AloittD Nitm- Alïtrttitii- k Van Rijswijk 's SPAANDER Co., ALKMAAR. biedt een prachtige keuze Luxe en gewone Heeren-, Dames- en Kinderschoenen. ALKMAAR'S ROEM. J3EERENKLEEDING HET WITTE HllIS. HEEREN- en KINDERKLEEDING. Zaterdag 25 Maart 1922. 65sr,e Jaargang. No. 6998. UitiiRVcrsi N.V. v.h. TKAPMAN Co, Scliagen. EERSTE BLAD. Gemengd Nieuws. b.v Hefirenrli(|botlliii!S vanaf f 7.50 Tabaksfabriek J. R. KEUSS Alkmaar. GEMAAKT EN NAAR MAAT Binnenlandsch Nieuws, SCHA Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentlön nog zooveel mogelijk in hel eerstultkomend nummer geplaatst. POSTREKF-N1NO No. 23330. - INT. TELEF no. 20 Prijs per 3 maanden fl.05. Losse nummers cont. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bowijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. DE NOODLOTTIGE WEDLOOP. De Berlijnsche correspondent van het Handelsblad, waarvan wij al een paar maal brokstukken uit «jn correspondentie hebben vermeld, schrijft nu over den verderen enormen vat van de Mark. Juist eon maand geleden schreef ik uitvoerig over ae onrustbarende stijging van alle prijzen, die steeds dichter het niveau van de wereldmarkt begonnen te naderen» en zeidc in <1K verband: „Als de Mark nu maar éven stijgt, dan teven we hier duurder dnn in Holland." Dit gevaar is voorloopig van de baan. Want wei verre van te stijgen is de Mark gekelderd. Aanvankelijk langzaam, lederen dag een tikjo meer, maar allengs sneller. En de laatste dagen met een beangsti gende vaart. Omstreeks midden Februari kreeg men hier voor 100 Hollandsohe gulden plus minus 7ÖOO Mark, Zaterdag l.t. ruim 10.000 Mark en gisteren Maandag 11.260 Mark. Heugt het u nog, dat verleden jaar op het Damrak oen valutahandel-en-detail bloeide? Dat men cr Marken ventte „tien om een dubbeltje"? Nu is het al bijna „twaalf om een dubbeltje". En wie weet hoeveel het morgen zal zijn Want het ziet er mei naar uit, dat deze catastrofale ontwikkeling van de Mark haar hoogtepunt, of juister: haar laagtepunt reeds zou hebben bereikt. Niets wettigt de opvatting, dat het omhoogsnellen van dollar, gulden en pond sterling nu opeens zal worden onderbroken. waardoor ook? Van de conferentie van Genua, die men hier aanvankelijk met kinderlijk optimisme tegemoet zag, verwacht niemand meer iets. De bankbiljettenperp werk nog altijd onder hoogdruk, waardoor de papierinr flotie van week tot week met meer dan een millard toe neemt. De tiendeagiche betaling van 31 raillioen goud- merk, dwing het Duitsohe rijk, zelf voortdurend vreemde devisen te koopen en daardoor de „Markentwertung" nog to verhaasten. Dit <lles schijnt er op te wijzen, dat de Mark voor alsnog wel zal blllvcn dalen. Het eerste gevolg van dezen diepen val zal natuuriijk een verdere stijging van alle prijzen zijn. Zij waren al zoo mooi op weg naar het "wereldmarktniveau. Een klem, naar beneden, dat is hel begin-stadium van dezelfde ontwikkeling, die Oostenrijk in het èfgeloopen jaar heeft doorgemaakt De zoogenaamde „Sanicrung", die de Entente heeft I gelast, drijft het Duitsche rijk met groote snelheid naar den afgrond juist zooals zij er Oostenrijk heeft heen gedreven. In Oostenrijk gaf de door de geallieerdon geéischte stopzetting van de bijdragen uit staatsmiddelen waarmede men den broodprijs kunstmatig laag hield, den stoot tot de catastrofale pirijs- en toonbeweging, die het I land te gronde richtte. In Duitschland heeft men op verlangen der Entente, die het evenwicht in de begrooting wenschte te zien, den milliardenpost voor brooditoeslagei* thans eveneens geschrapt en ook hier is onmiddellijk de funeste loon- en prijsbeweging