Ëumeniandsch Nieuws. Tweede Kamer. Marktberichten. Gemengd Nieuws. Staatsloterij. Een door K. Middelbeek geteekende briefkaart, waar Joor de ontvangst van do boter wordt bevestigd, was overgelegd B. en W. stellen voor die vordering te betalen, omdat het juist is, dat rij nog niet ia betaald. Voorzitter zegt, dat het 'wel geen meevallertje is, maar B. en W. hebben het Voorzien. Het is zeer zeker, dat wij de boter hebben ontvangen, want er is veel mcer'.uitgegeven. De boter vetten evenwel zijn door elkaar gegaan en daardoor' was het met precies na te gaan. 13. en W. zijn overtuigd het bedrag schuldig te zijn, en wanneer we de boel van het begin tot het eind zouden doen controleeren, zouden wc wel een maand een accountant moeten, hebben- Mevrouw bergman—-Gons noemt het een droevige gewaarwording. De heer Spaans had liever gezien, dat het bedrag meer in de weeldiejaren betaald geworden was. Voorzitter Licht nog in, dat gevraagd is wie de leve rancier is geweest, toen is een adres opgegeven, daaraan hebben wij geschrevén.maar die berichtte de bewuste partij niet geleverd te nebben. De heer Blaauboer wijst op het eigenaardige daarvan, en vraagt zich af of de gemeente als het Rijk niet kan aantoonen, wie de leverancier is geweest, maar moet be talen. Voorzitter zegt, dat de briefkaart, dat wij die boter ontvangen hebben, is getoond. De heer Blaauboer vraagt toch of de manier van admi nistratie wel goed is geweest. Spn. wil niet zeggen, dat v er fraude is gepleegd, maar om zoo klakkeloos te betalen' p De heer EngelOnze boekhouding was ook niet in orde. Het was in den tijd, dat Smit ziek was, Middel beek tot hulp had en die heeft de briefkaart onder teekend. De heer Blaauboer: En is dat bedrag ontvangen? Voorzitter: Ja, dat klopt. De heer Engel erkent, dat de raad wel het recht heelt tiiet direct tot betaling te besluiten. Het is een zaak die al jaren terug aanhangig is, nergens in de boeken is te vinden, cemgen tijd geleden is dan die briefkaart fetoond en er is meer boter verkocht dan ontvangen. Er lijven evenwel nog 2 rebussen over: wie de boter ge zonden heeft en waar de f 1500 zijn gebleven- De ad ministratie was niet in. orde, het was een boekhouding van lik-me-vessie. Uit de boekhouding kan men niet wijs worden, wij met; Dubbeiinan niet en ook een accountant niet. De heer Blaauboer meent, dat men moet aantoonen wie de boter geleverd heeft Voorzitter zegt, dat fT. èn W. ook niet direct er voor waren om te betalen, maar zij kunnen het bewijs^leve ren, dat wij het ontvangen hebben. Met algemeene stemmen, hoewel noodgedwongen, wordt besloten tot betaling v Vastgesteld wordt een suppletoire begroot ing tot een bedrag van f 9361.08. Besloten wordt tot het doen van af- en overschrijvin gen en het doen van betalingen uit den post onvoor ziene uitgaven. In de plaats van den heer J. D. Aij wordt met alge meene stemmen tot lid der Commissie van Toezicht op het 'bureau van arbeidsbemiddeling benoemd de heer A. Vis, lid-werkgever. Mede op de aanbeveling kwam voor de heer P. Kistemaker. De stembureaus worden als volgt samengesteld: Stemdistrict I. K. Breebaart Dz., voorz. C. Smii Gz. en S. Spaans Cz., leden. Mevr. N. KossenKater en P. Bronder pl.verv. leden. Stemdistrict II. W. Kooijman Jr., voorzitter. G. Groo- tes en Jb. Waiboer Cz., leden. D. D. P. Westenberg en Mevr. G. WaiboerJotalker, pl.verv. deden. ^Stemid&triict Dl. J. J. Etïgel, Voorzitter. J. Blaauboer en Mevr. Bergman—Gons, leden. K. Burger en Mevr. D. Breebaart—Stins, pl.verv. leden. Bij de rondvraag brengt de heer Spaans de verple ging van de vrouw van Mantel ter sprake.De krank zinnigenverpleging kost de gemeente