t (Juli VIERDE BLAD. Raad van Schagen. Binnenlandsch Nieuws. Zaterdag 11 Maart 1922. 65slc Jaargang. No. 6990. Vergadering op Vrijdag 10 Maart 1022, de» mor gens half tien uur» Voorzitter do hoer J, Cornclisson, burgemeester, secretaris de heer A. C. Roggeveen. Afwezig is de heer Koemoostor met kennisgeving van verhindering, Na opening der vergadering volgt do goedkeuring der notulen* Voorzitter deelt mede dat aan het P.E.N. is op gedragen de aansluiting van het transformator- huisje aan de Laa.n, met het laagspanningsnet op de Dorpen, voor een bedrag van f1430.—. Van Ged. Staten is ingekomen goedkeuring aan koop perceel De Pater; id. geldleenmg daarvoor; id. suppl. begrooting 1921 en 1922. Voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. Staten is mededeeling ingekomen dat de krachtens de wet van 24 Mei 1897 enz. aan de ge meente toegezegde rijksuitkeering is verhoogd met f M55.04. Ingekomen is het verslag over 1921 van de school commissie. Van Ged. Staten was ingekomen een schrijven be-. treffende veranderingen op do heffing van school gelden. Aan de genoemde bezwaren wordt door den Raad voldaan. Aan do orde was het bekende adres van hot comité der vereonigingen van Burgemeesters en Secretaris sen te Hoorn, Purmarend, Alkmaar en Schagen om samenwerking te krijgen van plattelandsgemeenten in zaken van gelijk of gemeenschappelijk belang. B. en W. stellen voor het bijgevoegd conceptbesluit vast te stellen, aangezien zij van oordeel zijn dat een samenwerking als bedoeld, is toe te Juichen. In dat concept-besluit wordt al reeds samenwerking beoogd wat betreft de schoolgeldregeling van de Handelsscholen te Alkmaar voor de buitenleerlin gen; voorlichting van den keuringsdienst voor waren en dergelijke, enz., enz. Goedgevonden. Is ingekomen een adres van D. Domper om ver goeding voor werkzaamheden bij het wegen aan do Waag. B. en W. stellen voor dit adres ter afdoening te renvoyeeren naar B. en W. Aldus wordt besloten. Volgt verzoek van het R.-K. Kerkbestuur der Pa rochie van den H. Christophorus te Schagen om vergoeding art. 101 der Lager onderwijswet 1020. Deze vergooding behoort te worden geregeld naar het gemiddeld aantal leerlingen dat de school be zoekt en bedraagt per leerling het gemiddeld be drag dat per leerling der openbare lagere school wordt uitgegeven. Volgens art. 103 der wet wordt het bedrag der vergoeding genomen van hetgeen over het laatste dienstjaar, waarover de gomeonterekening is ge sloten, voor kosten voor instandhouding der openb. lag. school is uitgegeven. Het gemiddeld aantal lee- lingen dier school bedroeg over 1921 334. De uitgas- ven volgens art. 101, Juncto art. 55 der L. O.-wet be droegen f3230.94, dus f9.76 per leerling. De,R.-K. bijzondere school had gemiddeld 131 leer lingen. Het bedrag der vergoeding wordt dus f 1266.77, waar af f 116.04 voor 12 leerlingen uit an dere gemeenten. Het vearaoek wordt toegestaan! Aan de orde is het verzoek der Handeldrijvende en Industriöele Middonstandsvereeniging om hypo thecaire» steun voor dien bouw van 16 woningen. Na besloten vergadering worden overgelegd de ministe rieel e beschikkingen tot toekenning van premie en hypothecair crediet, zoomede exploitatierekening, li. en W. stellen voor om ten laste van de gemoonte uit 's Rijks kas te aanvaarden een hypothecair cre diet groot f8100, en hum collego Ite machtigen itot het verloenen van dit crediet overeenkomstig de re gelen door Z. Ex. den Minister van Arbeid gesteld, ingevolge het Kon. Besluit van 8 November 1Ö20, no. 29. De heer Van Nuland zegt dat de bouw van wo ningen in deze gemeente een soort historie begint te krijgen. Spr. herinnert aan het voorstel tot het bouwen van woningen door de bouwvereeniging St. Christojphorus, toen van verschillende kanten werd betoogd, dat