GRATIS. Anna Paulownapolder. Dinsdag 27 Juni 3922. 65ste Jaargang, No. 704S, Uitgevers i N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen Nieuwe abonné's van dit blad ontvangen de nummers tot 1 Juli nog verschijnende Binnenlandsch Nieuws. llltitm Hinn- Dit blad verschijnt viermaal pet week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag on Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 «ur, worden Advor- tentidn nog zooveel mogelijk in het eorstuitkomend nummer geplaatst. I POSTREKENINO No. 23330. INT. TELEF. no. 20 Prijs per 8 maanden fl.05. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, Iedere regel meen 20 cent (bewljsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Vergadering vai> Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdinge landen op Zaterdag 24 Juini 1922, des morgens 11 uur, in het polderhuis. Voorzitter do heer O. Wijdcnes Spaans Jr., dijkgraafj secretaris de heer G. Kenzcr. Afwezig do heeron Van den Berg, Stammes en Nannes. Na opening volgt lezing der laotulen, die onder dank zegging worden goedgekeurd. Voorzittter deelt mede, dat verkiezing heeft plaats gehad voor de benoeming Van 2 hoofdingelanden, perio diek aftredend de heeren J. de Boer enj. Tijsen, Jr. Beide aftredenden zijn met algemeemje stemmen her kozen. De verpachting van het grasgewas der zeedijken heeft opgebracht f 1541, vorig jaar £22095. De raming bedroeg f 950. In verband met do kwestie inlatimg boezemwater in Breezand is naar aanleiding van de opmerking van den heer J. C. Geerligs, dat het boezemwater zoo zout was, een onderzoek ingesteld. Op 30 plaatsen -zijn monsters genomen en die monsters zijn door den Rykslahdbouw- consuicnt, den heer Smeding te Schagen, onderzocht. Dei ndruk die de heer J. C. Geerligs had gekregen, is, zegt Voorzitter treurig bewaarheid; het boezemwater was geweldig zout Nadat spr. er op gewezen heeft, dat het water na do overBtrooming bevatte per liter 20 gram keukenzout, doet hij mededeeling over do resultaten van het onder zoek der monsters. 4 Proeven zijn genomen van den Dijk Wicringerwaard tot 'sluis Oosthoek, welke aangeven rosp. 16.4, 13.6, 13.6, en 16.4 gram; 3 proeven Binlnen Oude Veer, met 5.8, 5.3 en 4.6 gram, EwijckSvaart 3 proeven met 9.5, 7.1 en 8.3, in don Boezem op de Zijpo 5 proeven met 7.4, 10.4 en 10.2 gram', 4 proeven in het Balgkanaal met 8.1, 8.5, 9.6 en 8.5 gram, 4 proeven in den Middenvliet met 5.3, 9, 9.1, en 6.8 gram, 5 proeven op den Zand- en Molcnvaart met 8.4, 6.2, 9.8, 6.2 eh 10.6 gram, voorts 2 proeven van zeewater in de haven tc Van Ewijcksluis en wel één bij vloed met 16.4 en bij cb met 17.5 gram. Hoe het mogelijk fs, dat het water zoo zout is, begrijpt het Dag. Bestuur niet Spr. beett al gedacht dat er iets tusschen de deuren moest zdtteru, maar Keuris zegt da,t dat niet kan. Wij willen, wanneer een anderen tija is ingetreden en er flink' gespuid cm ingemalon is nog eens Opnieuw het water doen: onderzoeken. De heer Smeding had ook medegedeeld, dat de uitkomst hem zoo verraste, da;t hij aan een fout dacht en het water driemaal is onderzocht. Het is van den heer Geerligs een geUikkigo gedachte géweest, hierop onze aandacht te vestigen. De heer Dekker zal nu nog oen monster trekken bij de machine in den boezem] te Wicringerwaard, misschien dat het water ook daar zout is, dopr de bronnen. Do heer Smit zegt, ook een onderzoek te hebben in gesteld, het water te hebben geproefd en