Alltltü NitllS- Mmttntit- Lullnvllii Installatie Burgemeester Burger. Armistice Day. Donderdag 17 November 1921. J 64ste Jaargang. No. 6926. llilgeversi N.V. v.h. TIIAPMAN Co, Schagen. Arrondissemènts Rechtbank te Alkmaar. l)u htail verschijnt viermaal per week :L)insdag, Woensdag, Donder- Eiiu Zaterdag. Hij itnending tot 's m.8 uur worden Advertentihn „u.neC inogelnk tn liet eerstuiikumend nummer geplaatst. POSTREKENINO No. 23330. INT. TELEF. no. 20 Prijs per 3 maanden f 1.6&. Losse nummers 6 cent. ADVHK1HN TïKN' van 1 tot 5 regels I' 1.10, iedere regel meer 20 et. (hewijsno inbegrepen), Groöie Iciicts woiiten naar plaatsruimte berekend Woonedag had te Warmenhuizen stallatie van den nieuwbonoemden plaats ds in- Burgemeester, den heer Jh. Burger. In drié automobielen werd de Burgemeester met zijn familie, door de beide wethouders, de heeren Swan en De Groot en den gemeentesecretaris, den hr. Rijs, van zijn woning gehaald an naar het raad huis te Warmenhuizen gereden. Daar stond inde vestibule de Raad gereed om Burgemeester, echtge- noote en familie te ontvangen. Nadat allen in de raadzaal, waar op de publieke tribune ook verschillende personen hadden plaats genomen, waren gezeten, opende wethouder Swan deze buitengewone vergadering. Voorgelezen werden het bericht van benoeming en beëediging, waarna de heer Swan zich tot den nieuwen Burgemeester richtte en hem hartelijk toesprak. Nu, &'.dus de heer Swan, aan de verschillende formaliteiten is vol daan, is dan het plechtig oogenblik aangebroken dat ik de aangename taak mag verrichten om u, mijn heer Burger, als Burgemeester der gemeente War menhuizen te installeeren. Toen het hier algemeen bekend werd dat uw ambtsvoorganger eervol ontslag had aangevraagd, kwam er al spoedig onrust in de gemeente en hoorde men ook openbaar de vraag naar voren komen: wie en wat zullen wij hier als Burgemeester, krijgen? zal het iemand zijn die met ons mee zal leven, die zich op het platteland thuis zal gevoelen, die onze behoeften kent, een practisch en bekwaam man? En direct werd hierbij ook gedacht aan u, om dat wij u kennen en hoogachten als magistraat en als mensch. De kioivereenigingen hier spraken zich eenparig' uit dat u zou worden benoemd tot onzen burgemeester en besloten dat te bevorderen. Ook de leden van den Raad spraken zich allen in denzelf den geest uit en gingen tot den Commissaris der Koningin om hem te verzoeken uw benoeming te bevorderen. Welke andere motieven ook daarbij mochten hebben geleid, doet niets terzake, wij heb ben succes gehad en ik weet dat ik uit naam van bijna alle gemeentenaren en alle raadsleden, u hier met ingenomenheid als onzen burgemeester mag be groeten. do vreugde waarmee wij u verwelkomen, wordt echter getemperd, wanneer wij denken aan uw ge- achten voorganger. En het is met een gevoel van groote deernis, dat een elk die naastenliefde kent, zal moeten aanschouwen den geestelijken ondergang van dat jonge menschenleven. Spr. herinnert aan het woord van een hoogstaand man eens aan een graf gesproken: als hij in ons midden was, gevoelden wij ons gerust. Wel nu, dat gevoel van rust en zekerheid beheerscht ons, nu aan uwe bekwame handen het bestuur van deze gemeente is opgedragen en het is met deze harte lijke woorden dat de heer Swan den nieuwbenoem- den Burgemeester het teeken zijner waardigheid om hangt. Spr. maakt daarna de opmerking dat in oogenblik- ken als deze de mensch willens of onwillens krijgt een gevoel van saamhoorigheid. Dat gevoel hoopt