Alieieti Nisin- Sunliaht Raad Wieringen. Dinsdag 2 Mei 1922. 65ste Jaargang. No. 7018. Uitgevers i N.V. v.h. TKAPMAN Co., Scliagen Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. seiaes1 ehikait. Dit blad varacbljnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag, Dondor- dag on Zaterdag. BIJ Inzending tot 'a morgens 8 uur, wordon Advor- tentiön nog zooveel mo&elljk ln het eerstultkomend nummer geplaatst. Prijs per 8 maandon f 1.05. Losao nummers 0 eont, ADVERTEN- ïlilN van 1 tot 5 regels f 1.10, lodere regel moor 20 cent (howljsne, POSTREKEN1NO No, 23330* INT, TELEF. no. 20 j inbegrepen). Grooto lettors worden naar plaatsruimte berekond* Raadsvergadering op Zaterdag 1.1, nam. 2 uur. De Voorzitter, de heer L. C. Kolff, opent de vergade ring en deelt mede, dat de grond van den weg genaamd het Kattcgat, in dc vorige vergadering besproken, aan do gemeente behoort. En ingevolge jdie opmerking van den heer Brouwer, betreffende verzetting van de schooluren, van den in specteur bericht is ingekomen, dat wanneer de school tijden om 9 uur aanvangen, geen latere aanvang kan worden toegestaan. Mede ook m verband met het feit, <iat door een latere aanvang van de school ae gelegen heid geopend wordt de kinderen voor dien tija arbeid tc verrichten, waardoor zij vermoeid op school zouderé kunnen komen, waar het onderwijs noodwendig onder zou Iraoeten lijdeiL Van den heer P. Kaan is bericht ingekomen, dat hij zijne benoeming tot plaatsvervangend lid van het stem bureau aanneemt. Dit lijkt op een vergissing tc berusten, daar de heer Kaan is benoemd geweest als lid1 voor verkiezing van de Kamer van Koophandel en' mot/ voor plaatsvervangend lid der a.s. verkiezingen.. Van den heer J. A. Siesling te Velsen, dat hij' zijn be noeming als onderwijzer aanneemt en 1 Mei in lunctie. zal treden. Verschillende guppletoiro begrootingen, alsmede wijzi ging der verordening op het aantal openbare lagere scho len, zijn goedgekeurd van Ged. Staten terug gekomen. Eveneens goedgekeurd de verordening betreffende de heffing van opcenten op de vermogensbelasting en het kohier hondenbelasting 1922. De maandstaat der zeegras-exploitatie over Maart wordt ter inzage aangeboden en blijkt dat is .verkocht 251 pak. Dc heer Tijsen vraagt hoe het is met dc vermelding 2 maal .50 balen eerste soort aan firma Kroon, moet er naaste eerste soort öok geen tweede soort genomen worden. Voorzitter zegt, dat deze firma de vorige maand tweede soort gehad heeft en men deze bepaling ook niet te krap mag nemen. Hierna wordt aangeboden de rekening van Armvoog den over 1921. Het batig saldo bedraagt f 4044.36. Deze zal voor de leden ter inzage gelegd worden. Aan den heer P. H. Kreijger te Wierir gerwaard wondt wegens vertrek 4 maanden ontheffing Hoofdelijken Om slag verleend. De heer M. Tijsen, caféhouder aan den Oever, recla meer! tegen zijn vergunningaanslag,. Reclamant geeft te kennen, dat waar hij en zijn vrouw beiden reeds op leeflijd zijn, daardoor hunne zaak niet meer zoo goed) kunnen behartigen, terwijl ook door den bouw van groo- tere lokaliteiten aan den Oever hun omzet kleiner wordt, bun aanslag te hoog is. Voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstellen hier op afwijzend te beschikken. De heer Oden informeert hoe hoog de aanslag is en antwoordt Voorz. van f 62.50, wat de heer Oden, in aanmerknig genomen de andere zaken ook wel wat hoog vindt