Uit het Hart Yan Holland. DERDE BLAD. Reclames. Binnenlandsch Nieuws. Zaterdag 11 Maart 1922. 65ste Jaargang. No. 6990. De Tweede Kamer heeft gisteren besloten, dat de zo- ameiitljid blijft. Die strijd tuisschen stad .ent land fis dus besLiisü en gew-omimen door idfe stedelingen. En als fite- deling hen ik blij oan deze overwinning, niet om do -overwinning alleen, maar om het resultaat zelf. Er schoon aan deze schijnbaar onbelangrijke kwes tie meer vast te zitten, dan men zou denken, waait politici «hebben er al .over gekrakeeld, en beweerd dat er candidaten waren, die in die dorpen tegen en In de steden voor don zomertijd waren. Welk economisch voordeel er precies aan vast zit wil ik in- het midden laten. De klachten van de boeren, die zich .regelen naar de zon, kan ik even rata beoord'eelen. Men heelt de agrarische dfgevaarld%denj nauwelijks kans gege«- ven, eni die he er Br aait, de wat ongene erde afgevaar digde van het platte land is er in woede over ont stoken. De regeling van heit internationaal spoorweg- ver keer gaf den doorslag, en hiertegenover had de motiveering van den heer Braat weinig belang. Ook de industrieel© voordeelen van den Centralen Indu striebond bleken overwegend, en zoo mochten we dus onze mooie lange zomeravonden behouden. En men moet dit niet onderschatten. Het is een voordeel dat niet op politiek en. economie gebaseerd en de Kamer heeft zich er niet mee bemoeid. Het is voor dit college niet ernstig en gewichtig genoeg, of we een uurtje langer aan de boulevard kunnen zitton en of wo na het eten nog «eeni klein' fietstochtje kun nen maken. Maar voor wie den ganschen dog gewerkt heeft is het niet onbelangrijk om nog een uur langer van den dag te mogen profiteeren, om nog tijd te heb ben, voor een avondwandeling, voor een zitje bud/ten, voor een zomerschen avond met een mooien zonson dergang, wanneer heit den geheelen dag onhoudbaar warm is geweest en we komen wat itoü rust, en heb ben tijd om uit te rusten van hitte en benauwenis. Ook de zomerpensions en uitspanningen, die een tuinconcert geven zullen er wel bij varen en de zo mertijd leek me de eenige weldaad, die ;de oorlog ons gébracht heeft. We hebben er alleni van geprofi teerd zonder iets van die economische berteekenis te vioelen. Het lengon dier dagen is iets dat altijd vreug de brengt, en we zijn blij als het zoo ver is, dat we izonder de lamp op te steken aan tafel kunnen gaan. en dit werd ons, al is het dan wat' kunstmatig, al zoo spoedig gebracht. Dan was er na 't eten nog wat sport nog wat tennissen of voetballen, iets dat ons anders door invallende duisternis al zoo spoedig onmogelijk werd. «En al was het een verkrachting van de natuur, al was het een voor de gek houderijtje voor ons zelf, on natuurlijk kwam het ons niet voor behalve dien eenen cag. als we de klok juist hadden verzet. We waren .soms uit ons humeur, wanneer we dit van mooder natuur gtteen-de uur weer moesten terugge ven in hot najaar Nu mogen wo het gelukkig houden. Ik spreek hier natuurlijk slechts voor die stadganoo ien, voor degenen, die het kleine gemak, het uiterlijke plezier' en het aangename voordeel meenamen, zon der «zich bewust te zijn wat er maatschappelijk en economisch aan vast zat, en ik hoop, dat wat ik schrijf «een ergernis op het platteland zal verwekken dat men me nikt zal verwijten, dat ik een egoist ben, die voor het .onbelangrijke van een uur gezelligheid por dag meer, alles zou willen opofferen, en mis schien zou ik een agrariër, die me uiteenzette, hoe veel moeite en last en werk en nadeel hem de zomers tijd bezorgde, gelijk moeten geven. 