Schager Courant BOYSCOUTS. DERDE BLAD. Ingezonden Stukken. Tweede Kamer. Binnenlandseh Nieuws. Burgerlijke Stand. Reclames. Zaterdag 6 Mei 1922. 65ste Jaargaug. No. 7021. ^Padvinders.) Er moet geld w^zen voor de boyscouts, we willen een concert geven, wilt u a.u.b. meedoen. Hiermede kwam een paan maanden geleden ecu dame van een der omliggende buitens mijne vrouw op het oogenblik, dat wij juist onze reisplannen hadden vast gesteld, verrassen. v" De datum kwam ons zeer ongelegen, maar toen die zooveel {mogelijk naar ons toe verzet was, kon mijne vrouw wel moeilijk weigeren. We hebben ons Boyscout-concert gehad, d.w.z. er deed geen enkele boyscout mee, maar de baten zouden voor nen zijn. Het groote plan wa# een soort concert-troepje samen te stellen Wie indertijd de Timbertown Follies, die te Groningen geïnterneerde Engelsche mariniers, heeft zien optreden, zal wel begrijpen, dat het den Engefschen bijna aange boren is om zooiets aardig in elkaar te zetten. De naam was: Magpie troupe, dat beteekent de Ek ster-troep. v Alle deelnemende dames en heeren hadden eén fan tasie Pierrot costu urn ban, geheel zwart met witte kraag, witte omslagen en witte slobkousen. Keurig i De deelneemsters en deelnemers waren: eénigé da mes van de groote buitens, een schooljuffrouw, een dochter va.n den herbergier van de „Red Cow" (roode koe) een onderwijzer, een chauffeur, een politieagent cn een winkelier met zijn wouw. Heel aangenaam en genoegelijk werkte dit troepje van zeer heterogene bcstanddeelcn samen. De heeren bewaarden volmaakt die afstand, die het voor de dames aangenaam en gemakkelijk maakten. Het ligt nu eenmaal in het Engelsche karakter om zfeh niet anders voor-te doen dan men4is. Een chauf feur, die danst met een nichtje van den Lord, blijft kalm en correct den chauffeur, en verbeeldt zich niet, dat hij nu opeens „geen cent minder is dan de freule, wal verbeeldt zij zich wel." De politieagent is politieagent cn is daar Uc-tsch op, ziet er aio politieagent uit om doof een rmgcije tc halen en verloochende dat niet op het toneel. De onderwijzeres was nog al een flinke tante en haar stofnfcl het pierrotpok :nu Jniet bepaald prachtig. Er waren Ibij ae voorstelling tientallen kinderen, aie zij les geeft. Er is er niet een geweest, die den volgendén dag 'iets liet merken, dat hij of zij do juffrouw gezien had, toen die zoo gek danste en er zoo eng uitzag. .Men neemt dat hier in Engeland allemaal zoo leuk op. Oud en jong aanvaarden den politieagent, de oderwijzeros op het tooneel passen makend ponder daar iets anders in te zien dan een vriendelijke poging om anderen aan genaam bezig te houden. Na de voorstelling aanvaardt men den politieagent weer als agent, de schooljuffrouw weer als de juffrouw. Het kan in Holland anders geworden zijn, maar zooals ik Holland ken, zouden èn de ouderen èn .de jongeren niet boven het „engvindiogspeil'' verheven zijh. Ik kan mij geen dorpsveldwachter in Holland op het tooneel in een Pierrotpak voorstellen. Maar al kon ik dat, dan vrees ik, dat er prima mis bruik gemaakt zou worden van het feit, dat men wist dal er van den vertegenwoordiger van den Heiligen Her mandad niets te vreezen was, secundo, dat net hem o.m. door superieuren verweten zou worden. Denk aan het prestige. B5j ons üi Holland zijn er buitendien zooveel politie verordeningen, dat je al bij voorbaat weet, dat bij zooveel verordeningen er van prestige geen sprake meer kan zijh. Het is helaas de in Holland#steens meer opdringende en veldwinnende Duitsche geest In Diuitscbland wordt alles gereglementeerd. Ik herinner mij het volgende: Jaren geleden