Alpmeen lïitus- Van Rijswijk's Schoenhaiulel Schoenmakerij Ie zijn GOED enj een paar SCHOENEN voorte koopen Woensdag 3 Mei 1922. 65ste Jaargang. No. T019. Uitgevers i N.V. vl TRAPMAN Co., Scliagen Ingezonden Stukken. Ëinnenlandsch Nieuws. Men kan het geld niet beter besteden N.V. „DE TIJDQEESr. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst j Prijs per 3 maanden 11.65. Losse nummers 0 cent, ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels 11.10, iedere regel mees 80 cent (bewijsno, POSTRÉKENINQ No. 23330. INT. TELEF. no. 20 inbegrepen). Grooto letters worden naar plaatsruimte berekend Mijnheer do Redacteur i Beleefd verzoek ik u eenige plaatsruimte voor onder staand stukje. In de laatste raadsvergadering van de gemeente Heer Hugowaard trof mij o.a. de verwerping van de aanvraag voor .een inrichting voor vakonderwijs. Deze verwerping is m.i. te „danken' aan 't geen de heer Kostelijk daarover meende to moeten zeggen. Deze toch zeide dat de kaasboeren met 1 25 of 1 30 naar huis moesten en dat de toestand er voor de land- en tuin bouwer lang iniet rooskleurig uitzag. Dit laatste zal nog wei wal loopen, denk ik, maar dat 't onderwijs hiervan de dupe moet wordon is m.i. wei een beetje al te kras. Toen het de boeren en bouwers goed ging, (N.R. 't Gaat ze tegenwoordig niet slecht, 't loopt ze alleen maar wat tegen, doordat ze wel wat al te veel hebbent willen verdienen aan de kaas en de landbouwproduc ten en hieraan komt natuurlijk een eind, bovendien is 't bekend, dat een boer, hoe goed 't hem ook gaat altijd mopperende is), had dus wel zoo iets tot stand .kunnen komen. Dus dan zouden de ambachtsmenschen^ want deze z\jn 't toch voornamelijk, die van dit onderwijs willen gebruik maken, van de boeren op een Xeelijkc manier afhankelijkk worden. Dat de belastingen al hoog genoeg zijn. zal wel waar zijn. Maar de boeren betalen naar verhouding niets meer dan de minst verdienende arbeiders. Dat zij soms wel eens jets meer betalen don hun „portie' is hun eigen schuld. Want wanneer elke boer of bouwer maar be hoorlijk boekhoudt (hieraan ontbr^kt echter maar al te veel. Tsieem maar eens 't gcval-Smit, zooals 't zelfde raadsverslag vermeldt 't Gaat zeker niet op, om' 't geld maar „weg te smijten'. De bezuiniging is zeer zeker noodig, maar zoo iets als dit is echter verre daarvan!) .Want dit onderwijs, waar velen van gebruik zouden maken, wat ook reeds blijkt, dat meer dan die helft der leerlingen van de school te Hensbroek uit Heerhugo- waard komen, zal zeker meer nut doen, dan die f oOO (en wat is nu eigenlijk f 500 voor een gemeente als de onze) die 't kosten moet, schade aan de gemeente-kas. Da)t ook de V.D. leden, de heeren Blom en Kuiper tegen stemden, is zeer te betreuren. De Vrijzinnig-De mocratische ideezit er zeker bij hun nog niet erg diep in. Ik veronderstel dat deze heeren te veel op hun eigen vette portemonnaie letten dan op zaken van zoo alge meen nut als deze. De lijsten der candi'daten voor de V.D'. partij voor 't volgende jaar voor deze gemeente mag dan ook wel eens duchtig herzien worden; 't begint er aardig op te lijken, of de V.D. partij er een is van de bekrompenste en conservatiefste soort. We zullen hopen, dat er dan namen van jpersonen opstaan, die beter de V.D'.