Binnenlandsch Nieuws. ZENUWHOOFDPIJN. Brieven uit Engeland. Plaatselijk Nieuws. VOETBAL Marktberichte®. rondbrengt en dat de wet betaling bij den gemeente ontvanger eischt Verandering zal deze üiei mogelijk blijken. Hierna sluiting. DE DROOGTE. Men schrijft van de Oostelijke zandgronden aan het H.&bl. De ontzettende droogte van nu roafe tal vsü, vytfc&n achtereen heeft een zeer nadteoKgen invloed ap e.lite gewassen. Enkele onbeduidende buitjes, imdh-u iu?,n ze zooal wil noemen, hebben niet idfö mmsto gunstige, uitwerking op den bar drogen zandigcfc bodem dezer streken kunnen oefesrrón, Thans is do hooitijd aangebroken, maar de zeis der maaiers vinr.U i„. de meeste hooilanden zoo goed als geen gras. Att©%n de lager gelegen en goed bemeste doelen, maker» een gun stige uitzondering. Maar in doorsnee is de «^erste hooi oogst op een totale mislukking uitgeloopen. De enkele grasverkooplngen leveren dan ook aoor de fabelachtige hooge prijzen, welke besteed worden, een duidelijk bcekl van de economie schaarschte aan dit voedcrartikel. Panden gras, waarvoor men in «normale jaren 15 20 gulden betaalde, vinden nu koopers vajn. 70 80 gulden. In andere gedeelten is zelfs voor gold geen gras ci hooi te bekomen. Daar zijn reeds nu koeien op stal gezet, om met allerlei bijvocder nog eenigszins op peil te worden gehouden. Voor de veeboeren der .zandgronden fa dan ook de toestand zeer kritiek m de minder kapitaalkrach tigen onder hen en "fel de ew$rgroctf m^erdf.rhdd in tfczc streken zullen genoodzaakt zijn, vóór den "kc menden winter een belangrijk deel van htin veestapel af te schaffen. Want zelfs het gunstigste najaarsweer zou het groote tekort aan deugdelijk voeder niet vol doende kunnen aajnvullen. Doch niet alleen vbor de veehouderij, maar ook voor den landbouw dezer streken is de enorme droogte van, onberekenbare schade. Het 'hoofdgewas d© rogge staat er op de meeste akkers poovertjes bij: korte hal men, korte en slecht gevulde eren, waarbij nngmoed alle groeikracht ontbreekt. Het tweedes gewas, die 6ar< appelen, stonden aanvankelijk niet slecht, doch in den door en door muilen grond, waaruit alle vochtigheid zoo langzamerhand sverdwenen is, kuihnen de knollen zich niet ontwikkelen en begint 'het ioof te verdorren, alsof de oogsttijd reeds aanstaande is. Bij dit gewas echter kon voldoende vochtigheid nog veei terecht Brengen, iets, dat bij de gras- en hooilanden en de roggevelde» niet meer mogelijk is. -Jok de haver en gerat slaat nog niet op de helft van haar normale halmlengte evenmin als de boekweit. Komt er niet spoedig regen, d.w.z. veel regen, dan zullen deze gewassen yoor een groot deel totaal mislukken. Ook oe zoogenaamde tuingewassen en Öe koolsoorten geven een zelfde treurig beeld te aanschou wen. Heel wat boonenakkers kunfnen wel weer gevoeglijk worden omgespit- er kan 'hoegenaamd piets meer var. terecht komen. Maar, Zal men wellicht denken, is er dan niets, wat als goed gelukt mag beschouwd worden? En dan moeten we daarop antWGordeft: Helaas, "tioeh. Zelfs de ooftoogst, welke aanvankelijk een schat van vruchten beloofde, zal bitter tegenvallen. Door da droogte alleen valt dagelijks een regen van jonge vruchten neer, zoodal ten slotte de vruchtboomen een zeer gering beschot kunnen opleveren. Dat de treurige vooruitzicht^ op veeteelt-, land- en tuinbouwgebied nödeclig werken op den geest der bevolking, welke bij een en ander tbti nauwste geinteresseerd is, Spreekt van. zelf. Velen worden moedeloos door de geringe hoop op de toekomst en de drukkende belastingen, welke allen kwellen. In dit licht beschouwd, is het dan ook volstrekt jgcen wonder, dot de bewoner der zandgronden) >room ais hij is den hemel smeekt öm regen aa de regcerinfl om fiscale