Aliticn Hienws- Woen&dag 26 Juli 1922. 65ste Jaargang. No. ?066. Uitgevers s N.V. v.ti. TRAPMAN Co Schagen Ingezonden Stukken. Polder Waard en Groet. qebAiik van; LIFEBUOY HEALTH SOAP 5unlight.lux enTwlnk. N.V. „DE TIJDGEEST" 8? fa Binnenlandsch Nieuws. SCHAGER E0II1AHIT. Pit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag on Zaterdag. BIJ inzending tot 's morgens 8 uur, worde Adver- tentiön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKEN1NO No. 23330. - INT. TELEF. no. 20 Prijs per 3 maanden ft.65. Losse nummers 0 cent. ADVERTRN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (hewljsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Schagen, 24 Juli 1922. Mijnheer de Redacteur' In de laatste raadsvergadering is eenige keeren myin naam genoemd in verband met een onverkwikkelijke zaak. Raag ik zoo vrij zijn eenige ruimte te vragen in "Uw veelgelezen blad, om eik, voor wien do situatie met helder is, op de hoogte te brengen? Begin Juni werd ik bij den burgemeester ontboden. Ontuvena met de voorgeschióaemben ik gegaan <n na de gewone plichtplegingen, viel Z.E.A. direct met de deur in huis, door te zeggen, dat B. en W. bij de reor ganisatie van de vleesichkeuiing van plan waren, mij hiervan de leiding op te dragen (deze term is door Z.E.A. gebezigd), tegen een honorarium' van 750 per jaar. Na eenige bedenkingen te hebben' geopperd over de wijze van reorganiseeren, maar voelende, dat het plan onwiikbaar vaststond, heb ik gezegd een eventueele benoeming waarschijnlijk te zullen aannemen. In dit stadium bleef de zaak ongeveer 14 dageu, nu verloop waarvan Z.E.A. weer een onderhoud noodig vond Bij dit bezoek wenschte Z.E.A. een definitief antwoord od zijn vraag, of ik een eventueele benoeming aan zou nemende heer De Boer ni. had pertinent geweigerd de functie waar te nemen tegen een vergoeding van f 750 en had bovendien B. en W. vrijheid gegeven fauri gang te gaan in het zoeken ven eejm anderfcn keurmeester. Op mijn bevestigend antwoord ried Z.E.A. mdj| aan, een bezoek af te leggen bij de heeren raadsleden, daar aan hen in raaa vergaderd de beslissing stond. B. en W. waren unaniem vóór mij, voegde Z.E.A. eraan toe. Zelfs werden door' Z.E.A. eigenhandig 'de namen der raadsleden voor mij' /opgeschreven. Ik toog dus aan het werk en het toeval bracht mij hot eerst bij den hoer Van Nuland. Met "dezen had 'ik een gesprek|, waarvan de inhoud absoluut verkeerd is weergegeven. Door mijn werkzaamheden werden de verdere bezoeken een paar dagen uitgesteld en toen blekea ze niet meer noodig te zijn. Z.E.A. moest n.1. bij mij met de lamme boodschap aankomen (woorden door Z.E.A. gebruikt) dat de geheele zaak op nietsuit zou loopen, daar de heer De Boer eensklaps zijn houding had gewijzigd on de functie dus op de voorwaarden van B. en Wl moest worden gecontinueerd. Na nog ecu bezoek gebracht te Rebben aan heeren wethouders, was mijn nol iu dit spel van karakterloosheid uitgespeeld. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de plaatsing, U. WESTER. Vergadering van Hoofdingelanden van den polder Waard en Groet op Vrijdag, den 21 Juli 1922, namid dags 3 uur, in het Polderhuis te Winkel. Tegen woordig waren do heeren K. Breebaart Jz., Dijk graaf, R. Kuiper Jz,. P. Kistemaker Sr., Alb. Vis, M. Velhman, Heemraden, K. Breebaart Dz., A. J. Wai- boer Hz., P. Brugman, G. Beers Cz., J. Breebaart I£z J. Vethman Jz. en H. Spaans Cz., Hoofdingelanden. J. Breebaart Dz, secretaris-penningmeester Afwezig met kennisgeving de heer P. Latenstein, hoofdinge land, een vacature Heemraad. Nadat dijkgraaf woorden van waardeering gewijd heeft aan de nagedachtenis van wijlen den heer P. Wit Cz., wiens plotseling overlijden, ons allen heeft getroffen en wiens verdiensten eerst als Hoofdinge land en later als Heemraad in het licht worden ge steld en een welkom heeft toegeroepen tot