Alputü Bitlis- Mmtiiiic- LuttnvM Bond i SunMokvereenippii. I ZEEP Woensdag 1 Maart 1922. 65ste Jaargang, No. 6984, Uitgevers s N.V. v.ti. TRAPMAN CoScliagen. Ingezoaden Stukken, 1 MAART Belangrijke Prijsverlaging Plaatselijk Nieuws. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 *ur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. no. 20 Prija per 3 maanden 11.85. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer, 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Algemeens vergadering op Maandag 27 Februari 1922, des morgens 10 uur in bet lokaal „De Witte Engel" te Hoorn. Voorzitter de beer G. Stapel Gz„ van Hoogkarspel, opent de vergadering, de aanwezigen welkom heelen- j de, in bet bijzonder den beer iSiebenga, adjunct-isecre- taris van bet RundiveeoomdJtlé, Spreker wijdft enkele woordlen aan de nage dachtenis van denJ beer Van Dedem, die zijn beste krachten aan den landbouw heelt gegeven en veel gedaan heeft voor rationeels fokkerij. Spreker wijst op de mededeel ing op de biljetten v&n de Provinciale Stierenkeuringen, dat voor 1922 de Rijkssubsidie verminderd zal worden, terwijl het er op wijst, dat in 1923 geen subsidiën zullen worden verstrekt voor d-e rundvee- en paardenfokkerij en het rijk zich meer en meer zal onttrekken aan den steun van onze fokkerij. Gewezen wordit op bet groote verschil, de land bouw is mondig verklaard om laain de belastingen mee te betalen, veel sociale wetten worden in bet leven geroepen, waarbij, die landbouw nauw ia be trokken doch daar tegenover zal minder steun wor den verstrekt Spr. acht het daarom gewenscbt dat die landbouwers er toe zuilen overgaan zelf afgevaar digden te zendien naar de izaal waar de wetten wor den gemaakt. De notulen wonden door den secretaris, den heer E. Koster Dz. te (Bobeldijk, gelezen en wordlen onder dankzegging goedgekeurd. Ingekomen' was 'n mededcelimg vaji het Kon. Ned. Lamdbouwcomité, betreffende 't rapport der Staats commissie, over het mond- en klauwzeer. In dat schrijven/ woaVlitl geweizen op de omstandigheid, dat ac tie tot bezuiniging ziob ook schijnt .te willen uitstrek ken tot de gelden, welke tot nog toe voor die bevor dering van de rundveefokkerij werden aangewend. De subsidieering van de rund veefokkerij zal even wel ter hamdJ wordlen genomen en die resultaten aan do groepen worden medegedeeld Aangenomen wordt, dat wanneer de' vereeniging het rapport der Staatscommissie in «studie mocht ne men', eenl gezamenlijk optreden mat andere leden naar huitenl wemsdhelijk is. Daardoor zal de groep der 'be langen van de rund veefokkerij het meest kunnen worden bevorderd!. Een commissie is benoemd tot het onderzoek van het rapport der Staatscommissie. Mededieeling wordit gedaan van de oprichting der vereeniging te Schoorl. Verschillende aanbevelingen tot leden van het be stuur zijn ingekomen. iMededieelingtenJ wordlen/ gedaan inzake de centrale stierenkeuring te Alkmaar. Verzocht is aah de Prov. commissie om de centrale keuring dit jaar te Hoorn te houden, ken ongunstig antwoord is hierop omtlvangen. omdat bet overgroote deel der stieren, die in Alkmaar moeten verschijnen, komen- uit Assendelft, Deemster, en1 omgeving van Sc hagen. Verder wordt betwijfeld' of de markth eu vels met de straatsteenen veel aanbeveling verdienen De beer Koster, Midwoud, bejammert bet autocra tisch. optreden van d'e Prov, 'Commissie. Het Bestuur heeft het schrijven verder voor ken nisgeving aangenomen, wordit aan den beer Zijp, Twisk, medegedeeld. Verschillende afgevaardigden voeren over dit punt nog het woord, waarbij de heeren Ruljter en Post bejammeren de handelwijze van de Prov. Commis sie. De heer Metselaar wil aan den Minister voorstellen de Prov. Commissie op te doeken. Tot het