TWEEDE BLAD. ürieven tegen liet jeugdig kiudeke (bet tioogbeemraadscbap). U Kunt er nietiind -i s dim pl ziiir vüii hBlilinn WH ÜUSWlJK's De dingen oti ons heen Ingezonden Stukken. Binnenlandsch Nieuws. Mager Courant Zalr.rday 22 April 1922. 65str Jaaryang. INo. 7013. ii. Wat vermindering! van personeel en 'Vereenvoudi ging vian administratie aanbelangt, verdient voora. ook 'aandacM de wijze van invordering van den om slag. De meeste belastingplichtigen hebben daarvour ontvangen de bekende ingevulde girobiljetten. De vraag is gesteld' el dit niet is een kostbare en om slachtige wijze van inning en of -heffing van opcen ten op de grondbelasting niet de voorkeur verdient. Ook dijkgraaf en hoogheemraden hebben aanvanke lijk aan opcent en-heffing gedacht en ik had reeds op me genomen daarover een rapport' op te stellen 'toen de penningmeester op de gedachte van héffing per postgiro kwam. Voor opcentenheffdng moet het be stuursreglement door de Provinciale Staten worden gewijzigd, het rijk moet willen medewerken, het zal .zich daarvoor laten betalen (allicht het tarief van 2X pet. der opbrengst, izooals vroeger provincie en ge meenten voor opceratenibeflangen betaalden), mis schien zou voor een en ander zelfs een regeling hij do vvot moeten worden getroffen en ten slotte zijn de belastingplichtigen voor de grondbelasting en het hoogheemraadschap niet algemeen'dezelfde personen De-ze moeilijkheden waren misschien nog wel te overwinnen geweest, maar het izou veel 'tijd gevor derd hebben en invordering door de post kon veel spoediger aanvangen. Ik geloof niet -dat dit duurder is dan opcentenheffing. Het hoogheemraadschap be taalt. aan de postadministratie 5 coiit per girobiljet en. heeft voor de,ze administratie weinig personeel ru-odig. Het bestuursreglement ging uit van de ge dachte, dat over heel het omslagplichtig gebied gaar ders zouden worden aangesteld, allicht een 50-tal ambtenaren meer. Deze groote groep van ambtenaren is door de invordering per postgiro geheel vermeden en er mag hier inderdaad wel gesproken worden van een reusachtige besparing- Jammer is het zeker, dat met de delging der watersnoodlasten niet eerder is kunnen worden aangevangen. De vette jaren waarin dit veel gemakkelijker zou zijn gevallen, zijn naar velen vreezen, achter den rug..Laat ons hopen dat deze vrees niet bewaarheid worde, maar reden voor de vrees is er inderdaad wel. - Maar nu ten slotte de hoogheemraden. Is het kin- deke daarmede toch eigenlijk niet te ruim en 'te kost baar aangekleed? De 6 hoogheemraden hebben ieder f 1500 salaris. En zelfs zijn er nu al kleedingstukken aangekocht tegen den tijd dat de bestaande afgedra gen zullen zijn. Ik bedoel als hot salaris ophoudt krijgen .zij pensioen. Gaan zij dood dan wordt pen- sioen toegekend aan hun weduwen en weezen. Die pensioenregeling heeft het hem gedaan en het schijnt wel alsof daarvoor thans de hóogheemraad- schapslasten moeten worden opgebracht. Men ziet er bovendien die .snoodaards van hoogheemraden op aan, dat zij zelf ,de pensioenregeling hebben voorge steld en de heer Kooiman heeft die regeling nog wel verdedigd. Wat is nu bij- dit alles juist gezien? Ik wil ook hierover wel iets zeggen, maar dan moet men me op mijn woord gelooven, dat ik zulks niet doe uit eigen belang. Ik heb aan het baantje van hoogheemraad geen behoefte en kan in de plaats daarvan genoeg anderen arbeid bekomen. Welnu, het werk van hoogheemraden is van dien aard en omvang, en hun verantwoordelijkheid