d.w.z. lagere "herzieningen. WIERINGERWAARD. Dinsdag hebben alhier de jaarlijksche premiek^.iringen plaats gehad van imerriön, veulens en jofege hengsten, met den volgenden uilslag. Voor het type trekpaard werden premiën toegekend als eig. K. J. Kaan, Anna Paulowua, f 60 etn f 25; Ada, cig. Wed. A. D. Groneman, Wieringerwaard, f 40. Ali, eig. dezelfde, f 60; Elsa, eig. dezelfde, f 40; Betsie, cig. H. Spaans, IColhorn, I 60; Qiarmante, eig. F. A. F. Groneman, Wieringerwaard, f 40; Margot, eig. dezelfde, f 40. Tuigpaarden: Memeveulens; Joletine, eig. G. W. Wai- bocr, Anna Paulowna, f 20; 1-jarige meniën: Ipro6ie, eig. dezelfde, f 20; 2-jorige hengsten; Hektor, eig. de zelfde l 50. 3-jarige meniën: Gratie, eig. Dezelfde, t*30 Gronaric, cig. P. Raap,' Harenkarspel, 'f 30; Grelie, eig. G. W. Waiboer, Anna Paulowua, f30; Grie, eig. C. D. Rezelmon, Aöna Paatowna, 30; 4—7-jarige merrie n: Ezuln, eig. D. Q. Rezefman, Anna Paulowna, f 40; Dedda, eig. F. A F.. Groneman, Wieringerwaard, f 40; Detrusa, eig. G. W. Waiboer, Anna Paulowm, f 60. De Keuringscommissie voor het 'type trekpaard be stond uit de heeren J. J.. van S trien «u P. den Ouden en voor het type tuigpaard uit de heeren A. Kooij, J. G. Coldcr en L. Zijlmons. WIERÏNGÈN. Rede van Mr. Oud, lid der Tweed» Eamn*?. Qn- M der werp: „Zijn beginsel getrouw." J.l. Maandagavond heeft Mr, Oud Kijn rode in de goedbezette zaal van den heer De Haan gehouden. .Ruim honderd personen waren aanwezig en heb ben twee uren achtereen gespannen aandacht naar dezen vlotten spreker geluisterd, Spr. begon er op te wijzen dat het voofl een onin gewijde kiezer, inzonderheid ook voor do vreuwen die voor het eerst ter stembus gaan, moeilijk Yalt een keuze te doen uit zooveel candidaten, niet al leen van verschillende partijen, maar ook van zoo vele belangen groepen. Spr. beval aan toch niet te stemmen op den een of anderen candidaat van een belangengroep, doch in ieder geval op een candidaat, die tot een partij behoort, welke een beginsel, een bepaalde richting voorstaat. Immers iedere partij, welke beginselloos is, geen bepaalde richting heeft, is ten ondergang gedoemd. Iedere candidaat eener belangengroep is in de Kamer, in de praktijk dus, tot werkeloosheid gedoemd. Wel zijn er weder nieuwe belangengroepen gevormd, de oude belan gengroepen, uit de vorige Kamer zijn zoo goed als alle weder ontbonden en de leden welke zitting had den voor die groepen, bij bepaalde partijen onder gebracht. De Economische Bond b.v. moest reeds half de vorige zittingsperiode de vlag strijken. Wel is hieruit de Vrijheidsbond geboren, doch deze heeft nog verleden week, bij de verkiezing der Eerste Ka mer getoond, geen recht van bestaan te hebben. Zelfs hun eigen candidaten hebben zij in den steek gelaten, ten bate van de Roomsch-Katholieken, de Anti-Revolutionnairen of 'de Sociaal-Democraten. En wat hebben de belangencandidaten, b.v. de landbouwcandidaat, de middenstandscandidaat, de weerbaarheidscandidaat enz., allen staande buiten de groote politieke partijen, voor den landbouw, voor den middenstand enz. kunnen doen? Letterlijk niets. Stemt daa^m op een partij met een beginsel, met een vast omschreven doel, Partijen waarin ook al lerlei specialiteiten zoowel op gebied van landbouw als visscherij, zoowel uit den middenstand als uit allerlei andere bedrijven zitting hebben. En op welke dier partijen moet dan worden ge stemd' Bij de linksche partijen treden drie op den voorgrond. De Vrijheidsbond, de Vrijzinnig-Democra tische en de Sociaal-Democratische. Bij den Vrijheidsbond is men nu reeds het spoor bijster. Dat niet alleen. Doch hoe ongelukkig komt die bond uit den boek. Mr. Van Gijn b.v. meent dat op bet militairisme of marine niet veel te