doen van eenl dergelijk voorstel bestaat etraka gelegenheid. Ook de heer Kuiper, bestuurslid, betreurt het, dat een besluit van de fokkers op deze wijze wordt ont vangen, In de commissie belast met onderzoek van de' tu- berculeuzebestrijding van bet rundvee zijn als leden van onzeni bond aangewezen Voorzitter en Secretaris. De commissie is deze week geïnstalleerd en een be roep wordt gedaan op aller samenwerking. Mededeelingem worden gedaan over de eventueel te houden groote vergadering van de Mij. van Land bouw te Alkmaar. Goedgevonden wordt, tier gelegenheid van de ten toonstelling een fokveedag door den Bond te houden, buiten bezwaar der finanaciën van den Bond. Uitgebracht wordit rapport door de Commissie be last met het nazien van de rekeningen over 1921. De ontvangsten van dien Bond bedragen f 2444.77 H, de uitgaven f-1386.07, voordeelig saldo f 1059.70^-. De Fokveedag gaf een madeellg saldo van 158.67. De re keningen worden goedgekeurd. Door den heer Miltenburg wordit uitgebracht het jaarverslag van die Commissie voor den coop. aan koop. Het reservefonds is thans gestegen tot f 1467.29, doch er is nog een schuld aan den Bond van f 800. De secretaris dloet voorlezing, van biet jaarverslag over 1921. Het aantal leden bedroeg op 81 December 1921 527 van 30 fokverecnigingen. Het aantal gecon troleerde dieren nam toe. Aan' den recretarla wordt met een hartelijk ap plaus diank gebracht voor zijn uitvoerig, uitstekend gesteld verslag. Door den voorzitter wordlen enkele mededeelingen gedaan over de Vereeniging voor Arbitrage in den Vee- en Paardenhandel. Gelegenheid zich op te ge ven ais lid', bestaat bij het voorloopig bestuur en tot benoeming van correspondenten) zal binnenkort wor den overgegaan. Gewezen wordit op de weinig, kostbare oplossing der geschillen. Do heer E. Dz. Govera wijst er op, dat de' Bood van Veehandlolatfenl vooral in INoordiholland:, veel meer pro paga/ndia maakt zich op te geven als lid dezer ver eeniging dan de veehouders. De heer Klein meeent dat het dan ook op den weg van de veehouders ligt, zich op dezen weg te bewegen Voorzitter deelt nog mede, dat hooger beroep be staat en dat een ltdl if 40 moet storten bij' het aanhan gig mokeni van een geschil. Wie dat moet betalen zal afhangen van de uitspraak der Arbitragecom missie. Spr. acht het nooddg, dat eerst de Koninklijke goedkeuring wordt verkregen. Bij hooger beroep moet f 100 worden gestort. Den heer Wibhons wordt geantwoord, dat een lid der vereenilging zichi ook zonder vo irafgegane over eenkomst moei onderwerpen aan den uitspraak der A rbi trageooimmiissie. Het bestuur stelt voor, bet vroeger adviseerend lid, den heer Dr. D. L. Bakker, te benoemen tot lid van verdienste te benoemen. Voorz. brengt) hem allereerst leen hartelijk woord van dank voor alles wat bij voor den Bond heeft gedaan, memoreert de cursussen, enz. door den heer Dr. Bakker gehouden. Onder applaus wordt heit) bestuursvoorstel aange nomen. Door verschillende afgevaardigden worden voor be stuurszetels! aanbevelingen gedaan* waarbij de af- deeling Rarsingerhom-Schagen naar voren brengt de candidatuiür W. Jdmmink van de afdaellng ZJJpe en er op gewezen) wordt, dat nooit een bestuurszetel door iemand' van de lichtere gronden is ingenomen. De stemming heef.t itot uitslag dat voor de vacature T. W. Joingejans te Aasemdelft wordt gekozen de heer Klein van Assendelft. Ingevolge de bepaling van bet nieuwe reglement, dat alken ledlen-veefokkers lid van het bestuur kun nen zijn, heeft de benoeming plaats van 2 bestuurs leden in de plaats van de heeren P. Stapel Cr., Hoog karspel en A. Commandeur K.Az. Voor deize bedde vacatures worden benoemd die heeren D. Laan, Derkhout en Stam, Hoogkarspel. Tot gedelegeerde