I Gemengd Nieuws. fr edik beurten. Marktberichten. Me KOLHORN. Den 14den overleed in rijn woonplaat» Velp, de heer F. Hesselink, met den heer G. A. Jansen, de oprichter van den Bond voor Staatspensionneering. Alsnog was overledene eene der bestuursleden en penningmeester van de petitie-commissie. Vooral hij den aanvang werd de Bond krachtig gesteund en als het ware op de been gehouden door overledene. SLAPTE IN HET BOUWVAK. Uit Kerkrade, 17 Nov. Bij den aannemer Ruy- ters alhier zijn in den loop dezer week een zeven tigtal arbeiders wegens slapte in het bedrijf ont slagen. BEZUINIGING? Mij schrijft uit Winschoten: Hier worden pogingen aangewend om voor de Onderwijs-Inspectie een gebouw aan te koopen, ter wijl in de vroegere Harmonie, aangekocht en ge restaureerd door het Rijk, nog drie kamers onge bruikt zijn en binnenkort, als de Raad van Arbeid oijn eigen gebouw betreft, nog heel wat ruimte daar vrij komt. De Regeering heeft hier inderdaad gelegenheid in zuinigheid voor te gaan. VERKEERD UITGEWEKEN. Doordat Donderdagavond twee glazenwasschers op den Rijksstraatweg onder Schoten met hun wagen verkeerd uitweken, werden zij door een particuliere auto aangereden. Een van de glazenwasschers J. van der Aa, werd zeer ernstig gewond en overleed na eenige uren. BOERDERIJ AFGEBRAND. Gistermorgen is de boerderij van den heer. C. Sz. Keyzer te Harkebuurt op Texel geheel afge brand. Negen stuks vee kwamen in de vlammen om. Niets kon worden gered. De oorzaak is waar schijnlijk een gebrek aan de rookgeleiding. MINNENIJD? Uit Rotterdam meldt men: Gisteravond omstreeks half twaalf bracht een heer van een verjaarpartij komende, zijn meisje naar huis. Op den Spoorsingel zagen zij iemand in een deurpost staan alsof hij een sigaar opstak. Toen zij gepasseerd, waren loste deze persoon een schoti, waardoor juffrouw S. in den rug werd getroffen. Zij werd in een winkel binnengebracht waar, bij de geneeskundige behaindeling bleek, dat een kogel door het schouderblad was gegaan en in de borst kas was blijven zitten. Men vreest dat ook een long is geraakt. Zij is naar het ziekenhuis vervoerd. De dader is gevlucht en bleef onbekend. BREEZAND. Vrijdagavond half acht hield het Onderlinge Vee fonds te Anna Paulowna een algemeen© vergadering in de zaal van den heer Jb. Borst. De Voorzitter, de heer P. Nieuwland, opent dip ver- gderiang met den wensch, dat, niettegenstaande de groo- te verliezen welke geleden zijn, de bsprékingén noch tans zullen gehouden worden met een koel hoofd en een warm hart, tot heil voor het fonds, Immers het Be stuur kan in weerwil van de verliezen, als zijn overtui ging uitspreken dat geen der leden zijn vee verwaar- iooau heeft. De secretaris, de heer' P. List, leest hierop notulen, die onveranderd worden vastgesteld, met dank voor de goede weergave. Vervolgens geeft de penningmeester 'n overzicht van den toestand waarin net fonds verkeert. Hieruit blijkt, dat er een saldo was van t-2269.16. Aan contributie is ontvangen f 7928: voor gestorven vee f 2078.00; hel totaal der ontvangsten bedroeg1 dus f 12275.75. Voor gestorven vee moest worden uitgekeerd f 11823.61; voorts werd betaald aan assurantie, adma- nistratie enz, f542.60; tezamen bedroegen dus de uit- fven f 12366.21. Er is alzoo een nadeelig saldo van 90.46. Inmiddels werd nog ontvangen f 2o, waardoor het nadeelig saldo wordt teruggebracht tot f 65.46. Er zijn niet 'minder dan 26 koeien gestorven. Als men dit