AilSiitl Kiens- Donderdag 13 Juli 1922. 6Ö8te Jaargang. No. 059. Uitgevers i N.V. v.ti. TRAPMAN Co., Scbagea Kamer van Koophandel. IIFEBUOY. PROBATUM-RIJWBEL Zijpe en Bazepolder. Ingezonden Stukken. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal pon week: Dinsdag, Woonsdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ Inzonding tot 's morgens 8 mur, worden Advor- leutiën nog zooveel mogelijk in het eorstultkomend numraor geplaatst. P08TREKEN1N0 No. 23330. INT. TELEP. no. 20 Prijs per 3 maanden 11.05. Losao nummers 8 cont, ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 rogels 11.10, lodore rogol meen 20 cont (bowljsno. inbegrepen). Grooto letters worden naar plaatsruimte berekend* Vervolg. Door do Kan>or te Assen is aan den Minister eon schrijven gericht, waarin verzocht wordt om .af schaffing van reritozogel9 (veroorzaken lust en tijd verlies). Gevraagd wordt, op dit adres adhaesie to betuigen. Voorzitter wijst or op, dat door adressante geen ander middel aan de hand wordt. gedaan- De heer Hoogland venvacht wel, dat in dit geval met algemeone stemmen besloten wordt adhaesie to betuigen., maar spr. zou er voor wezen, dat aange geven werd hoe vorandcring is to vorkrijgen. Du heer Grunwald noemt hot alhoudon van do loonlijsten. Do vereoniging van „Nederland In den Vreemde" vraagt lid to '-"Men van haar veroeniging en een flinko jaarlijkscho bijdrage. Do hoor Grunwald stelde voor 125 per jaar, doch hot adres wordt in handen gosteld van de fiuantieole commissie. De Kamer van Koophandel to Dun Haag wijst op de werkloosheid dio bestaat oiulor do sigarenma kers on zou daarom invoerrechten willen hoflen op buitenlandsche sigaren. Govraagd wordt adhuosie te willen betuigen. De hoer Grondsma meent, dat wanneer men dozen kant uitgaat, het hoele systeem vrijhandel onderste boven wordt gegooid. Wordt goronvoycerd naar de Handolscommissie. Mc-dogodeeld wordt, dat een Kon. besluit mode' deelt, dat voor 1922 geen nieuwe kiezerslijst behoeft te worden gemaakt, maar dat do tegenwoordige geldig blijft, tot -1 October 1923. Van het Hoofdbestuur dor posterijen en telegrafie is bericht ingekomen, op do klacht over het hebben in den Helder van maar 2 telefoonverbindingen, dat dit onjuist is en dot Heldor 3 geleidingen heoft, wat voldoende wordt genoemd. De hoer Grunwald licht in, dat er 2 lijnon zijn, een dubbele cn oen aparto, maar zo zijn over een toe stel en wannoor daar iets aan hapert is er slechts oen lijn. Do heer Kulpor wil een grondig onderzoek en wijst op het lange wachten om aansluiting to krijgen. Do hoer Van der KlolJ wil dat tochnischo gedeelte, 2 of 3 lijnen muur weglaten en hot Hoofdbestuur «io'i posterijen met verschillende gegevens uantoonen dat verbetering noodig ia. Goedgevonden, Do punten 2, 3 cn II, respectievelijk begrooting over April -December 1922 a an 't Ministerie in te zonden, lei Ing ra kasgelden er. vo*godding van den af getreden secretaris der Kamer van Koophandel te Helder, zullen straks in besloten vergadering wor- U»(. behandeld. Van don hoer Arntz is een schrijven ingekomen over de samcnoic' van eon adresbrook voor Hol lands Noorderkwartier. De boer Arntz wil vorbindlng zookon met do Ka- mers te Zaandam, Haarlem en Hoorn, om gogovens te verkrijgen en dan een adresboek to krijgen voor N.