was Ik op bel eiland Borkum, de bekende Duitsche badplaats. Ik maakte een wandeling en kwam in de buurt van de dames baden. Daar stond een reusachtig bord met er op geschilderd, dat het den heeren ten strengste (in Duitsch- land is alles superlatief) verboden was om bij de dames- ooden stil te staan. Goed, wanneer de Duitsche heeren zich niet weten te gedragen, dan past de Duitsche Overheid dadelijk braaf op. Ik wandelde verder. Ik kwam aan de heerenbaden. Alweer een groot bord. Wat zou daar na op kunnen staan, dacht ik. Ik wist niet wat ik zag, toeu ik las,k het de dames ten strengste verboden was bij de neeren- baden te blijven slaan. Is dat nu niet eene grove beleo- diging aan de vrouw, dat de Duitsche Overheid ^ulk een treurig begrip omtrent het eergevoel en het fatsoen der Duitsche vrouwen er op na houdt Een ander voorbeeld. Ik herinner mij, dat ik jaren geleden boven den brievenbus in Berlijn las dat je met moest vergetenhet adres goed te schrijven, den brief dicht te plakken, er een postzegel op te doen en ten slotte den brief werkelijk in de bus te duwen. Kijk eens even aan, dat geeft ten slotte slechts ruimte aan twee mogelijkheden: Of alle Berlijners zijn idioot, of de Postadministratie is idioot. Waarmee ik maar wil zeggen: Hcere, beware ons voor ■ae Duitsche Marken en de positie-verordeningen- Engeland is het land der vrijheid. Alleen als je het erg bont maakt, krijg je last. Men neemt niet dadelijk aan, dat je het een en ander doet uit een'zucht tot overtreding. Ga je in «Holland in een verkeerden tre&i zitten, die Leiden doorepoort, terwijl je er zijn moest, dan is dat een veigrijp, waarom je met den conducteur „mee moet", mar den chef, waar den verklaard wordt, door den vriendelijken conducteur, die daarbij als ambte naar in functie te uwen behoeve liegt, dat je kennis gegeven had. Dan kom je er met een extr-retourkaaartie en een kleine boete ik meen van f 1.50 af, do trein naar Leiden, die toen je in den Haag aankwam juist klaar stond, is weggereden en je kunt een uur wachten. In Engeland kom je aan, je rent naar den trein, die klaar slaat naar het station, dat je voorbij gespoord bent, je geeft daar aangekomen je kaartje af en geen haan kraait er naar. De Engelschman neemt aan, dat je die dingen niet voor je plezier doet Ik verheug mij dan ook over het feit, dat in Holland de padvinderabeweging toeneemt en er met Paschen iVi het Gooi een paar honderd Engelsche Padvinders uit Kent zijn geweest. Dat importeert Engelsche begrippen en kan aan het Hollandsche karakter slechts ten goede komen. Onze Pierrot-troep heeft hard gewerkt ten bate der Padvinders. De zaal was stampvol. De Padvinders wezen de plaatsen aan, zorgden voor het gordijn ophalen van het tooneel en allerlei andere dingen- Een geot, die jongens aan het werk te zien. Er js flink wat geld voor hen binnengekomen. Het was een echte feestavond. Wij hadden gezorgd! voor een paar Hollandsche liedjes met een refrein. Mijn vrouw zong zo in Hollandsen costuum en in het Hollanklsch. Het geheele publiek probeerde het refrein met dé Hollandsche woorden mee te zingen. Het werd steeds weer gebiseerd en elke keer -was het applaus onstuimig. Wanneer ik u nu zeg, dat in Engeland de grootste hulde bij eene voorstelling door fluiten gebracht wordt en dat elke boyscout natuurlijk kan fluiten, nu dan kunt ge begrijpen hoe oorverdoovend het applaus was. Vandaag hadden wij he# pleizier de Boyscouts in ons dorp te riem. m eefs grsrwd- staande bus toe. In do hoofdplaats van ons district, St. Albans. met haar mooie kathedraal, haar herinneringen aan ae Romei nen, aan de