bedenkt, valt de financieele toestaand van het fonds nog mee. Opmerkelijk is wel, dat schier overal, en niet hier alleen, tjwede kwaliteit! huiden voorkomen die ndet zoo willig van de hand1 gaan. Men moet er zich dan ook wel over verwonderen, dat het fonds zijn huiden nog zoo grif kwijt raakt. Na dit overzicht is aan de orde vaststelling van de premie voor het eerstvolgende halfjaar. Het Bestuur stelf voor, een heffing van 1 jpCt. en, indien noodig, nog een 2e heffing vian een pet. Op voorstel van den heer A. Tiel Gzn., wordt besloten, het Bestuur in dezen te laten Handelen naar omstandigheden. De heeren Ant. Sdhilderman en M. van der Wiel zijn als Bestuursleden aan de beurt om af te treden. Zij worden herkozen en nemen hun 'benoeming aan. Als schatters moeten aftreden de heeren J. H. 't Hart en C. van der Linden, die insgelijks herkozen worden en eveneens hun "benoeming aannemen. Tot commisiie voor het nazien der rekening over 1920 —1921 worden benoemd de heeren Joh. 't Hart, _G. Hendriks© en P. Wilms, die zich allen bereid verklaren, deze benoeming te aanvaarden. Uitvoerig wordt de noodslachting besproken. Als deze Hij was bij den geestelijke voor eenTgen tijd als huisschilder werkzaam, en hij kon vertellen, met over koningen en toovenaars, maar prachtige verhalen over zich zelf. Weldra vond' Lisa die geschiedenissen de wonder baarlijkste en mooiste, die zij ooit gehoord had. Hij was een „gravenzoon", moet ge weten, in 't ge- heim opgevoed in een oud slot dat eenmaal het zijne zou zijn, ais een zeker vreeselijk Iemand dood was, en dan zou Lisa zijn gravin worden' Wat kon zij anders doen dan gelooven, zij, zij, die slechts één gave had die van het geloof' Neen, haar veroordeel ik nietneen, neen maar de moeder' Misschien zo "uzij het uitgeschreeuwd hebben, alsof haar het' mes van den moordenaar op de keel werd gezet, als jk haar gezegd had, dat zij den val van het meisje wilde' Nu ja, misschien wilde zij niet precies dat, xïoch, haar alleen maar wat laten, bekladden en bezoedelen, zoodat Enoch eens zou kunnen zien. hoe het meisje was, dat zjj in alles voortrok boven naar, zijn vrouw, dat wilde Jpj. Er zijn van die vrouwen, die niemand naast zich, en nog minder vóór zich kunnen duldentot dat soort behoorde moeder Brigitta. En sedert de komst van het meisje was zij nooit meer dan nummer twee geweest De jaloezie had haar verbitterd en 't hoofd op hol gebracht en, misschien ook de honger des harten. Want zij had Enoch uit liefde genomen, zij, ofschoon hij Ook is bet immers wel mogelijk, dat een dergelijke gedachte, als zou haar dochter alles kunnen geven voor het „Amen" van den geestelijke nooit in haar kon opkomen. Vragen de vogels of de proost amen gezegd heeft, als de wanne, zwoele voorjaarslucht vol prikkelende zonneschijn is' Hij kwam dikwijls, de schilder maar altijd als Enoch weg was. De zoons, die in 't geheim even verrukt en vol be wondering voor Zonnehaar waren, als hun vader, spra ken zoo nu en dan wel over die menigvuldige be zoeken: „Maar als Moeder niets zeide, dan' En de Moeder? rij zeide niets, zij kag niets, hoewel de lucht rondom haar trilde van zinnelooae Üefde i Totdat het ontdekt werd. Dat gebeurde in den nazomer in de schuur, waar Enoch, omringd door rijn zeven zoons, aan het dorschen wag, Een grootsche aanblik, hen daar, op. die wijze, te zamen aan het werk te zien. Enoch's slegel, zwaarder, dan die van alle anderen, zweepte het koren zoo snel, dat het 'den