-ge- dachte naar voren weten te brengen en beter 't nut van instellingen, als een vakteekenschool, inzien- Een oprecht belangstellende. Heerhugowaard, 27 April 1922. AFSCHEID DS. ANTHL EL VAN GHIETHUIJSEK J.l. Zondag 30 April heeft Ds. van Griethuijsen, wegens vertek naar Nooragouwe in Zeeland, afscheid van zijn gemeente genomen, en wel des voormiddag te Juliana dorp en des namiddags officieel te Huisduinen. Over de religieuze dingen, zullen wij het verder niet hebben, maar eenige bijzotnlderheden dienen, toch nog wei de moeite waard te zijn onder de aandacht te komen van diegenen, die persoonlijk niet hierbij tegenwoordig ge weest zijn. Wij zullen beginnen met den voormiddag- dienst te Julianadorp in het Koegras, hetwelk feitelijk' een onderdeel der Ned. Herv. Gemeente van Huisduinen is, maar in tegenstelling van de moedergemeente, toch het grootste gedeelte is, zoowel wat inwoners, uitgestrekt heid en niet te vergeten de draagkracht betreft. Deze samenkomst dan in dit gedeelte van de gemeente werd geopend door met elkander te zingen Ps. 123 vers 1, waarna ds. van Griethuijsen na net lezen van het Bijbelgedeelte Ps. 92, tot tekst koos Job 36 vers 24. Voordat Ds. van Griethuijsen echter overging tot de uit- legging van dezen tekst, werd voor het laatst in deze gemeente door hem den H. Doop aan een tweetal jonge wereldburgers toegediend, dewelke door de ge meente staande de zegenbede uit Ps. ,134 vers 4 werden toegezongen. Daarna zong men Gezang 273 de verzen 1,2 en 7 en gaf Ds. van Griethuijsen uitlegging aan het genoemde tekstwoord,, waar doorheen verschillende her inneringen. aan deze gemeente waren gevlochten, tot welke wü in de eerste plaats vermelden, dat het heden juist op den dag at 12 jaren is geleden, dat de Kerk te Julianadorp door hem is ingewijd, een gebouw en een zaak waaraan door spreker met. liefde is gewerkt, daar dit gebouw geheel uit bijeengekomen giften is tot stand gekomen, hoe een nu oveneden gever den grootsten stoot aan dit werk gaf, door meer dan de helft der bouwkosten voor rijn rekening' te nemen, hoe toen door dc stichters aan dit dorpje den naam van Julianadorp is gegeven, in verband mot do geboorte van H.K.H. Prinses Juliana, welke gewichtige gebeurtenis voor ons geheel c vaderland in liet prachtige koepelraam in den uidolnken gevel van dit kerkje geplaatst, is vereeuwigd. Ieder die Jufianadorp bezoekt, wordit een bezoek dringend aanbevolen. Verder memoreert spreker, dat het nog Blechts enkele jarerii i geleden, dat H.M. de Koningin bij haar bezoek aan dit dorpje, aon uibdrukkclijken wensch te kemien had gegeven ooit net kerkje in oogcnschouw te kunnen nemen, terwijl er na dit Koninklijk bezoek als aandenken daaraan een smaakvolle» Bijbel op den kansel door Ilaar is geschonken. Verder gedenkt spreker allen, met wie hij in deze 15Va jaar heeft samengewerkt en van wie hij steeds steun ondervond bij zijn vaak zoo moeilijke tochten. De verschillende college s biedt spreker ziin achting aan en hoopt dat rij in de verschillende taken mogen volharden en arbeiden om Zijn werk groot te maken. De Zondagsschool ,die zich in veler sym pathie mag verheugen, wenscht hij een nog crooteren bloei, en do leidsters zelf vertrouwen in het door hen begonnen werk. Tenslotte dankt spreker allen zonder onderscheid voor de belangstelling dezen morgen betoond en sluit de samenkomst door te laten zingen Gezang 49 vers 3. Onmiddellijk daarna wordt door de gemeente, op verzoek van Diaken Hoornsman, den scheidenden leer- aar