-Holland boven bet IJ. Hij inoont, dot daaraan voor de Kamers goon koston verbondon bohooven to sliü, doch dat de uitgover voor eigen risico dat adresboek zal uitgeven, ja, oen gedeelte der winst :j 1» de Kamer kan worden uitgekeerd, die dan voor dat. geld adresbookon vorschaft aan do cousulaat- schappen. Allereerst komt do vraag naar voron of niet één adresboek vo -r geheel Noordholland gewenscht is, doch ruou acht dit c n bezwaar, omdat alleen voor Amsterdam ecu HJvlg bookdeol zou worden vorkre- gril. Do hoer Hoogland informeert, naar de waarde van zoo'n adresboek. Gegevens kan men vinden in telefoongids, gids voor den postcheque- on girodienst en vorder hebben we het handelsregister, Do hoer Kuiper meent, dat Juist do buitenlanders niets aan hot Handelsregister hebben. Dio moeten eerst op de oonsulaatschappen kunen zien, wat er te koop is. Op de vraag van den hner Grondsma wordt geant woord, dat do uitgifte geheel voor rekening van tien uitgever behoort to gescuieuen. Goedgevonden wordt, dat de secretaris zich voor verdere samenwerking cn meerdero gegevens zal wenden tot de Kamers te Hoorn, Zaandam en Haar lem. Aan. de orde is het voorstel van den heer Schmalz tot benoeming van een commissie voor de vaart- verbetering van Schagen naar Alkmaar. De heer G. Nobel acht het heter, een algemeene commissie te benoemen, die de vaart verbetering in het geheele district zou. kunnen bostudeeren. Goedgevonden wordt dat straks bij do benoeming van een commissie van verkeer onder de oogen te zien. Door de Commissie van Finantién wordt bij mon de van den heer Ringers voorgesteld een bijdrage van f150 too to kennen voor do uitzending van een bevoegd persoon voor hot houden van lezingen in Zweden. Goodgovonden. Dit voorstel doot voorzitter genoegen, omdat hij zich in dezon naar Don Haag hoeft begeven en de zaak hoeft besproken met don Hegeoringscommissa- ris, den heer Heringa. Spr. heeft daar het volgendo idee geopperd: men wonde zich om bijdragen ook tot (ie Noderlandsche industrioolon, tot importeurs cn "exporteurs, omdat, ook voor die menschcn veel belang in deze zaak zit. Vorder zou men het zoo kunnen inrichten, dat men kroeg een internationale wisselworking, dus eon Hollandor houdt b.v. lezin gen in Frankrijk, eon Franschiuan daarentegen weer in Holland. Op dit idee is van do Rogeerïng nog geen antwoord ingokomen. Door den heer Van Breda wordt rapport uitge bracht. inzake do kwestie „vliegende winkels". Tér bestrijding van dit kwaad loost, spr. oen uittreksel do maatregelen dio do Kamer t,o Salland aan do lmnd doot.. Drie middelen ter bestrijding wordon aan de hand gedaan; lo. het gemeentelijk belasting gebied zoodanig uit te breiden dat ook dio zaken aan belastingheffing worden onderworpen,; 2o. een betere definitio van de drankwet, zoodat aan zaken mot. vergunningen bij hot onderbrengen van een vliegenden winkel dlo vergunning krui wordon inge trokken; 8o. do middenstandsvoreenigingen moeten zich moer concentrooren cn bij do zaalhouders er op aandringen geen vliegende uitverkoopon to houden U eull ïiei overvloedigs odujim, aangenaam vfe->dert,jnaar< U sn.i-lt UPEBUOY2Ö0P nog meer» waardeer-eu,wanneer U weatvho» bet reinig); de gt'zondiieidszeep ,wtr.i dagelyks meer» til populariteit. I ZEEP MT.Vl.AAüDmG3t den vaa Sunliqh}, Lux. enTWink en bovendien do plaatsolijko pers bewerken geen ad- verentios voor dio verkooplngen te plaatsen. Sprokor stolt voor, op deze middelen adhaesie te betuigen. De heer Van der Kleij wijst uitvoerig op de scha de die de botrokken middenstanders door dio vlie gende winkels hebben, verkoopingen van artikelen wel eens iets goodkooper, maar gewoonlijk