Saksers, aan de in de nabijheid in vroe ger eeuwen geleverde veldslagen, doch ook aan „Het Verlaten Huis(Bleak House) van Charles Dickens werd vandaag in de Kathedraal kerkparade voor alle Boys couts uit het district, gehouden. Onze scdunts, doch ook onze aspirantscounts moesten aantraden. Twee aspirantjes van 8 jaar werden te jong bevonden en bleven thuis. Arme jongens. Men noemt die aspiranten in Engeland „cubs. Dat komt zoo. Het teeken in de Padvindersvlag is een vos. Nu heet in Engeland het jong van een vos een „cub\ Die aspiranten zijn dus cubs. Ons dorp trad aan ouder leiding van een vrouwelijke kapitein, de dochter van een familie van een der groote buitens. Ze kwam in keurige uniform op haar motorfiets aangereden en com mandeerde, dat het een lust was. Zc-o anti-militair als Ik ben, voel ik toch veel voor de Padvinders (boyscouts). Ik geloof, dat het den jongens orde. gemeenschaps zin, oorrectheid en zorg voor anderen leert. verder netheid op de kleeren, vrijmoedig, doch be schaafd 'optreden en liefde voor de natuur. Ten slotte krijgen zij, vooral als zij eens naar een ander land mogen gaan, een breederen kijk op allerlei dingen. Toen mijne vrouw en ik vanmiddag wandelden, kwam er een soort open bus aan vol met padvinders, die uit St. Albans terug kwamen, en die ons plotseling spontaan en hartelijk groetten. Het was ter eere van mijne vrouw, die onlangs ten behoeve van deze jongens in «en naburig dorp .gezongen had. De jongens hadden haar dadelijk herkend, zij waren haar niet vergeten. Zoo iets te consfateeren, doet aangenaam aan. Geen valsche schaamte en „hoe eng", maar vrijmoedig en hartelijk. Niet in het keurslijf van het militairisme, doch als jeugdige, vrije burgers, optreden met een op innerlijken drang gebaseerden doch door saamhoorigheid aangewakkerden geest van orde en plicht. Flinke, kranige jongens i HET HOOGHEEMRAADSCHAP. Gaarne wil Ik den heer Raat nog -de gevraagde In lichtingen 'verstrekken. 1. Inderdaad' heeft het bestuur van den Zijpe en Ha&epolder in October 1918 en {Maart 1919 uitvoerige bezwaarschriften ingediend itegen opneming van zijn polder in het hoogheemraadschap. Nu dit onder Ko ninklijke goedkeuring {niettemin is geschied .rijn ook do eigendommen dn dezen polder naar -grondwet en wat belastingplichtig. iDe verplichting van den polder tegenover de kerk ia volgens bestuursreglement niet op het hoogheemraadschap overgegaan, wel het on derhoud van den iZijperzeedijk, en daarvoor betaalt de polder aan het hoogheemraadschap jaarlijks f 900. 2. Ook als de omslag werd geind op de grondbe- lastingbiljetten zouden toch nog de kadastrale boe kingen moodig zijn, in .verband met het stemrecht. In dit opzicht zou dus geen arbeidsvermindering wor- 'den 'verkregen. 3. In de beschouwing van den heer {Raaf omtrent het karakter, dat hij aan- de functie van polderbe stuurder het liefst ziet toegekend, is opk naar mijn meen ing 'veel waars en veel moois. Ik ben ondanks al hetgeen ik in de laatste jaren in vele openbare ambten he(b kunnen waarnemen nog wel ®oo idea listisch (gebleven, om arbeid in het openbaar belang dón als het meest bevredigend te beschouwen, indien hij gratis wordt verricht en een belangrijk deel van mijD tijd geef ik dan ook gaarne aan zoodanigen on- betaalden arbeid iMaar dat kan niet ieder doen ten aan zien vtan al zijn arbeid; ik zelf trouwens ook niet en dat verlangt ook fde heer Raat niet, laat ik er dat ter voorkoming van misverstond bij zeggen. Dit wil ik intu«9chen wel zeggen: als aan de betrekking van hoogheemraad geen enkele betaling van arbeid ver bonden was, dan nog zou ik haar begeeren. Maar eerlijkheidshalve wil ik hieraan toeVoegen, ,dat dit voor een groot ideel komt omdat ik door speciale stu die me juist tot dezen arbeid in het bijzonder voel aangetrokken. 