is zoo groot, dat de f 1500 ruimschoots worden verdiend. Terwijl het bestuursreglement het treffen van een pensioenregeling, niet alleen- voor dijkgraaf en amb tenaren, maar ook voor de hoogheemraden, gebie dend voorschrijft. Het spreekt -vanzelf, dat de sala ris- en- pensioenregelingen voor het personeel in de eerste vergadering (moes-ton worden getroffen. Dat personeel moet niet alleen van stonde af aan kennen zijn verplichtingen, maar ook zijn -rechten moeten behoorlijk zijn omschreven. En nu durf -ik wel eens uit de school te klappen door mede te deelen, dat -hoogheemraden met rotgielang van pensioen ook voor henzelf alleen zijn mede-gegaan op -lezen, grond dat het bcstuursreglement. daartoe verplicht. Op die .ver plichting -bob ik in do vergadering met hoofdinge landen den nadruk gelegd en- dat was oe verdedi ging mij nerfje.- maar dk heb er aan toegevoegd bij voorbaat, met genoegen -voor mijn persoon van even tueel pensioen méttariijd. afstand' -te willen -doen. Maar om zelfs den schijn te vermijden nam overi gens de dijkgraaf de verdediging van het hooghee-m- radenpen-sioen van mij. over. Niet wat het pensioen voor weduwen en weezen der hoogheemraden be treft. Ik heb gewezen op het geval van den heem- raa dvan Drechterland, die hij de jongste winterstor men in die vervulling van zijn ambt het leven ver loor. Als ik pleit voor verzorging van na te laten be trekkingen in dergelijk geval, -men neme mij zulks kwalijk, wie het me kwalijk nemen wil. Kort en goed dus: het pensioen voor de hoogheemraden zou ik niet med-é hebben voorgesteld als het bestuursregle ment er niet toe had verplicht, het pensioen voor weduwen en weezen heeft mijn volle instemming. Maar op hot oogenblik 'kost. deze regeling aan inge landen nog geen cent en veel zal zij onmogelijk ook oo*l kunnen kosten. Tot slot nog een kort woord over de -huisvesting van den jonggeboren. Tot nog toe woont hij' -op be scheiden wijze in /gehuurde lokaliteit Inderdaad ls er evirg voorbereidend werk verricht ten einde hem te vei schaffen een passend eigen gebouw, 't Is de vraag of op den duur aan de noodzakelijlkhedd; -daar van kan worden ontkomen en dan moet men ook op dit punt bedenken, dat regeeren is 'Vooruitzien'. Maar •moet het eenmaal hiertoe komen het heeft m.i. nog geen haast dan zal ook in dit opzicht de gr- otst mogelijke zuinigheid moeten worden be tracht. Voor stichting van een paleis behoeft men naar mijn meenlng niet angstig, -te zijn, ook niet wan neer het kindje ouder zal zijn geworden. Die tijd heeft hoop ik afgedaan. Daar schijnt me nu nog iemand iets toe te roepen over dien maaltijd na afloop van de eerste algemeone vergadering met hoofdingelanden. Och, meet ik daar over ook nog schrijven? Dien betaalden we toch im mers uit eigen zak! Alleen weet ik me op het oogen blik niet te herinneren of we uit eigen zak ook nog betaalden voor onze hooge gasten van het provin- ciaal -bestuur. Maar als het hoogheemraadschap dit bekostigde zal men dat toch zeker ook wel kunnen goedkeuren Den anonymus uit Medemblik die me schreef over aankoop van de vroegere burgemeesterswoning al daar voor onzen, opzichter, kap, ik geruststellen. -Daar aan- ia door dijkgraaf en .hoogheemraden nimmer zelfs gedacht. Voor ditmaal heb ik het dienstig geoordeeld op de grieven eens uitvoerig in te gaan. Men make nu niet meer zooals met het pensioen van' de hoogheem raden van eeru -mug een olifant;, make niet perso nen tot zondebokken, maar helpe eendrachtig het