heel wat en spr. meent, dat Mantel wel in staat is in die kosten bij te dragen. Voorzitter zegt, dat vroeger Mantel wel wat heeft be taald, maar spr. zal deze zaak graag nog eens onder zoeken. De heer Blaauboer informeert naar de verstelling van de schooltijden, wat hij met het oog op het eten der schoolkinderen graag zou zien. Voorzitter zegt dal B. en W. deze zaak met de heeren de Groot en Wardenaar hebben besproken en aan den Inspecteur is gevraagd de schooltijden vast te stellen van 9i/2—12ya uur en van 2—4 uur. Antwoord is hierop nog niet ontvangen. Sluiting. ST. MAARTENSBRUG. 1 Maandag jl. vierde die heer W. IBlaauw, brievengaar der alhier, den dag -dat hij -voor 5 jaar in deze functie werd aangesteld. Het is voor den jubilaris een waren feestdag geworden. lEr was een algemeene en harte lijke belangstelling., [zoowel van de postadministratie superieurs, collega's, bestellers, burgerij,, als 'kinderen en eveneens van personen die vroeger op St. Maar tensbrug haddient gewoond. Van alle kanten kwamen de bewijzen'van belangstelling en waardeering. i De directeur van bet postkantoor te Schagen, die sprak, namens jd© postadministratie, richtte tot den i jubilaris welgemeende woorden van waardeering en werd] overhandigd de gratificatie voor 25-jarigen troiTwen dienst. jBehalve een ware bloemenhulde, die het kantoor vulde, kwamen er een (massa brieven en kaartjes. Van de 'bestellers 'kreeg de jubilaris een j ppachtig inktstel, verder een "mooi bureau met bu-1 reausfoel, gouden manchetknoopen, enz., 's Avonds was er een echte verrassing nog. Toen werd de heer Rlaauw uit «zijn huiskamer geroepen en buiten in I den tuin stonden een groot aantal 'personen uit de burgerij, die den feestvierenden brievengaarder een prachtig tuinameublement, 'bestaande uit 4 stoelen, bank en tafel, aanboden. [Dit was -een geschenk van de burgerij, 'als blijk van vriendschap en waardee ring voor de groote welwillendheid zoowel in als buir -ten den dienst aan zoo velen bewezen. Het was -te zien dat de jubilaris diep onder den indruk was van deze hartelijkheid van den kant zij ner medeburgers. Dat zijn werk en bereidwilligheid, zijn plichtsbetrachting en nauwgezetheid zooveel waardeering! -ondervond), was meer dan hij. blijkbaar had durven verwachten. Welnu, het was een welver diende hulde van zijn keurigien arbeid en zijn klaar staan voor een ieder, die hem nöodig had. 't Was den geheelen dag 'n druk. bezoek geweest van familie, collega's, -vrienden en -kennissen, die kwa men feliciteeren en wij' schrijven aan het eindvan dit overzichtje miot te veel, als wij zeggen, dat deze dag v-oor dien heer iBlaauw en zijn familie een on- vergetelijken dag is geworden. DRUKWERKEN UIT HET BUITENLAND. Het Kon. Besluit van den 21en April 1922, houden de aanvulling van het ünitenmationaal P-ostbeslult 1922, luidt als volgt: .Aan artikel' 8 van het Internationaal Postbesluit 1922 w.orden twee nieuwe'leden -toegevoegd, luidende als volgt: 3. Verbod-en is de invoer en die bestelling d'o-or den diénst -der posterijen van drukwerkizendingen uit het buitenland, met welker verzending klaarblijkelijk is beoogd vermijding van de porten 'en rechten, welke bij verzending binnen het rijk. zouden zijn verschul digd 4. Deze zendingen w-orden overeenkomstig artikel 18 (3de lid, van het Algemeen Postverdrag van Ma drid) naar het kantoor van oorsprong teruggezon den in de gevallen en volgens ede regelen door On zen Minister van Waterstaat -te bepalen. DE RAAD, „DE PERS" EN THEE. Onder dit opschrift werdi v-oor 'n paar maanden in het Alg Hbld. melding gemaakt van een gemoede lijke raadsvergadering der gemeente Abbekenk, bij- Medemblik, waar