Schager Courant DERDE BLAD. Hel moreel der Engelsche bevolking. Ingezonden Stukken. De dingen om ons heen. Waterzucht en de nieren. Zalerdaq 29 April 1922. 65sl« Jdaryang. No. 7017. In Engeland komt men meer en meer tot de over tuiging, dat de Wereldoorlog een ontzettend nadeeligen invloed op het moreel der bevolking heeft gehad. Wanneer men bijvoorbeeld weet. dat er een rechter is, die, na maanden, een paar diuizend echtscheidings processen te hebben behandeld, in de laatste nog niet eens een schoone lei heeft, maar nog met 392 over gebleven gevallen na de Paaschvacautie moet beginnen, terwijl er weer een paar honderd nieuwe echtscheidings- aanvragen bij zijn griflic zijn binnengekpmen, dun laat het geen twijfel of de ernst bij het aangaan van het huwelijk is zoek. Maar dat niet alleen. Talloo2e echtscheKÜngsprocessert getuigen van eene onbeschaamdheid ten opziente van het 7e gebod, dat men er verstomd van staat Onlangs deed zich een geval voor, dat iemand, wiens vrouw met iemand weg was gefoopen, door een winke lier in rechten aangesproken werd, tot betaling van eene Tekening door zijne vrouw, vóór haar wegloopen met den ander,, gemaakt De echtgenoot wilde die rekening van zijne weg geloopcn vrouw niet betalen, omdat hij haar 800 (pl.m. f9000) per jaar speldegcld gaf. Voor schulden, door zyne vroegere echtgenoolc gemaakt, was 'hij zijns inziens niet verantwoordelijk. Nu wilde het toeval, dat de echtgenoot, een graaf, zijne echtgem'oote, dus een gravin, en degccn, waarmede zij weggekropen was, ook een graaf was. Het proces zou bijna grappig zijn geweest, indien het niet zulk een becleVvendcn kijk op toestari'den gaf. De gravin had op één dag bijvoorbeeld 8 japonnen en 9 hoeden gekocht: De rechter vroeg: is dat nu noodig? De advocaat die voor de gravin opkwam, antwoordde, dat die japon nen noodig waren, omdat in de kringen, woann de gravin verkeerde, men haar geringiehatteml zou aange keken hebben, indien zij niet steeds wat anders had aangehad. De advocaat van den echtgenoot maakte do schampere opmerking, dat niet in adellijke kringen in het bijzonder de eischen van al dan niet aankijken om de kleeren gesteld werden, maar dat de kring waarin deze dame haar vriend getroffen had, wel "riilke eischen stelde en dathij de advocaat vermoedde, dat het koopen der japonnen meer betrekking had op het éven daarna met acn vriend er van door gaan naar het ZuideiH van Frankrijk, dan op iets anders. Iemand, die ik ken, was vóór den oorlog getrouwd mot de dochter van een Tiomincc uit de provincie, Hel huwlijk was zeer gelukkig tot de oor 1 dg uitbrak. Hij trad in dienst, werd officier en streed in Frankrijk. Toen hij ccna met verlof thuis kwam, wilde hij zijn vrouw verrassen. Zij zat voor de schrijftafel. Toen hij achter haar kwam en haar omhelsde, vief rijn oog op een brief, een liefdesbrief, doch niet voor hein, maar voor een ander bestemd. Hij legde de zaak bij. toen zij beterschap beloofde, omdat hij vreesde voor at toekomst van zijn kind, inidien zij zouden scheiden. Een poos later kwam hij weer met verlof en zou met haar 'naar buiten gaan, naar zijno ouders. Juist vóór hun vertrek, kreeg zij een telegram, Zij zeide, dal het van haar broer was, die plotseling met verlof uit Frankrijk kwam en haar aan het Victoria Station verwachtte en dat zij dus naar hem toeging en een paar dagen later haar man zou volgen. Zij kwam een paar dagen later. Een dag daarop kwam een pakje, inhoudende een paar dingen, die zijne vrouw in het hotel, waar zij gelogeerd had, had laten liggen. De hotel-directie stuurde het pakje. Het adres was allemaal goed, behalve de naam. Het was noch zijn naam, noch die van haar eersten vriend, maar van weer een ander. Mijn