hoogheemraads'chapsbestunr o,m vooral tegenover de provincie zijn- fmancieele positie sterker te maken en billijker geregeld te (krijgen dan zij thans geacht moet worden te zijn, Purmerend. KOOIMAN. Naschrift, (Hiermede meen ik voldaan te heb ben aan het op zoo waardeerende wijlze door den heer J. Raat Dz. in de krant van 1 April uitgespro ken verlangen om meer inlichtingen. Tot verdere mededeellngen ben ik deevorlangd gaarne bereid. Maar dan moet men niet doen «Ie de heer Breed- in de krant van 19 April, die moppert {-om een- zacht woord te gebruiken) op de „groote heeren", en „hoo ge oomes" omdat,er niet één van in staat is in de ure des govaars een kruiwagen grond aan te brengen'.' Ik heb met hem groot respect voor den ailbetd der polderjongens, maar goed bestuur en -administratie moeten er toch ook zijn- -Of weet de heer Breed iemand ,die polderjongen en dijkgraaf -te gelijk kan wezen? De heer 'Breed vergist zich niet als hij oordeelt, dat ik de -belastingbetalers van het hoog heemraadschap dn bescherming wil nemen. Daarom wil ik hij het provinciaal bestuur aandringen op ui-t ik eering. der geheele rijksbijdrage van f334.000 per jaar aan het hoogheemraadschap -en op hoogene pro vinciale bijdrage, waardoor ook het Zuiden en Am sterdam meer medebetalen. Maar d-aarvoor zijn niet noodig] menschcn -die 'kruiwagens, grond aanbren gen, maar bestuurders en ambtenaren-*4ie op hun beurt weer tot iets anders in staat zijn. -Dat het hoog heemraadschap dezen alleen dn zijn dienst kon krij gen tegen loon, dat zij elders ook reeds konden ver dienen, is hun toch waarlijk niet kwalijk te nemen- Even-als ieder in zijn bedrijf misschien ook de heer Breed heeft het hoogheem-raadschap goede krachten noodig om hem te dienen. (Maar dde perso nen mag men niet tot zondebokken- 'maken. Daar aan heeft niemand- iets. Maar wel aan een gezamen lijk streven -naar lastenvermindering, waarvoor ik meen den weg te hebben aangegeven. D. K. TK KOOPEN De prijzen zijn zéér billijk gestéld en kwaliteit is prima. „Rapallo". „Wien de Goden willen verderven, slaan zij met blind heid", zegt een oud iGrieksch spreekwoord en het lijkt er veel op, óf die oude taktiek nog volstrekt niet is opgegeven. Een andere manier om het Duilsch-Russisch ver drag van 'Rapallo te verklaren is er niet. Het meer dan volmaakt gebrek aan psychologische kennis, dut de Duitschers tijdens den oorlog steeds deed grijpen naar het middel, dat zij juist niet moesten gebruiken en waar door zij ae geheele wereld legen zich in het harnas hebben gejaagd, is blijkbaar van de keizerlijke cp de republikeinsche regeering overgegaan. Er was geie'gcnheid wij wezen er reeds op in vroegere artikelen orrt Duilschlands internationale positie aanmerkelijk te ver beteren en eindelijk een soort van gelijkberechtiging te verkrijgen. In plaats die gelegenheid aan te grijpen en zooveel mogelijk te benutten, sluiten de heeren het ver drag met de Sovjet op het moment, 'dat zij zelf zitting hebben in een commissie, die een algemeen regeling tusschen de Europeesche landen en Rusland tot stan'a wenscht te brengenDie algcmee'ne regeling wordt daardoor, zoo niet onmogelijk, dan toch zeer bemoeilijkt, terwijl Duitschland op zijn vingers kan narekenen, tint het geen enkel voordeel, dat net zich bij dit verdrag bedong, zal mogen behouden, zoolang de Entente iets daaraan kam idoen. Op zichzelf is het verdrag niets bijzonders. Met lawaai, er over gemaakt, is overdreven, want tenslotte hebben de twee