Algtitti Uiein- „TANK ia En dat alleen uit Winstbejag. SPAAHDER Co., ALKMAAR. HET slijpapparaat voor Uw stompe GILLETÏE-ISJES. MEERENXLEED1NG 11^ v.h. A. Hovenier, Schagen - floogzijde 23. Zaterdag 24 Juni 65ste Jaargang. Ho. 7047 Uitgevers i N.V. v.h. TRAPMAN Co Schagen EERSTE BLAD. GEMAAKT EN NAAR MAAT ALKMAAR'S ROEM. Tabaksfabriek d. R. KEUSS Alkmaar. Binnenlandsch Nieuws. Dit blad vorachljnt viermaal pon woek: Dinsdag, Woensdag, Donder dag ou Zaterdag. .BIJ inzonding tot 's morgens 8 aur, worden Adver- tontlfln nog zooveol mogelijk in hot eorstuitkomond nummer geplaatst. Prijs per 3 maanden 11.66. Losse nummers 8 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 6 regels 11.10, iedere regol mees £0 cont (bowljsno. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. no. 20 j inbegropen). Grooto lettors worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Donderdag heelt ln al onzo Provincies do verkie zing plaats gehad van de lodon van de Eerste Ka mer. liii de uitslag is verbijsterend geweest. En als do kiezers maar óónige belangstelling in den loop van 's lands zaken koesterden, zou eon elk met groote verbazing van dezen uitslag kennis nemen. Do 50 leden van do nieuwo Eerste Kamer zullen be staan uit 41 leden van rochts en 9 van links,'t aantal linksche loden is teruggeloopen van 18 op 9. Daar door is do Eerste Kamer een vaste burcht geworden van rechts en is links in dit opzicht voorloopig van ecnigen invloed van beteekenis uitgesloten. En als deze uitslag nu was hot gevolg van de werkelijke partijen verhoudingen in do Staten der vorschillendo Provincies, wij zouden hot even ver schrikkelijk vinden, het eveneens oprecht betreuren, maar niet dio grooto ergernis gevoolon bij het be denken, dat dit feit van 41—9 niet had behoeven to zijn, maar alleon te danken is aan een politiok gescharrel van do mannen van den Vrijheidsbond. Hot odelo driemanschap Dresselhuys, Eerdmans en Drion mag zich verhoovaardigen in het bewust zijn, dat zij do volkomen macht in do Eerste Kamer in handen hebben gespeeld van rechts. Wij schrijven dit neer, maar zullen het ook bewij zen en gaan daarom eerst eens een kijkje nemen naar wat in de Noordhollandsche Staten hoeft plaats gehad. liet was op 1 Juni jl., dat de secretaris van de af- doeling Amsterdam, van den Vrijheidsbond, Dr. M. do Hartugh, het volgende briefje heeft gezonden aan don heer D. Kooiman, voorzitter van de fractie der Vrijzinnig-Democratische Statonleden. „Namens den voorzitter van de Statenclub van den Vrijheidsbond verzoek ik U gaarne aanwezig te zijn op een bijeenkomst op Woensdag 7 Juni a.s., des middags te half vijf op het Stadhuis te Amsterdam in do kamer van wethouder Wibaut, teneinde op ons verzoek oen bespreking in te leiden omtrent de verkiezing van do Eerste Kamerloden op 22 Juni a.s. Wilt U intusschen zoó vriendelijk zijn, don secre taris van Uw club to verzoeken mede aanwezig to zijn? Wij zullen dan in het geheel met ons zesson zijn". Wij zien hier dus uit, dat do Vrijheidsbond het ini tiatief hoeft genomen tot oen bespreking mot de S. D.A.P. en do V.-D. over de vordeoling der Eerste Ka- morzetels. in de provincie Noordholland. Deze door den Vrijheidshond aangevraagde bijeen komst, is gehouden on hot resultaat is geweest, na lang hoen on weer praten, dat do aanwezig zijnde bestuursleden elk in zijn fractie zou verdedigen hot voorstel om de Kamerzetels zóó te verdoelen: 4 voor do S.D.A.P., 3 voor den Vrijheidsbond en 2 voor de Vrijzinnig-Democraten. Dat is geschied, met als resultaat, dat de fractie loden der S.D.AJ?., der V.