kennis is sedert niet meer dezelfde. Hij JS gescheiden, op reis gegaan, maar kan niet vergeten zijne liefde voor zijne vrouw, die hem helaas zoo onwaardig was. Onlan# vermoordde een man eene publieke vrouw, alleen omdat hij zich meester wilde maken van hare klcinooden van betrekkelijk geringe waarde. Hij kende haar langer dan een jaar, zij werden als goede vrienden beschouwd, hij heeft h3ar in koelen bloede geworgd, nadat hij een pi ar maanden rondgcloopcn had met het idee om zich van de paar pond, die zij bezjal, meester te maken. Een jongetje van vijf jaar was naar de bioscoop geweest. Hij vertelde wat hij gezien had. Zijne ouders luis terden met aandacht Het ventje nam plotseling het broodmes en zeide: „Toen stak hij hem zoo dood' Meteen stak hij zijn eigen vader met het broodmes in de bomt en dood. Dit is nu wel geen oorlogsgeval, doch een bioscoopgeval. Ik vind dal die veel gemeen hebben. Zoo is een oude vrouw die een herberg buiten hield, door een jongen van 14 jaar doodgeslagen en gestoken. De jongen heeft bekend, dat het zien van de bioscoop hem het plan had doen opvatten het ook eens te pro- beeren. Maar vooral zijn er sedert den oorlog treffende ge vallen hoe men in koelen bloede na maandenlange overpeinzingen een of meer personen uit den weg ruimt. Niet de moord in drift of dronkenschap maar de moord met voorbedachten rade en langzaam in de uit voering met eene cynische kalmte en een overleg, waar men van griezelt In zulk een geval is eergisteren uitspraak gedaan te Hereford, de hoofdplaats van het graafschap van dien naam. Eenige maanden geleden werd de heer Armst rong, meester in de rechten, advocaat, griffier-bij drie kanton gerechten, gewezen majoor in het leger gedurende den oorlog, vooraanstaand vrijmetselaar, te Hereford gevangen genomen, beschuldigd van poging tot moord op zijn collega Mr. Martin. Hij Zou uit jalousie op het succes van tzijn jongeren collega, getracht hebben dien te vergiftigen, door hem op de thee te vragen en hem dan axscnjicum toe te dienen. Toen het onderzoek in deze zaak aan den gang was, vond de rechter van instructie aanleiding om het lijk van de eenige maanden gereden gestorven Mevrouw Armstrong te doen opgraven. Een onderzoek bracht toen aan het licht, dat de hoeveelheid arsenicum, op het lijk gevonden, den dood der dame moest hebben veroorzaakt De offiefbr van Justitie vervolgde thans den heer Armstrong, onder beschuldiging van moord op zijne vrouw. Verleden week en deze week, tezamen 10 dageiv lang, heeft de terechtzitting geduurd. De bekende Justice Diarling was de rechter, die de zaak voor een Jury leidde. Indien de Jury het schuldig zou uitspreken, zou de rechter het doodvonnis vellen. Het ging dus van .het begin af aan om den hals van den heer Armstrong. Van dezen moet een ieder getuigen, dat hij zich ge durende deze tien dagen, waarin om zijn leven een juridischen strijd gevoerd werd, gedragen heeft zooais een man, die in de maatschappij en in den oorlog eene positie van beteekenis heeft ingenomen en met eere had ingenomen, betaamt Maar diezelfde '.nat,, di* zteh ab een men van oer gedragen had, zooWei in zijn beroep afs fn zijn militairen dienst, stoiW daar beschuldigd van twee meest horribele misdaden. Hij wilde van zijn vrouw af, waarom dat is mij met duidelijk geworden uit het proqps. Hij heelt toen arsenicum gekocht, zooels hij voorgaf, om onkruid in zijn tuin te dooden. M-r.al» *de arsenicum is voor een groot deel terug gevonden op het tijk van zijne êchtgenoote en in het braaksel van zijn collega Martin, nadat die bij hem had theegedronken. Lcngzaam maar zeker, maanden achtereen, schijnt hij z jne vrouw het vergif te hebben toegediend. Hij moei daar.oor steeds