Zaterdag 18 Ftbruari 1922 DERDE BLAD. Raad Yan Schagen. Gemengd Nieuws. Btnnenlandsch Nieuws. 65s(e daaryang» (No. 6978 Vergadering van den Raad op Vrijdag 17 Februari 1922, des morgens half tien uur. Afwezig de heoren Schoorl, Rempt en Bregman, de 2 laatsten met kennisgeving van verhindering. Voorzitter de heer J. Cornelissen, burgemeester, secretaris de heer A. C. Roggeveen. Medegedeeld wordt dat aan den conciërge der open bare lagere school is medegedeeld de steenkolen op te branden en ze niet achter do schoeiing te gooien. liet uitbaggeren der Laansloot is niet geschied door den polder maar voor rekening van particulie ren. De polder heeft de sloot gepeild en de vaar geul was 1.40 M. behalve in den hoek tegenover perceel firma Trapman, waarvoor de gemeente zal zorgen. ingekomen is het rapport over het gedane melk- orderzoek in Januari. Het onderzoek naar het besluit van den Raad tot aankoop van huis en erf aan de Loet is nog niet dcor Ged. Staten afgeloopen en de beslissing wordt di s verdaagd. Eveneens is dit het geval met het besluit tot het aangaan van een geldleening^ groot f15000. Voor kennisgeving aangenomen. Van de Ambachtsschool te Alkmaar is het verzoek ingekomen om over 1920, in verband met de salaris- verhooging der onderwijzers, een bijdrage te willen vorleenen en wel tot een bedrag van f 34.06 per leer ling. Een leerling uit onze gemeente bezocht dat je ar genoemde school. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de ge vraagde bijdrage te verleenen. Ingekomen is het rapport van de commissie tot wering van schoolverzuim. Dezelfde commissie vraagt bij eventuëele vacatures het recht te hebben een voordracht bij den Raad te mogen indienen van door haar gewenschte can- didaten. Voorzitter zegt dat B. en W. in zulke gevallen den Raad volgens de wet een aanbeveling van 2 personen verstrekken en B. en W. achten het niet gewenscht dit aan de commissie over te dragen, zoodat zij voorstellen afwijzend op het verzoek te beschikken. Goedgevonden. Van het Bestuur der vereeniging Openbare Lees zaal en Boekerij is ingekomen het verzoek om tegemoetkoming in de onkosten, die de hier bestaan de afdeelmg veroorzaakt. B. en W. adviseeren afwijzend, omdat zij niet wil len afwijken van het ingekomen standpunt geen subsidie te verstrekken voor aanvragen die na be handeling der begrooting zijn ingekomen. Aldus wordt besloten. Van het R.-K. Parochiaal Kerkbestuur is bericht ingekomen dat het voor de school voor 1922 aan spraak wenscht te maken op het gemeentelijk voor schot. B. en W. deelen méde, dat de kosten voor de in standhouding van het onderwijs aan de Openbare Lagere school voor 334 leerlingen hebben bedragen f 439.31, is f 1.31 per leerling. De R.K. school telde 131 leerlingen en B. en W. stellen dan ook voor een voorschot te verstrekken van 131 X f 1.31 f 171.61. Van de 131 leerlingen kwamen er 12 uit andere ge meenten, zoodat een bedrag van f 15.72 teruggevor derd kan worden. De heer Van Nuland zegt, dat B. en W. voor hunne berekening alleen rekening hebben gehouden met alinea 2 van artikel 101 der L. O.-wet, doch voor het berekenen van de voorschotten dient ook reke ning gehouden te worden met de volgende alinea's 2, 3 en 4 en ook met artikel 55, waarbij gewezen wordt op de kosten van aanschaffing schoolmeu- belcn, reparaties, onderhoud schoolmeubelen, ver lichting en verwarming enz. Spr. komt tot de con clusie dat een bedrag van f439.31 veel te laag ge acht kan worden en vraagt B. en W. hun voorstel terug te nemen en nader te herzien. Voorzitter zegt dat de secretaris hem had uit gelegd, dat de kosten van instandhouding alleen sloeg op alinea 2. De heer Trapman denkt dat er aan weerszijden een misvatting is. Er is