-D. cn ook van den Vrij heidsbond vieze overeenkomst hebben goedgekeurd en schriftelijk hebben aangegaan. Ter illustratie willen wij nog melden, dat de Vrij- heidsbondsfraCtie dit besluit genomen heeft en haar houding ln deze bepaald heeft ln overleg mot den partijleider Mr. Dresselhuijs. En do motieven daartoe waren, zooals hot Vrijheidshondsche lijfblad, do N.R.Crt. schrijft, dat men daartoe gedwongen was door do houding der kerkelijken in andere provin cies, waar dio, zooals in Zuidholland, oen kleine meerderheid hebben en volstrekt afwijzend staan tegenover de pogingen van andere partijen om de Eerste Kamerleden te kiezen volgens evenredige vertegenwoordiging. De aangegane verdeeling werd ook billijk geacht, gezien de getalsterkte van den Vrijheidsbond in de Staten van Noordholland. Dus vastgelegd kan worden, dat het accoord ls aangegaan onder goedkeuring en medeweten van de Vrijheidshondsche Statenleden, die daartoe ter vergadering zijn bijeen geweest en van Mr. Dressel- huijs, den partijleider, dus geheel volgens de eischen en wenschen die men mag en moet stellen. Tot zoover gaat alles perfect en normaal. Maar dit genomen besluit krijgt bekendheid naar buiten, met als gevolg, dat èn de N.R.Crt., èn de afdeeling van den Vrijheidsbond te Utrecht haar afkeuring over dit aangegane accoord kenbaar maken. En wel op een wijze die ongerustheid brengt bij de Vrijheids- bondsche leiding. De dag der verkiezing is al reeds in zoover gena derd, toen deze protesten verschenen, dat eerst Woensdagavond 21 Juni te Amsterdam 'n bijeenkomst plaats heeft gehad van de Vrijheidshondsche kop stukken mot die der Amsterclamsche Vrijheidshond sche afdooling, tot 's nachts vier uur. Wat daar is bekokstoofd, weten wij niet. Het vervolg cn gevolg van die geheimzinnige zit ting word den volgenden dag aanschoifWd to Haar- lom. Op Donderdag 22 Juni, oen paar uren voor dat de Statenzitting bogon, had daar plaats eon verga dering van de Vrijheidshondsche Statonleden. Daar verschenen evenoons Mr. Dresselhuijs, Mr. Boon, voorzitter on secretaris van den Vrijheidsbond, en do heeren Prof. Eerdmans cn Drion, de andore leiders. De bijeenkomst trok natuurlijk do algemeene belang stelling. Kwartier over elf uur, dus 15, zbggo vijftien mi nuten vóór den aanvang van do Statenzitting werd do boodschap aan de heeren Wibaut en Kooiman gebracht, dat de Vrijheidshondsche Statenleden het aangegane accoord verbraken, dus do met hen aan gegane overeenkomst, opzegden. Enkele minuten voor den aanvang dor zitting, mot als natuurlijk gevolg dat do boide andere comparanten, in deze de S.D. A.P.- en do V.-D.-lodon, gedupoerd door dit onver wachte besluit, tot olko andoro overeenkomst on machtig warori. Hot is to begrijpen, dat deze handelwijzo der Vrij- hóvjsbondscho Statenleden do scherpste verwijten uitloklo on dat zij blijkbaar zelf het immoreele van hun handelwijze voelden on alleen gezwicht waren voor do opperste partijleiding, ook dat kwam ten duidelijkste naar voren. Dit spreekt nog doideiijker, als wij hieraan toe- ('T BETERK GENRE). voegen, dat, toen de bijeenkomst van de Vrijheids hondsche Statenleden met de partijleiding oenige oogenblikken had geduurd én de motieven dio het Hoofdbestuur er toe leidden met het voorstel tot verbreking van het gegeven woord te komen, in don breede warch behandeld, de Vrij heidshondsche Statenleden do gelegenheid kregen eenigo oogenblikken zonder Hoofdbestuur tö praten en to heslissen. En toon nog verklaarde do over- groote meerderheid, dat het eenmaal gegeven woord moest gehouden worden, men voelde dus wat fat soen en eerlijkheid vorderden. En toen dit laatste besluit aan de Hoofdleiders werd meegedeeld, kwam or onder den allorhoogsten druk van Mr. Dressel huijs eon nog allerlaatste besluit tot stand en be zweek de meerderheid der Vrijheidshondsche Staten leden en werd het een minderheid die zich tegen de ze woordbreuk verzette. Allen echter maakten zich tot marionetten van den grooten aanvoerder en vol voerden het bevel: breek je belofte, schendt je woord, en zij gedoogden dat het door henzelf uitge lokte en goedgekeurde en bekrachtigde besluit werd vernietigd..... do door henzelf gekozen medestanders aan hun lot overlatend. Men was nog wel zoo vriende lijk bij de boodschap, die deze politieke woordbreuk inhiold, de belofte los te laten, dat men in elk ge val do aftredende S.D.A.P.