Raad ftooruschanvoucs. Gisteravond om 8 uur, kwam de Raad in spoed- eischende vergadering bijeen. Alle heeren waren present. De voorzitter opent met oen woord van welkom de vergadering én deelt mee, van den opzichter de me- deüeeling te hebben ontvangen, dat de deuren van de sluis niet meer van al te beste constructie zijn. Nu de sluis drooggemaakt is, heeft men het volle gezicht op de deuren en is op de meest voordeelige en minst hinderlijke wijze in het euvel te voorzien. Wel zullen ze het nog wel een jaartje uithouden, doch twee jaar, dat wordt betwijfeld. Ze zitten er reeds 17 jaar in. In overweging wordt gegeven nu de oude deuren er uit te nemen en nieuwe te plaatsen. Na deze inleiding worden de notulen gelezen en met een «kleine wijziging vastgesteld. Hierna komt het opnieuw aan de orde, het ver nieuwen van de sluisdeuren. De heer De Geus is van oordeel, dat het beter is niet te wachten, daar het voordeel van wachten niet zou opwegen tegen de nadeelen van het leggen van een dam dat later weer noodig zou zijn. Voorzitter merkt op, dat de deuren aardig lok zijn en daaraan toch iets gedaan zou moeten worden. De heer Keizer vraagt of dit nog van invloed kan zijn op de aflevering. Voorzitter zegt vaa niet en wethouder Ootjers merkt op dat dit er buiten om gaat. Algemeen is men van oordeel dat er nog niet aan gedacht zou worden als deze gunstige gelegenheid er niet was, doch nu wordt het toch het beste geacht tot het aanbrengen van een stel nieuwe deuren over te gaan. Het andere stel deuren is sinds kort vernieuwd. De heer De Geus gaat hierna vertrekken, omdat andere bezigheden, hem roepen. Besloten wordt tot het plaatsen van nieuwe deuren over te gaan en de verdere afwikkeling aan .B. en W. op te dragen. Hierna wordt op voorstel van B. cn \V. het ko hier schoolgeld voor de U.L.O.-school vastgesteld op f 1343.33. Ingekomen is een schrijven van den directeur van hot postkantoor te Broek op Langendijk, betreffende openstellen van het hulpkantoor alhier. Daarin wordt voorgesteld de openstelling in de maanden Juli, Augustus en September van 7—4M en 5H9 uur en de overige maanden van 7—uur en 5^—9 uur. Het schrijven is echter onduidelijk, vooral ook omdat niet duidelijk is of post of telegraaf bedoeld wordt. Er zullen nadere inlichtingen worden inge wonnen Als leden van het stembureau worden benoemd de heeren Duijves. Heeman en De Geus, als plaatsver vangers de heeren Zut, Keizer en Barten. Voorzitter de Burgemeester, plaatsvervanger wethouder Oot jers.' Hierna sluiting der vergadering. GEMEENTE 8GHAGENI •Geboren.1: Pieter, .zoon Van Arie Froncis en -van Grietje Gutker. Tweede Kamer De arbeidswetwijziging brengt minister Aalberse hot eene succes na het andere. Na een afwijzing van alle amendementen, zijn zijn voorstellen aangeno men. Do minister wilde in do Arbeidswet opnemen afwijking van de regeling bij onderling overleg tus- seheh de vakorganisaties van werkgevers en werk nemers en dat is dan ook in de wet opgenomen, na dat, zooals gezegd, allo amendementen waren gekel derd. Het vcrorstol om in spoedeischendo gevallen het gebruik maken van overwerk-vergunningen iets ge makkelijker te regelen werd door den minister overgenomen. Ook de nieuwe artikelen inzake de broodbakkerijen werden aangenomen. Predikbeurten. ZONDAG, 1< HEI 1 NED. HERV. GEMEENTE te: iSchagen, geen dienst. Hippolytushoef, voorm. halfelf, (Ds. van (Dijk. Den -Oever, nam. 2 uur, Ds. van Dijlk. llaruingihuiizen, voorm. 10 uur, Ds, v. Loon. Winlkel, voorm. 10 uur, Ds. Nijienihula Ockhuijsen. Oude Nieldorp, geen dienst. I Veen/huizen, geen dienst. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, fDs. Francs. Callantsoog, geen die net, Petten,^ (geen dienst. Oudkarspel, geen dienst, wegens Vac. Dirkshom, voorm. 10 uur, Ds. Kooij. Heerhiuigowaard, nam. 7 uur, (Ds. Broekema. DOOPSGEZ. GEMEENTE te: Oudesluis, voorm. Ihallelf, Ds. Leenderta, van Wie- ringen. Barsingertiara, igieen dienst. Wi-eringen, geen 'dienst, wegens viac. Nieuwo Niedorp, geen dienst. Burgervlotbrug, Voorm. 10.15 uur, Ds. M. Onnes, van Westzaan. EVANGELISATIE te: Scliagen, voorm. 10 uur Ds. Boeke, H. Avondmaal. 's av. 7.30 uur Ds. Boeke, Dankzegging. Hippolytushoef, in „Reoflxxth", voorm. 10 uur, de (Evang. Eppinga. Breezarnd voorm. 10 uur, die heer Boon. GEREF. GEMEENTE te: Schagen, in „Bethel", mam. halfvder, Preekleoen. Anna Paulowna, voorma. 10 uur, Da v. d. Werff, van Helder, H. AVonidlmaal. 1 Nam. half drie, Da V. d. Werff, Dankzegging. M a rk tberkhtm SOKAGF.N, lil Mei 15 Paarden 1100 a 600, 25 slieren f 100 400, 268 gelkiekoeaen, mag. f160 a 380, 153 idem, vette f250ia 510, 138 kalfkoeiert f200 a 475, 06 pinken f80 a 200, 132 miu-cM. kalveren tf 10 a 20. 304 overhouders J 25 a, f 45. 123 Lammeren f 10 a f 16» 18 Bokken ,en Geiten f 3 a f 10. 12 Varkens, mag., f 36 a f 50. 65 idem, vette, per Kg. f 0.90 a. f 1. 104 Biggen f 20 a 35. 46 Konijnen f 0.50 a 3. 45 Kippen f 2 a f 4 356 Kg. boter l 1.70 a f 2. 13714 st. Kipeuren f 5 a f '6. 7520 Eendeieren f 6.50. 9LKMAAR, 10 Mei 1922. AardapDelen f 5.80 a 9.70 per 100 K.G., rabarber f4.40 a 7.60, raapstelen fl.60 a 2.90, radijs f4 a 7.20 per 100 bos, asperges Dikwit f 0.55 a 0.65, asperges Dikbl. f 0.32 a 0.38 per bos, spinazie 1.10 a 8.30 per 100 K.G., kropsla f6.20 a 11.60 per 100 stuks, witlof f 0.44 a 0.60 per K.G. Burgerlijke Stand. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Albertus, zoon van J. Buisman en van A. van der Werf. Ondertrouwd en getrouwd gecne. Overleden: Jan Raap, oud 22 jaren. Maarlje Jongejan, oud 23 jaren. Seebe Groenveld, oud 65 jaren, eohtgen. van M. van der Oord. GEMEENTE ZIJPE. Getrouwd: Pieter Bruin, 31 jaar, landbouwer en Neel- tje Ooslerman, 26 jaar, zonder beroep, beiden te Zijpe. Jon Willem de Ueuw, 28 jaar, veehouder en Johanna Jacoba Brak, 22 jaar, zonder beroep, beiden te Zijpe. Cornclis de Leeuw, 27 jaar, timmerman en Aaltje Molenaar, 22 jaar, zonder beroep, beiden te Overleden: Sijtje Butler, 74 jaar, eohtgen. van Gerrit Hartog. GEMEENTE CALLANTSOOG. Ondertrouwd en gsliuiwd: Cornelia do Boordcr, 20 jaar, te Helder, en Aafjo Breigetta Kruit, 23 j., alhier. Overleden: Johanne», 13 Bond., v. Adam Noord- Strand en Jansjo Wever. Ciemengd Nieuws. EEN. TERECHTSTELLING IN SPANJE UITGE STELD. Te Lerida zouden twee menschen geguilloteerd worden. De terechtstelling moest worden uitgesteld omdat de timmerlui weigerden een schavot te tim meren en de gemeente- en provinciale besturen wei gerden om de materialen voor de constructie daar van te leveren. KLEERENBEDERVERS. Niet alleen Parijs heeft zijn kleerenbedervers ook Berlijn. Terwijl dezer dagen in Keulen een individu rondwaart, die er genoegen in schept bont mantels met een bijtend vocht te bederven, is in Berlijn een vernielmaniak aan het werk, wiens spe cialiteit is in trams, op straat enz. groote stukken uit liefst zijden-, dameskleeren te knippen. De man dcet dit met zulk een virtuositeit en blijkbare vak kennis, dat zijn slachtoffers op het oogenblik van de wandaad niets er van bemerken. Tot dusver is het de politie dan ook niet gelukt zelfs maar eenig spoor van den man te ontdekken. RENPAARDEN VERBRAND. Een R. B. D.