hij, zal men eerbiedigen, opdat alle gemeentenaren van Warmenhuizen zich zullen gevoelen leden van één gemeenschap, leden van één huisgezin, onder de leiding van den hoer Burger als burgervader. Spr. is ervan overtuigd dat onze nieuwe burgemeester zal geven het beste wat in Jiem is. Hij hoopt dat hem de kracht en gezondheid moge gegeven zijn om deze zware en dubbele taak naar behooren te vervullen, tot eigen zelfvoldoening en tot verhooging van den bloei der gemeente Warmenhuizen. (Applaus). De nieuwe Burgemeester brengt ln zijn antwoord in de eerste plaats dank aan H. M. de Koningin, Mi nister van Binnenlandsche Zaken, Commissaris der Koningin, voor zijne benoeming tot burgemeester der gemeente Warmenhuizen. Dan dank aan den heer wan, die hem zoo hartelijk heeft toegesproken. Eveneens dank aan hem voor het vele dat hij als loco-burgemeester heeft gedaan in den tijd verloopen tusschen het heengaan van spr.'s geachten voorgan- ger en dit oogenblik. Het was bekend dat dit werk ij den heer Swan was in goede handen, een be vestiging die spr. uit den mond van den Commissar ris der Koningin toen hij deze bezocht, mocht hoo- ren. Is dat aan den eenen kant voor mij als zijn opvolger een voordeel, aan den anderen kant is het een nadeel, moeilijk als het zal zijn om het werk dat hij zoo goed deed, te verbeteren. Ik weet dat de taak die op mijn schouders is gelegd is een moei-- lijke, een verantwoordelijke taak. Het ambt van bur gemeester is tegenwoordig niet meer een sinecure. Van den burgemeesteï wordt veel werk gevraagd en op den burgemeester is bij veel zaken het oog ge richt. Het ambt van burgemeester komt in den laat- sten tijd steeds meer op den voorgrond, dat alle •achten vraagt en ik hoop van harte dat ik kracht werklust mag behouden om een goed burge- ister voor Warmenhuizen te zijn. ./ij behoeven de zaak niet alleen van dezen kant W bekijken, laat ons in oogenblikken al9 deze ook 1 lichtzijde eens opzoeken. En dan denk ik terug de dagen dat ik als kind aan de hand van mijn vader en moeder deze gemeente bezocht. Ik denk aaji de zoo prettige dagen hier doorgebracht en het f vele genoegen hier gehad. Ook als jongeling heeft sPrde aangenaamste herinneringen aan deze ge meente. Maar ik ga een stap verder en denk aan 1913, toen de eerste pogingen werden gedaan om te komen tot de oprichting van een veilingvereeniging en hoe ik vanaf de eerste oogenblikken lid ben geweest van liet Dag. Bestuur daarvan. Die tijd was druk, \roeg veel van ons, maar hoe gezellig, eensgezind nebben wij steeds vergaderd. Het was mij toen reeds een genoegen een steentje te hebben mogen bijdragen nr ^00,ruitgang van deze streek en deze gemeente, wij nebben ons best gedaan om gemeente, streek en ereeniging vooruit te brengen. Dat zijn aangename herinneringen en die zijn mede n motief geweest dat ik geprobeerd heb hier bur gemeester te worden. Het groote motief daartoe is echter geweest, dat ik wist dat men hier in War menhuizen mij algemeen als Hoofd der gemeente wenschte. Een algemeene actie heeft men op touw fi?