be zuinigen is. Daartegenover meent die Mr. van Gijn, dat de Zuiderzeewerken, welke aan duizenden werk zullen verschaffen, een werk dat ten allen tijde ten zegen zal komen van staat en volk, productief in al zijn deelen, ten behoeve der besuinJguig moeten wor den fttOPffHfrt Zoo heeft de Vrijheidsbond ook reeds in andere dingen getoond een conservatieven hem te bezitten, waaraan geen enkel bestaansrecht mag worden toe gekend. De socialisten sturen onomwonden aan op de so cialisatie van allo bedrijven; de rechtschc partijen zijn militairistischer dan ooit. Wel hebben de R.- Katholieken een neiging tot vermindering van uit gaven voor leger en vloot, doch haar verbond met andere reebtaebe partijen doet hen voor alle oor- logs-hegrooting- en marine-uitgaven stommen. En zoolang die uitgaven niet verminderen, blijven wij in het Dank zij den onvermoeiden strijd van de Vrijrin- nigr-Democraton, werd de vlootwet, die milliocnen en nog eens millioeneu sou hebben met zich ge sleept, nog net bijtijds onthoofd. Wel zal er weer worden getracht oen nieuwe vlootwet, die niet min der met zich zal ale6pen in de nieuwe Kamer te brengen en er door te krijgen; wel zal weer wor den getracht volgens het stelsel Van Dijk, ons staand leger verdubbeld te krijgen, doet do Vrij zinnig-Democraten zullen, met alles wat in hen is, tegen dat maatschappelijk kwaad, tegen de milli- oenen wegsmijterij in dien put zonder grond mot onversaagden ijver blijven strijden. Het verleden dezer partij geeft aan wat men ia de toekomst aan haar zal hebben. Ongebonden aan eenige andere partij, heeft ze sterk gestaan in het verleden en kan zij doelbe wust de toekomst tegemoet gaan. Met volle vrij heid kan dan ook van deze plaats den kiezers worden toegeroepen: „Stemt tip de Vrijri<3ig Daagten". Zijn beginsel getrouw. Met een hartelijk woord van dank door den heer O. J. Bosker aan den geachten spreker vooi; uijn keurige rede, werd de bijeenkomst gesloten, OUDKARSPEL. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, spreekt, daartoe uitgenoodigd door de afd. S.D.A.P., de heor A. H. Gerhard Zaterdagavond in het lokaal van den heer Vis. Waar de heer Gerhard aan den Langendijk een oude bekende is, we hebben slechts 6© herinneren aan een der voorlaatste verkiezingen, waarbij de heer Gerhard, na aanbeveling door de afd. Bond voor Staatspensionneering, alleen te Oudkarspel bijne 150 stemmen behaalde, twijfelen we er niet aan, of velen zullen de gelegenheid te baat nemen deze oud© vete raan weer eens te hooren. NOORDSCHARWOUDE. In tegenstelling met ons overzicht van Zaterdag, betreffende de komende burgemeestersbenoeming wijst de beer Kooij er ons op, dat er voor hem geen lijst gecirculeerd heeft en daarop dus g8en 90 hand- teekeningen kunnen voorkomen en hij daarop ook niet het minst gesteld was. Naar aanleiding daarvan hebben we ons tot onze zegslieden gewend, waarbij bleek, dat dit volkomen juist is. Er hoeft geen lijst gecirculeerd. Alleen werd de mogelijkheid geopperd, dat de heer Kooij namens de 90 loden van do V.-D. Kiesvereeniging zou kunnen worden aanbevolen, wat den toestand niet juist zou weergeven.. Hot blijkt, ons nu, dat we een verkeerde conclusie trekken en herstellen gaarne dit onjuiste deel van ons over zicht. OUDE NIEDORP. Onze plaatsgenoot, de heer J. van Zoonon Dz., slaagde voor het te Utrecht gehouden voorbereidend examen in de gemeente-administratie. OUDE NIEDORP. Ternauwernood is de straatweg weer eenigszins hersteld van de door de waterleiding aangerichte ver woesting, of opnieuw moet zij worden opengebroken doordat met het leggen der huisleidingen begonnon is, Het zal waarschijnlijk een opluchting zijn, wan neer het water maar goed en wel in huizen is te krijgen WIERINGEN. Tot