alleen genomen het bedrag van de kosten van onderhoud gebouw. Al 't andere, on kosten leermiddelen enz. enz. moet nog berekend. De schatting van het gebouw moet nog plaats vin den. Spr. vindt het daarom eveneens beter, dit alles ineens te berekenen en adviseert eveneens dat B. en W. hun voorstel terugnemen. Aldus besloten. In verband met het niet-nemen van de crediet- aanvrage van 2 perceelen door den heer W. Voor man, waardoor renteverrekening noodig werd, wordt de suppl. begrooting daarvoor vastgesteld. Voor het geval de secretaris uit is of door ziekte afwezig, wordt tot loco-secretaris benoemd de eer ste ambtenaar ter secretarie. B. en W. stellen voor toe te treden tot de steun regeling 1922 werkloozenkassen, omdat hun is ge bleken, dat hier nog is een werkelooze aangesloten sigarenmaker en ook is opgericht een af deeling van den Bond van Meubelmakers. Goedgevonden. Met betrekking tot den cursus voor volwassenen hebben B. en W. naar aanleiding van de vraag van den heer Helder, op de vorige vergadering gedaan, een onderzoek ingesteld naar de kosten verbonden aan dat onderwijs. Die kosten bedragen f228, ver hoogd1 met f 25, wanneer de vergoeding voor het geven van onderwijs op f2.50 per uur wordt be paald. B. èn W. handhaven hun voorstel geen cur sus te doen houden. De heer Helder vraagt stemming. De heer Trapman herinnert er aan dat het hoofd motief van B. en W. was dat de heer Brouwer, hoofd der school, een vergoeding verlangde van f2.50, ter wijl .voor het geven van vervolgonderwijs en Fran- sche cursus f2 per lesuur wordt betaald, wat de heeren Deenik en Koning voldoende achtten en ook door den minister is bepaald. Wanneer dus aan den heer Brouwer f2.50 wordt gegeven, zit daar voor de gemeente de consequentie aan vast dat ook voor het vervolgonderwijs en de Fransche taal f2.50 wordt gegeven. En dat nu vinden B. en W. te duur. De heer Helder vraagt wat dan de geldelijke ge volgen zullen zijn, wanneer ook aan de andere onderwijzers de vergoeding tot f2.50 wordt ver hoogd. Secretaris deelt mee dat dit verschil zal zijn voor vervolgonderwijs en Fransche taal 848 uur ad 50 cent is f424. Do heer Heldor zal, nu dat gevolg zooveel meerdere kosten veroorzaakt, niet voor het houden van den cursus voor volwassenen stemmen, omdat hij het er mee eens is dat de consequentie eischt dot ook de andere onderwijzers dezelfde vergoeding krij gen. Als er echter onderwijzers waren die het on derwijs wilden geven voor f2, zou spreker graag voor het houden van den cursus stemmen. Voorzitter zegt dat er pogingen zijn gedaan bij een anderen onderwijzer, doch die deed ook de mede- deeling dat hij het onder de rijksdaalder niet deed. B. en W. konden toen moeilijk alle onderwijzers af- loopen. Dl hwr fraptttA trijst se ©o, in «ra swnen- iprsking wit den heer Brouwer dezen ie gewezen op de gevelgen wanneer de vergoeding op f 2.50 werd bepaald. Het korte antwoord van den heer Brouwer wm: ik wenich benedeni de f&50 niet te werken, een antwoord dat spr. niet prettig heeft gevonden, omdat de heer Brouwer had moeten begrijpen dat B. en W. in deze, gezien de financieels gevolgen voor do gemeente, moeilijk anders konden handelen. Waar de collega's des heeren Brouwer zelf de f2 hebben bepaald en dus voldoende vinden, waa naar spr.'s oordeel do botte weigering van den heer Brouwer niet verdiend. Het voorstel van 11. en W. geen cursus voor vol wassenen te houden, wordt met algomeuno stemmen aangenomen. B. on W. stellen voor, gehoord het advies van den hper Mr. Boeman, niet te berusten in de vordering inzake do N.V. „Noorderlicht", te Groningen, thans in faillissement), doch te besluiten tot het voeren van een rechtsgeding. De heor Van Nuland! zegt dat er. In besloten