Brieven uit Rome. Binnenlandseh Nieuws. Marktberich te& verdienen dan de uitkeering waarop zij recht haddein, alvorens het onheil hun trof in uen vorm van een betrekking. Of we krijgen een extra vleugel aan ona nieuw Raadhuis, speciaal bestemd voor het begroeten van buiten- en binnetniandsche congressisten, met balzaal en in gebouwd gramofoonorkest Misschien ook ontdekken we nog een of andere nog erger, nog dringender behoeft te: een vischmarkt bijv., nu de vischhailetjes vervangen zijn door half-officieele visohwinkels, die met halve prijzen toch altoos betere zaken maken, dan de „grrroote zaken en leurders die nemen wat zij krijgen kunnen. Dit kouwens is een zeer verspreid Haagsch euvel, dat prijsberekenen naar de geschatte draagkracht van den kooper. Ik zou hier aüs illustratie van het prijsverschil in den eenen winkel' en den anderen 'het voorbeeld kunnen aanhalen van de sigaretten, die ik gewoon ben te rooken en waarvoor ik betaal 11 cent per tien Stuks bij winkelier Zus, 15 cent bij meneer Zoo, 30 cent in een groot magazijn en 35 cent bij den officieelen verkooper... Dit voorbeeld een prijsmarge van 24 cent op een maximum van 35 is zeer frappant, doch is niet zuiver, omdat er nu eenmaal nog groote voorraden zijn uit den natijd van den oorlog, die moeten worden opgeruimd. Beter is het te wijzen op den priis der sardines, bijv. op het bekende Fransche merk „Philippe x Canand", waaraan dus niets te veranderen valt en aie geregeld aankomen. Als ik voor de koffietafel zoo'n blikje briool mee te brengen, kan ik er met wat overleg zeker mijn tram heen en weer en met veel overleg één tram en één Haagsche Post uit halen. Vlak bij huis kost het blikje f 1.20, twee minuten verder 95 cent, nog twee minuten verder maar nu breng ik U in een volks buurt, waarde lezer, waar een Hagenaar niet grpag door een kennis winkelend zou worden aangetroffen voor 85 cent. Verder loopend vond ik hetzelfde blikje nog eens voor 95, dan voor f 1.15, om vlak bij het hartje van de stad f 1.25 te mogen betaten... blaat de wereld op zijn kop of niet? Du* blikjes komen van één maatschappij, moeten du» over aenzelfden afstand worden getransporteerd, betalen hetzelfde invoerrecht en, zooals gezegd, worden geregeld aangevoerd. Wie dat prijsverschil ver klaren kan, is knap. Zooals het daarmede gaat, gaat het met Jallooze artikelen, met kleeren, hoeden, schoenen meubelen. Men betaalt behalve het artikel zelf ook nog aen stand van den winket en de auto vaa den eigenaar mee. Wie lust heeft zijn leverancier op een villa, tc laten wonen moet het zelf weten, irn elk geval bestaal cr kans goedkooper terecht te komen, dan bij de heeren die kleine omzetten, groote wrnslen' in hun vaandel schijnen te hebben geschreven, (nu zij geen kans zien, om behalve groote winsten, ook nog groote omzetten K maken. Zoolang bet publiek zich deze dingen laat aanleuner, en het is geduldig zullen de winkeliers wet geen reden zien hun houding te veranderen. Met een kwartje winst per gulden en een omzet van duizend gulden ben je een heele heer e® als ie maar drie stuivers of, nog erger, maar een dubbeltje pei gulden verdiende, zou je dadelijk moeten zorgen voor een verdubbelden omzeL En aat doe je niet graag. Wrant... dan zou je heel den dag zoo maar voor iedereen moeten klaar staan, mplaats van alleen te verkooper, aan je van ouds bekende cliëntèle, dfe al van .moeder op dochter in de zaak komt ènniet houdt van zeil rekenen en dit departement overlaat aan den winkel man, ,d.ie ervoor betaald wordt" Het klinkt dwaas en ongelooflijk in onzen tijd van -malaise en beperking van uitgaven, maar er zijn nog winkels, die feitelijk bestaan van zulke koopers, die het niet schelen kan wat zij betalen, maar die dan ook gelooven dat zij niet zouden kunnen loopen