Klaverruiters Grnol CONCONPPIQUE een COMMENSAAL, DAMESFAHTOFFEL, Courantenbezorger, Dienstbade gevraagd, net MïilSJE, VOORRADIG Dy Ie Anna Paulowna. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. ARIE ENGEL Cz., VEliLOltBN: Dinsdag 25 Juli. Prijzen 300 gld. en 3 medailles. In drie afdeelinyen. Drielingen f 2.10 a I 3. Aanvoer; 79075 Kg. aara- *planoendijker oroentenvehjino, bf. spl 18 Juli 1922. Bloemkool lo soort f 15.50 f 18.20. Wortelen f 1.10 a f 2.30. Roodo kool le soort f 7.60 a t 9.20. Witte kool lo soort f 7.10. Schotsche muizen f 3.80 a f 11. Schoolmeesters f 3.20 a f 7.40. Ronde f 8.30 a f 8.70. Drielingen f 2.70 a f 4.60 Graafjes f 9.10 a f 15.10. Koksiancn i 3.80 a f 4.20. Duc f 3.90 a f 4.20. Slaboonen t 34 a f 39. Tuinboonon l.JÖ. Aanvoer: 740 st. bloemkool, 12790 Kg. roode 2700 Kg. witte kool. 13400 bos wortelen, 278.700 Kg. aardappelen, 12.200 Kg. driel. aardappelen, 65 Kg. ria- boonen, 315 Kg. tuinboonqn. PURMEREND, 18 Juli 1022. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: Kans. xo st. fabr. kaas <46, m/m< f51, 56 st. boerenkaas f 47 m/ni f 51, 2 st. comm. kaas m/m .1 45; 1392 Kg. boter f 2.30—f 2.40; 822 .rundcro kulvcrea, slacht f 10—t 4a 2UU veue Kalveren x.ou—i 7-^',-^ nuchtere kalveren, slacht f 10—X 42, fokf 16 f M handel matig; 186 vette varkens: zoutery f 0.88—f ü.9. ■lacht t 0.92—f 1, handel vlug; S5 magere varken» 26 -f 48, handel stiM; 183 biggen I 10— 22, handel Blug; 850 schapen f iï-t 50, handel vlug; 899 tampon I 15-1 31 handel touüg; 28 bokken; lapeieren 6.50 lot f 7.50. ^ra?diM-?iS*ai'''dcn Raad der gemeente Schagen, op Donderdag 20 Juli a.s. des namiddags 7i/x uur. Punten van behandeling: 1 ingekomen stukken en adresscjn. 2 Aanbieding Gemeenterekeniing, dienst 1921. 3' Vaststelling suppletoiro hegrootingftn. 4, Vasts telling Verordening en tnstructiön Vleesch- k€^D^Sstelling Kohier belasting op de honden, g' Reclames Hoofdelijke Omslag. verdenkt hem, da! fflj wsnate deen ook ma woey opirefsto „gevlucht", eenvoudig ora het verschrikkelijk olöchta gegaan om aoogettfamd niet te weten, dat de beide weer en om het nog vorfchrikkelijker breed dat er moordenaars van Rathenau zich by hem j^rborgsn tegenwoordig gegeten wordt. De oude damo sol d&l hielden. zo «inde 1915 niet moer in Esgvla&d was geweest, doch dat het sinds haar aankomst vrijwel onophmj- dol ijk had geregend en dat se de nalttgheld r.vrljko lijk beu was. Maar het Engelsche brood was nog het allerergste geweest. telefoonlijnen vernield in polen. Uit Warschau wordt gemold, dat tengevolge van "te gedeelte Had men de schuilplaats der moordenaars oen uur later ontdekt, dan zouden rij weer zijn ontsnapt, want zij hadden, zoools racn heeft geconstateerd, zich reeds telefonisch piet Munchon in verbinding gesteld en van daar waren reed» vele helpers met valsche passen lifaar vernamen, kunnen, talrijk® arrestaties war- j het geweldige stormweer het grootste gedoe don verwacht van personen, dio den moordenaar» be stand hebben verleend. hevige regenval in zwitserland. Door den geweldigen regen welke sinds verscheidende dagen reeds valj, worden vursebillendo spoorwegen be dreigd, aldus wordt uit Genóve gemeld. Zoo is op de der telefoonverbindingen gestoord is. cholera. Do nowjet-pers bericht, dat de cholera-epidemJc in Oekraïne en Zuid-Oost Rusland zich steeds uitbreidt. In Oekraïne zijn in de