-bericht meldt,, dat te Lexington in Kentucky een en dertig volbloed renpaarden, het eigendom van den oud-senator Milain, en een waar de vertegenwoordigend van een half millioen dollar, omgekomen zijn bij een brand in den stal. VACANTIEKAARTEN OP DE ENGELSCHE SPOOR WEGEN. Uit Londen, 10 Mei. Voor de eerste maal sedert 1914, zal op de Engelsche spoorwegen dezen zomer weer een bijzondere regeling voor vncantie-reizigers ingevoerd worden. Totdusver hadden de sporen deze faciliteiten niet aan het publiek kunnen verleenen, voornamelijk ten gevolge van den achterstand in herstellingen en vervanging van versleten rollend materieel. Dit werk heeft in den oorlog noodzakelijk grootendeels op zich moeten laten wachten. Thans wordt bekend gemaakt, dat deze en andere moeilijkheden voortkomende uit de oorlogsontred- dering, zoo ver overwonnen zijn, dat de spoorweg maatschappijen weer op alle lijnen voor vncantie- reizigers goedkoope tarieven kunnen toestaan. DE KONING VAN SPANJE ALS BANKIER. De „Times vertelt dat koning Alfonso het nieuwe gebouw van de Bank van Spanje op zeer eigenaar dige wijze heeft geopend. Aan acn ingang werd hij door den raad van commissarissen begroet, hij begaf zich naar een der loketten om een rekening te openen, waar toe hij 5000 peseta's storite voor liet ronds der Koningin ten bate van gewonde soldaten. Daarna schroef hij een cheque uit, waarop hem een bedrag werd uitbetaald. Hij begaf zich naar de wisscl-afdccling en deponeerde een 100 peseta-goudstuk, om er tol zijn verbazing 250(0 francs in Fransch bankpapier voor terug te krijgen, daar de koers dien dag slechts 168 francs voor 10Ö peseta's bedroeg. Hem werd toen medegedeeld dat dit niet de gewone koers was voor dngelijksche cliënten, doch 'een speciale koens ten voordeele van het Spaansche hospitaal in Parijs. Zoodat de Koning een cheque op Parijs kocht om liet bedrag te remftteeren. Vervolgens kreeg de Koning een sleutel mot zijn Mijalen voor oen kleine safe, welke tien nandeeloiï derBank bevatte, die diendien tc wonden verdeeld onder tien constabels der „burgerlijke garde", welke zich het meest in den dienst hebben onderscheiden- Al deze verrichtingen hadden plaats lerwiji het pu bliek de bank vulde, en het bedrijf zijn volle gang ging. ZELFMOORD. Van een wonderlijk geval van izeJifmoord vertelt de Figaro: i Zn een restaurant in ide Avenue die Verfoillea izat een Jongeman, die liet vragen of hij den directeur even kon spreken. 1IJJ zcide: ik wilde u even mijn rekening (betalen en ik doe er deze 'twintig frank bij voor don last dien ik u aai bezongen. Jk ga sterven. De klant vervolgde: Jk ben twintig jaar oud; ik Iheet Germain Legall >en dJk wil niet, dat mijn familie gewaarschuwd wordt, maar ik wil evenmin, dat er iemand, wie ook, vóór mij lastig (wordt gevallen. Bonjour. De patroon van het restaurant liet het Joiipmensdh weer gaan zitten en trachtte hem -te tcrooMB. Geef 11 ge-on moeite, izeide do Jonkman. Van ihet oogenblik. -dat dk geboren ben, is niets mij gelukt. Ik wilde officier worden, maar ik heil) hot niet verder dan itot gewoon soldaat gebracht, ik had dichter Willen ïzijn, maar het ds me niet mogelijk geweest ook maar ergens oen regel proza te laten opnemen. Ik had heol rijk willen worden om iheel 'vool goed ito ikunnon dioen ien ik heb nog 30 centiem op zak. Germain Legall istond op cru ging hoen, ff)e restau rateur vergezelde hein en bood hem aan een 'baantje voor hem ,te zoeken. Zelfs bewoog hij den wanhopige door hom