arbeiderswoningen overtollig waren, dat er geen steun moest worden verleend aan een sectarische vereoniging. Het is eigenaardig als meri nu de plannen die ter sprake worden gebracht, na gaat en de zaak begint een beetje pikant te worden. Wanneer 'er toch sprake is van woningbouw, moet de- gemeenteraad slechts vragen of die bouw op een goede basis berust en na te gaan en niet te vragen aan wie men de leniging van den woning nood wel en aan wie niet wil toevertrouwen. Spr. mieent, 4aU wat' dtoni bouw van arbelderawondmgenl (be treft, gebleken/ Is dat de gemeenteraad een goed! in zicht heeft gehad en hij bejammert dat er niet meer arbeiderswoningen worden gebouwd. Wat nu het voorstel tot den bouw van middenstandswoningen betreft, sprekers grootste bezwaar is dat men bij de gemeente aanklopt om hypothecair crediet. Spre ker meent, dat wanneer men woningen gaat bouwen voor beter-gesitueerden, er algemeen naar moet wor den gestreefd, dat de risico voor de gemeente zoo weinig mogelijk is. Spreker had liever gezien een voorstel tot het bou wen van arbeiderswoningen en hij zal zich tegen dit voorstel van B. en W. verzetten. Het is bij deze oan/vrage heel eigenaardig dat geen advies van de Huuixïommiasie is bijgevoegd en ook geen lijst vam huurders. Bovendien zijn de huren voor deze woningen veel te hoog. Spr. acht het een gewaagd sltuk /voor de gemeente, diergelijke woningen te doen bouwen. Voorzitter merkt op, dat er niet alleen arbeiders woningen noodiig zijn, ernaar ook nrngen. Verschillende menschen, die hum zaken pan kant zetten, zijn gedwongen naar andere plaatsen1,' als Alkmaar, te gaan. En 'helt doel van de Midden stands- vereeniging iis geweest, in deze behoefte te voorzien. De heer Overtoom heeft onder een der voorwaar den betreffende d)e verleemimg van hypotheek gele zen, dalt ziji wordt /verstrekt ondier borgstelling van de gemeente en deze aansprakelijk 1» voor de richtige betaling van rente en aflossing. In de eerste 5 jaar is de aflossing X pet., volgende 10 Jaar 1 pet. Na 15 jaar dus zal het reslteerende, 87H pet., geheel (moeten worden aflgelost. In dien) Itijd echter bestaat de mo gelijkheid, dat de waarde der huizen) zóó zal zijn ge daald, dat het moeilijk kan zijn voor 87 X pet. van de bouwkosten een hypotheek Ibe krijgen. Dat de ge meente de> volledige risico draagt voor de tekorten, acht spr. een 'heel groot bezwaar, terwijl bij e/ven- tueelen verkoop van de hulzen, de gemeente niet pro fiteert van die eventueele wiinslt. De vraag komt naar voren, of het dragen van een dergelijke risico noodig is. Ook spr. wijst er op, dat bij de stukken niet waren een lijst ivan huurders, een advies van de huurcommisaie. Ook mist spr. een exemplaar van de iStaJtuteni van de Middenstands- vereeniginig, of die al of nielt! koninklijk is goedge keurd. Is dus de bouw dezer middenstandswoningen noodizakelijk en waaruit blijkt dat? Als een dergelijke vereeniging tot zooi*ts het initiatief oeemlt, moet daaruit ToortM oefen dht hef particulier initiatief te kort schiet. iHet particulier initiatief toch dient op den voorgrond gesteld te worden, vóór de gemeente het 'tor hand neemt, of rtoun verleent. SpT. .zegt, dat sinds 1 Juli 1921 9 dergelijke woningen zijn gebouwd of in aanbouw zijn, terwijl de bouw van 0 woningen in voorbereiding ie. In 1 jaar, of liever in een. half jaar zijn dus 15 woningen, gebouwd, dm aanbouw of in voorbereiding, wel een bewijs, dat do bouw in eon kleine plaats als de onze niet stilstaat. iSpr. ac'hrt hot wenschelijk, dat voor het particulier initiatief do baan vrij wordt gehouden en voor do gemeente is het niet noodzakelijk die groots risico te dragen. In do vergadering van de Mlddenrtandsvereenligtnir ie uit drukkelijk door den voorzitter gezegd, dat or voor de leden der veroentglng geen risico