minder waardig. Spr. wijst op do onbillijkheid dat die zaken niet wordon getroffen door plaatselijke en rijksbe lastingen en dus gerlngor onkosten hebben dan ge- vestlgdo zaken. Toch staat hot bij spr. vast, dat de schuld voor oen grcot gedoolte berust bij don mid denstand zelf en dat wannoor mon beter was geor ganiseerd, de vliegondo winkols zeer goed waren to koeren. Goede organisatie, aandringen op duidelijke definitie in do drankwet acht spr. noodig. De hoor Grondsma acht den eonigon weg eon an dere belastingregeling, zoodat de vliegende winkels niet vrijgesteld worden van plaatsolijko belastingen. Maar vorder wil spr, als zijnde voor den vrijen han del, niet knotten. liet vragen van een duidelijke de finitie dor drankwet acht spr. niet noodig, omdat er gonoog zaken zijn, waar geen vergunning is. en daar de verkoopingen kunnen worden gehouden. De heer Van Breda zegt, dat hot hier niet betreft vrijo handel, maar hot is oen ongelijke handel. Ook de hoer Grunwald wil verruiming van belas tinggebied voor de gemoonton, dat is beter dan dio zakolijko belasting. Spr. wijst ook op dio zaken dio 50 winkels hebben in bijv. 50 plaatsen on waarvoor geen voldoende belasting wordt geheven. De heer Van dor Kleij doolt mede, dat op hot pro gramma von do R.-K. Staal spart li als oorato punt. voorkomt: het tegengaan van vliegende winkels. Boa loten wordt, adhaesie op hot adres van 8alland te botuigen, tegon «tornden de hooron Grondsma, Nobel en Dokter, blanco de hoeren Wagenaar on Ht ogland Tot leden van de commissie voor hot verkeer wor den bonoi.nd de hoeren Hoogland, Schmalz, Grun wald. Ringers on Hosselaar, Volgt rapport van do commisslo, beslaande uit do hooron Hoogland, Ringers en Mossolaar botroffondo de spoorbrug te Iieerhugowaard. Door don heor Mossolaar wordt oen uitgebreid rapport ulttfabraobt, waarin geconstateerd wordt, dat aan don ge mots el don westelijken kent scheuren voorkomen, met ijzeren ankers verbonden, doch dat do uitstekende ijzeren ankers niet zonder gevaar zijn voor aanvaringen. De doorvaart is van puin en basalt vocraieil om verdeio oudormljnina togen te gaan. De commissie heeft on 29 Juni U. een onderhoud gehad met Iemand van de spoorwegdirectie cn men bleek op do hoogte te zijn van de verzakkingen, hoewel men niet wilde toegeven, dat de steenstortin- gen belemmering in het verkeer teweeg brachten. Herstelling van de houten remmingwerken zou plaats vinden, terwijl plannen voor een geheel nieu we brug onder handen waren. De commissie heeft inzage gehad van die 2 plannen, het eene plan gaf aan een brug van 7.25 Met,er., met één doorvaart, het andere plan, een brug van 7.25 Meter met twee doorvaartenvan 2.30 tot 2.90 Meter. Tijdens den bouw der nieuwe brug zou de schoapvaart niet wor den gestremd en alle formaliteiten met het polder bestuur van Heerhugowaard waren geregeld. Alles wacht slechts op de goedkeuring van den Minister. De commissie acht het wenschelijk de zaak warm te houden en op spoed aan te dringen, terwijl zij do voorkeur geeft aan het plan met 2 doorvaarten. On- dor brovagoroep eindigt de heer Moselaar dit rap port. Voorzitter dankt de commissie voor haar vlug en uitstekend werk. Het Bestuur zal op spoed blijven aandringen. Tot een eventueele benoeming van een vertegen woordiger der Kamer in de Wostfriescho Kanaal maatschappij kan nog niet worden overgegaan, om dat deze Maatschappij nog geen antwoord inzond. Bij do rondvraag brengt do heer Grunwald ter sprake de