aan haar ziekbed gezeten hebben, quasi medelijdend, de verpleegster aflossend, feitelijk als een Judr.het gif toedienend, ten einde zich van de erfenis mees.er te kunnen maken. E.n andere reden kon men niet constateeren, al- hoe\ el er eene dame als getuige is opgeroepen, die hij een paar maanden na den dood zijner vrouw ten huwe lijk ïeeft gevraagd. A.s een merkwaardig staaltje der Engelsche rechtspie- fging wil ik hiér vertellen, dat de naam dier dame' vil eim is gebleven. Bij de instructie was zij gesluierd, ij le rechtszitting was zij ongesluierd. Da rechter vroeg aan do pers om, indien haar naam toevallig mocht genoemd worden, daarvan geen gebruik te maken en te doen alsof de naam niet genoemd was. De pers heeft zich daaraan gehouden.. Nadat zijne vrouw vergiftigd was, beraamde Arm- stroJig listiglijk het plan om zijn collega, Mr. Marlij te vermoorden. Toen die thee bij hem had gedronken, ging hij den volgenden dag vragen hoe bet met ziin collega ging. Hij had blijkbaar gehoopt te hooren, dat hij dood was. Door dat bezoek wekte hij argwaan-, ook door zijn herhaalde lijk aandringen oni weer thee te komen drinken en door verscheidene opmerkingen. Ook had hij het vergif ge kocht bij den schoonvader van Mr. Martin' die apotheker is en zoo kwam het weer van het een op het a-haör. Nu stond hij terecht. Van zijne 3 /verdedigers was Sir Henry Curtus—Bciv- netL K. G. (Kings Councillor) de voornaamste. Sir eHnry heeft ecu geducht renommée in straf zaken. Hif vertelde daar onlangs zelf een grap van. Ecu jonge griffier moest een zaak van een beklaagde in leiden en begon: Dc zaak van de beklaagde is zeer tragisch, hij wordt verdedigd door Sir Henry Cultis— Bennett. Do aanwezigen in dc rechtzaaL brulden van den lach en de ongelukkige jonge griffier begreep niot, dit hij een 'zeer uubb^ziimige opmerking had gemaakt. Maar van Sir Henry moet in hot geval-Armstrong gezegd worden, dat hij alles gedaan heeft om zijn klant te redden. Hel heeft niot mogen baten. Nadat de Attoflnfcy General, Sir Ernest Follock, gesproken bad om de beschuldiging moord op zijn vrouw, de poging tol moord op Mr. Martin, werd ditmaal nog aangehouden uit tc spreken, was Justice Darling 4 uur aan ht\ woord, om ten behoeve der jury de geficeio zaak nog eens haarfijn'van alle kanten te bekijken. Daarna ging de Jury oin 5.10 in raadkamer on kwam om drie minuten voor zes terug. De griffier vroeg aan de Jury of de leden tot ovcr- eenstemming gekomen waren. liet antwoord luidde be vestigend. Daarna vroeg de griffier: verklaart gij Hen- bert House Armstrong schuldig of onschuldig aan moord op Katherine Mary Armstrong? Dc voorman der jury antwoordde: Schuldig' De griffier vroeg of de gevangene nog iets te zeggen had, waarop deze ontkennend antwoordde. Hierna sprak Justice Darling, dc rechter, het dood vonnis uit. Het vonnis zal in Engeland bevrediging geven, want de publieke opinie veroordeelde Armstrong en vreesde, dat hij bij gebrek aan bewijs vrijgesproken zou worden. Naar mijn meening zou Armstrong In Nederland, door een rechtbank, wegens gebrek aan Bewijs vrijgespro ken zijn. Een jury spreekt anders recht dan een recht bank. De Jury, een leekenrechtbank, die de publieke opinie vertegenwoordigde, achtte de bewijzen voldoen de. Hier zul een exemptu gesteld worden. Zal het helpen? Zal het moreel© peil verbeteren? Ik betwijfelt het. ik heb U reeds moer dan eens laten zien hoe kalm men hier denkt over dc gruwelen in Ierland, hoe een jong meisje spreekt over de "Sinn Feiners. Men krijgt soms den indruk of men door ai de oor logsgruwelen 4 jaar lang mee te maken, een anderen kijk op' moord, doodslag cn andere misdaden gekregen heeft, is een fciiui Eeincr. die een bom nuar