het watér was zout In do buurt was een jongetje aan het mest- kruien cn\op sprekers vraag of de deuren wel gauw die lil gingen, antwoordde deze, dat do deuren wel dicht galgen, ipaar of dat wel gauw gebpurdo wist hij niet. Voorzitter licht in, dat de deuren zich automatisch sluiten en vóór dat uit plaats vindt, altijd wat zeewater ral inkomen, maar toch niet Zóóveel dat het invloed heeft op zóó'n groote oppervlakte. Het lijkt spr. het beste, een verder onderzoek ett te wachten. De heer J. G. Geerligs deelt mede, deze zaak Donder dag met den heer Smeding en den dijkgraaf van den polder Wicringerwaard te hebben besproken en de dijkgraaf zal monsters laten nemen van het water lü de Wierfngcrwaard. Voorzitter juicht dat 'toe en zal om den uitslag van dat onderzoek vragen. Het Dag. Bestuur stelt voor tot onderneming van een duiker in 4© kade Van den Middenvliet, tegenover „Ida-hoeve", waardoor water uit de Breezandbemaling zal kunnen worden ingelaten in den Zuidpolder, Be doelde duiker is indertijd gelegd door J. Klomp en na reparatie, zal de duiker voor genoemd doel kiirnifin] worden benut Algemeen goedgevonden. Tot leden der Commissie, belast met het onderzoek der rekening over 1921, worden benoemd de heeren J. de Boer, J. Tijsen Jr. en 'Pu J. Visscher. Door de heeren Visscher, Langereis en Smit worden onderzocht de geloofsbrieven van de herbenoemde leden, de heeren J. de Boer en J. Tijsen Jr. en bij moöde van den heer Visscher wordt tot toelating geadviseerd. De vergadering besluit hiertoe. Voorzitter feliciteert do herbenoemden met deze al gemeen» p hun uitgebrachte keuze en spreekt de vér,- wachting uit, dat 'het weer. zal wezen een tijdperk van aangename samenwerking. Bij do rondvraag wijst "de heer J. Q. .Geerligs op den slechten toestand van het grasgewas langs de wogetn. Spr. noemt b.v. den Middelweg, het'ijs een 'schandaal Zulke steckls als ér staan. Voorzitter doet toezegging, dat 'het Dag. Bestuur deze klacht in behandeling ral nemen1. De heer De Graaf ziet graag, dat 'de proef met keislag langer voortduurt dan 3 jaar, "bmdat na 3 jaar z.i,. de voordcelen nog niet kuninen worden geconstateerd. Voorzitter antwoordt, dat, vóór de 3 poefjaren zijn verstreken, altijd een voorstel tot al of niet verlenging van de proef kan worden gedaan. De heer De Graaf merkt verder op, dat achter de cTinthoopen zoden worden gelegd. Bij wegen met smalle bermen rakken de kanten echter in de sloot en spr. acht daar oen zware plank heter. Voorzitter zegt, dat de graszoden worden gebruikt uit een oogpunt van zuinig beneer. We zijln] bezig het aantal grinthoopen in te krimpen eh dan kunnen ze langer •worden gemaakt. Spr. zal aan het haarvoren gebraente bezwaar zijn aandacht wijden. De heer Langereis zegt dat het wd gebeurt, dat rde een water inmaalt en de ander het weer laat foopen. Voorzitter: Dat is dan zeker een vriendelijke buurman- Spr. vraagt of zoodra zooiets bekend is, hem daar kennis van kan worden gegeven. De heer Smit: héb een buurman, cfle een zoet- waterslont vo\ zout water laat loepen, dat ia ook. lollig. Ukxzz, ii DE REIS TAN DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR NOORWEGEN. De Batavier V is gistermiddag i uur te Matre Mas- fjord aangekomen. Uit Bergen, Noorwegen, schrijft men: De Noorsche reis van de Koningin van Nederland is een ware triomftocht geworden. In den tijd, dat keizer Wilhelm ons land.placht te bezoeken, werd er altijd van