'Zooals ik zeidc, heeft ook de Kamer izich niet met diezo zoo belangrijke futiliteit van den niet geïnteres seerden burger beziggehouden. Zelfs het Kamerlid van publieke vermaken heeft er zich niet eens mee bemoeid. De hoor Ter Hall, die een open oog heeft voor de genoegens en vermaken van de menschheid, die naast zijn Kamerlidmaatschap er een revuegezel- sohap op na houdt, heeft zich onzijdig gehouden bij het vraagstuk, dat naast allerlei' belangen van econo- mischen aard zoo rochtstroeks de gezelligheid betrof en do genoegens van hotel en caféterrassen. En do heor Ter Hall, die maar matig au serieux ge nomen werd, toen hij do Kamer betrad, als afgevaar digd o van het vaniété hoeft getoond, dat .ook het ver maak bet recht hooft meo to sproken, dm zaken) van bestuur en zich zoo verdienstelijk gemaakt, dat de sArieuze Vrijheidsbond hem opnam, en hem vermoe delijk op )do camdidatenlijst een niet onbelangrijke plaats zal verleenen En wanneer de tijden zoo veranderen, dlat er een minister van/ publieke vermakelijkheden noodig, zal zijn, - het idee is niet meor zoo zot al9 vroeger, want do wereld danst en drinkt thee als nooit te voren, en loeft voel meor voor vermaak, dan .ze oodt heSft ge daan; zal hij; voor dit ambt. dadelijk aangezocht worden en door allo partijen worden) gehandhaafd'. Wo krijgen dan misschien eindelijk de Juiste gren-» zen eens ito zien ovier >wot kunst en, wat vermakelijk heid moet heeten, een dór lastigste vraagstukken van dozen tijd, nu 'het bij gemeenten over subsidie en kunstwaarde gaat en nu men de kunstenaars, die bij gebrek aan subsidie kasstukken geven, verwijt, dat ze niet artistiek genoeg werken, zoodiat hum het geld voor ondersteuning onthouden wordt, 't Zal dam de •heer Ter Hall wezen, die het voor de niet zwaar ar- tisfcieken, maar des ondanks zeer nuttige en noodige werkers vooii. beschaafde ontspanning opneemt. Want een revue v«am Ter Hall de vaak aangenamer om bij te wonen daim veel wat «heit gesubsidieerde tooneel ons brengt. W. P. Waterzucht en de nieren. Waterzucht is ophooping van water in het lichaam, doordat de niet in staat waren om 't zelf af te voe ren. Het is niet een ziekte op zich zelf, maar een verschijnsel van. een organische ziekte. Of gebrekkige nieren, of een hartkwaal kunnen de oorzaak zijn, doch daar nierkwalen zoo vaak het hart aantasten, zijn gewoonlijk de nieren schuldig. 's Morgens optredendo verschijnselen van water zucht (pafferighoid onder de oogen on in het ge zicht) wijzen op een nieraandoening. Zwellingen van de voeten en handen na inspaning, vooral 's avonds, kunnen aantoonon, dat het hart is aagedaan. Dikwijls treedt waterzucht door nierzwakte tijdens zwangerschap op. Dit wordt verklaard door het feit, dat de nieren dan meer bloed te filtreeren hebben. Deze overspanning kan de nieron verzwakken. Andere indirekte oorzaken van waterzucht zijn. bloedarmoede, ovorwerking on zorgen. In verwaar loosde gevallen kunnen de beenen en het lichaam enorm opzwellen, en de buik, de borst en de horse nen wordon aangedaan. Heete luchtbaden zijn nuttig, doordat zij de huid- poriën openen en reinigen, en geregelde stoelgang is noodzakelijk. Deze beide voorzorgen verlichten het werk van de nieren. Maar gebruik om deze or ganen te holpen on te versterken Fostor's Rugpijn Nieren Pillen. Duizenden zijn blijvend gebeterd door dit speciale niorgeneesmiddel. Te Schagen verkrijgbaar bij de bekende drogisten f 1.75 per doos. DE STORM. Tengevolge van den storm heeft de brandweer te 's-Gravenhage Woensdag verscheidene malen hulp moeten, verleenon rpet het opruimen van, omvorge- waaide schoorsteenen, afgerukte jalouzieën, dakpan nen enz. Aon den Drogeradljk te Scheveningen waai de bij een heftigon rukwind van een der porceelen zelfs een groot gedeelte van bet dak en een stuk van den voorgevel in. Aan de Ronb&anstraat kwam een geheelen schoor steen naar