begonnen. En deze beweging wordt nog verhaast door de wijze, wuurop men het evenwicht in de begroetingen dor spoor wegen en posterijen, tracht te herstellen: door maar sche matisch de tarieven te verhoogen. Wat natuurlijk de ge- heele industrie weer op hoogere kosten jaagt, de levens- een heel klein stukje nog dan was het doel bereikt En nu opeens die geweldige tuimeling van de ver raderlijke Mark' 't "Was voor de prijzen om tureluursch te worden. Want het kleine stukje, dat hen nog scheidde van het wereldmarktpeil, is door dezen nieuwen val van de Mark weer vergroot tot een 'afstand van beteeki nis. Zij zijn er bijna een ronde door achter geraakt en de wereldmarktprijzen hebben weer een geduchten voor sprong gekregen. Maar de Duitsche prijzen laten zich niet ontmoedl- f;en. Zij doen hun uiterste best om den achterstand weer n te halen en stijgen, stijgen dat het een lust ls. Ze willen eens zien, wie er vlugger is: hun stijgenjde tendenz dan wet de val van de Mark. Maar ook de Mark geeft geen krimp. Op Iedere nieuwe prijsverhooging antwoordt zij met een nieuwe daling. Het ls een spannende wedloop tusschen die beide. En zeker zou 't gansche Duitsche volk dezen wedloop met enthousiaste belangstelling volgen, ware het niet, dat deze strijd op rijn armen rug werd uitgevochten. Want dit ts het noodlottige van dezen wedloop tusschen Markenstand en bltmenlandsch prijsniveau: wie van beide ook wint, het Duitsche volk zal er de dupe van zijn. Is er thans reeds de dupe van Waar moet dat heen? hoort mei hier honderdmaal per dag zuchten. Waar moet dat heen? En In angstig voorgevoel van naderend onheil, maar hopend nog op een tegenspraak, die hen toch niet kan gerust stellen, geven de vragers zélf l et antwoord op deze verzuchting: naar Oostenrijki Wie durft het met beslistheid tegenspreken? Want het valt niet te ontkennen, dat de ontwikkeling, die de dingen hier nemen, zich vroeger in het ongeluks- land Oostenrijk heeft afgespeeld, in grotesker vormen en sneller tempo, maar overigens op volkomen analoge wijze. De Oostenrijksche Kroon is op het oogenblik onge veer 3 pfennig waard. Voor één Hollands m:n cent krijgt men dus zoowat 30 Kronen. Dit 'ijkt belachelijk veel, maar in werkelijkheid is het te weinig. Want men krijgt in Oostenrijk voor 30 Kronen nog minder dan bij ons voor een cent. Op de Leipziger Messe was de Oosten rijksche industrie uitstekend vertegenwoordigd, vooral op modegebied, maar de prijzen waren, zelfs in Kronen, te hoog. De Oostenrijkers konden al niet meer tegen de Duitscners concurreeren. Oostenrijk maakt op het oogenblik een zware industri- eele crisis door; de schijn-conjunctuur, die aanhield zoo lang de waardevermindering van de Kroon grooter was. dan de stijging der prijzen en er dus eenige marge bleef tusschen het binnenlandsch prijsniveau en dat van de wereldmarkt, is afgeloopen. Moest afloopen, zoodra middelen en alle nijverheids producten duurde# maakt, nieuwe loons- en salarisverhoogingdn veroorzaakt en door dit alles de inflatie en de„Markentwertung" weer verergert. En deze klakkelooze tariefsverhoogingen hel- fien post en spoorwegen toch niet uit het moeras, omdat n de eerste plaats het verkeer er steeds meer door ach teruitgaat door den weer met nieuwe retisch becijferde „evenwicht" natuurlijk weer verbroken. Het gewelidge deficit van spoor en post kan alleen verholpen worcien,. als men ophoudt met het lapmiddel tje van de tariefverhoogingen en er eindelijk eens het mes inzet. Radicaal. Zooals de grootindustrieelen onder leiding van Hugo Stinnes het zich hadden gedacht toen zij de regeering