keizerweer gesproken. Ditmaal is het Nederland's Koningin, die het goede weer heeft meegebracht, en er wordt nu over Ko- ninginnoweer. gesproken. De tocht van de Koningin door Nordland (Noordelijkste district van Noorwe gen) heeft onder het schitterendste zomerweer plaats gehad en overal Is zij met de grootste hartelijkheid en sympathie ontvangen. Met vlaggen versierde ste den en groote menschenmassa's hebben haar welkom geheeten. En. H.M. heeft 't bijzonder getroffen, door meermalen de gelegenheid te hebben gehad de mid dernachtzon te zien, den eersten keer in de Vest- fjord, vóór de Batavier V in Bodö aankwam. Het was een heerlijke Juninacht met die prachtige, eigenaardige kleurnuancen, zooals slechts het land der middernachtzon kont; de zon stond als een rood gloeiende kogel aan den Westelijken hemel, terwijl do Lofotbergen in het Noorden als een zwarte gra nietmassa uit zee verrezen; het geheel leek een fan tastisch alpenlandschap. In dien botooverenden zo mernacht lag het schip verscheidene uren met ge stopte machines stil in de Vestfjord, te midden van deze grootsche natuur. De Koninklijke familie genoot van het dek van het schitterende schouwspel, en de Koningin verzekerde geestdriftig, dat het een onver- getelijken indruk op haar maakte. Hierna ging de reis verder naar Bodö, waar de vlaggen wapperden in het vroege morgenuur. De feestelijke ontvangst, die de Koningin te Bodö ten deel viel, herhaalde zich overal waar zij kwam, en het mooie zomerweer beeft haar gedurende de ge- heele reis docr Noord-Norwegen vergezeld. In de Trolfjord bij Raftsund, een van de meest geliefkoosde plaatsen van ex-keizer Wilhelm, had zich een heele flottille vischersvaartuigen verza meld om de Koningin welkom te heeten; H.M. was zeer getroffen deu r deze hulde van de zijde der visschersbevolking. De Koningin en haar govolg maakten een uitstapje naar het mooie bergmeer, gelegen nabij het einde van de fjord, waar sommige heeren hun vischgeluk beproefden. Prins Hendrik ving do meeste visch: 30 groote forellen H.M. was zeer ingenomen met' de prachtige natuur hier en zeide, hier aan de fjor.1 wol een la* ■'huis te willen hebben. Toen dit den visschers ter oore kwam, boden zij aan, een huis voor haar te bouwen on haar dit ten geschenke te geven, wolk aanbod H.M. meende niet te kunnen aannemen. In Tromsö, do grootste plaats in Noord-Noorwegen, werd ook algemeen gevlagd, toen de Batavier V daar aankwam. Bij het aan land gaan van de Koningin werden haar door in feestdracht gekleed© kinderen bloemen aangeboden, en een muziekcorps speelde het Wien Neerlandsch Bloed en Ja, vi elsker. Natuurlijk werd daar een tocht gemaakt naar het bekende Tromsodal, waar zomers altijd Lappen hun tenten opslaan. Het Koninklijk bezoek viel echter zóó vroeg in het jaargetijde, dat men niet ver wachten kon, de Lappenkolonie daar aan te treffen. De Laplanders hadden echter vernomen, dat de Koningin van Nederland daar zou komen, en toen het hooge gezelschap in het Tromsödal aankwam, ^nd men daar het Lappenkamp reeds opgeslagen. H.M. bezichtigde met veel belangstelling de tenten, primitieve gereedschappen en rendierkudden van dit eigenaardige volk en kocht er verschillende voor werpen. Een oude Laplander, Joh. Raste genaamd, die zich altijd met ex-Keizer Wilhelm onderhield, wanneer deze het Tromsödal bezocht, en een weinig Duitsch spreekt, vertelde aan de Koningin van het leven der Laplanders des winters op