Voorzitter deelt, mede, dat de hoogste aanslag is f 100 en deze betaald wordt door de heeren de Haan en Bruul. De heer Koorn zegt, dat er aan den Oever zeer weinig is le doen, in de week niets en Zondags zeer weinig; dit bleek uit de proef met de bioscope aan dien Oever; erJkwam absoluut geen volk en op de enkele uitvoering die er is, komt hoogstens een 100 man. Ook de heer J. Tijsen .zegt, dat men eerst dacht, dat door de Zuiderzeewerken er uog al wat drukte in de café's zou komen. Dit blijkt eenter niet zoo te zijn, De menschen zijn gelukkig wijzer, ook hij vindt deze aanslag wat hoog. De heer S. Vcerdig vraagt of B. en W. deze aanslagen naar den omzet berekenen, dan moet dit toch ongeveer juist zijn. Wordt opgemerkt, dat deze omzet B. en W. niet be kend kan zijn, daar de Gemeenten van de accijns niets ontdekken. Meerdere leden vinden deze en andere aanslagen te hoog en wordt, met de Wethouders tegen, met algemeene stemmen besloten, den aanslag van den heer M. Tijsen van f 62.50 te verlagen tot 50. Op een adres van de bewoners van Mefekens—Tuin wegje, om{ the daar door hun jgeplaatste straatlan/tarn voor rekening der Gemeente te nemen, wordt besloten dit vanaf 1 Mei voor Gemeente-rekening te nemen- De rekening en verantwoording van de Gezondheids commissie te Schagen, zal ter visie gelegd worden. De bijdrage voor de Gemeente Wielingen bedroeg f 42,43. Inkomstenbelasting. Voorzitter deelt mede, dat 23 Dcc. 1921 de verordening hierop reeds werd ingezonden en heden van Ged. Staten terug kwam mot de opmerking, dat het vermenogvuldi- gmgseijfer van 2 te hoog is en verschillende inkomens daardoor te zwaar belast worden on geven in overweging dti cijfer tc stellen op 1.6. Mocht de raad zich hier mede niet kunnen vereenigen, dan wordt verzocht aan te toonon, dat alle belastingbronnen der Gemeente zoodanig zijn aangesproken, dat dit cijfer 2 absoluut noodzakelijk is. De heer Kaptein informeert of dit den Hoofdelijken Omslag is, wat door Voorzitter beveiligend wordt beant woord en gaat dit ln 1 Mei a.s. Worm besloten het vcrmemflvuldMngscliter te stel len op 1.6. Benoeming vroedvrouw. Voorzitter deelt mede, dat Mei. Borst vnn Hoofddorp uil de Haarlemmermeer een sollicitatie heeft ingezonden; de informaties verstrekt door dokter Sohmidt on den Wethouder uit de Haarlemmermeer Srijn prima, en maakt do UiHrouw, welke hier geweest 'is en ook hoeft bezocht} den dokter en de Wethouders, een gunstlgen indruk. Zij zou bii benoeming 1 Juli as. in dienst kunnen treden. lot stemming overgaonde wordt juffrouw Borst met algemeene stemmen benoemd. Wordt nog medegedeeld dat rij fn ondertrouw is, haar a.s. man is machinist bij de groote vaart, terwql rij reeds aankochten een bouwterrein aan Mekkena Tuin- wegjo en voor een eigen woning zullen zorgen De heer Spaander, secretaris van Arm voogdij heeft eene voordracht ingezonden voor benoeming van twee leden,, wegens periodiek aftreden van de heeren S. Cz. Bakker voor Hippolytushoef en S. Koorn Jz. Sr. voor Stroe De voordracht voor Hippoltyushoef luidt: 1 S. Bakker Ca; 2 Jb. (Dekker en 3 Stnóoij. De voordracht voor Stroe luidt: 1 S. Koorn Jz. Sr.; 2 J. Rotgans Sz. en 8 J. Sprenkeling. Tot stemming overaaandc wordt voor Hippolytushoef benoemd de heer S. Cz. Bakker en voor Stroe de heer J. Rotgans Sz. 1 Voorzitter vraagt aan den heer Rotgans, tor vergade ring aanwezig, of doze rijn benoeming