maand Juni 11000 zioktegoval- lon geregistreerd, in het Wolga-, Don- en Kaukuaus» lijn van hot Arlgebcrgte tusschen Tnmpt en Schoovies helgebied meer dan 20.000 gevallen. Do moeste gevallen malle wetten. In sommige Amerikaansche staten maakt do re geering zich wei eens belachelijk door maile wetten, of zelfs reeds door ingediende wetsontwerpen. Zoo iets valt b.v. thans weer te melden uit den staat Georgië. Daar is een wetsontwerp ingediend, dat be oogt, liet aan een man onmogelijk te maken, een uit stapje te maken zonder dat hij e-irot aan zijn vrouw meedeelt waarheen hij gaat en dan haar toestem ming hoeft gekregen. Een van de paragrafen van het wetsontwerp luidt: „Iedere getrouwde man, dio uit visschen gaat zon der do toestemming van zijn vrouw, is schuldig aan misdaad; de straf zal niet minder zijn dan 5 jaar en niet moer dan 20 jaar dwangarbeid. Voorts wordt bepaald, dat de vrouw van een ge huwd man, welke laatste vergunning heeft ora te gaan visschen, maar die geen visch thuis brengt, het. recht zal hebben om in do toekomst alle vergunning om uit visschen te gaan in te houden". We hopen nu maar, voor dc goede reputatie van de brave lieden van Goorgië, dat dit bericht.... een mystificatie zal blijken te zijn. spoorwegongeluk. Maandagmorgen, om 6 u. 10, heeft naar (ie VI aam- scho bladen melden een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad te Rhinos, bij Namen. De trein Basel- Ostende, die om 6 u. 05 door Namen rijdt, kwam met volle snelheid naar Brussol gereden. Nabij de statie van Rhines had eene aanrijding plaats met de laatste wagens van een goederentrein uit Brussel komend, en op weg zijnde naar Namen. De schok, was geweldig. Verschoidene rijtuigen van oen snel trein, namelijk de salonrijtuigon en slaapwagens hadden de wanden en do vensters verbrijzeld. Kon dame, die zich in bot derdo-klas-rijtuig be vond, werd nog al ernstig gekwetst door glasscher ven. Do overige reizigers kwamen er met don schrik en met lichto kneuzingen van af. Na verzorging hebben do gekwetsten hunne reis kunnen voortzet ten. Verscheidene wagens van den goederentrein zijn door den schok in elkaar geschoven en op de belangrijkste lijn omgevallen. De schade is zeer aan zienlijk. Het plaatselijk behoor der spoorwegen werd onmiddellijk ingelicht en verscheideno ploegen werklieden worden ter plaatse gezonden om het op- ruimingswerk der bijzonderste lijn aan te vangen. Na verscheidene uren werken was de lijn weer vrij. Een onderzoek werd ingesteld om de oorzaken van deze aanrijding vast te stellen. Aanzieniyke vertra gingen werden veroorzaakt. de moordenaars van rathenau zijn ge vonden en plegen zelfmoord. Uit Hallo am Saaie, 17 Juli. De moordenaars van Rathenau zijn gisteravond door de politio ontdekt Zij hebben zich vóór hun arrestatie bij de rivier doodgeschoten. Nader meldt het W. B., dat do politie van Halle de moordenaars gisteravond ontdekte in het slot Saaleck bij bad Kösen. Zij schoten zich dood in den slottoren. Uit Halle wordt nog gemeld: Zondagmiddag kwa men bij de politie in Halle twee Jonge kooplieden, die met vacantie in do buurt van Kösen waren. Zij beweerden, dat ze de zekerheid hadden, dat de bei de moordenaars van Rathenau zich in den burcht toren in Saaleck ophielden. Zij verklaarden hen te hebben herkend op grond van het signalement. Hun was n.1. opgevallen, dat do een dien