leden voor de najaarskeuringen van de vereenigingen worden gekozen de heeren C. Posch, Binnenwijzeiid; P. Stapel, Hoogkarspel; K. Kuiper, Oost woud, tot plaatsvervangers de heeren J. Koopman Jr., Beemster, N. D. Kaan, Wieringerwaard èh Jb. Bakker Az. te Barsingerhorn. Tot leden van de commissie, beiast met het nazien) van de rekeningen over 1922 worden gekozen de heeren W. Jimmink Hz., 't Zand, K. Posch, Schellinkhout, G. van der Sluijs, St. Maartensbrug; tot paatsvervangers de heeren Joh. M. Bakker, Stompetoren, J. Metselaar, Twisk, en J. Ham, Veenhuizen. Hierna hield de heer Jm. Blaauboer Kz. een inleiding over het punt stierehkeuringen. Spr. wijst op de verschillende stroomingen, die zich tegenwoordig voordoen bii de fokkers. Bij de centrale stierenkeuringen is men de leiding kwijt geraakt. Spr. noemt als onze organisaties de Bond, het Ned. Rundvee- Stamboek en de Provinciale Commissie. De Bond, met een zelfgekozen Bestuur, waardoor voe ling wordt gehouden tusschen, leden en Bestuur, het Stamboek dat reorganisatie behoeft en splitsing van pro vinciale afdeelingen, de provinciale commissie dïe uit den booze is. Deze commissie is goed begonnen, doch daarin moeten zitten onze mannen die verantwoording schuldig zijn aan onze vergadering. Spr. meent, dat die organisaties moeten komen onder één dak. Het verschil van inzicht in de 3 organisatiën is de oorzaak van de geschillen bij de stierenkeuringen. Aan den eenen kant toch heeft men de fokkers van de elite-stieren voor het N. R. S., die de centrale stieren keuring niet willen laten verwateren, aan den anderen kant zij die niet in het bezit zijn van elite-stieren, om ünancieele redenen en bezitters zijn van voor loopig niet-goedgekeurde stieren. Spreker acht voor die fokkers een centrale fokstieren- markt mogelijk. Voorzitter wijst er op, dat de heer Blaauboer vorig maal er op aandrong, dat in deze vergadering zou-aan de orde komen, een voorstel tot het instellen van een verkoopklasse van afgekeurde 1- en 2-jarige stieren op de centrale keuring. Het bestuur ontraadt djt voor dit jaar, omdat het thans te laat is voor de a.s. centrale! keuring. De heer K. Kuiper ziel liever, dat de Prov. Comm. de één-jarige stieren selecteert De heer Jm. Blaauboer zegt, dat het juist de bedoeling is over deze zaak de tongen los te krijgen, maar niet om thans een besluit te nemen. De heer Klein meent dat ook de voorloopig niet goed gekeurde stieren op den fokveedag tegenwoordig moeten zijn, opdat die stieren niet uit de fokkerij gaan. Beesten van hooge productiewaarde, moeten niet naar de pu blieke markt, maar er moet geselecteerd worden. De vergadering spreekt zich uit voor het nemen van een conclusie en die conclusie aan de Prov. Commissie op te zenden*. In stemming komt nu voorstel-Blaauboer om een fok veedag van niet goedgekeurde stieren te houden, dus niet op de Centrale Keuring, en een voorstel-Klein om een verkoopklasse van geselecteerde stieren op de Centrale keuring. De heer Jm. Blaauboer kan zich best voorstellen, dal men tracht binnen te halen wat er te halen is, doch meent, dat de afgevaardigden nog niet een bepaalde richting kunnen aanwijzen omdat die zaak m de fokver- eenigingen niet "voldoende is besproken. De heer D. Kaan, Wieringerwaard, vraagt of het reglementair is toegestaan, dat gestemd wordt over een voorstel-Blaauboer of een voorstel-Kein. Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Wibbens zegt, dat centrale keuring bedoelt, propaganda te maken voor de fokkerij. Bij een aan voer van niet goedgekeurde stieren zal de centrale keuring aan bezoekers uiit andere provincies zeer tegen vallen. Men moet rekening houden met het algemeen be lang, niet met het persoonlijk belang'. Verscheidene sprekers voeren over dit punt nog het woord, de vergadering raakt eenigszins van de wijs, en tenslotte wordt dan besloten geen verzoek te richten aan de Prov. Commissie. Op de volgende vergadering zal het punt nader worden besproken, om daarna een buitengewone algemeene vergadering te houden. De afdeeling Berkhout stelt voor aan het N. R. S. te vragen aan de bonden af te slaaaii de helft van de inkomsten der uitvoercerlifacaten. Algemeen goedgevonden. Naar aanleiding van een vraag van den heer Zijp, deelt de secretaris mede, dat de Provinciale Commissie besloten heeft, dat de premies voor in het N. R. S. ingeschreven stieren met f 25 verhoogd wordt. De heer Wibbens wijst op het belang van depreferend- verklaring en het keurstamboek en op hel belang van de spoedige inschrijving in het keurstamboek. Hierna volgt sluliting. Mijnih. de Red., Naar aanleiding van 'it ingezonden stuk van Uw berichtgever uit Zuidlsoharwoude verzoekt onderge- teekenda een plaatsje in Uw blad, bij voorbaai mijn dank 'Daar onder,geteekendie persoonlijk met gaarne op krantengeschrijf ingaat, vooral niet op ingezonden stukken van bovengenoemd en berichtgever, die geen wapens te gemeen acht om z'n tegenstanders te be- Vanaf heden Vraag Uwen Winkelier den uitersten prijs- «trijden, zooals hij zeil heelt erkend, zoo kan Ik nu tcch niet nalaten 't een en ander mee te deelen. lo. Hetgeen waarvan hij mdj beschuldigt is reeds ip een leden vergadering besproken en :s door mij ten genoege dier vergadering dluidelijk uiteengezet Mochten er nog leden zijn die hieromtrent nadere inrichtingen wenschen, dan ben ik gaarne bereid de ze te verstrekken. 2o. Hij geeft te kennen, dat de kasboeken aanwe zig, zijn, maar dit lzegt niets zoolang ',t kladfeasboeokje dat hij onder z'n berusting had, Bist aanwezig is. In dat boekje moeten posten voorkomen die in de kas boeken niet te vinden zijn. Hoe dit mogelijk is, is voor mij een vraag en misschien vocrr hom eon weet. Ook zal hij zich zeker nog wel kunnen herinneren, dat zijn afrekening met P. van Zoonen niet in orde was. Dit is op een bestuursvergadering in zijn te genwoordigheid uitgezocht. Daaruit bleek, dat hij var schillende bedragen niet verantwoord liad. Wat ifcen nadeele kwam aan P. van Zoonen. Nu zal ik opzet er buiten laten, maar toch had ik dat van iemand die onderwijzer en tevens kassier is, niet verwacht. 3o. Wat de watersnood aangaat, ik geloof, dat hij deze wel achterwege had! kunnen laten Dit zal eer der voordeel 'dan nadeel geweest zijn. Ook spreekt hij van „pof", als ik daaraan denk, dan komt alles bij mij in opstand. Gezien ik reeds 1'H jaar de leiding in handen heb, en nog steeds geen „pof' heb te boeken. Dit had hij als beta/üda kracht toch met al z'n vrijheid eek wel kunnen voorkomen. 4o. Hoe de statutenwijziging tot stand is gekomen weet hij zelf wel 't beste, hoe ingemoen rija handeling in deze was,, want hij wd9t vooruit wat er na de sta tutenwijziging ons te wachten stond. Daar hem be kend was, dat er nog ongeveer voor f 2000 aan waar- delooze goederen aanwezig waren, die bij 't opmaken van de balans afgeschreven moesten worden, waar door hiji met zijn handlangers in de gelegenheid was de zaak aan te pakken* Had ik van deze opzet maar iets vermoed', dart had nooit de statutenwijziging plaatsgevonden, 5o. Verzoek ik uw berichtgever om de goederen, die nog dateeren uit dien tijd van den .ketting hand el" en nog steeds op den zolder der bakkerij staan, weg te laten halen. 'Zoo niet, dan zullen wij; zoo vrij zijn, ze a.s. Woensdag voor iz'n deur te laten zetten. 