zoons groote moeite kostte, met hem in den slag te blijven. Zijn hemd was opengerukt over rijn breede borst en op zyn bewolkt voorhoofd lag dreigende toorn. voortaan in den Helder za! mojten plaats hebben, zal dit heel wat moeite en bovendien groober kosten met zich brengen. Besloten wordt, zich per request tot den Ge meenteraad te wenden met het ^verzoek, om hiennedé op den ouden voet te mogen voortgaan. Tot den aankoop van een veewagen wordt niet over gegaan, met het oog op $en slechten toestand der kas. Bovendien heeft men geen gelegenheid om hem te plaatsen. Bij de rondvraag komt de heer Hendriks© terug op het besluit, in de vorige vergadering genomen, om de uitikeerüng wegens het dialen der veeprijzen te vermin deren met 15 pCt Het Bestuur herinnert, dat dit een besluit is, genomen op de vorige vergadering, waaaraan op 't oogenblik met valt te tornen. De heer P. Wilms zou een lijst met het resultaat der schatting ter inzage gedeponeerd wens dien te zien. Hij legt uit, hoe dit zou kunnen aansporen, om het vee zoo goed mogelijk te verzorgen. Dit voorstel ondervindt echter geen voldoenden steun. De heer H. Kranenburg klaagt, dat weer enkele leden geen convocatie hebben ontvangen, waarop de secretaris op izichnemt, de convocaties voortaan zelf tte verleenen Do heer A. Schenk meent, dat hein f 4.50 voor het op hangen van 'n koe toegezegd! is gelijk hij dam ook in rekening bracht. Uit de notulen blijkt, dat dit 4 gulden jvas, doch 'de vergadering bejsluit, om het loon dan maar op r 4.50 te brengen. De taxatie-vergoeding wordt op 50 gulden gebracht. Hierna sluit voorz. de vergadering met dank voor de aangename samenwerking. WINKEL. Door mejuffrouw A. Keuken, onderwijzeres aan de Openbare Lagere School alhier, is tegen 18 Februari a.s. eervol ontslag uit die betrekking gevraaagd. WINKEL. De uitvoering, gegeven door de tooneelvereen. Win- Kel, ten bate van de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van de ,,Brandaris" en de „President van Heell" heeft ten bate van genoemde ongelukkigen op gebracht een saldo van f 36.70. NIEUWE NIEDORP. Naar wij uit goede brom vernemen, rijen vanwege <d!e gemeenschappelijke gaisfalbriek voor Winkel en Nieuwe INiedarp de fonrmifliieren, betrekking "hebbende op de nieuwe gasregeliing, bij de aangeslotenen in onze gemeente opgehaald, met het) 'verrassend resul taat, dat zoo goed als alle verhruJkers bedoelde for mulieren hebben 'onderteekend en dus gas van deze fabriek blijven betrekken op de daarbij gestelde voor waarden. DE INTERNUNTIUS. De „Nederlander" verneemt, dat die bijizonidiere ker- keraad der Ned. Herv. Gem. 'te Amsterdam, maar aan leiding van het optreden van den internuntius ten hove, het volgende adres aan de Koningin heeft ge richt: „Mevrouw", ..Het is den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam een behoefte om Uwe Majesteit zijn verontwaardiging en droefheid te betuigen over het optreden van den pauselijken gezant, die het waagde aan Uwe Majesteit zich voor te stellen als de verte genwoordiger van Christus' plaatisbekleeder op aarde. „De kerkeraad houdt izich overtuigd, dat Uwe Pro- testantsche Majesteit smartelijk getroffen is door de- zo onchristelijke aanmatiging en dat zij haar Steun tn de regeering des lands zoekt bij den Koning, der koningen en Potentaat! aller potentaten. „De kerkeraadi spreekt den wensch uit, dat die Re geering van het van Spanje en Rome vrijgevochten vaderland' krachtig