een tram mei rustige burgers iu Belfast gooit en 6 personen doodt, een jnoordenaar of niet? Men is er zoo koel van, dal men geneigd is aan te nemen, het gros der mensehen vindt van niet. liet geval Armstrong is een teeken des tijds, zooals de Siim hein moorden en ui die echtschcidiiiga-processen een teeken des tijds zijn. Ik zeg het hier Joost van don Vondel na: „Het is voorwaer, een mislijk teeken." HET HOOGHEEMRAADSCHAP NOORD-HOLLANDS NOORDERKWARTIER Waar de 'termijn, gesteld, voo-r de voldoening van de eerste belasting' voor het Hoogheemraadschap is verstreken, en1 naar ik 'verwacht deze grootendeels voldaan, wil ik met enkele woorden eenige bezwaren uiten tegen het rechtmatige van de aanslagen, spe- ciqal vota* den polder Zijpe. Hiermede heb ik gewacht tot na den bepaalden datum, om te vermijden den schijn, dat dit schrijven invloed mocht hebben op de betalingen der aanslagen. De belasting is tweeledig: 1. Voor gewoon onderhoud, eniz. 2. Voor aflossing van voorschotten, en rente aan' de Provincie (watersnood 1916). Betreffende no. 2 heb ik op de heffing, indien de geheele Provincie mede bijdraagt, geen bedenkingen. De polder Zijpe is een deel der Provincie, eni als zoo danig begrepen in lusten en lasten: Voor no. 1 echter, het gewoon onderhoud' enz. wil het mij voorkomen dat de Zijpe, op zeer oude rechts gronden niet aansprakelijk kan worden gesteld! enj wel om de volgende redenen. 1. Dat, (tot zoover mij bekend) hij -een octrooi van Philips lil d.d. 22 Maart 171 tot hervattinge van de Dijckage van die Zijpe as gegeven; en dat in een oc trooi van de (Staten van Holland en WestMesQandi d.d. 20 -September 1506, beroerende die heaxBjicki-ng© van de Zijpe is voorgeschreven en bepaald!. Insgelijcks izullen die voorzegde geëerfden en inge landen gehouden zijn. ,t Parck van de Groote en Klei ne H. te laten tot opbouwingo van een Kerck ende tot onderhoud van een 'Dienaar des Goddelijken woorts: Vrij van alle lasten en Dtjckag&ën, dat in gevolge deze bepalingen er inderdaad een kerkge bouw ia opgericht en tot den huidigen diag door het Polderbestuur wordt onderhouden, -zoomede de Pasto rie en gedeeltelijk het tractemenit Van een predikant. Dat in den loop der tijden is getracht wijzigingen in deze- te verkrijgen zonder resultaat en ten slotte 17 October 1882 door een bekend rechtsgeleerde té Amsterdam advies is uitgebracht t— -dat de Polder verplicht is de- bepalingen getrouwelijk na te komen. In den loop der achttiende eeuw is door den Polder het aangewezen land verkocht moeten worden en de opbrengst aangewend tot herstel van Polderwerken. 2. Dait. die Zijpe, hoewel oncn aaneengesloten! mei .Schermerboezem, niet aan peil voor uitmaling -onder worpen was. (Deze toestand was Voor enkele polders met zwakke dijken in het Zuiden der Provincie som tijds zeer gevaarlijk en is er voor pl.m. 40 ij aar een overeenkomst getroffen waarbij' Zijpe (voor 21 poMer- molens) niet over peil zou malen, wanneer het peil 10 cJvI. werd/ verhoogd. 3. Dat ook voor de HoncLsbosscto© IZeewerimg de Zij pe nimmer eenige belasting, heeft betaald en -men ook zelfs, -As vw bti Groei© wwfe 1} in 1868—1870, 't welk mdllioenen heeft gekost de Zijpe heoft moeten vrijlaten. Voor West-Friesland c.a. zijn toentertijd de lasten voor 'deize. /zeewering pl.m. f 2 -per H.A. geworden. Bij het tot stand komen van het nieuwe Hoogheem raadschap kon over deze feiten moeilijk gespro-ken worden, omreden wij niet konden voorzien' op welke wijze de polder zou worden bejast. -Er is, meen ik, door het Polderbestuur reeds in October 1918 bezwaar gemaakt bij God'. Staten. Nu wij ech-ter met de belasting bekend zijn gewor den, kunnen deze bezwaren onder de. aandacht van alle belanghebbenden worden gebracht en geef dk gaarne -aan meer bevoegden over deze kwestie nog eens aan een nader onderzoek te onderwerpen Hét Hoogheemraadschap heeft de vroegere Zuider zeedijk Van Zijpe (nu binnendijk) overgenomen in on- aerhoud en daarv-oor beeft de Zijpe ie betalen jaar lijks -f 900.