aannoemt. De heer Rotgins zegt er zijn spijt over uitsprekende,; de heer S. Koorn tnlet is herbenoemd, rijhe benoeming toch maar te zullen aannemen en feliciteert Voorzitter den heer Rotgans hiermede. De heer P. Brouwer zegt, te willen ïnedcdeelen, dat hij wegens vertrek naar Haarlemmermeer ophoudt lid van den Raad te rijn, hij dankt den Voorzitter en de andere heeren voor de pleizierige samenwerking en wenscht allen niet hunne gezinnen een voorspoedig leve toe en hoopt, dat het de Gemeente Wieringen steeds wel moge gaan. Voorzitter zegi namens den Raa.l te durven spreken, wanneer hij zegt; dot hoewel de heer Brouwer kort in ons midden zitting heeft gehad, hij hem heeft leeren* kennen en waardeeren als een goedonderlegd; mensch met een gezond oordeel, steeds bereid de belangen der Gemeente te behartigen, en spnt het ons CJ niet langer in ons midden te mogen houden. En wanneer ik hier tot U een woord van afscheid richt, spreek ik de hart grondige en welgemeende wensch uit, dat U in Uwe gedachten in aangename herinnering in ons midden .zult zijn. Hierna reiken Voorzitter en leden en secretaijis den heer Brouwer de hand ter afscheid. De heer Kaptein vraagt in verband met de benoeming van een verloskundige of de uitkeeringen aan de daar voor in aanmerking komende gezinnen ai geduun rijn. Voorzitter antwoordt, dat dit nog niet is geschied net beste is de uitkeeringen allen tegelijk na 1 Juli te doen. Wordt goedgevnoden. De heer Kaptein geeft in overweging de in de Belt geplaatste borden, betreffende de maximum-snelheid voor auto's en motóren maar te verkoopen, daar niemand er de hand aan schijnt te houden en de politie er zeker niet op kan letten. Voorzitter zegt, er eiken dag geen agent te kunnen plaatsen. Wordt gevraagd: Zou dit wel zoo erg 'rijn? De heer Kaptein zegt, dat meneer Obreen er k^r terug langs reed, meer als erg. De (heer Oden zegt, dat de politie wel eiken morgen tegen 9 uur bij de schóól te zien, of de jongens geen kattekwaad cLoen en verder veel op secretarie is, maar in de Belt zeer weinig. Voorzitter merkt op, dat de agent tevens bode is. Meerdere leden spreken.hunne afkeuring uit over hét harde rijden; er zijn soms wel 'dagen dat er een 50 mo torfietsen door de Belt passeeren, velen met een te groote snelheid. Voorzitter zegt toe, de politie nog eens extra io zullen laten controleeren. De (heer Tijsen vraagt, met het oog op dén zeer slech ten toestand der lantaarns aan den Oever, waarvan velen niet meer te gebruiken ziin, het niet wefischelijik zou zijn, wat ih goeden staat verkeerende oude lantaarns van andere gemeenten over te nemen. Er konden, nu de meeste gemeenten electrische verlichting hebben, wél eens oude zijn over te nemen. Waar het mogelijk toch slechts voor een paar jaar is en er dan hier misschien ook electrisch licht is, zou het niet noodig rijn nieuwe lantaarns te koopen. Voorzitter beaamt dit en zal te Anna Paulowna eens geïnformeerd worden. De heer Tijsen merkt verder op, dat 'het wel nuttig zou rijn, zoo de gemeente eens vroeg aan 'de Directie der Zuiderzeewerken, pm den mond van die kleine haven aan den Oever te verleggen, dit kon met kleine kosten geschieden en is de toestand thans onhoudbaar. Spr. deelt mede, dat van E.D..T.V., die visscherij- afdeeling reeds een verzoek in zee is. Wordt besloten, dat ook de gemeente dit zal aanvragen. De heer Oden vraagt hoe de andère leden er over den