beneden, gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken. Stukken zink en lood moesten worden verwijderd van onderscheidene percoelen. Op de glasfabriek aan het Trekvlietplein, geraakte op het dak een tuimelraam los; het zware voorwerp viel tegen eon aldaar arbeidenden timmerman, die van hot dak naar beneden stortte en erastigo verwon dingen aan het hoofd bekwam. In bewustoloozon toe stand werd hij per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Te Enkhuizen hebben de horingvisschers door don storm een groot deel van hun reepnetten ver loren. Op do hoeve van den landbouwer Vaassen te Horrlon is Woensdagmiddag een veestal ingewaaid. Vijl koeien zijn daarbij omgekomem Te Maastricht heeft Woensdagmiddag en -nacht oen zware storm gewoed/ Massa's hoornen in do parken en langs de wegen zijn ontworteld en omgevallen. Een noodwoning van beton in het Wittevrouweveld is omgewaaid. Van het oude stad huis en vele particuliere woningen kwamen schoor steenen naar beneden. De vorst van de St. Mathias- kerk hangt scheef. Stukken zink van meters lengte vlogen over de straten en het gaan was levensge vaarlijk. Halve daken lagen bloot, zoo rolden de panneif en stroopoppen en leien naar beneden. Woensdagmiddag woedde op het eiland Wie- ringen eon hevige storm. Toen deze te ongeveer vijf uur een weinig bedaarde, verliet een motorboot van de firma Gebr. Kaan de Oeversche haven, met nog eon boot, die gehuurd was. Bezuiden het eiland ter hoogte van Hippolytushoef gekomen, stok de wind eensklaps weder op, zoodat de schepen genoodzaakt waren te ankeren. Echter sloeg de gehuurde boot, waarop de schipper met zijn vrouw en vijf kinde ren en twee man personeel van firma Gebr. Kaan, van achter haar ankers weg en werd zoo overgele verd aan het spel der golven, zonder dat de andere boot gelegenheid kon vinden om hulp te bieden. De noodseinen werden te Wieringen opgemerkt en dadelijk is de postboot uitgevaren om assistentie te verleenen. Ofschoon in den donkeren nacht do zee werd afgezocht, mocht het niet gelukken het afgedreven schip te vinden. De geankerde boot kon des morgens vier uur de haven te De Haukes be reiken. De vermiste boot is later gestrand bij Molk- werum op de Friesche kust. Alle opvarenden zijn behouden. Uit Venlo, 9 Maart. Gisteren is door een he- vigen storm de spits van de Paterskerk te Venlo over eenige meters afgebroken en gedeeltelijk te rechtgekomen op het daaronder liggend dak. Te Helden is de woning van den heer P., ter wijl de man ziek te bed lag, gedeeltelijk ingestort. De man kreeg onbeduidend letsel. Een schip, geladen met 10.000 K.G. kruit, kon de haven van fort Sabina niet invaren. Men moest te- rugkeeren naar do haven van Numansdorp. Door een hevigon rukwind is het schip tegen een dam geslagen en gezonken. De menschen wisten zich te redden. Door den storm is gisternacht het ijzeren zeil schip Antonia, schipper Kreuk, komende van Rot terdam, geladen met steenkool, even beneden Tiel op een krib terecht gekomen. De schipper en zijn gezin werden gered. Het schip zit nog op de krib, maar schijnt niet geleden te hebben. D» storm in Rijnland en Westfalen. Uit Essen, 9 Maart. Do op een orkaan gelijkende storm, welke gisteren in Rijnland en Westfalen woedde, heeft niet alleen het telegraaf- on tele foonverkeer voor het grootste deel oritrodderd, dat met Nederland, België en Frankrijk geheel gestremd was, maar ook in tal van plaatsen groote schade aangericht. T3 Munchen Gladbach ls een 15 M, hooge fabrieksschoorsteen omgewaaid on op de portiers woning terecht gekomen. De portier en zijn gezin zijn zwaar gekwetst. Op de Chamotte- und Dinaa- werke bij Dusseldorp stortte een muur in en bedolf 20 werklieden. De brandweer haalde 8 dooden, 2 zwaar- on 2 