lid van den Zuiderzeevifischorijraad is bij K. B. herbenoemd de heer M. Kooij Pz. to de Haukes alhier. WINKEL. Dinsdagavond vergaderde de afdeeling Winkel van het Centraal Genootschap Kinder Herstellings- en Vacantiekolonies, afd. Winkel. Er waren sléchts wei nig leden opgekomen, maar het was ook geen bost weer, misschien was dit wel de oorzaak. Na opening der vergadering en het lezen der notu len en mededeeling van enkele ingekomen stukken van huishoudelijken aard, wordt de rekening van do penningmeesteresse nagezien en in orde bevonden. Batig saldo 15.56^, daarbij gevoegd de voor 1922 ge- inde contributie durft men het aan, twee kinderen dit jaar uit to zenden, waarvoor plaatsing is verze kerd in het Rivierhuis te de Steeg, op 13 Juli a.8. Willen de kinderen er een tijd van 34 dagen ver blijven, dan is echter versterking der geldmiddelen noodig en vanwaar? Het bestuur had in de laatste dagen reeds verscheidene nieuwe leden weten te werven, en hoopt nog meerdere bereid te vinden. Wie helpt hen? Vergeet ook niet de vlaggetjesdag, welke straks ge organiseerd zal worden. Tot bestuursleden werden herbenoemd mejuffrouw A. Kluijver en, de heor J. C. A. Nijcnhuis Ockhujjsen. WINKEL. De laatste dagen voor de verkiezingen tracht elke partij nog door woord en geschrift de kiezers te overtuigen van hare goede bedoelingen en daarvoor waren Maandagavond verscheidene opgegaan naar de kolfbaan van den heer P. Bakker, waar volgons bekendmaking zou spreken de candidaat der S.D.A. P. de heer Du ijs -en de heer Ven Wft«rd*>n. Cieen de zer sprekers was echter verschenen, de eersto niet omdat hij een spreekbeur te Twisk moest vervullen, de tweede niet, wegens ongesteldheid. De verkiezingsrede werd nu gehouden door den heer Van der Val. Van gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. EEN OPLICHTER AANGEHOUDEN. De pseudo hoofdingenieur bij de Staatsspoorwe gen, zich noemende P. K. Parime Bergmann uit Utrecht, verdacht van verschillende oplichterijen te Bergen (N.-H.) gepleegd, is te Hilversum aangehou den. In een café aldaar wekte hij wantrouwen, door dat hij niet kon betalen. Men waarschuwde de po litie en daar hij den oorsprong van de verschillende- te Bergen gekochte goederen niet kon opgeven, viel hij al spoedig door de mand en werd in voorloopige bewaring gesteld. Het bleek een bekende oplichtor te zijn, Kok geheeten, een gewezen stoker- der spoor wegen, die op deze wijze in zijn onderhoud trachtte te voorzien. Hij is in hechtenis genomen en zal naar Bergen ter confrontatie worden overgebracht. Gedu rende de Pinksterdagen schijnt hij ook te Wierin gerwaard verschillende oplichtingen te hebben ge pleegd. SLAPTE. Naar „De Msb". verneemt zullen wegens slapte een groot aantal losse werklieden tegen 1 Augustus wor den ontslagen aan de Artillerie Inrichtingen te Delft. Hetzelfde blad verneemt, dat op de stoomschoen- fabriek van Gebr. de Graaf f te Waalwijk gisteren het gebeele personeel naar huis is gezonden. Bij de N.V. voorheen Jos. Groenen werkt men drie dagen per week. Bij de firma Timmermans van Turen- hout, J. Blok en G. Blok 5 uur per dag, terwijl op bij na alle fabrieken de personeelen door ontslag aan vankelijk! zijn ingekrompen. VAN HET DAK GESPRONGEN. Gisteren is een 47-jarig man van het dak van het hotel Rijnland, in welk hotel hij vroeger verblijf hield, naar beneden gesprongen, met het gevolg, dat hij met een ernstige schedelbreuk van de straat werd opgenomen. Naar het academisch ziekenhuis ver voerd, is hij daar spoedig overleden. D9 man was eenigen tijd in het gesticht Endegeest opgenomen ge weest. doch nu weer ontslagen. VOOR HET BOERENBEDRIJF. Met bot oog op den toestand in het'boerenbedrijf iö Friesland beeft bat bestuur van de