—. Overigens is de geheele polder gewoon -belast. Komt nu -ook niet de verplichting van den Polder tegenover Kerk enz. ton laste van het Hoogheemraad schap? Burgeibrug, 28 April 1022. JAR. RAAT Dz. .1) ,Een beknopte verhandeling over .'het groote werk aan de Hondisbossche Zeewering is opgeteekend In een boek, nedergelegd tor itafel dn de wachtkamer van het Ministerie van "Waterstaat Aan den heer D. Kooiman te Purmerend hierbij een woord van dank voor de 'be antwoording van enkelevragen en opmerkingen vervat in 'mijn schrijven van 1 April, of grieven het juiste woord is, wil Ik -in het midden'laten. in heitschrijven van 15 April behandelt -de 'heer Kooiman] de verschillende salarissen van de hoofd ambtenaren van het nieuwe Hoogheemraadschap. Door Ged. Staten zijn deze bepaald, alzoo aan het HjH. geen enkele grief of verwijt. 'Het zij mij echter vergund' op te merken, dat' deze [bepalingen zijn gemaakt) op eenl tijdstip, waarop onze gulden weinig koopkracht bezat, en was voor de toen malige verhoudingen goed, wat 'heden (minder juist en in de toekomst zeer hoog zal blijken te zijn. In het schrijven van 22 April komt de heer Kooi man terug op hot innen der belasting. Het blijft voor mij oeni zeer omvangrijke manier, vooral door de ka dastrale wijlzigingen. Het door de Provincie geleende bedrag moet nu door het JLH. worden geind, terwijl daarvoor de 'Grondbelasting m.-i. Is aangewezen. Het overige deel kan ook door bemiddeling van de pol der- of waterschapsbesturen worden belast gelijk voor hoen voor de Hondsbossche. ®n> nu de Hoogheemraden. 'De beer Koolman wil mi.l, naar dk hoop, ten goede houden, wanneer ik dit ambt niet wil beschouwen als van een gesalarieerd ambtenaar. Als zoodanig is het salaris zeer zeker niet te groot en) ook pensioen' adrem. Maat dogi ook verldntft liet wezen vttn hot geheele Hoogheemraadschap, tolt een tak van dienst -van het Provinciaal iBestuux. Ik wil dan heer Koolman op zijn woord gclooven, -dat. hij aan het „baantje" van Hoogheemraad' geen behoefte heeft en het doet mij veel genoegen ito ver nomen, dat hij voor zich afstand zou willen doen van het recht op pensioen. Waar de heer Kooiman een positie bekleedt welke behoorlijk gesalarieerd is, zooimede de regeling van hot pensioen, was het' voor ons pijnlijk Juist door Z. Ed. deze zaak te zien verdedigen. Gaarne zie ik de betrekking van Heemraad-, gelijk dit door ons in N.-4L is gekend voor de groote water schapsbesturen, lalwaad meestal de Heemraden zijn vooraanstaande belanghebbenden en der zakonkun- dig-on die voor (hun prestatiën werden schadeloosge steld. Het zij mij vergund nog enkele vragen te mogen stellen. Is de belasting van 4« pet, voor het geheele gebied uniform? Hoe groot zijn de afzonderlijke belastingen voor overgenomen dijkwerken, enz.? V-oor de iZijpe is deze hiervoren genoemd f900. Tot slot de Huisvesting. Ook mij zijn Juiste of onjuiste plannen ter oore ge komen en zou ik hierover geen woord hebben gespro ken wanneer de heer Koolman dit punt niet had aan geroeid en w' ik enkel volstaan met de vraag of waarheid is dat het Hoogheemraadschap voor het pand Vroegop in de Bergerhout to Alkmaar tever geefs f ÏOO.OOÖ heeft geboden. De ernst van de Januaridagen 1916 is door ons niet vergeten, de rompen izijn zoo goed mogelijk 'hersteld, rest alleen de afrekening. Dat deze niet gering kon zij-n mochten wij verwach ten en in werkelijkheid beteekent het