sluiting van bruggen en sluizen voor de scheepvaart op Zon- en feestdagen, welke sluiting des Zondags vanaf 1 Juli is ingegaan. Door do di rectie van de K.S.O.N.A. to Heldor is aan den hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat voor hare on derneming ontheffing govraagd en de hoor Grun wald bepleit de wcnschelJjkhoid dit verzoek van E.S.O.N.A. te ondersteunen. Do heer Hoogland meent, dat wanneer ontheffing wordt gevraagd, die ook zal worden verleend en de Kamer behoeft zich hierin dus fiiot te mengen. Do he.or Van Breda vraagt zich af of het wol wenschelijk is, omdat hot één vonnootachap betreft. De heer Ringers doelt mede, dat de regeling slechts bedoelt een zuinigheidsmaatregel. Wanneer ontheffing wordt gevraagd zal men weten hoe groot het verkeer is en daarnaar hulp-personeel in dienst kunnen nemen. Voorzitter zegt, dat stromming van verkeer nooit in het belang van hot algemeen kan zijn en is dan j ook voor adhaesiebetuiging. De heer Hoogland wijst op het vervoer van groen ten langs het Kanaal. Ook daarvoor kan drang uit- komon het Kanaal open te houden. Besloten wordt adhaesie te betuigen. Door den heer Arntz wordt gewezen op de mo gelijke liquidatie van den tramweg van Alkmaar naar Haarlem. Het betreft hier voor Alkmaar een groot belang en actie wordt gevoerd door de burge meesters van Volsen on Beverwijk de tram te be- houdon. De wljzo van exploitatie schijnt niet goed to zijn en hot goederenvervoer o.a. tegengewerkt. Spr. zou willen dat do Kamer, zich óf tot het ge meentebestuur óf tot den Minister wendde. Do heer Doktor geeft dan. in overwoging de stoom- kracht om to zetten in electrischo kracht. Voorzitter meent dat men zich èn tot Gemeentebe stuur, èu tot don Ministor zou kunnen wenden. De zaak zal door de commissie van verkeer onder de oogen worden gezien. Do heer Messolaar bespreekt eon voorval dat de doorvaart onder de Roskambrug gesloten wordi zon der voldoende waarschuwing en spr. acht dat een toestand die niot mag bestaan. Do heer Hoogland aeelt mede, dat de storing ont stond door het leggen van de bulzen der water- l leiding. Men had gehoopt het zondor stremming te kunnen doen, xnoar dat mislukte. Voor de kleine vaart ontstond evenwel geen stremming, want achter do Waard om kan men door de Noordscharwouder- cn Oudkarspoldor vaart. Hot betrof hior eon on voorzien geval. De heer Dokter vraagt opname van de namen der verschillende commissieleden in hot reglement van orde. Zal apart worden bijgevoogd. Tot loden van de Algemeene Commissie van Han del worden benoemd do hooron Wagenaar, Blaau- boer, Hol «muller, Kolator en Visser. Door den heor Jm, Blanuboer Kz. wordt gevraagd hno het staat met do verbetering van hot Schager sluisje. Gaat dio verbetering nog door! Do heer Hoogland deelt mode dat govraagd is de voorloopigo reparatie uit te stellon. Ook door in dustrieel en in Behagen wordt op meer radicale ver betering aangodrongon en de kleine .commissie is naar Haarlem geweest om uitstel te bespreken. Door Jndustriëelen is naar voren gebracht hoe men de verbeteringen wensdht te zien aangebracht en het wachten is nu nog op do toestemming uit Haar lem de reparatie uit te stollen. Hierna sluiting. OEKOZEN: een Waarom? Omdat bij het aankoopen daaraan veel voordeelen zijn verbonden. G. ANNEVELDT Dorpen, Schagen. Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofd ingelanden op Woensdag 12 Juli 1922, des middags halftwee., ten lokale van den heer J. Broer to Scha- gerprug. Aanwezig allen. Voorzitter do heer Jb. Bos C., dijkgraaf, secretaris de heer A. Brak, ponningmeester de heer Steijn. Na opening volgt vaststelling der notulen. Medegedeeld wordt, dat het leggen van het paar- denpad in den Belkinerweg is opgedragen aan den heer Dienaar te Helder voor 54 cent per meter, daar bij inbogropen hot rijden on leveren van zand. De benoodigde steonen zijn op 3500 stuks na gear riveerd. Op 10 Mei is een onverwachtsche kasverificatie gehouden, en was in kas f8031.93K, wat fl to voel was. Voorzitter meent, dat we daarover tevreden kun nen zijn. Voor de geldlooning van hot maken van het paardenpad is hot Bestuur er in geslaagd de leo- ning to plaatsen bij een particulier voor pet. De bonoodigde hoevoelhoid grint is aangekomen op 300 M3. na. God. Staten kunnon zich niet vereenigingen met oen besluit tot schrapping in de begrooting van den post huishoudelijke zaken, waartoe de vergadering had besloten. De post jaarwedden en presentiegelden had de vergadering verhoogd met de bedoeling dot dö la den zelf de vertering zouden betalen, waardoor dan de post huishoudelijke kosten verviel.. Ged. Staten' evenwel zijn van oordeel, dat uitgaven voor vuur en licht, reis- en verblijfkosten en rijtulghuur onder den post huishoudelijke kosten behooron. Aan het bezwaar van Ged. Staten wordt tegemoet gekomen door den post reis- en verblijfkosten ad f300 te ver anderen in post huishoudelijke kosten ad f300. Een paar wijzigingen in do keur hebben ter visie gelegen, bedenkingen zijn niet ingekomen, zoodat zo thans worden vastgesteld. Volgt vaststelling van het kohier van omslag. Voorzitter maakt den penningmeester een compli ment voor de nette afwerking. De omslag is invor derbaar in 2 termijnen, vervallende op 1 September en 1 Januari a.s. Tot penningmeester wordt met 14 van de 15 stem- men, i stom werd blanco uitgebracht, herkozen de heer E. Steijn, die dank zegt voor het vertrouwen en belooft zijn beste krachten aan den polder te zul len blijven wijden. Algemeene felicitatie volgt. Aan do orde is benoeming van een dijkgraaf, we gens periodieke aftreding van den heer Jb. Bos Cz. Het voorzitterschap wordt zoolang overgedragen aan den heer Jimmink, en do heer Bos vraagt, of het noo<Jlg is ,dat hij zich verwijdert. De hoer Rezelman acht dit niet noodig, iedereen kent don dijkgraaf en besprekingen zullen wol niet ncodig zijn. De heer Bos wordt herbenoemd met 13 stemmen, 1 stem werd uitgebracht op den hoer Francis. Voorzitter dankt voor het opnieuw in hem gestel de vertrouwen en belooft zijn beste krachten aan de belangen van den Polder te zullen wijden. Felici tatie. Vervolgens gaat men over tot benoeming van een regent van het Weeshuis voor de vacature ontstaan door de benoeming van den heer Nieman tot Heem raad. De uitslag is: K. Francis, 13 stemmen, H. Re zelman, J. Brak en G. Bruin 1 stem. Do heer Francis neemt de benoeming aan en voor zitter spreekt den wensch uit, dat de heer Francis in deze functie evenveel plezier zal vinden als spr. gedurende 13 jaren heeft gedaan. Bij do rondvraag vraagt de heer J. Brak aanvul ling van den weg bij hem, waar een schoeiing is aangebracht, maar nog niot geheel aangevuld. Voor zitter zali er den baas opmerkzaam op maken. De heor Rezelman informeert hoe ver een regeling is gevorderd voor de vrachtauto's over de bruggen. Voorzitter zegt, gelezen te hebben, dat er een pro vinciale regeling komt .Verschillende ingenieurs hebben; eon regeling ontworpen en die