de hooge uitgestrekte vlakten in de bergen. Hij vroeg H. M. ook belang stellend naar de toestanden, in haar land, en de Koningin was ten hoogste verbaasd, over de kennis van dezen Laplander van Hollands sociale en koloniale politiek. Zij noodigde dezen, zich voor politiek Interesseerende nomade uit, een bezoek aan Nederland te brengen, betgeen hij echter wegens zijn boogen ouderdom {84 jaar) beleefd afsloeg. H. M. schonk hem daarop als herinnering een mooi zakmes, waarvoor bij bewogen dankte. Toen de Koningin weg was, zeide de oude man, dat keizer Wilhelm wel een aardige man, was. maar verge leken bij Koningin Wilhelmina was hij een echte „snob". Denzelfden dag werd in het Lappenkamp een klein Laplandertje geboren, dat als herinnering aan het Vorstelijk bezoek Wilhelmina Hollanda is gedoopt. In Hammerfest, de Noordelijkste stad van do we reld, werd ook tijdens het bezoek- algemeen gevlagd, en er was daar volk van heinde en verre samenge komen om H.M. te zien. Daar bezocht de Koningin met gevolg de meridiaanzuil op Fuglencesset die even buiten het stadje ligt en het restaurant op Flören, een berg tegenover de stad gelegen. Dit restaurant is het eigendom van de bolsjewistische vereeniging aldaar, waarvan altijd de roode vlag wappert, en zoo kwam het, dat de Koningin van Nederland vervor- schingen gebruikte onder de banier van de bolsje wieken. H. NL en gevolg waren zeer tevreden over het genotene en de bediening in het bolsjewistische cafó. In Hammersfest, waar het weer ook weer schitte rend mooi was, zag H. M. de middernachtzon voor den zesden keer gedurende haar tocht door Nordland Toen de Batavier V salueerend Hammerfest verliet, werd dit saluut door oen van de daar liggende wal- vischvaarders beantwoord. Begunstigd door mooi wéér, kwam de Batavier V aan de Noordkaap aan, waar de Koningin met ge volg een wandeling maakte naar den beroemden berg met de „varde" (groote steen op het hoogste punt van een berg), waarin o.a. ex-keizer Wilhelm, koning Oscar II van Zweden en koning Haakon VII van Noorwegen hun namen gegraveerd hebben, wat de Koningin nu ook gedaan heeft. Het bekende pa viljoen op de Noordkaap, waar vroeger altajd tham- pagne aan de toeristen geschonken werd, kreeg óe koningin ntet te zien; het ie bij den laatsten zwaren storm in desa Y-wfigoaa; :w4AtKr sf-Êgg&wadtèi. Ook. de DE W X HOUDT HET AL3X RABRh LEVER-SOX Ntruw /KANTEN V5AH ZÉEW^r^X ySMJCHIZSP weg naar den top is tijdens denzelfden storm zwaar beschadigd, hetgeen de tocht voor H.M. on gevolg bemoeilijkte. Prinses Juliana kwam hét eerst op den top aan, direct gevolgd door prins Adolf van Meck- lenburg-Schwerin. H.M. en de gozagvoerder van de Batavier V waren de laatsten. In dien heerlijken nacht was het uitzicht van de Noordkaap af schitterend mooi, en het gezelschap was zeer onder den indruk van dit prachtige natuur tafereel. Er werd een dronk op de Noordkaap inge steld, gevolgd door een krachtig hoera, dat in de bergen weerkaatste. Bij dë Noordkaap was ook een menigte visschers uit de omliggende districten samengekomen om de Koningin te zien; de ontmoeting met H.M. was al lerhartelijkst. Het kan zonder overdrijving gezegd worden, 'dat de Koningin van Nederland op haar Noorsche reis de harten van vele Noren veroverd heeft, en zij twijfelen er niet aan, of het Noorsche volk heeft ook een plaatsje in haar hart gekregen. Koningin Wilhelmina, wier volk zooveel met het Noorsche gemeen