6o. Wat verder da verstandige leiding aangaat, daarover! xulllen wij maar niet veel woorden vuil maken. Het zou echtler eerlijker geweest zijn, om dat groote verlies, dat heeft plaats gevonden, onder mijn leiding .te specificeeren. Misschien gelukt 't hem dan om de menischen) d/uidelijk te maken, dat ik in staat ben geweest] om 'it bestaande verlies met f 20.000 te vergrooten. 7o. Raad ik den berichtgever aan, mocht hij ooit weer in eeni huurhuis komen, dat hij dan vooral bij 't verlaten daarvan geen hekken gaat sloopenj en meenemen. Dit is mijn laatste woord' aain den berichtgever van Zuidsch&rwoudJeover 'detze zaak .Mocht) hij er ech ter behagen in scheppen steeds maar door te modde ren over' deze quaeetie, welnu, laat hij zich niet weerhouden. Hoogachtend, F. P. MAMMEN. M. de Redacteur, In uw blad van 21 Febr. Jl. brengt uw berichtgever den heer J. du Burck te Zuidscharwoude, mijn na-w-in in verband met een antwoord op de vragen aan hem gesteld door den heer As. Olie. in uw blad van 15, 2, *22. Hij laat me daar zeggen: „Ik verd.... het, om mijn haver aan de Regeering te geven voor een krats en er straks zelf dure voor m'n paarden te moeten koopen." Ik weet niet recht, M. de R., of ik in derge lijke bewoordingen me eens geuit heb, en wordt 'in ieder geval slechts uit het geheugen gememoreerd In detze, daar zooiets geen punt in behandeling was, dus nietl is genotuleerd. Maar wat doelt deze aanhaling? Was ik, met eigen .geteelde haver, bestemd voor eigen paarden, .(dus niet in. handel van hand tot hand, zg.n. „ketting-handel") en deze beslist noodig hebbend, soms verplicht ze af te geven voor „'n krats", om daarna slechter en duurder terug te ontvangen? Zedelijk wel niet, want ik onttrok ze aan niet een, en. wettelijk ook niet, daar ik in deze wel in goed ge zelschap verkeerde, nl. den Minister van Landbouw, die korten tijd later gehoor gaf aan den aandrong van alle 'landbouwers, om eigen geteeld voer, noodig voor eigen beesten, te mogen behouden tot zekere hoeveelheid; 't geen later door denzelfden Minister is uitgebreid ook tot eigen geteelt broodkoren, voor menschelijk gebruik. Dus, wat ik ini deze deed, was alleszins geoorloofd, en als aanvals-argument .dus wel overbodig. Maar du Burck, waarom dan toch mijn naam betrokken in uw verweer? W^.tE u roe, soader ar gumenten te betrekken ia uw „stukken" om de zaak waarom '.t gaat, op den achtergrond te schuiven? Is dit soms, omdat dk iu op de bewuste ledenvergadering van „Vooruit" in „Goncondia" den ISen Juni 1920 be schuldigde, zonder dat u de beschuldigingen ooit hebt weerlegd, maar steeds uw verdediging zoch in genie pige 't zakelijke er bulten latende plaatselijke berichtjes, en- 't onderbrengen van uw verweer in epn andere organisatie, maar niet dédr waar 't behoort, ■nl. bij de leden dor Coop. „Vooruit" Ik heb u (en anderen) toen 'beschuldigd met de overtuiging in u een andere schuldige te zien. Zoolang u die beschul digingen niet weerlegt, moet ik ze handhaven. U kunt dit doen, mij ns inziens op twee manieren. De eene is: de rechtelijke macht gebruiken en een aan klacht indienen tegen ondergeteekonde wegens „las ter". De andere is: itn een vergadering, toegankelijk voor de leden der Coop. „Vooruit" en da crediteu ren (die niet allen lid zijn, maart wel geintoroEooer- den) de beschuldigingen ontzenuwen. En, dk beloof u, alle medewerking te willen verleenen voor volle vrüa meeningsuiting, van alle zijden. En tevens voor orde en regel in die bijsenkomsti(en), Wil „de schuldvraag" tot oplossing komen, dan de loyale weg gekozen geen rugaanivaUen, en vergiftigde pijlen uit de ver dekte stelling (correspondentschap) afgeschoten. En dan de pers uitgonoodigd, die reeds lang in dozo ge* moeid te, nl. de N» Lsagsd, Ori, Alm. Grt? en Scha- ger Crt, (Elkaaden-dia de eogera aden* veramtwoordtog afleg gen aan hen, die daartoe recht hebben dat te wat behoort. En, ik beleef