4. 'Het heffingspeircemtage van 4.4 geldt voor alle belastbare eigendommen1 in het 'hoogheemraadschap. Voor ongebouwde eigendommen wordt het percen tage geheven van de geheele belastbare opbrengst, voor gebouwde van de .halve belastbare opbrengst. 5. 'De afzonderlijke omslag wegens doar het hoog- heemraladschap in onderhoud overgenomen dijken, opgelegd aan een groot aantal waterschappen, is voor eik dier waterschappen verschillend. De lijst is te groot om haar te doen afdrukken. Men kan hlaar vin den in provinciaal blad no. 6 van 1920. Het totaal te f 188200 per jaar. Voor elk waterschap zijn over 10 jaar nagegaan de gemiddelde jaarlijksche kosten Van onderhoud der overgegane dijken. Dit bedrag i9 bij het bestuursreglement als betaling opgelegd. De uit gaven zijn door de stijging van loonen en kosten van materialen thans echter voor heft hoogheemraadschap natuurlijk 'veel hooger. 6. Van- het pand 'Vroegop in dén Bergerhout te Alkmaar heb ik vóór de lezing. Van de vraag van den beer iRaafc nimmer gehoord; evenmin dus van een bod daarop van i 100.000. i Men vrage gerust meer. De belastingplichtigen heb ben recht om alles te welen, want hel fa (hun zaak, die door het hxtoghjeemraadschapsbestuur behandeld wordt en niet die van dat bestuur zelf. Hoe meer openbaarheid tcohwens, hoe beter dok hierom dat anders zoo gemakkelijk allerlei zaken verkeerd wor den begrepen. Purmerend. ff). KiOOIMAN. Heer Hugowaard, Noord, 5 Mei 1922. Mijnheer de Redacteur» f Beleefd vraagt ondergeteckcnde u eenige plaatsruimte voor onderstaande regelen, naar aanleiding van het geschrijf van „een oprecht .belangstellende." Om u de waarheid te zeggen, komt het mij vreemd voor, dat gij plaatsruimte verleent aan lui, die hun stuk niet openlijk onderteekenen; waarom' hun naam er niet onder? dat komt geker, Omdat de schrijver zich zelf schaamt over zijn geschrijf over boeren, die toch altijd mopperen, net alsof de rest niet moppert; en omdat hij oordeelt over de zaken van boeren en bouwers en aantoont, dat hij erk het minste verstand nog niet vatn heeft, door tn schrijven, dat als de kaas f 25 of. f 30 geldt en de lijnkoeken 22 kosten, het nog niet zoo slecht gaat, enz. Wanneer deze toestand eenicen tijd nestaan blijft, zal het van zelf weluitkomen, aat hét toch niet best is, en dat we wel op elk gebied bezuinigen mogen, waar redelijk bezuinigd worden kan; en dat de jonge ambechtsleerlingen, die zich bekwamen willen daar b.v. «e^en halt tuur maar éen naburige gemeente moeten fietsen, is hogtzoo erg niet; als de jongens "bij ons naar de landbouwwinteravondschool gaan, moeten ze dat ook. Wat het dreigement van de a.s. verkiezingen voor 't volgende jaar betreft, meent die „oprechte be langstellende" soms, .dat een benijdenswaardige positie is, om lid van den Raad te zijn, nu men er met net minste wissewasje maar op los criticeert? Denk om het spreekwoord: „De beste stuurlui 'staan aan wal." En nu we het toch over bezuiniging hebben, zou ik u, Mijnheer de Redacteur, even willen vragen, wat er te recht is gekomen'van dat mooie adres van den gemeente raad 'van Schagen, omtrent de medezeggingschap van de gemeenteraadsleden over de salaris-regeling van Bur- Ceesters, (Secretarissetn en (Gemeente-ontvangers, dat nog een finke bezuiniging geven; Hoogwoud heeft dat op eigen houtje geprobeerd, maar dat geeft niets, gezamenlijk moeten we optreden. Ten slotte zou ik ook nog iets omtrent