dan op schoenen van, in kleeren van, niet hoeden van X. IJ. of Z. Die geen thee of sigaretten kunnen gebruiken van Q. of P., geen zadel of rijzweep of jachtgeweer aan kijken, dat niet bij een anderen X. IJ. of Z. is gekocht en die er in het minst geen bezwaar inzien, aat hun leverancier hem die voorliefde dan. ook duidelijk maakt op de jaarlijksche nota. Want laat ik dit erbij zeggen, deze klanten en deze winkeliers 'zijn de eenigen in Den Haag, die niet houden van „boter bij de visch' Wie, als nieuweling de eer heeft bij zulk een leveran cier te worden geïntroduceerd, raakt onmiddellijk uit de gratie, verraadt althans zijn gebrek aan kaste door zijn portefeuille voor den dag te halen bij een aankoop. Als men den winkelier betaling opvergt, welnu, dan laat hij zich overreden, maar geloof niet dat hij het de moeite waard .zal' vinden, zeil zich te vertoonen als die Jam Contant zich weer eens mocht aanmelden als kooper. Tegen de tradities van het huis zondigen, is bijna nog erger dan langer dan drie jaar crediet nemen.... Stel' daartegenover de „hongerige" kleine zakenman, die geen paar schoenen, geen pak 'kleeren aanmeert zonder de hélft van het bedrag voorat m betaling te vragen en niets aflevert, dan „met jJe kwitantie' dan zult gij me toegeven, dat in dezen tijd van gelijkheid em nivelleering er nog heel 'Wat te doen valt, voor alles en allen werkelijk over één kam worden geschoren. A. Als we tegen het ondergaan van de zon vanaf de Pincio naar de koepel van den St. Pieter staan te kijken, die als een geweldige helm uit het huizen complex opbolt en van kleur verandert naarmate de hemel van teerbiauw purper, van vermiljoen roodge- vlamd, licht geel en violet wordt, dan dwalen onze blikken ook naar het grijze klooster ter rechterzijde van de koepel, naar de Monte Mario, waar Franz Lisst de laatste jaren van zijn leven als abbé doorbracht en links vervolgen wij de rechte lijn van den heuvelrug, die de Gianicolo is, waar nu Garibaldi, de in bronS gegoten held van het jonge Italië, heenziet over het Rome, dat hij met kracht van wapenen 'aan de Pauselijke Stoel ontrukte. Maar hetzelfde Rome, dat hij toen met zijn troepen door de Porta Pia binnenrukte, is het helaas njet meer en ook de Gianicolo, waar, naar men wil, de eerste koning van Rome, Numa Pompilius, begraven werd, is niet meer de eenzame ruig-begroeide zandig© heuvel van waar Tarquinius het eerst het Rome zag waarover hij zou gaan heerschen. Vertelde de legende ons niet, dal, op het oogenblik waarop hij voor het eerst van hier heenzag over het land waarvan hij koning worden zou, eenadelaar aan kwam vliegen met de kap, die hij hem straks van het hoofd had gepikt en hem! nu daarmee kroonde? Een sproke, die de aanleiding is, dat de adelaar het embleem; van Rome werd en_ één van die koninklijke dieren zich nu jaar-im-jaar-uit ïn een kooi óp het Kapitool moet zitten te verbijten. Het geslacht der arenden is niet uitgestorven; sinds eeuwen vloeit de gele Tiber langs de Gianicole en wat er ook in veranderde, het is toch nog altijd „de Eeuwige Stad" die we aan onze voeten zien liggen met de Sabijnen links en rechts de glooiende bergen waarboven Hocca di Papa uitrijst Als wjf door de stad loopen hindert óns de moderne stempel, die Rome meer en meer krijgt. Maar zoo wijd is hier wat we voor ons zien, zoo onvergankelijk 'groot, dat voor kleine ergernissen geen plaats in ons is, vooral op dezen zomerschen dag waarop Filippo Nen herdacht wordt onder den Tasso-eak en de motetten van Palestrina over ons heen ruischen, terwijl het avondlicht zijn gouden straalbundels door de cypressen boort, die San Filippo daar planten liet. En staat daar ook niet 'onveranderd de kleine kerk van S. önofrio, waar de asch van Torquate rust? De S. Onofrio, met haar blonde fresco's van Pinturecchio, waar zoo menige vreemdeling binnengaat om er het gratieeken van den dichter te zien, één van de aller slechtste helaas, ja van de belachelijkste die jn Home te vinden zijn. Anne Tasso. Was hij al niet ongelukkig genoeg, toen hij leefde? moest na zijn dood, de plek waar zijn overschot rust nog zóó ontsierd worden?.