opvallenden blik had, welke in het signalement aan den inge nieur Fischer werd toegeschreven. De gerechtelijke politie te Halle die in de laatste dagen door ver schillende advertenties op het verkeerde spoor was geleid, meende echter toch dit spoor te moeten vol gen. Zij stelde zich nog dienzelfden avond met de politie in Naumberg in verbinding, welke consta teerde, dat de eigenaar van de burcht Saaleck op reis was. Het is de schrijver Stein, die sedert Zon dag in Berlijn vertoeft. Maandag heel vroeg in den morgen werd onder leiding van de politie te Halle de burcht omsingeld. Men trachtte met een sleutel de poort te openen doch deze was van binnen gesloten, zoodat men de J deur niet kon openkrijgen. De politie gaf verdere po gingen op en trok zich terug. Zij hield het slot ech ter voortdurend in het oog. In den loop van den dag vertoonden zich verscheidene malen twee jongelie den op het slot, die zich met voorbijgangers onder hielden. Zij wuifden met zakdoeken en geven aan eenige voorbijgangers de groeten voor kapitein Ehr- hardt mee. Om zeven uur 's avonds begaf men zich opnieuw naar het slot. De poort werd met bijlen in geslagen. Op de derde verdieping vond men in het bed van den eigenaar, de beide jongelieden. Zij had den zich doodgeschoten. De kogels door het hoofd hebben onmiddellijk den dood ten gevolge gehad. Een vergelijking met het signalement toonde aan, dat de beide zelfmoordenaars do gezochte moorde naars van dr. Rathenau, Fischer en Kern, waren. Hun kleeding was nog precies dezelfde als waarme de men hen in Gardelegen gezien had. Men liet de lijken onaangeroerd. De eigenaar van het slot, die op reis was, ontkent pertinent iets van he verblijf der moordenaars op het slot te hebben geweten. Hij is echter gearrestoCTd Het is interessant to vernomen, waarom do daders juist het slot Saaleck als schuilplaas hadden uitge zocht. Men heeft geconstateerd, dat Kern indertijd dén cerste-luitenant Dittmar uit de gevangenis hoeft bevrijd, voor wicn hij hel slot Saaleck als schuil p-aats ontdekte, waar Ditlmar zich 'dan ook geruimen tijd verborgen heeft gehouden. Toen Fisscher en Kern, door de politie achtervolgd, ten slotte geen uitweg meer wisten, Js Kern vermoedelijk op het 'denkbeeld gekomen hierheen té vluchten. De rol, welke do bewoner van het slot, dr. Stein, goederenvervoer volkomen stopgezet, t ar wij! bot perso nenverkeer nog Wordt gaande grfxoudon, doordat dc pas sagiers onderweg overstappen. In hot Arigebergte worflt de voornaamste lijn op drie .plaatsen mot instorting bedreigd; op do lijn FeIdkirch-JJuchs heeft men het verkeer geheel moeten stopzetten. De brug over dé Ui wordt bedreigd. Hot verkeer over de lijn. van Montafun is eveneens onderbroken. De trein laiisbruckZurich gaat over Brcgcnz en Margarethen. wolvenplaag. Volgen» een bericht van het B.TA. uit Bordeaux zijn er in Dordogne wolven gesignaleerd, die ondor het veo groote verwoestingen aanrichten. de spoorwegstaking in amerika. Uit Chicago, 18 Juli, Nu de vredesonderhandeling gen klaarblijkelijk geschorst rijn is de staking van het personeel in. de spoorwegplaatsen ingrijpend geworden, mede door de officieele staking van 8000 stokers en smeerders, die op de stations zelf werk zaam zijn. Verwacht wordt dat meer dan 30.000 leden van de Amerikaansche federatie van spoorwegarbeiders zich deze week bij de staking, zullen