ver gadering is besloten geen besprekingen over deze zaak te houden in openbare vergadering, doch spre ker verlangt aanteekening dat hij tegenstemt De heer "Trapman zou toch graag de motieven hier voor hooren en wil dan in comité gaan- De heer Helder zegt dat er niet in besloten ver gadering is besloten de zaak niet in openbare ver gadering te bespreken, maar de wenschelijkheid al leen is geuit. Ook spr. wil graag de motiveering van den heer Van Nuland hooren. De Raad; gaat in comité. Na heropening wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming door allen goedgekeurd. Bij de rondvraag zegt de heer Overtoon dat is medegedeeld, dat de Laansloot geen. verbetering be hoefde en de vaargeul 1.40 M. diepte aangaf. Spr. vraagt echter hoe breedi die vaargeul is gerekend, want 2 geladen vaartuigen kunnen elkaar daar niet passeeren. Het is ons eenigst stukje vaarwa ter en spr. zou, indien nog verbetering te verkrijgen is, graag zien, dat daartoe pogingen werden gedaan. De heer Hopman acht het 't heat dat dan het pol derbestuur gevraagd wordt naar de opgave van pei lingen. De heer Overtoom wijst op de boomen langs de Laaii bij h«t postkantoor enz. en meent dat die dood zijn of dood' gaan. Voorzitter zegt, dat d'e boomen in onze gemeente na den storm van 6 November door deskundigen van het Staotsboschbeheer zijn nagezien en daarover is een gunstig rapport ingekomen, behalve dan over die in de Molenstraat en die worden op royale wijze gesnoeid. De heer Trapman heeft dat -snoeien zoo verschrik kelijk gevonden, dat hij meende dat die boomen ge rooid moesten worden en heeft daarnaar geïnfor meerd. Voorzitter erkent dat het snoeien te ruw is ge weest en hij heeft dun ook tegen den tuinman ge zegd er zoo niet mee door te gaan. Toch meent spr. dat de boomen weer goed worden. De heer Hopman zegt dat er wonden zijn ge maakt die nooit meer overgroeid worden. Het zal zijn het begin van het einde en bet beste is dat de wonden goed met carbolineum worden behan deld. Hierna volgt sluiting om over te gaan tot comité- vergadering ter behandeling reclames hoofdelijken omslag. HET LEVEN IN BERLIJN. Wij hebben de Laatste dagen weer allerlêi stakingén in Duitschland zien opkomen en verdwijnen. Dit euvel voortspruitend uit het dure leven, zal zich straks wel weer openbaren. Hoe er in Duitschland geleéfd wórdt, vertelt ons de correspondent der N. R. Ct Hij wijst er o», dat het vooral de ambtenaar is, die allertreurigst leeft De bouwvak- en indhstrie-arbeidérs dwingen Xoonsverhooging ef, die na langer of korter tijd1 komt, om dan opmeuw te beginnen, omdat intus- schen alles weer duurder is geworden, maar de ambté naar is er het slechtst aon toe,, omdat hun verhoogin gen het langzaamst worden bewerkt. Hun leven is aÜer- treurigjt, wat uit volgende duidelijk blijkt. Om in Duitschland met een gezin van drie personen te leven naar een standaard, cben men in Nedérlanid een dragelijk of behoorlijk burgerlijk bestaan zou kun nen noemen, heoft men tegenwoordig tusschén dé 30.000 tot 40.000 mark per maand noodig. Ter nadere aan duiding van den levensstandaard, dien ik bedoel, ddene: eenvoudig maar voldoende voedsel, toébéréid mét vet of margarine, boter op de boterham., geen wittebrood, maar toch goed bruinbrood. voldoende lijfgoed, linnen goed op de bedden, gebruik van linnen servetten én tafellakens, een woning van vier vertrekken, van wélke des winters meer dan één ii verwarrad en des avonds verlicht, één dienstbode. Echter geen zilver op tafel, geen aasten en niet wat men noemt „uitgaan''. En dergé- fijke levenswijs kost ongeveer 30.000 mark minimaal, en daar dit minder is dan 5000 gulden Hollandsch, zal deze schatting Nederlandschen lezers wei aannémélijk