het 'Hoog heemraadschap. willen zeggen. Vroeger waren zulke basBÜJf* mwr 5? wo Mfo hooge salarissen en pensioenregeling aan verbond n zijh? De heer Kooiman van Purmerend schrijf, meen ik, dat zulks tloor het Reglement wordt voorgeschreven, maar waarom dan dat Reglement maar niet gewijzigd? Zulke betrekkingen worden gewoonlijk waargenomen door lui, die buiten dat salaris ook wel rond kunnen komen, dus konden ze bet m.L wel voor wat minder doen. U, Mijnheer de Redacteur, idank zeggende voor de opname-, noem ik mij UEd. dienaar, C. KUIPER De Kamer heeft de debatten over de wijziging Ar beidswet onderbroken en is nu bezig aan de Grond wetswijziging. Deze nieuwe wetsontwerpen bevatten: Het vrouwenkiesrecht wordt in de Grondwet vast gelegd. De gewone wetgever krijgt bevoegdheid den stemplicht af te schaffen. De Eerste Kamer zal wor den gekozen „op den grondslag" van evenredige vertegenwoordiging" (volgens een stelsel bij de wet te bepalen), terwijl de zittingsduur wordt gesteld op 6 jaar, met aftreding van de helft der leden om de 3 jaar. De schadeloosstelling der leden in de Tweede Kamer wordt op f 5000 gebracht en voor den voorzitter op f 10.000. Het pensioen voor die leden wordt verhoogd tot f150 per jaar, met een maxi mum van f 3000, Ook wordt pensioen ingevoerd voor weduwen en weezen van leden der Tweede Kamer. Ministers zullen zich in het parlement doen bijstaan door ambtenaren, voorwie (evenals voor de minis ters zélf) de parlementaire onschendbaarheid wordt upgei^omen. Eindelijk wordt de mogelijkheid geopend van tweejaarlijksche begrootingen, terwijl een be paling is opgenomen om de verkiezing tot afgevaar digden van minderwaardigen zooveel mogelijk te voorkomen. Het waren deze bepalingen ingediend na de verwerping van het oorspronkelijke ontwerp betref fende hoofdstuk III door de Eerste Kamer die de Tweede Kamer thans in behandeling had te nemen. Tegelijk kwam aan de orde het ontwerp Troelstra (eveneens Grondwetsherziening) tot afschaffing der Eerste Kamer. Verschillende sprekers voerden het woord. Wij zul len de debatten niet volgen. Het resultaat was dat het voorstel—Troelstra: afschaffing der Eerste Ka mer, werd verworpen met 60 tegen 29 stemmen. Vóór de Soc.-Democraten, Kevolutionnairen, Vrijz.-Demo- craten, en de heeren v. d. Laar, Teenstra, Van Bere- steljn en A. P. Staalman. Het regeeringsontwerp inzake Hoofdstuk III werd daarna aangenomen met 75 tegen 15 stommen, dat inzake hoofdstuk II met 83 tegen 7 stemmen. Het wetsontwerp Inzake de additioneele artikelen, werd aangenomen met 58 tegen 27 stemmen. EE8 GESCHIL IN DEN VARKENSHANDEL. Tusschen de vereenagingen van Amsterdamsohe varkensslagers en de Amsterdamache varkenskoop- liedenoombiantie, is een Strijd ontstaan -over de ver laging vian de fondsgeiden. De eerste vereeniging heeft in het afgeloopen jaar grroote winsten gemaakt, iten koste van de leden der tweede vereenlgir.j- Nu driiigen deze leden op eene "verlaging der verzeikeringpremie aan; zij wenschen, 'dat idem van 12.50 Itot f-1.50 teruggebracht (moet wor den. Dei isilageirs'veaieenigiinlgleni willen! niet alleen van eene 'verlaging mieits (weten, doch iziji wüBenl bovendien de risico van minder goede 'varkens nieit meer dragen. Deze kwestie is reeds "zoo hoog geloopen, dat de slagers niet meer van de koopliedencombmatie willen koopen. Zij zullen trachten izelf of door hunne com missionairs rechltstreeks 'van de boeren te koopen. Zoo willen teij den tusschenhandel uitschakelen. „F,u wanneer dat gelukt, zijn de boeren geheel van ben 'afhankelijk. Dan kunnen Bdj" de premie <zoo hoog of laag stellen, als