— Vóórdat Pius IX deze verschrikking in marmer liet beitelen, dekte een eenvoudige steen zijn graf, waarop in la tijn deze sobere woorden: Torquato Tasso. Hier rust zijn gebeente. Gestorven 25 April 1895. Deze steen staat nu in het klóoster van S. Onofrio, in de kamer waar hij stierf, waar we ook nog de inkt koker, het crucifix en andere herinneringen asm dezeh al te fijn gevoeligen dualist vinden, die als zinnelijk mensch en als dwepend mystiekus een strijd met zich zelf voerde, die herhaaldelijk tot uitbarstingen van waan zin aanleiding gaf. In November '94 kwam hij naar Rome om1 er op het Gampodoglio den dichterskroon te ontvangen; de plechtigheid werd uitgesteld en in Maart klopte de dichter, die sinds twintig jaren als een "door furiën vervolgd meDschenkind door Italië zwierf, aan de kloosterpoort van S. Onofrio. „Ik kom hier, om! bij u te sterven", zei hij tegen den broeder-portier. De tuin van het klooster was toen nog niet door de gemeente onteigend om' er een wandelpark 'van te maken. Waar het hoogst gelegen punt van dan tuin was. placht Fasso de laatste waken van zijn 'leven droomend neer te zitten en wachtend op den groote® verlosser, gleden zijn moede blikken over de koepels, den Tiber, over de bergen aan den horizon, over heer dat panorama, dat we ook nu nog genieten. De eik waaronder hij zat, werd door den bliksem getroffen maar de zwarte stam is door een gedenksteen geschraagd en uit den oudein wortel schoot een veerkrachtige jonge loot op, die zijn schaduw werpt over de bank van Tasso, en eiken 25sten April wordt de dichter van „Het bevrijde Jerusalem' hier .in een rede gehuldigd. Ook heden zou een groot mensch op den histori,- schen heuvel herdacht worden; niet een visionair, wiens brein door koortsen verzwakte en die zonder evenwicht vluchtte van de eene plaats naar de an dere, maar een ziener, die een gezonde geest in een gezond lichaam droeg in Rome vijftig lange ar beidsjaren doorbracht en sterk door zijn geloof en geestkracht, weer opwekte degene diep de omstan ders gestorven waanden Filippo Néri, de vriend van al wat jong was en goed en schoon. Dat S. Filippo hier op de Gianiculo in amphithea- tervorm de school liet bouwen voor zijn kinderen, dat hij deze onderrichten wilde in de vrije natuur van waar zij het mooiste uitzicht over Rome hadden, dat hij hier cypressen liet planten, in wier schaduw zijn leerlingen zingen en spelen zouden, dat zegt ons reeds welk een vrije geest, welk een kunstenaarsnatuur deze lieveling der Romeinen bezat. Deze Filippo Neri, die Palestrina inspireerde voor zijn onvergankelijke wer ken, hijzelf was een levend stuk muziek; harmonie en melodie waren in zijn wezen als vastgelegd, als de geincameerde harmonie rijst zijn figuur voor ons Uit het verleden op. Vele honderden waren nu uit de stad naar boven gekomen, de sleenen zitplaatsen van het amfihealer waren dicht bezet. Een jong' kamerlid en enthusiasl rede naar, stond op de plaats waar S. Filippo zoo menigen dag mag gestaan nebben en zonder dat hij ze tot zich wenkte of riep, vormde zich een dichlen kring van kinderen om hem1; de ronde, donkere oogen waren onafgebroken op den spreker gericht, die de gave bezat ons éllen, en ook dis kit in-te boelen. Toen hij vertelde van dezen mensch, wiens leven syno niem was met liefde voor al het geschapene, liefde voor het Allerhoogste Levens-princiep. Soms brak het publiek, waaronder .velen waren uit de volksklasse, in