was, maar dat de gemeenLo de risico droeg. In verband hiermoe wijst «pr. op het algemoen eta-evcn van bezuiniging. HIJ zal zijn Btera dan ook niet aan dit voorstel geven, wijst nogmaals op Jiet particulier (Initiatief cn moenit, dat men het particulier initiatief niet den hals moet af' Bnijden. IDo heer Heldor zal voor dit voorstel stemmen. De huizen zullen kosten ongeveer f 7000, waarop een hy potheek wordt verstrekt van f5000. Na 15 jaar zal de hypotheek nog bedragen f 4375 en waar het hier hui- 'zen betreft die aan een behoorlijke straat! komen, meenlt spr., dat geen enkel geldschieter bezwaar zal maken een dergelijke hypotheek Ite verstrekken. Bovendien moet men niet vergeten, dat, wanneer wordt besloten, de huiBen te bouwen, ze ook bewoond zullen! worden. De bewoners zullen hun belastingen opbrengen, ze doen hier hun dnkoopen, waarnam door. de rnlddonrtnudery wordt' verdiend en die dus ook weer beter in staat zijn, hun belastingen op te brongen, Spr. gelooft niet direct, dat «de monschen die hier dan kom om wonen, eelf zouden gaan bouwen., met meer kosten en igrooxer risico. Als deze midden- stamdswoningon niet worden! gebouwd, zullen die menschen buitten Schagen gaan wonen en onze in komsten wordien (minder. Spr. meenlt, dat de gemeenschap het niet moet heb ben van het bij de pakken neer "zitten, en een groo- tare categorie vabelanghebbenden ziet 'dan ook de noodzakelijkheid' ven. dezen woningbouw in. Laait dat voor ons een vingerwijzing zijn. Al die bezwaren van de 'hoeren Overtoom en Van Nuland draag ik licht Wij moeten vertrouwen Stellen in de toekomst van Behagen en spr. ihoopt, dat (het oudere ondernemers niet van hun plannen zal afschrikken. Maar 'het ligt ntet op don weg der gemeente Ite wachten Itot die heeren het initiatief nemen. iDe heer Trapman heeft helt eigenaardig gevonden dat bij dit woning-plan naar voren werd igebracht de bouw der arbeiderswoningen. De heer Van Nuland zegït, dat do woningbouw hier een zekere 'historie be gint te krijgen. Elke zaak nu hoeft zijn historie, maar het komt er nu (maar op aan, wie die historie schrijft. De historie waarop do /heer Van Nulandi zijn druk en stempel zal petten, (zal er heel anders uit zien,- als do historie, die epreker zon schrijven, over den arbeiderswonlingbouw. Maar wij behoeven! nu niet te spreken over wat achter ons ligt, wij moeten de toekomst voor oogen houden, en spreken ovèr holt aanhangige voorstel. De bewering van den heer v. Nuland is dat er eigenlijk anboiderswomiingen moes ten worden gebouwd, Of zij juist is, spr. zal zich er nleit in verdiepen, maar wijst op de zeer officdee'le uilltdrukkiiig in 'het verslag, der Gezondhleld'soommis- sie, dat het tekort aan arbeMerswontogen niet van dien aard was, dlalt voorziening direct noodig was. Afgescheiden nu van de-se verklaring van een offi cieel ldchasim (moest men) dit plan' om middenistarids- woningem ite bouwen,, toejuichen, omdat het ook tot gevolg heeft, een verbetering van don) woningtoe stand voor do orbedidlers. IMon ziet, dat In de 61 or- beMers/wontoglon rver^hjiUjunde menschen wonen, die wanneer er middenstandswoningen waren, in aan merking zouden komen dn die mdddenstandawonin- gen te wonen. Op die manier zou er meer woonruimte komen voor arbeiders en kan die heer Van Nuland dus op deze wijze zijn doel bevorderen. Spr. wijst voorts er op, dat de Midden standsver- eeniiiging reeds gerudnnen tijd) geleden baar aanvrage heeft gedaan, maar dat de strubbeling ln eigen boe zem do' zaak heeft gestagneerd, maar diat imen, wan neer men spreekt van particulier bouwen, dezen da tum van aanvraag niet uit helt oog mag verliezen en dat hier dus geen sprake J» van het beaonourree- iren /van particuliere ondernemiingstzm, ge,zien ihett feit dat die ondicimomingazin op dot oogenblik