voorkomen; zij zullen het zei fis goedkoop kunnen vin dien. Dat vele' Duitschers daarentegen het génoémdé cijfer exorbiant hoog zouden vinden, komt, doordien zij zich voor bet meerendeel hebben aangéwénd. zich op het stuk van eerste levensbehoeftén énorm té bé- perken. Velen die zich nog, en naar verhouding zéér zeker terecht tot de we lgesteldén rékénén, hokkén des winters, in warme plunje, in een vertrek, nauwélijks boven het vriespunt verwarmd Zij moeten de verschoo- nincen gelijk zetten met de warmwatervoorziening dé- welke in de huurhuizen slechts eens in de véértién aagén funcitioneert, zij branden des avonds één pitje, en eten het kaartenbrood, met luttel vet, terwijl dé warmé maaltijd bestaat uit verschilende gerechten zonder vét, die de vreemdeling moeilijk kan onderscheidén, omdat zij alle denzelfden smaak hebben, namelijk dien van zeepsop. Dat deze zelfde menschen nochtans dé „répré- sentatie" niet verwaarloozen, is waar. De grootste éér zucht van £»en echten Berlijner is namelijk, om van tijd tot tijd van zijn huis een kosteloos restaurant te maken, waar hij een maximum aantal menschen, die hij nauwelijks en die elkander heelemaal niét kénnén, ten eten noodigl Hij heeft zich echter ook in dat opzicht moeten beperken, en is thans afgedaald tot zoo genaamde ongedwongen tea's. Deze offers aan dé ijdél- neid zijn wel niet goedkoop, maar het min uitgaven in eens. Op deze wijze levende, kan mén hét misschién nog met ruim een derde, zeker met dé hélft van 30.000 mark per maand bolwerken. Maar een beambte oij de spoor moet het niet met de hein, niet mét één derde, maar met een tiende doen. Het hoeft dus geen verder betoog, dat hij In eén toé- stand verkeert, waarvoor het werken in een toch al tij' verantwoordelijke positie nauwelijks de moeite waard De minister van verkeer heeft trouwens zélf ér- kend, dat het loon slechts verzevenvoudigd is, waaruit bij vergelijking met de prijs verhoogingen blijkt dat de levensstandaard al zeer laag moet zijn geworden, zoo laag, dat het de menschen tot wanhoop drijft. Nu kan men zeggen: een ambtenaar mag niet staken, én als hij toch staakt, dan maakt hij oproer. Deze stelling is bij de jongste spoorwegstaking sterk op den voorgrond ge komen. Alle burgerlijke partijen, alsmede ae méer- derheidssociaal-democraten hebben haar verdedigd. fEn tegen zulk een redenoening is öiét véél in té brengen, maar de bakker en kruidenier gééft géén cént crediet op dit alles en da's de practijk. De ambtenaren, die gestaakt hebben, en dié hét wéér zullen doen, geven niet veel om de kwéstié van hét recht tot stoken. Velen van hen bestrijden niet ééns dat zij dat recht niet hebben. Zij zeggen: kijk een# hiér, dat is nu allemaal goed en wpl van die voordeelcn van vast loon, pensioen en wat dies meer zij, maar wat hebben wij aan vastheid, als dat beduidt, dat we vast honger zullen leiden? De staat is verplicht onzen le vensstandaard op peil te houden. Als nu de regecring erkent, dat onze loon.cn slechts verzevenvoudigd zijn, oase ievenwttmdiird dus tet een vierde of vflfdt vin vroeger gedaald, en er aan toe voegt, dut *U de millL oenen niet heeft, om aan onze eischen, dié onzé loonéo ook lang niet op peU zouden brengen, maar ons leven ton minste tijdelijk dragelijk zou maken, te voldoen, dan vragen wijgeeft daarmee zulk een staat niet zijn élgén onbestaanbaarheid toe? Heeft de staat niet hot recht verbeurd, van ons het voortgaan met ons werk te ciichen, als hij ons niet te eten geven kan? Inat hot dan geen staking, laat het dan revolte genoemd worden, een staat, die financieel zoo zwak staat, hoeft ook niet te verwach ten, dat in hare huishouding geen revolten zullen voor komen. i Wat men tcgeu deze redunoeriug als