Frigscite Maatschappij van Landbouw zeer belangrijke besluiten genomen. Het stelt voorop, dat liet in geen geval stappen wenscht te doen, om te komen tot een weltelijkcn maatregel, die kwijtschelding van een zeker gedeelte van alle huren zou beoogen, of een hiermede overeenkomend ingrijpen van overheidswege in de loopend© verbintönisseh. Het besloot zich tot de eigenaren van landerijen in Friesland te wenden met verzoek, zich zooveel mogelijk persoonlijk met den huidigen toestand op de hoogte te stellen er? dezen met'de huurders te bespreken- Aan de efdeelingen wordt gevraagd; zoo noodig, be paalde- gevallen; waaria- ©nistig© moeilijkheden t.e& ge volge van de paeb.tovereenkbmater rijn gerezen, tor kennis van het bestuur der Maatschappij te brengen. In verband met het weinige gras zal metbehuip van het Voederburenu dor Maatschappij zoo spoedig mo gelijk een proef genomen worden met'het volgen van een wijze van voeding, waarbij goen hooi gebruikt wordt. Het bestuur heeft zich verconigd met hot rapport dar Commissie ad hoe uit het Landbouw-Gomité betref fende het nieuwe ontwerp-Jachtwet. Waar o.m. de Friesche Slagershond bij aankoop van slachtvee 1 pCt kort, in verband met de VJeeschkeurfntg, waarschuwt het bestuur tegen deze willekeurige en eenzij dige behandeling en raadt aan, daarmede bij den ver koopprijs rekening te houden. ARRONDISS. RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 27 Jum 1922. Uitspraken: J. Landman en Joh. 'Klee, Amsterdam, poging tot diefstal met inbraak, nadere Instructie gelost. W. Klarenboek, Alkmaar, diefstal, f 10 of 10 d. h. E- Muntjewerf, Beenwfer, vernieling, f 15 of 15 d. h. J. Langedijk, t'rsem. mishandeling, f 25 of 25 d. h. B, Vlessing, Alkmaar, mi*handeling, uitgesteld tot 5 1. Tamis, St Pancras, vernieling, f 20 of 20 d. h. T. de Jong, Zuidscharwoude, niet verschijnen voor den keuiingsraad voor militie f 15 of 15 d. h. Joh. T. Boots, SpiÓrdijk, mish. f 50 of 50 d. h. Andr. v. d. Rol, Hoorn, vernieling 10 of 10 d. h. P. J. Baas, Hoogkarspol, ontduiking van betaling van uitvoerrechten f 100 boete of 30 d, n. ZUIDSCHARWOUDE. Dat 's ficg de .moeit©: In éfn huisgezin ^ntvlhgon 7 personen, man, vrouw en 5 kinderen, die kiesgerech tigd zijn, een oproepnigskanrt om te stemmen. Als 'da R. K. Partij, waartoe alle leden van dit huisgezin bc~ hooren, veel zulke gelukkigen telt, dan kan dit eein aardige doorslag geven voor de verkiezingsbalüns naar rechts - ZUIDSCHARWOUDE. Onder voorzitiersehop van den heer J. Kroon, hield' de afd. van den Vrijheidsbond een openbare vergadering ten lokale van den heer P. 'Kramer. Aangekondigd waren 2 sprekers, de heeren Groenwoud en De Boer, waarvan alleen de laatste aanwezig was. Dez« •Ontvouwde het program van den Vrijheidsbond, zooals dit op meerdere plaatsen in Ncord-Holland reeds is geschied en waarvan verslag in de Schager is verschenen. Er waren pl'.m. 20 personen aanwezig, waarvan mog een 5-tal andera-geor- ZUIDSCHARWOUDE. Alhier doet zich weer een hieuw geval van typhus yvoor. BROEK OP LANGENDIJK. Tot onderwijzeres aan de Bijzondere school is be noemd mej. Ooijevaar te Haarlem. WIERINGEN. Zooeven bereikt ons per telefoon het ontstellend bericht, dat de heer L. C. Kolff, burgemeester al hier, gisteravond eensklaps is ovorleden. 