van zijn kindsheid Ito spreken, van do anensChen, die van, hom gehouden hadden. Bij de viaduct van Auteuil nam Legall plotseling eon sprong en stortte izloh in de ri'vder. Hij verdween onmiddellijk in de diepte. OVERSTROOMING IN CANADA. •Uit Londen, 10 -Mei. *-* Volgens oen ielegram uit Winnipeg bedreigt een overstrooming Van de Assi- fbine 75.000 acres van Manitoba's beste graanlan'den. Duizenden arces zijn. reeds 'overstroomd met water, vier voet diep, bedekt. Over een oppervlakte van 50 vierkante mijlen ten Oosten van Wininipeg izijn boer derijen door water omringd. De bewoners zijn naar de hoogste verdiepingen verjaagd. De jongste berich ten geven echter te verstaan, dat 'de rivier op een hoogte blijft, en het ergste waarschijnlijk voorbij is. STEUN UITKEERING EN DIENSTBODENNOOD IN ENGELAND. Het lid van (het Engelsche Lagerhuis, kapitein /Ter- rell, heeft er dien minister van, Arbeid! op opmerk zaam gemaakt, dat de weriklooze vrouwen in het ge heel© 'land jaarlijks omgeVeer 7 millioen p. st. -aan steunuitkeering ontvangen, terwijl tal van menschen met geen mogelijkheid aan vrouwelijke hulp in de huishouding weten (te komen. Torellverklaarde, dat het onlzin ds, dat ide (belasting betalers milloenen per (jaar moeten Ibetalen om te ma ken, dat ze igeen dienstpersoneel kunnen krijgen. ALUMINIUMGELD. Men gaat in Frankrijk het kleine papieren geld ver vangen door aluminium geldstukken, ter waarde Van 2 frs. en 0.50 frs. Tegen 1923 izal er voldoende alumi- iniumgeld dn omloop zijn om een gedeelte Van. het pa pieren klein geld in te trekken. DE WONINGNOOD TE WEENEN. De woningnood neemt hier van dag tot dag toe, schrijft de Weeirsche correspondent van de „Times". Volgens schatting zoeken er op het oogenblik ,150000 personen naar een geschikt onderdak. Zij rijn alle bij de Weensdhe huurcommissie ingeschreven en wach ten totdat zij eindelijk aan de beurt 'zullen (zijn. Som migen hunner wachten daarop reeds drie jaar en dat is voor de anderen niet erg bemoedigend. Als een staaltje van de Weensche toestanden op woningge- bied' diene het volgende. .Een ingezetene van de stad!, die in Zwitserland had gelogeerd, Ihad! (het, plan opgevat, naar Weenan terug te koenen. (Hij bezat te Weanen een huis en deelde den huurder daarvan zijn besluit mede om zeUf zijn eigen huis 'te gaan bewonen. Nauwelijks had deze het huis echter ontruimd of er verscheen een ambtenaar van de huurcommissie eri pi ante hier een dakloos gezin. De eigenaar van het huis slaagde er ma veel moeite evenwel in, den nieuwen bewoner weer uit zijn huis te krijgen. Voordat hij evenwel gelegenheid gehad had' thans zelf in zijn lediige woning een onderdak te vin den, was hier door een anderen ambtenaar" van de huurcommissie1 weer een ander gezin ondergebracht Thans echter iwas de .huiseigenaar minder gelukkig •en het mocht hem niet -gelukken, zijn kamers door de nieuwe bewoners weer te doen ontruimen. Der halve zag hij zich genoodzaakt, pogingen dn het werk te stellen, elders een onderdak Ho vinden. ONZINNIGE T0EPA8SING VAN DEN 8-UREN WERKDAG IN FRANKRIJK. De staat gaat 51.000 ontslaan, om tc bezuinigen. Dit voorbeeld moet Parijs wei inspireeren, noe voornaam het zich ook wel uclit. Want de Parijsche huishouding is duur, ook omdat zij zoo omzulnig gevoerd wordt. De toepassing der S-urigen werkdag kost Parijs 90 millioen frs., heeft een i'arijsch gemeenteraadslid De Fouienay uitgerekend. Parijs brci«gi zijn personeel niet in rekening de vacantieda^en die het geniet buiten de. verplichte dingen. Dit doet d.v. Lyon wel, die