aan den verslaggever van de „Me- dembl Cour." werd toegestaan deel te nemen aan eene discussie over het niet schenken van een kop thee -aan de „pers", terwijl de vroede vaderen daar van gebruik maakten. Dit bericht werd overgenomen door do ,*Deli-Cou- rant", No. 73, van 27 Maart 1922, en een uitknipsel daarvan toegezonden aan do Redactie van de „Me- dernbl. Courant", met het volgende bijschrift: „Geachte Heer Redacteurl Hier in Deli houden we ook wel van dio huiselijke vergaderingen, maar dan geven wij de voorkeur aan bier (tj&p Kocntji). Wij planten hier -thee, maar drinken ze niet. Met genoe gen zenden wij een kist prima 'thee aan „don Raad" maar op voorwaarde, dat „de Pers" niet één kopje, maar een volle trekpot ter beschikking krijgt, opdat we voortaan ook goede verslagen van dergelij ke, raadszittingen mogen lezen uit de gemeente Abbekerk". De redactie van de >rMed. Cour." verzekert, dat zij gaarne de kist zal ontvangen en doorzenden! 1 CALLANTSOOG. Aan au-e leueu en lidmaten der Ned'. Herv. Gemeente alhier is een uiinoooiging gezonden om een bijeenivoiusi bij ie wonen op Zondag i Mei a.s., 's morgens iia.i eil, nieuwen tijd, in het kerkgebouw, waar de heer lr. C. NV. E. van Voorst van Beest, kerkvoogd en secretaris van den nieuw ingesteiden Raad van Beheer de volgende vragen zal bespreken. Zullen wij ons recht op Kerk en Gemeente handhaven oi prijsgeven? Zat de Kerk de crisis, die ze thans doorleeft, een crisis als nimmer te voren,-doorstaan Pogingen daartoe worden in het werk gesteld. De geldkwestie is daardoor evenwel aan de orde gekomen. Zonder verhooging van den hoofdeujken omslag zal het niet gaan. Naar een geheel nieuwen maat staf zal deze geheven worden. Zjjn wij bereid en m staat het ineeruere bijeen te brengen? in ae uitnoodiging' wordt nog gezegd, dat het gaat „om het belang aer ivcrk, het 'bestaan uwer Gemeente en de bijdrage uit 'uw beure." ZUIDSCHARWOUDE. JBepoemd tot tijd. onderwijzeres Mej. G. Gerling te De Rijp. ZUIDSCHARWOUDE. Naar we vernemen is verleden week alweer proces verbaal opgemaakt tegen de coöperatie „Nieuw Keven wegens overtreding van de Wet op den nachtarbeid!. ZUIDSCHARWOUDE Alhier i£ de melkprijs, evenals te Broek, met 2 cent per L. verlaagd en op 12 cent gebracht TREINONGEVAL, Woensdagmorgen te ongeveer half zeven vond nabij het station W^ensdrecht een ernstig spoorwegongeluk plaats, dat wonder boven wonder tamelijk goed ïs afge- loopen. De mailtrein no. 71 van 5.41 uit Vlissingen en de ijlgoederentrein no. 1023, kwamen daar in botsing. Deze ijigoederentran rangeert steeds- te Woensdrecnt om de lijn. vrij te maken en de mailtrein daar te laten paSseeren. Hedenmorgen gebeurde zulks ook en de stati- onschet achtte het nog tijd genoeg om den goederentrein van spoor te verplaatsen. Volgens opgave stonden alïe signalen op onveilig. Door mist en gladheid werd zulks echter -niet tijdig genoeg gezien door den machinist van den mailtrein met bet gevolg dat de mailtrein in de flank op het midden gedeelte van den goederentrein liep. De machinist van den mailtrein heeft nog getracht te stop pen, doch kon het ongeluk niet meer voorkomen. De goederentrein werd met een smak opzij-de geworpen, hetgeen duidelijk te constateeren is uit de omvergeworpen- goederenwagens. In een der compartimenten was gezeten de assisteiLt-pakineester genaamd Sufzié. Laatstgenoemde zat juist in dien wagon, welke het meest had te lijden en door de locomotier van den mailtrein het eerst Weru aangereden. Deze wagon hangt eenige meters dwars over den dijk der spoorlijn en is zeer ernstig beschadigd. De ongelukkige kwam juist neer voor aên iocóm ici- var) den