- on V.-D. Kamerleden zou helpen horkiezon. Een belofte, waarvan onder de gegeven omstandigheden niet anders dan met ironie en wantrouwen kon worden kennis genomen. En het festijn der beschaming is in de Statenzitting voortgezet en de edele volgelingen van Thorbecke, zij hebbon gezorgd dat in de Staten van Noordhol land dio 9 linksche leden naar de Eerste Kamer afvaardigen, achtereenvolgons: een anti-revolution- nair, een katholiek, een christelijk historische en nog een katholiek werden gekozen. En toen werd het zelfs dezen Vrijheidsbondschen Statenleden to bar en werd er bij één het gevoel van politiek fat soen wakker en werd in horstemming met een anti- rovolutionnair do heer Wibaut gekozen. De V.-D. aftredende Kamorledon werden herko zen on eveneens de beide aftredende S.D.A.P.-leden dank zij de hulp van den Vrijheidsbond. En hiermee was, wat de Staten van Noordholland betreft, het droeve schouwspel afgoloopon, was er 'n politiok treurspel afgespeeld, dat zijn wederga in de politieke geschiedenis van ons land niet kent. En waarom is dat nu alles zóó geschiedt? zal me nige lozer vragen. Wij hebben die vraag ons zelf ook gesteld, doch haar niet kunnen beantwoorden. Maar er is nu een verklaring van den Vrijheidsbond zelf gekomen, waarin wij lezen, dat, nadat de overeenkomst was gesloten, oone groote ontstemming in het land zou zijn gebleken. Er was gebleken, dat men het accoord misverstond. De bedoeling was slechts, een stem- busaccoord zonder politiek verband. Vele partijge- nooten echter zagon er een politiek samengaan in. En toen hebben wij gevoeld, aldus Mr. Dresselhuijs, dat het accoord met de S.D.A.P. en de V.-D. Staten leden van Noordholland moest worden verbroken. Dus m.a,w„ alleen met het oog op een politieke winst bij de a.s verkiezingen voor de Tweede Kamer dwingt Mr. Dresselhuijs zijn medepartijgenooten tot een woordbreuk. Hier, nog duidelijker dan ooit tevoren, blijkt dat bij Mr. Dresselhuijs de taktiek gaat boven alles, dat aan die zoo hooggeroemde en door hem met zooveel voorliefde beoefende taktiek, zelfs het fatsoen wordt opgeofferd, niet alleen van zichzelf, maar zelfs van medepartijgenooten tegen hun zin en overtniging ln. Het" zou ongelooflijk zijn, als het niet een onloo chenbaar feit was geworden l En nu vragen wij in gemoede en zonder eenige scherpte aan de kiezers, die straks hun stem zullen hebben uit te brengen: kunt gij en moogt gij uw vertrouwen stellen in een partijleiding, in de partij dus, die zelfs een schriftelijk aangegaan accoord ver breekt, omdat een politiek voordeeltje daarmee is te behalen, alleen uit speculatie op de conserva tieve liberale kiezers, die anders Christelijk-Histo- risch zouden hebben gestemd, en tevens wellicht met de stille hoop op de stemmen' van eenige katho lieke malcontenten? Kiezers, bij zulk een bewijse van sjacherstalenten, moogt ge u zelf toch wel eens afvragen: wat zal er terecht komen van de vele beloften, die Mr. Dressel huijs on do zijnen ons nu doen?l Als nu straks die zelfde hooggeroemde taktiek van hem een andere richting voorschrijft, als er op een andere wijze meer politiek voordeel in de wacht is te sleepon: zal hij dan zijn beloften aan u houden? Vóór dat ge stemt, moet ge wel denken aan de politieke woordbreak van den Vrijheidsbond op 22 Jani gepleegd. Maar afgescheiden van de immoreele zijde van dit optreden, komt er nog een verschijnsel even scherp en even