zoodanig zul mogen kunnen inbrengen, zij geeft volkomen du werke lijkheid weer, het leven van Jexu menschen is treurig. KERK EN TOONEEL. Een geïmproviseerd debat over de moreel o bctueke- nls van het toonaai tusschan (Ir. Rouch S tra ton, die gcuz- stclijke herder van da Calvary Church te New York, en WilJiam A. Brady, den bekenden theaterdirecteur, was Zondag oorzaak van ongeregelde toernooien in de kérk. Dr. Straton had onlangs Brady tot een debat uitgedaagd, doch Brady, die bezwaar had tegen do voorwaarden, weigerde. Zondag nu deed dr. Straton, dia algeméén bé kend staat wegens zijn onophoudelijke en matclooze ai- keuring van het tooneel en do film, een buiténgéwoon bitteren aanval op beide instellingen. Bij het eindé van zijn toespraak stond Brady uit de menigte op en vroeg, kwaad van toorn, het woord). Hij besteeg onder een storm van toejuichingen van een groot aantal acieurs en actrices, en bol gehoon en gejouw van de rést, hét podium. „Laat degeen, dia zonder zonde is, den éér sten steen werpen,' schreeuwde hij. „Daarna zal ik u gaarne in een debat ontmoeten en aantoone hoe, in de laatste 20 jaren, afgrijselijke misdaden zijn ge- gepleegd door de verkondigers van het Evangedié. Ik zal bewijzen, dat méér gees'tebjken zijn veroordeéld wegens moord dan acteurs en dat er thans meer geésté- lijken in de gevangenis zitten dan acteurs. In Engeland ging Brady voort, „slaat de koning tooneelspeier tot Knight Predik God en het Cliristendoin aan de men schen van het tooneel; maar belaster ze niet' Een uitbarsting van gehoon en gejouw overstemde Brady. Kreten van „Gooi hem er uit/' wisselden af met het gejuich van zijn volgelingen. Tenslotte verscheén dé politie, die de orde herstelde en mét instémming van dr. Straton, Brady in staat stelde, rustig uit te spreken. WENSCHZEOELS. Naar aanleiding van een mededeeling, die wij uit „Op de Hoogte" overnamen omtrent wenschzegels, dié dé menschen elkaar in Scandinavië met Kerstmis en Nieuw jaar toezenden, schrijft een lezer ons over 't éigénlijké doei der wenschzegels. „De Julemaerker zijp uitgevon den door Postraester Hollböll in Denemarken en worden sinds jaren met Kerstmis voor twee öre per stuk ver kocht. De geheele opbrengst hiervan is bestemd voor de kust-sanatoria in Denemarken en hierdoor kan elk jaar meer den Kr. 100.000 aan de bestrijding der tuber culose gegeven worden. „Ik benoef u Wel niet mede te deélén, dat dé Dénén (die Noren en Zweden hebben dit gebruik la tér nagé- volgd) die bekend staan voor hunne groote liefdadigheid, gretig cebruik maken van dit middel om den tubercu- lozen hunne gezondheid terug te geven. „Ook hier m Nederland waar wij nog verre ten achter staan bij Scandinavië, wat betreft de bestrijding der tuberculose, zou de invoering dezer zegéls aan ïédér gezond mensch de gelegenheid biedén door dézén Kérst- groet aan vrienden en kennissen te zen'dén, tégólijk een menschlievendie daad te doen.'' DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Uit Londen, 16 Februari. De boeken der ar beidsbeurzen toonen aan, dat er een langzame, doch gestadige vermindering is in het aantal werkloozen. Die vermindering heeft in de laatste vier weken 42.600 personen bedragen. SHACKLETON'S STOFFELIJK OVERSCHOT. Uit Montevideo, 16 Februari. De Britsche bark Woodville is met Shackleton's overschot naar Zuid- Georgië vertrokken voor de begrafenis. Talrijke kransen, waaronder een van koning George, dekte de baar. De kist werd op een affuit door straten gereden, geëscorteerd door troepen en muziek. Na den kerkdienst koos het schip onder saluutschoten der kustbatterijen zee. Een draadloos telegram meldt nog dat de regee ring van Uruguay Shackleton's nagedachtenis de hoogste eer heeft