deze aidus verrekent, door zijn arbeiders 8ya uur te laten wei keu- Wanneer Parijs dit ook zou doen, zou het 23 millioen kunnen bezuinigen, terwijl het dan hog een „goed patroon" bleef. Gebleken is, dat veel menscnen in gemeentedienst in hun vrijen tijd ander betaald werk verrichten- De Foutenay is een geval bekend van een gemeenitcnacht- waker, die looper bij een bank is, boekhouder bij een der pachters van de Hallen en 's zomers ecu functi($ heeft bij de wedrennen. Wanneer zoo heeft de Foutenay uitgerekend het personeel 20(minuten per dag langer zou werken, waar voor het betaald zou worden, 'dan zou één-tiende der arbeiders kunnen worden afgedankt. De gemeente tlijke „opcenten" zouden veel verminderd kunnen worden. SOVJET-ADVERTENTIES. De sovjet-bladen vormen in den laatsten tijd be langwekkende lectuur, schrijft oen medewerker vim de „Daily* Telegraph". De advertenties alleen al zijn zeer onderhoudend. Papagaaien worden te koop aangeboden voor 200.000.000 roebels en er worden belooningen) van 5.000.000 uitgeloofd voor vermiste katten; 20.000.000 wordt geboden voor een loge in de opera, lerwiji een weinig gebruikte schrijfmachine wordt aangebouen voor i.OUO.OOO.OOO. De bladen zullen hun Voorraden nullen wel nauwelijks toereikend vinden,- meent de medewerker van de „D. T." Eiken dag zijn er een stuk of tv^nlig advertenties over verloren óf gestolen paspoorten ou andere identiteitsdocumenten- Het. „verliezen van der gelijke belangrijke documenten schijnt een gewoonte ie zijn geworuenmen vraagt zich af wat dit heteekent. Dan is er een groote advertentie van een uitstekende toiletzeep, de „Royal" gehectcn. Voor een communistisch régime is dit nogal gewaagd. Een fabrikant van cremo voor het gelaat tooit zijn advertentie met het Engelsche koninklijke wapen. Ilij vermeldt ook hét feit, zeer in teressant voor communistische dames, dal hij in de dagen van weleer op een tentoonstelling de medaille van den Tsaar heeft verworven. NIEUWE BELASTINGSBRON. De raad van 'de Belgische gemeente Hoogstraeten, bij de Neder!andsche igrene, besloot (belasting .te bef fen 'van ongehuwde imaninen en ivrouwon, ouder dan 25 -jaren, terwijl oo'k kimde rioozo getainnen afzonderlijk, aangeslagen zullen worden. IMooie gelegenllieid voor nieuwe glossen op dames, wien naar den leeftijd ge waagd wordt. GUNSTIGER BERICHTEN UIT HET HONGER LIJDEND GEBIED IN RUSLAND. Slr Benjamin Robertsen, die do BHtsche hulpactie voor bet 'hongerlijdend Rusland leidt, is boden maar Genè've vertrokken om de vergadering in het hoofd kwartier van den Volkenbond 'bij ie wonen. Uit Sam&ra izijin gunstige herkhten ontvangen. De levensmiddelen uit de Baitische havens komen goed aan. Een zending beeft slechts twaalf dagen over het trajoc't gedaan. Het Is nog onmogelijk deta definitiefs te izoggion aangaaiDde ide resultaten van de voórjaara- UdtzaaJing, I/OLTBhü - OUDKARSPEL. Naar we 'vernemen, izal de voetlbal'vereeniiging' D.T.S. 2 a.s. Zondag voor do medaillewodistrijdeii, uitgoscbre^ ven door Sparta 'te tScltagen, moeten 'uitkomen tegen N.V.V. 2 van Nieuiwe Niedorp. Don laatsten Zondag heeft D.T.S. 2 een' 'vriendschappelijke wedstrijd ge speeld tegen N.V.V. 2 en toen met 3—1 gewonnen. Dat beloofd wel Iets voor den maodaUlewedstrij'd, vooral ook omdat D/LS. 2 izlch, dien laatsten itijd meermalen good hield. In elk geval gelooven we, dat de deelnemende ver- eenigingen aan de raodaillewcdBtrlj'dün aan D.T.S. 2 een niet te onderschatten tegenstander zullen hebben. D.T.S. 1 zal Zondag oen wedstrijd spelen tegen Hol land '1. We* gelooven wol, dat hier Holland do winnen de partij zal zijn, doch in ieder geval zal zo er hand voor hebben te iwoiiken. Dumenianoscn Nieuws. EEN NIEUWE STEENKOLENLAAG AANGE BOORD. Uit Heerlen, 0 Mol. De Rijksopsporingsdienst van Delfstoffen heeft gedurende den laatsten tijd eenlge belangrijke successen te boeken gehad. Thans is weer nabij hot dorp Neerbeek, binnen het Zuid Limburgsche voor staatsieijnoxploitatie gereserveer de terrein, op ontginbare diepte een stoenkolenlaag aangetroffen. TERUGBETALING VAN BELASTINGGELDEN.è Deventer, '10 iMei. In hot ochtendblad' komt een (bericht uit Don -Haag voor ovor hot besluit van den Déveenter Gemeenteraad in zake belastingi\'ei*miiide- ring en do -torugizending door de Kroon van dat be sluit aan Gedeputeerde -Staten met verzoek den ge meenteraad uit ite inoodiigen het in te trekken, (ten einde onthouding ivan goedkeuring te Ivoorkomen. Naar aanleiding hiervan wijst men er ons van be voegde zij.de op, dat dit bericht roedis door de feiten achterhaald is, daar do gemeenteraad (sindsdien ml. ruim twee weken geleden, heesft besloten het besluit toch, te handhaven. (Het wachten is tnu op de defini tieve beslissing dér Kroon. Tel. OUDKARSPEL. D'e DdepsmeerpoMer ml in bet bézit komen van een schutsluis. Voor de verschillende tuinders, die daar hun bouwerij hebben, Izal dit een groote verbetering zijn. De Diepsmeer, die vroeger geheel groen was, is Boe langzamerhand voor het overgroots deel zwart ge maakt 'en dit beeft ook de behoefte aan een schutsluis meer en meer doen toenemen. OUDKARSPEL. Gisteren is hier een nieuwe kantklosoursus aange vangen, onder leiding van mevr. iSchuttennPutlters te Hoorn. Do lessen worden gegeven in d8 'consistorie kamer alhier, in tegenstelling met vorige jaren, toen deze te Noordscharwoude (gegeven werden. (Dank zij de propaganda .dio op de huisvlijtten-to onstelling al- hiea' met Ikantkloswerk gemaakt Is, rijn verschillende nieuwe leerlingen toegel-.'oderu t NOORDSCHARWOUDE. De vergadering welke door de afdeeling S.D.A.P. Woensdagavond gehouden .is, met Dr. van der Waerden als spreker, is goed geslaagd. Er waren ongeveer 60 belaingstelleryden, waaronder een tiental vrou,wtn. Er was geen debat. NOORDSCHARWOUDE. Vrijdagavond zal een vergadering plaats hebben met het doel om de afd. Langendijk van Volksonderwijs, die bij gebrek aan levenslust en leiding een paar jaar den slaap des rechtvaardigen geslapen heeft, eens uit den dommel wakker te roepen. In de laatstgehouden ver gadering van het N.O.G. scbqnt daartoe het initiatie? genomen te zijn. Voor het bijwonen der vergadering zijn voorloopig uitgenoodigd het onderwijzend personeel der openbare schol dn, de oudercommissies en enkele bekende be langstellenden. WINKEL. Het perceel weiland, genaamd „de Big", ©root 2.93.60 H.A., beboerende aan het Burgerlijk Armbestuur der Gemeente Winkel, werd in publieke yerhurin©, ge houden door notaris G. J. van Leersum, gehumd door den heer S. Breébaart Jz., voor de som -van f 555. LANGERE 13. Woensdagavond 10 mei werd in het café van den heer Warnaar aan de Langereis te Nieuwe Niedorp een vergadering gehouden door de afdeeling Nieuwé Niedorp en omstr. van de S.DA..P., waarin de voor zitter dier afdeeling, de heer G. Gaijaard, als spreker optrad. De vice-voorzitter, de heer D. van Zoonen van Oude Niedorp, opende mot een welkom aan de aan wezigen de vergadering en deelde mede, dat dio was belegd met het oog op de a.s. verkiezingen, ter wijl de heer Gaijaard zal spreken over de S.D.A.P. en de aanstaande verkiezingen. In