oontracteerende mogendheden niets andeis gestipu leerd, dan dat ,men elkaar niets zal betalen en dat er verder gezanten etc. zuilen worden benoemd, zoo dat de gewone toestand tusschen twee naburige landen wordt hersteld. Inplaata van te zeggen, dat men elkander niets zal betalen, had men ook kunnen overeenkomen, dat er wederzijds eenige tienlallen imüliarden behoorden te worden verrekend. Het resultaat zou hetzelfde zijn ge weest, daar noch "Rusland, noch Duitschland in staat is iets te betalen. Rusland, omdat het niets heelt; Duitschland, omdat alle d>uitsch bezit ten voordeelei der Entente verbypolhcekt en in beslag genomen is. Of men dus ineens zegt „nul is gelijk nul", dan wel ,tien milliard is gelijk tien milliarcF', komt precies op het zelfde uit. Men erkent door „nul is nul" te zeggen, al leen de feiten zooals zij zijn cn daarop kan zelts do Entente niets tegen hebben. Niet het feit van het tracaal zelf lokt derhalve de oppositie en de protesten uu, doch veeleer het feit, dal dit verdrag thans en op die manier werd gesloten, terwijl ook de eigenwijze manier, waarop de Duitschers hun daad verdedigen en die bijna schoolmeesterachtig .(in de allerslechtste beteekenis van het woord) zou kunnen worden genoemd, nog meer kwaad bloed zet. Het is natuurlijk voor de leiders der Ententelanden, die gedurende 'eenige jaren gewend zijh geweest in internationale aangelegenheden de wijsheid; in pacht te hebben, eenigszinls onaangenaam van Duitsche en Russische zijde te moeten hooren dat dit verdrag hun een vingerwijzing moet zijn, hoe zij zelf ten aanzien van Rusland hebben op te deden, als zij een goed ver drag willen maken en verder de waarneïd moment slikken, dat het een „vredesconferentie" niet anders dan aangenaam moet zijn dat twee landen een vredesverdrag met elkander sluiten, dat aan alle wederzijdsche wenschca voldoet Dit zijn natuurlijk de hoofdbezwaren, die de Entente heeft tegen de afspraak, maar het is duidelijk, dat die bezwaren niet genoemd woeden. Het is onmogelijk voor de Fransche en Engelsche gedelegeerden te zeggen- heeren, we zijn op onze leenen getrapt en dat nemen we hoogst kwalijk. Men moet argumenten hebben van eenlgs- zins anderen -aard, argumenten, waarmede men voor den dag kan komen. Eln Duitschland „eerst verblind door de Goden", is natuurlijk zoo vriendelijk dio argu menten te 'verschaffen. (Daar is de déloyahteit van de onderhandeling achter den' rug der commissie. Daar is het afstand doen door Rusland vaüi zijn deel def Duitsche schadevergoeding, terwijl Duitschland anderer- zijds aanspraken opgeeft, die wellicht voor de. Entente waarde hadden en ter zelfd-er tijd concessies enz., ver geeft, die de Ententelanden hadden begeerd, om van de wenschen der neutralen' in dit verband maar niet te spreken. Ten slotte is er het gerucht, gelijktijdig door Engelsche, Fransche en Poolsche bladen gepubliceerd, dat het verdrag ook militaire bepalingen mnoudt, die thans nog niet geheel vastslaan, doch die bij ondcrleeke- ning een bedreiging van Polen en dus van diéns vriend: Frankrijk zouden uitmaken. Als dit zoo is, wat men; echter nog niet als een evangelie behoeft aan te nemen, zou de toedracht metterdaad zeer weinig geschikt zijn om den indruk te wekken d,at Duitschland ter goeder trouw is cn .juist van de overtuiging, dat Duitschlanfl liet eerlij k meent, zij n alle concessies van de zijde der E ntente ten behoeve van de Duitschers afhankelijk. Zelfs mei den besten wel ter wereld kan de groep, die