Alifiüi Nieuws- LIJST 19 Belasting-Politiek. Mr. P. J. OUD, STEMT WOENSDAG ALLEN OP en kiest hiervan den 3en naam STEMT VóóR 12 UliR. Dinsdag 4 Juli 1922. 65ste Jaargang. No. 7052. Uitgevers t N.V. vl THAPMAN 8- Co., Sctiagen Binnenlandsch Nieuws. Twlnk SCHAKER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal por week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ Inzending tot 's morgens 8 »ur, worden Adver- leutlön nog zooveel mogelijk In bet eeratultkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. no. 20 PrljB per 8 maanden 11.86. Losse nummere 8 cent. ADVBRTEN- TISN van 1 tot 6 regels 11.10, Iedere rogel meer 80 cent (bewljsne. Inbegrepen). Grooto letters worden naar plaatsruimte berekend. In ons vorig nummer hebben wij uiteengezet, dat bezuiniging op de Rijksuitgaven gebiedend noodza kelijk is en tevens laten zien, hoezeer de bozuini- gingslouze, die sommige partijen thans aanheffen, met haar daden in strijd is. Wij willen hot ditmaal eens hebben over de belas- tingpolitiek. Dit is noodzakelijk, omdat ook op dit punt door verschillende partijen, in het bijzonder door don Vrij heidsbond, een voorstelling van zaken wordt gege ven, die met de werkelijkheid geheel in strijd is. Zoo wordt telkens weer do heer Dresselhuijs ons ufgoschildord als de man, die den strijd aanbindt tegen de hooge belastingen. liet eerste propagandanummer van „De Vrijheid" vertoont ons zelfs den hoer Dresselhuijs in de ge daante van den ridder van St. George, dio den draak bestrijdt. Do draak die door dezen modernen ridder bestreden wordt, vertoont twee koppen, die van No- lens en Troelstra. Het lichaam van het ondior be staat uit drie belastingen; de tabaksbelasting, de verhoogde grondbelasting en de hooge inkomsten belasting. Met deze plaat wil men dus den indruk wekken dat de Vrijheidsbond togen deze belastingen gestre den heeft. De waarheid is echter anders. De Tabaksbelasting is ingediend door den Vrij hei dsbonder Treub. liet krachtigste werd zij bestreden door den Vrijzinnig-Domocraat Oud. Bij de stemming stemden allo Vrijzinnig-Democraten tegen. Toen wa ren van de 15 Vrijheidsbonders 9 afwezig, terwijl er eveneens 9 Sociaal-Democraten en alle Communis ten ontbraken. Indien deze allen op bun post waren geweest, zou de wet zijn verworpen. Blijkbaar durf den de Vrijheidsbonders niet tegen stemmen, omdat hun eigen voorman Treub de ontwerper van de wet was. Met de grondbelasting ging het niet anders. Deze schromelijk onbillijke wet, die het landbouwbedrijf in dezen toch al zoo moeilijken tijd nog een extra knauw zou hebben gegeven, was eveneens Ingediend door Treub. Bij de behandeling in de Tweede Kamer toonde de Vrijzinnig-Democraat Oud in een uitvoe rige redevoering aan, hoe schandelijk onrechtvaar dig deze belasting was. Hij vond den Vrijheidsbonder Treub tegenover zich, die de belasting met hand en tand verdedigde. Gelukkig werd zij als gevolg van de beginselvaste bestrijding der Vrijzinnig-Democra ten verworpen. Do hooge inkomstenbelasting, die de Vrijheidsbon der Dresselhuijs heet te becli.jden, werd ingevoerd op zijn eigen aandringen. In December 1918 bezwoer hij de regeering allerlei maatregelen te nemen, die tezamen een kleine 300 millioen zouden kosten. Het geld daarvoor kon de minister van Financiën, zoo zeide Dresselhuij. vet vinden, door de inkomens zwaar te belasten. Daarentegen verzette hij zich te gen het Vrijzinnig-Democratisch