* i om dat te bei*eiken. Ik wist dat die actie niet «ging van deze of gene richting, het was de ensch van alle richtingen, zoowel van de Katho lieken, Vrijzinnigen als Antirevolutionnairen. Het was de wensch van de bevolking in het algemeen. Dat algemeen verlangen was voor mij het hoofdmo tief om te solliciteeren. Het is aangenaam om in een oogenblik als dit de conclusie te mogen trekken dat ik op de algemeene medewerking van allen hier zal mogen rekenen. Die algemeene samenwerking is noodig en onmisbaar en spr. roept achtereenvolgens de medewerking van de wethouders, raadsleden, secretaris, directeur der gasfabriek, geneesheer, po litie, van alle gemeenteambtenaren, ja zelfs arbei ders in, ook deze laatsten zijn een schakel in den gemeenschappelijken keten. Spr. richt zich daarna tot ds hoofden der scho len, het onderwijzend personeel, onderwijs is immers in het belang van het algemeen. Tenslotte roept de nieuwe burgemeester de mede werking in van de heeren geestelijken van ver schillende richtingen. Die medewerking is noodig om te krijgen en behouden goede verhoudingen. Hij moet kunnen rekenen op de medewerking van elke richting, zoowel als deze op zijn medewerking kun nen rekenen. Zulk een samenwerking kan niet an ders dan zijn in het belang der gemeentenaren. Wij moeten hier niet hebben een scheiding van verschil lende partijen, dat is voor een gemeente, vooral voor een kleine gemeente groot nadeel en we kunnen elkaar hier niet missen. Laat spr. tenslotte nogmaals inroepen de alge meene medewerking, dan toch alleen kan or iets goeds tot stand komen. Van mijn kant verzeker ik u al mijn krachten te zullen inspannen om de be langen van Warmenhuizen te behartigen. Ik wil u graag de verzekering geven dat ik mij stoed3 zal plaatsen op een ruim standpunt en ik hoop dan met die algemeene medewerking onder Gods zegen dat mijn bestuur voor Warmenhuizen mag brengen groo teren bloei en welvaart voor de ingezetenen dezer gemeente. En hiermee verklaar ik mijn ambt te aan vaarden. (Applaus.) De heer Swan brengt nog dank voor den hem ge- brachten lof en daarna op zijn beurt hartelijk dank voor de hulp van weth. De Groot en raadsleden, niet het minst van den secretaris en den ambte naar ter secretarie, ondervonden in de dagen van zijn locoburgemeesterschap. De heer Rijs, secretaris, wenscht op zijn beurt den heer Burgemeester geluk met zijn benoeming. Hij wenscht ook Warmenhuizen geluk, omdat hij weet op welk een voortreffelijke wijze deze een na burige gemeente heeft bestuurd. Hij wenscht ook zichzelf geluk, omdat hij weet welk e*n humane chef de heer Burger zal zijn. Hij belooit zijn beste krachten te zullen geven en zegt gaarne de gevraag de medewerking toe. De heer Slot wijst er op hoe bij de benoeming van een nieuwen burgemeester tal van vragen naar vo ren komen. Zal hij zich aan het dorpsleven aan passen, zal hij meeleven? Al is hij niet van dezelfde gezindheid, zal hij zich boven de partijen plaatsen? En al deze vragen stellen, was in dit geval ze be antwoorden. Beantwoorden in gunstigen zin. Ik heb u jaren kunnen gadeslaan, ik heb met u saamge- werkt, weet dus hoe u over verschillende dingen denkt. En daarom geef ik u ook vol vertrouwen de medewerking die u vraagt, overtuigd als ik ben dat het een prettige samenwerking zal 2ijn. En ik kan u dan ook verklaren dat de Raad volgaarne met u zal samenwerken tot grooteren bloei der gemeente. (Applaus). Voorzitter spreekt tenslotte nog een algemeen woord van dank aan allen en sluit daarna de bij eenkomst. 's Middags ten twee uur was er receptie, waarop tal van bezoekers den nieuwen Burgemeester kwa men feliciteeren. I 's Avonds werd den heer Burger een diner aange boden, waaraan door familie en verschillende auto riteiten werd deelgenomen. Door een vrijwel algemeen vlaggen gaf de bur gerij uiting aan haar ingenomenheid met de komst van den nieuwen burgemeester. (Zitting van Dinsdag, 15 iNov. 1921. Kalmte kan je redden. 