een gloedvol en vlot uitgesproken rede bracht spr. zijn beginselen naar voren. Er volgde geen debat en de waarnemende voorzit ter sloot met een woord van dank de bijeenkomst. HOE HET RIJK TE ALKMAAR „BEZUINIGT"! In bet JNoordhollandsch Dagblad lezen wij: Waar allerwegen terecht! om bezuiniging geschreeuwd wordt, is het ergerlijk, na te gaan, op welke wijze het Rijk te Alkmaar met de belasting- penningen der Nederlandsche burgers omspringt. Toen in 1919 te Alkmaar eon kantoor van den Raad van Arbeid gevestigd zou worden, moest een van de mooiste, grootste en dus ook duurste huizen van Alkmaar een villa aan den Helderschen weg worden aangekocht. In een eenvoudiger, bescheidener engoedkoo- per tehuis kon het zegeltjes-kantoor niet worden ondergebracht! Integendeel: er moest nog een groote vleugel bij gebouwd worden, zoodat de aankoopsom van 135.000.nog vermeerderd geworden is met een beduidend bedrag voor bij-bouw. De villa werd, toen zij in gebruik genomen zou worden, luxueus ingericht, en een heir ambtenaren toog aan het werk. Aan het werk? We weten niet, hoeveel er door U- deren ambtenaar zoo ongeveer aan werk gepres teerd wordt, maar dut weten wij wel, dat er ambte naren van den buitendienst zijn, die met hun tijd geen raad weten: zoo'n ambtenaar blijft voor de variatie maar eens een dagje thuis, zonder dat hot door de autoriteiten nagegaan wordt, ,en hot „werk" (het bezoeken van personen) behoeft er niet onder te lijden, immershet verzuimde dagwerk wordt een volgenden dag met het grootste gemak glansrijk ingehaald! Hoe noodig het geweest is, dat een zoo groot huis werd aangekocht en dat daar nog eon vleugel aan vastgebouwd werd, moge blijken uit het feit, dat do gftnsche bovenverdieping van het „paleis"onge bruikt gelaten wórdt, leeg staat, terwijl er niet do minste verwachting bestaat, da deze bovenverdieping voor den Raad van Arbeid nog eenmaal in gebruik genomen zal moeten worden; daarbij werkt de Raad van Arbeid met reclame-middelen strooibil jetten, brochures, kalenders, plaatjes, silhouetten prentenboekjes voor kinderen, enz. welke het ne- drijf natuurlijk zeer kostbaar moeten maken. Het Rijk had te Alkmaar eon nieuw Rijksbelns- tingkantoor noodig; het oude (in de Koorstraai) oldeed inderdaad niet aan to stellen eischen, hoe wel ook daar reeds te veel ruimte beschikbaar was. Uitgezien wordt naar een geschikt perceel, en zie het deftigste, rijkste, grootste en alweer duurste patriciërs is dat te koop stond, maar door geen en kelen particulier bekostigd kon worden, werd alweer uitgekozen. Voor het bagatelletje van f65.000 werd hot, R\Jk eigenares van het massale gebouw aan den Kermo- meratraatweg, luxueus gelegen op een der-schoon ste standen van de stad, voorheen bewoond door den heer J. Moens, oen schatrijk heer, die naar men zegt vanwege de hooge belastingen alhier naar Den Ilaug vertrok. Vergissen wij ons niet, dan is ook dit gebouw slochts gedeeltelijk in gebruik; wèl zal hier meer werkruimte noodig zijn, nu hot Rijk ook de gemeen tebelastingen gaat innen, doch in dit verban tl zij ver nield, dat de gemeente voor do vestiging van haar belastingkantoor (en van den Keuringsdienst) in do Langestraat eveneens een deftig pand, dat 'n slor dige f 60.000 gekost heeft, beschikbaar heeft gesteld. Nu is sinds .gerulmen tijd besloten, het Rijksopvoe dingsgesticht t,e ontruimen, en eonige weken geleden is deze ontruiming eon feit geworden. Bij die ontruiming is hot ook tamelijk mal toege gaan; zoo is er b.v. een tijd geweest, dat voor één Rijksopvoedeling 'n stuk