mailtrein. Hem werd de borstkas ingedrukt, terwijl hb eveneens hoofd- en beénkwetsuren opliep. Twee goederenwagens werden verbrijzeld, terijl de lo- oomotièf van den mailtrein ernstig beschadigd is. Verder kwamen geen ernstige beschadigingen aan den mailtrefn voor. in het 'resauratie rij tuig werden alle serviezen en het glaswerk vernield. De botsing moet wel hevig zjjn aangekomen, xlaar ver m den omtrek de slag werd: gehoord. De toestand van den gekwetsten assistent-Iadingmees- ter is bevredigend. Er bestaat geen levensgevaar. BROES OF LANGENÉUK. Dinsdagmiddag trad •voor do Locale A.R. Kiesver- eeniging „Nederland en Oranje" in de Ger. Kerk de beer H. Colij-n op. Na 'het zingen van Pa 89 7 en het lezen van Ps. 97, en gebed sprak de voorzitter een kort openingswoord, daarin\aantoonende hoe "het de :kie9vereenigiing gelukt was een ivan de beroemdste voormannen der partij in -ons dorpje ito krijgen. 'Spreker begon met te zeggen, dat als men op [het ©ogenblik) de gedachte peilen kon van wat er alge meen in het hart van het Nederlandsche volk leeft, men velerlei zou ontdekken. Vooral drie zaken treden er bij- het volk naar voren, ml. de bijna reddelooce toe stand der fmantiën, de ongekende depressie in het be drijfsleven- fen de- klaarblijkelijke -onmacht tot 'heden om daarin verbetering te brengen. -Spr. zei, dat op het moment men de schuld van den tegenwoo-rdigen- toe-stand' van malaise op Minister Aaliberse schuift, wel 75 pet. van do bevolking, doet dit, terwijl de overige 25 pet. de vialutakwestie de schuld geeft van den onbevredigenden toestand. Of het zoo eenvoudig is, deze wereldcataatrophe zoo te beoordeelen, )Spr. vergeleek dezulken hij wat er in Luf kas 12 54—57. staat. Mem ziet -er Gods vinger niet in. Spreker wees ook -op de arbeidersbeweging; menig een- heeft er [geen oog voor, maar al meer dan een kwart eeuw komt het als een vloedgolf over de we reld, en ziet men er in hoe leen ieder tracht zich naar boven te werken, in het verband der historie. .Daarna stond spr. stil tt>iji de vernieling van den wereldoorlog iRusdandi in de buitenste duisternis, Duitschland nog minder als eene kleine natie, Oos tenrijk verdeeld in btukjes en spr. herinnert zich de w-oorden eens door den iDuitsehen keizer gesproken in het paleis op den Dam, bij zijn bezoek aan ,-ons land: Zoo-lang mijn arm den) -scepter zwaait zal zij altijd beschermen Nederland |en het 'Huis van Oranje, En nu verleent datzelfde land hem als banneling gastvrijheid. Zoo is het ook met de ©economische grondstelling, als men! fcich buiten. God wil stellen. Alen bouwt alle die menschelijke rede. Zie maar naar Vers. Zie maar -naar de eerste Volkerenbondvergade ring te IGenève; wat deed men daar? 'Men bracht een krans op het graf van Crousseau, maar niet -op het graf van Calvijn, welke steeds voor vrijheid streed. En bu te Gen-ua, men vordert geen schrede; de -staats lieden van Europa buigen niet voor den Koning van hemel en aarde, en bidden niet het gebed van Onze Vader, IUw wil geschiede, enz., het bouwen op men- schen is oorzaak dat men niet -tot overeenstemming 'kan komen. Spreker waarschuwde voor bet stellen van belan- gencandidaten, dat jtnen daardoor de beraadslagin gen in het Parlement tegenwerkt, want met 3 partijen maakt men sneller bet Regeeringsprogramma klaar, dan met 5 of 6 partijen. -Men krijgt dan een zwakker Parlement en een sterker bureaucratiebeginsel. Spr. was bok tegenstander van socialiseering, want een- ding staat vast, n.1. bet zal niet geven toeneming van nationaal vermogen. Daar staat dan tegenover, zoo als nu nog, ben toeneming van bevolking. Dit zal noodwendig \dan moeten verminderen, anders wordt het nog slimmer, -en zal men beperking hiervan in voeren, wat in strijd is en veroordeeld' wordt door het Christenvolk. 