lichtgewonden onder het puin vandaan. Op den weg van Krefeld naar Bochum wooi eon boom om op een tramwagen, doodde eon man en een meisje en wondde eon vrouw levensgevaarlijk:. Te Krefeld woei oveneeens oon fabrioksschoorsteon om. De brokstukken doodden twee fabrieksmeisjes ,en kwetsten er nog verscheidenen. Op do staalfabriek van Becker te Krefeld zijn twee arbeiders, die bui ten do fabriek aan het werk waren door een wind hoos opgenomen en tegon een muur geslingerd, waarbij zij levensgevaarlijke kwetsuren opliepen. De storm in Engeland. Uit Londen, 9 Maart. De storm van gisteren, die Zuid-Engeland en het kanaal teisterde, was de ho- viuste, die hier ooit is opgeteekend. Op zeker oogen- blik bereikte de wind een snelheid van 108 mijl (175 K.M.) in het uur. Het record tot nu toe was 103 mijl (ongeveer 167 K.M.) Boos weer aan da Franscha kast. Uit Parijs, Maart. Een hevige storm heeft gisteren over geheel Frankrijk gewoed en vooral aan de kust veel schade aangericht. Er worden ver scheidene schipbreuken gemeld. Bij Boulogne is een vaartuig vergaan, waarbij vijftien opvarenden zijn omgekomen. Noodweer in België. Ook uit België komen berichten over het noodweer, dat daar geheerscht heeft. Te Brussel is iemand gedood door neervallende steenen, terwijl verschillende menschen werden ge kwetst. De telefoon- en telegraafverbindingen met binnen- en buitenland zijn verstoord. HEERHUGO WAARD. Ter afdoening eener tamelijk uitgebreide agenda vergaderde «de vereenSging „Nieuw leven" dn het lo kaal van den fheer K. de Boer. iNa opening der vergadering «door den voorzitter, werden door den heer P. Kostelijk, secr., de notulen dier ivorige veagadering gelezen, welke -werden goed gekeurd. Ingekomen was een schrijven van den heer J. Ak kerman, waarin idieae, onder dankzegging voor het zoovele jaren genoten vertrouwen, bedankt! Nals be stuurslid, tengevolge van zijn vertrek naar elders. De voorzitter meent, te (mogen verklaren, dat de heer Akkerman veel voor de verconiging heeft ge daan, zoowel als bestuurslid als In de functie van markt-betaalmeester. Het bestuur da dn zijn geheel deze meendng toegedaan, waarom het aan de verga dering voorstelt den heer Akkerman te benoemen tdt eerelid van „Nieuw leven". Onder applaus wordt dit voorstel door de vergadering aangenomen. Voorts deelt de voorzitter mee, dat de- heer Akker man in helt bestuur van den Noorder Marktbond ver vangen wordt door den heer P. Kostelijk. Aangezien de algm. vergadering van de Holl. MIJ. van (Landbouw in heit najaar te Alkmaar zal wor don gehouden, vervalt het verzoek om samenwerking voor het houden eener tentoonstelling in onze ge meente. Voorgelezen wordt een circulaire fcdtreffenle de Tuinbouwschool te Alkmaar; krachtig wordt het vol- ?;en van «dit onderwijs aanbevolen, voor onze n.a. uinbouwera Door dien «heer Meereboer worden eenige mededeel Inge n gedaan naar aanleiding van bespre kingen in de Comim. van Beheer. Als punt 3 der agenda komt aan «de orde de reke ning over 1921. Deze is vóór de opening der verga dering nagezien door de h.h. Jb. Klaver en 'S. Doorn, Deizo commissie verklaart de rekening in orde te heb ben bevonden. De heer Mereboer brengt nu helt finan cieel verslag, uit, waaruit blijkt, dat in don loop des jaar a 20 leid'en hebben bedankt, dodh 9 ndeuiwe leden zijn toegetreden', zoodat het aantal thans 228 be draagt; de totale ontvangsten bedroegen f506.50, dó uitgaven 1439.92, alzoo een batig saldo groot «f 66-58. Nadeelig saldo van 1920 bedroeg f 37.22, alzoo in kas f 29.30, wat met het bezit der verconiging een totlaal vormt van 1983.03. iDe rekening wordt goedgekeurd en den penningmeester wordt dank gezegd voor zijn accuraat beheer. Nog wordt door den heer.Meereboer meegedeeld, dat