geestdriftige toejuichingen uit, want de redenaar was een echte demagoog, die het gemoed zijner hoorders naar welgevallen kon bespelen, maar 'toe® de motetten van Palestrina door de lucht trilden, was het doodstil1 in die menschenmassa roerloos stonden de cypressen om ons heen, het kloosterklokje klepte het „Ave-Maria" „Ge ziet daar dien eik 'boven ons'', had de spreker gezegd, „hij is groen en sterk, maar eens zal tlij" sterven, do herinnering aan S. Filippo sterft niet, zijn geest blijft onder ons voortleven"—. Nergens beter dan in Rome voelen wc telkens dat „Goeden en Grooten licht zijn in hun Sarkolagen''licht, zooals de lucht dien avond was een zee van goud, waarin de koepel van den St Pieter omhoog steeg als een azure ballon. We konden nog niet 'weggaan van den höuvel, en kwamen, bij ongeluk, terecht in de laan met de lange rijen in steen gehouwen portretten van al de dkppere generaals, die zonder slag of stoot Rome in '70 inge nomen hebben; hun opgedraaide kneveJJs en openge sperde oogen, moeten het gebrek aan uïïJrukking van die gezichten goed maken. Al' heeft het gouvernement van het deixle Italië ze daar Ook in groot tenue ver eeuwigd, geen enkele Romein, Verwaardigt ze met een blik of kent hunne namen, ïij behoore® alle min of meer tot de catogerie van „vernielers", die daarom1, zooals William Morris zei, sterflijk zijn, terwijl do kunstenaar onsterfelijk is. omdat fiij schept. E. F. EEN EIGENAARDIGE VERKIEZINGSKWESTIE. Men meldt uit Heerlen aan de Msb.: De heer J. Tamboer, door het centraal bureau be noemd tot lid van den gemeenteraad, heeft die be noeming aangenomen. Hiermede doet zich het^ on gewone geval voor, dat een aanvankelijk sociaal democratische raadszetel wordt bezet door iemand van Christelijk-Historische richting. Het volgende was hiervan de oorzaak. De soc.- dem. fractie in den raad dezer gemeente bestond se dert de jongste algemeene verkiezing uit vier leden van wie één dame. Het optreden van deze fractie kon echter op den duur niet de instemming van de gewestelijke S.D.A P.-afdeeling vinden en na veel geharrewar in de afdeeling, hebben de dames en heeren er hun functies als raadsleden dan ook maar aan gegeven. Het centraal stembureau wees daarna de vier opvolgende candidaten van de soc.-dem. lijst aan, om de vacante zetels te bezetten. Een hunner aanvaardde de benoeming echter niet, zoodat de laatste candidate van de lijst moest worden be noemd, die echter wegens vertrek uit de gemeente niet voor 't lidmaatschap van den raad in aanmer king kon komen. De soc.-dem. lijst was hiermede uit geput en volgens de desbetreffende bepalingen van de Kieswet, kwam nu de lijst, destijds ingediend door een groep buiten de R. K. Kiesvereeniging staande Kath.. kiezers aan de beurt. Deze lijst be vatte nog slechts één naam en de betrokken can- didaat liet den gestelden termijn passeeren, zonder officieel te berichten of hij de benoeming aan vaardde. Na al dezen administratieven omslag, moest het centraal stembureau nu de lijst der christelijke histo rische partij ter hand nemen, waarop bij de verkie zing één candidaat gekozen was verklaard. De twee de candidaat van deze lijst, de heer J. Tamboer, werd nu door het Centraal Stembureau benoemd en deze heeft gelukkig de benoeming aanvaard. Het raadscoUege wordt hiermede nu eindelijk weer compleet, maar 't eigenaardige van 't geval is, dat door den geschetsten samenloop van omstandighe den, een soc.