niets van -zich liet uierkeiu. De enkele huizen, die zijn gebouwd zijn allo reeds bezet, en er blijft hier gebrek aan. middenstands wo ningen. Spr. vindt het dubbel vreemd1, dat de heer Van Nu landi nu ia ifcegenj deze mlddonstandswoningen en in een vorige zitting naar deze plannon vroeg, omdat er "zoo'n woninggebrek was. De neer Van Nuland laat dus thans hvel eon .heel ander geluld' hooron. ,I)e 'heer Overtoom wijst lm; hioofdlzaak op het particulier Ini tiatief en zegt, dat. de gemeenste daarbij geen risico draagt. Hierbij slaat de heer Overtoom do plank echter ge heel mis, wamt Juist voor don particulieren bouw vam de 4 middenstandswónimgen dor heeren Tuinman on Voorman heeft ook deze zelfde raad het besluit voor hypotheek genomen. En wat nu aan oen particulier blijkbaar tzoo con omore ts gegeven zal men aam' een veiieenigiiing wier soliditeit spr, miet minder, eerder 'hoogeöl aanschrijft, nieti kunen worden geweigerd'. Dat intuaachen van enkele dezer hulzen door verkoop 'het hypotheek is opgehouden, doet aan het feit van het verteenen niet af. Ditzelfde verschijnsel kan ook imet deze !16 middonstandiswoningen zich voordoen. (Spr. wijst er vervolgens op, dat de premie van f ,1700 per woning door den minister aan de middenstand»* vereeniging! is toegestaan, terwijl hert nog miet zeker ds of de firma Overtoom, die een premie voor 6 wo ningen heeft aangevraagd, deze zal krijgen. Wij we ten, hoe moeilijk of het is, om deze premiën te 'krij gen. En mogen wij nu de risico loopen, dat de pre mie van 16 maal f 1700 verloren gaat, terwijl wij van dien zoogenoamdeni particulieren bouw wat deze pre mie betreft, miet de minste' zekerheid hebben. En dam vengeite men mdet, dat als de firma Overtoom premie krijigt, die hoogstens f900 is, het aanmerkelijke ver schil van f800 per woning met de gevolgen van hoou gere huur eniz. En gezien niet het particuliere belang van ©en enkeling, maar het algemeen belang der ge meente, mogen wij die ver lieskans niet loopen. Wij moe-ten arbeiderswoningen bouwen, "zegltl de heer Van Nulandi. Maar de heer Van Nulamd weet toch wel, dat de minister daar geen cent meer voor geeft, dus dat is uitgesloten. En nu finantieele risico voor de gemeente. Volmon dig erkent spr., dat die er is. Als die er niet was, had de gemeente niet gevraagd behoeven "te worden om dezen' isteum. Wij voorstanders voelen evengoed, dat er risico Is. En nu hangt heit van de> pessimistische of iwat meer optimistische Itioefcomstbeschouwing af hoe hoog of mem dit voor de gemeente aanrekent. En nu is 't wel teekenend dat die menschen die de risico voor de ge meente te zwaar achten, zelf de risico van bouwen willen aanvaarden, onder heel wat minder gunstige finantieele omstandigheden. Dat ds voor spr. mede een bewijs, dalt men) het zelf niet zoo eng voelt als men het voorstelt. Als raad van deze gemeente moeten wij miet ver geten, dat wij' plannen als dit! moesten steunen. Wij verfraaien daardoor de gemeente, vergroolten haar, scheppen meer woniniggelegenheld, verhootgen daar door de 'draagkracht en vooruitgang en dus mogen wij niet meen zeggen. Spr. gelooft! 'aan den vooruitgang van Schagen en wil die, overal waar kan, bevorderen en het is met opgewektheid!, diat apr. dilt voorstel van B. en W« aan beveelt. De heer Van Nuland antwoordt dat hij zich niet verzet tegen de bouwplannen, maar tegen het op zich nemen van de risico door de gemeente. Spr. zou het toe juichen» wanneer de fa. Ovejctoom premie voor hare woningen kreeg. ZIJ bouwt echter 8 wo ningen zonder risico voor de gemeente. Dat de mi nister zijn hoofd schudt als er steun gevraagd wordt voor het bouwen vu» arbeiderswoningen, is best mogelijk, maar meu moet niet vergeton dot, het bou wen van arbeiderswoningen thans veel goedkooper is. Waren do koeten