toone, ,een zoodanige pretentie al9 waarmede de internuntius zich aandiende, niet tie er kennen. Worde Uwe Majesteit! bij voortduring geslerkt tot boogstderzelver taak en regeeore zij nog lang tot ze gen van land' en volk". Afschriften van dit adres zijn gezonden aam dien Ministerraad en de beide Kamers. VOORTZETTING VAN DEN VLOOTBOUW IN DE V. S. Uit Washington, 18 November. De minister van marine verklaarde heden na een bijeenkomst van het kabinet, dat het werk aan de in aanbouw zijnde Amerikaansche oorlogsschepen zal worden voortge zet tot de conferentie een definitieve overeenkomst bereikt STAKING VAN DEN BOUW VAN BRITSCHE OORLOGSSCHEPEN. De Britsche admiraliteit heeft met spoed maatre gelen genomen tot staking van den bouw van vier groote oorlogsschepen, waarvoor het voorbereidende werk reeds begonnen was. De regeering heeft aldus haar principieele aanvaarding van het Amerikaan,- sche ontwapeningsplan in een daad omgezet nog voor de Amerikaansche regeering in dezelfde rich ting officieele stappen heeft gedaan. Naar vernomen wordt zal, als de Amerikaansche voorstellen niet worden aanvaard de bouw dezer schepen onverwijld worden hervat. DE REHABILITAEIE VAN TWEE OFFICIEREN. In den zomer van 1916 werden twee luitenants, Millanlt! en iHerduiim, bij Verdun Zonder proces ie vel de geëxecuteerd. Na den oorlog is deze executie weer ter sprake gekomen en is ieen onderzoek, dat ook wij in ons blad gevolgd hebben, dat beide officieren hun militairen plicht niet nadden verzuimd en ten on rechte waren gestraft. iTharns heeft de minister .van oorrog, (Barthon, aan mevrouw Millant) een brief geschreven, waarin hij haar meedeelt, dal die regeering op zijn voorsiel be sloten iheeft om haar als civiele schadevergoeding 100.000 frs. te geven. Hij zegt er prijs op te stelijlen nogmaals te verklaren, dat haar echtgenoot zeer goed bekend stond tijdens den oorlog, _geuecoreerd met de militaire medaille, een dapper officier, wiens naam door u en uw zoon met eer gedragen kan worden. •Aan den vader van luitenant Millant is op dezelf de gronden 50.000 frs. verleend. DE POSITIE DER ENGELSCHE VAKVEREENI- GINGEN. De medewerker voor arbeiderszaken van de „Ti mes" wijdt een beschouwing aan de „beproevingen", welke de vakvereenigingen thans doormaken. Sommige categoriën van arbeiders en werkgevers, zegt hij, zijn| geneigd verkeerde conclusies te trekken uit de vér- zwakking der vakvereenigingen, welke is veroorzaakt door de langdurige periode van industrieele malaise. De vakvereenigingen maken geen goede dagen door: het aantal leden is verminderd, de fondsen zijn aanzien lijk gedund en in sommige gevallen geheel uitgeput, terwijl de hooge loonen, welke .door de mannen ten tijde van een ongekenden voorspoed rijn verdiend, wor den ondermijnd door onvermijdelijke verlagingen. Het wordt niet ten volle beseft, zegt de schr., dat de positie der vakvereenigingen slechts een weerspie geling is van den toestand der industrie, en van hetgeen net sociale organisme" kan worden genoemd. Op het oogenblik is haar positie krachtiger dan die van me nige commercieele en industrieele onderneming, en zij handhaven haar verband in minstens even groote mate als sommige van de later gevormde organisaties van werkgevers. Wanneer de handel weer. opleeft en het percentage aan arbeid wederpjn normaal wordt, kan worden verwacht dat de vakvereenigingen zich zullen herstellen en wellicht krachtiger bevestigd zullen rijn dan vóór