-dem. raadslid wordt opgevolgd door iemand van Christelijk Historische richting. De uitersten raken elkander! De geloovige protestanten, die vóór de laatstge houden raadsverkiezing niet geregeld in den ge meenteraad vertegenwoordigd waren en sedert dien met één man, zien nu hun vertegenwoordiging ver dubbeld. De socialisten daarentegen lijden een ge voelig echèc. Want van de drie zetels, welke thans nog door menschen van hun lijst worden bezet, is er slechts één als zuiver socialistisch te beschou wen, wijl een der nieuwbenoemde raadsleden geen lid der S.D.A.P. meer is en een ander, hoewel nog de socialistische beginselen toegedaan, eveneens geen deel meer uitmaakt van de „officieele" partij. DE CHINEEZEN-RELLETJES. Uit Amsterdam, 18 Juli. Het door de politie in gestelde onderzoek naar de Chineezenrelletjes, zie no. van gisteren, heeft tot dusver nog weinig resul taten opgeleverd. De Chineezen blijven op elke vraag om nadere inlichtingen gesloten als een bus en ook de gearresteerden deelen hoegenaamd niets mede. De verwonde Pang-hi, zoogenaamd number one, (voorman), lag waarschijnlijk te bed, toen de aan slag op hem werd gepleegd. De Chineezen hebben hem daarna ergens anders in het logies neergelegd. Het scuijnt, dat tevens op de in de nabijheid gelegen schepen verschillende Chineezen met kijkers het logies bespionneerden, waaruit wel volgt, dat de aan slag weloverwogen was en er tal van personen in het complot waren. De toestand van de twee ernstig gewonde Chinee zen is nog steeds levensgevaarlijk en zij konden dan ook niet worden verhoord. Alle gisteren gearresteerden bevinden zich nog steeds in arrest. In het logies aan de Javakade blijven de Chinee zen aan streng politietoezicht onderworpen. Ieder in- en uitgaande Chinees wordt gefouilleerd. Naar wij vernemen worden ernstige maatregelen beraamd om aan den steeds terugkeerenden last met de Chineezen een eind te maken. Men heeft hoop dat men daarbij op de medewerking van de Maatschappij „Nederland" zal kunnen rekenen, vooral ook omdat deze maatschappij thans veel meer Chineezen heeft te onderhouden dan waarvoor zij verantwoordelijk is. Het is toch gebleken, dat aller lei Chineezen die niets met de „Nederland" te ma ken hebben, geregeld in hare loodsen verblijven en door de maatschappij onderhouden worden. Dit is mogelijk omdat van geen der Chineezen eigenlijk de indentiteit vast staat. Ten aanzien van hun na men, „noemen zij maar een buitenplaats", welke overigens aan de een of andere theemerk doet den ken, en ouderdom, geboorteplaats, enz., zijn nooit bekend. Behoorlijke controle van Europeesche zijde is dus vrijwel onmogelijk, en men moet dan ook de controle overlaten aan Chineesche voormannen, dio er echter niet tegen op zien allerlei vriendjes een „indentiteitskaart" te geven, waarop zij naar binnen kunnen komen. Begonnen zal waarschijnlijk worden met al deze heeren van de „Nederland" ter reinen te verwijderen, waarna door de politie wel licht de Vreemdelingenwet op hun zal kunnen wor den toegepast. Verder zullen dan de overige Chi neezen, voor zoover de „Nederland" die niet meer noodig heeft, naar hun land moeten worden ge bracht. Ook in dien zin zijn maatregelen in beraad. OOK DAAR BEZIG GEWEEST. De vernielers in een in aanbouw zijnde villa te Scheveningen, die nog steeds i® het Huis van Bewa ring zijn opgesloten, blijken op de onlangs te Sche veningen gehouden Automobiel-tentoonstelling onder scheidene voorwerpen te hebben ontvreemd. Een 5-tal metalen beeldjes ter waarde van f100, een auo-stofbrill en een motor-pantalon zijn in beslag genomen, evenals een zilveren armbandhorloge, dat één van hen ontvreemd had van den heer H., Fre- derik Hendriklaan. VERDUISTERING. Wegens verduistering in dienstbetrekking tot een bedrag van ruim f700, is te 's-Hertogenbosch aan gehouden de spoorwegambtenaar, J. L. Wegens me deplichtigheid zijn aangehouden de klerk der spoor wegen J. de G. en de arbeider-telegrafist H. v. d. A. SCHAPENSCHURFT. Te Purmerend is hedenmorgen in beslag genomen een wagen met vier schapen, welke dieren lijdende waren aan dierenschurf. De schapen zullen