in het belang van het 'herstel der algemeene welvaart Duitsch land economisch en financieel ietwat tegemoet wilde komen, mets doen, als het blijkt, ddt de Duitschersj nu reeds maatregelen voorbereiden om de gevolgen van 1914 ongedaan te maken. Een Duitschmud, dat 'ernstig bereid was mede te werken, aan het herstei en het zijne te doen ora de geleden schade te vergoeden en zich voortaan als een vreedzaam lid der Europeesche slatenfamilie te gedragen, kon hopen op hulp, ot althans op een soort welwillendheid van ae zijde der crediteuren Niet een Duitschland, dat ter sluiks Rusland zou wil len bewapenen en als zijn vechtmachine zou willen ge bruiken qm het Verdrag van Versailles te eeniger tijd ongedaan te maken. Nu blijkt het evenwel uit de houding der hoofdman nen der Conferentie, speciaal uit die der Engelschen, daj zij weinig waarde hechten aan die geruchten omtrent de geheime bepalingen, zelfs waar de mededeeling gédaaï\ wei.4 dcor de bij uilnek goed ingelichte Daily Telegrapn. De toevoeging van hei blaa, dat de Duitsche en Russische afd-lingeu voor militaire verkenningen in de Baltische landen al samenwerken cn dat die afdeelingen in Esth- land zelfs onder een gemeenschappelljken chef staan, zoodat ér reeds vootr fict tot -stand komen van de af spraak op wordt geanticipeerd, klinkt eenigszins sen sationeel en als het bericht van net Londenscn blad juist zou Mijkon, dan zou Duitschland daardoor in een nog ongunstiger licht komen te elaen. Hot feit evenwel, dat de Britsche missie en de offi- cieele spreekbuizen van Lloyd George zich van die geruchten niet veet aantrekken, schijnt te bewijzen, dat de waarde die zij er aan hechten niet at te groot is. In plaats van dan ook zooals Frankrijk wilde onjtnid- middcllijk de Conferentie af te breken of er tenminste op te staan, dat de Russen en Duitschers zouden ophouden deel uit te maken van de versdhililende commissie^ wiizen de Engelsche bladen er op, dat het incident volstrekt geen aanleiding behoeft te wezen voor zulke definitieve stappen. Sterker nog: uit de öouciing der Engelschen en Italianen blijkt afdoende, dat zij ernstige bezwaren hebben tegen de houding dergenen, die in het gebeurde 'een aanleiding zien om de Con ferentie geen verderen voortgang te laten hebben. Zulk een idee, zeggen de Engelschen, kan alleen opkomen bij die menschen, die van den beginne steeds alles heb ben gedaan om het isamenkomen in Genua te verhinderen en de conferentie zelve te-doen mislukken. Zoolang die geest in Rome en Londen blijft bestaan, behoeft men geen vrees te hebben dat de besprekingen opgeschort of afgebroken worden. Doch in dien cusschen- tijd is hel duidelijk, dat de houding van Frankrijk, dat Duitschland steeds mistrouwde, veel is versterkt en dat de taak van Lloyd George om ten behoeve van hel herstei der wereld, die Fransche oppositie te overwinnen om zoo een beteren toestand te verkrijgen, ernstig wordt verzwaard. Vooral ook omdat de machügfe Northcliffe-pers, samen met de pro-Fransche Morning Post en blijkens de ont hullingen thans ook aan het weifelen gebrachte Dailv Telcgraph nu zeer zeker niet te vinden zullen zijn voor een eetn^sziris tegemoetkomende houding ten aan zien van Duitschland. Zelfs de zakenmenschen, die tegen zulk een houding geen bezwaar zoudeh hebben gehad, aangezien zij de noodzakelijkheid van een ont spanning In deij. toestand duidelijk inzagen, zullen zien tweemaal bedenken, alvorens zij Duitschland de kans geven zoodra het op adem is, mei Russische "hulp wraak te zoeken voor 1918 en, Versailles ongedaan te maken. Aile fraser van Rathenau en van de leiders in Duitsch land kunnen niet verhinderen, dat zij, cöc Drtschlaml wantrouwden, oogcr.vv«ij)niJjjk geJijk hebbe.i gekregen* Daarmede fa de toestand in Europc weer voor niaandeni ach teitgozet. Tego'.ijk met hun eigen gla..