aansluiten. Gouverneur Morrison heeft de troepen order ge geven zich gereed te houden in verband met een mogelijk optreden in de spoorwegstaking, naar aan leiding van de gisteravond plaats gehad hebbende ongeregeldheden te Rocky Mount. De directie der Penöylvanië .Spoorwegmaatschap pij is met het werkplaatspersoneel, dat nog in dienst is, tot een overeenstemming gekomen, waarbij meer dan 40.000 man betrokken zijn. een zware ontploffing. Uit New York, 18 Juli. In een groot magazijn van chemische artikelen hebben een aantal ontploffin gen plaats. De brand, welke de grootste schijnt te zullen worden, die New York sedert de ramp van het gebouw der F.quitable heeft geteisterd, vindt uit breiding in de omliggende gebouwen Tot, dusver werden twee porsonen gedood en dertig gewond. Bij de ontploffing zijn verscheiden personen ge dood en gewond. De oorzaak der ontploffing is on bekend. doch vermoedt wordt dat zij in do opslag- handelstoestand niet ongunstig to noemen. „Do Ju- waren doodolijk, waartoe bijdroegen de «oostand van lichamelijke uitputting waarin do bovolkiuig ver keert; de slechte verzorging, die de zlekon genioten en hot gebrek aan genoos- on dosiufecteormiddolen. ergerlijke tooneelen. Mevrouw Kriox-Livingatone, een Amerikoanscho, heeft in Zuid-Afrika, op uitnoodiging yan de etüdcn ten, spreekbeurten over droogmaking van do Ver- et'nigde Staten vervuld. Daarbij hebben zich te Jo- hannosburg, naar wij in de _Z.-A. bladen mzen, er gerlijke tooneelen voorgedaan. Studenten hadden er het platform met whisky besprenkeld on oen flosch bier voor haar op tafel neergezet. De voorzitter van den Studontenraad sprak haar toe van een biervaat je. In dc- beste zaal waren groote- aanplakbiljetten te zien tot aanprijzing van allerlei s;<r,talrijks, dran ken, Het gedrag van het gehoor was fa oveiffienatom- ming met dit alles onhebbelijk, zegt. de Star. de mijnwerkersstaking in de ver» sta ten. Wheoling, (West-Virginië), 17 Juli. De stakende mijnwerkers hebben een deel van do mijnen van Richland in brand gestoken. De sheriff en verschil lende van zijn medewerkers zijn gedood in een go- vocht met de mijnwerkers. De staatspolitio is op weg daarheon om een onderzoek in to etellen. de politieke toestand in pust8ghlaniv Berlijn, 17 Juli. De rijksdag heeft ook in tweede i sten Lord Amherst van Hockney, dio in 1912 lezing het wetsontwerp over de plichten der ambieaa I leed. ren ter bescherming van de republiek eangenomen. wat finlanders uit petersburg vertel» De coalitie-partijen hebben een wetsontwerp ingo-1 len. diend, strekkende om een krediet toe te staan van De correspondent van het Hbld. te Helsingfors 75.000.000 M., dat ter beschikking zal zijn var» do schrijft: rijkscommissie voor de openbare orde en tot het toe- Het verkeer tusschen Petersburg en Helsingfors is zicht houden op de geheime organisaties. in den laatsten tijd levendiger geworden. De vele de belgische diamanthandel en indu-van Petersburg terugkeerende Finnen vertellen in- strie. torossaiite bijzonderheden, die men in do Sovjetpers Men schrijft uit Antwerpen aan de N.R.Crt.: niet vindt. Terwijl volgens de officieele berichten so- Nlettegenstaande het nog immer niet gemakkelijkdort eenige weken oen zekere stilstand is gekomen is om voor geslepen diamant de prijzen te kunnen in de prijsstijging, bemerkt het publiek, afgezien van bedingen, welke