de omzet der markt' 18.388.413.17 'heeft bedragen. Vervolgens krijgt de secretaris het woord! voor het uitbrengen van hdtJ jaarverslag. We stippen hieruit aan, dat 10211 zich inzette met hooge- koolprljzen, waarvan door vele léden nog geprofiteerd1 mocht wor den. Veel schade heeft echter de zeer langdurige droogte berokkend, waardoor voor «zeer velen 1921 een treurig Jaar da geworden; wel worden de prijzen der wiinterproducten' hoog, velen konden daarvan door den zeer geringen oogst niet profiteeren; wat de teelt der vroege aardappelen betreft, (hierbij: heeft ook de vorst vrij wat schade veroorzaakt. Spr. maakt ook melding van- een -nieuwe ko-oMekte, -welke zich tamelijk sterk openbaaHdie en aangeduid wordt met de benaming „stip". Het hierdoor aangetaste product is vrijwel waardeloos. 'W Xs maar goed, zegt apr., dat de prijzen van- dien Aard zijn geweest dat voor velen toch het bedrijf nog als loonend mag worden her schooi wd. Door heit bestuur werd dit jaar slechts «tweemaal vergaderd, terwijl tevens twee algem. vergadertógen werden gehouden. Voorts worden gereleveerd' ver schillende zaken, door het Bondsbeetuwr ter hand ge nomen, Met de beste wensch-en v-oor 1922 eindigt de secretaris zijn 'verslag, waarvoor (heem namens de ver gadering dank wordt gezegd. Bij de verkiezing van bestuursleden, wordt namens hot toestuur in overweging gegeven -nu er een vacar ture is, of het miert! wemschelijk wordt geacht, een lid! wonende aan «de Langered® te kiezen, Spr. wenscht dit «alleen opgevat te zien als wenk, dó vergadering blljflt natuurlijk 'vrij «in haar keuze. Daartoe udtgenoodilgd, leest de secretaris de lijst van lödenl aldaar woonachtig. De uitslag der stemming wijst aan, dat de heer F. Liefhebber is herkozen, en dat voor de vacature-Akkerman is gekozen de heer, G. Gaijaard. Eerstgenoemde zal w-orden aangeschre ven, de ihieer Gaijaard verklaart de benoeming te aan vaarden, wordt aan de bestuurstafel genoodlgd en door voorzitter welkom gebeetien in het bestuur. Hij hoopt en -verwacht, diat de vereemiging in den heer Gaijaard1 -een goed bestuurslid zal (hebben. T-ot afgevaardigden naar de Bondsvergadering wor den aangewezen «de (lub. J. Hage, T. Kostelijk, F. Liefhebber, G. Gaijaard, A. van der Veer, P. Waker, J. Klaver en K. de Boer, tot plaatsvervangers de hjh. Jb. Kostelijk, Jc. Blom, H. «Reijne en J. Brouwer. Een tamelijk uitvoerig debat, ontspint zich naar aanleiding eeneul opmerking van idlen iheer P. Koste lijk, dat de boete, bij het dm de keur zijn, nl. 5 pet. bij de thans geldende prijzen der producten, z.i. te hoog zijn. Van verschillende zijden wordt deze m-eeniing be streden, al eikent men, dat iemand er buiten zijn schuld wel eens leelijkl tegen aan kam ioopen. Een voorstel in dden geest vindt dan ook bij de vergade ring geen voldoenden steun. Eveneens brengt de heer T. Kostelijk het wensChe- lijke van selectie bij het verkrijgen van pootaardap- pelen ter sprake. (Het debat hierover leidt er toe, dat voor de Bondsvergadering zal worden ingediend het voorstel: De Noorder Marktbond riohte een keurings- dnstituoitl op voor aardappelen, zoo noodig met zuster- vcreeniigingen. Tevens wil de vergadering «aam het bestuur van 'den Noorder Maiktbond opgedragen zien. te onxteiteodkeh welk lichaam opkamt voor het onderhouden der kluft ten zuiden van den toevoer lijn. Nog zal wonden ingediend het voorstel, dat van den-Minister «van Landbouw, H. en N. de besliste ver klaring wordt afgevraagd, bij eventueele uitvoerver boden het overvedlsy-steem te laten toepassen. Nog eens komt Iter sprake het volgen «van een win- tercursus. Gezien vroegere ervaring gevoelen enkole bestuursleden er niet veel «meer voor, de «zaak weer aan te pakken. Toch leiden de besprekingen