgerij niet bijzonder veel wordt gevoeld. OUDKARSPEL. Uitslag competitiewedstrijden van IJl. Zondag: D. TjS. I, alhier tegen RjS.V. II te Bergen, met 4—1 in hot voordeel van D.T.iS. Wit-Blauw II alhier tegen S.V.V. MI te Schoorl, met 8—2, in het voordeel van W. B. WINKEL. In een te Schagen gehouden vergadering van Bur gemeesters, en Secretarissen in het Kanton Schagen, waarbij -ook .tegenwoordig waren de heer Verdtegen wethouder van den Helder en de directeur van de Districts-Arbeidsbeurs, heeft naast de droogmaking der Zuiderzee, ook een voorziening in mu te ver wachten werkloosheid leen' punt van ernstige be raadslaging uitgemaakt en is men tot de beslissing, gekomen om de gemeentebesturen te verzoeken ter plaaliise eene vergadering te hebben met andere li chamen, als waterschappen, teneinde te weten 'te ko men, welke werken er te doen zouden zijn. 1 WINKEL. Aan de coöperatieve broodbakkerij „de Tijdgeest" alhier 1a vergunning verleend om in afwijking van het bepaalde bij de Arbeidswet, des voormiddags tusschen 2 en 4 uur meltj voorbereidende bakkersar- beid 'te mogen beginnen. a WINKEL. «Met ingang van 1' November a.s. is mej. C. Bruïn kantoorbediende bij de Posterijen en Telegrafie te Winkel, ais zoodanig overgeplaatst naar het kantoor Velsen. VALKKOOG. Zondag trad 'de alom gevierde D. Pool op In heï café van den heer J. v, Schoorl alhier. Even als al tijd had de komst van Daantje velen naar Van Schoorl doen gaan eö zonder spijt, daar door allen genoten is. Hij is dan ook als cabaretzanger en In voordracht eenig in zijn soort. Wij roepen daarom Daantjo een tot weerziens toe. Een gezellig bal be rtoot dezen avond. NIEUWE NIEDORP. Zondag JL werd alhier op het terrein van den heer J. Langedijk een voetbalwedstrijd gespeeld door do club uit Lutjewinkel tegen N.V.V. II alhier. De Niedorpers wonnen met 4—5. TEGEN DE SALARIEERING VAN BURGEMEES TER EN ONTVANGER. In de raadsvergadering van Hoogwoud, gehouden Donderdag 20 October jl. (waarvan uitvoerig verslag werdi toegezonden aan onze lezers te Hoogwoud en omgeving) werd met 6 stemmen, de heer Portegies was afwezig, besloten, het salaris van den burge meester te bepalen op f2000. Dab van dien gemeente-' ontvanger werd op f 1000 bepaald Gedi. Staten hadden deze salarissen bij hunne laatste salarisregeling voor Burgemeesters en Secro- itarissen en Ontvaniger.s respectievelijk bepaald op f2500 en f1400. De post presentiegelden raadsleden werd van f 200 op f 150 gebracht OUDKARSPEL. in verband met het in werking stellen van de kamerovens voor het gasbedrijf aan den Langendijk en St Pancras, waren voor Maandagmiddag de raden der 5 gemeenten uitgenoodigd tot een bijeenkomst m „Con- cordia". De Voorzitter van de Gascommissie, Burgemeester Brinkman, leidde de vergadering, heette allen welkom én wees op hetgeen tot stand gekomen is, waarbij de hoop werd uitgesproken dat nu het leed geleden is. Z.E. memoreerde de oprichting van het gasbedrijf door de vier gemeenten in 1909, deelde méde, dat einde 1910 het aantal verbruikers 1000 was, met 'een productie van 35000 M3., terwijl dit heden 2200 ver bruikers is met een proauctie van 900.000 M3. Het bedrijf begon met 2 ovens, één van 5 en éen van 6 retorten, in 1911 werd een derde gebouwd met 8 retorten, in 1912* kwam er een tweede gashouder bij, van 1500 