in overeenstemming zijn met die van do ruwe, onbewerkte goederen, is do algemeene veel op de markt is, doch dat zij niet worden ge kocht, omdat z(| veel duurder zouden zijn dan de gewone grondstoffen een belangrijke bbit8che opdracht. De „Meren" hoaft vernomen, dat do Brifsche re geering den aanleg van nieuwo telefoniscbo aanslui tingen over geheel Britgch-Indiö aan do Woenscbo eloctriciteitsindustrio heeft opgedragen. vergiftigde werkwilligen. Do correspondent van do „Woetminster Gaawtto" meldt uit New York, dat een honderdtal ongeorgani seerde arbeiders, dio sedert do staking van hot per soneel dor spoorwerkplaatson bij oen spoorwegmaat schappij te Chicago werkten, volgens oon geneesheer dio hen behandelt, zijn vergiftigd, Goon hunner ia aan de govolgen overleden, maar do toestand van eenigen. is critiek. Wolk vleesch dozen werklieden is geleverd, wordt thans nauwkeurig onderzocht. de spoorwegstaking ew amerika. Uit Washington, 18 Juli. Da toestond van de spoorwegstaking is verorgord door een wilde Btaking van het spoorwegpersoneel, ten getale van 230000 man. De wanordelijkheden duren voort. Do wol ar beidenden zotten de besprokingen met do vertegon- woordigors van werkgevers on werknemers voort, ten einde een grondslag voor een regeling to vinden. de eerste vrouwelijke zee-machinist. Indien het streven van ruiss Victoria Drummond, die thans werkzaam is op het. kontoor van do firma Afred Holt ond Co., do eigenares van do Blue Fuu- nol Line, verwezenlijkt wordt, sal zij de eerste vrou welijke zoe-raachintet zijn. Deze jonge (terne ja een stevige Schctsche, dio een zesjarig practische ervaring in oen machinefabriek te Dundee achter den rug heeft. Ik hoop binnen een maand of drie geheel klaar te wezen voor mijn vak, vertelde zij. Ik zie er niet in hot minst tegen op, om daar alleen tusschen al die mannen in de machiuokamor to werken en vind mijn aanstaand beroep verrukkelijk. De booten van de Blue Funnel LiDe varen op Chi na en Australië en daar zij een zeer groot gedeelte van de reis in tropische gewesten doen, is hot werk in de xn&chinekem^r uiterst moeilijk. Miss Drummond is een kleindochter van tien eer- over plaats van chemische producten is ontstaan. ernstig auto-ongeluk in ffansch ma rokko. Uit Casablonca, 18 Juli. Op den weg van Ratsch naar Casablanca heeft bij het passeeren van een brug een ernstig auto-ongeluk plaats gevonden. Een groote auto reed, doordat de rem weigerde, te gen de brugleuning aan, waardoor deze vernield werd en de inzittenden van den auto te water ge raakten. Zes personen verdronken, terwijl elf werden gewond. Tel. een vloedgolf. Een vloedgolf heeft groot onheil aangericht in de haven van Triëst. De golven hebben dijken door broken en pieren beschadigd. De kaden werden on der water gezet. Men vreest, dat er tal van slacht offers zullen zijn. het weer in duitschland. Uit Essen, 18 Juli. In West- en Zuid-Duitschland is gisteren een sterke temperatuurdaling ingetre den. In de (hooger gelegen gedeelten van hot Sehwarz wald on andere bergstreken heeft het gesneeuwd. de stakinstoestand. De correspondent van do „Daily Telograph' to New York meldt, dat dc toestand in de arbeidswereld oen slechte wending heeft genomen door de botte weigering dor vertegenwoordigers van de mijnwerkers in de Bnr thraciet- en steenkoolmijnen va(n hel vooretel van presi dent Harding tot het