1 Gisteren Was het 1 Meideg en zag men de betoo gingen tegen de reactie, -socialisatie, en ontwapening in banieren. Ontwapening, als dat - aan mij alleen, of aan de A.-R. partij of het Ned. v-olk -a-Meen stond ja, dan bracht ik zelf het telegram toog, wel naar het kant-oor; maar dat doen wij niet, zie naar Zweden, naar België, dat meer (onderofficieren heeft als -onze lichting mannen Helt. 'Zie naar den oefentijd) van Frankrijk, 18 maanden. Wij willen handhaven -onze nationale zelfstandigheid. Luister wat van der Goes zei op de conferentie te 'Brussel: Wij kunnen, ons le ger wel afschaffen, of het moest zijn dat (Nederland een# socialistische republiek, werd, dan moest 'er een- leger zijn. Daarna beschreef spreker het A.-R. program. Ver volgens toonde spreker aan, dat er bezuinigingen ko men moeten, daar de ontvangsten onmogelijk hoogor konden worden opgevoerd door de belastingen, het welk hij met cijfers aantoonde. Nogmaals toonde spr. aan, dat eene belangenvertegenwoor-digiing toiet in de ze politieke vertegenwoordiging .thuis -behoort, maar zooais Dr. Kuyper reeds in 1878 zoi, naast deze een Kamer van belangen. Met -nog een opwekking aan de vrouwen 'om getrouw -ter stembus te gaan, sloot de spreker met gezang, en dankgebed de vergadering. De voorzitter verzocht daarop «preker nog toe te zingen Ps. 134 3. 2. o UT WINNINGEN BIJ WINTERSWIJK, Naar wij vernemen, zij-n op den boortoren der Rijksopsporing van Delfstoffen te Corle bij Winters wijk, de eerste steenzoutlagen aangeboord. U-it de reeds eenige jaren geleden uitgevoerde boringen in d-e Winterswijksche -omgeving wist men -met zeker heid dat zich daar zout dn den bodem bevond. De zoutlagen worden echter op groote diepte aangetrof fen. Ook was de afzetting -onregelmatig en kwamen uitgeloogde gedeelten v-oor. Het is daarom een belangrijk feit, dat de leider der Rijksopsporing er na zorgvuldige studie dn geslaagd is een plaats aan -te wijzen, waar het begin van het zout reeds 320 M. ho-oger dan in de meeat geslaagde der -oude horingen, ml. die- bij Ra/fcum, aangetroffen werd. Boven is de afzetting zeer regelmatig, zoodat er eenige hoop mag gekoesterd wordfen, dat hier ook nog iets kalizou-t zal kunnen gevonden worden. De geringere diepte -kan v-oor eventueele latere exploita tie van groot belang zijn. De boring wordt uitgevoerd door Mijinbouwkundige Werken te Heerlen. HOOG WATER 'Uit Zevenaar, 3 "Mei. De hoogwatermisère begint plots in deze streek op -een catastrophe te gelijken, doordien het water bij ontzettende massa's uit Dui-tschlandj komt aanrollen en onafzienbare vlakten hlank zet. Het schier ongelooflijke verschijnsel doet zich nu v-oor, dat in d'e Meimaand het water van den Rijn van dij'k tot dijk staat In allerijl zijn hon derdtallen grazende runderen naar huis gehaald, ter wijl talrijke werklieden uit Lobith, dat weder geheel geisoleerd ligt tusschen de watermassa, hun voorge- I nomen tocht naar de steenfabrieken moesten afbre ken en terugkeeren. De schade voor den landbouw is overweldigend. lAllerwege in den omtrek van den! Rijn staan 'aardappelvelden .blank en liggen steen-1 fabrieken stil. Inmiddels blijft het water nog maar wassen. PLANNEN TOT UITBREIDING VAN OOSTZAAN. -UitA msterdam, 3 Mei. Naar wij -vernemen, be- staan ten Stadhuiae plannen tot I uitbreiding, van het tuindorp 'Oostzaan. Het voornemen bestaat om 320 nieuwe woningen- en 34 winkels te bouwen. Door den minister is medegedeeld dat de regeer ing bij deze uit breiding geen steun zal verleenen, daar