voorheen f5000 h f0000, nu zijn ze f3500 en do minister kan nu niet zeggen: ik geef zooveel pet. Tegenwoordig komt de huurop brongst overeen met de bouwkosten. Wat de verklaring betreft dat or gebrek aan mid denstandswoningen is, dit is verkeerd begrepen, wat ook uit de notulen wol blijkt. Ik hob er vorig maal niet op goreageord, maar ik verklaarde dat er gebrek aan woningen was en bedoelde daarmeo arbeiders woningen, geen) mlddengtandewoniingen. Dat de be woners hum belastingen zullen opbrengen, Ik hoop dat de woningen allen bewoond, zullen worden, maar weegt die belastingopbrengst op tegen do grooto risico voor de gemeente? Alles bijeengenomen, zal spreker zich tegen het verleunen van dit crediet ver zetten. Ook de heer Overtoom blijft wlizen op de risico voor do gemeente en meent dat door particulieren voldoende gobouwd, zal worden. Ook spreker heeft geloof in den bloei der gemeonte, maar voor de gemeente is het de kwe9tiel hoe in het woninggebrek kan worden voorzien. En dat kan zondor dat do ge meonte de risico draagt. Spr. wijst er den heer Trap man ook op, dat behalve de C woningen, waarvoor premie wordt gevraagd, nog 9 woningen zijn ge bouwd. Ook wat de aanleg vam straten betreft, dit zal wel worden gedaan. De heer Trapman: Maar door wie? De heer Ovortoom: Door wie gebouwd wordt, Spr. wijst er op, dat hem niet duidelijk is wat de kosten van stratonaanlog bij perceel wed. Waiboer in dit bouwplan opgenomen, aan de gemeente zal kosten, dat is nog eon open vraag voor spr. en hU ontraadt dan ook op het voorstel van B. en W. in te gaan. Voorzitter legt nu over de notulen van de ver gadering van 30 December, waarin melding wordt gemaakt van de vraag van den heer Van Nuland, hoever in verband met den woningnood de plan nen der 16 middenstandswoningen zijn gevorderd. De heer Trapman zogt dat de heer Van Nuland woningnood constateert in verband met zijn vraag hoever do plannen van do 16 middoustandswonin- gen zijn gevorderd'. Een elk onbevooroordeelde zou snr.'s conclusie trekken, dat de heer Van Nuland don woninggebrek' constateert! ten) opzichte der middenstands woningen. De heer Van Nuland sprak verder over het bouwen van arbeiderswoningen en dat de minister niets meer gaf, omdat de bouwkos ten door de huuropbrengst kon worden gedekt. Spr. raadt den heer Van Nuland aan niet steeds te pro- beeren zijn minister en diens maatregelen te ver dedigen, dat kan de minister zelf nog wel. En dan als waar is, spr. betwijfelt of heeren aannemers de meening des heeren Van Nuland zullen beamen, dat bij den bouw van arbeiderswoningen de bouw kosten door de huuropbrongst geheel kunnen wor den gedekt, dat dit dan juist de huizen zouden zijn die het particulier iniatief onder zijn hoede zou kun nen nemen. Dat zou de gezonde toestand zijn, waar bij elke hulp van gemeonte of rijk buitengesloten zou zijn. Spr. betwijfelt echter of wij dit spoedig zul len zien gebeuren. Spr. komt nogmaals terug op het beweren dat de gemeente geen risico draagt als par ticulieren bouwen. Dat is onwaar en wordt gewezen op den bouw aam het plantsoen en op de plannen van de firma Overtoom, die zoowel straat als riolee- ring op de schouders der gemeente willen afschui ven. Als de Raad een dergelijk systeem tot het zijne zou willen maken en ook voor de 16 middenstands woningen straat on rioleoring voor zijn rekening wilde nemen, dan zou geloof ik, de middonstands vereeniging vam elke hypotheekaanvrage afzien. Dan was de geheel© risico afgewend en zou elke particu lier dit zaakje wel aandurven. De Raad zal eon der gelijk besluit echter niet nemen, omdat die risico te groot is. Juist bij dit particuliere bouwplan wenscht meh bij rijkspremie nog een groot deel af te wen telen op de gemeente en alle leden der middonstands- vereoniging zouden elkaar