voorstel om een heffing-in-eens toe te passen ten laste van het groot kapitaal. Had men dit voorstel aangenomen, dan- zouden thans de belastingen in Nederland aanmer kelijk lager zijn. Zoo is het ook met andere belastingen. Het on rechtvaardige registratierecht op do veilingen van landbouwproducten werd ingevoerd onder minister Van Gijn. thans een der vooraanstaande Kamercan- didaten van den Vrijheidsbond. Uit dr: alles blijkt, hoeveel de verkiezingsleuzen •-an den Vrijiïfddsbond waard zijn. Zoo heet het ook, dat. Dressr.ihui s bestrijder is van de politiek dor rechterzijde. Bij de Forste Kamerverkiezing dwingt hij echter de leden der Provinciale Staten van Noord Holland de verkiezing te bevorderen van vorschil- lendo anti-rovolutionnairen, Christelijk-llistorischen «n Roomsch-Katholieken. Het is droevig het te moeten zeggen., doch do Vrijheidsbond heeft getoond in de laatste maanden dat het vrijzinnig beginsel bij hem niet moer veilig is. De vrijzinnigen in Noordholland zullen dan ook op 5 Juli, Woensdag a.s., wel laten zien, hoe zij over dit optreden denken. Zij zullen met ons stemmen op lijst 19, op den derden naam van bovenaf. op dat is een aanhanger van een beginselvaste politiek. EEN CRISIS IN DEN TUINBOUW IN N. LIMBURG. Ken dor medewerkers van het Hbld. schrijft: u Yv00j? d,e stfw'8 minder wordende betaalkracht van t Duitsche volk word roods lang de toekomst voor do Noord-Limburgscho tuinders zeer donker inge zien. Sommige optimisten meenden wel, dat er an dere afnemers, dan de Duischors zouden kunnen worden gevonden, maar deze hoop bleek ijdol, zoodat z.i' h thans oen crisis in vollen omvang hooft geopen baard, en voor do Venloscho tuinders een toestand is geschapen, als vroogor nooit gekend. Een der hoofdproducten der Venloscho tuinders, do kropsla, is momenteel totaal waardeloos. Voor prima qualitett krijgt men hoogstens 10- 20 ets. por 100 krop; een bedrag waarvau hot steken en aanvoe ren der sla niet eens hokostigd kan worden. De tuinder spit do sla dan ook maar weer onder do aarde en zoo zijn momenteel reeds honderd dui zenden kroppon sla vernietigd. Sommige tuinders hebben voor hun port alloon roods meer dan 20.000 kroppon ondorgospit. P" eorsto poriodo is voor do Vonloscho tuindors dus totaal verloren, I)n flnancieole govolgon mogon uit do volgondo cij- fors oenigszins blijken: De omzet aan do Vonloscho Veiling bedroog in do eorsto wook van Juni 1921 f 30.000; in do oorsto Juni- wook van 1022 Slechts f 10.000. Do tweede week van Juni 1921 bracht op f 80.000, togen f 10.000 in dat jaar In do dorde wook van Juni 1921 word voor f48.000 omgezet: thans slochts f14.000. Over drie weken dus oon verschil van f74.000. welk nadoel uitsluitend komt voor rekening der Venloscho tuinders. En de voortgang van do crisis zal zich ook in an- doro producten oponbaren. Do poon met een prijs van f3—4 per 100 bos dokt da koston lang niet. De vooruitzichten voor vroege aardappels zijn zeer slecht. Blijkens de medodeelingen van buitenlandsche tuinbouwconsulenten zijn de toestand en de eigen productie in Duitschland en België van dien aard, dat van oenigen botoekenenden afzot naar dio lan den geen sprake kan zijn. Groene erwten houden zich op peil, wegons vraag voor consorven, doch daarvan is het beschot nu woer te klein. Van stamboonen neemt in den beginne 't eigen land heel wat af, zoodat dio wellicht de eerste weken stand zullen houden, maar als mon ook el