instellen va.ni ©en arbitrage-com missie en het opgeven voor het 'oogenblik van den Arbeidsraad voor de Spoorwegen van pogingen om den vrede torstand to bremgen tusschen het stakende wcrkplaalspersoneel en de spoorwegdirecties. De president maakte bekend, dat hij wat de staking ra de jnijninduslrie aongaat, zich zijn l>esiissing ten aan zien van den volgenden stap wenpehte voor te behouden totdat hij het .antwoord der mijneigenaars zou hebben ontvangen; doch volgens dein correspondent schijnt er geen andere keuze, dan de bedreiging uit te voeren ora' de mijnen door den Staat te doen overnemen en ze onder beheer van de regeering te doen exploïteérén- De president had de hoop gekoesterd, dat na bijna vier maanden stilstand der mijnindustrie beide partijen op het voorstel der regeering ais het ware zouden aanvliegen, doch uit het antwoord der mijnwerkers blijkt, dat zij nog altijd obstinaat weigeren, dat een einder dan zij zeiven het loongeschil regelt en dat de eigenaars alleen bereid zijn, toe te stemmen in ©etn onderzoek door do regecring van de 'toestanden iin de steen- kolenindustrie. De weigering der arbeiders om het werk onder de oude ioonvoorwaarden te hervatten tooryt aan, dat de kloof tusschen de mijnwerkers, die 20 pCt. ïoons- verhooging elschen, en de eigenaars, die 20 pCt. loons verlaging willen, nog even breed is. (VVat de spoorwegstaking aangaat, wijzen do werk- plaatsarbeidera er op, dat zij met erger tegen de be slissing van den Arbeidsraad hebben gezonmgu dan de eigenaars, die geweigerd hadden zich te onderwerpen aan de beslissing van den raad met betrekking .tot het plaatsen van werk in buiten de spoorwegen staande werkplaatsen, waar de arbeidskrachten goeokooper zijn. Zij protesteeren in bittere bewoordingen tegen de aan kondiging der directies, dat 'de arbeiders alle oude rechten door het neerleggen van het werk hebben verbeurd. Tenzij do regeering er in slaagt deze kwestie tot een behoorlijke oplossing te brengen, vreest men, dat de staking zich zal Uitbreiden o.a". tot .de klerken en eventueel tot de ^machinisten, stok ere ea conducteurs en zal uitloopen op een stopzetten van, dpn spoorweg dienst. Indien alle andere middelen misiukkeu, is president Harding voornemens de mijnen ön spoorwegen ifr be slag to nemen cn as door regeeringstroepen, te doen bewaken. het tekort blv de dutcschk pos ter oen. Uit Berlijn, 17 Juli. Volgens mcdedeelicgen van goed ingelichte zijde wordt verwacht, dat do rijks postdienst aan het einde van 't jaar X85S2 'n deficit van 20 milli&rd zfü opleveren. Do oorzaak van dit enorm tekort wordt gezoeht ira het te uitgobreide personeel. BehaJvo wederom nieu we tarief verhoogingen zal daarom worden getracht, zekero besparingen in te voeren een noodlottig schot. Praag, 17 Juli. In de Boheomsche plaats Pciic& ka, waar zich een groote munitiefabriek bevindt, is heden do commandant, generaal Roda door een schildwacht doodgeschoten. In de kamer van den generaal was het oloctrisch licht plotseltog? uitge gaan. Hij ging daarop met een kaars in do hand noair dc telefooncentrale. De schildwacht voor do barak zag een gestalte en hiep baar volgens voorschrift aon Toon1 bij geen antwoord kreeg, loste hij eon R«ho1 in de lucht, maar toen de gestalte desondanks verder liep, schoot bij nog eens en trof den generaal in do buik. Hoewel men hom onmiddellijk opereerde, ie