hun belang meebrengt". SCHOORLDAM. Een mooie ouderavond. Donderdagavond 27 April j.L had ruim1 de helft der betrokken ouders gehoor gegeven aan den oproep voor den tweeden ouderavond, die gehouden werd in de O.L. school alhier. Om goed acht uur werd de bijeenkomst met een harte lijk woord geopend. De hierbij uitgesproken hoop op prettige samenwerking kwam op de meest volkomen wijze in vervulling. Na lezing der notulen hield het hoofd der school, de heer Dijken, een korte inleiding over „samenwerking". Spreker wees er op, dat weder- zijdsch vertrouwen de noodzakelijke gronoslag voor sa menwerking is. Met eenvoudige voorbeelden toonde spr. aan, dat de school ten allen tijde vertrouwt op en in de ouders, die het hunnerzijds kunnen bewijzen, door steeds aan de zijde der school te staan. Dan gaat er een heilzame werking uit ten gunste van hei lrind, ten voor- deele van den toekomstigen mensch. Immers, nadat een kind gedurende zijn eerste levensjaren bij zajn ouders is opgegroeid, kan het niet blijven in 't nauwe kringetje van 't huisgezin. Huis en school samen, moeten het dan opvoeden tot een geschikt, weerbaar mensch in de maatschappij. Naast een grondslag van ontwikkeling worden maatschappelijke en Christelijke deugden aange kweekt. Hierna vond de spreker een aandachtig gehoor voor zijn populaire wijze van behandeling der nieuwe Leerplichtwet Hij begon met de opmerking, dat wetten niet gemaakt worden voor de goedem maar voor de kwaden, en dus hoopt (hij, (dat de Leerplichtwet in zekere zin, voor Schoorldam, overbodig mag blijken te z:jn. Op grond zijn er ervaringen als hoofd alhier, heeft hij daar vertrouwen in. Behandeld werden o.a. verplich tingen, die de Leerplichtwet den ouders oplegt; gere- feld schoolbezoek; wanneer en op welke gronden een ind de school kan verzuimen* zonder dat de ouders ver volgd worden; land- en tuinbouwverlof, enz. Vragen cn voorbeelden gaven aanleiding tot gemoedelijke beschou wingen en prettige behandeling. Het vergevorderde uur, half elf, deed de aanwezigen' besluiten net volgende punt der agenda „Sparen op school" aan te houden voor een volgende bijeenkomst, n.1. in November a.s. Na een hartelijk woord van dank voor de goede opkomst en het gezellig samenzijn, toog ieder voldaan huiswaarts. P. S. N,V. NOORDHOLLANDSCH TOONEEL-ENSEMBLE. Door bovengenoemd gezelschap is het .'alleen-opvoe- ringsrecht voor Noord-Holland aangekocht van „O.Weë" een sateriek spel in drie bedrijven. De succesvolle op voeringen 'te Alkmaar en Zaandam (zie advertentie in dit (nummer) heeft 't gezelschap doen besluiten „O.Weë" speciaal als kermisstuk bij het publiek aan te dienen. Wie een opvoering vani O.Weë bijwoont, zal zich kos telijk amuseeren. Een stuk vol gezonde Hollandsche humor, dien den geheelen avond de lachspieren in be weging houdt.Daar bovengenoemd gezelschap hoofdza kelijk bestaat uit de beste krachten van 't voorheen zoo gunstig bekend staande Vrije Tooneel, hoeft men over de wijze van vertolking niet verder uit te wijden. „O. Weë, gaat, evenals dat tmet „Blank en Bruin'' e.a. stukken het geval was, een groote reeks van opvoeringen tegemoet. DRUKWERKEN IN HET BUITENLAND. Naar het „Vad." verneemt, treden de nieuwe be palingen die ontduiking van de Postwet moeten be letten, op 22 Mei a.s. in werking. Indien drukwerk uit Duitschland wordt verzon den, kennelijk met het doel het hoogere binnenland- sche port te ontduiken, wordt de belanghebbende eerst er mee in kennis gesteld, dat de stukken aan gehouden zijn en doorgezonden zullen worden, in dien port wordt betaald. Gebeurt dit niet, dan gaan de stukken naar de plaats van afzending terug. RONDREISBILJETTEN. Van 1 Mei af worden wederom door de Nederland- sche, Belgische, Fransche, Zwitsersche, Italiaansche en Engelsche Spoorwegen rondreisbiljetten afgege ven. wspiSfiia slechts afgegeven vooi: reïzeo vani ten minste 500 K.M. af te leggen in het rondreis-ver- keer der deelnemende bovengenoemde landen, ter wijl bij uitzondering ook afgegeven worden rond- reisbiljetten, uitsluitend geldig over de lijnen der Nederlandsche Spoorwegen of uitsluitend geldig voo?