ken, in verband met eene duurtetoeslag aan den Gè- meenlewegwerker, deze is thans ingehouden. Voorzitter antwoordt, dat door de verstrekking van premievrij pensioen, de toeslag van f 100 achterwege is gebleven. De heer Ooden antwoordt, dat alle beambten premie- vrij pensioen hebben en toch niet in hun salaris rijn gekort. Voorzitter'merkt op, dat enkele ambtenaren geen pen sioenbijdrage hebben. De meeste leden verklaren zich in hunne discussiën tegen toekenhi'ng van ccn 'duurte toeslag en wordt dit voorstel afgewezen. De heer De Vries informeert of de opgeworpen grond -van de iT.ioleerinjg te Hippolytushoef nog beter wordt verwerkt Voorzitter antwoordt, dat dit in orde komt en dit geleidelijk weder wordt gelijk gemaakt. De heer Bosker zegt, dat waar hier geen vuilnisbelt is, de verschillende zaken en oud roest enz., maar wonden neergeworpen in liet Koogerwegje en in den weg naar het Nooraen bij den heer Poel, wat een onmogelijke toestand is Hij vr.aagt of het niet wenschelijk is, dat hierin verbetering komt. Voorzitter bevestigt dit en zegt dat in het Koogerwegje laatst een vat zuurkool geledigd was, dit is geen toestand. Hierover ontwikkelen zich verschillende discussiën en wordt tegen do kosten opgezien, aankoop van een ter rein wordt te duur geacht, een bordje, het verbod' wordt geacht niet voldoende te rijn, het voorstel om de zaak maar door die betrokken personen naar zee te laten rijden, is ook niet houdend. Na veel besprekingen wordt besloten, dat Voorzitter eens 'zei informeeren wat de kosten zullen zijn, zoo een of tweemaal per week langs de deuren wordt gereden om het vuil op te halen. Hiervoor zal cons geïnformeerd worden bij' Nieuwen- burg, die thans de putjes der rioleermg ledigt en volgendp vergadering hierover nadere besprekingen wol. den gehou den. Hierna sluiting. BROEK OP LANGENDIJK. Vrijdagavond hield de vereeniging „Steunt Elkanderi eene buitengewone vergadering mi het café „Welgele gen'' van den heer J. de Boer. Na opening en notulen werd door den Pehningmees- ter verslag uitgebracht over de eerste vier maanden van dit jaar. Het kassaldo bedroeg op 1 Januari 1922 f 1094.65. De uitgaven hadden de ontvangsten met f654.49 overtroffen, zoodat het saldo-der kas was ge slonken tot f 440.16, of te wel fil.m: naar het ledental gerekend, nu een bezit van f 1.60 per lid. De Voorzitter las daarop het bezit van enkele andere ziekenvereenigingen voor, waaruit bleek, dat wij' in eene zeer pingunstigen toestand verkeeren op het moment. Naar middelen moet dus worden omgezien' 'om hierin verbetering tc brengen. Daartoe was dan ooik deze buitengewone vergadering «n/^chte,-njukeJoozo zeep, vaerin de janbaak) Istbejte voor babyjl riuidje^agt" de dokter, Daarom -gebruik i* V1eeréing<n belegd, en stelde de Voorzitter voor, om over te gaaq nu tot do volgende voonstelllen. 0. Contribuüeheffing per week. Voorheen geschiedde dit 2 keer per maandl, maar daar de contributie hooger zal worden, achtte hij' dit te be zwaarlijk voortaan voor di,e gezinnen waar meerdere personen lid zjjn. Aangenomen. b. Ingaande op 1 (Mei 1922. Aangenomen. c. Verhooging uitkeering te doen Ingaan op 1 Juli 1922. De Voorzitter achtte dit noodig, daar door deze wijze ongeveer f 300 boven de gewone inkomsten en uitgaven in de kas zullen vloeien tot dien datum. Goedgevonden. d. Vaststelling der bedragen van contributie en uit keering. Vastgesteld werd