den oorlog. DE KOSTEN VAN HET LEVEN IN ENGELAND. Het ministerie van arbeid deelt mede, dat de, kos ten ivan het lieven dn Octotoer gedaald zijn van 110 op 103 pet. hoven den standaard van voor den oorlog. Een jaar geleden' bedroeg dit percentage 176. WEER EEN BENDE VALSCHE MUNTERS GE ARRESTEERD. Uit Augsburg wordt gemeld: De recherche te Augs- burg heeft een bende valsche munters gearresteerd, waarvan de meeste leden te Augsburg woonden. De bende vervaardigde valsche Duitsche bankbiljetten van vijftig mark. De politie had reeds geruimen tijd naar deze misdadigers gezocht en is er thans in ge slaagd vier hunner te arresteeren, namelijk een beeldhouwer, een fotograaf, een hekend kunstschil der en een teekenaar. Tot de bende behooren voorts een architect, een groothandelaar, de eigenaar van een boekdrukkerij en een huisschilder, die als geld schieter der bende fungeerde. De cliché's werden in beslag genomen. Tel. 50 KJL per IMINUUT. De Fmnsche vliegtuigbouwer sBréguet heeft te Parijs een lezing gehouden voor de Academie van Wetenschap pen .Hij voorspelde, dat binnen eenige jaren toestellen gebouwd zouden worden, die de snelheid waarmee een kanonskogel door het luchtruim snort, zpuden overtref-1 ren. De eerste ontwikkeling zal een vliegtuig brengen, ge schikt voor (gt^n veilige vlucht over land en zee over een afstand van tenminste 2000 mijl. Geregelde vluchten over den Oceaan zullen plaats vinden met een minimum- uursnelheid van _pl.m. 300 K.M. Door verschillende veryolmakingen, die het mogelijk zullen maken in de ijle, bovenste luchtlagen te vtiegen, op een hoogte van 12 a 13.000 meter zullen de vlieg machines de ontzettende snelheid van bijna 50 kilo meter per minuut kunnen bereiken. EX-KONING KARL. De Perijsche correspondent van de „Times" meldt, dat het jaargeld voor ex-koning Karl en diens gezin vermoedelijk zal worden vastegsteldi op 25 duizend; pond, te betalen door de landen, die gedeelten van db oude Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie hébben Ver kregen n.L Italië,, Joegoslavië, Tsjéchoslowakije, Roe menië en 'Polen. De raad van ambassadeurs zal dé verhouding van het aandeel van de verschillende landen vaststelen. Uit Gibraltar wordt aan de „Times" gemeld, dat het Engelsche oorlogsschip met Karl en Zita aan boord van daar naar Madeir is vertrokken. UeiL EEN NOORSCHE BARK VERGAAN. Uit Kopenhagen wordt gemeld dat de Noorsche bark Storegrund, uit Christiaüsand in de Zweedschs scheren met de geheele bemanning van dertig kop- pen is vergaan. Het schip mat 1800 ton. GROOTE BRAND BIJ MAINZ. Uit Dusseldorf, 18 Nov. In den afgeloopen nacht heeft nabij Mainz een ernstige brand gewoed. Do cellulose-fabriek te Kortheim is door een hevigon brand geteisterd. Er is voor een waarde van meer dan drie millioen mark verwoest. De oorzaak is onbekend. ZONDAG, 20 Nov. NED. HERV. GEMEENTE te: Oudikarspel, nam. 7 uur, Ds .de Leeuw. iScbagerbrug, voorin. '10 uur, Ds. Tinholt. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorin. 10 uur, Ds. v. d.W-erf. Nam, half-drie, Ds. v. '<L Werf. WAARSCHUWING. Wie examen wil afleggen voor Kommies, Politie agent, Bewaarder enz., moet nu reeds schrijven aan P. DE BOER, Nieuw-Amsterdam. .,Pas op hem",, zeide Enoch kort en wierp den schilder hals over kop binnen den kring van zijn zoons, die zich dadelijk om „het riddergoed" sloot en het installeerde. Nu Enoch alleen was, wankelde hij op zijn bee- nen. De koningsboom had zijn eersten wortelhouw ge kregen! Maar heel diep haalde hij adem, dronk een slok water aan de bron en liep langzaam het bosch in. Niet lang behoefde hij te zoeken of hij zag iets wits in elkaar gezakt, op den grond liggen. Het was Lisa. Zij huilde niet, zij zuchtte niet, zij klaagde niet alleen maar in elkaar gekrompen lag zij daar. Ditmaal voelde Enoch geen medelijden, geen liefde, slechts woeste, ziedende toorn, dat iets dergelijks had kunnen gebeuren op Algö-hoeve in zijn huis-.. „Sta op!" beval hij kortaf. Toen Lisa niet direct gehoorzaamde, nam hij haar in zijn armen en droeg haar naar de groote woonkamer, waar hij haar vlak voor den schilder neerzette. jZie zoo", zeide Enoch heesch, „nu kuhnen wij het verlovingsfeest wel aanrichten. Zondag wordt het huwelijk van die twee afgekondigd!" Bleek, met moe neervallende oogleden, zoo vol komen gelijkend op een geknakte anemoon zoo stond Lisa daar, waar haar vader haar geplaatst had. Loodzwaar drukte de stilte in de kamer op hen, die er zich in bevonden, het was of hun keel werd dichtgeknepen. „Welnu", ging Enoch ^ïoonend voort, „geeft gij beiden elkaar nu niet de hand? Gij, die zulk een haast hadt om reeds van te voren echtelieden te spelen?" Niemand antwoordde. „Hoe staat het met het bier, moeder? Ge hebt ze ker wel tijd gehad dat te brouwen denk ik, daar ge geen tijd hadt om naar die deern van je te kijken naar haar die het zoo noodig heeft dat er op haar gelet wordt!" De schilder was sterk en verre van laf, al scheen hij op het oogenblik naar lichaam en ziel te zijn ingeslapen. Nog voelde hij Enoch's greep rond zijn nek. Maar nu, omgeven door een heelen kring, kreeg hij zoowel zijn aard en spraak als zijn lichtzinnig heid terug. „Mij dunkt dat wij met dat feest nog maar wat moeten wachten", zeide hij spottend, doch met heesche stem. „Men kan toch niet trouwen met alle meisjes die zich om je hals werpen!" Nu lichtte Lisa de slappe oogleden op en keek hem aan met een blik vol wilde ontzetting. De hand van Enoch ging de hoogte in, gereed tot den slag. „Sla maar, gij groote man", zeide de schilder ver metel. „Een fijne familie, moet ik zeggen! Eerst het meisje licht als een espenblad, de moeder evenzoo! Ja, heel bezorgd is zij niet geweest voor haar deern En nu gij die een schoonzoon denkt te worgen!" „Zwijg!" donderde Enoch. „Nu behoor je tot mijn familie, versta je! Op mij komt het aan, ik moet het mogelijk maken, dat je direct kunt trouwen." De spottende trek om den mond van den schilder verdween, zijn voorhoofd betrok, het gezicht werd oud en leelijk een geheel ander gezicht dan even te voren. Toen greep hij uit zijn vestzak een dunnen trouw ring, wierp die op tafel en zeide: „Nu geloof ik dat het wel uit zal zijn met de trou werij!" Snel als het oordeel des Heeren viel de hand van Enoch neer en hals over kop lag reeds de boos doener in den modderigen hof! Lisa's oogen hadden zich op den glinsterend en ring gevestigd, onafgebroken bleven zij er op staren. Een seconde later sloop zij de kamer uit en rende in ijlende vaart naar het bosch naar den kant waar het diepe woudmeer lag. Harder nog konden Den vorigen dag had hij een gesprek met den proost gehad en nog klonk dat na in zijn hart, ooren en bloed. Door de open deur was het zonnige landschap zichtbaar maar Enoch zag geen zon slechts schaduw niets dan schaduw. Ten slotte zouden ze er hem dan toch nog toe drijven om toe te geven, die troep, die tot niets anders deugde dan