zij van mee ning is, dat -eerst de vele, -nog onuitgevoerde bouw- j plannen te Amsterdam, -ter hand dienen te w-orden geno'iien. De afd. Volkshuisvesting meent echter, dat, niette genstaande de weigering der Regeeri-ng om steun te verleenen, de plannen tot uitbreiding i van Oostzaan, doorgang dienen te hebben en door de -afd. Financiën is een begrooting van opbrengsten en onkosten opge maakt. De laagste huur van de -nieuw te bouwen wo ningen zal volgens deze begroeting 17.92 per week bedragen. Tel. VERLOREN. De heer B. A. uit Amsterdam heeft naar de Opr. H. Crt. meldt, bij de Haarlemsche politie aangifte gedaan, dat hij Dinsdagavond tusschen Amsterdam en Heemstede een portefeuille met flO.OOO verloren heeft. SPOORWEGDIENST. Uit de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op de motie-etaatsbegrooting, blijkt dat de minister aanstuurt op personeeis-inknmping. De nieuwe regeling op rust- en dienstttijden, zal dat mogelijk maken. Over wogen wordt tevens inkiimping van het aantal conduc teurs per trein. WORMEKVEER TOCH FAILLIET? Naar „Het Volk'' uit VVormerveer verneemt, heeft de NAmsterdamsche Bank niet berust In de afwijking van de rechtbank, inzake haar faillisements-aanvrage voor de gemeente NVonnervcer. De zaak zaf nu voor het Hof behandeld worden: de burgemeester is reeds voor ge weest, de wethouders zullen worden gehoord De regeering heëft nog niets van zich faten hooren. Wel heefter vanwege het provinciaal bestuur een onder zoek 'plaats gevonden naar de financieefe positie der gemeente, doch tot heden is het resultaat nog niet hekend. Wel kwam hef blad ter oore, dat een zeer gunstig advies aan de regeering gegeven is. ANA PAULOWNA. Aan de Vakschool voor Meisjes te Helder zijn be vorderd: van de le naar de 2e klasse A. Stammes en II. J. v. d. Waal; van de 2e naar de 3e klasse C.Kossetl en A. J. M. Zoete; van de. 3e naar de 4e klasse T. Visser, E. de Vries en A. v. cf. Berg (Breezand).van de 4e naar de 5e klasse A. Schermer en A. Wigbout. ANNA PAULOWNA. (Verbetering). In ons verslag van de uitvoering der R.K. tooneelvereeniging laat de zefter ons per abuis de rechtbank, inzake naar feillissements-aanvrage voor doening." DOOR DEN DRANK. Een werkman van de GemeentegasfabrieK te Arnhem, die Dinsdag zijn vrijen dag had, is fn gezelschap van kameraden een autotocht gaan maken. Hij Verkeerde door alcoholgebruik in opgewonden stemming, is rechtop in de auto gaan staan en in een bocht, van den weg achter S onsbeek eruit geslingerd". Zijn metgezellen misten hem pas eenigen tijd later en vonden hem met een gapende hoofdwonde aan den weg. Hedenmorgen is hij in het gemeente-ziekenhuis overleden. LANDBOUW/ Men schrijft ons uit Winschoten Voor den landbouw doen zich 'in ae provincie Gro ningen teinkele bemoedigende verschijnselen voor. De belangrijkste korensoorten voor deze streek zijn sedert 'November 1921 ongeveer met 50 pCt. gestegen, terwijf het 'aardappelmeel thans f 33 kost tegen verleden jaar f 20. Ook het carton stijgt in prijs, die nu f 55 a f 56 bedraagt tegen voor korten tijd f 48 per ton (1000 K.G.). Dit laatste deed de strooprijzen weer omhoog gaan. tot ongeveer f 20. Op dit oogenblik profiteert de landbouw in het al gemeen wel biet zooveel van deze verhoogmgen, wijl veel reeds tegen lagere prijzen van de hand werd gedaan, m^ar \ooi ae toekomsi' is het bemoedigend. Enkele cartonfabrieken, o.a. de „Brittania* te Oude -Pekela, die veertien maanden stil stoncfcn, zullen bin nenkort wéér in werking worden gebracht. hoorbaar was. Een tweedë gevolg dezer vinding is de ontwikkeling van den „draadloozen vuurtoren", waardoor aan een schip zijn juiste plaats ten aan zien van dien vuurtoren kan worden aangegeven. TSJITSJERIN NAAR HET VATICAAN. Volgens een radiogram uit Berlijn wordt in Vati- caansche kringen bevestigd, dat Tsjitsjeirin binnen kort in het Vaticaan door den paus en Gasparri zal worden ontvangen. Daarbij zou ook over de toelating van katholieke missionarissen in Rusland worden gesproken. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK, Een B. T. A.-bericht uit Parijs meldt, dat op het oosternet nabij Semuy (ten oosten van Rethel) gis teravond een ernstig spoorwegongeluk heeft plaats gehad. Een personentrein werd van terzijde ingere den door een goederentrein. Er zouden vier dooden zijn en dertig gewonden. De locomotief en 12 wag- gons van den personentrein werden uit de rails go- worpen. DAT SPREEKT BOEKDEEL EN. Een kort bericht, maar hetwelk, zooals dat heet, boek- deefen spreekt: het al-Russisch centraal uitvoerend co mité heeft aan het volkscommissariaat voor binnen- landsche zaken o^xtracüt gegeven ten spoeofgste een ontwerp in te dienen van een organisatie voor de oprui ming van lijken in het 'hongergebied. De reden is, dat de tijken -van de ©(p de straten en m de huizen van honger stervenden wegens gebrek 'aan vrijwillige werk krachten nietbegraven kunnen worden en de talrijke onbegraven lijken in ontbinding de epidemieën Verer geren. GÊMEENTE SCHAGEN. Geboren: Johamna Ava Maria, dochter van Theodo- rus Folkert Sinnige en van Margaretha Johanna Ranke. Getrouwd: Jacob de Veer en Maria Blaauboer. POLITIE, Verloren: Een gouden ring met 3 steentjes. Inlichtingen ter Gemeente-Secretarie. De heeren zijn verder gegaan met bet bespreken van de wijziging in de Arbeidswet De heeren -Snoeck Hen-kemans, Troelstra, Marchant en Van de 'Laar hebben -nog het woord gevoerd. De heer Snoedk Henkeonan-s wilde -ook nog wat verdere verruiming -en -sprak zich verder uit v-oo-r de ze wetswijziging, omdat bij ze -een uiting van rede lijk inzicht achtte. De heer Troelstra stond er natuurlijk heel andera tegenover en -noemde dit ontwerp, dat der reactie, een capitulatie van de -ethiek aan -heit materialisme. -Spr. rntende, dat -eerst behoorlijk had -moeten worden on derzocht of de industrie deze verruiming noodig had. *De heer Marchant achtte de zaak niet zoo gemak kelijk te beoordeelen. Eenige verruiming achtte hij goed, die b,v. door bed-rijfsoverleg waren te krijgen, maar andere verruiming weer te ver en concludeer de, dat de nadeelen van deze wetswijziging te zwaar v\ egen. Nadat de heer Van de Laar het woord had ge voerd, antwoordde de minister en hij beijverde zich om deze heele wetswijziging te behandelen, als iets van niet zooveel -beteekends. De minister had het in hoofdzaak over zijn eigen- houding, de verlenging van de arbeidsweek en de mo gelijkheid van speling binnen het jaarminimum. Spr. wees er op, dat niemand ons -heeft gevolgd- -met de week van 45 uren. -De 'concurrentieverhoudingen zijn ten -onzen madeele g-ewijzigd. 'De arbeidsver- schui-ving binnen het jaarmaximium van 2500 uren, -had de Hooge Raad van Arbeid goedgekeurd, de mi nister had in deze de eindbeslissing en spr. ver wachtte ook veel -van 'het instituut van bedrijfsover- leg, dat hier -voor *t eerst wettelijke ©auctie krijgt, zoodat een deel van de wet wordt verlegd naar het georganiseerd bedrijf. trEMEENTE NOORDSCHARWOUDE. Geboren: Divera, dochter van Jan Mul en Kathartna Bakker. Ondertrouwd en getrouwd: Jan Petrus Hulst en Cor- toelia Kots. OveriedepCornelis Stremïis, echtgenoot van Neel- tje Laan, oud 69 jaar. HOORN, 3 Mei 1922. 8 nuchtere kalveren f 10 a f 20. 