welsprekend naar voren en dat is de zig zag-politiek van den Vrijheidsbond. Volgt men namelijk de stemming in de Staten van Noordholland, dan ziet men het volgende: Bij de stemming over het eerste lid, kiest de Vrij heidsbond door zijn blanco stemmen een Anti-Revo- lutlonnalr; de volgende maal kiest dezelfde Vrij heidsbond een Katholiek; dan een Sociaal-Demo craat; daarna een Christelijk-Historische; vervol gens woer een Katholiek; hierna weer een Sociaal- Democraat, daarna twee Vrijzinnig-Democraten en ten slotte een Sociaal-Democraat. Wij herhalen deze opsomming, omdat daaruit zoo duidelijk spreekt dat hierbij van eenige lijn of be ginsel geen sprake is. Wij kunnen ons de mogelijkheid voorstellen dat men niet rood of niet zwart wil stemmen; dat men niet conservatief of niet democratisch wil stemmen. Dat is te begrijpen, al naar mato.de beginselen, die men aanhangt. Wat ziet men echter hier? de Vrij- heidsbondsche Statonledon stemmen rood en zwart, Ide Vrijheidshondsche Statenleden stemmen conser- ivatief (Verkoutereu) en democratisch (Hazevoet), De I Vrijheidshondsche Statenleden bevorderen op hoog j bevel van hun opperhoofd en zijn trawanten de ver kiezing van Eerste Kamerleden van do meest uit- leenloopende richting, van de meest verschillende kleur. De lijn, waarlangs hun denken en voelen is 'gegaan, is volkomen, ja hopeloos zoek. En dat deze ontstellendo verwarring niet alleen in de Staten van Noordholland naar voren komt, maar ook elders is gevolgd, blijkt wel uit hetgeen b.v. in Friesland is geschied. Dóar stemman de Vrijheids hondsche Statenleden om de S-D.A.P.'ers uit de Eer ste Kamer te houden, blanco, kiezen dus feitelijk rechts. Maar in Groningen zien wij het weer heel anders. Daar stemt, toen hun Vrijheidshondsche can- didaat is gevallen, een deel der Vrijheidshondsche Statenleden op de Sociaal-Democraten, een ander deel op den Anti-Revolutionnair, zoodat deze werd gekozen. Zóó zwalkten de Vrijheidsbonders hopeloos heen en weer, een scherp beeld vertoonend van hun prac- tischo politiek, van wat de Vrijheidsbond in waren zin is: een politiek samenraapsel. - En wat was het resultaat van al dat gemier en gedraai?, dat do vertegenwoordigers van den groo^ ten Vrijheidsbond, allen sneuvelden op één na; dat do Eerste Kamer, het Liberale bolwerk van weleer, één, zegge en schrijvo één heele Vrijheidsbonder on der hare afgevaardigden zal tellen, n.1. den heer Smcenge; dat de Eerste Kamer aan een overweldi gende Rechtsche meerderheid in handen is gespeeld. Wij herhalen 't: het is treurig, o zoo bitter treu rig. Maar tevens in hooge mate leerrijk. Als er i iets geschikt is om de oógen van de kiezers te opénen en ze op te schrikken uit hun dommeling. van po litieke onverschilligheid, is het wel hetgeen door den Vrijheidsbond bij deze Eerste Kamerverkiezing is bedreven. Wat wij hier zien is niet een daad die in overeen stemming is met het in nationale kleuren getooide Vrijheidshondsche devies van werkelijke vrijheid en hooge vaderlandsch liefde, het is geen hooggestem de beginselverklaring die Mr. Dresselhuijs zoo gaarne met veol pathos pleegt te uiten, maar al leen klein politiek gesjacher, een opleggén van de grofste dwang, eon brengen van eigen partijgenoo- ten tot woordbreuk, met als eenig tastbaar resul taat een eigen débacle in de Eerste Kameren dat alles alleen op hoop van toekomstige politieke winst©uit taktiek 1 KIEZERS, WAAKTI! daarvoor te spoedig is belegd, waarom' dit punt dan dan ook van de agenda wordt afgevoerd. Thans is aan de orde verkiezing van een bestuurslid, wegens bedanken "van dein heer A. Buy. Dio hèer Naas tepad betoogt echter, dat de heer Buy verkeerd doet, met heen te gaan. De afdeeling kén hem niet missèn. Hij herinnert aan de groote verdiensten van den Voor» zitter en besluit