er toe, de vraag aan de vergadering voor te leggen, zijn bier gegadigden voor een cursus voor volwassenen. Het resultaat -Ia, dot een tiental zich aanmelden, die te vens toeteeggeni, anderen tot deelname op te wekken, die zich dan intijds bij den secretaris kunnen aan melden. Aangezien er vrij wat behoefte aan manden be- bostaat,' wordt besloten deze coöperatief aan te koo- porn. Op de agonde der volgende vergadering zal als punt van bespreking voorkomen: Coöperatieve aan koop van kunstmest. Nog wordt besloten de algem. vergadering voortaan uit te «schrijven te 7 uur. Bij «do gratis verloting onder de vorgaderingibexoo- kers wordon de prijzen getrokken door de h.h. C. Groot, K. Dekker, A. van der Voor, Jac. Stam. C. Wiggers, F. Kaspers, T. Kostelijk en P. Meereboer. Door den voorzitter wordt te 12 uur ongeveer de vergadering gesloten met een woord van dank voor de aangename -samenwerking en met' den wensch, dat 1922 voor de tuinbouwers een beter jaar mag wezen, dan er door velen, gezien den toestand in ons afzetgebied, er van verwacht wordt. Door het bestuur werd naderhand nog uitgemaakt, dalt de helft der ideaal-poters «dor vereenJging zal worden verbouwd door den- heer K. Dekker en do helft door den heer Van Essen, aan dé Langere!». NIEUWE NNEDORP. Donderdagavond 9 Maart 1922 werd in het lokaal van dén «heer C. Kooiman alhier een feestavond ge houden door de coöperatieve verbruiksvoreenigkig „De Tijdgeest", van Winkel. De zaal was eivol. De administrateur van „De Tijdgeest", de heer J. Bree- baarlti Jz., van Winkel, opende de vergadering met na mens het Bestuur de zeer talrijke aanwezigen te ver welkomen. Het doet «spreker genoegen, dat er roove- len izijni -opgekomen. Ook op de gisteravond to Win kel gehouden feestavond was in spijt van het ruwe weer, een groot aantal belangstellenden present en is het daar een zeer genoeglijken avond geweest. Voorzitter wil gaarne de hoop -uitspreken, dat we ook heden een prettig «samenzijn zullen hebben en deelt voorts mede, dat mevr. Hugenholtz uilt Haarlem een voordracht zai houden in verband met de coöpera tieve vereentgdng., terwijl -verder do heor Daan Pool medewerking, zal verleenen met het geven van. voor drachten. Deze mededeelingoü wonden mot applaus begroet, Daarna treedt op mevr. Hugenholtz, die verklaar de, met genoegen de uitnoodiging om het een en an der over coöperatie te vertellen, te hebben aangeno men. Zij doet zich kennen ala een begaafde spreek ster, die bij machte is oen duidelijk beeld van het door h-aar gekozen onderwerp te geven. Al is oon vereeni- ging als doze klein in do groote maatschappij, toch reikt haar macht zeer rver. Coöperatie is samenwer king, oen (bepaalde soort samenwerking. De slechte toestanden, die onder do arbeiders heerschten zijn aanleiding geworden, tot het ontstaan van de coöpe ratie. «Spreekster gaat na den invloed die stoom on groot-industrie hobbon uitgeoefend, alsmede de toe standen! zooal-8 cliie vroeger, voor dien arbeider wa ren. Verder wordt besproken hoe de coöperatie van haar eerste begin af zich gaandeweg verbreidde. In het doel ervan was begrepen winstverdoellng en -hot zorgen voor zuivere waar. Al is er verbetering geko men in de toestanden van den arbeider, toch vol doet de maatschappij nog niet. De grondslag waarop wordt voortgebracht is niet bevredigend. Er wordt voortgebracht dn concurrentie en om winst te maken. De coöperatie heeft niet ton doel om winst voort te brengen. Trouwens als win»! hef doel is, van de voortbrenging, dat leidt tot allerlei knoeierijen en ver-t valsohimgen. Iets, wat de coöperatie juist wil tegen gaan. En de praktijk toont wel, dat do coöperatie le- vonsvat«baarheid bezit on -zich- al meer uitbreidt. De co operatie vie