M3. inhoud, naast de bestaande van 1200 M3. In 1913 werd de 6 retorts-oven vervangen door een met 8 retorten. In 1917 werd da 5 retorts vervangen door ©en met 8 retorten en vanaf 1917 waren gedurende dien winter alle ovens in gebruik, zoodat zonder eenige re serve gestookt moest worden. In 1919 werd 'dan ook besloten, een plan op te maken tot vergrootingvan do fabriek, omdat het niet mogelijk was zoo langer door te werken. Zoo werd het, besprekende en overwegèndè, 1920, toen de commissie kennis kreeg van de resultaten dér daar in 'werking zijnde kamerovens, waarvan het gevolg was, dat ook hier tot kameroven-bouw besloten werd In December vpn hetzelfde jaar werd reeds de fundeering gelegd door den aannemer Wind te Medemblik en half iApril werd een aanvang gemaakt met den bouw van de kamerovens door de ünna Klörme uit Don na undt, welke ovens heden zooverre gereed zijn, dat ze in gebruik kunnen worden genomen. Naadt door ;den directeur nog een uiteenzetting was 'gegeven van hetgeen heden op het fabrieksterrein zal worden gedemonstreerd, gingen allen daar een kijkje nemen. Wo kregen toen te zien, hoe, voortbewogen aoor ceh electro-motor van 12 P.K., die hoog boven m het lift- gebouw staat ©en kolenbak met een inhoud van 1600 K.G. kolen de lift naar boven wordt gehesehen, daar na het opentrekken van een schuif in ©en der kamers wordt geledigd welk werkj e, bijna zonder handen-arbeid slechts een tijd vordert van ongeveer ©en minuut, de bak komt daarna weer naar benoden en zoodra deze aan het eind punt gekomen is, valt een handel, waardoor ze automa tisch uit haar werk gesteld Is. Het vervoer van cokes naar het cokes-reservoir ge schiedt op geringere afstand, verkregen door het omhalen van een wissel. Heeft uit de kolen de gasproductie plaats gehad, welke van 12—18 uur duurt, wordt onder de kamer eer* wagen gereden, juist groot genoeg om dien inhoud van de kamer te bevatten. Door een enkele handbeweging draai en de deuren in haar hengsels en valt de gloeiend© cokes massa in den wagen. De wagen, die op rails loopt, wordt in den bluschtoren gereden en daar met water besproeid waardoor blusschi.ng plaats heeft en de dampen door den hoogen houten schoorsteen het luchtruim intrekken. Inmiddels is de kamer weer «opnieuw met oen voor raad van 1600 K..G kolen geladen. Het geheel is een werkje van een paar minuten, waaruit dan ook wej verklaard wordt, de groot© arbeidsbesparing. De cokes wordt uit den bluschtoren gereden, de bak op dene wagen wordt aan een luchtbaan met electrische kracht omhoog gehesehen en voort gaat het langs de luchtbaan naar de plaats waar de cokesvoorraad weer mot een hoeveelheid vermeerderd wordt. Deze luchtbaan is echter nog niet geheel gereed, zoo dat het nog wat behelpen is. De groote ovens zijn reeds gedurende een paar dagen in gebruik, omdat de toestand van de oude ovens het niet mogelijk maakte, langer te wachten dan strikt üocxlzakelijK was.Hct is bijna zeker, dat het dan ook daaraan ligt dat de gastoevoer de laatste dagen, aan merkelijk boter is. Hoe dan ook, de oud© ovens be hoefden yeraieuwing en dan is natuurlijk de beste weg, deze verneiuwingen 'aan te brengen volgens do nieuwsté vindingen en vooral als deze nieuwste vindigen oor zaak zijn van vermindering van uitgaven, grooter pro ductie uit dezelfde hoeveelheid