met de verklaring, dat hij vooral thans niet mag weggaan van zijn post, nu de afdeeling zulke moeilijke tijden doorleeft. Met een luid applaus betuigt de vergadering haar instemming met deze woorden. De heer Buy echter verklaart, bij zijn besluit te willen blijven, Hij acht zichte oud voor de zware taak,, die, vooral onder de huidige omstandigheden van ceÜ Be stuurslid geveegd wordt. Als echter ook verschillende andere leden op zijn blijven aandringen, zwicht hij tetnl shotte voor dezen' grooten drang en zegt, alleen daju op zijn besluit terug te komen, wanneer nooit meer des avolnds te Helder vergaderd wordt. Een daverend applaus is het 'ant woord op deze verzekering. De rondvraag leven verder weinig noemenswaardigs meer op en dberop wordt de vergadering gesloten- HOLLANDSf NOORDERKWARTIER. „GOED MELKEN 1922." Ter bevordering vati goed melken stelde de Vereeni- ging tot Ontwikkeling van "dein Landbouw in Hollands Noorderkwartier wederom "de gelegenheid open voor vrouwen en meisjes, en mannen cn jóngens van min stens 16 jaren, om een diploma van bekwaamheid ia het melken te verwerven. Prima geurige PIJPTABAK gefabriceerd door de Neemt proei met deze prima kwaliteiten in fraaie verpakking. VRAAGT ZE ÜWEN WINKELIER. BREEKAND. Algemeene vergadering van den Boind van Melkvee- hioudi.r.s, nfd. Breezuud, op Woensdag 21 Juni, in café ,,'t Ontnim" van den heer D'. Zon. Do Voorzitter, de 'lieer A. Buy, heet de aanwezigen welkom en zegt, dat dit do laatste vergadering is, dio hij leiden zal. Eli en eet} half jaar is nij Voorzitter dor afdeeling geweest en hij mag getuigen, dat'hij het steeds was met hart en ziel. Steeds heeft hij geijverd, mei alleen de eigen, afdeeling, maar ook voor Kocgras en Texei, en dat dit gewaardeerd werd, heeft hij op den herinnering- avond ondervonden, toeh het 10 jaar geleden was, dat de Koninkl. goedkeuring werd verkregen. Spreker meent echter, dat hij thans door een der jongere krachten moet vervangen worden, hij acht zich Langzamerhand te oud geworden en vooral de laatste tijd, die een tijd was van groote actie en strijd, heeft 'veel van zijn krachten ge verad, te veel inderdaad. Vandaar zijn besluit om nu eindelijk zijn funotie dan toch maar neer te leggen. Deze vergadering, gaat spreker daarop voort, is be legd door een zestal leden, die een herziening van den melkprijs verlangden en bij kan zich dat zoo begrijpen, want ,de prijs is inderdaad veel te laag en meer dap eens had hij dan ook moeten verklaren, dat 'het schier ondoenlijk werd, om de leden onder de tegenwoordige omstandigheden nog langer kalm en rustig te houden. Hij' is dan ook maar bhj, dat deze vergadering aange vraagd is, zoodat het Bestuur straks in de gelegenheid zal zijn om eens toe te lichten, hoe het precies met 'den melkprijs staat Hiermee verklaart de Voorzitter de vergadering voor geopend en verzoekt deri secretaris, den beer A. Pranger, de notulen te lezejn, welke onver anderd worden goedgekeurd. De heer F. Blaauboer krijgt thans het woord, namens het zestal, dat deze vergadering heeftt aangevraagd. Spre ker meent, dat men noodig 10 cent per liter mag hebnen. De tijd is nijpend voor den veeboer, hij moet steeds maar bijvoeren en ontvangt met t oog daarop veel te lage prijs Voorts tracht spreker aan te toonen, dat Breezand zeen verongelijkt wordt, ton opzichte van Helder, wat betreft den melkprijs. Namens het Bestuur legt de heer Naastepad in den breodo uit, dat de zaak eenigs'zins anders in elkaar zit, cfaïi de loden schijnen te meenen, die deze vergadering hebbon aangevraagd en dat men mot Helder slechts een halvon cent per liter in verschil is. Voorts wordt door den heer Naastepad uitvoerig yerslag gegeven van hetgeen verhandeld is op de gecombineerde Besluurver- gadering te Helder. Vervolgens komt ter