van ge meentewege worden geslacht. OP DEN TROUWDAG. Te Loosduinen zou dez eweek ean paartje in het huwelijk worden verbonden, Een zuster van de bruid is voor enkele jaren als onderwijzeres naar Indië ver trokken en daar getrouwd; die familie was voor eeni gen tijd hier met verlof aangekomen en kon dus de bruiloft bijwonen Op den dag van het huwelijk is echter de bruid met haar zwager stilletjes er van doorgegaan, haar zuster en haar bruidegom gedu peerd achterlatende. HET KAMERLID EBELS. De heer F. E. H. Ebels, te Nieuwbeerta, die zijn be noeming tot lid der Tweede Kamer heeft aangeno men, blijft lid van Gedeputeerde Staten van Gro ningen. DE LOONSVERLAGINGEN. Uit Noordwoldo (Fr.), 17 Juli. Op grond van de lage Fransche valuta achten de stoelenfabrikanten alhier zich genoodzaakt tot loonsverlaging over te gaan. De werknemers willen die loonsverlaging niet ac cepteeren en zijn ten getale van vijftig in staking gegaan. DAGJE NAAR BUITEN. Clinge Doorenbos bezingt in de Telegraaf op de volgende wijze een dagje naar buiten van arme Am- sterdamsche kinderen. De lang verwachte dag is uaar, De één'ge „buiten" dag van 't jaar, Ze zingen! De hééle school gaat met elkaar, De beste kleeren Uggen klaar, Ze zingen! Gauw uit het raam zien: wat voor weer? Do regen kletst bij stroomen neer.... Ze zingen! Vlug naar 't station door bui en plas, Do meesten zonder regenjas, Ze zingen! Ook „buiten" op de hei, in 't bosch, Daar plenst de regen er op los, Ze zingen! Wat moet dit alles heerlijk zijn Bij lekker warme zonneschijn! Ze zingen! En 's avonds, tot op 't lijf toe nat, Gaan ze weer naar de drukke stad, Ze zingen! Zé komen aan 't Centraal Station Ze zagen héél den dag geen zon, Ze zingen! WINKEL. De vergunning voor den verkoop van sterken drank in 't klein van de wed. A. Wit m „Het Wapen Van Winkel", is met koninklijke machtiging overgeschreven op naam van den heer J. van Stipriaa®. WINKEL. De heer H. W. A. van Huit, deurwaarder bij het Kantongerecht te Schagen, is benoemd tot deurwaarder bij de Plaatselijke Belastingen voor 1922. WIERINGEN. Onze plaatsgenoote, Zuster Tr. Zomerdijk genoot de eer uit 150 sollicitanten benoemd te worden als ver pleegster op de passagiersbooten van de Stoomvaart maatschappij Nederland". Zaterdag 22 Juli a.s. gaat zij haar eerste reis aanvaarden met het s,s. „Koningin der Nederlanden", welke alsdan van Amsterdam vertrekt naar Batavia. De reis heen en terug, met aanleggen van tusschengeiegen havens, zal ongeveer 3 maarnoen duren. WIERINGEN. Voor de a.s. kermis alhier, welke van 27 Juli tot en met 31 Juli zal duren, zijn standplaatsen gepacht voor een sloomzweefmolen, een luchtschommel, een draai molen met 2 verdiepingen, 2 theatre-tentén, glasblazerij, vischtent, gebakkraam, waarzeggerstent, galanterie- en andereee kramen, enz. enz. Alzoo vermaak voldoende en twijfelen wij er niet aan of onze kermis zal weer veel bekijks en plezier opleveren. WIERINGEN. J.I. Maandagavond arriveerde de voormalige Kroon prins van Duitschland weder van zijn achtdaagsche reis naar Doorn, in de pastorie te Oosterland terug. BROEK OP LANGENDIJK. Onder leiding van den Ed.achtb. Heer Burgemeester alhier, is ten raadhuize gisteravond een vergadering gehouden door een aantal notabele ingezetenen dezer gemeente, om de viering te bespreken van den verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Aug. a.s. De aanwezigen hebben zich tot een feestcommissie gevormd en uit hun midden een bestuur gekozen: Eere-Voorz. de heer T. Slot, Burgemeester; Voorzitter de heer Rens Slot, Wethouder; Secretaris de heer -S. Wagenaar en pen ningmeester de heer G. Wagenaar Kz. Een aantal jongedames zullen worden uitgenoodigd voor het feest te collecteeren en als de lijsten binjnen zijn, zullen de feestelijkheden worden