allen, maar in het bijzonder tot den heer H. Spaans Cz., nieuw gekozen Hoofdingeland, die heden voor hot eerst de vergadering bijwoont, opent' Dijkgraaf de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gele zen en goedgekeurd mot dank aan den secretaris voor de juiste samenstelling. Naar aanleiding der notulen deelt dijkgraaf mede: dat na onderzoek de ketel van de Waardmachine is goedgekeurd. Dit is golukkig, zegt dijkgraaf, aan gezien het op 't oogenblik lastig zou. zijn met het oog op de plannen der* droogmaking van de Wierin- germeer, omdat nog niet met zekerheid te zeggen valt, of het uitwateringskanaal aan de binnenzijde of buiten den zeedijk aangebracht zal worden.. Dat de waterafvoer achter langs de landerijen in de Groet verbeterd is, voor elke kavelsloot is de kleine kade doorgestoken, terwijl ook bij de opritten een ruime doorgang zal worden gemaakt en daar over losse bruggen zullen worden aangebracht. Voor een en ander is goedkeuring noodig van Ged. Staten. Bij het maken van de brug in de Groet is de hoofdsloot tijdelijk afgezet en bleek het water, zegt Dijkgraaf, achterom niet best weg te willen. Ver moedelijk was hier of daar een duiker verstopt, hiernaar zou gezocht worden. De heer J. Vethman heeft zulks ook opgemerkt en heeft na onderzoek een duiker achter de plaats van Melchior verstopt gevonden 'met kroos, Na ruimma- king liep het water best. Dat van Mevr. wed. L. G. de Graaf, weduwe van wijlen den opzichter, een dankbetuiging is ontvan gen voor het toegekende pensioen. Uit stukken door Dijkgraaf ontvangen voor het bijwonen van een algomeene vergadering van de Centrale/Werkgovers Risicobank, waarbij de polder is aangesloten, blijkt, dat genoemde bank voor dit ongeval ten behoeve van het Rijk heeft moeten stor ten f 11756.36. Dat hot baggeren van de buitenhaven heeft plaats gehad. De kosten vielen in verband met de raming niet mede, er moest meer gebaggerd worden en ook dieper namelijk niet tot 2 M.f maar tot 2.40 M. diepie Aan den aannemer, den boer Hofman, is opgave van de kosten gevraagd. Wat do binnenhaven betreft, hieromtrent heeft de genoemde aannemer geschreven ,dat hij wegens drukte het baggerwerk in de binnenhaven niet kan verrichten. Waar een en ander met den heer Hofman is be sproken, stelt hij ons te leur, zegt Dijkgraaf, en zal hem worden medegedeeld, dat het steeds in de be doeling' heeft gelegen, dat hij ook in de binnenha ven het baggerwerk zou verrichten. Dat do Waardpolderbrug voorloopig is hersteld, Het ligt in de bedoeling van het Dag. Bstuur het volgend jaar met een plan te komen tot algeheele vornieuwing van de brug door het aanbrengen aan weerszijden van landhoofden en het maken van een of twee duikers met een doorgang van tezamen 5 RL Voor bepaling der wijdte van den doorloop is een schrijven gericht tot het Bestuur van de Schedes DE LEVER'S ZEE® M? VLAARD1MCEN Fabrikanten van; Koggon, Een definitief antwoord is daarop nog niet ontvangen. De heer K. Breebaart Dz. is 't ermee eens, dat ver nieuwing noodig is. Waar eon en ander belangrijke kosten zal veroorzaken zou spr. deze niet uit de gewo ne geldmiddelen willen bestrijden, waardoor allicht verhooging van lasten het gevolg zou zijn, maar. zou hij een leening op korten termijn willen aangaan. Dijkgraaf zegt, dat een en ander zal afhangon van de raming der kosten, of het noodig zal zijn voor de vernieuwing to leenon zullen' we zien. Ook Dijkgraaf gevoelt niet voor verhooging der lasten. Met den gegeven wensch zal het Dag. Bestuur rekening hou den. Nadat de opzichter heeft verklaard dat hem bij nader onderzoek is gebleken, dat de brug in slechten staat verkeert, volgen uitvoerige besprekingen, waar aon verschillende heeren deelnemen en waarvan het resultaat is, dat het algemeen gewenscht geoordeeld wordt, dat de brug zoo spoedig mogelijk vernieuwd wordt. Ter voorkoming van gevaar