heeft, zal te allen tijde in ons land welkom zijn. VROEGE AARDAPPELEN. Evenals vorige jaren heeft de Provinciale Commis sie uit de Veilingen in Noordholland, inventarisatie gehouden van de beteelde oppervlakte vroege aard appelen in 1922. Uit de aan ons verstrekte gegevens, dank zij de be reidwillige medewerking van de Veilingsbesturen, blijkt dat deze oppervlakte bedraagt 5529.30 H.A., te gen 5295.29 H.A. in 1921. Opgemerkt dient te worden, dat in deze opgaven niet voorkomen, de oppervlakte van die kweekers welke zelf hunne aardappelen in de steden uitven ten, doch die hoeveelheden hebben geen invloed op dit cijfer. Hoewel de beteoldo oppervlakte heden ongeveer 226 H.A. meer bedraagt, dan in 1921 en ruim 400 H.A. meer dan in 1920, zal de opbrengst, door de aan houdende droogte, zeer waarschijnlijk in totaal eer minder, dan meer zijn. LANDBOUWTENTOONSTELLING ALKMAAR. Men schrijft ons: Hot schijnt het ernstig streven van het Hoofdco- mitó van de Landbouwtentoonstelling Alkmaar Sep-, tember 1922 te zijn, de bezoekers aangenaam bezig te houden. Het gaf reeds een goed verzorgd programma voor de tentoonstelling zelve. Bovendien ligt het in het voornemen, op het terrein een bioscooptent op te richten, ten einde hierin tijdens de tentoonstellings uren verschillende landbouwwetenschappelijke films af te doen draaien. i Tevens is besloten pogingen in het werk te stellen om gedurende 3 dagen, nl. 14„ 15 en 16 September in de morgenuren een excursie te organiseeren. Men neemt zich voor dan naar een der nieuwste zuivelfabrieken te gaan, naar een groote groenten- veiling en naar de duinbeplanting, W ARMENHUIZEN. Den 22en en 23en dezer bad ons gewoon jaarlijksch schoolfeest plaats. Den len dag werd met de 3 mid delklassen over Schoorl en Bergen, naar Egmond a. Zee gereden. In Bergen werd een paar uur gepleis terd, in welken tijd de kinderen zich in den speel tuin van den heer Bruin terdege vermaakten. Daar na werd de tocht voortgezet naar Egmond, waar pootjesbaden en zandgraven weer een ander soort vermaak gaf. In de terugreis werd Schoorl nog een paar uur aangedaan, waar het duin zijn gewone aan deel weer tot de feestpret gaf. Dat do versnaperingen niet ontbraken, is te begrijpen, terwijl heerlijk weer den eersten dag begunstigde. Den volgenden dag worden de beide laagste klas sen eerst 's morgens in de School onthaald. Vervol gens werd 's middags naar Bergen gereden en na zich daar een paar uur te hebben opgehouden bij den hoer Bruin, werd naar Schoorl gereden. Zoowel in Borgen als in Schoorl haalden de kleinen hun hartjes op en kwamen 's avonds ten volste voldaan thuis. Het weer, dat zich eerst ongunstig liet aan zien, hield zich verder goed. Een woord van dank aan allen, die hebben meegewerkt om de kinderen weer een paar genoeglijke dagen te bezorgen. NIEUWE NIEDORP. Vergadering van do Vereeniging ,,VolfcsOhdcrwijs* al hier, gehouden op Zaterdagavond 24 Juni jX in „De Prins Maurits". Voorzitter de heer J, 'Stammes, die mét welkom de vergadering opent. De waarnemende secretaris, de hëeflo A. Visser, leest do notulen, die worden goedgekeurd. De rekening van den penningmeester, den heer A. Visser, ts nagezien door een commissie, bestaande uit de heeren D. Wit Cz., J. KruijfE en J. Goet. Laatstge noemde rapporteerde dat de commissie alles in orde had bevonden, zoodat tot goedkeuring wordt geadviseerd. Onder die ontvangsten, die in totaal f 341 .oCh/a waren, f 141.50Vi