regeling moet nog door Ged. Staten worden goedgekeurd. Do heer Rezelman acht het noodig dat bij de brug gen aangetoond wordt, tot welk draagvermogen zij in staat zijn. Er kunnen wel spoorwagens over ko men en daartegen zijn onze bruggen niet bestand. Voorzitter gelooft wel, dat een en ander in de ver ordening zal worden voorgeschreven. De hoer Nieuwland acht het gewenscht dat als de opzichter het draagvermogen dor bruggen kan bere kenen hij dit doot. Het provinciaal bestuur zal niet zondor moor de verordening vaststellen, maar er zullen wel bezwaren kunnen worden ingeleverd. Voorzitter doet toezegging, don opzichter naar die berekeningen te zullen vragen. De heer List zegt, dat een der ingelanden uit den Belkmerwog bij hem is geweest over het onderhoud van oen paar duikers in eon paar dammen. Die in geland wilde dat de, kleine polder die duikers in be teren toestand bracht, doch spr. heeft aan de hand van de kour er op gewezen dat herstelling behoor de to geschieden door landeigenaren. Na verdere toelichting deelt voorzitter mode, dat bedoelde duiker altijd is onderhouden door den pol der, omdat de duikor er is gelogd om to spuien en 'n verlichting aan den molen gaf. In dit geval raadt spr. den molenmeester aan, dat als er wat aan den duiker moet gebeuren, dit dan geschiedt. De hoer List doet de toezegging. Hierna sluiting. Mijnheer de Redacteur, Vergun mij eenige plaatsruimte af te staan in uw blad, naar. aanleiding van een ingezonden stuk van heer C. de Jong. Waarvoor ik u bij voorbaat dank zeg. Ik gevoel mij verplicht eenige toelichting te ge ven omtrent kostenberekening bij mogelijke aan sluiting bij het Provinciaal waterleidingbedrijf; want heeft de meening bij vele burgers post gevat dat zij voor 25 cent per week water konden gebruiken, dan zou dat mogelijk verkeerde gevolgen kunnen hebben, dewelke ik niet gaarne op mijn verantwoor ding zou willen nemen. Ingevolge het betoog van den heer Poland zou aan sluiting bij de waterleiding voor de minst gesitu eerde burgers een zwaren en ondragelijken last be- teekenen. Waarop ik den heer Poland van antwoord diende en hem verklaarde dat voor die menschen welke hoofdzakelijk tot de arbeidende klasse be- hooren, gelegenheid werd gegeven de aanlegkosten in den tijd van tien jaren te mogen betalen (met verhooging der renteberekening) en dat zij voor 25 cent per week gebruik konden maken van de water leiding, omdat zij in zeer veel gevallen woningen be wonen die meestal geen grooter vloeropperriakte hebben dan 50 M2. Hieronder een staat van berekening voor water, hetwelk wordt gebezigd voor huishoudelijk gebruik, volgens voorschrift van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf De abonnementsprijs wordt per gezin berekend, bij gebruik uitsluitend voor drink-, wasch- en schrob- water en voor spijsbereiding, naar de gezamenlijke oppervlakte der verschillende verdiepingen met in begrip van do open plaatsen binnen de gebouwen ge legen. Het oppervlak van bijgebouwen wordt bere kend indien zij, naar het oordeel der Directie, op zoodanige wijze worden benut, dat daarin waterver bruik is te verwachten. De grootte dor opporvlekte wordt gemeten buiton- werks, het totaal naar. boven afgerond tot een veel voud van 10 M2. Van zolderverdiepingen wordt alleen de daarop aanwezige woonruimte berekend, van kelderverdie pingen daarentegen de geheele ruimte, met uitzon dering van die, welke uitsluitend tot bergplaats dient.

Schager Courant | 1922 | | pagina 1