staande toegezongen, de zegenbede uit Ps. 121 vers 4, waarvoor spreker in eenige welgekozen woorden dank zegt Het eerste gedeelte van dezen afscheidsdag is hiermedé ten einde ©n verplaatsen wij ons naar het zoo moot gele gen aan duin, strand en zoo gelegen Huisduinen, vroeger zoo grootsch, thans een bescheiden plaatsje. Te drie uur was het nette, vriendelijke kerkje geheel met be langstellenden gevuld, ja zelfs scheen het 'te klein voor deze plechtigheid, want alle ruimten waren bezet. De samenkomst werd geopend door gezamenlijk te zingen Ps. 66 vers 1 en 2, waarna Ds. van Griethuijsen het Bijbelgedeelte voorlas, hetwelk we kunnen vinden in Jon. 1. Hoofdstuk 3. Na het zingen van Gezang 44 vers 1 en 2, koos ds. van Griethuijsen tot tekst voor dezen middag het Woord dat men vindt in 1 Cor. 3 vers 7. Voordat spreker echter overgaat tot overdenking van dit woordt, neet hij in de eerste plaats welkom den Edel Achtbaren Heer Burgemeestér van Helder, benevens de aanwezige Wethouders van deze gemeente, de collega's ds. Onnekes en Walliën van Helder, ds. de Pree uit Alkmaar, Ir. Schokking uit Helder, het Leger des Heils, envei/Üer alle vertegenwoordigers der velschillende corpo raties. Spreker begint met te zeggen, dat men niet onge straft 15Va jaar als predikant aan een gemeente verbon den is, dat men in zulk een tijdsbestek veel lief en leed -met gemeenlte doormaakt, maar toch tenslotte op het werk van zoo vele jaren met voldoening kan terugzien, omdat men de wetenschap heeft stèeds wat eerlijk en recht was te hebben verkondigd. Spreker heeft hier in Huisduinen met genoegen al die jaren gewoond, al is er ook wel eens een wolk aan den hemel geeest, heeft lief en leed met ziin medeburgers gedeeld en zegt dat hij rijn eerste standplaats, Huisduinen, niet gemakkelijk zal verlaten. Spreker brengt verder dank aan Oudei lingen en Diakenen van deze gemeente, ón vertrouwt dat rij zullen voortgaan op het ingeslagen pad, om de gees- stelijke belangen van deze gemeente te behartigen, welke taak zwaarder wordt, nu de gemeente vacani geraakt. Voordat spreker verder gaat, worden op hun venzoek een drietal Ouderlingen en Diakenen opnieuw in hun ambt bevestigd en spreekt de hoop uit dat rij ae geeste lijke belangen steeds zullen voorslaan, daar. waar dat te pas komt Van het College van Kerkvoogden en Nota belen hoopt hij, al is hutn taak, op het moment moeitevol en zwaar, ja somwijlen ondoenlijk, dat rij zullen voort gaan te waken voor de stoffelijke belangen van deze gemeente. Op het oogenblik, zegt spieker, is U de zorg toevertrouwd over een tweetal heel nette kerkge bouwen, mag het gegeven rijn, deze in dezen toestand te behouden en zoo noodig uit te breiden en te verbe- beteren. Voor de samenwerking zegt spreker aan deze plaats hartelijk dank. Verder richt spreker zich tot den Organist van deze ge meente, en zegt hem in gevoelvolle woorden dank voor de vele moeilijke tochten, die rijf te zamem, hebben gemaaid: 1 naar Julianadorp, om aldaar dienst te houden. Hij hoopx dat ook hij aan deze kerk getrouw zal blijven zijn dien sten te presteeren. Verder een woord van' dank aan den Koster dezer gemeente, voor het steeds in orde hebben van het kerkgebouw. De Zondagsschool wenscht spreker voorspoed toe, en alhoewel de Zondagsschool te Huis duinen reeds bestond voordat spreker hier kwam, toch heeft zij, en haar onderwijzeres, zijn