feliciteeren als zulk een faveurtje voor hen was weggelegd. Het doet spr. ge noegen dat de heer Overtoom ook gelooft aan don vooruitgang onzer gemeente, na een dergelijke uiting van een tegenstander, die de toekomst zoo hoopvol voor de plaats onzer inwoning inziet, zal spr. met nog te meer opgewektheid zijn stem aam het voor stel geven. De heer Helder zegt, dat de heer Van Nuland zich in de vorige vergadering over den woningnood in dergelijke bewoordingen uitliet, dat het zijn aandacht trok ten opzichte van de middenstandswoningen on de uitdrukking van den heer Van Nuland gaf mij aanleiding to zeggen dat ik van die uitdrukking nota nam. Mijnheer Van Nulamd heeft mij in die ver gadering niet gecorrigeerd, maar den volgenden dag was hij zeker geschrokken en kwam zeggen, het zoo niet bedoeld t© hebben. In het raads- verslag in de Schager Courant stond het zooals het was gezegd. De heer Van Nuland echter mocht dat zeker niet hebben gezegd, want hij had nu zijn sche pen al verbrand voor vandaag. Op het oogenblik racht hij mij nu te corrigeeren. Do minister heeft een bepaald bedrag uitgetrokken voor steun wo ningbouw en dat bedrag zal uit de belastingen moe ten worden betaald, door belastingbetalers dus, waaronder ook wij behooren. Het eenige gevolg, wan neer wij deze bouwplannen niet aannemen, zal zijn, dat de f27200, die wij zouden krijgen, toch be stemd worden, alleen zal er ergens anders worden gebouwd. Ook dit kan als motief naar voren wor den gebracht. De heer Overtoom zegt tegen het voor stel te zijn voor een deel, omdat de aanvraag komt van de.Middenstandsvereeniging. Spreker meent dat wanneer een dergelijke aanvraag vam particulieren zou komen, de heer Overtoom zou moeten voor stemmen. De Raad toch is reads begonnen met het verleenen van steun aan particuliere bouwers. Wat de risico betreft, spr. wil die graag dragen en iedere geldschieter zal voor een dergelijk complex gebou wen de risico willen dragen. De heer Van Nuland zegt, onder groot gelach vam de raadsleden, dat het met de notulen is als met alle voorschriften en wetten, men kan er uit lezen wat men wil. In ieder geval heeft spr. niet bedoeld de middenstandswoningen. Elk woord is door spr. gewikt en gewogen, omdat spr. wel wist dat elk woord in die dagen terdege in de ooren zou worden geknoopt Dat ik de woorden van den heer Helder niet heb gerectificeerd, de heer Helder was toen voor mij onverstaanbaar en spreekt meer heel onduidelijk en saai. (Gelach.) De heer Overtoom antwoordt dat voor hem een groote vraag is, de soliditeit van den aanvrager, Voor die 4 betrekkelijk kleine woningen acht spr. de heer Voorman soliede genoeg en eventueel zou de gemeente dus den heer Voorman hebben kun nen aanspreken. Spr. wijst er op dat het nog maar in de lucht hangt wat het voorstel der gemeente zal kosten en daarom blijft hij het beter achten dat de pas voor de particulieren niet wordt afgesneden. Voorzitter meent dat de zaak nu voldoende is be sproken. De heer Trapman, wil toch nog graag ge bruik maken van het recht om in deze nog namens B. en W. vam antwoord te dienen. Spr. vindt het meer dan frappant dat de heer Overtoom hier als 't ware de voorkeur geeft aan de soliditeit van par ticulieren. Wat is de soliditeit van een particulier somwijlen? Heel moeilijk te peilen en waar het in gevallen als deze de soliditeit is van den bouw ondernemer, den aannemer, schroomt spr. niet te zeggemi, dat die nog moeilijker is na te gaan. Immers deze soliditeit is veelal zeer wisselend en is veelal af hankelijk van een min of meerdere gelukkige aan neming met zijn soms zeer riskante kansen. Spr. geeft daarom dó voorkeur aan de soliditeit van een vereeniging als de hier onderhavige en dan kan spr. den heer Overtoom zeggen, dat de risico voor de gemeente als 't ware in het