pl.m. tf 100 per H.A., voor de goede gronden. Dat het bestuur en -ook de overige belanghebbenden hun uiterste krachten inspannen voor de meest eer lijke en de minst drukkende aanslagenl j. R. U, M. de IR., beleefd dank voor de verleende plaats ruimte. Het eene incident is nog niet goedschiks afgeloopen,, of het tweede komt weer. Na de Duitschers de Russen en na de Russenwaarschijnlijk wei de Franschen. En tusschen de bedrijven van allerlei ander gehakketeer: Luxemburgers, die op hun teenen gehapt zijn omdat zij in geen eiijkele commissie zijn gekozen, vertegenwoordi gers van de kleine en de gewezen neutrale mogendhe den, die protesteeren tegen het feit. dat zij buiten alles worden gelaten en dat de groote Entente zoo wat alles alleen bedisselt en hen er slechts bijroept om goed te keuren, wat panklaar voor hen wordt gezet. Ruzie tus schen Barthou en een persfotograaf, die den eersten Franschen gedelegeerde nijdig heeft gemaakt, door. hem niet een Bolsjewiek samen op een plaat te vereeuwigen!, wat aa.n Barthou's positie ln Frankrijk duchtig afbreuk zal doen, als daafr het publiek ziet hoe vriendelijk hun man is met de niet-betalera der Russische coupon netjes En bij al die ruzies en ruzietjes toch een goede stem ming, toch optimisme en vertrouwen op een goed resultaat Hiervoor moet natuurlijk een verklaring be staan en die verklaring ligt hierin, dat Lloyd Georgie ditmaal vastbesloten is van de Conferentie een succes te maken, omdat hij den vrede in Europa en het herstel der economische verhoudingen mee moet brengen bij zijn terur'xeer naar Londen. Er zou e< volmaakte vergelijking zijn te maken, tus schen de positie van Barthou en van Lloyd Georgd, wat betreft den invloed, die binnenlandsche politieke overwegingen hebben op hunne houding ter Conferentie. We kunnen al vrijwel vaststaand aannemen, dat Barthou volmaakt overtuigd is van de noodzakelijkheid Europa te reconstrueeren en daarbij aan Duitschland zoowel ais aan Rusland een plaats ra te ruimen, zoodat die twee landen met hun 180 millioen zielen weder als afnemer en producent op de Europeesche markt kunnen verschij nen. Hij is staatsman en econoom genoeg om deze nood zaak in te zien en ongetwijfeld zou hij dus in dien geest handelen, ware liet niet, -dat de binnenlandsche politiek 'van Frankrijk (leeshet belang der regeering van vandaag) een andere houding vereischt. Een gevolg van de verkiezingsleugen, waardoor zij aan het bewind kwam. Het Fransche volk, dat zich zelf zeer zwaar belast acht, al betaalt het veel minder, dan eenige anldere natie, heeft zich bij de verkiezingen in slaap Laten wiegen, doof het verhaaltje, dat Duitschland zou beta len dat er wel schuld was en rente moest worden be- taaldj doch dat dit alles slechts een voorschot van- Frank rijk was, dat 'aanstonds terug zou komen zoodra men! Dutischland maar verplichtte over te gaan tot het neer tellen der vele milliarden. De regeerders namen de verplichting op zich, Duitschland daartoe te dwingen), goedschiks of kwaadschiks, samen met de andere leden der 2T.rii.Ble, :1 iamoods alléén door de bezetting van het Roergebied cn andere rijke streken. Nu hebben de heeren de macht en komt er van dit alles niets. Hoe Briand, Millerand, Poincaré en thans Barthou ook re deneeren: tegen "de feiten kunnen rij niet op, de feitén dat Duitschland geen geld heeft en, voor net betalen kan, eerst zelf op de been moet worden geholpen. Als men die feiten erkent en er de eenige logische gevolg trekking uit maakt, zow men dus aan de Franjsche natie hebben te vertellen, tiat er van die schadevergoeding voorióopig heclemaal en in de toekomst waarschijnlijk een heel klein beetje terecht zal komen en dat Frankrijk dus er zich op