*n hebben de M-rer. van Rapallo ook de ruiten van anderen ingegooid. Gebrek aan psychotogischen kijk is een lastig ding in iemand, die de lunctie van staatsman moet vervullen> Vooral als hij zoo zeer tegen de helling moet opwerken, als de Duitsche regeerders nog steeds hadden te doen. UITKIJK, VAN EEN REFERENDUM. (Waörhétd en fantasia) Dag juffrouw, Hé! Alleenig maar, Uw inan niet tdiuls? Dat vind Ik naar. Ik kwam voor 't referendum iMuar O, da'9 waai* Do zaak komit toch, Wel voor (mekaar U zet maar hier Op dit papier Den naam van uw gemaal. Wij vullen- dan. Naar onzen zin' Ml Biljet wel in Voor 't referendum Heb Ik geen abuis, I)an is de 'heer -S. Ook al niet thuis. Waar hangt die uit? Wel, S. is bij de posterij Zoo -straks 'heeft hij Wel even vrij, Nog drie kwartier En hij is (hier Dat, (tuurt -te lang. Want ik hen bang Da», 'k kom -te laat Dij secretariaat, Van '1 rc lerenidumi. Een cnd-ori keor «Kom ik" wel weer. Over vier jaar Dan siemm' hij maar Voor 't referendum. Och, Mijnheer Smi-t, 'Weet U waai' tuoh Uw huurman cit? In school? Wel sapperloot, Wat een malloot. Waarom vraagt ihij Geen pensioen? Dan is hij thuis En mag meedoen Aan 't referendum. Addeu Gegroet! Ik stijg met spoel Op H staien ros En peddel nu maar Viiegcïisvlug Naar Hugowaard -icrug. Met 't .referendum. Besluit Ging 'i overal zoo gemoedelijk Maar tevens f-och erbarm er lijk, Dan werd wis wel belachelijk 't Referendum. V. v. T. DIEFSTAL TE ROTTERDAM. De trampoetser, aangehouden, als verdacht be trokken te zijn in den diefstal van ruim 130.000 ge pleegd in, do woning -van een kastelein op den Goud' schenrijweg, te Rotterdam, as, naar de NJEtCr. mede deelt, .naar het huis van bewaring overgebracht. Van het gestolen geld is -nog niets .terecht gekomen. .De kastelein is teruggekomen op zijn aanvankelijk gedane aangifte, dat van hem f 50.000 tot f 60.000 ge stolen is. Thans heeft hij verklaard zich vergist te hebben en zegt hij, dat er maar f5000 tot f6000 ge stolen ds. DE KONINO VAN ZWEDEN. Volgens de, ,N. R. Crt." wordt verwacht dat de ko ning van Z'veden,, -ter gelegenheid van zijn verblijf hier -te lande, met do koningin van Zweden en den prins ook Rotterdam met een be-zoek zal verêeren, Het voornamen van. do koninklijke familie moet zijn, op 5 Mei de Rotterdamsche havens dn o ogen schouw te komen nemen en het nieuwe stadhuis -te bezich tigen. HOOGE BELASTING. ArrHbtnDelden, -18 April. Naar aanleiding van de voorgenomen opvoering der belastingen In deze gc- moentQ, bda*, mr. R. F. baron van Hsockereü van Wassenaar le kennen ge gaver zich metterwoon te Dieren te vestigen. Tengevolge hiervan hebben B. en W. besprekingen en briefwisseling met genoemden heer gevoerd, teneinde te bewerkstelligen, van dit vertrek af -te zien. B. en W. stelden in de hedenmid dag gehouden raadszitting voor, in plaats van 100 op centen op de ver moge n-öb elas td n g te heffen 40 opcen ten op de hoofdsom der Rijksinkomstenbelasting. Wordt deze wijziging door den Raad aangenomen, dan blijft baron Van Hoockeron hier wonen en ver trekt hij niet naar Dieren, ofschoon, hij daar nog veel minder belasting dan hier zou moeten