kolen en beter gastoévoér. Door deze verbeteringen zal het aantal personecü-Iedén met enkelen verminderd kunnen worden on we meénén wet te weten, dat de yter losse arbeiders roeds dé médé- deeling ontvingen dat hun arbeidskracht na 1 Novemb. niet meer noodig is. I Daarbij zal do arbeid voor de blijvende arbeiders gemakkelijker zijn geworden, zal de gasprijs lager kun nen worden gesteld, zaï de betere toevoor hot "aantal klachten tot een minimum doen beperken, zalmaar laten we ophouden, het mocht eens al te mooi worden voorgesteld. Na bezichtiging van een andor, waarbij de heer direc teur- en enkele technische arbeiders voor de noodigè voorlichting zorgden, gingen we nog een poosje terug naar „Concordia", waar nog door enkele heeren een woordje gesproken werd. De heer Elönne, die zelve aanwezig was, deelde mee, dat aan deze ovens de nieuwste verbeteringen waren aangebracht, Do heer Keizer schetste het ontstaan van do acety- loenfeias(fiaft>rie(k te -Oudkairspél, do pogingen Ite Zuid- scbarwoude voor ddrogeengas door een izelkere van der Zee, do stichting van do gasfabriek, de aanslui ting door Slt Pancras, enz. Burgemeester van Spengler van Zuidscharwoude, sprak izijn vreugde uit voor de eensgerindheid) in detze van do vijf gemeenten, schetste in het kort de totstandkoming van die ULjOv&chooI, waarbij die medewerking nielfc- verkregen werd en sprak als zijn vasfbe ovieriuliging uit' ydia)b alles zeker veel vlugger zou loopen, wanneer de 'geheele La/nigeru&ijk stond onder (ten flink bestuur. Verder werden geschetst de verdiensten van den directeur in het bedrijf, werd spijt betuigd omdat de oud-voorzitter van iBroek door hot gure weer njet aanwezfig kon zijn, word er op gewezen dat de bóe ren Brinkman, J. Kroon en A. Barten nog de eeni- gen izijn, die vanaf do oprichting in de gascommissie zitting hebben, werd melt waardeering gesproken oreer het werk van de firma Klönne, enz. Ongeveer o uizes uur werd de bijeenkomst geslo ten. VERKIEZING HOOGHEEMRAADSCHAP. N. Niedorp, 20 October 1921. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zag ondergeteokende het volgenldo in Uw blad1 opgenomen, en we! naar aanleiding van de can- didaatstelling van heer Eriks van Petten, voor Hoofdingeland in heit district Helder. Waar het ge bleken is, dat de heer Eriks en de heer G. A. G. Verstegen op één en dezelfde lijst' gecandideerd zijn, waar het verder gebleken is dat er onderteekenaars van deze candidateniijst zijn, die wel wilden toee- keneni op deize lijst, indien daarop ook den naam van den heer Verstegen voorkwam; waar hot ver der is gebleken, dat de heer Verstegen niet in aan- imerkliinlgi w-enscht te komen en ook niet kan komen, daar meen# ondergeteeken'de, dat het de morecle plicht is-van den heer Eriks (indien dit nog niet is gebeurd) zijn candidat/uur in te trekken. •U, Mijnheer de Redaoteur, dankend voor de plaatsing, G. GAIJAARD, N. Niedorp. LANGENDIJKER GROENTEN VEILING, Br. op L. 24 Oct. Roode kool f4.9Q a 7.80, 2e soort 12 a 4.10, gele kool f2.50 a 4.30, witte kool f2.50—3.70, 2e soort f 1.60 a 2,20, bravo's f 6.60, kleine 11.80, red star 16.50, uien, driel. 