vastgesteld. Het plan is feesten voor de schoolkinderen 's morgens en voor de rijpere jeugd in den namiddag. ST. MAARTEN. De werkzaamheden aangaande de waterleiding hebbein hier alreeds een aanvang genome® ©n wel bestaande in het afmeten der perceelep. Te danken is, dat wij bin nen korten tijd ook on« buizennet zullen krijgen. - KOLHORN. Evenals het vorige jaar komt met de a.s. kermis het i Wieringer Tooneelgezeischap in het'lokaal van den heer de Leeuw, met opvoering hunner nieuwste revue. - ANNA PAULOWNA. Bij de overgangsexamens der Rijks Hoogere Burger school te Helaer zijn o.a. bevorderd van de le naar de 2e .klas: H. Jonker, van de 2o naar de 3e klas: R. G. Waiboer en G. Langereis, van de 3e naar de 4e yas N. D. M. Dekker. DE RIJKSMIDDELEN. Wat reeds geruimen tijd moest worden gevreesd, is thans werkelijkheid geworden. De opbrengst der Rijksmiddelen was tot nu toe op peil gehouden door het buitengewoon ruime vloeien van de inkomsten belasting, en door meevallers, zooals een hijzondor hooge opbrengst van don suikeraccijns en van de successierechten, waardoor de vorige maand een eindcijfer werd verkregen, dat f4>U millioon hooger was dan verleden jaar. Thans zijn de bordjes echter verhangen. Juni heeft slechts f 36.Ï0 millioen in het laadjo gebracht tegen f 40.93 millicen in de overeenkomstige maand van 1921. Weliswaar komt hier nog f 1.10 mil lioen bij uit den nieuwen accijns op tabak, zoodat de werkelijke achteruitgang niet 4, doch slechts 3 millioen bedraagt, maar natuurlijk beteekent dit extra millioen tevens een nieuwe verzwaring van druk, die voor een zuivere vergelijking met overige jaren buiten beschouwing moet worden gelaten. Eigenlijk is de toestand hij een zuivere vergelij king zelfs nog ongunstiger dan uit de bovenstaande cijfers zou zijn af te leiden. Onder de weinige mid delen, die een goed figuur maken, behoort name lijk de successiebelasting, die f3.44 millioen heeft op geleverd tegen f2.24 millioen verleden jaar Juni. Maar ook hierbij heeft inen met verzwaring van druk te doen, daar de tarieven der successiebelasting op 10 Juni van het vorig jaar belangrijk zijn ver hoogd. Dit begint eerst sinds enkele maanden in do opbrengst tot uiting te komen, in verband met het feit, dat een termijn van acht maanden voor suc cessie-aangifte is toegestaan, met nog een maand extra voor betaling. Zonder deze verhooging zouden de middelen dus nog een millioen meer bij het vo rig jaar ten achteren zijn gebleven. ALBINO'S ONDER DÈ ZWALUWEN. Sinds eenige weken zijn in Wageningen twee witte zwaluwen waargenomen. Maandag werd èen dezer twee dood op den weg gevonden. HOOFDBESTELLERS BIJ DE POSTERIJEN. Uit 's-Gravenhage, 18 Juli. Nuar wij vernemen is een ministerieele beschikking In voorbereiding, waarbij bepaald wordt, dat de betrekking van hoofd- besteller der posterijen alleen gehandhaafd blijft op pest en telegraafkantooren met 20 en meer bestel lers Tel. BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN. Naar de Res.bode meldt, is aan verschillende in genieurs, die in tijdelijken dienst zijn bij de Neder- landsche Spoorwegen, ontslag verleend, in verband met de voorgenomen bezuinigingen. Binnenkort zouden nog andere bezuinigingsmaat regelen worden getroffen. PROVINCIALE STATEN. In de zitting van de Provincale Staten van Gro ningen van gister is mr. H. J. Schönfeld, burge meester van Winschoten, tot lid van de Eerste Kamer gekozen met 22 stemmen, tegen 18 stemmon op mr. C. C. Geertsema, oud-lid van de Eerste Kamer. De heer mr. H. I. Schönfeld werd 1 Sept. 1861 te Bellingwolde geboren. Na zijn studie in do rechten aan do Groningsche Hoogeschool, vestigde hij zich co Winschoten als advocaat en procureur. Hij werd daar ai spoedig tot lid van den gemeenteraad geko zen en later tot wehouder