achting verworven. Dat zij zoo moge voortgaan is zijn dierbaarste wensch. Te Julianadorp is gij persoonlijk door mij opgericht, heeft daar ook veler sympathie en wensch ik ook daar èn Zondagsschool en leidsters vrede en voorspoed toe. Tot Burgemeester en Wethouders richt sprener zich met de woorden, dat hij verheugd is, dat ook rij in de geestelijke dingen van hun gemeente belangstellen» en wfcnscht hun moed en kracht jtoe om het Bestuur der gemeente Helder, j dat ook in deze dagen zoo zwaar jjs, te kunnen uitvoeren j naar hun best§ weten en krachten. I Tenslotte neemt spreker afscheid van rijn collega's cL. Onnekes, ds. de Pree, ds. Walliën, Ir. Schokking, de Evangelisatie, het Leger des Heils en alles zoowel van binnen als buiten deze gemeente, en hoopt dat de vriendL schapsband zal "blijven bestaan tot in lengte van dagen. Spreker beëindigt hiermede zijn afscheidsrede en ver zoekt de gemeente te zijgen Gez. 16 vers 1, 6 en 8, waarna de heer G. A. Niessink zich in eene gloedvolle en welgekozen (rede tot den scheidenden leeraar richt, en hem dank zegt voor den verrichten arbeid zoowel in de gemeente als aan de instelling waarvan spreker het hoofd is. Zegt verder dank voor de genoten vriend schap en hoopt en vertrouwt dat het hem in zijn nieuwe standplaats met zijn gezin moge welgaan. Onmiddellijk daarna zongen de kinderen der Weesin richting te Huisduinen staande den scheidenden leeraar Ps. 121 vers 4 toe. Daarna nam Ir. Schokking het woord, die ds. Griet huijsen bedankte voor zijn onbenepen en ruim karakter, voor den steun, die de Vereeniging tot Verbreiding der Waarheid steeds van hem heeft ondervonden en waar voor U steeds alles in het werk hebt gesteld, om onze samenkomsten enz. mogelijk te maken. Verder dankt hij hem voor de vriendschap van hem en zijn echtgenoot© ondervonden, want zegt spreker, wanneer er iemand te Huisduinen kwam. dan was het steeds de pastorie waar men niet tevergeefs aanschelde. Dat het U en Uw gezin moge welgaan in Uwe toekomstige standplaats, is mijn innigste wensch, aldus eindigt spreker. Ten laatste neemt Ds. Onnekes het woord en zegt, wanneer er niemand meer is die het woord verlangt, hij als aangewezen consulent voor Huisduinen en Juli anadorp het dan doen zal en begint met te zeggen^ dat het hem als Ring-Questor verdriet doet alweer een broeder te zien afscheid nemen, vooral in dezen tijdl nu er voor ae 17 predikantsplaatsen in dezen ring slechts 5 predikanten beschikbaar zijn. Brengt hem verder hulde voor rijn ruimheid van karakter, voor de vriendschap en |de samenwerking en moet tenslotte overgaan om den scheidenden leeraar los te maken van zijn gemeente, een taak die niet gemakkelijk was, maar die desniettegen staande aan ds. Onnekesgoed was toevertrouwd'. In gloedvolle bewoordingen kweet deze leeraar zich van ie taak en reikte tenslotte aan ds. van Griethuijsen den brief van ontslag over, waarmode ook deze plechtigheid was afgeloopen en verzocht de gemeente te zingen de zegenbede uit Ps. 121 vers 4. Ds. van tGriethuij9eni dankt daarna de verschillende woordvoerders voor hunne woorden van waardeering en vriendschap en wenscht hun wedenkeerig hetzelf de toe, de verzekering gevende, dezen dag zijn leven lang te zullen gedenken. De heer Niessink verzoekt) daarna, wanneer de dienst is geëindigd, de gevers van het stoffelijk blijk van waardeering, nog even te blijven, waarna 