16.80 a 7.50, uien fll a 12.10, losse wortelen f6.80 a 7, 2e soort f 150 a 4.20, alles per 100 Kg. Aanvoer: 49400 Kg. roode kool, 66000 Kg. witte kool, 17000 Kg. gele kool, 18350 Kg. losse wortelen, 7900 Kg. uien, 5150 Kg. aardappelen. ALKMAAR, 24 Oct. Op <lo veemarkt waren heden aangevoerd: 13 koeien 'en ossen f 400600, 10 vette kalveren f 110— 260, per Ned. pond f 2—2.40, 28 nucht. kalveren f 16— 30, 43 vette schapen if 5258, 478 vette varkens f 0.80 —1.02, per Ned. pond. AMlSTiERDAMiSCBE VEEMARKT. Op de heden gehouden veemarkt waren aange voerd: 343 vétte koeien, le kw. f 1.55—1.70, 2e kw. f 1.10—1.20, 3e kw. fO.75—-0.85 per Kg.; 120 melk- en kalikoeten f 5007O0, per stuk, 52 graskalveren f 70— 130; 55 nucht. kalveren f 15—28, 187 schapen f 30— 50, 918 vette varkens, le kw. f 1.16, 2e kw. f 1,14, 3e kiw. f 1.00 per Kg. schoon gewicht. WARlMiENlHU'IZfEN, 22 Oct. Roode kool f 3.50 a 7.20, gele kool f 3.70 a 3:80, wiltte kool f3 a 3.30, uien f 10.80 a 1150, nop f7.80 a 8.10. driel, f6.50 a 6.60,- .peen f6.70 a 6.80, uitschot roode kool f 1.20, uitschot witte kool f 0.40 a 2, blauwe aardappelen f 6.90 a 7.20, bravo's f5.50, Aanvoer: 11575 Kg. roode kool, 1400 Kg. gele kool, 84350 Kg. witte (kool, 5075 Kg. uien, 1500 Kg. nep, 4250 Kg. peen, 7225 Kg. aardappelen. WARiMENiH ULZEIN, 24 Oct. Roode kool f 5.40 a 7.50, gele kool' f 4.10, witte kool f3.20 a 3.60, uien. f'12.40, uitschot witte kool f2.40 a 2.80, blauwe aardapp. f 750 a 7.40, bloemkool f 20.10, Aanvoer: 18100 Kg. roode kool, 2700 Kg. gele kool, 49650 Kg. witte kool, 1575 Kg. uien, 1500 Kg. aard appelen. WINKEL, 24 Oct. Appelen f 4 a 16, peren f 3 a 22, spruitkool f 4 a 16, bieten 18 a 3.50, wortelen f 1 a 2, uien f3 a 5, alles per 100 pond. Andijvie 14 a 5, per 100 stuks. ALKMAAR, 24 Oct. Heden weid besteed: Bloemkool f 4 a 33.40, per -00 stuks. Roode kool «f 4.70 a 6.80, gele kool f 4.10 a 6.90, per 100 Kjg. Wortelen f6.20 a 9.10, per 100 bos. Ap pelen Ï0.Ö8 a 0.24, peren f0.07 a 0.43, per Kg. Sprui ten f 45 a 59, .spercieboonen f 82 a «106, per 100 Kg. ALKMAAR, 22 Oct. Op de heden gehouden weekmarkt waren aange voerd: 18 paarden f350—700, 4 veulens, 114 koeien en ossen f370—700, 53 nucht. kalveren f1428, 291 vette schapen f40—60, 6 mag. varkens f4852, 198 biggen, 10 w., f14—21, 12 bokken en geiten 14—20. ALKMAAR, 22 Oct. (Boterprij'S: Hoogste markt fl.50, milddblmarkt f 1.45, laagste markt f 1.40. Aanvoer 1717 kop. Kip eieren f 18—20, eendeieren f 13—14. DONDERDAG, 27 Oct EVANGELISATIE le: Schagon, nam. 8 uur, de 'heer Boon. Bybellrataa. ONS WITTE KRUIS. Het bestuuur van de afdeeling Schagen van Het Witte Kruis heeft een circulaire gezonden aan oen groot aantal burgers onzer gemeente, die lid van Het Witte Kruis konden zijn en dat niet zijn. Een gedeelte van deze circulaires is opgehaald met als resultaat dat reeds een 60-tal nieuwe leden zich heb^ ben aangemeld. Wij twijfelen niet of als alle circu laires zijn opgehaald, zijn minstens 100 nieuwe leden geworven. Dan is het goedl VOORDRACHTAVOND. De Schager Bestuurderabond had tegen jl. Zater dagavond een 'voordrachtavond uitgeschreven. De heer J. Stormhelm van Amsterdam gaf verschil lende ''""•gmenten uit de legende on de heldhaftige, vrooUvio.