of vier ambtenaren aanwezig waren. Dit zijn misschien min ol meer onvermijdelijke overgangsmoeilijkheden geweest, allo! maar we maken ons sterk, dat een particulier belangheb bende het zaakje moer economisch zou hebben opge knapt. Nu snoof meh weten, dot het opvoedingsgesticht van een dorgelijken omvang is, dat daarin met alle gemak ën RaatI van Arbeid cu Rijksbelüslingküntuor onderge bracht hadden kunnen worden. en we vragen vns af, of met wat méór, tijdig overleg de zaak niet zóó jeregeld Juid kunnen worden dat de hiervoren gememo reerde huizen-aankoop iniet noodig geweest was. TOEN moesten er twee dure huizen verkocht war den, cn NU zit het Rijk met een gebouw verlegen, waarin èn.Raad van Arbeiu èn Rljkflbelastingkantoor ge huisvest hadden, kunnen worden- 't Heeft vaak den schijn, dat men intcr-departemeni'taal' alle overleg angstvallig vermijdt om maarveel geld noodig tehebben. Tot slot volgc nojz een typisch staaltje van „bezui niging" door hel Rijic. Toén indertijd kapitein Loeffen, Commandant van fort Spijkerboor, te Alkmaar moest wonen, kocht het Rijk voor hem een' mooi hoerenhuis in do Emmastraöt. Soit' Datiwas noodig' Doch sinds Kerstmis is de heer Loeffen naar Den las verhuisd en sindsdien staat het mooie huis „ijs koud" leeg, renteloos. Het heette, dat het Rijk het huis wilde vrij houden voor een of anderen Rijksambtenaar, die zich misschien in Alkmaar zou moeten vestigen. Die nieuwe Rijksambtenaar is er gekomen in acn persoon van een nieuwen inspecteur der Rijksbelastingen en hem is het huis toegewezen maar «..eze bedankt er feestelijk voor, een huis te betrekkeu, waarvoor nu maar liefstf 1200 huur gevraagd wordt; zoo doende is en blijft het huis leeg. Zou het nu nóg geen tijd worden voor hel Rijk om eens met meer overleg en ernst tot bezuiniging over te gaan? Het gerucht houdt nog steeds aan, dat de regeering van plan is de salarissen der Rijksambtenaren aanzie- lijk te verlagen, en gaat dit dóór, dan zullen daarvan, misschien weer allereerst de dupe worden dé ambtenaren met 'lage salarissen, die steeds tekort gekomen zijn en die uit alle andere staatsburgers te onderkennen zijn (geweest) aan hun kalesjofele jasjes en vermagerde gezichten. Kan het,Rijk bezuinigen op WEELDE-salarissen van hoogere ambtenaren, het wachte daarmee geen dag en geen nacht, doch den minder gegoeden ambte naar óp zijn thans misschien „zoowat" toereikend^salaris te beknibbelen, terwijl in andere opzichten bij 'koop en installatie en bouw en verbouwing van huizén als het ware met geld gesmeten wordt, neen' dat kin de regeering niet meenen. Trouwens; wij gelooven zeer zeker, dat het niet aan de regeering aan de Ministers, geweten moet worden, wanneer er „bezuinigd" wordt op een wijze, als wij hierboven memoreerden: die dingen moeien nfar onze overtuiging geweten worden aan bureaucratie in 't algemeen en aan enkele hooge regeeringsamhtenareJa in 't bijzonder, die niet genoegzaam doordrongen zijn van de op hen rustende verantwoordelijkheid ten aan zien van een goed en zuinig beheer der Rijksgeldenj. AAN DE IIOOGE REGEERING ZELF zij het bo venstaande nu eens ter aandachtige kennisneming en overweging aanbevolen. LANGEREIS. Bij het Zonda© jl. (bij (het café van den heer L. Ga- li» alhier (gehouden ringsteken op fietsen-, waarvoor 29 deelnemers waren, werd' de le prijs gewonnen door J. Bakker ivan Scha,gien', ide 2e prijs door J. 'Silv-er van Nieuwe Niedorp, de 3e prijs door J. Bossen van Nieu we (Niedorp en de 4o prijs door J. Otfc van Hoogwoud.

Schager Courant | 1922 | | pagina 2