ders aan den pluk is, zullen ook do stamboonen wel niet aan de algemcone malaise ontsnappen. De augurken, waarop de laatste hoop is gebouwd, staan best, maar wie zal de grovere soorten, zoo ze straks eonigszins in massa afkomen, afnemen, wijl in den regel alleen Duitschland zo koopt? VERKIEZING IN DE KINDERKAMER. Moeder, hoor eens, gisteravond Hoorde ik van Tante Chris, Dat het op aanstaande Woensdag Ovoral vorkiezing is. Mooder, wat ls een verkiezing? Mag dan iodereen iots kiezen? Vader ook? Wat kiest U Moe? Moedor bracht Jan op do hoogte (Zoo good on zoo kwaad als 't ging) Van 't principe der verkiezing. Eon vorklezmgs-regelirig. Jantje snapte er niet veol van En inééns, toen Mooder zei, Dat zij vroegor nooit mocht kiozen, Keek hij twijfelend op zij. Ernstig zat hij na te denken En zei na oon korte poos: Ik vind het fijn, dat U toch vroeger Lekker stikum Vader koos. Clinge Dooronhoa, in de Telegraaf. DOODGESLAGEN. De 22-jarige A. J. J. uit Haarlem, ls onder Velson in aanraking gekomen met een draad van do electri- scho straatverlichting, die door het onweer was los geslagen. De man was dadelijk dood. een buitensporig leven leidde. Er werd oen brief op hom bevonden, waarin een bodrag ad f 4.50, geadres seerd aan een ingezetene van Einhoven. en een par tij ongestempelde postzegels, klaarblijkelijk van on- bostelde briovon afgeschourd. De man bekende don diefstal van den brief on tevens dio van de vroeger vermiste waardon. Volgens zijne bekentenis heeft hij reeds gedurende een jaar geregeld brieven met geld die aan de Post waren toevertrouwd, ontvreemd. NOODLANDING. Mon meldt uit Helder: Ter gelegenheid van do Zeilwedstrijden der Kon. Marine Jachtclub waren verscheidene vliegtuigen aan het manoeuvreeren boven de reede van Texel. Van een dezer, de „D 37", bestuurd door den Korp.- konsfc. Schukking, weigerdo hedenmorgen te half olf plotseling de motor, zoodat de vlieger gedwongen was een noodlanding te maken. Zijn bedoeling was op de kruin van den dijk, nabij Oostbatterij te lan den. Doordat hier evenwel hot verkeer op dat oogen- blik nogal druk was, wilde hij een kinderwagen ont wijken, die daar voorbij; ging on daardoor kwam oen dor vleugels van zijn vliegtuig met een der mijlpa len, die op hot talud van don dijk geplaatst zijn, in aanraking, waardoor de machine over den kop sloeg. Hot vliegtuig is ernstig beschadigd, doch de vlieger bekwam geen letsel, Met hoeveel kracht het vliogtuig neerkwam, bewijst het feit, dat een paal geheel uit den dijk is losgerukt. Natuurlijk stroom de oen enorme menschenmonigte, die op weg was naar den start der wedstrijden, naar de plaats van bot ongeval. Nader bericht men: Do bestuurder, do korp.-konst. Schukking, had op een hoogte van 800 meter gedemonstreerd voor do zcilwodstrijdon dor Kon. Marine Jachtclub. Hij was daarna op duizend meter gestegen om weder naar hot vliegkamp De Kooy terug te keeron, toon zijn motor plotseling weigerde. Doordat hij op dezo hoogte boven de wolken was, kon hij zich niet oriën- teoren en moest eerst door de wolkenlaag heen da len. Het bleek hem toen, dat hij beoosten de oostbat- Mankt niet meer dan 1 hokje ROOD, anders is uw stem waardeloos. OP VOOR Ingrijpende bezuiniging op militaire uilgav n WEG MET de Socialisatie OP VOOR bet Staatspensioen WEG MET de drukkende belastingen. AARDBEIEN. Men schrijft uit Beverwijk: Het valt gelukkig met den aardbeienoogst nog wat meel De regens der