't Was het bekoorlijke eilandje |Urk, dat vandaag den eersten patiënt leverde in d'en -persoon van Wil lem Kramer, een visscher, die een heele poos gele den, in Maart deczes ijaairs namelijk, een 14-jarigen jongen! mishandelde. Die jongen, Hessel van Urk ge naamd, had] Wim's toorn opgewekt. En toen de stoere wisse herman het knaapj e nabij de taanderij van Pie ter iSnoek als een wrekendeNemetsis had achter haald kreeg Hesselitije er ongenadig van langs. Schreu wen en jammeren.niet te weinig, dat begrijp jel En Willem Kramer kreeg heden wegens zijn hard handigheid een eisch tot f25 boete of 25 daagjes de doos in. Een raar heer. Bart Heijblom, uit Alkmaar, maakte daarna be leefd zijne opwachting. Hij wa^ gedetineerd, deze 42 jarige koopman. iBart is 'trouwens ial 'n ouwe bekende bij de Justitie.... heeft al meer geposeerd tn 't vorige rechtsgebouw, in de Langestraat reedsHij was nu met een paar fietsen wat raar aan H scharre len geweest en geraakte met ad 2ijn kunsten ten slotte voor de vierschaar. Zeker wel niet tot zijn onverdeeld genoegen. Maar t liet 'm anders, zoo te zien, vrij koud. Hij bekende, jamaar knap onver schillig en berouwvol zondaar kon hij niet heetent Den 6en October wist hij bij den smid Hoebe te Bergen een vrij goed rijwiel los te peuteren. Hij kreeg 't karretje dat nog wel - 'n veertig guldem waard, was. zoogenaamd in huur. Maar hij schond het hem ge schonken vertrouwen, door de fiets al heel gauw aan zekeren Brakenhof te Oastricum te verkoopen. Bra kenhof betaalde er f 14 voor en deed met elf gulden winst de fiets aan zijn broer over. Den 14-den October wist beklaagde te Heilo zeke ren J. Rus te bewegen, om 'm een fiets te leenen. 'it Was maar, om effies naar Alkmaar te peddelen. Goed. Maar de fiets werd door beklaagde tn de oude Victoriastad beleend bij S. W. Veth voor f7.50. Eu daarna was t nog niet mooi genoeg, want vervol gens heeft -Bart zoowaar het beleende briefje aan een burgervrouwtje verkocht voor f2.50. Ook op 17 October deed Bart niet goed. Hij heeft toen bij Ruiter 'te (Alkmaar een, flets gehuurd en, die voor f 1.50 verkocht aan den mede te Alkmaar woon achtigen veekoopman P. Dekker. Voor al die rare uit stapjes vorderde de heer Officier thans 8 maanden gevang. De verdediger, Mn. Kuatera, die een paar puntjes in de dagvaarding bestreed, refereerde zich voorts aan het oordeel der E.A. Heeren. De „knip" kwijt Aan de beurt was nu zekere .Maarten Gieling, een 35-jarige landbouwer uit Wee ter-Blokker. Hij waa op Zaterdag 13 Aug. ter gelegenheid van de markt to Hoorn en bevond zich met een aantal andere bezoe kers in het bekende café het Park. Hem is ten laste gelegd, dat hij daar zekere iSimon Bijl een portemon- naie heeft ontnomen. Simon, een boerenjongen van Spierdijk, zei, op een gegeven oogenblik iets ite voe len, aan zijn jaszak, waar de „knip" in zat Oogen- blikkelijk daarna was de portemonnaie weg. Maarten werd toen al -heel gauw gegrepen door een half-bróe- der van Simon, zekere Gerrit Pronk. En (Maarten heeft de portemonnaie toen afgegeven. Maar hij hield maar dadelijk vol, de portemonnaie niet van Simon te hebben gestolen. Hij had1 die gevonden op den grond en was er mee op weg naar den kastelein, zei hij, om daar het ding terug te brengen. Voor den Bur gemeester van Blokker heeft Maarten echter bij ver hoor na «enig aarzelen bekend. Laiter en ook nu ont kende hij echter weer. De O.v.J. achtte na 't getuigenverhoor het ten lastè gelegde bewezen en requireerdè jtêgën Giëling nu f 60 boete of 60 dagen brommen. Mr, Kusters acht het hier voor die rechtspraak een moeilijk geval. Dat het bewijs op aanwijzingen <&r is, zeker spreker zal het niet bestrijden. Maar of het overtuigend bewijs er is, om een veroordeelend von nis uit te spreken, .pleiter meent, dat ernstig te mogen betwijfelen. De advokaat zou niet willen een geldboe te, maar óf vrijspraak, óf vrijheidsstraf en uitmaken: het schuldig of het onschuldig. Volgt een zaak met gesloten^ (leuren. Een andere aliaixe. 