de contributie te bepalen op 20 cent per week, en de uitkeering op f 10.50 per week. De regeling werd voorts aldus gemaakt. De eerste 10 weken f 10.50 en dan nog 10 weken f 5.25. De secre taris lichtte voorts de zaak nog toe, aantoonende dat door deze wijze eene belangrijke stap tot het verkrijgen van eene meerdere kassaldo gedaan werd, (natuurlijk bij normaal verloop van ziektegevallen); b.v. thans be draagt de contributie per jaar f 6, voortaan f 10.40, eene verhooging aldus van pl.m. 75 pCt. De hoogste uit keering was f 127, thans f 157.5U, eene vermeerdering dus van slechts van pl.m: 27 pCt. Wei is waar in de eerste weken dit pCt. hooger is, maar toch worden de inkomsten beduidend hooger tegenover de uitgaven- Goedgevonden. e. Zij die op 1 Mei ongesteld rij.fi, vallen buiten de nieuwe regeling tot zoolang zii hersteld zijn. Hierover ontstond een beduidende gedachten wisseling, doch bij stemming werd het voorstel met eene meerder heid van 6 stemmen aangenomen. f. Art 41, in verband met den duur der uitkeering aldus te wijzigen: De eerste 10 weken de volle uitkeering; :daarna treedt eene mindering in van f 0.50 per week tot de gulden en dan houdt de uitkeering op; wordt ge lezen: De eerste 10 weken de volle uitkeering en daarna noch 10 weken de helft. g. Handhaving in den vervolge van Art .37 le alinea. Aangenomen. h. Heisteldverklarings-formulieren in den vervolge in te leveren bij den Penningmeester en i. bij afwijking handhaving Art. 47 werden beide met algemeene stem men aangenomen. 1. Vaste.elilng bedelocm. De .Voorzitter merkte op, daar de bode inplaats van 24 nu 52 maal de loden moet bezoeken voor de contri butie, hem eene ve: hooging toekomt Besloten werd hem jaarlijks toe te kennen f 150, be taalbaar in drie termijnen van f 50, dus om de 4 maan den. Punt 7. Hoe direct te voorzien in den berooiden toe stand der kas, werd toegelicht door den secretaris, en het fiestuur werd vrij mandaat gegeven, hierin te handelefi naar 'goedvinden. De eene cent verhoogde contributie voor het propa- gandeeren voor het N.V.Z. werd goedgevonden. Het voor stel, om inplaats van zooals nu, 2 maal controle te houden over de boeken, en geiden van dien penning meester, het eenmaal per jaar te doen, werd verworpen. Daarna sluiting. WIERINGERWAARD. Zaterdag heeft alhier plaats gehad, oene verkiezing van ifloofdinigefa nden voor den Dolder Wieringerwaara. n.I. 2 wegens periodieke aftreding van de heeren F. A. F. Groneman en J. Bakker Az. die beiden met 42 van van de 47 uitgebrachte stemmen werden herkozen en een in de plaats van den heer C. A. Waihoer, die als Heemraad werd benoemd. Voor deze verkiezing werden ook 47 stemmen en wal als volgt: Jb. Bakker Jz. 25, H. K. Koster 14, J. Bakker Az. 3, D. Kaan Kz. 2, K. en J. Schenk elk een en een van onwaarde, zoodat gekozen is de heer Jb. Bakker Jz. DIRKSHORN, Vergadering van den Bond voor Staatsptnaionneering afd. Birkshorn, op Vrijdag 28 April 1922, in het lokaal van den heer Th. IJff. De opkomst was oudergewoonte zeer slecht. Aanwezig waren met het Bestuur 12 personen,. D® Voorzitter, de heer P. Wink, opent de vergadering en zegt dat geen notulen kunnen worden voorgelezen, daar de secretaris, die van hierk vertrokken ik, zoo be leefd is geweest om alle bescheiden mede to nemen én dit tot heden nog niet 'heeft teruggezonden. Zelfs het Bondsvaandel was nergens te vinden- Uit de rekening die