oneindige loopt, niet is omschreven en de heer Overtoom wijst daar op wat de voorzitter der Middens tan drreretnlging heeft ge zegd. Spreker verbaast er zich toch over, dat een raads lid als do heer Overtoom, het! ivooi'stel rnlet beter over ziet. B. en W. (bobben aam d» ordo gesteld oen waar* borg der gemeente voor een WJUnhypotheek van f81000. Een pree lei» omlijnd voorstel, do nakoming van diiio verplichting! wordt als waarborg geéischi. Km de risico daaraan verbonden, durft spr. aanvaarden. Tenslotte wordt raell 8 /tegen 2 sterniraen, dl© van- de hoeren Overtoom en Van Nuland, bet voorstel van B. en W. aangenomen. De heer Helder: Nu kan de beer Va® Nulamd weer historie schrijven. B. on W. stollen voor, om de "instructie van/ den "plaa/tselijikon genewtfioeh Dr, vMolchior, to wlJvJigen ln dien zin, dalt hem daarin ook de verplichting wordt opgelegd, tot bet verleonen ivia/n gratis verloskundige hulp on hiervoor «ijn salaris meit 11000 te rvorhoogon. Thans i« Dr. Melchior gemeentegeneesheer, eni ge- meomtieverloskundige, met twee salarissen en itwoo verschillen/die 'penednonigronidaluigion. Wondt dilt' gecom bineerd', dan wondt 'hem bet vooruitzicht geopend met eon] voldoend! aantal dienstjaren op één pen sioengrondslag! itie /worden/ gieipensionneerd. Goedge vonden. B. en W. stellen! voor met ingang van 1 April den heer G. die Leeuw te benoemen itot voste conciërge der UX.O.-sohool op een jaarwedde van f400. De hoer Rempt vraagt, of ten opzichte van de sa- la/rieerlng overleg is gepleegd. Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Van Nulamd "informeert., wat er vam bet gerucht, dat de heer De Leeuw als conciërge der open" bare school bad bedankt, waar was. Voorzitter zegt dat be't niet waar is, Het' v nor stél van B. en W. wordt aangenomen, B: en W. stellen voor, aan den heer J. Dekker Cz. te verkoopen een perceel bouwterrein aan den Loe- terdijk, ter breedte van 11.90 M. en ter diepte van 10 M., ter grootte alzoo van 119 M2., benevens het daar- bij behooronde water., voor den prija van f 119. Al dus wordt besloten. Is ingekomen het rapporti over 1921 van de ge meentelijke gasfabriek. Hiiieruilt blijkit, een saldo winst vain f5914.54, Hieronder is begrepen f2860.45 van do Rijkskolenrekenllinig. 't Vornlouwingafondia ia f 7-169.185 en bet reservefonds f 1548.98X, Afgeschreven is f4460 vaste afschrijving plu® 1763.19 dienstleidingen, f780.19 op muntgasinstallatie» en 1744 op gasmeters. De kostprijs van het gas komlt op 16.5 cent. Deze kostprijs werd zwaar belast door de vole afschrijvin gen, die volgend Jaar niet in die mate behoeven voor Ie komen, waardoor de kostprijs kan dalen. En waar in de kostprijaberekerulfhg steeds buiten beschouwing blijven de baJten/ wegens madterhu/ur en werken voor derden, zou or geen bezwaar bestaan, den verkoop prijs op 15 cent te bepalen. In aansluiting van het rapport van dén nocounr tont, den beer Schoorl stellen 8. en W. voor, om met ingang van 1) Maart don gasprljs, die thans is 17 et, te brengen vóór imuntgas op 16 cent, voor gemengd gas op 15 cent en vo'or industriegas op 14 cent per M3. Door de-ze verlaging van den gasprijs zou bet bedrijf een mindere inkomst opleveren van f4989., wat geon bezwaar genoemd! mag worden, gezien de resultaten van belt bedrijf. B. en W. achten bet billijk te breken met het tot dusver gevolgde uniforme prijst arief, aangezien mumtmeteagebruikers geen mefJerhuur beltalen, bin nenleiding, laimp en comforen girntia ontvangen, Een lageren prijis voor het indludtriegas aohten B. en W. noodig. om helt! verbruik te bevorderen, waar door goedkooper (kan worden goëxplodteerdL Goedgevonden. Thans is aan die1 orde het voerdtel van B. en W. om voor de gemeentJegasfabriek in Ite voeren het Gof- lin Verf ah ren. Verschillende rapporten), prijsbereke