'itl Is alweer Bart (Heijblom van zooeven, de bekende Bart uit Alkmaar, die als beschuldigde moest po- soeren. Nu omdat hij op 1 (September J.l. verkeerd heeft gehandeld. Op 31 Augustus had hij van B. Vles- sing op de Laait te Alkmaar 50 izakken gekocht. Des andiedeni idaogs vervoegde hij zich daar weder. Toen was iVlessing niet aanwezig en sprak Bart met den meesterknecht Huurman. Bart kwam nu om 100 zak ken. De baas wist er van, zei hy. Huurman gaf ,100 zakken af,- zonder geld te vangen. Maar Bart had de meesterknecht voorgelogen. Want de baas wist van niets en had ook geen opdracht gegeven. En Bart heeft al heel gauw de zakken by izijn stadgenoot, den koopman J. G. de Jong verkocht voor f 14. De Jong verkocht ze later met eenigen winst, nJ- voor 25 ets. per «tuk. Bart liep er met al die grappen leeiyk in en hoorde thans 4 maanden gev, tegen zich edachen. Niet schelden. 'De 47-jarige kruidenier Olof Schuffel van Rusten burg, had zich den 3cn Mei jl. de vrijheid veroor loofd, om Anna Dekker, de 28-jarige huisvrouw'.van Hermanuh Dekker te beleedigen. Zij is een buur- vrouw van Olof. 't (Spul begon met het ledigen van een aschlroe. Dat deed Olof. De goeie man „had er geen erg in", dat de asch een minder gewenschte uit werking had op de helder gewasschen linnengoedo ren van Antje-buur. Vrouw Klaver zette alle be deesdheid in hare huisvrouweiyke verontwaardiging op zij en maakte bemerking op de -nonchalance van den heer Olof. Maar deze beet dadelijk heftig van zich af. Volgens Anna en volgens hare buurvrouw Anna Appelman, ega van den hier niet onbekenden vracht- ryder A. B-raas, zou beklaagde gezegd hebben: rooie koolddef., hou je stil. Olof beweert echter, dat hij An na Dekker niet voor rooie kooldief schold. Hy had wol gezegd, hou je stil, ga naar je man, die rooie kooldief. En die man, die beeft dat ook gedaan, zei Olof triomfantelijk. Maar Olof werd er met nadruk op attent gemaakt, dat hy nietl mag schelden. Dat is eenmaal- niet (toelaatbaar. Olof, ,niet verlegen, repliceerde: maar zij scheldt my ook en over 't hek komen by my en de deur afslui ten eni mijn kind slaan, dat mogen- zij dan -óók niet eniMaar Olof had' met Anna Dekker uit te schel den, toch gedaan wat hy niet mocht Dat kwam hy aan die weet, doo-r den tegen hem ingostelden eisch 'tot f 16 boete of 15 dagen zitten. Is Nêutjes om een neutje? 'Beklaagde Jaap (Neutjes, was absent. Hij woonit op U-rk en had zich, wederrechtelijk wat eikenho-ut, dat tn zee dreef, (toegeëigend'. Dat lokte nu een eisch uit tot 50 gulden boete -of 50 dagen, (hechtenis. Vernieling. Volgen twee beklaagden tegelijk, jongelui uit' d-e Zijpe. De -een i,s F. v. d. Wal, thans afwezig. -De an- j der, Jan (Slikker, is wel present. Zij hebben in den iiocht van 21 op 22 Aug. ,jl. aan 't Wad, onder Scha gen een- brugleuning vernield. Zulks ten nadeele van I de Banne en polder Schagen. Een zeker niet tot onver deeld genoegen van den heer J. Keesman, opzichtér van de Banne en polder -Schagen, die uren i-n Alkmaar moest toeven, eer dit zaakje aan de beurt kwam en die.dus heden wel niet bepaald zijn plelaiorigste dag had. 