betalen. (Bij de eerst vastgestelde verordening zou hij in Ambt-Helden 76 pot. van zijn inkomen aan Rijks- en gemeentebelastingen moeten betalen). .Na eenige discussie werd he-t voorstel van B. en> W. aangenomen, zoodat het voorgenomen vertrek, zeer tot vreugde der inwoners -niet plaats heeft, W ARMENHUIZEN. De Damvereeniging „Ons Genoegen" te Warmenhui- zen? hield Dinsdag 18 dezer te Stroet een wedstrijd met eenige heeren uit de gemeenle St. Maarten. Er ,werd gespeeld op 13 borden. De uitslag was: Warmenhuizen ol punten, en Stroef, St Maarten, 21 punten. Maandag 24 April, 's avonds 7 uur, oude -tijd, zal de eindstrijd worden gehouden te Warmenhuizen, in het café „De Lindeboom" van den heer G. J. Mosk. EEN INTERPELLATIE-TROELSTRA, Naar „Het Volk" verneemt, .heeft de heer Troelstra naar aanleiding van de verwerping van hoofdstuk IJl der Grondwetsherziening door de Eerste Kamer aan den voorzitter van de Tweede Kamer medege deeld, dat hij' van plan is a.s. Dinsdag aan de Kamer verlof te vragen, een interpellatie tot de regeering te richten, om haar te vragen, wat zij naar aanleiding van die verwerping denkt te doen. GESNAPT. Dinsdagavond is het de marechaussee te Wassenaar gelukt den man 'te arresteeren die den weg onveilig maakt, door het rollen van hand'taschijes der dames. Een der marechaussees, als dame gekleed, wandelde met een handtaschje langs den Buurtweg, toen een wielrijder hem het taschge ontrukte. .De marechaussee greep hem echter beet en gaf het sein, waarop de an dere marebaussees, die zich' verborgen' hadden, te voorschijn kwamen en hem arresteerden. Het bleek te zijn een machinist in dienst der Haagsehe Tram- wegmaat schappij. DUITSCHE ZEEVISCH. Men schrijft van reederszijde aan de NjR.Ct.: Ons ha-lfmaandelijiksch overzicht betreffende de aan voer o n van Duitsche zeevisch te -IJmuiden kan dit maai netrekikelijk kort c.ijn, aangespen jin de -toestan den geer verandering is ingetreden. De laatste dagen voor Paschen -t.w. 13, '14 en 15 April kwam er slechts een boot aan daar de meesten er wel de voorkeur aan .zullen 'hebben gegeven zoo veel mogelijk de Paaschldagen in Duitschland door te brengen. Van 1 to-t 13 April kwamen er in totaal 45 Duitsche treiters in IJmuiden met een totaal aanvoer van 12000 centenaar of 1100 centenaar gemiddeld op iede- ren werkdag hetgeen -juist gelijk is aan -de gemiddel de aanvoeren in Februari en -Maart. Op 10, 11, 12 en T3 April bracht de wijting op resp. 210. 200, 150 en 1-60 tmank per centenaar. De kleine schelvisch. bracht Iden lOen April 300 mark op per centenaar. De Zeezalm bracht op 10, 11 12 April op 450. 375 en 525 -mank per centenaar. Voor izulike prijzen hadden in den vasten tijd onge twijfeld honderd-duiizenden Duitschers gaarne visch gegeten. En nu .zijn de vasten-dagen voorbij. Maar wie in Duitschland -mochten -denken! dat daarmede de aan voeren in Duitschland groot er en -de prijzen lager zullen, worden, vergissen zich uitermate. Naar van betrouwbare zijde werd vernomen ^zullen na Paschen 'belangrijk meer 'Duitsche treilers in de vaart worden gebracht'maar niet -ter voorziening van de Duitsche markt maar om in IJmuiden en Enge land te markten. Onder deze omstandigheden is er voor het Duitsche volk niets anders aan te doen 'om verbetering in den toestand te brengen dan zonder ophouden aan te drin gen bij, -de Duitsche regeering op wederinstelling van het uitvoerverbod met -de verplichting aan alle Duit sche visscbersschepen om de gevangen vdscli in