vereenilgingeri do ons land) gingen öriich vereen igon tot een groot handels ver oonlgiiig. In Engeland werd do eerste groothandelsvereeni- ging, opgericht en met goede resultaten. Daarna volgde Schotland', waarna ook ons land volgde. In ons land' werd) ln 1874 de eerste vereeniging o*»»*- richt en er ia toen eerst een tijd geweest dat u* AJP. Mets van coöperatie wildo weten en er een be lemmering in zog voor hun .politiek. Maar later ia men toch gaan inzien, dot coöperatie, ook al is men van verschillende richtingen, toch goed ia In verschillende landen (rijn thans groothandel»* vereeniiiglngen. In -ons land is te R-otterdam een groot- handelsvereeniging gevestigd', dde, als we allen krach tig. de zaak steunen, nog weer tot meer uitbreiding kon komen. De Nationale Bonden zijn Jn een Interna tionalen! Bond veoeonigllgd, waarin verschillende Lan-« den aansloten, walt tot bevordering van de verbroe dering leidt, terwijl het doel, dat de aangeslotenen ^hebben, niet afhankelijk is van nationaliteit. Door de internationale «samenwerking vallen- er ttiusschen- porsonen weg, wat goedkooper is en den verbruiker ten voordeele komt. Oprichting van een internatiötoa- len 'Bank wordt needB overwogen, maar door «de zeer ongelijke waarde van het geld -thans, w-ordt er nog mee gewacht. Met een warme opwekking, vooral ook tot do vrouwen-, om ijverig mede to werken tot be vordering «der coöperatie, obj het steunen mm- eigen vereonigtog eindigt -spreekster onder hartelijk ap plaus hare vlot uitgesproken rede. Oütet verdere gedeelte van het programma bestond uit voordrachten van den heer Daan Poolfterwijl we in de pauzen mooie muziek ter afwisseling hoorden. De eerste voordracht was „Jantje Kordaat" en werd door verschijnende; andere, meest luimige gevolgd. En Daan Pool werd uitbundig toegejuicht en heeft veel succes gehad-. Hij heeft zijn talrijk publiek een aangenomen avond bezorgd. Nadat de reeks voordrachten ten einde waa, deelde de heor Breebaant imede, dat hiermee het officdeole gedleelte van deni avond was gesloten, terwijl voorts nog vergunning was verleend ivoor 'n dOnej-e. IDe heer «Breebaart dankte mevr. Hugenholtz voor hare «gloedvolle «rede en den 'heer Pool voor walt hij allemaal heeft' voorgedragen, wees er -op, dat deze avond' voor propaganda is -bedoeld' en riep aller me dewerking in tot (het groot maken der coöperatie. Daarna volgde «sluiting onder hartelijk applaus. Aan het gezellig bal na werd nog door velen deelgenomen. DE TWEEDE-KAMERVERKIEZINGEN. Hoewel inderdaad, gelijk reeds is gemeld, officieel nog niets is vastgesteld omtrent de data voor de candidaatstelling en stemming voor do aanstaan de Kamerverkiezingen, meenen wij toch te kunnen rnededeelen, dat de candidaatstelling hoogstwaar schijnlijk zal plaats hebben vóór, uiterlijk op den 23 Mei. De Kieswet (art. 124) bepaalt, dat zij moet geschie den op den vóórlaatsten Dinsdag, der maand Mei, dat is in dit geval op den 23sten. Maar in verband met do Kamerontbinding, die noodzakelijk is ten gevolge van aanhangige Grondwetsherziening, zal de candidaatstelling wel vervroegd worden, als de Eerste Kamer eenigszins tijdig gereed komt met de behandeling der Gron<lwetsvooorstellen. Zij (de Eerste Kamer) moet dat wel, wil zij althans geen dubbele verkiezingen veroorzaken, want wanneer de Kamerontbinding niet eenigen tijd vóór het tijdstip der candidaatstelling is afgekondigd geworden on do regeering zal, al vallen de verkiezingen sa men en al is het voorbereidende werk ervoor reeds voltooid tegon dien tijd, tusschen de afkondiging van de ontbinding en de candidaatstelling toch een zekeren termijn moeten in acht nemen; zij kan moeilijk een dag vóór de candidaatstelling a& ontbin ding afkondigen I dan moet op den