- ©ni roemrijke daden vam Uilenspiegel on Lamir Goedzak, van Charles de Goster. Wie heft werk kent), izal met ons eens zijn, dat het nieit gemakkelijk is een publiek dat in doorsnee met bet, werk niet bek'endj is, den diepen dn en tmooien bouiw van het wenk izoo naar voren te brengen, dat het om -eens huiselijk te spréken „hot doet Do heer iSterheim, dat zelf reöds gevoelend blijk baar, gaf een. uitvoerige inleiding om zijn gehoor als 't ware te verplaatsen in het milieu door hem «zoo aanstonds voor hen Ite ischilderen. lEen verdienstelijk voordrager als de heer Sltern- heim is, igelooven wij wel, dat het hem gelukt is te boeden, de groote isltilte die in do zaal heerschte was 'daarvan wel hét bewijs. Tot élot gaf de boor Öteraheim enkele »ocialia- eého verzen. ZAAK VERKOCHT. iHet koffiéhuiis ,,'t V-osje" van den heer J. Boon, aan hét iMaikftpteki, da verkocht aan den heer C. Slik, alhier. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Jeannette, dochter van Jan Albertua Ro- dolph Löbler en van Guurtje Wonder. POLITIE. Verloren: een groene muts; een blauwe muite met groenen rand. Inlichtingen ter Secretarie. DREIGENDE STAKINGEN. Uit Berlijn, 4 October. Hier dreigt een groote verkeersstaking. De taxi-maatschappij eischt een ta rief dat tienmaal zoo hoog is als voor den oorlog en zal van morgen af geen taxi's laten rijden, tenzij het gemeentebestuur dien eisch inwilligt. Bovendien heeft het personeel van den tunnelspoor looneischen gesteld, waarover nog wordt onderhan deld. Mislukken deze besprekingen, dan dreigt een volledige stopzetting van bet bedrijf. GEVAARLIJKE BRAND TE PARIJS. Uit Parijs, 24 October. Een hevige brand ontstond gistermiddag in het fort te Aubervilliers, de Fau- bourg Noordelijk van Parijs. Er was bijna een groote catastrophe veroorzaakt. Tegen vijf uur ontdekte men in de werkplaats waar gasmaskers worden gemaakt, een rookzuil. De brand breidde zich weldra uit naar omliggende werk plaatsen en dreigde de bewaarplaats van granaten, patronen en gasbommen aan te tasten. In allerijl kwam de brandweer van alle zijden aanstormen, ook de Parijsche,* welke binnen een uur dertig stra len op de gevaarlijke bewaarplaats kon richten. Het hoofddoel was, deze bewaarplaats voor ont ploffing te bewaren. Met grooten moed, te midden van de vlammen, die het pakhuis omcirkelden, hield de brandweer uren tegen de hitte stand. Reeds begonnen andere pak huizen met kleine voorraden patronen te springen, evenals kleine granaten, waardoor levensgevaar voor de brandweer ontstond. Enkelen kregen zeer lichte verwondingen. Inmiddels werd het aangrenzende voorstadsdeel afgezet. De bewoners kregen order, voor zoover bij het vuur, hun huizen te ontruimen, terwijl de ver der afgelegen bewoners order kregen, zich naar de bovenverdiepingen te begeven, omdat, indien de gas. bommen ontploften, kans op vergiftiging zou ont- '#uam. De ongelukkige bewoners zochten in den re gen overal een goed heenkomen, met meeneming van alle dingen, waaraan zij het meest gehecht wa ren. Om acht uur verminderde de vuurgloed en wer den de ontploffingen, welke tot aan de poorten yan Parijs konden worden gehoord, zeldzamer. Om ne gen uur was men den brand totaal meester. Het ge- vaar voor de bewaarplaats van gasbommen v/# geheel bezworen, waarom te tien uur do bevolkioa permissie kreeg naar haar huizen terug'te keeren, Aldus was een groote catastrophe voorkomen. EEN INVAL VAN VROUWEN. De ge-m/eenteraacLazititlng 'te Glaisgow werd Dond* dag plotseling gestoord door een 'inval van vrouw* d-n idie raadszaal. lEr wa3 een optochJt van wehkloo zen geweest om le protesteeren «tegen de uitzetting van huurders, dde hun huur niét hadden betaald, imaar de raad weigerde een depultatie der protestoo* renden ite ontvangen. Toon de raadszitting gehouden werd, verscheen opeens in de deur een leider der ar beiders, gevolgd door tel van vrouwen, die hun .Jbalbies" bij zich hadden. De raadszitting werd go- schorét. VERMINDERING DER VROUWELIJKE CRIMJ. NALITEIT. Wij lezen in die .