bewezen. Op de kist had zij een krans doen leggen, als duurzaam gedenkteeken op het graf in Zuid-Georgië. De door walvischvaar- ders gemaakte lijkkist was ruw betimmerd en word naar het schip begeleid door Uruguay'scho solda ten en ruiterij. Onderweg wierpen dames van de balcons bloemen op de kist. DE „JUBILEE-DIAMOND". Uit Londen, 16 Februari. Naar de Daily Express verneemt, zijn de Britsch-Inddsche prinsen voorne mens de „Jubilee-diamond", op twee na de grootste bekende diamant ter wereld, aan de Britscho Kroon te schenken. De waarde van den steen wordt geschat op 400.000. DOOR BRAND. Te Duisburg zijn gisteren de uitgebreide houtlood- sen, de zagerij en een deel van het machinegebouw van de firma gebroeders Kiefer door brand ver-» nield. De schade loopt in de millioenen. VALUTA-GRAPPEN. Men schrijft aani die NaRjCnt.: In Miunchen hoorde dik dezer dagen dm een variété een komiek imétl den veelzeggenden naam Morgan eeruige valtutaverbaaltjes ten 'beste geven, die bij het publiek blijkbaar zeer dn den amaalk vielen. «Hij begon met te vertellen, dat hij In Weenen woonde en oinlaigs In Holmand was opgetreden. Van deze tourniée in Nederland wals hij nipt een overschot van 5 gulden naar Weenen teruggekeerd. Bij de Wie ner Bankverein (een der grootste Weensche banken) ging hij deze 4 5 in kron en wisselen. Van 't loket werd hij direct bij de directie gebracht, met buitenge wone eerbetuigingen ontvangen en hem plechtig ver klaard, dat hem nu de geheele bank toebehoorde. Een Nederlander komt te Weenen en wil een paiaaf honderd gul'dlen in kronen! wisselen. Een paar honderd guil'den zegt de heer Morgan met een bij zondere plechtige ujitdiruklking. Op de vraag hoeveel kronen 'hiij daar nu wel voor 'krijgt, wordt hem ge antwoord: „Zoovéél u kunt dragen." Op een goeden dag moetien in Weenen een paar da gen alle bamikeni gesloten 'blijven, Er waren nJ. geen mulllien meer voorradig. Een 'zakenman, allés speelt dn Weenen, was aange klaagd wegen» frauduleus bankroet. De instructie duurde een! paar/ maanden, de vacantles der rechtbank onderbraken het proces weer 'n tijd lang en toen de zaak voor den rechter kwam, had de bankroetier door de enorme istijging van alle prijzen der goederen ndet aiileen) zijn schulden kunnen betalen, maar was buitendien! een rijk man geworden, zoodat hij ten slotte door den rechter tnog geprezen werd voor zijn buitengewoon beleid. Em tenslotte nog 'n sprookje uit de werkelijkheid, dat eveneens een diepen kijk op de tegenwoordige toestanden geeftti. Voor een jaar of twee kocht iemand 100 vaten olie, Toen hij er 'een goed stuk geld aan verdienen kon, verkocht hij de 100 vaten. Na 'n paar maanden kocht hij weer olie. Voor het geld dat hij bij den verkoop der 100 vaten ontvangen had, kreeg hij nu slechts 50 vaten, omdat de prijs intusschen zeer steak ge stegen was. Na verloop van maanden verkocht hij ook deze partij mét een zeer hooge winst. Voor dit geld kocht hij later weer oflie, kreeg echter daarvoor nog slechts 25 vaten. En zoo kocht en ver kocht hij steeds weer met hooge winst', tot hij ten slotte met zijn beginsel en alle winsten slechts één vat olie kon. koopen. Dit wilde hij voorloopig niet verkoopen, maar toen hij dan ten rfotte toch weer voor den opnieuw! gestegen prijs wilde bezwijken, was het vat, dat lék was, leeggeloopen. 