thans volgt, bleek dat de ontvang sten hadden bedragen 101.95; de uitgaven f 82.70, het batig saldo f 19.25. Volgt punt Bestuursverkiezing. Die Voorzitter aegt, rsleoen Voorts werd fiog een bespreking gehouden tn ver band met de te houden Landdag, me dezen zomer in Schagen gehouden zal worden, het deelnemen in het reservefonds en meer van dien aard. Programma's zul len worden verspreid, terwijl het Bestuur aan den optocht zal deelnemen. Na de rondvraag, die weinig opieverdie, sluit de Voor zitter de vergadering met dank voor die opkomst van de aanwezigen. ZITDAGEN VOOR ONTVANGST DIRECTE BE LASTINGEN. De minister van 'Financiën Leeft -de aandacht van den minister van Binnenlanidsehe Zaken 'gevestigd op de gebrekkige lokaliteiten, waarin somtijds de ont vangers van 's Rijks directe belastingen voor de out- varugst dier middelen (zitdag houden buiten hun standplaats. Dit bezwaar zou kunnen worden onder vangen, indien op die plaatsen een lokaliteit in bet ■gemeentehuis, in een schoolgebouw, of in een ander bij de gemeente in gebruik zijnd pand, c.q. verwarmd en verlicht enz., beschikbaar zou kunnen worden ge steld op den zitdag van den genoemden ambtenaar* In verband met de taak, opgelegd aan het rijksbelas-! tinpgersoneel bij'de wet van 30 Dec. '20 ter zake van de belasting, welke de gemeente heft, heeft de mi nister van Binnenlandse he Zaken aan de gemeentel besturen medegedeeld, dat het op prijs zal worden gesteld, indien zij voor zoover noodig, medewerking zouden willen verleenen tot het treffen van de door den minister van Financiën gevraagde voorzieningen. WONINGNOOD EN WERKLOOSHEID. Te Baarn zwerft al een paar dagen van den mor gen tot den avond door de straten een gezin, bestaan de uit man, vrouw en 8 kinderen, van wie de oudste ongeveer 12 jaar is. Volgens mededeeling van den man is hij, werkloos en te Haarlem wegens huur schuld uit een gemeente-woning gezet. Hij zoekt thans een woning en werk doch zal noch het een, noch het ander hier kunnen vinden. Het is een droe vig gezicht dit gezin, dat er kaap .uitziet, langs de wegen te zien slenteren: De politie iverleende het nachtverblijf. LOONSVERLAGING. Men meldt uit .Sas van Gent: Gisteren zijn aan de vier groote fabrieken, de glas fabriek, de superphosphaatfahriek en de .Coöperatie ve Suikerfabrieken te iSas van1 Gent de toornen uitbe taald met 20 pet. -verlaging. Een algemeene staking is waarschijnlijk. iDaar in hoofdzaak de arbeiders '.Belgen zijn, zal morgenochtend 'te iSelzaete .een gecom bineerde vergadering van Nederlandsche en Belgi sche werklieden plaats .vinden, om over al of niet sta ken ie beslissen. Tegenwoordig werken aan de fa brieken ruim 1.000 man, tijdens de wintercampagne, die ook voor de phosphaat geldt, veel meer. dat de 1 bestuursleden wat op jaren komen en zou het wenschelijk vinden, dat er wat jóng bloed in kwam. Hij stelde daarom voor om het Bestuur, wat thans uit vijf personen bestaat, uit te breiden tot 9 personen. De heer C. Nierop, die staande de vergadering, als bestuurslid bedankte, wegers ouderdom, dus zou het Bestuur met vijf personen aangevuld moeten wor den. Tot stemming 'overgaande Verden gekozen de heeren T. Visser. R Biesbow, A. Nierop, S. van der Oord1 en J. Komen.' De heeren T. Visser, A. Nierop en J. Komen, ter vergadering aanwezig, verklaarden de benoeming aan te nemen., terwijl de andere heeren met hun benoeming in kennis