moet voorbereiden, dat de belastingen duchtig in de hoogte zullen moeten gaan, dat de schuld aanrienlijk zal stijgen en dat er aan Amerika en Egeland f'oote bedragen zullen moeten worden voldaan, die rankrijk zelf zal hebben op te brengen, inplaats ze van Duitschland te zullen ontvangen. Geen enkel Fransch bewindsman waagt het er op met zulk een verklaring in de Kamer te komen, ornaat het niet allfeen rijn on- middellijken val zou beteekenen, dóch "bovendien, dal hij voorgoed als politiek man onmogelijk zou zijn. Zelfs Clemenceau op het toppunt van zijn roem had het niet gewaagd jeen dergelijke verklaring af te leggen en de mannen van thans zijn tenslotte ih vergelijking met hem „mannetjes'', die bovendien allemaal nog midden in hun carrière staan en van hun politiciensbaantje nog heel veel verwachten en hop^n. De Fransche staatslieden zijn dus eenerrijds door hun eigen beloften, anderzijds door de binnenlandsche poiiliek gedwongen tot een onverzoeh- lijke houding ten opzichte van Duitschland en Rusland, zelfs al zouden zij anders willen. Iets wal overigenis nergens uit blijkt Daartegenover staat, zooala wij reeds vroeger uit- eenlaetten, dat Lloyd' G-eocrge ook niet met leege han den naar buis ikan komen. Hij (heeft niet eens, doch herhaaldelijk te verstaan gegeven, dat er bem alles aan gelegen is naast den formeelen vrede van' Ver- sailles ook den werkielijken vrede van geheel Europa te brengen, den vrede, die de wereld rust en welvaart zal teruggeven. Ten deele wordt hij daarbij natuur lijk. geleid door staatsmanseeraucht, door het (verlan gen 'zijn naam neer te schrijven dn da geschiedenis der mensohheid, doch aan den (anderen -kant weet hij, dat door een goed resultaat der besprekingen en door het werkelijk to-t .stand brengen van den wede zijn posi tie als premier zoo zou worden versterkt, dat hij zon der eenogen schroom tnieuwe verkiezingen izou kun nen ujiisekrijven, zeker als hij dan kon zijn van een overstelpende meerderheid, die zonder dat resul taat I— uiterst quaestieus is. Dit zijn de groote factoren-, die richting geven aan de woratoling in Genua, factoren, die metterdaad bui ten de vraagstukkern -zelve staan, doch inmiddels -den geheelen gang van zalcen Ibeheerschen. Hét' is natuur lijk. uiterst moeilijk in dezen doolhof van stroomingen den uitweg to vindien. De Entente mag nicit to 'loor gaan. Frankrijk hecht er aan uit veiligheidsoverwe gingen. Voor vele Engelschen hooft het verbond een gevoelsbete'ekenis en voor een minderheid in de beide landen kan 'het argument gelden, dat 'haat togen 'Duitscbland en vrees voor -een herhaling van '1914 hen behoort samen te houden. (Maar het voortbestaan1 dier Entente 'ia natuurlijk uitgesloten, als voorstellen van Engeland, de economische reconstructie ten doel heb bend, het Frankrijk 'onmogelijk maken verder aan do beraadslagingen deel te nemen. Reeds herhaaldelijk heeft zooiets gedreigd. De Fran- s he opmarsph naar Frankfort, tegen den zin der En gelschen, het verdrag van Angora een heel wat ernstiger feit, dan het! Duitsch-tRussiche tractaat van Rapallol de conferentie Vam Spa en Londen heb ben -reeds vroeger aanleiding gegeven tot spanning, diio pas op het) aller laatste moment kon worden op geheven. Men weet hoe vaak reeds, dan dezed&n gene partij, dreigde „de koffers te pakken", -een dreigement, dat ui-twerking) had, doch (waarvan het twijfelachtig is -of het die uitwerking zal blijven -houden. De woorden van Poincare in Bar-le-Duc, dat Frankrijk zoo noodig alleen; zal zorgen voor -de naleving, van Versailles, bijv. door -op te rukken naar het Roergebied, is ook zooiets van de kqjfers pakken. Dat Fooh en de zijnen het gaarne, óvergaarne zouden doen, is -buiten