benoemd, welk ambt hij in 1906 neerlegde, toen hij met ingang van 1 Oct. van dat jaar tot burgemeester werd benoemd. In 1905 was hij benoemd tot voorziter van het kanaliBtttiewat^r- schap „Westerwoldo", voor welk. landschap hij bij zonder veel heeft gedaan. Verder is hij voorzitter der Gezondheidscommis sie, lid der Provinciale Saten, president-commissaris van de Groninger Bank, van de Stoomtramweg Mij. „Oostelijk Groningen" en van de Noord Nedorland- sche Machinefabriek. In Oostelijk Groningen is de hoer S. de meest be- teekenende persoonlijkheid. In de middagzitting van de Provinciale Staten van Noordholland hooft de verkiezing plaats gehad van een lid van do Eerste Kamer (vac. Vliegen). Bij de eerste stemming werden uitgebracht 69 stem men, waarvan 31 op den heer J. Douwes (a.-r.), 27 op den heer H. v. Kol (S. D. A. P.), 7 op den heer Wes- torman (Vrijheidsbond), 2 op den hoer van Houten en 1 blanco. Bij tweede stemming verkreeg de heer Dou wes 30 stemmen, de heer Westerman 7, de heer van Kol 27, de heer Breebaart 1 en 4 stemmen blanco. Bij de derde stemming werden 8 stemmen blanco uitge bracht, 31 op den heer Douwes en 31 op den heer van Kol. Hierna besliste het lot dat gekozen was de heer Douwes. De heer J. Douwes Jr., begon zijn openbare loop- liaan in de vakbeweging. Als diamantbewerker in teresseerde hij zich in de dagen toen de A.N.D.B. het verplichte lidmaatschap wist door te voeren, voor Ue christelijke organisatie in het diamantvak, en hij heeft geruimen tijd die organisatie medebestuurd uit den aard der zaak een kleine organisatie omdat de meeste diamantbewerkers steeds vereenigd waren in den A.N.D.B. Hij speelde echter woldra ook een rol in de christelijke vakcentrale. In zekeren zin als de vakvereenigingsman kwam hij dan ook in do „po litiek", toen zijn partijgenooten hem als arbeidersaf- gevaardigde in Dec. 1902 naar den Amsterdamschen gemeenteraad zonden. Daarin had hij zitting tot 1911, toen hij niet herkozen werd. Bij de verkiezing van Mei 1919 wisten zijn vrienden hem weder in den Raad te brengen, waarin hij thans nog zitting heeft. Hij is daar een bij alle partijen geziene figuur. Hij heeft o.a. zitting in de Comm. van Advies bij het be heer der Gemeentewoningen en in den Rijkswoning raad. Behalve raadslid is de heer Douwes ook lid van .de Prov. Staten van Noordholland. In de chr. vakbeweging waardeert men nog steeds zijn advies. Vooral stelt hij belang in speciale onder- deelen van den socialen arbeid., o.a. door woning bouw en het vakonderwijs. Hij is o.a. voorzitter van de Vakteekenschool voor gewoon en voortgezet vak onderwijs „Patrimnium". Door het blanco stemmen van enkele Vrijheidsbon- ders is ook thans weer een rechtsche lid van de Eerste Kamer geworden. Gaat onze berekening op, dan moet zelfs één dezer heeren direct op rechts hebben gestemd. ARRONDISS. RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 18 Juli 1922. Uitspraken: Joh. Klaver, Alkmaar, wederspann, f 25 of 25 d. h. J. Klaver, Alkmaar, wederspannigheid, f 20 of 20 d. h. W. P. Stolp, z. v. woonplaats, oplichting, 1 mnd. gev. C. Meijnis, Andijk, belemmering ambtshandeling i 25 of 25 d. h. Jn. Zeeman, Schagen, verduistering, 3 m1. gev. voorw., met 3 proefjaren. MF.DEMBLIK, 18 Juli 1922f Aardappelen: Groote muizen HE 1.10 a f 1.0. Kleine muizien i 1 a f 1.10. Koksche muizen f 1 a f 1.10. Groote ronde f 1.70 a 2.10. alles per 25 Kg. Rood© kool 7.10 a f 8 per 100 Btuks. ANNA PAULOWNA, 18 Juli 1922. Groote aardappelen f 3 af 9.70. Drielingen f 2.10 a f 2.20. Kleine aardappelen f 2.20 a f 480. Doperwten f 15.75, alles per 100 Kg. WARME NHUIZEN, 18 Juli 1922. Schotsche muizen .f 3.60 a f 8.50. Duken f 3.50 a f 3.60, Schoolmeesters f 2.40 a f 430. Gladb. f 11.60.

Schager Courant | 1922 | | pagina 2