^Maasbode" die volgende Inlichtte, -gen uit de Londensche „Times": De laatste jaren zijn -speciale gevangenissen voer vrouwen gesloten en di-fc verschijnsel valt nog voori durend waar te nemen. Ofschoon dit feit ook samenhangt met een str* ven naar bezuiniging, wordt het toch wel voorname.; lijk door een voortdurende «groote vermindering van vrouwelijke 'gevangenen veroorzaalkt. Deze vermin.. dering, is zeer reëel. Gedurende de 10 jar, eindigende de 1914, viel 't dagelijiksche gemiddelde van vrouwen in de gevanenis van 3.198 tiot 2.375. In 1920 bedroeg dit cijfer 1.209. Nog slechts eenige jaren geleden, wa ren er ongeveer 100 gevangenissen voor vrouwen.; op het oogenb-ltk zijn er nog slechts 25 en van deze had den er slechts 6 im 1^20 een dagelijksch gemiddelde van 50 vrouwen. De vroegere (koning van Hongarije'was den laafe stoen tijd, na de mislukking van zijn laatste bezoek aan Hongarije in Zwitserland en genoot daar het asylrecht. (Eensklaps komt die (tijding dart. koning «en koningin per vliegtuig hun woonplaats hebben boreilkt en tooi Oedenburg in Hongarije zijn aangekomen. Het) heette dat koning Karl on zijn 'gemalin ergens in stilte den tienden verjaardag van hun huwelijk zoudon vieren, en eensklaps étaat de halve wereld in actie nu deze imonaroh in zijn oud koninkrijk verschijnt. Drie 'onbekende lieden hadden Donderdag' een vliegtouiig besteld' voor een vlucht van Duebendorf naar Genève .en terug. 'Even voor hot opstijgen kwa men twee vermomde personen aan per automobiel, dde met drie anderen in het vlieg*"1g stapten, dat da delijk opsteeg en de richting van Genèree koos. Te Genève is het vliegtuig nooit aangekomen en later kreeg de Zwiltsersche régeering bericht, dat de koning en zijn gemalin vertrokken waren. De militairen toe Oudenburg hebben zich bij den aankomst .van den koning en izijn gevolg direct aan zijn zijde ge-schaard on riepen hem uit tot koning van Hongarije. Het bataljon van kolonel1 Osztenburg kreeg op dracht den koning per .trein naar Boedapest te ver gezellen. Na eenige strubbeling Ja de koning te Boedapest aangekomen.. Zondagavond Is de helft van het gar nizoen tot hem .oreergeloopen. .D'e Hougoarsche regeering Is do'or den komst van koning C&arl volkomen nrorrast, 'üe ge.zawten van de Staten der kleine entente hebben bij den minister- van hultenlandsche zaken en den regent verklarin gen overhandigd, welke daarop neerkomen, dat de terugkomst van .den koning den vrede in Midden- Europa bedreigt en dat ,als de Hongaarscho regee ring de Karli-stische onderneming niet met zijn eigen middelen kan meester wonden, de staten der kleine entente zich genoopt zulllon zien in te grijpen. Uit alle latere berichten blijkt, dat deze poging van koning Karl en niet het minst van zijn eer zuchtige gemalin Zita, weer op een mislukking zal uitiloopcn., scherp verzet als er komlt zoowol