kijf. Doch evenzeer, dat Engeland aan dit avontuur mie-t zal mee doen en dait de Amerikanen, «die nog steeds de op- marschzone naar, de Roer bezetten, alles (zullen doen om dien opmarsch tegen te houden, eveneens. Toch dreigt hier groot gevaar, omdat tot dusverre de En tente vobr Frankrijk wel een bron van kracht, doch iteven9 een noodzaak tot gematigdheid was Valt de En ten te weg, dan beteekent dit, dat de mi'litairisfen in Frankrijk het pleit hebben gewonnen en ihet is niet duidelijk waar dan de grenzen zullen zijn. En vooral of die grens zal worden (bereikt zoolang de franc nog iets boven de mark noteert Hetgeen natuurlijk de de finitieve grens is. Of er iemand mede geholpen is, als naast Rusland: Duitschland, Oostenrijk °n dan ook (Frankrijk failliet v-aan, is -moer dan twijfelachtig en toch is dit de toe stand, waarnaar de heethoofden (heenaturen. Bij dit alles 'komt nog de Russische factor: de bol- 'chewistonl sturen blijkbaar aan op een herhaling van den vrede van Brast Ldtowsk, toen zij, schijnbaar zwichtend voor de Duitschers metterdaad de overwin- naarfe waren; en zij generaal Hoffmaim lieten zitten met een ongeteekend tractaat, nadat zij door overvra gen zoowat alles kregen, wat zij wilden. Dit doen zij thans ook: -terwijl Ghiéherin 'met een gematigd pro gram komt, laat men Rakowsky vrij zijn ultra-the o- riën ontwikkelen -en het officieel© antwoord waarde loos maken. Deze ttaktiek heeft ongetwijfeld kans op succes. ,31uif.f" is een goed wapen, zoolang de kaarten gedekt zijn, maa rhet wordt een uitnemend systeem voor hem, die de kaart van den ander heeft gezien- en dit iis op het oogenblik de positie der -Russen. Zij heb ben Lloyd George in de kaart gekeken. {Zij weten, dat hem er alles aan gelegen is, tot een crisis met Frank rijk toe, om tot een regeling met 'Moskou to -komen en van die wetenschap maken zij gebruik, vast over tuigd, dait Engeland uit utiliteitsoverwegingen ton slotte toch bereid zal worden gevonden tot de for meel© erkenning der iSovietrogeering, itot de annulee- ring, ook op papier, van schulden, die reeds lang als kwade posten izijn beschouwd en in Engeland prac- tiisoh sedert lang zijn afgeschreven.... UITKIJK Reclames. Waterzucht is ophooping, 'van wtuter in het lichaam, doordat de- nieren niet dn staat waren/ om het af te voeren. Het ls niet een ziekte op zich zelf, maar een versohij,nsel van een organische ziekte. Of gebrekkige nieren, of een hartkwaal kunnen do /oorzaak zij-n, doch daar nierkwalen zoo vaak het hart aantasten, zijn gewoonlijk de nieren schuldig. 's Morgens -optredende versohijmselen van water-< zucht (paff-erighei'di onder de oogen/ en in het gezicht) wijzen -op een nieraandoening. Zwellingen van de voe ten cni handfen na inspanning, vooral 's avonds, ku-n-i nen aantoonen, dat bert hart is aangedaan. Dikwijls 'treedt waterzucht -door nierzwakte tijdens zwangerschap op. Dit wordt verklaard door het feit, dai de nieren dan meer bloed- to filtreeren hebben. Deze overspanning -kan de nieren verzwakken. Andere -indirekto -oorzaken) (van waterzucht zijn bloedarmoede, overwerking en zorgen. In verwaaslooa •de gevallen] kunnen de ibeenen en het lichaam enorm opzwellen en de buik, -de borst en de hersenen wor den -aangedaan. Heete luchtboden zijn nuttig, doordat zij de huldpo- riën openen en reinigen, en geregelde stoelgang is noodzakelijk, Deze beide- Voorzorgen verlichten' het werk van de nieren. Maar gebruik om deze -organen to helpen en te versterken Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Duizenden zijn blijvend gebeterd door dit spe ciale Diergeneesmiddel. j Te -Schagen verkrijgbaar bij de bekende drogisten h 11.75 per doos,

Schager Courant | 1922 | | pagina 11