'alsnog het woord' neemt ds. Walliën, namens dens Kerkeraad der Luthersche gemeente alhier. Ook deze spreker brengt een woord van waardeering en dank voor de onpartijdigheid waarmee Ds. v. Griethuijsen al len, van, welke richting ook, behandelde. Deze spre ker wenscht hem ook voorspoed in den arbeid in zijn nieuwe standplaats, dankt hem ook voor genoten vriendschap en roept hem toe: „Ga mijn Vriend, ga met Go4"t Nadat ds. van Griethiujjseni da. Walliën heeft be dankt en nogmaals zijn gemeente heeft toegesproken, wordt, deze plechtigheid besloten door het zingen van Gezang 90. Hiermede was de officieel© plechtigheid voor dezen dag afgeloopen, de gemeente Huisduinen is vacant, en <zal dit menschelijkerwijtze gesproken, voorloopigl wel blijven, tenzij het geestelijk leven zich weer tzal laten1 gelden als in lang vervlogen dagen. Ia dntiemen kring werd daarna aan Da van Griethuij sen en echtgenoote bij monde van den heer Niessink, door mej. Klein-Swaents het stoffelijk blijk van waar deering aangeboden, waarvoor alle gevers nog een laatste woord van dank iin ontvangst moesten nemen, Hiermede was alles afgeloopen en een drukke dog achter den rug. DAN ER BIJ Trekking van sou nummers tan ovwuwaï VRfl Notaris A. G. Multê. Maandag 1 Mei 1922. Prijs m f 4500 12559 - 1000 13958 - 400 4969 J6893 200 1848 19028 - 100 1926 4878 6348 2C167 Prijzen van f 90.- 3 2527 4742 10 85 52 40 92 4821 71 2606 30 73 51 40 :22 2703 43 73 15 49 77 18 4942 300 62 46 99 90 48 480 2866 72 511 87 5100 J5 90 5254 24 95 71 61 2937 5305 607 56 12 35 3(J58 81 79 92 5515 703 3211 33 88 3382 39 808 3438 69 72 43 87 904 84 5777 U 3504 5884 1051 71 5927 AMERIKAAN SCHE COWBOYS EN COWGIRLS. De particuliere correspondent van de N.R.Grt. schrijft'uit iSan Francisco: De bioscoop heeft menige verandering dn ons le ven gebracht en wel speciaal voor de tegenwoordige jeugd. Wie had er 'een vijf en twintig jaren geleden ooit gehoord van cowboys? En nu? Vraag den aan komenden jongen, wat zijn ideale held is? -Tien tegen een dat hij u de cowboy aanwijst. In mijn jongensjaren helaas al een kwart eeuw achter den rug - vereerden wij, Indiahen-beveoh- I ters, spoorzoekers, woudloopers, vrijbuiters, izeeschui- I mens eh ontdekkers, als Livingsitone en Stanley. Ik zou wel willen weten, of Aimard en Mayne- Reid en Marryatt nog steeds onder de geliefde jon gensboeken 'te vinden zijn; want dat waren in mijn tijd onze constante venjaars-cadeaiux of schoolprijzen,. iMaar de cowboy is verschenen op het filmscherm de moderne centaur, als het ware één met zijn paard en hij heeft behendig de lasso gezwaaid om de harten en zinnen der jeugd. Daarom wil ik u wat vertellen van de jaarlijksche apotheose dezer bereden veehoeders, het zoogenaam de „Rodeo". Zooaia allicht bekend zal izijin, vindt men de meeste gr00te veefokkerijen of ranchos in West- Amerika. En nu wordt elk jaar in een stad, die in de cow-coutry centraal gelegen is, een samenkorr-rt; j van hei personeel van de omliggende ranchos - j range ei d, waar men onderling zijn kracht- en rij- kunst en behendigheid meten kan. j Een soort van circus in de open lucht, met het I verschil echter, dat in een circus alles volgens een programma afgewerkt wordt, terwijl hier in het ro deo -een zucht om elkaar de loef af te steken, een vriendschappelijke onderlinge naijver, en de aan- 1 irekhelijkhGid om eens per jaar zijn bekwaamheid