« de lijnen der Zwitsersche spoorwegen. Voor een kind, jonger dan 3 jaar, voor hetwelk een afzonderlijke zitplaats wordt verlangd, is, evenals voor een kind, dat. den leeftijd van 3 doch niet dien van 8 jaar bereikt heeft, de helft van den prijs voor een volwassene verschuldigd, indien voor dit kind een rondreisbiljet wordt genomen. Kinderen van 8 jaar en ouder betalen, indien voor hen rondreis- biljetten worden genomen, den vollen vrachtprijs. De geldigheidsduur van een rondreisbiljet bedraagt 45 dagen, indien het gezamenlijk aantal kilometers van de in bet rondreisbiljet opgenomen coupons 5001000 bedraagt; 60 dagen, indien dat aantal 10013000 K.M. en 90 dagen, indieh het meer dan 3000 K.M. bedraagt. Verlenging van den geldigheidsduur kan onder geen omstandigheden plaats vinden. De rondreisbiljetten zijn persoonlijk, zij zijn in Nederland zonder bijbetaling geldig in D-treinen. Voor het afbreken der reis gelden do gewone be palingen. Voor elk biljet mo^.t fl.20 samenstellingskosten worden betaald, terwijl de biljetten op alle stations aangevraagd kunnen worden. Het vervoer der bagage van houders van rond reisbiljetten geschiedt overeenkomstig de gewone ta rieven. Msbd. ONVEILIG GEMAAKT. Sedert eenige dagen werd de omtrek van Leiden en Oegstgeest onveilig gemaakt door een man, die des avonds wandelende paartjes met een revolver in de hand dwong geld af te geven, onder bedreiging dat hij anders procesverbaal op zou maken wegens het plegen van onzedelijke handelingen. Hij liet daarbij een politiepenning zien. Ook ontzag hij zich niet het plegen van onzedelijke handelingen uit te fokken door middel van. meisjes. Een aantal perso nen werd van de praktijken van dezen man reeds het slachtoffer, doch uit angst dienden zij geen klacht bij de politie in. Eenige gevallen lekten echter uit, waarop gisteravond een expeditie, bestaande uit 16 politiemannen, onder wie rijkspolitie van Katwijk en Rhijnsburg en de gemeentepolitie van Oegstgeest er op uit trok. De geheele omtrek van de boschjes rondom Poel geest werd afgezet. Even nadat bet donker was ge worden, passeerde hij de post AbspoelderwegWar- mondscheweg een man op een rijwiel zonder licht. Deze man had veel overeenkomst met het signale ment, dat door enkele slachtoffers was opgegeven. Onmiddellijk sprongen de geposteerde rechercheurs hem op hot lijf, en vroegen, wie hij was, waarop hij te kennen gaf naar Noordwijk te willen gaan. Zijn houding was evenwel zoo verdacht, dat tot fouillee ring \vord overgegaan, met het gevolg dat uit zijn zakken kwamen een geladen browning, een electri- sche zaklantaarn en een rijkspolitiepenning. Of schoon de man aanvankelijk nog eenige oogenblik- ken bleef ontkennen* gaf hij tenslotte toe zich aan genoemde feiten te hebben schuldig gemaakt Te gen hem, te Leiden woonachtig en 28 jaar oud, is procesverbaal opgemaakt. Hij is naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage overgebracht. Behalve bo venvermelde feiten heeft hij zich ook nog schuldig maakt aan verkrachting te Leiden. TWIST BIJ EEN STAKING. Bij een twist te Groningen tusschen stakers in