365 varkens: vettè varkens f 0.80 a f 0.98. Londensche varkens f 0.84. Zou ters. f .98 per K.G. Handel vlug. .ZONDAG, 7 MEI. NED HERV. GEMEENTE «e: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. van Dijk, 'Doop. Wieringerwaard, voorm. 10 uur, Da. Onnekes. Gallantsoog, -voormi halftien, Ds. France. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. v. Loon. Winkel, geen dienst, voc. - Oude Ni-edorp, vim. 10 uur, Da. Nijenhuia -Ockhuijsen. Veenhuizen, geen dienst. Barsingerhorn, geen dienst. -Vac. St. Maarten, voorm. 10 uur, Ds. Tinholt. Oudkarspel, voorm. halftien, zomertijd, Ds. de Leeuiw. Anna Paulow-na, nam. 3 uur, de beer Boon. Kerke-buurt, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Heerhugowaard, voorm. halftien, Ds. iBroekema. St. Maartensbrug, geen dienst Burgierb-rug, geen dienst. We&terlamd, nam. halfdrie, Ds. Leendertz. DGOPSGEZ. GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm 10 muv, Ds. v. d. Veen. Hippolytsu'hoef, voorm. 'halfelf, Ds. Leendertz. Dia kenbevestiging. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uu-r, Ds. Haara. EVANGELISATIE te: Schagen, nam. balfacht, Ds. Boeke. V-oorber. A-vondm. Hippolytuahoef, in „Reoboth", voorm. 10 uur, de Evang. Eppinga. Breezand, voorm 10 uur, de heer Boon. GEREF. GEMEENTE te: Sc-hagen, nam. halt-vier, -inr „Bethel", Preeklezen. Anna Paulowna, voorin .10 uur, Preeklezen Nam. halfdrie, Preeklezen. iSOHlAiGBN, 4 -Mei 10 Paarden f 150 a 450, 12 stieren f a 444 gel- dekoeien, mag. f 140 a 430rri70 idem, vette f 350 a 550, 60 kalf koeien 1200 a 460, 80 pinken f70 a 150, 179 nucht. k-al-veren f 10 a 24, 427 overh ouders f 32 a 50 32 Bokken en Geiten fi 3 a,-ft I5v 3 Varkens, mag., f 28 a f 40. 69 idem, vette, per Kg. f 0.80 a f 0.92. 149 big gen f 13 a; f 26. 35 konijnen f 0.50 a f 2.50, 42 kippen fl.50 a f 4. 238 Kg. boter f 1.90 a f2.10. '1513/ st. Kipeieren if 5.50 a f 6.50 79918 st Eendeieren r"7. ""ALKMAAR, 3 Mei 1922. Aardappelen f 6.90 a f 11.50. Rabarber f 5.50 a f 10.60. Raapstelen, f 3.40 a f 5.70. Radijs f 5.80 a f 9.70.. As perges dik wit f 1.14 a, f 1.23. Asperges dikbiauw f 0.62 a f 0.81. Spiniazie f 14.20 a f 19.80. Kropsla f 5.50 a f 9.80. .Witlof f 0.37 a f 0.55. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Aangevoerd 302 vette kalveren, le kw. f 1.90f 2.00, 2e kw. f 1.70, 3e kw. f 1.40 p. Kg. 174 nuchtere kalveren f 10—f 16 per stuk. Wegens loinflict tusschen kooplieden en slagers is de aanvoer gering en bijna geen handel. 193 vette varkens, le kw. f 1.10, 2e kw. f 1.08. Spek varkens f 1.04 per Kg. schoon gewicht EEN BELANGRIJKE UITVINDING. Een draadloos N.T.A.-bericht maakt melding van een belangrijke uitvinding tót het verzekeren van het geheim van- draadlooze mededeelingen en het be veiligen van schepen, gedaan door Franklin, een in genieur van de Marcon^maatschappij. Er zijn, naar gemeld wordt, resultaten bereikt, die twee jaar ge leden onmogelijk waren geacht. Het een golflengte van slechts vijftien meter is een draadloos gesprek gevoerd tusschen Londen en Birmingham, dat slechts op bepaald daarvoor Ingerichte stations Trefcking van Dinsdag 3 Met io Klasse. Ze Lijst. Nos. 20333 01647 elk f ,1500. Nos. 15734 20006 elk 11000. No. 20098 f 400. No. 20456 f100 Oprijden van f 65. 57 69 192 200 282 359 403 465 1466 998 612 651 663 701 753 792 813 815 851 913 - 942 1130 111170 1214 1375 1427 1453 1465 1467 '1618 1640 1642 1662 -1706 1748 1754 1757 1760 1870 2024 2059 2114 2131- 2144 2155 2205 2298 2318 2374 2375 2423 2503 2514 2563 2567 2589 2661 2683 2705 2722 2726 2743 2763 2808 2809 2852 2859 3011 3140 3158 3257 3260 3323 3423 3426 3427 3452 3568 3588 3654 3662 3673 3699 3803 381Q 3820 3836 3889 3947 4005 4084

Schager Courant | 1922 | | pagina 2