batig saldo van vorig jaar begrepen. Do uitgaven hadden 3&167ya bedragen, zoodat tfeans het batig sal&> f 13.83 bt droeg. De rekening wordt goedgekeurd carter 'c dank penjning- nas otmXEtefc, Tot leden der "commissie, die volgend jaar de rekening zal nazien werden benoenla Üe heerejaj J, Zijp, D. Wit Qz. en P. Haringhuizen. Inplaats van de heeren D. Brouwer, {vertrokken eiü J. Stammes, (aftredend en niet herkiesbaar), worden als bestuursleden gekozen de heeren G. de Boer (Hoofd d. school te Moerbeek) en J. Keuken, alhier. Daarna komt de bespreking van het schoolfeest aan de orde. Een op de vorige jaarvergadering genomen besluit, waarbij was bepaald dat dit jaar geen reisje naar Amster dam voor d «oudere leerlingen zou plaatsvinden, wera herroepen en zal het reisje naar Amsterdam nu wel plaatsvinden. Daaraan zullen deelnemen zoo wordt besloten de leerlingen, die de 6e fcasse hebben doorloopen, hetzij dat deze leerlingen overgaan naar de 7e klasse of wel dat 'zij de school gaan verlaten. Wat het iaarhjksche reisje voor de jongere leerlingen betreft, stelt hot 'Bestuur van „Volksonderwijs'' 'voor, om dit jaar ook wel weer duinen en strand te bezoeken, maar met naar Schoorl te gaan, doch wel Ufc>~r Bergen en Bergen aan Zee en over Alkmaar naar huis, terwijl te Bergen de waterleiding zal worden bezichtigd. Alge meen wordt het reisplan voor het schoolfeest zoo goed gevonden en zal het rijtoertje zoo ook, naar me{Q[ verwacht, wel aardig zijn voor de kind :t in. Ais datum voor het houden van deze rijtoer wordt Dinsdag 25 Juli gesteld. Het schoolfeest 'voor de oudere leerlingen (het reisje naar Amsterdam), zal ook einde Juli pjaats vinden- Na rondvraag volgt sluiting onder dank, CALLANTSOOG. Vrijdag 23 Juni, 's morgens half 9, Stonden bij ïïe school alhier een twintigtaf"-rijtuigen, bestemd voor den rijtoer naar Schoorl en Bergen. Het jaalijksch schoolfeest kon dus ook nu doorgaan,; op de inteekeplijsten was heel goed ingeteekend: de financiën lieten niet te weascheü over. Spoedig hadden de kinderen hun aapgewezen plaat sen ingenomen- De proviandwagen, ditmaal niet met Adriaan Vader, maar met den alom hekenden Adriaatt Vos, onzen vrachtdienslonderpemer, werd beladen met kist en pakjes en in opgewekte stemming werd de reis aanvaard. Halt werd eerst gehouden bij: het gestrande oorlogsschip nabij Kamperduin. Hier werden 'de kinderen getracteerd. Te ruim half 12 kwam de stoet te Schoolt aan .in den tuin vap] den heer T. Timmerman. W;at hebben do kinderen genoten. Bespeeld, geklauterd, ge wandeld door Klein Zwitserland, gegeten, gedronken, alles volop. Daarna instappen voor de rit naar Bergen, naar den speeltuin „Duinvermaakf Van den heer D. Bruin. Ook daar dezelfde genoegens als te Schoon. De kleintjes maakten een wandeling onder geleide van de dames BrouwerMeijer en J. VaderBuis naar het dorp, de grootere kinderen onder hoofdgeleide van den heer Langhorst de heerlijke Bergerbosch wandeling Spar*- renlaanBergen. Nagenoeg alle commissieleden, rijders en verder gezelschap, namen aan deze wandeling deefj deze toch is voor Mein en groot steeds een attractie* Nadat alle kinderen nog eens extra getracteerd warep, tot slot een gebakje, werd ie ruim' 5 uur weer de terug tocht aanvaard over Groet, Zijpersluis en S+. Maartens- vlotbrug. Hier werd als gewoonlijk hél', gehouden, nog maals getracteerd en eerst te ruimf 8 uur kwamen allen in opgewekte stemming in het'dorp terug, waar