voorstelden, de exploitatie der spoor wegen in handen van particuliere ondernemers te lec- f;en. Het veel te veel aan overbodige ambtenaren, dat mu loenen aan loon verslindt, die men anders en beter zou kunnen gebruiken, moet er uit Zoowel bij de spoor wegen als bil de posterijen. In Leipzig wordt 37i/a pCt; dus meer dan één derde van wat de telegrammen inbrengen, alleen aan de bestellers betaald. En van 'de resteerende 62Vs pCt. moeten dan de andere ambtenaren van het teleglraafbureau nog betaald worden. En dan verbaast men zich nog over het milliarden tekort Men ziet: het is aiweer hetzelfde verschijnsel als in Oostenrijk, waar de staat ook voor een zeer groot gedeelte door de overbodige ambtenaren is opgegeten. Ik heb de laatste dagen met tal van leidende mannen uit handels en bankkringen uitvoerig over de veront rustende ontwikkelingen van den toestand gesproken en algemeen ziet men de toekomst heel donker in. Men ontveinst het zich niet: Duitschland ijlt met reu zenschreden het n.mpzalige Oostenrijk achterna. Tenzij.... de Entente tot inkeer komt. Maar daarop durft men ai hatfSft niet meer hopen. En toch zal het moeten gebeuren, wil Europa niet gehéél te gronde gaan. Intusschen zetten de prijzen in Duitschland hun nood- lottigen wedloop* voort. En het volk ziet het. verstomd van schrik. Prijs\erhoogingen van 50 en 100 pCt. zijn aan de orde van den dag. En men koopt, kóópt voor het nog duurder is. Een nieuwe, wilde kooi is over het publiek gekomen. En de Mark daalt, o h in ncau de suèd gcldkl leder, bruine en zwerk chroom enz. Bovendien verschillende Duitsche artikelen. gegarandeerd zuiver leder tegen valuta prijzen. de Eari ot Aberdeen, eertijds kanselier van Schotland, liever zijn ambt neerlegde dan een wet ten uitvoer te leggen, welke voorstelde echtgcnooten verantwoordelijk te stellen voor het niet-bezoeken der kerk door hun vrouwen. Intucerhen heeft Lady Astor in het Lagernuis een voorstel ingediend om de gewraakte wet te wijzigen. (Vol gens het verslag deed zij dit temidden van gejuich en gelacht. j DE DUITSCHE TREXLERS. I 'Men schrijft van reetdersizijldie aan de N.R.Crt.: I Omzie voorspelling vam begin Maart omtrent dient in vloed der opheffing1 van het verbod van uitvoer van vtedh uit Duitacvhlamd is meer dan verwezenlijkt zeer tot schade van de Duitsoh consumenten en den Ne derlandse hen hanldel. De 'Dfuitadhe treiters izijn niet maar de eigen havens gegaan, maar ze rcijm gewoon idoorigegaam hum visch •te brengen naar IJmuLden. Van 1—15 Maart brach ten 38 'Duitsche treilers 10.000 centenaar visch in IJmuiden op de mainkt, 10.000 centenaar teveel voor I IJmuiden, aam de Duitsche voedselvoorziening opt- I trokken en dus dn Duitschland! (te weinig. Van de verwachting dat er nu veel visicih in Duiitl&ch land izou komen1 is niets verwezenlijkt. Integendeel. Niet alleen blijft een. belangrijk deel aan de Duitsche consumptie onttrokken tengevolge van het mankten in ons land, maar ook veel van de visch die tot nu toe in Duitschland werd aangevoerd' en dn Duitsch land1 zelf (bleef, gaat ithans over de grens naar Ooste lijk Nederland1 on naar België, fcoodaiti de voedsel voorziening er nog hard op achteruit is gegaan .De schuld lïigit natuurlijk dus aan de abnormale valuta, maar toch ook voor een. deel aan de Duitsche regee- ringspolitiek, die niet 'alleen het Duitsche volks- voedisel laait, uitvoeren, maar dezen uitvoer nog steunt «Koor ten ikoste v,ain groote finantieele opofferingen het vervoer dezer visch naar het buitenland] te doen geschieden ver beneden den kostprijs. Prima geurige PIJPTABAK gefabriceerd door