het houtbedrijf en ongeschoolde werkwilligen van buiten de stad, is een der stakers, de 24-jarige Ja- cob Pantjee, met een mes in het hart gestoken tengevolge waarvan hij onmiddellijk daarna is over leden. Twee andere stakers werden gewond. De vermoede lijke daders zijn gearresteerd, er zijn vijf werkwil ligen aangehouden* onder wie ook de dader moet zijn. GEMEENTE HA RENKARSPEL. Ingeschreven gedurende de (maand: April 1922. Geboren: Jan, z. v. Klaas van der Sluis en Guur tje de Wit. Petrus, z. v. Theodorus Tol en Agatha Cornelia -Bleijerdaal. Neelie Guurtje, d. v. Pieter Gel der en Aaitje Smak. Adrianus AEbertus, z. v. Johan-, nes Zut en Cornelia (Moras. Margaretha Cafcharina, d. v. Jan de Ruiter en Helena Koopman. Cornelis, z. V. Pieter Volkers en Alida Koomen. Helena Agatha, d. V. Petrus Molenaar en Dieunvera Hof. Anna Ca- thorina, d. v.' Jacobus iBeeensterboer en Petronella Bakker. Ondertrouwd: Johannee Numeijer en Anna Boer- dijk. Cornelis Blank, weduwn. van Anna Maria Berk hout en Hillegonda Goudsblom. Lambertus Stoop en Agatha Zut, Nicolaas Wit en Neeltje Stoop. Cornelis Jongkind en Grietje Dekker. Albert Groot en Maria Groothuizen. Wilhelmus Adrianus Ligthart en Catha- rina Boekei. Simon Bood, weduwn. van Johanna Re- zei man en Antje Hartog. Pieter Spaansen en Maria Johanna EJisabeth MachteL Joannes Ploeger en Hil legonda Schuijt. Nicolaas Knijn en Geeltje Pankras. Gehuwdt: Simon Boos en Pietertje Blokker. Jo- hannes Numeijer en Anna Boerdijk. Nicolaas Wit en Neeltje Stoop. Lambertus Stoop en Agatha Zut Cor nelis Jongkind en Grietje Dekker. Wilhelmus Adria nus Ligthart en. Catharina Boekei. iSimon Bood', we duwn. van Johanna Rezel en Antje Hartog. Overleden: Petrus Adrianus Bakker, oud 8 weken, Maria Dekker, oud 20 jaren, ecbtgenoQte van Johan- nes Bruin, Geertje Ploeger, oud 72 jr., weduwe van Willem van Schagieiu Cornelia Alida Jonker, oud 6 jaar. Margaretha van Duin, oud 1 jaar, Simon Groot oud1 88 jaar, weduwn. van Trijntje Kant. Jan Burger, oud 8 mnd. Geertje Balk, oud 75 jr., weduwe van Willem Jacob van Loenen. Werk, ontspanning, slaap. Werk, 'ontspanning, en slaap, rnn ellt acht «ren per dag, doen wonderen voor do gezondheid, Dui zenden genleleni echter veel te weinig slaap en beste den te weinig tijd aan ontspanning izij verstoren het e'vcnlwiicht der 'lichamelijke gezondheid door .over matig werk. Ovorwerkïng o'verlaaidt het bloed met afgewerkte stoffen en urinezuur. IDe nieren worden overspannen en verzwakt door hun eindeloozen strijd om een dus danige hoeveelheid uit het bloed te filtreeren. Dien tengevolge <Joen zich verschijnselen Voor als rug pijn, uranekwalen, rheumatische pijnen, waterzuchti ge zwellingen, duizeligheid, hoofldpljo, een vermoeid gevoel enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen geven de noodlge hulp, als de nierer, verzwakt zijn. Gepaard gaande met een verstandige leefwijze vermijding van over- werking, laat naar bed' gaan, zwaar verteerbare spij zen en alcohol; en door te zorgen voor de noodige ontspanning en slaap versterken Foster's Pillen ae nieren en regelen zij. dei blaas. Zlji doen de pijnlijke waarschuwingen van nierzwakte verdwijnen en voor komen die ontwikkeling 'van rheumatiek, steen In de nieren en blaas, waterzucht, ischias, nier- en blaas ontsteking enz. i .Onthoud echter, dat als gij weder gezond zijt, gij moet trachten gezond te blijven zonder geneesmid delen. Iedere echte doos Foster's Rugpijn Nieren Pijlen draagt de hanldteekcntag van James Foeter. Te Schagen verkrijgbaar bij de bekend» Drogisten ■h i 1.75 per doos.

Schager Courant | 1922 | | pagina 11