laatste dagen hebben heel veel goed gedaan en, or blijkt nog meer van terecht geko men te zijn, als eerst. Als schatting hoorden wij nu noemen, dat niet een derde, maar ongeveer de helft van een normalen oogst mag worden verwacht. Toch alijd nog voor menig en tuinder een togenvaller van beteekenisl De prijzen zijn zoo tamelijk; gemiddeld kan ongeveer 50 cont per Kg. worden bedongen KRANKZINNIGEN TER STEMBUS. Uit Grave meldt mon: Als bijzonderheid, kan gemeld wordon, dat aan moer dan 100 patiënten, verploogd in het rijkskrank- zinnigengesticht, voor vrouwon alhior, een oproe pingsbrief is gozonden, om op 5 Juli aan de verkie zingen voor do Tweede Kamor deel to nemen. ONEERLIJKE BRIEVENBESTELLER. Bij de postadministratie te Eindhovon kwamen reeds langon tijd voortdurend klachten in over ver missingen van brieven met geldswaarden (niet aan- goteekoiido stukken). Naer aanleiding hiervan nam do directeur van het postkantoor de recherche in don arm, doch zonder gunstig gevolg. Korten tijd ge loden word eon brief, waarin een bankbiljet van f 100 vermist en eenigo dagen later een postpakkot met sigaren, Opnieuw werd de recherche verwittigd, die thaüs na scherp onderzoek een spoor vond. Gister morgen stelden zich de rechercheurs der gemeente politie De Bruin en Baken verdekt in het postkan toor op en fouilleerden bij het uit dienst gaan een brievenbesteller uit Woensel, die in dan laatsten tijd terij was, waar geen landingsterrein is. Daar zijn vliegtuig een landvliegtuig was, trachtte hij een noodlanding te doen op den, dijk, hetgeen ongetwij feld gelukt zou zijn als niet eenige voorbijgangers aanleiding waren geweest, dat hij moest uitwijken, waardoor zijn rechtervleugel met de draden van den mijlpaal in aanraking kwam. STAATSPENSIOEN. Het Hoofdbestuur van den Bond voor Staatspon- sionneering is voornemens op het vlak voor do ver- kiozingen verschenen antwoord van den Minister van Arbeid op het Volkspetitionnement van bovon- genoemden Bond (het adres aan den Minister is van 20 Mei), een uitvoorigen open brief te antwoorden. OUDKARSPEL. Do korfbalvereniging S.S.S. I speelde op eigen terrein een wedstrijd tegen Schoorl I. Hot was oen mooie gelijkopgaande wedstrijd. De rust ging in met blanco stand. Na do rust wist S.S.S. 3 maal on Schoorl 2 maal ie scooren, zoodot de wedstrijd met 32 in bet voordeel van S.S.S. eindigde. DE KONINKLIJKE FAMILIE TERUG. De .Batavier V", met do koninklijke familie aan boord, kwam Zaterdagnacht te ongeveer 5 uur in de Rotterdamsche haven aan on nam ligplaats op do hooien. Te half negen word het schip door tweo sloopbooton voor don wal gebracht. Het heele gozel- schap aan boord bevond zich toen op het promena dedek. Prins Hendrik stond met den kapitein op do brug; toon het schip den kant naderde trok de ko ningin zich terug van de railing naar een bank op het dek. Onmiddellijk toen de valreep was uitgelegd, bega ven do heeren A, G. Kröllor en N. v. d. Roemer, be- "ïWlnK krenqi U thans 1 6 nieuwe hnien ,weike> uüsfekend «Je^chikt zijn als vcxajaarvskléuren. Dezezföx ZALM KLEUR PAUWBLAUW TAMGO.BRU1H HEMELSBLAUW TER RA. ROOD HARD GftOEJI Mei de 6 nieuwe kleuren kont U dezelfde schitteren, do resultaten Bereiken als mei de 18 overkje kleuren U KUMT nu KltZEM UIT 24 PRACHTIGE KLEUftEtl wase£/ en DE LEVERS .ZEEP LAT-SCMAPPU MAATSCHAP Pl> VLAARDIMCÊM Fabrikanten' van: Sunliqhi en LLK heerend vennoot en directeur der firma Müller en