van het binnen- als bet buitenland. De troepen van koning Karl zijn in do nabijheid vian .Boedapest bij Boedaoers, met de troepen van den regent IHortlhy slaags «geraakt. Een delegatie van socialistische arbeiders beeft alle 'Bteuni aan de tegenwoordige regeering toege- (Weenen wordt do toestand ernstig geacht. Do regeering heeft de noodige maateregelen tegen den monarchistischen staatsgreep getroffen. De Vossische Zeitung vernbemlt nog, dat -de keizer lijke trein van Oedenburg, naar Raab door dde trei nen met soldaten was vergezeld. Tusschen Acs en Komorn «hadden) an-tl-KarÜtoten de spoorbaan opge broken zoadat de reis moest worden onderbroken. Karl schijrit vast besloten, eventueel met geweld Boe dapest te veroveren. Te «Boedapest zijn tegenmaatre gelen getroffen. IDo berichten ul/li Wes^Hongarije zeggen, dat aldaar zestig duizend man Karllétfsche 'troepen zijn gecon centreerd. Deze (bestaan uit Hongaren, Tirolers, Stier- mark'örs, Oostenrijkers, Beieren en Kroaiton, Tus schen die karlistien en de aanhangers van Hejjas zijn botsingen voorgekomen. Uiit nadere berichten blijkt, dat de troepen van koning Karl op 11 Kilomter van Boedapest klop heb ben gehad. Zijn troepen schijnen in vollen terug tocht naar Hereeglhalom, 60 (Kilometer van Boeda pest. Er ds door generaal Hege-dues nog gep.oogd «om met de regeering tot een vergelijk te komen, maar tevergeefs. De tijding dat koning Karl in Hongarije te aange komen, heeft ook in Tsjecho-Slowakije groote be roering gebracht en de regeering. daar is gereed om «tot het' uiterste op te treden. D;e Raad van Ambassadeurs gaf aan de geallieer de vertegenwoordigers te Boedapest opdracht, de Homgaarsche regeering aan te manen, de afzetting van Karl ite proclameeren, hem te arresteeren en het l-and uit te zetten. In het tegenovergestelde ge val wijzen de geallieerden alle verantwoordelijkheid voor de gevolgen af. Naar het „Neue Wiener Taghlatt" van wel inge lichte zdj-de verneemt, zijn ex-koning Karl en ex- koningin Zita hedenmiddag door 'de troepen van Horthy gevangen genomen. Uilt Boedapest wordt gemeld: De militaire actie ls voortgezet -en geviolgd door een terugtocht der troe pen des koning-s, die tal van gevangenen 'Verloren. De koning met zijn gevolg en de troepen .vertrok ken met gereed gehouden itreinen in d© richting Ko morn. De regeering acht de militaire actie daarmee geëindigd, daar zij van meening is, dat de koning geen kans meer heeift om door noemenswaardige ver sterking zijner strijdmacht zijn militaire positie te xerbeteren. Voor zoover de toeéfcand in de middaguren is te overzien heeft Horthy een volslagen overwinning behaald. Karto vooruitzichten zijn minder gunstig. Zijn troepen zijn teruggedrongen, en hij heeft ook nie-t do algemeen© geestdrift gevonden, waarop hij blijkbaar gerekend had. De koning beschikt ech ter nog steeds over een voldoende (troepenmacht om die van Horthy te verslaan. Reuter meldt nog, uit' Weenen: Zooeven te hier bericht ontvangen dat na «do gevechten van heden de Karlistische Itroepen zijn verstrooid, waarop bun leaders de vlucht namen en. ex-koning Karl aan de regeeringstroepen werd overgelaten. Naar verluidt, werd Kart met alle consideratie uit geleverd aan kolonel F«aJvy den commandani) vau de regeerlngstoro.epon.

Schager Courant | 1921 | | pagina 2