blaffen en wel tot „neen" blaffen l Waarvoor? Waartoe diende het allesl Hij voelde zich door groote vermoeidheid aangegrepen. Toen kreeg hij, door de deur, Lisa in 't gezicht, die hard langs de molenbeek kwam aanloopen en mèt haar zag Enoch op eens zonneschijn in en om zich. „Het zou nog wel gaan hij zou slechts volhou den, hij zou ze schudden wakker schudden zou hij ze!" Lisa rende op ongewone wonderbaarlijke wijze recht vooruit, als voortgedreven door een zonderlin gen stormwind. Zij vloog de schuur binnen en op haar vader af. Haar blik was starend, een uitdrukking van ont zetting lag als verstijfd om haar mond, geen kleur was meer op haar gelaat. Alle slegels bleven steken, ja, Enoch vergat zich zelfs zoo ver, dat hij trachtte het kind naar zich toe te trekken. Had moeder het meisje weer zoo onzinnig bang gemaakt? Maar Lisa rukt© zich los verward keek zij haar vader aan, sloeg de handen voor het gezicht en stormde weer naar buiten, nu naar het bosch toe. Een spoor had zij echter nagelaten: een brief, die uit haar banden fladderde, RECTIFICATIE SCHAGER MARKT. De prijs der eieren was niet 20—-22, maar 2023 et ALKMAAR, 18 Nov. Op die héden gehouden kaasmarkt waren aange voerd 105 stapels, wegende 74444 Kg. Fahriekskaas: kleine met irijksm. f 72, -zonder rijks- merk f 68; commissiekaam met irijksm. f 71. Oude fabr. kl. f 74. Boerenkaas: kleine met' irijksmerk f70, ronder rijksm. f70; corflimissiekaas met rijksmerk 173, mid delbare met rijksm. 'f75. Handel goed. ALKMAAR, il8 Nov. Op de heden gehouden .graanmarkt waren aange voerd: 2618 Hl., als: tarwe f 11.50—13, rogge f12— 12.50, gerst id. chev. f 13i—14, haver f 10.50—13.25. brui ne boonen 'f 3140, citroen'booiien f38—40, witte boo- nen f 40.5046, erwten groene kl. f 20—24.50, erw ten groene gr. f42, dd. grauwe f34, dd. vale f32—33, alles per 100 Kilo. alkmaar, 18 Nov. Heden werd besteed: (Aardappelen 15.20 a 7.30, per 100 Kg. Rood© kool f5.60 a 11.30, gele kool f3.40 a 5.G0, per 100 Kg. Wortelen f 5.20 a 8.80, per 100 hos. Uien f 11.40 a 18.70, spruiten f 28 a 42, per 100 Kg. Wit lof i 0.71 a 0.77 per Kg. Appellen fO.10 a 0.30, peren f 0.12 a 0.25, per Kg. LANGENDIJKER GROENTENVEILING, Br. op L. 18 Nov. Bloemkool f 17.70 a 23.60, per 100 st. Roo de kool f7.10 a ill.80, 2e soort f2.50 a 6.90, gele kool f 420 a 6.10, 2e soort f 1.90 a 3.80, witte kool f2.20 a 3.40, 2e soort f 0.70 a 1.80, Deensche witte f 5.30 a 7.20, uien, driel. f 10.90 a 11.50, uien f 18.30 a 18.80, losse wujlelen f8.60 a 9.10, alles per 100 Kg. Aanvoer: 820 st. bloemkool, 47700 Kg. roode kool. 58500 Kg. witte kool, 48300 Kg. gele kool, 4925 Kg. losse wortelen, 14000 Kg. uien. NOORDERMARKTBOND, Noordscharwoud'!. 18 Nov. Blauwe aardapp. f5,10 a 7.70, bravo'! f 5.70 a 6.50, roode ster f6.50, grove uien f 17.50 a 18.50. drielingen f 11.50 a 12.30, peen f7.50 a 8.70, roode kooi f4.80 a li.20, uitschot fl a 3, gele kool f3.60 a 5.30, wii/ÜtJe kool' f 4 a 4.30, Deensche witte f 5.30 a 6.30, kro ten f 3.70, ramen,as f 12, rapen f 2, alles per .100 Kg Bloemkool. Ie soort f 10 a 17, per 100 st. WARMENHUIZEN, 17 Nov. 