Co., zich ter begroeting aan boord. Daarna volgden jhr. Röell, wiens vrouw en dochtertje de reis had den meegemaakt en jhr. von Mühlen, de adjudant van den prins. De auto's reden voor en aan boord werd afscheid genomen. De vrouw en de dochtertjes van dr. Carstens, den Utrechtschen kinderarts, die meegeweest is naar de Noorsche fjorden, kwamen hun man en vader afhalen en de koningin bleef oenige oogonblikken met de familie Carstens in ge sprek. Begoleid door den heer Kröller ging de koningin de valreep af om plaats te nemen in do open hof- auto, die haar naar „Den Buigen Hoek" zou voeren. Met haar namen Ijl de auto Prinses Juliana, Prins Hendrik en Prins Adolf Friedrich plaats. Onder ge juich en hoera-geroep van de talrijke toegestroom de toeschouwers, word de reis naar Don Haag aan vaard. De vijfweeksche reis had de koningin blijk baar goed gedaan. Van kapitein Wilkes, den commandant van do „Batavier V" vernamen we nog, dat de koningin 's morgens om acht uur de bemanning op hot ach terdek bijeen had laten komen om hen allen te dan ken voor hun goedo zorgen. Den kapitein en de offi cieren had zo daarvóór al gesproken over den pret- tigen tocht, die de aangenaamste herinneringen bij haar zou achterlaten. De kapiein deeldo voorts mee, dat bijna alle fjorden aan de Noorsche kunst waren in oogenschouw genomen. In 't bijzonder bracht hij het gesprek nog eens op de bestijging van de Noord kaap, waar een herinneringsbord werd geplaatst. Ook de schilder Gorter, met wien we ons eenige oogenblikken onderhielden, sprak van dezen tocht en over het imposante natuurtafereel, dat men dien avond mocht gadeslaan. De koningin, zoo vertelde hij, had, zeer veel schetsen gemaakt op reis, ook een enkele pastelteekening vervaardigd en veel van de mooiste plekjes gefotografeerd. De koningin houdt van de natuur en is vol bewondering voor het schoo- ne Noorsche landschap met zijn afwisseling van groote hooge rotsen en schoone dalen,* zijn grootscho watervallen en liefelijke waterpartijen. Ook hijzelf heeft veel studies in Noorwegen verzameld, zoodat we mettertijd nog wel de resultaten van den tocht geëxposeerd zullen zien. De heer Gorter vertelde ons verder, dat de stem ming aan boord allerprettigst was geweest. Zijn taak had zich bepaald tot met de H.M. te spreken over kunst en over de natuur. Bepaalde lessen had hij niet behoeven te geven. Dr. Carstens had geen zwaar werk gehad op reis. Buiten zeezieken, waren er geen zieken geweest. Hbld. HARENKARSPEL. (Vergadering van het Bestuur van het 'Onderlinge! Paardenfands te Harenkarspel op 1 Juli jï., bij'D. Bruin te Dirkshorn. Verzekerd waren over het 2e kwartaal 149 paarden!. Het fonds had een verlies van Bi stuks. De omslag werd bepaald op £1 per 100. Het Bestuur besloot om nogmaals tot verlaging, vap het verzekerd bedrag over te gaan, daar men meende, dat naar den prijs van het 'oogenblik, de paarden over het algemeen veel te hoog verzekerd waren. De verze kerden zullen met do verlaging in kennis worden, ge steld, HOOGWOUD. Alhier is een korfbalclub opgericht met ongeveer 25 leden. Ze draagt don naam Ü.D.I. (Uitspanning door Inspanning). Als scheidsrechter is voorloopig aangesteld cfe "heer "L. Boonstra, "Hoofd der "Schooi alhier. 8CHAGERBKUG. Op 30 Juli a.s. zal alhier de turnkring Hollands Noorderkwartier een groote openlucht-uitvoering geven, waaraan meer den 500 turners zullen deelnemen-

Schager Courant | 1922 | | pagina 1