'Een economisch sprookje uit de werkelijkheid 1 Voor eoonomte-iproifessoren om een boek over te schrijven. Maar het lachende publiek scheen van den treurigen ondertoon niets te willen weten EEN VADER VAN 8S KINDEREN. Een werkloos stratenmaker, die dezer dagen, voor den werkloosheideraad van King's Lynn vcrccbeen, deelde mee dat hij 36 kinderen bad, zoo vertelt de „Daily Chroniole". De man voerde aan, dat hy op 17-Jorlgen leeftijd was getrouwd. Zijn vrouw was toen 10. Uit dit hu welijk werden 25 kinderen geboren. Toen zijn vrouw waa overleden, hertrouwde hij en kreeg er nog 11 kinderen bij. Hij kon niet zeggen waar thans al die kinderen zijn, maur wel wist hij mee te deelen, dat er nog 7 onder du dertien jaar zijn eu bij bom thuis wo* nen. De man ontving 27 shilling ultkeerlng per week door bemiddeling van het arbeidsbureau; de werk- loosheldsraad kende hem nog 10 shilling extra als mede 32 Eng. ponden brood per week toe. WIJZIGINO VLEESCHKEURINOWET. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de vleeschkcuringswet. Aan de Memorie van Toelichting wordt ontleend, dat in het ontwerp-Vleeschkeuringswet oorspronkelijk de huisslachtingen van de keuring vóór en na het slachten waren uitgezonderd, Naar aanleiding va.n de bezwaren, welke tegen deze uitzondering werden aangevoerd, is deze later weer geschrapt, voornamelijk uit overweging, dat zuivere huisslachtingen slechts zeer weinig voor komen. Intusschen is sedert het tot stand komen der wei gebleken, dat deze meetüng niet juist was en dat ten plattelands huisslachtingen alleen voor eigen ge bruik en dat van het gezin wel.degelijk veelvuldig voor komen. De regeering is op grond hiervan tot de overtuiging gekomen, dat een ongewijzigde handhaving van de wet op dit punt niet wenschelijk kan worden geacht. Indien inderdaad vaststaat, dat het van een huis slachting afkomstige vleesch in het perceel blijft, waar de slachting heeft plaats gehad, kan cr geen bezwaar tegen bestaan, dat in gemeenten, waar do wenschelijkheid van zulk eén vrijstelling gebleken is, deze slachtingen, onder de noodige waarborgen tegen misbruik vrij wor den gesteld van de keuring voor en na het slachtend Voor een dergelijke vrijstelling pleiten vooral econo mische overwegingen. Een besparing van personeel zal daarvan het gevolg zijn, terwijl anderzijds de vrijheid der huisslachters met onnoodig aan banden wordt gelegd. Anderzijds erkent de regeering ten Volle de juistheid van het beginselj dat de zoogenaamde onzuivere huis slachtingen niet vrij mogen worden gelaten. Het cenige middel, dat de Overheid heeft tegen misbruiken, welke door de vrijstelling van huisslachtingen zullen kunnen ontstaan, is een absoluut verbod van vervoer, verkoop, enz. van ongekeurd en niet van stempelmerken voorzien vieséh. Evenmin zullen de gestorven en in nood gedoode dieren vrij van aangifte en keuring mogen worden gesteld. Het zijn immers Juist deze soort slachtingen, die voor de volksgezondheid hoogst gevaarlijk zijn, zooals bij herhaling gebleken is. Wil de huisslachter het vleesch wèl vervoeren, dan is er voor vrijstelling geen redien meer en valt hij onder de gewone bepalingen. voorts zal hij, die van de verleende ontheffing gebruik wil maken ten minsto vier dagen van te voren van zijn voornemen om een huissiachting te verrichten}, moeten kennis geven. Op deze wijze is het onderscheid tusschen zuivere en onzuivere huisslachting scherp te handhaven. Voorts zal de ontheffing niet gelden voor inrichtingen als restaurants, hotels, pensionaten, weeshuizen, zieken,1- inrichtingen, enz. De verplichte aangifte van het voornemen een huis slachting te verrichten is noodzakelijk als waarborg tegen ontduiking. Bovendien geeft het voorgestelde artikel 6a aan de Regeering de bevoegdheid de verleende ontheffing te allen tijde in te trekken, wanneer ondanks de gevoerde contröle mocht blijken, dat op eenigszins uitgebreide schaal misbruik van de ontheffing zou worden gemaakt. Het ligt evenwel niet in de bedoeling, dat de ontheffing onder alle omstandigheden zal worden verleend, aange zien er zich n.1. omstandigheden kunnen voordoen, dat