de generaal aan de vei*wonding gestorven. Toi. het regenweer beu! Een 77-jarige C&n&deeBChe dame, mfiss Ellen M. Drew, die drie weken geleden ia Engeland arrivoor- de met de bedoeling om een tijd te loge eren, bij haar weiier", weekblad van do Belgische JuweHorsyereeni- ging", schreef over den huldigen toestond o.m.: „De toeloop van vreemde bezoekers is overweldi gend groot, Amsterdam bezorgt ons, een tot heden ongekend contignent. Tegenoter gesteld met hetgeen wij in het Diamant-Handelsblad (Amsterdam) lezen, denken wij te mogen verklaren dat de financieele resultaten merkelijk voor onze zakenmenschan ver beterd zijn. Wij zullen nog over geen volle vreugde reppen, noch beweren dat er weelde heerscht. Ver van daar! maar er bestaat en zij Ss niet te loochenen een verbetering over de ganoche linie." De schrijver daarvan is iemand, die beter don wie dan ook op de hoogte is en kan wezen van het gchee- le handelsverkeer; er gebeurt, als 't ware nergens ter wereld iets, dat betrekking kan hebben op den dia manthandel, dat aan zijn aandacht kan ontgan. Bovendien zijn er ook andere bewijzen aan te voeren voor de herleving; de workloosheid ia lager dan dat in eenige jaren het geval is geweest. Goede, bekwame werklieden behoeven niet zonder arbeid te blijven. Op verschillende plaatsen kunnen zij zeer gemakkelijk weik bekomen. En zij die thans nog op straat staan, zijn ofwel onbruikbaar of er zijn rede nen voor de werkgevers om hen niet te begeeren. In de laatste weken werden hier ter stede belang rijke partijen diamant verhandeld, niet afkomstig uit Londen. Aanvankelijk worden er allerlei geheim zinnige verhalen gedaan omtrent de herkomst van die goederen. De een vorteldo met een hoogst ernstig gezicht, dat de Duitsche regeering nog een groote voorraad dia mant had gevonden, welke vele jaren verborgen was Een ander geloofde, dat op onbekende wijze via- Ilamburg die Zuid-West-Afrikaansche diamant naar Europa was gesmokkeld. Het een zoowel als 't an der is gebleken pure fantasie te zijn. Uit gezoghebende bron vernam ik 't volgende: Alvorens, in het begin van don oorlog, de kolonie in Zuid-West-Afrika te ontruimon voor don vijand hebben de Duitschers de toen voorradige diamanton weggevoerd. Eenige vertrouwde personen brachten de commissarissen, en smokkelaars, nog "iets, van eenige prijsvermindering, maai- zucht bet integen deel bij de toenemende geldschaarste steeds wanho piger onder de niet te betalen prijzen. Ook de sovjet autoriteiten gevon in liun pers toe, dat de prijzen veelal boven de betalingscapaeiteit van het publiek uitgaan, zoo b.v. in het transportwezen. De terugkee rende Finnen deelen mede, dat men thans in Rusland heel gemakkelijk kan reizen; er is in de wagons plaats genoeg, daar het voor den gewonen sterve ling onmogelijk is plaatskaartjes te koopen. Een voorbeeld van de prijsstijging moge hier vol gen. In April kostte een wano (voor houtvervoer) van het grensstation Vaihsari naar Petersburg di*ie millioen roebel. Onlangs moest voor twee wagons en de douanerechten voor de levensmiddelen die ze bevatten, 40.000 Finsche marken worden betaald. Al leen het vervoer der wagens naar Petersburg kostte 170 millioen Sovjetroebels. Al zijn er enkele verbeteringen op verschillend ge bied te constateeren bet ontzettend verval maakt steeds snellere vorderingen. Een Fin sprak met don Petersburger