't Zaak-je had gauw z'n beslag en de heer Of ficier ei-schte tegen de veraieltzuchtlgon ieder f 30 (boe te -of 30 dagen- hechtenis. Lekker zat. De lange Jan Rèuvers uit Enkhuizen was aldaar in de Westerstraat den 10en- September 'a avonds oin 10 uur zoo hopeloos beschonken, dat hy by Albertus Wiltas tegen een ruit van de voordeur tuimelde. Jan had er zelf niet eens besef van. Maar by Wilms had men 't wel in de gaten., door den doffen plomp van den zatten straatganger en ook door het glasge rinkel. Jan werd opgeknapt -met een eisch tot f20 boete of 20 dagen hechtenis. Mishandeling. De 25-jarige Willem Wit, koopman te Schagen, was op Zondag 14 Aug. jl. te Helder en reed daar met een paard en kar. Maar hy sloeg het paard met de zweep op zeer onbarmhartige wijze en getuigen waren van oordeel, dat het (zóó erg niet noodig was geweest. Tegen Wit werd een tientje boete of 10 da gen hechtenis geëisebt. Mondjedicht. Jacob iStroet, landbouwer 'te H Veld, gemeente Nieu we Nied-orp, was als beklaagde absent. Hij was den 14en 'September jl, in het café 's Land-s Welvaren vanouds kastelein B-ruin, -thans met den heer Ligthart als hospes, Er waren nog andere bezoekers en Stroeti uitte eendge beleedigendJe woorden, tegen een hunner, ze-keren op 't iVeld-, «die b-y ,hem dn -die buurt woont en met wien hy nogal eena iets gehad heeft. De 23- jorlge (Cornelis Rood, hoorde de beleedigendie woor den. De O.V.J. elschte liegen beklaagde I-15 boete of 15 dagen hechtenis. Volgt een zaak met gesloten deuren. Hulp in den EwwCh Daarna kregen wo de zaak tegen deon Jeugdigen ar beider Tb. Strobbe uit Winkel. Toen ter gelegenheid van de kermis aldaarv la den na^ht 'van 7 op 8 Augustus een zyner kameraden in liet arrestantenlokaal, m een der benedenruimten van fcet raadhuis was ondergebracht, ging Strobbe daarheen en wist' oor hard ten aanhoudend op.de deur te beuken en te slaan, z'n kameraad te bevrijden Het meisje waar Strobbe toen mee was, de 22-jarige Anna Kaai, thans dienstbode te Kolhorn, had wel het bon zen gehoord, maar zij had niet .gezien, waarmede Strobbe het deed. De gemeente-veldwachter van Dijk heeft sporen van geweld aan deur en deurstijlen ge constateerd. De O.v.J. eischte tegen Strobbe f 20 boete of 20 dagen hechtenis. Kout later wel, De zaak tegen Cornelis Nelis, wordt, daar de ge tuige evenals beklaagde absent is, aangehouden tot 20 December. Hat mijn en dijn teefcï Gcrardus Waij van Marken-Binnen had zich itai den nacht van 11 op 12 September j.l. wederrechtelijk ter ge- legenheid van de toen aldaar plaats vindende kermis, een gummi-jas toegeëigend, die aan oen anderen ker misbezoeker, H. van 't Loo, uit Oost-Knollendam, be hoorde. De O.v.J. eischte tegen Gcrardus een maand' gevangenis nstraf. Dat olng niet ope± Jacobus Broers, een 34-jarige schippersknecht uit Schagen, was vanaf Februari 1920 tot Maart 1921 pen ningmeester van de afdeeling Schagen van den 'Neaerl. Bond vaif Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw-, en Zuivelbedrijf, gevestigd te Utrecht. Maar Broers heelt die betrekking langniet goed waargenomen en toen vanwege het Bondsbestuur onder zoek werd gedaan, waren de boeken in ontoonbaren staat, en Broers heeft een totaal bedrag van f 181.14 niet verantwoord, maar wederrechtelijk voor zienzelf aangewend. De President vond het een ernstig vergrijp en zeèr trouweloos len opzichte van de andere arbeiders, die