zal begonnen worden de brug af to zetten voor zware vrachten' en hieraan bekendheid geven door het ploetsen van borden. Hot wegje langs de kade langs het. land van Jm. Blaauboer te behardon om daarlangs het ver keer met zware vrachten te leiden. Bij het bestuur van de Schagor Koggen zal op het nomen van een spoedige beslissing omtrent de wijd te van don doorgang worden aangedrongen. Met het maken der plannen zal de grootst mogelijke spoed 'betracht, worden, terwijl aan Ged. Staten spoedige pufdkOTirimg worden aangevraagd na indiening jptonaon. DtykfgmAf sal met don opzichter, den Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat gaan spreken, Dat prijsopgaaf is gevraagd van een nieuwe of ge bruikte as. Verschillende opgaven zijn ingekomen. Dijkgraaf is met den opzichter een as gaan bekijken te L&ngerak, deze bloek een meter korter te zijn dan was opgegeven, zoodat een vergeefsche reis is ge maakt. Nog is een as te koop, die bekeken zal wor den, terwijl van Gebr. de Boer te Oostzaan een aan bieding van een as is ontvangen die echter ook iets te kort is. Dat de uitloop van de Waardmachine voorzien moet worden. Dat de opzichter de wals in den Anna Paulowna- polder nog bekeken heeft. De hoer J. Vethman vreest, dat die wals te licht zal zijn, het zou te probeeren zijn, de wals te huren en de proef te nemen bij de beharding van het weg je langs de kade bij Jm. Blaauboer. Dat in verband voorziening van den noordkant van de kade langs de haven van een brikglooiing een prijsopgaaf is ontvangen van betonnen platen. De kosten ad f 3 per M2. en vracht en arbeidsloon komt de vergadering te hoog voor, Het zelf beton nen zal goedkooper zijn. Dat de verhuring van het grasgewas langs den zeedijk belangrijk beneden de raming is gebleven. Dat de verbetering van de losplaats in de Groet afhangt van het baggeren in de binnenhaven. Tegen de grondberging op het land van P. Koomen voor de woning van Burgemeester Breebaart heeft laatstgenoemde bezwaar. Hij biedt daarvoor een even geschikte plaats zijner landerijen aan. Hierte gen bestaat bij het Dag. Bestur geen bezwaar. Dat het afgegraven land in den Waardpolder aan vankelijk in onderhoud bij den polder voor 10 jaar verhuurd kan worden aan A. Braaf voor f 10 per jaar. Braaf zal voor het maken van slooten en voor het knaphouden zorgen. Doordat het eigen beheer reeds veel geld heeft gekost, wordt algemeen goed gevonden het Dag. Bestuur tot onderhandsche ver huur aan A. Braaf te machtigen. De voorwaarden zullen nader bij contract geregeld worden. Behou dens onvoorziene omstandigheden zal na afloop van de 10 huurjaren aan Braaf of diens rechtverkrijgen den gelegenheid gegeven worden het perceel op nieuw tegen billijken prijs in te huren. Dat de verstrating voor den steiger zoo spoedig mogelijk zal worden aanbesteed. Bovenstaande mededeelingen, voorzoover niet be handeld, worden voor kennisgeving aangenomen. Daarna stelt Dijkgraaf aan do orde een voorstel van den beer Boors, hoofdingeland, tot instelling van eene commissie voor het nazien der jaarlijk- sche rekening. De heer Beers licht zijn voorstel toe, van oordeel zijnde, dat in de jaarlijksche algemeens vergadering te weinig tijd is om de rekening na te zien. Zijns in ziens kan dit beter geschieden door eene commissie die over enkele zaken vragen kan stellen en een rapport indienen. Dijkgraaf zegt, dat het Dag. Bestuur geen bezwaar heeft tegen een commissie. De heer K. Breebaart Dz. is van meening over tuigd te zijn dat de rekening goed nagezien wordt, er is tijd genoeg voor. De heer J. Vethman is het met den vorigen spre ker eens. De Secretaris zegt, dat de rekening 14 dagen voor de vergadering aan alle bestuursleden wordt toege zonden, zoodat alle gelegenheid bestaat inlichtingen te vragen. Dijkgraaf zegt, dat het Dag. Bestuur gaarne de be slissing aan Hoofdingelanden overlaat. Het