's Middags nog met zijn wethouders vorgaderd hebbend, was de hoor Kolff nog volkomen in orde en thans deze on- vorwachto slag. Men kan begrijpen, dat dit plotse linge sterfgeval algemeen groote ontroering heeft verwekt. Burgemeester Kolff stond voor de tweede maal sinds 1 September 1920 aan het hoofd dezer ge meente en was hier een zeer gezien en bemind man. Zijn heengaan wordt hier dan ook diep gevoeld. WIERINGERWAARD. Maandagavond waren oen 40-tal ingezetenen, waaronder 2 dames, bij don heer Schouten gekomen om te luisteren wat do heeren Haringhuizon, Burge meester alhier en Teu nissen, Redacteur van Land en tuinbouw van het N. v. d. Dag, ons zouden ver tollen over de Plattelandspartij. De heer K. A. Kaan, als waarnemend voorzitter van het voorloopig comité, opende de bijeenkomst. Waar wij van dezelfde lozing te N. Niedorp gehou den, een uitvoerig verslag hebben gegeven, meenen wij daarnaar to mogen verwijzen. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 24 tot 27 Juni 1922. Geboren: Gerbrand, z. v. Cornelis Rampen, en van Catharina Margaretha Kruit. Anna Petronclla Ca- tharina, d. v. Theodorus Tesselaar en van Anna Jo- hanna Alkemade. Getrouwd: Jan van Teulingcn, 21 j., arbeider te Winkel en Aagje Dekker, 21 j., zonder beroep, te Zijpe. Vooral huismoeders hebben hiermede te kampen, ovenals met Zenuwkoorts, Zenuw m de tanden. Fre- co's Zenuwhoofdpijnpoeders geven U een weldadige kalmte, nemen de koorts en hoofdpijn totaal weg, weigert beslist minderwaardige poeders,- doch neemt uitsluitend die met den naam „FRECO", per poe der 8 cent. per doo9 h 25 stuks f 1.70. Verkrijgbaar bij: N. Noot, Julianadorp; J. Boekol, Callantsoog; L- v. d. Oord en F. Randwijk, 't Zand; D. de Graaf en H. Borst Breezand; P. Neuvel, P. Muntjewerf, G. de Jong, Anna Paulowna; M. v. d. Klooster, Kolhora; Wed. K. Sta pel, Winkel; J. Kruif, N. Niedorp; Drogisterij „Het Groene Kruis", Schagen. Voor engros Gebrs. Rot gans, Schagen. Heemstede, 24 Juni 1922. Veel is in den loop der eeuwen geschreven over gevangenissen, en veel is, zeer zeker in niet genngö mate dóór dat vele schrijven, in de inrichting er van veranderd en verbeterd. Diekens is een te goede bekende, ook in ons labd hoewel het tegenwoordige jonge geslacht niet veel met hem op schijnt te hebben om niet terstond in onze gedachten te komen, wanneer wij spreken over schrijvers over gevangenissen. Al was het alleen maar dat wii ons Hckwick herinnerden, dio in de gevangenis werd gezet wegens zijn weigering om "de hem opgelegde schadevergoeding te betalen voor het breken van oen trouwbelofte aan zijn kostjuffrouw, een trouwbelofte, die de arme man nooit had gegeven. Wij herinneren ons, hoe de onvergetelijke Sam Wélier, Pickwick's trouwe dienstknecht, zijn meester daarheen volgde, hoe hij er andere kennissen aanhol en eindelijk do trouwlustige kostiuffrouw zelf. Waarom was het Dickcns to doen, wanneer hij zijin karakters in de gevangenis bracht? Als kind had de schrijver kennis gemaakt met de Marshalsea, een gevan genis voor schuldenaars in het Zuiden van Londen, waarbeen zijn vader gebracht werd, toen de kleine Charles tien jaar oud was. ontbijt en avondeten gebruikte hij bij zijn ouders in de gevangenis. Overdag plakte hij etiquetten op schoensmeerdoosjec, in een fabriek vtih een familielid maar de Zondagen bracht hij „thuis' door. Die tijd, de ellende .die hij om zich heen zag, maakte een diepen indruk op Diekens. Het moet een onvergetelijke dag voor hem geweest zijn, toen de Marshalsea in 1849 werd gesloten, en zeer zeker mocht hij zeggen daartoe dom" zijn boeken te hebben bijgedragen. Minder bekend misschien dan Diekens fh óns land Is Charles Reade. Reade's, It is never too late to Mend, verscheen in 1856, en is, voor een groot gedeelte althans, geen aangename lectuup De beschrijving <!ic Reade van het Engelscho gevangenisleven in die dagen geeft, van de gewetenlooze monsters, die er als directeur of bewakers een onbeperkte heerschappij uitoefenden over een aantal weerlooze slachtoffers, van de ongeloof lijke mortelingen, soms eindigend met den dood, waaraan de gfivasgeoen blw&tonden, doet eiken lezer ook nu nog de horen to boigo rijzon, 1 Zeker, gevangenissen zijn nog steeds noodig. Helaas' Doch de geest van den tijd is, het 'gedwongen verblijf er in althans niet tot een marteling te maken. Zónder natuurlyk 'lo vervallen in het 'omgekeerde, zoodat een kortere of Langere opsluiting bij een zeker gedeelte van onze medemenschen als een adhgéhamc vacanlie-oiit- 8panning zou kunlnén worden beschouwd. Of er dergelijke gevangenissen beslaan? Daarover zou men een en ander kunnen lczeh in South Sea Rernini.s- cenos, door T. R. St.