zal worde gesteld. Tot afgevaardigden naar de op Zondag 7 Mei a.s. in Schagen te houden federatie-vergadering werden gekozen de heeren M. de Pee en T. Visser en tot plaatsverv&nr gers de heeren A, Nierop en J. Komen. TER-POST-BEZORGING VAN GEDRUKTE STUK- KEN IN HET BUITENEAND. Het besluit, waarbij maatregelen worden getroffen tegen de ter-post-bezonging -van gedrukte stukken in bet buitenland met bet oogmerk, het binnenlandscbe port to ontduiken, ia op 21 dezer door de Koningin geteekend. Do publicatie van het desbetreffende Staatsblad kan in den loop van de volgende week worden lege. moetgezien. DE KONING VAN ZWEDEN. Koning Gustaaf van Zweden, die dezer dagen, naar men weet in zijn auto op weg van Ntco naar Genève door den auto van een Italiaansch bankier werd aan gereden, heeft te kennen gegeven 100.000 francs scha devergoeding van dezen bankier te eischen, niet voor zich zelf, daar hij er goed ds afgekomen, maar voor zijn kamerheer, die zwaar gewond werd. VIJF KINDEREN GESTIKT. Uit Berlijn, 29 April. In een slaapzaal van een kindertehuis in Neumunater bij Hamburg zijn in den afgeloopen nacht vijf kinderen door gasversttkking gestorven. Een zesde kind verkeert nog tn levensge vaar. Men had vergeten een kraantje van de gaska chel te sluiten. ZITA NAAR SPANJE? Uit Weenen, 20 April. Hier zijn berichten uit Funchal ontvangen, volgens welke ex-keizerin Zita met haar kinderen eerlang naar Spanje zal vertrek ken, om zich daar op uitnoodigimg van den (koning van Spanje te vestigen. MIJN RAMP. Uit Boekarest, 29 Aprii. In de kolenmijnen van Lupeny (Zevenburgen) had gisteren een ontploffing plaats, wolke meer dan bondertd slachtoffers maakte. EEN SCHANDAAL AAN HET DEPARTEMENT VAN FINANCIëN VAN DE VER. STATEN. Groote opschudding la gewekt door de mededeeltn- gen van Royal G. Johnson tn het Huls van Afgevaar digden volgens welke er op mysterieuze wijze schat kistbiljetten ln duWUcaat ter waarde van honderd mil lioen zouden zijn uitgegeven, waarop reeds sedert ver scheidene jaren interest wordt betaald. Tot dusver is nog niet uitgemaakt of de uitgifte het gevolg is van slordigheid of verband houdt met een misdrijf. Hetgeen aan het geval een merkwaardig karakter goeft, is het feit, dat de onthullingen van den heer Johnson in minder don een maand tijd gevolgd zijn op het ontslag van 28 hoofdambtenaren ,van het re- geenngsbureau voor het drukken van bankbiljetten. President Harding motiveerde het .ontslag naet te zeggen, dat het „ln het voordeel was van den dienst" Later sprak hot departement van financiën tegen dat dit ontslag iets met Johnaon's onthulling had uit ie SNELTREINEN MET VIERDE KLASSEN IN DUITSCHLAND. Met het oog op het feit, dat vele reislustigen de zeer hoogo prijizen van eerste, tweede en derde klassen in de sneltreinen -niet kunnen betalen, en de vierde klas sen alleen Ioopen in niet-sneltreinen, waardoor het reizen over gróóter afstand uiterst bezwaarlijk wordt, zullen met 1 Juni sneltreinen met vierde klassen Ioo pen. Zg. beschieunigte Personenzuge, zooals zo offl- oieel heeten ONTPLOFFING OP EEN LOCOMOTIEF. Een .vreselijk ongeluk heeft Vrijdag in den vroe gen morgen plaats gehad op den grooten sneltrein LondenManchester. De „Daily Mail" vertelt, dat toen de trein dicht t>U Cheadlehulme, kort vóór het einde der reis, was ge komen, ieta defect raakte aan de locemotief. Ken stuk

Schager Courant | 1922 | | pagina 1