het fanfare corps met opgewekte muziek net schoolfeest het „wei- kom binnen toespeelde, wat 'aap dit leest een prettig slotnummer heeft toegevoegd. De heer Langhorst dankte den heer Polderman, den directeur, en het fanfarecorps voor deze prettige verrassing, die door allen op zeen' hoopen prijs weid gesteld. Te ruim half 9 waren alle buitenkinderen verzorgd ca het schoolfeest, dat schitterend geslaagd mag heeten en weer een succes voor de is geweest, behoorde weer tot het verleden. OUDELUIS. (Wat zeker wel als een moot toeval is te beschouwen, kan worden gemeld, dat Me.j D. alhier, die het vorig jaar bij een^ reisje naar Schoorl haar gouden horlogp verloor in de Schoorlsche duinen, heden bericht optviug van iemand uit Heer Hugowaard, dat 'door een zijner kinderen bij een schoolreisje naar Schoorl eep| gouden horloge was gevonden met haar vollcdigen naam er ifl. Een jaar lang heeft het "dus in de duinen gelegen. BREEZAND. Zondagavond 24 Juni hield de Ned. Bond van Ar beiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbe drijf,, af deeling Anna Paulowna, eene openbare ver gadering in het lokaal van dén heer Jb. Borst. Nadat de voorzitter, de heer Van der Ham, de aan wezigen en, in het bijzonder de vrouwen welkom had geheeten, verkreeg de beer Kok van 's Gravenhage, bondspropagandist, het woord. Alom, zoo begon spreker, en steeds krachtiger is de reactie aan het werk en ook wij, landarbeiders, be ginnen dat meer en meer aan den lijve te voelen. Ja het schijnt, of men ons weerte rug wil dringen tot het peil, dat nu al jaren en jaren achter ons ligt, toen de landarbeider moest zwoegen en slaven van vroegen morgen tot den laten avond voor een loon, te weinig om te leven, maar te veel om te sterven, en in zinnelijke bedwelming zijn ellendig bestaan af en toe te vergoten zoekt. Dat ook hij nog rechten zou hebben, wie bekommerde zich daarover, wie dacht daaraan? Door organisatie zijn we dien allerdonkersten tijd gelukkig te boven gekomen. Maar laat ons waken, dat wo niet weer opnieuw tot dien treurigon toe stand worden teruggedrongen. Waar men er de kans toe ziet, daar zal men het niet nalaten I Wij zien het in dit gedeelte van don Polder aan do Bollcnjongons. Om de Zuid bijvoorbeeld hebben ze een contract, waarbij hun 26 27 gulden per week gewaarborgd is, Hier, op de „Kooiplaats" daarentegen wordt hun een weekloon van slechts 21 gulden uitbetaald. Hier zet men bollen uit met de ploeg, volstaat men dik wijls met arbeid van kinderen, Onze menschen vra gen meer loon, maar daarvoor blijft de patroon doof. Wel bevestigt hij een papiertje in het schaftlokaal, de mededeeling behelzend, dat de arbeider toch ,'s avonds in zijn gezin kan zijn. Maar wat helpt hem dat, vraagt spreker, als zijn loon te gering is, om er zich gelukkig te gevoelen? Voorts sprak de patroon op genoemd briefjo de hoop uit, dat zij hard zouden werken om met Gods hulp het bedrijf staande te houden. Jawel, hot doet denken aan do uitspraak van Multatuli: „Om geluk kig te zijn na je dood, moet je geloovon aan dingen die niet gebeuren kunnen, maar die gebeurd zijn voordat wij er waren". Ook Colijn troost de minderbedeelden met een ge lukkig hiernamaals en dat het leven maar is van voorbijgaanden aard. Doch wanneer ik mijn plicht doe en iodor hot zijno geef, dan meen ik, dat ik het ook hier op aarde een beetje goed mag bobben. Heeren lis die uii do petroleum

Schager Courant | 1922 | | pagina 1