te kunnen toonen voor een publiek van een tienduizend man, de deelnemers brengt tot gewaagde stukjes en voortdurend onbesuisd riskeeren van leven en 'lede maten zooals in geen enkel beroepscircus voorkomt. iDe arena is gewoonlijk even buiten 'de stad gele gen en is vierhoekig met twee lange en twee korte zijden. Op de lange izijden zijn de tribunes opgericht voor de toeschouwers, aan de korte zijdon zijn de veestallen en paardenstallen en tevens het onont beerlijke hospitaal, waar dokters, verpleegsters en een ,paar auto-ambulances voortdurend gereed zijn. .Want een rodeo zonder ongelukken bestaat nu •eenmaal niet, een half dozijn per dag over de ge- heele feest week is normaal. En ik behoef niet te zeggen dat dit trekt: de menschen zijn nog niet ver anderd sedert de 'Romeinsche keiizers hun onderdanen zoet hielden met het verheffend schouwspel van wilde dieren, losgelaten op stokkerige Christenen. En op het rodoo is alles echt Als er op het pro gramma «staat „lassoeron van wilde stieren" of .be rijden van ongetemde paarden", dan kan men er van op aan, dat do stieren zóó van het eenzaamste deel der ranch' komen en de paarden nog izeldon 'n rnenech van dichtbij gezien hebben, iHet is een der kleurigste taferoelen die men zich voor kan stellen. Want als de cowboy feest viert, dan houdt hij, van bonten) opschik. Hij draagt de zeer breedgerande Moxicaausche «rwnlwero van licht bruin of parelgrijs rilt. Dan een zijdon hemd, lichtgroen of blauw of geel of paars of wit gekleurd, als 't maar hel is. En losjes, om don 'hals geknoopt, oen zijden doek van een andere kleur dan het hemd en natuur lijk géén jasrje. Donkere broek met hoog© rijlaarzen, waaraan geweldig lange sporen. Om do beenon d© chaps. Waarschijnlijk heeft ieder dit beenbekleedsel wel eens in de bioscoop gezien. Schapehuiden met het haar naad buiten, vastgemaakt aan den gordel en uan weerazijderf aan den buitenkant der beenen afhan gend tot deni grond. Het is Ixxloeld als protectie voor de beenen, wanneer de cowboy zich te paard bevindt te midden van een groote kudde die van aNe zijden aandringen, terwijl de taaie huid en het, dikke wollige haar tovens bijna ondoordringbaar zijn voor horen- stooten. ...Maar er teijn óók cowtgrils:. Dit zijn echter gien vrouwelijke veehoedsters, maar op elke ranche zijn al licht een paar meisjes, dochtertjes van1 den eigenaar of van de oprichters; en daar die van kind af aan opgroeien in een omgeving waarin iedereen pa&rd rijdt en over paarden sproekt, loeren zij 'natuurlijk al heel jong rijden en worde» zij om ïoo te zeggen al paardrijdende groot. 4t 6 1. eigen. geld. 11953 14472 16691 191OT 69 73 94 7j J2098 14566 16850 19224 12101 78 60 36 32 87 78 59 61 14627 16923 62 12226 53 99 85 76 63 17117 1930 12302 14792 37 4 12474 14803 45 1943: 80 48 79 44 12522 15040 17235 0ó 59 46 17392 94 94 72 17400 19514 12676 15105 - 97 29 12761 39 60 1961 12822 52 17504 55 15223 0 69 81 '39 12925 15339 56 45 72 661981 13071 81 68 1 75 15414 8Ö 2 13185 6717744 6 92 8J 17823 8 1W<J§ 35 löW 15501 72 4 ff 741-7992 20S- 44 9618134 3011 51 15708 84 6 13509 7 U8204 3031 66 94 13 72 19655 18319 80 76 39 6 13646 15918 66 2041 92 47 05 2 13760 16005 18456 6 93 16136 18522 3062" 13871 16250 18842 86 1JM1 72 18719 20114 14145 16313 92 95 48 16421 18818 30670 3 16501 82 20188.