de bevolking tegen zichzelf moet worden beschermd, b.v. bij veelvuldig voorkomende ziekten onder de slacht dieren in bepaalde streken des kmds. Daarom moot de Regecring telkens beslissen, of vrijstelling toelaatbaar is. Waar zij dit is, zal rij ook worden verleend. Het wordit noodig geoordeeld op het verkoopen, te koop aanbieden, ten geschenke geven enz. van vleesch, afkomstig van vrijgestelde huisslachtingen, een gestrenge straf, uitsluitend gevangenisstraf of hechtenis, te stellen, omdat in dergelijke overtredingen een zeer groot gevaar voor de volksgezondheid ligt. Tevens is voorzien in een leemte van een oude be paling, die zonder meer het vervoer van ongemerkt vleesch verbood', maar daardoor tevens formeel strafbem stelde vervoer van in nood geslachte dieren naar de keuringsplaats. Voorts is van deze gelegenheid gebruik gem"aki om nog enkele andere aanvullingen, respectievelijk wijzi gingen in de wet voor te stellcm Samenwerking tusschen gemeenten, zij het al op aan zienlijke kleinere schaal dan bij de Warenwet, is zeer wenschelijk, vooral omdat op deze wijze een belangrijke besparing van uitgaven verkregen kan worden. De Regeering heeft nu een plan van samenwerking tusschen d e verschillende gemeentebesturen aan Gedepu teerde Staten der verschillende provinciën doen toe komen. Deze samenwerking kan, bij het ontbreken van een bij zondere regeling hiervoor in de Vlceschkeuringswet, niet anders geschieden dan op den voet van de artikelen 121 en 122 der gemeentewet. Het laat zich intusschen reeds thans aanzien, dat pogingen om tot een dergelijke (Tij- willige samenwerking te geraken, in vele gevallen fiasco zuilen lijden doordat verschillende gemeenten er de voorkeur aan geven op eigen hand in zee te gaan, tot schade van het geheel. Zal een zoo economische mogelijke uitvoering der wet niet in vele gevallen onmogelijk zijn, dan moet de Regeering de bevoegdheid worden geschonken zoo noodig de samenwerking dwingend voor te schrijven. Daarom wordt voorgesteld een nieuw artikel 23 a in de wet op te nemen waaraan artikel 9 der Woningwet tot voorbeeld heeft gestrekt. Het geldt hier slechts een b'evoeg(dheid van de Regeering waarvan deze al leen zal gebruik maken, als de pogingen om tot vrij willige samenwerking te geraken niet tot het gewenscht resultaat mochten leiden. De samenwerking wordt naar het voorbeeld der Wa renwet gedacht in aezen geest, dat.een gemeente als cen trale gemeente met de leiding van den dienst en van het daaraan verbonden personeel wordt belast. Alleeu de centrale gemeente zal dan ook de instructie voor bet personeel van den gemeenschappelijken dienst! vaststellen. De overige samenwerkende gemeenten dienen dus van de verplichting tot het vaststellen van een instructie te worden ontheven. Nog wordt eene wijziging voorgesteld waardoor het mogelijk wordt gemaakt dat afgekeurd vleesch aan dier gaarden wordt afgestaan. De bepaling dat afgekeurd vleesch alleen door den betrokken keuringsdienst naar de diergaarden en dergelijke inrichtingen mag worden vervoerd, geeft voldoenden waarborg tegen misbruik. Het komt ten slotte niet geheel billijk voor, aan inrichtingen, welke vóór het in werking tredenf d er wet zijn opgericht, dadelijk alle eischen te stellen, welke aan later opgerichte instellingen worden gestelo. Voor deze inrichtingen moet evenals voor die, welke vóór 1 Janu ari 1919 zijn opgericht, en tijd van aanpassing yordea toegestaan. ONTRUIMING GESTICHT MEDEMBLIK. Nadat reeds een aantal verpleegden van het Rijk9 Krankzinnigengesticht te Medemblik naar Woensel zijn overgebracht, werden Woensdag alle Israölie- tische patiënten vandaar naar het gesticht ta Apel doorn vervoerd.

Schager Courant | 1922 | | pagina 9