u, zonder anti- of sympathie te zullen spreken, en, bij verkeerd Inzicht aa ophelde ring? ongelijk te zullen bekennen, evengoed aio an dersom te handhaven, hetgeen ik thans nog als ver keerde handelingen beschouw. Ik verwacht van u du Burck, antwoord. U, M. de R., dank ik voor verleende plaatsjmimte, hopende' dat deze eerste keer door geen tweeden be hoeft gevolgd te worden toekan ik. Hoogachtend), Uw dw., KLAAS ZEEMAN Sz. Winkel, 24, 2, '22. Mijnheer de Rediacteur- Bleefd verzoek dik u onderstaande regelen te plaat sen, Bij voorbaat mijn dank. Antwoord op: „Goede Raad". Veel menschen. uit het waterland Vreezen niet 't frissche water. Maar omdat 't centen kosten moet. Roert ieder thans zijn snater. Van de rekening uit den waterbak Behoeft men nog niet te schrikken En daarom wil dat stomme vee Geen leidingwater slikken. Toen Caaper Robles dijken lag Hield men veel polders boven En wist men slechts voor weinig geld Veel land) de zee te ontirooven. (En met \eel domme boeren Wist men 't water weg te voeren.) Maar nu die polders boven zijn iNu kost het geld bij hoopen Als men tot overmaat van ramp iZe weer laat onder loopen. (En met' veel wijze heeren Kan men MJ water nog niet ikeeren) 'k Blijf dus maar bij diat stomme vee. Een scheldnaam voor de boeren. Want ik denk dat menig wijze heer Zich door dat vee laat voeren. G. MOEIJES. Oudlkarspel, 27 Febr. 1922. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van den laatsten zin uit het ver slag van de rede van Prof. B. D. Eerdmans voor de afdeeling „Kolhom" van den Vrijheidsbond, luiden de': „Een klein debat van de heeren Rreebaart en En gel werd tot genoegen beantwoord", zou ik gaarne do volgendie' korte opmerkingen in uw blad geplaatst willen zien. In de &>rste plaats heeft ondergeteekende niet ge debatteerd, doch slechts een vraag gesteld en in do tweede plaatls kaïn ik moeilijk veronderstellen, dat het antwoord! aan den heer 'Engel, te oordeelen naar en kele interrupties en opmerkingen van genoemden de bater en zijn partijgenooten, zoozeer tot genoegen is geweest. Ik zou uw correspondent willen aanraden niet) klakkeloos iets neer te schrijven, om maar een slot aan zijn verslag te makeni, waarvan de waarheid intusschen aan reehtmatigen twijfel onderhevig is. U, mijnheer die Redacteur, dankend' voor die plaats ruimte, D. BREEBAART, Kolhom. GEZONDHEIDSCOMMISSIE. Dinsdagmiddag Vergaderde onder leiding van haar voorzitter, dien heer Mr. S. Meihuizen, de Gezondheids commissie ten Raadihuize alhier. Aanwezig zijn de heeren: Mr. S. Meihuizen, te Scha gen, voorzitter; G. Visser Az., t'e Schagen, secretaris; Ooisterleei te Noordsfcharwoudle; G. Beers te Schagen; R. Kaan Dz. te Wieringerwaard'; H. G. Th. Mann te Petten en Dr. D. Groenhart te 'Dirkshom. Na opening werd door den heer C. Visser Az., secretaris, het uitstekend gestyleerde jaarverslag uit gebracht. Uit de belangwekkendie mededeelingen van dit jaarverslag stippen iwij de volgendie be zonderheden aan. In die samenstelling der commissie kwam geen ver andering. Er werden 8 gewone vergadering gehouden De algemeene gezondheidstoestand over 1921 werd vrij gunstig genoemd. In het ressort der commissie kwamen voor 17 gevallen van febris ityphoïdea, 18 diphteritist en 7 van roodvonk, tegen '16, 17 en 26 over 1920, waariilti valt op te maken, dat ihet totaalcijfer der besmettelijke ziekten over 1921 gunstiger was. Bij verschillende gemeentebesturen werd aange drongen op verbetering van slooten, o.a. te Schagen van de Laansloot, verontreinigd door daarin uitloo pendie riolen. Ook werdl door d'e commissie aandacht gewijd aan het te hoog zoutgehalte van het water in de gemeen te Schagen, maar aan de hand van het rapport van

Schager Courant | 1922 | | pagina 1