ningen en teekenlngen worden overgelegd. De in bouw van een 6-retorts-kluis ingericht voor 'het Gof- fin Vertahren wordt begrodt op f 15000. B. en W. stel len voor, dit werk op Ite dragen aan die firma Carl Haasters te Utrecht DÜ Goffin-systeem beeft als voornaamste voordeel, dat in liggende reltortem, door Itoievoeiriing van 'over verhitte istoom, waterstofgas tegelijk met 'steenkolen- gas' geimaalkit! wordt, waardoor! ©en afzonderlijk© wa ter sltof gasinstallatie niet noodig is. De gasopbrengst per eenheid kolen is veel grooter en garandeert de leverancier van don oven per 100 Kg. kolen ©en gas opbrengst van 45 )M3., voor 4500 caroilën, terwijl bij gewoon droog bedrijf die gasopbrengst van 30 M3. eon gunstig resultaat is. Bij een Jaarproductie van 350000 M3. gas kan bij een kostenprijs ,van f25 291 tan kolen worden be spaard, woJt een direct voordeel is van f7275, waar door weor oen nieuwe gasprijs verlaging kon volgen. De korten van aanschaffing zijn f 15000, terwijl een gewone Inbouw f5000 zou kosten. Onder dit bedrag van f 15000 is begrepen eon Stoss-iMiilhen^JB'esühlc- ker "(inlaad"- en udtsto oltmachine) ©n) cokes-transport- wagon, plu© 100 M. rails. Een groot voordeel is ook het veel eenvoudiger werk voor de stokers, omdat: de cokes niet meer voor uit hoeft) te worden, getrokken, maar achteruit' ult- gestoot©n wordt. Ook kunnen de ladingen veel langer blijven zitten. D© cokes blijüt van goede kwaliteit, ter wijl d© teer vloeibaarder wordt, en geen verstoppin- Sen meer voorkomen. B. en W. en Gasdirecteur had1- on bezoeken aan Punnerond en Maarson gebracht, In welke laatste plaat» helt Gof fin-systeem reeds melt groot succes ln praktijk I's gebracht. Over deze beide bezoeken 'had) voorzitter uitvoerige rapporten opge steld. Allen voor. B. en W. stellen den Raadl voor, om de waar don der gemeenlt'e, thans berustend© to de brandkast, ln de Burgemeesterkamer, te brengen to oen te huren safe-loket der Nationale Bankvereeniglng, uit over weging, dat de (bedoelde brandkast geen voldoende waarborg oplevert bij 'brand of Inbraak. Allen voor. (Bij de rondvraag zegt de heer Rempt, d'at helt gezin S'tam, wonend© in een der gemeentewoningen op het Hoog, zonder regenwater is. Zal worden onderzocht. Hierna sluiting. WINKEL De feestelijke bijeenkomst van leden en gebruikers zeer ongunstige weer belette menige buitenwonende er heen te gaan, doch niettegenstaande dat, was de kolf baan van de heer Bakker flink bezet. De heer Breebaart, administrateur der coöperatie, opende met een welkomswoord de bijeenkomst, waarna Mei. Metha Hugenholsz het woord kreeg en op zeer on derhoudende wijze uiteenzette het beginsei, 'doei en werkkring der coöperatie. Hoe dit beginsel, geboren in Engeland; zijn weg vond naar Nederland en daar nu menige ooopcratieve vereenigingen worden aangetroffen, waaronder die te Winkel, met haar groot omzetcijfer een hooge plaats inneemt Daarna kwam de heer Daan Pool de bezoekers ver gasten op mooie voordrachten, ernst en luim, zeer len genoege aer aanwezigen. Dan nog eens dansje toe, en reeds ver na middernacht ging men nuis-toe, voldaan. Een aangename herinnering zal 'zeker worden be waard aan dezen avond. HARENKARSPEL. De geruchten van de vorige week, als zou de heer J. Spaans Jbz. te Kalverdijk plannen beramen om een auto-omnibusdienst in te voeren, beginnen nu een cenigszins vasten vorm aan te nemen. Van bevoegde zijde werd medgedeeld, dat beoeloe heer Spaans bezig is, om van den heer Met te Alkmaar een autobus te koopen, om een personenvervoer tot stand te brengen van Dirkshorn tot Alkmaar, over Warmenhuizen en wer 2 maal daaas heen en terug. Als de heer Spaans hierin slaagt, wat wij hopen, zal dit voor de inwoners alhier een groote verbetering zijn,

Schager Courant | 1922 | | pagina 13