de Neemt proei met deze prima kwaliteiten in fraaie verpakking. VRAAGT ZE UWEN WINKELIER. Oostenrijk niet langer goedfeooper kon prodüceeren dan het buitenland. Nieuwe orders uit het buitenland blijven uit en over de geheeie linie dreigt een werkloosheid! van ongekenden omvang... Oostenrijk met zijn Kronen van „dertig om een cent" lijdt het klinkt paradoxaal' Aan een te hooge valuta Zoo ver is het met Duitschland nog niet gekomen, zeker, maar wat we hier op het oogenblik beleven: de stormachtige beweging der prijzen naar boven en de niet, minder stormachtige beweging der Duitsche valuta DE POSITIE DER VROUW IN DE HUWELIJKS WETGEVING. De uitspraak van rechter Dading in het proces-Peel, waarbij de echtgenoote van kapitein Peet van rechtsver volging welrd ontslagen krachtens de eeuwenoude leer stelling, dat zij „onder dwang van haar echtgenoot heeft gehandeld" (het betrof hier de vervalsching van het verzenduur van telegrammen) heeft de gemoederen in Engeland in beweging gebracht, temeer nu deze juri dische stelling in het Hoogerhuis ter sprake is ge komen en een mogelijke afschaffing er van niet is uit gesloten. In de /Times" wijst Lady Francis Balfour, presidente van den Nationalen Vrouwenraad, op het h.i. absurde aer wet en zegt dat deze niet de eenige overlevende is van de wettelijke bepalingen, cüe in strijd zijn: met de meer verlichte houding, welke thans tegenover gehuwde vrou wen wordt aangenomen. De z.g. law of coverture,. waar bij de man de vrouw met zijn verantwoordelijkheid deitt, is, alhoewel ten deele uit den weg geruimd door de Married Womens Properly Acts en door het besluit van het Hoogerhuis in de Jackson-zaak, nimmer in haar geheel te niet gedaan. Volgens deze leerstelling zijn de man en zijn vrouw één persobn. en is de man deze persoon. De wettelijke positie der vrouw is belichaamd en bevestigd in die van haar echtgenoot. Pas dertig jaar geleden werd de bepaling afgeschaft, dat de man het recht heeft om zijn vrouw gevangen te zetten. Toch geldt de vrouw nog steeds als het eigendom van haar echtgenoot, daar het haar b.v. niet is toegestaan voor zich zelf te beslissen of zij zich aan een chirurgische operatie zal onderwerpen. Haar echtgenoot moet daarvoor zijn toestemming geven. De schrijfster dringt op afschaffing dezer •verouder de bepalingen aan, opdat net huwelijk een ,equaiiy res- ('T BETERE GENRE). ponsible partnershipzal worden, hetwelk noo.ug is voor het opbouwen van het familieleven. De bespreking der quacstie in het Hoogerhuis, wrar- van wij melding hebben gemaakt, was voor de fortis, markiezen, burggraven en earls aanleiding tot het ma "ten van opmerkingen die telkens met luid gelach werden omvangen. Zoo was Lord Buckmaster er van overtuigd dat hel meercrdeei der vrouwen heden ten da e onder leklmp harer echtgenooten handelt, voornamelijk onerfcr de lagere klassen. Hij was daarom niet bereid mede te doen aan d,- vernietiging van hetgeen in het leven is geroepen door de wijsheid onzer voorvaderen, die even veel van mannen en vrouwen afwisten als wij heden ten rtbge. Vrouwen hebben weliswaar het kifisr^c u ge kregen,' doch ze zijn gebleven zooais ze waren. De Lora-AKansetter merkte op naar aanleiding vam. Lord Buckmaster's bewering dat de echtgenooien ae leidi ig hunner vrouwen hebben, dal hij niet stoutmoedig genoeg was om zoo iets te beweren. Waarop de markies van Aberdeen verklaarde, dat een zijner voorvaderen, De schade lijdt, het Duirtsahe volk, dat' eerst hot volk noodsei uit het land .moet zien gaan en dan nog bovendien in de belastingen moet dragen bet verlies dat geleden wondrt op ihet •vervoer» naar heit buiten land, waar imen tenslotte de visch nog met leede oogen ziet komen. Zou het niet tijd wonden, dait de Duitsche regeering zich in deize herziet en dat ze de Duitsohe consumen ten beschermt tegen de nadeelige gevolgen van de voedselonttirekking door hert, uitvoerverbod weder van kracht te doen zijn en niet langer mot verlies heit ver voer van visch naar het buitenland te bestendigen. DE NOOD IN RUSLAND. Uit Gcnève wordt aan de „Frankfurter Zeirtung" gemeld: Het centraal bureau van het Nansen-coonité heeft een rapport gepubliceerd- over den toestand in Zuid-Oekraine, dat alles overtreft, wat to-t dusver over den Russischen hongersnood bekend geworden is. In het gouvernement- Kaponoszlhen, dat 1.288.000 inwo ners telt, 'hebben 900.000 thans reeds geen enkel stuk voedsel meer. Zij >zijn volkomen aan den hongerdood prijs gegeven .In de ziekenhuizen zijn bedden noch artsen. De gevallen van kannibalisme nemen met den dag toe. EEN DURE RAAD. Men schrijft uit den Haag aan de Tel.: Op grond van het mijnreglement 1906 is in dit jaar een uit drie leden bestaande Raad rnn Beroep voor de Mijnbedrijven in het leven geroepen, wiens taak het is te oordeelen over de bezwaarschriften ingediend door de mijndirecties tegen de door den Hoofdingenieur van het Rijkstoezicht op de mijnen genomen beslissingen. Gedurende de eerste twee jaren van zijn bestaan heeft de Raad twaalf beroepszaken te behandelen gehad. Van 1908 tot heden heeft de raad slechts, zes ma len eene beslissing behoeven te nemen. In 13 jaar tijd dus 6 beslissingen, dat is gemid deld nog niet één beslissing om de twee jaar. Sinds 1916 hoeft de raad niets meer te doen ge had. Het vorige jaar zou er bijna wat werk voor den raad komen: er kwam inderdaad een bezwaarschrift waarover de raad echter zooals later bleek, niet kon oordeelen, daar het niet tot zijn competentie be hoorde. Toch genieten de loden een vast honorarium en vordert de raad een jaarlijksche uitgaaf uit 'slands kas van f 4500.—. In verhouding tot het aantal geno men beslissingen kost elke beslissing het rijk niet minder dan ruim negen duizend gulden, wat ln dozen tijd van bezuiniging toch wel wat heel veel is; Jaarlijks moet de raad een verslag van zijne werk zaamheden uitbrengen. In het gunstigste geval als er toevallig eens een zaak te behandelen valt, verschijnt over het afgeloo pen jaar een lijvig verslag van „zes" bladzijden druks, waarvan de twee eerste en de twee laatste nog in beslag worden genomen door het omslag, ter wijl het inliggend blad een „overzicht geeft van de verrichtingen in het afgeloopen jaar". Nu er echter de laatste jaren in het geheel geene beslissingen genomen behoeft te worden, kost dit verslag den leden heel wat hoofdbrekens, want hoe kan er verslag worden uitgebracht als er niets te verslaan is Wij vragen ons intusschen af, of het geen tijd wordt deze instelling af te schaffen. Hare beslissingen zijn wel heel erg duur! DE TABAKSWET VAN DE BAAN? Het „Ned. Weekblad voor den handel in Kruide nierswaren" schrijft omtrent de niet-invoering der Tabakswet op 1 Mei het volgende: „Zijn onze inlichtingen juist, dan is men zelfs thans in Den Haag overtuigd, dat het verkeerd is, in deze tijden van malaise de wet in te voeren. Men moet in Den Haag berekend hebben dat er van een geraamde opbrengst van 20 millioen gulden geen sprake meer zal zijn en dat de thans geschatte opbrengst gelijk stond met de onkosten die de wet aar ambtenaren met zich sleept. Het is n.1. dui delijk geworden dat voor het toezicht op de naleving der wet een veel grooter getal ambtenaren noodig is dan