voorgeschre ven wettelijken tijd, dat is op den 23sten Mei, de candidaatstelling voor de gewone algemeene verkie zingen plaats hebben en is een samenvallen van de beide verkiezingen practisch onmogelijk. Do Kamer ontbinding en de daarmoe verbond houdende candi daatstelling moet namelijk, wil men met één ver kiezing volstaan, staatsrechtelijk wel voor „den ge wonen tijd" der candidaatstelling mogelijk zijn. Maar niet erna. Met deze kleine staatsrechterlijke finesse zou dan ook verband houden de waarschijnlijkheid, dat de datum voor de candidaatstelling zal worden ver vroegd. De stemming zal op ongeveer veertig, of twee-en-veertig dagen erna worden bepaald- ZEVEN MENSCHEN OMGEKOMEN. Men meldt uit Dordrecht: Woensdagmiddag tijdens den storm, zijn. in het Volkerak bij de vluchthaven Dintel gezonken do sleepboot „Edison", (kapitein den Breejen), thuisbe- noorende te Dordrecht en 'het met steonen geladen Rijnschip „Binnenvaart 19" (schippor Noome). Bij eon onderzoek ingesteld, is alleen do hond ^van den schipper dood gevonden. Van de drie opvaren den der boot cn de vier van het schip i9 niets ver nomen, zoodat vermoed wordt, dat allen verdron ken zijn. In de Dordr. Ct. lezen wij over dit ongeluk: Woensdagmiddag is door den hevigen storm de Dordtsche. sleepboot Edison, kapitein M. den Breejen, op weg van Dordrecht naar Vlissingen gezonken. De sleepboot was Woensdagmiddag met de met steen geladen Rijnaak Binnenvaart 19 achter zich in het Volkerak. Op de Rijnaak bevond zich de schipper Noome met nog 3 andere schepelingen. Deze Rijnaak ls volgeloopen en gezonken. Het vermoeden bestaat dat de sleepbooj zich heeft losgemaakt en getracht, de drenkelingen te redden, om met hen in de vlucht- d® Dintel een schuilplaats te zoeken. Voor de vluchthaven is de sleepboot gezonken. Donderdagmorgen heeft men met een stoomboot' een onderzoek ter plaatse ingesteld. De Rijnaak vond men op een zandbank gedeeltelijk boven water. Lr was niemand aan boord; de hond van den schip per lag dood in de kajuit; de roeiboot hing vol water achter het schip. De sleepboot, metende 22 ton, werd gezonken voor ae vluchthaven gevonden. Men vermoedt, dat zoo- wei de bemanning van de sleepboot, die bestond uit den eigenaar-machinist P. J. de Geus, den ma- troos J. Komijn en den kapitein den Breejen, alle dne uit Dordrecht, als die van de Rijnaak verdron ken is. Men heeft van hen geen spoor meer gevonden. jJe kapitein en machinist waren gehuwd; de eerste had vier kinderen van twee tot veertien jaar. De matroos was gehuwd. DAT MAG NIEf DOMINél \xrJid d?r S;DA'P« d& beer Melchers, predikant \V.ar£a>, is door enkele afdeelingen in de ge- combineerde kieskringen Groningen en Drente, even- ?Il^„F 08 andJ to<iffevoe8d aan de groslijst van candidaten- voor de Tweede Kamer. °?tTin£ n" d0 mededeelinir, dat de heer Melchers aan hen, die hem voor de verkiezingscam pagne spreekbeurten vragen, antwoordt: lo. dat de mate, .waarin hij aan propaganda zal dfSst WJ^aDgen van de PlMt8' 1110 hlJ i bet meest zal optreden ln dien kies kring, die hem het meest succes belooft; bfj boven en behalve zijn vergoeding reis- en verblijfkoston, aanspraak meent te moeten mar v,erfL0,?diJnff van do onkosten die hij moef maken, als hij door het vervullen van spreekbeur ten zijn grooten tuin niet zelf kan bewerken. De secretaris der S.D.A.P. deelt in genoemd blad Ju .2 breedvoerig te zullen aantoonon, waa»* om hij deze methode zeer laakbaar acht voor een propagandist, die geacht moet wordon in de eersto plaats zijn krachten te geven alleen tot verbreiding der beginselen. SignaloerenA van zulk beginnend kwaad is. dunkt hom, voldoeüde om te zorgen, dat er geen navolger» vaa deze xnotbodó sullen komen,

Schager Courant | 1922 | | pagina 11