Duit sche havens te verkoopen. DE NIEUWE KATHOLIEKE PARTIJ. (Men meldt uit Utrecht, dat het gisteren onder voorzitterschap van den heer F. W. Swane aldaar bijeengekomen comité, 'belast met de organisatie van de Nieuwe Katholieke Partij, vóór de behandeling der agendapunten de bemind el ings-pogi nge n van de herstel-commissie met de Utrech-tsche R. K. Kiesver- eeniging besprak. -Na ernstige discussie heeft de ver gadering zich op het standpunt gesteld, dat het co mité van uitvoering niet bevoegd was over het her stel der eenheid It besluiten, omdat dit comité al- Ieeni in het leven i9 geroepen ter uitvoering van de besluiten, welke'op de openbare vergadering van 7 April j!. zijn genomen. Bovendien stelde de vergade ring zich op -het standpunt, dat waar de pogingen tot verzoening niet tot een resultaat Ih-ebben geleid, waar door een directe invloed van de Nieuw-e Katholieke Partij op de richting dn de politiek werd verzekerd^ noch ook of doende waarborgen werden gegeven, dat de reorganisatie van de -bestaande R. K. kiesvereeni- gingen zou tot stand' komen, waardoor aan de onder scheidene groepen (meer -invloed op het stellen van candidaten en. op 'de -vaststelling van het progrtm 'zou worden gegeven, de voorstellen onvoldoende wor den geacht om daarover de gedachtenwisseling voort te zetten. Nadat de vergadering dit besluit had genomen- wer den do overige agendapunten afgehandeld. OUDE NIEDORP. Hot) bouwen van 4 woningen te Verlaat voor reke ning der gemeente ls ojigedragen aan de laagste in schrijvers: timmerwerk eni metselwerk aan den heer P. Burgmeijer, vocxr f8200; schilderwerk aan den heer P. v. Trienen voor (f735.50, beiden wonende al hier te 't Veld. DE 48-URIGE WERKWEEK. Uit 's Gravenhage, -20 April. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging der Arbeidswet 1S19, waar aan 'het Volgende wordt ontleend. De minister kan het volkomen begrijpen, dat een deet der in het voorloopig verslag aan het woora Shmae leden zich teleurgesteld gevoelt nu hij zjch genoopt heeft gezien het voorstel te doen den maximumduur voor den' arbeid in fabrieken of werkplaatsen cn in kantoren vun 45- op 48 uur te brengen. Ook den minister zou het aangenamer zijn geweest indien h(j niet hiertoe hot initiatïer had moeten nemen! doch deze indiening woid hem door den plicht geboden De minister is van mcenmg dat ook zij, die het wel moenen met de arbeidersbescherming, dezen maatre^l zonder verbittering kunnen aanvaarden, omdat hij niet tot grond heeft een wijken voor de reactie, maar voor den onverbiddclijkcn drang der economische om standigheden. Ook bij volle handhaving van dit voorstel kan de minister In alle oprechtheid verklaren, dat hij niet bereid is voo rdo reactie tegen de arbeiderswetgeving te wijken, thans evenmin als vroeger. Het is geheet iels anders, wanneer men misbruik makende van de heerschcnde (malaise en van <te daardoor zwakker geworden positie der arbeiders poogt terug "te nemen, wat in vorige jaren ton gunste der arbeiders is hepaald, dan wanneer men, rekening houdende met den economischen toestand en met de sinds 1919 in de practijk opgedane ervaring, op enkele punten meent niet bereid is voor de reactie tegen de arbeiaersveetgévinrf wacht werd. x Het zal zeker niet in het belang van het land en ook niet in dat van de arbeidersklasse zijn. indien de minister, uit vrees voor de miskenning zijner goede bedoelingen, het "oog vóór de werkelijkheid gesloten had.

Schager Courant | 1922 | | pagina 5