- 90 14270 84 80', 5: 6: 95 Vele har er doen) in behendigheid met de lasso en vaardigheid als ruiter (es) niet .voor de cowboy on der, vandaar dat er bij! elk rodeo altijd 'n paar spe ciale damesnummers worden ingevoegd. En die zijn <ianlg niet de ongevaariijksrtö zooaia u later, hooren zult. •Haar kleeding is gelijk aan die der cowboys, mei dat verschil dat zij geen chaps dragen maar instede daarvan een kort rokje 'tot de knieën. En nu gaat het spel beginnen. 'Het programma ia uitgebreid genoeg; het duurt gewoonlijk van twee uur 's namiddags .tot half zes en zoo gaat het een heel© week door. Een .van de hoofdnummers da het trachten te berij den van' -ontembare paarden; wie het langste in den zadel weet it© blijven krijgt den prijs. Elke ranche heeft er gewoonlijk zoo een paar, paar den, waar absoluut niets .mee is aan te vangen, die noch door de zweep, rtooh door goedheid te temmen zijn, die zich liever laten1 dooden dan een mensch op hun rug te verdragen. De vakterm voor zulk 'n wil den stijfkop ia „outlaw". En .vóór een paard als bo- pelooze „outlaw" wordt opgegeven,, heeft hij heel wat doorgemaakt en vele gemeene trucs geleerd om zijn rijder af ,te werpen en dien dan nog liefst met de hoeven de hersens in te slaan. Het zijn anarchisten in de pa arden wereld, die géén gezag willen erken nen, liever gebroken dan gebogen worden. Nu is het rodeo-etiquette dat de rijder slechts één hand aan de teugels mag houden, terwijl hij zijn groo te n hoedi dn de andere hand houdt en daarmede voort durend het paard in de flanken of tegen den kop slaat als in' uitdaging om hem nog wilder te maken. Het opzadelen van zulk een boosdoener ia al een wonderbaarlijk schouwapoi. Hij wordt gewoonlijk ten tooneele gebracht met ©en viertal tassoos rond zijn nek, elk stijf gehouden' door cowboys te paard. Dan wordt hij eerst geblinddoekt en daarna komen twee der cowboys ter weerszijden en houden hem tusschen hunne' paarden in, terwijl een paar anderen trachten •het zadel op te leggen en vast te maken. Als alles gereed is komt de candidaat-berijder voor zichtig nader. Zonder zelfs de stijgbeugels te raken is hij in één wip in het zadel. De andere cowboys stuiven uiteen na nog gauw den blinddoek afgerukt te hebben. En nu begint het gevecht in ernst. Het is een won derbaarlijk gezicht. Het paard' doet alles om zijn be rijder kwijt te raken, staat dón weer met zijn kop in de lucht, en dèp weer op zijn achterpoten, rolt over den grond, springt met alle vier pooten tegelijk om hoog en terwijl hij met een schok weer neerkomt tracht hij tevens den berijder af te schudden. Soms vliegt hij opeens op de omheining af en tracht höt been van den ruiter te verbrijzelen: fair play ds er ndetv. hij wil coute-que-coute dien gehaten last van zijn rug kwijt Dan is hij in eens een oogenblikje kaïm en denkt men reeds dat het pleit, gewonnen is. Maar eensklaps staat hij weer op zijn achiteroooten, steiler en eteiler richt hij zich op.... en laat zich onverhoeds achter over-vallen op den grond! Recht achterover, alsof hij •een getrainde acrobaat was. En als de cowboy dezen truc niet voorzien heeff, dat zien wij een halve seconde later de „outlaw" als een dolle weghollen:, achter volgd door een paar cowboys met zwaaiende lasso's. Maar midden op het veld ligt doodstil een figuur in verschrompeld zijden hemd, zoo pathetisch en tra gisch onbeweeglijk. Er gaat een long gerekt he-e~e-«

Schager Courant | 1922 | | pagina 1