'Roode kool f5.60 a 11.40, gel© kool f4.40 a 6.20, witte kool f3.30 a 4.70, uien f 18.50 a 18.70, driel. f 11.40 a '11.70, uitschot ro,ode kool f0.40 a 5.20, uitschot gclé kool f0.30 a 3.20, uitschot witte kool fO.GO a 2.70, uitschot uien 1-4.80, Deensche kool f5.90 a 6.50, uit» schot Deensche kool f0.50 a 4j10, (blauwe aardapp. f 8.10 a 8.50, Aanvoer: 3GG85 Kg. roode kool. 7440 Kg. gele kool, 35T50 Kg. Deensche kool, 20700 Ra- witte kool, 2500 Kg. uien, 1200 Kg. aardappelen.. WARM MN HUI ZEN, 18 Nov. Roode kool f6.60 a 10.50, gele kool f4 a 5.90, witts kool f4.40 a 5 30. uien f 18.20 a 18.80 driel. f 10.90 a 11.90, peen f8.40 a 8.90, uitschot roode kool f 0.30 a 5, uitschot gele kool f0.90 a 3.70, uitschot witte kooi •f 0 60 a 3.30, uitschot uien f2.50 a 5, Bloemkool f 19.5f Deensche kool f4.60 a 6.80, uitschot Deensche koo* f 0.60 i& 3.80. Blauwe aardapp. f <8.60. Aanvoer: '51350 Kg. roodo kool, ÖS05 Kg. gele kool, 15075 Kg. wil te kool, 20435 'Kg. Deensche kool, 7325 Kg. uien, 1450 Kg. peen 800 Kg. aardappelen. WINKEL, 18 Ncv. Appelen f5 ai 18, peren f5 a 19, wortelen f3 a 4, spruitkool f 10 a 19, koolrapon f 1 a 2, bieten f 1 a 2, uian f5 a 9, kool f 1 a 3, alles per ,100 pond. HOORN. 17 Nc*r. Kl. fahriekskaas, gem. f72.50, kl. boerenkaas, gem 168, ongein, f 65, Boeren comm. kaas gem. f 75, ongein. f67. Aangevoerd 31 stapels, wegende 15714 lig. S Z jf ei t< f Dat was zeker Gods wil.... Twee minuten later liep Enoch hard door den hof en rukte de deur open, eerst die van de groota kamer waar zijn vrouw aan het werk was en toen die van de binnenkamer. „Sluit mij op!" brulde hij. Zijn gezicht was blauw, zijn oogen gloeiden en op zijn voorhoofd lag dikgezwollen zijn ader van toorn, als een kruipende voortslingereude slang! Verschrikt luisterde de vrouw. Een half uur lang raasde Enoch daarbinnen, sloeg alles stuk wat onder zijn bereik kwam, ja zelfs de kachel trapte hij in tweeën, terwijl zijn vrouw en zoons als lamgeslagen buiten stonden 'af te wach ten. „Maak open!" klonk het eindelijk uit de kamer. Bevend gehoorzaamde de vrouw. Van Enochs voorhoofd was de dikke toornpees ver dwenen maar in zijn oogen lag bloed. „Span in!" beval hij kortaf. Altijd werd Enoch snel gehoorzaamd, maar nu vloog het paard in het tuig. Met bliksemsnelheid ging de ;<«cht r&er do pasto rie. „Ja, twee uur geleden was de schilder vertrok ken." En weer werd Enochs zweep opgeheven. Wee, het arme paard dien dag! Laat op den avond kwam Enoch terug met een ander paard voor den wagen. Naast zich op de bank had hij den schilder, dil als verdwaasd, in elkaar gebogen neerzat en eei breed litteeken als van een schandijzer, om def hals had. „Waar is Lisa?'" vroeg Enoch, schijnbaar zondflf vrouw of zoons die bij de brug stonden, op te mel ken. Niemand wist waar Lisa was. De zoons hadden niets gezegd van den brief en de moeder kon aan niets anders denken dan aan vreeselijko met Enoch. echter haar broers loopen en dat was noodig! Iedere struik, ieder paadje kende ze, zij het bosch kind. Maar God zij dank, nog vóór het duister inviel bad' den -zij haar ingehaald! In haar angst, haar gewetenswroeging en schaamt' gevoel, zond moeder Brigitta mij een boodschap ik mijn petekind kwam onderrichten.,' Tooverspreuken hooren nu eenmaal thuis in woestenij, ziet ge. Ik kwam en ik las ik las uit het diepst van mljo hart, geen gebeden over, maar geboden voor bfl» kind dat zoo verdwaald was. Er kwam gebedsverhooring, tenminste voor be* oogenblik. In den slaap vergat zij haar verdriet, z'J sliep zoo goed alsof er geen kwaad op de wereld 60* stond hoewel ook in den slaap haar tranen blfr ven vloeien en haar kreunen aanhield. Meeoi tfiOA H dar blij too det: hie: linj Hel In Ds. de ges VOO g*' O vele onz oud D hur der Fa vel» mei gin i»

Schager Courant | 1921 | | pagina 8