sprake, dat het er veel van heeft, of men Breezand er uit wil werken. Het heette althans, dat het vctgelialte der melk van verschillende Brcczan- dor leveranciers zeer onvoldoende was ,waarop mop- eters genomen zijn, die, na onderzoek door den meik- controleur Jansen to Anna Poulowna, iuist het tegen deel aantoonden. De cijfers van dit onderzoek worden voorgelezen. Hierop wordt besloten dezen controleur monsters te laten nemen van alle koeieii en de kosten van dit onderzoek door de afdeeling te laten dragein. e Wat uitbetaling kaosfabriek betreft, punt 4 der agenda, doelt het Bc&luur mede, dat deze vergadering Het melkcxamen «werd gehouden op 7 dagen, van 30 Mei tot 9 Juni jl. aan de Tvoefzmvelboerderij te Hoorn. Dte Commissie van beoordeeling bestond ongelijks uii 3 .praetische veehoudersdo regeling werd getroffen door het Rijkszuivelconsufentschap voor N.-H. tc Hoorn. Het aantal deelnemers bedroeg 51van de II meisjes verwierven 8 het diploma; van de 40 monneö en jongens werden 33 gediplomeerdj 3 ineisjes en 7 jongens moestcjd worden afgewezen. De namen der geslaagden zijn: Meisjes: M. Baken, Nieuwe Niëdorpj E. Breed, Wie- ringerwaard; B. Buijs, Wijde Wormer; 4. T. Buijs, Wijde Wormer; C. K. Hoep, Koegras; AL M. Keete, SchoorI; N. Plessius, Monnikendam, M. vader, Beemsler. Mannen en jotngens: D. Akkerman, Beemster; Cf. Baken, Callantsoc»; C. Bakker, Schermeer; L. de Boes Pz., Zuid-Zijpc; C. Buijs, Wijde Wormer; P. Dolstra, Edam; J. Groot, Heerhugowaard; Jb. J. Groot, Aker sloot; J. W. Heering, Enkhuizen; W. J. Hoedjes, Aarlswoud; S. Hoek, Akersloot; C. Huisman, Lambértr schaag; Dl de Jong, Anna Paulowna; P. de Jóng, Sijböi carspel; G. Lakeman, Zuid Schermer; G. Leegwater, Berkhout; C. Mooij Schagen; T. Mooij, Callantsoog: J. Postma, Oudendijk: G. Pranger, Schagen; G. Reus, SijbecarepeL J. C. Stammes, Schagen; S. Stokman, Beemster; G. van Hel, Grootschermer; I. van der Vecru Koegras; K. de Vet, Oudkarspel; Jb. Visser, Koedijk; J. C7 de Vries, Oosterblokker- K. de Vries, Hoogkarspel; J. G. Watertor, Schagen; G. Weeland, Nieuwe Niedorp; R Zwagerman, Bobeldqk. r HET FAILLISSEMENT DER NEDERL. SPOOR WEGEN AANGEVRAAGD- Naar het „U.D.' vernoemt, ïs door mr. van Woeldercn in opdracht van een cliënt hot foiilissomdut dor Neden. Spoorwegen aangevraagd. Dit bericht zal vermoedelijk velen doen schrikken, zegjt "het blad, maar die schrik zal wol aanstonds ver dwijnen als men de aanleiding tot dio faillissementsaan vrage vprneemt. De zaak is toch dezen: De Noord-Brabant-Duitscho Spoor heeft van haar in 1874 uitgegeven obligatioleenmg ra een tijdvak van 35 jaren geen coupóns betaald, nóch uitlotingen doen. plaats vinden van dio letfning. Toen nu de Nederlandsche Spoorwegen de Noord-Brabant—Duit- sche Maatschappij overnamen mot ölle lusten en fasten, heeft do cliënt des heeren v. Woelderen de Nod. Spoor wegen gesommoord totl 'betaling dezer achterstallige cou pons ,op welke sommatie de Nedortondsche Spoorwegen niet hebben gereageerd. Ten einde |nu een zeer lang durig civiel proces te dezer zake te vermijden, heeft men besloten de failliet-verklaring der Nederlandsche Spoorwegen aan te 'vragen met deze bedoeling, de Ned. Spoorwegen langs dezen weg te verplichten, zich uit te spreken ten aanzien. va|ni de betaling, die va'n 'de Spoor wegen is geëischt. in verband mot de leening der. Noord-Brabant-Duitsche. Alleen op deze Wijze kan dio verklaring het spoedigst wohlon verkregen. Vandaan deze faillissements-aonvrage, dio niet ten doel heeft de Ned. Spoorwegen failliet tc verklaren, doch wèi om de Spoorwegen to dwingen tot de uitspraak, welk stand punt zij ten opzichte van de van haar verlangde coupon-betaling inneemt Dus zuiver een quaestie van middel, E» ecu interessante rechtoquaestie.

Schager Courant | 1922 | | pagina 1