-Johnston. Het 'is waar, het paradijs voor misdadiger», waarover Coloncl St.-Johnston schrijft, ligt biet naast de deur, zooals do titel van het bock 01 doet vermoeden. Wij moeten er voor gaan nnar de Fiji Eilanden, ten Noorden, van Nieuw Zeeland. Doch een maal daar en opgesloten, zou icdero dief tevreden zijn met zijn lot. Ook hu nog, maar zeker enkele Jaren geleden. Want het is nog niet zoo heel lang gclcdon, dat de Fiji- gevnngenis eenig was in haar soort. Een gevangenis is een gevaingéhls niet waar? Dat wil zeggen, ze heeft, bij andere gemakken cn ongemak ken vier muren on een dak. Toch niet. De Fiji- gevangenis telde tot voor korten tijd niet vier doch drie muren. Waarom ook vier. als do achterwand toch werd gevormd door een zachglooiende heuvelhelling? En zoo gingen de Fijlaanscho misdadigers de kast in. In den voormuur werd een zware ijzeren deur ontsloten en met veel zwaarwichtigheid weer gesloten, waarna de tfüistroostige zondaar zich 'bij zijn arme Iotgenooten voegde, aio, óf gezellig bij elkaar zaten, babbelend en rookend, óf als ze botanisch waren aan- gelegd, pp den heuvel aan het bloemetjes plukken waren. NatUtnljjk konden ook over den heuvelrand klimmen en .het laöd ingaan, moer waarom zouden ze het doen? Ten eerste was het verboden. Verberging voor langen tijd was onmogelijk. Groote sleden zijn. er niet,, cn zonder ecnigon twijfel zou de voortvluchtige gevangene enkele uren later weer door de zware ijzeren deur caat êütinen, of buitcJfl. werden geleid. En tch tweede was het er veel te goed in de gevangenis. Aange naam verblijf, goede kost, gezelligheid. Doch wij leven in een tijd van vooruitgang en Fiji wil niet achterblijven bij do rest van do wereld. Dus werd een jaar of wat geleden <Io vierde muur van 'de gevangenis gebouwd. Tot groot misnoegen va:n de bewo ners ,ctie deze behandeling niet hadden verdiend. Als zij 'nie-. wegliepen, waarom dan dien vierdei muur te zetten, dat bewijs van wantrouwen? Doch er was meer. Hoe weer thuis te komen, na eon uitstapje in de buitenwereld? Want het gat in het dak was heel ge makkelijk om naar buiten te gaan, doch niet zoo comfor tabel voor de thuisreis. En toen de vooruitgang zoover werd gedreven ,dat bok het gat werd dichtgemaakt, was de droefenis in de gevangenis compleet. Dien eersten avond van werkelijke afsluiting weerklonk uit het gezelschap van vergaderde opgcslotenen een droefgeestig gezang. Het was Cen ^ballade, gemaakt door den dichtcr- zanger van het gezelschap. Op hartroerende wijze werd er in verteld, hoe het gat was ontdekt, hoe de timmerman, kwam om het te maken, hoe zij, de gevangenen, nu van hun vrienden waren aTgcsloten. Het "lied bewoog de buiten het vroegere lustverblijf staande luisteraars tot tranen. Doch het gSt bleef gcslótcu. Evenwel, ook daaraan ziin de Fiji-gevangepen hu gewend, en met evenveel gelatenheid als vroeger gaan zij ook thans hun tijdelijk verblijf in. Eigenaardig is de moeilijkheid, waarin de rechter af cn toe verkeert, om plaats voor iederen gegadigde te vinden. Kon metn nu is het eenige wat je te doen hebt, liet te„keri-keri"v, d.w.z. het te verzoeken aan een welgestelden buurman, dio dit vorzoek, volgens de gebruiken des lands, onmoge lijk zou kunnen weigeren. Niemand zal