hunne contributie ui goed vertrouwen hadden afgedra gen. De O.v.J. eischte 3 maanden gev. tegen beklaagde. Broers wilde gaarne voorwaardelijke straf. Dc laatste zaak was van zoodanigèn aard, dat èr in verband met de eerbaarheid niets van valt ta melden. A.s. Dinsdag [uitspraken. Gisteren, elf November, was de dag der herdenking van het sluiten van den wapenstilstand Ik was i n Londen, het was bijna elf uur, het verkeer in de nabijheid van Yictoria-Station was even druk als anders. Bussen reden langs, auto's reden ^af en aan, het karren-, fietsen- en pienschenverkeer was even groot als altijd op dat uur. Aan niets bemerkte meiij dat er iets bijzonders op til was. Ja, toch, de Continent-express, de trein, die anders om elf uur precies, van Victoria-Station naai Dover vertrekt, zou nu twee minuten eerder vertrékken en stoomde precies op dat vervroegde tijdstip het station uit Het werd elf uur, plots hoorde men boven het ge roezemoes van de groote stad uit een kanonschot en net was alsof een wonder gebeurde. In enkele seconden stierf elk*.- geluid weg. Elke voetganger elke bus, auto, kar, fiets stond stil, onmid dellijk naaat het schot klonk. Elke man ontblootte het hoofd, elke vrouw neigde het hoofd voor gebed. Het werd doodstil. Onder de overkapping van het groote station, „waar anders een voortdurend geraas en gezoem is, kon men een speld hooren vallen. Op de straat, waar anders alles, in voortdurende be weging is, bewoog niets meer. Men hoorde alleen daar ypr achter de overkapping van het station het wegpuffen van den Continent-express, een geluid, dat steeds zach ter werd. hoe meer de trein wegstoomde van d©n Métro- polis van het 'Britsch-e Wereldrijk naar de kust van het Kanaal, aan de andere zijde waarvan de fanden liggen van de Geallieerden, waar zij aan zij, de soldaten, gevallen in den Grooten Oorlog', begraven zijn. Op den dag van den wapenstilstand worden die mheid de dooden te herdenken, et was zeldzaam plechtig en ernstig. Het grijpt in de ziel, die ongewone, nooit gekende stilte, die stilte, dje met niets te vergelijken is, niet met de stiltè van hei Dennenbosch, waar de naalden nog een zachte ruischen- do melodie spelen, niet met de stilte van de heide omdat men altijd nog in de verte een hond hoort aan- slaam een koe hoort bulken, een geit hoort blaten, of een tasanthaan hoort kraaien. Hier in Londen hoorde men niets dan het wegpuffen van d icn trein in de verte. Hier was een tooverwoord gesproken, van eerbied aan de nagedachtenis van degenen, die voor de eer van het vaderland en voor het principe der vrijheid het leven geofferd hebben. De Ministers van Engeland stonden om 11 uur om de Cenotaph, het gedenkteeken voor alle Britsdhe ge sneuvelden in Whitehall te Londen, geschaard, om aan de nagedachtenis der gevallen Britten, eene weemoedige hulde te brengen namens het Volk. Er werden kransen gelegd namens den Koning en den Prins of Wales. Overal in Engeland werden in de kerken de dooden herdacht. Overal in Engeland werd de Vlaamsche klaproos ver kocht ten bate van het fonds door maarschalk Hsig voor de oud-slrijdeis (gesticht. Men zag feitelijk niemand zonder dit einbloean, dat genomen is, omdat daar op de slagvelden' van Vlaan deren,, waar honderdduizenden Engelschen het leven f Blaten hebben, die wilde roode klaproos groeit en loeit tusschen de graven der gevallenen. Het (embleem Cs rood als het bloed, dat gevloeid heeft. Aan ons station waren voor de gedenkplaat met de

Schager Courant | 1921 | | pagina 1