men eerst dacht. Practisch gesproken zal de wet aan den Staat geld kosten inplaats geld op brengen". In verband daarmede verneemt het genoemde weekblad bij geruchte, dat de groote fabrikanten van kerftabak het plan hebben gemaakt het de re geering gemakkelijk te maken van de invoering der wet af te zien. Zij zullen n.1. aanbieden alle kosten die voor de voorbereiding gemaakt zijn te vergoe den. Op al deze gronden verwacht men dat de wet in 't geheel niet zal worden ingevoerd. En al mag deze beslissende stap misschien uitblijven, zooveel is zeker dat van de invoering vóór de algemeene verkiezingen geen sprake meer is. Als de wet in werking komt, zal het op zijn vroegst Sep tember zijn. PRIMA STOFFEN en VOERING. Eerste klasse bewerking. H. S. CLOECK, Alkmaar. DE VRIJHEIDSBOND. De centrale verkiezingsraad van den Vrijheidsbond bestaande uit gevolmachtigden der partij in de ver schillende Rijkskieskringen, heeft besloten, dat in de Davolgende Rijkskieskringen een gelijkluidenden lijst zal worden ingeleverd. I. 's-Gravenhage, Rotterdam, Dordrecht, Leiden.' II. Groningen, Leeuwarden, Assen, Zwolle. III. Amsterdam, Haarlem, Den Helder. IV. Middelburg, Tilburg, 's-Hertogenbosch, Maastricht. V. Utrecht, Arnhem, Nijmegen. De candidatenlijst voor Amsterdam, Haarlem en Den Helder werd als volgt samengesteld: 1. mr. J. Gerritsen te 's-Gravenhage; 2. mej. Joh. j Westerman te Den Haag; 3. K. Czf. de Boer te As- sendelft; 4. P. Otto te Bloemendaal; 5. prof. B. D. Eerdmans te Leiden; 6. D. de Boer te Stompetoren; 7. dr. I. H. J. Vos te Amsterdam; 8. mej. L. C. A. Eeghen te Amsterdam; 9. G. A. de Ridder te Am sterdam; 10. jhr. J. C. Mollerus te Bloemendaal. Voorts werd besloten met één algemeene gelijk luidende lijst in het geheeie land uit te komen, die binnenkort zal worden gepubliceerd, en waarop de heer Abr. .Staalman te Amsterdam als no. 1 zal voorkomen, i CALLANTSOOG. j De heer G. ten Boekei Gz. alhier, die aanvankelijk i het plan had op het Dorp een nieuwe woning te bouwen, zal echter niet tot dien bouw overgaan I - WIERINGERWAARD. Dond-erdag heeft in het N.H. Koffiehuis te Schagen, len overstaan van de Notarissen v. d. Bergh. en Vrij burg de afslag plaats gehad van de Huismanswoning met arbeiderswoning en ongeveer 24.61.10 H.A. wei en bouwland, gelegen te Wieringerwaard' aan de Tweewegen, bewoond door den heer J. Vader en eigen dom van den heer J. Gouwenberg te Schagen waar- van de uitslag is als volgt: Bouwmanswoonhiuis, arbeiderswoning, met 17.45.60 H.A. wei- en bouwland, de heer Jïb. Waiboer Hz., te Wieringerwaard, voor f45970. Perceel 17, weiland, groot 1.37.70, H.A., Jb. Waiboer Hiz. en Co. voor f 4158.54; perc. 18 en 19, bouwland, groot 2.21.50 HA., P J)elver, Wieriugerwaard, voor f 6375; perc. 20., bouwland, groot .1.47.20 H.A., P. Del ver, voornoemd, voor f2531.84; fcerc. 21, bouwland, grooi 1.49.50 H.A., P. Delver., W/waard, voor f2392, Totale opbrengst f 61427.38. CALLANTSOOG. Hier heeft een geit geoond en heeft twee Jongen ter wereld gébracht, waarbij een bokje met 4 oogen. Het beestje is dartel en gezond en is alle dagen tc zien hij .den eigenaar Dirk Hoek te Callantsooe. BRAAT DE KAMPIOEN VOOR DE VOLKSWEL VAART. We lezen dat de heer Braat, lid van de Tweede Kamer, die er steeds op uit is (met zijn mond) om onze volkswelvaart te verhoogen, zijn orgaan „De Plattelander", laat drukken in.... Duitschland. Duitsche druk Duitsche postzegels en Duit sche fouten. Zulke menschen praten nu nog in een Volksverte genwoordiging over het heil van Nederland. God beware ons voor zulke vrienden 1

Schager Courant | 1922 | | pagina 1