verwachten, dat een gevangene op do Fiji-eilanden eenige wrok gevoelt tegenover degehen^ die hem van zijn vrijheid hebben beroofd. Niets van dien oarcl. Met de bewakers staat hij ook op zeer vriend- schoppelijken voet. Als de gevangene van nogal hooge afkomst is, draagt de bewaker zijn spa voor hem uk. wanneer het "werk voor den dag begint. En om de ver veling van het toekijken te verdrijven, gebeurt het vaak, dat 'bewakers en gevangenen samen vroolijk aan defi arbeid zijn. O, het is een gezellige boel daar op" de Fiji-eilanden. Als cen bewijs van de goede geaardheid van de Poly nesische gevangenen, kaïn ook het volgende dienst doen. Bij een diner in de wonilng vah den Gouverneur waren een aantal opgeslotenen onder de hoede van een bewaker gerequireerd om om te yrasschen. De bewaker zorgde er voor, da.t elk wijnglas volkomen leeg in handesi vah de omwasschers kwam, zoodat hij ten slotte in vredige sluimering op den keukenvloer ter neder lag. De orn- wosschcrij gino evengoed haar go^g. Na afloop van het feest namen de gevangenen, hun oppasser op, nameh hem mee naar hun aller verblijfplaats en legden hem te bed, om zich daarna ook zelf ter ruste te begeven Dit dienst doen bij den gouverneur is in onze mo derne tijden ook al afgeschaft, zooals zoovele goede, oude gebruiken. Desniettemin spreekt een; ontslagen gevan gene op de Fiji-eilanden over den tijd, waarin hij was opgesloten, nog steeds ajs van: „loep ik zes maanden in regceringsbetrekking was." GEEN BELANGSTELLING. Do openbare vergadering, waarin de heeren Van Wijngaarden en Breebaart zouden spreken, over de beginselen der Democratische Partij, is Dinsdag avond wegen gebrek aan belangstelling niet doorge gaan. De heer Breebaart deelde mede, dat de verga dering nu op den 4en Juli zou plaats hebben. OUDE NIEDOBP. Zondag had een wedstrijd plaats tusschen V.V.V. ni en Blauw-Wlt I. Hoewel het een zeer spannende strijd was, en beide doelen van tijd tot tijd zeer be dreigd werden, bleven doelpunten uit en was de stand bij het einde 00. WARMENHUIZEN, 27 Jum 1922. Schobche muizen I 8.10 a l 13.70. Drielingen l 320 a f 4.80. Aanvoer: 51750 Kg. aardappelen. AMSTERDAMSCHE EIEÏÏENVEIUNG. 26 Juni 1922. Aanvoer 133.207 eieren. Hoogste prijs f 8.50; laagste prijs f 5.50. Handel vlug. NOORDERMAKKTBOND. Noordscharwoude. 27 Juni 1922. Schotscnc muizen 6.90 a 11.60. Drielingen 2.60 a 1 4 Kleine I 1.50 a 1.00. Bloem kool 18. Aanvoer 26 Juni: 71407 Kg. aardappelen. 68 stuka bloemkool1. LANOENDIJKEH GROENTEN VEILING, Br. on t, 27 Juni 1922. Wortelen f 3.70 a 5.70. Scholseho muizen f 5.80 u 15.30. Schoolmeesters 9.20 a f 14 40 Drielingen 2.50 a f 6.50. Klcino f 1.60 a 1.80. Aanvoer: 22270 bos wortelen, 296.000 Kg. aardappelen 22.000 Kg. driel. aardappelen. PURMERENIy 27 Jum 1922. Aanvoer en prijzen van heden: 21 stapels fabrieksbaas 53 per 50 Kg. met rijksm. t 58, 55 slapcls boerenkaas f 53, mei rijksmerk 58, 1 stapel commissickkaas met njksmerk 47, 3 stapels Goudschc kaas f 50, met rijksmerk 52. 1265 Ka. boter I 2 40 tot f 2.50, 533 runderen wa. 285 velte f 0.85 tot f 1.40 per Kg., handel vlug. 228 melk- en gelde koeien f 150 tot f 400 per stuk, handel matig: 20 slieren: 64 paarden 200 tot I 300, handel vlug; 244 vette kalveren f 1.40 tot t 1.60 per Kg. 304 nuchtere kalveren waarvan slnchtknlvorcn f 10 tol 1 40 en lokkalveren 1 16 tot f 32, handel stug; 405 vette varkens voor de zouten! I 0.92 tot f 0.96 per Kg., voor de slacht 0.94 tot f 1.02, handel matig; 28 magere varkens f 26 tot f 48. lionael vlug. 666 lammeren f 12 toi f 20 handel 18 bokken. Kipcicrcn I 7 tot f 7.50. Eendeieren f 0.vu i)er 100. ANNA PAULOWNA, 27 Jum 1922. Groote aardappriea l 8,10 n f 12. Drielingen f "3.7Q

Schager Courant | 1922 | | pagina 2