stadsarchitect over het verval van de vroegere residentiestad. Hij vernam toen het volgen de. In 1921 moesten 632 steonen huizen als vernield worden beschouwd. Ini 1922 zullen 1400 huizen volko men verwoest zijn. En als men geen maatregelen neemt zal dat aantal in 1923 tot tweeduizend stijgen. Als het zoo voortgaat zal Petersburg over een vijftal jaren een ruine zijn. Aan bouwen op eenigszins om vangrijke schaal kan men wegens de ontzaglijke kosten niet denken. In de Moskousche kerken zouden de geconfiskeer- do zilveren beslagen en versieringen aan kerkdeuren enz. door ijzer worden vervangen. Het bleek echter dat de kosten hiervan vijf a zesmaal zoo hoog zullen zijn, dan de oorspronkelijke kosten van het zilver werk. In de kringen van de speculanten heerscht groote weelde. In Petersburg bevinden zich vele speelholen, die vaak schitterend zijn ingericht en waar honder den millioenen 's avonds worden verspeeld. een nul te veel. In 1'Action fran^aise kan men een grappige histo rie lezen van oen bekend schrijver en den fiscus. De die naar Argentinië en ongeveer 7 jaren bleef alles j uitgever van den beroemde had, met reclame-doel- daar liggen;*eerst korten tijd geleden kwam dat be langrijke bezit, intusschen verbazend in waarde go- stegen, naar Europa en in banden vaa een Antwerp- sche firma. Dit was een buitenkansje, want tal van kooplieden en fabrikanten hebben in de laatste we ken een vergeef sche reis naar Lcradea gedaan; de prijzen der Syndicaatsgoedereïi zuaden elke trans actie hebben verhinderd. Aaangaands de a.g. Rus sische diamanten hoort men, dat hiervan nog wel einden, in alle kranten bekend gemaakt,, dat van diens laatsten roman een oplage van honderddui zend exemplaren binnen enkele dagen was uitver kocht. Voor den schrijver zat daaraan oen aardig voordeeltje, van zestigduizend francs auteursrecht vast. 't Gevolg hiervan was: een, naar verhouding, rijkelijk verhoogde aanslag in de belasting. De be roemde schrijver haastte zich te verklaren dat zijn uitgever zich vergist had in een null Advertentïèn. Tot ons aller droefheid overleed heden, na een langdurig, smarte lijk, doch geduldig lijden, onze innig geliefde Echtgenoot, Vader, Broeder, Behuwdbroeder en Oom, (in leven slager), in den ouderdom van 36 jaar. Zij, die den overledene van nabij hebben gekend, zullen beseffen, hoe zwaar ons dit verlies valt. Uit aller naam, Wed. A. ENGEL-Koorn en kinderen. Hipp., Wieringen, 18 Juli 1922. Gevraagd, tegen half Augustus niet beneden IS jaar, loon f5.— per week, klein gezin, wasch bui tenshuis Brieven letter R 38, bureau Schager Courant. er biedt zich aan! omtrek Schagen. Goed tehuis, geen salaris. Br. no. 67, bur. van dit blad. een BRUINE tusschen Schagen en» Winkel. De vinder wordt verzocht dezelve ie bezorgen aan VAN KETEL's Boekhandel, Landbouwstraat, Schagen. indertijd heeft gespeeld, toen Dittmar zich daar verborgen i broer in Zuid-Comwal, Is. naar do „Daily Chronicl- hield, en ook th^i» weer, fe neg niet opgehelderd. Man1 vertelt, Zaterdag weer uit Engeland nzt&r C&oatla Bij TRAPMAN Co., wordt ge vraagd een Inlichtingen over loon en werk zaamheden aan het bureau. om spoedig in dienst te treden, niet boven 16 jaar oud, bij J. TIJ- SEN Sr., Meerweg, Anna Paulowna. Inlichtingen en aangifte (uiterlijk 24 Juli), Hotel wVefirjbürgf Telefoon No. 6.

Schager Courant | 1922 | | pagina 3