voorstel, in stemming gebracht, wordt verworpen met 1 stem, die van den heer Beers, voor. Opmaken van een aanbevelingslijst ter vervulling der door overlijden van den heer P. Wit Cz. open vallende betrekking van Heemraad van den polder. Na gehouden stemming zullen worden aanbevolen no. 1 A. J. Waiboer IIz., no. 2 P. Brugman en no. 3 H. D. Wilken, allen wonende teWinkel. Een verzoek van den heer P. Schaap tot demping van oen paar gedeelten sloot achter een paar per ceeltjes weiland. Na voorlezing zegt Dijkgraaf, dat de heer P. Schaap alreeds in strijd met de keur tut demping van eon sloot is overgegaan, waarover tot hem een schrijven is gericht. Gevolg van een en ander is geweest, dat van den heer Schaap een verzoek is ingekomen twee gedoelten sloot te mogen dempen. Bij toestemming zou alleen vergunning gegeven dienen te worden in die gevallen waar van een afgesneden erf sprake is en niet inwilliging voor den betrokken eigenaar schadelijk zou zijn. Zooveel mogelijk dienen we voor de waterberging de keur te handhaven. Na bespre king krijgt het Dag. Bestuur machtiging na opname van don toestand het verzoek in te willigen. Rondvraag. De heer J. Vethman vraagt, of er bezwaar bestaat dat D. Molenaar de wegsloot vanaf den duiker tusschen zijn land en dat van Geel tot zijn poort laat speten. Het Dag. Bestuur heeft geen bezwaar, mits Molenaar overlog pleegt met den huurder van den weg over schade aan het grasge was en door hem de halve schotwal op den weg kant wordt gebracht. Voor het slooten wordt van wege den polder 5 cent per M. vergoed. De heer J. Vethman vraagt, wanneer de halve steonen, liggende aan den Groetmiddenweg, vanaf Barendregt naar den Westfrieschendijk vervoerd zul len worden, deze leveren namelijk gevaar op voor het verkeer. Dijkgraaf antwoordt, dat een gedeelte gebruikt moot worden voor de verbetering van de kluft bij Aartswoud, richting Langereis, een gedeelte kan ge bruikt worden bij de nieuwe brug voor de plaats Zeeland en de rest zou vervoerd kunnen worden naar Kolhorn. Algemeen goedgevonden de steenen spoedig op hun bestemming te laten brengen. Omtrent de Winkelerkluft merkt de heer J. Veth man op, dat er halfweg de kluft een holte zit. Deze kluft, zegt Dijkgraaf, is niet gemakkelijk te verbeteren, omdat we met de ruimte zitten. Nage gaan zal worden wat voor verbeteringen zijn aan te brengon. Do hoer Kistemaker bespreekt hot houden van eon riet- en stekelenschouw. Wordt goedgevonden deze te bepalen op 3 Augustus a.s., terwijl vergaderd zal worden op 4 Augustus a.s., namiddags 2& uur. In die vergadering zal ook besteed worden het grint- rijden naar de hokken en het straatwerk voor den walmuur in den Waardpolder. Hierna volgt sluiting met dank. Trekking van 500 Dammers ten overstaan ubd Nota* A. a Mol*. Maandag 34 Juli 1933. rijs vao I 10CC 17516 40U 16764 200 71» 100 1116 6670 8769 11640 1*500 17875 19011 ■t njsea ven f 90.- (eigen gskh) 6 2640 loy 2779 2 p 63 2911 VA 32 71 32b 48 3061 65 91 413 3189 00 3223 08 87 94 618 88 8616 27 91 62 Bo 3300 101 22 91 49 3432 927 60 61 3500 104J 44 81 59 61 U2U 61 23 96 bl 3614 01 12u/ 30 6262 30 81 72 887ÖUSÖ 4ü 85 6337 95 97 9/ 3783 69 8719 1342 3811 fê 8821. 80 22 1404 91 4038 00 19 17272 43 17318 67 23 19324 44 62 77 19413 70 lo 17464 89 6519503 71 43 83 83 tK3919600 58 70 82 19843 19922 4o 4y 6u 96 -20086 99 18007 20109 15 5o 28 bo 34 202O1 60 19 J8j2o 20322 53 3/ 18233 42 46 20433 47 87 18389 20534 18422 79 52 20708 72 64 67 50 18606 84 68 20906 71 67 18747 7/ 14804 68 23 7 87 44 18036 16769 19' 1 DE STRIJD TEGEN DE MALARIA-MUG. Wan neer en waar te ageeren? Do Amsterdamsche hoogleeraar Prof. N. H. Swellen- ebel beantwoordt in een .uitvoerig artikel in het 'ijdschr. voor Geneesk. eenige vragen betreffende den tijd wanneer cn de plaatsen waar de bes-trijdiing van Ano- pheles Maculdpennis de meeste resultaten zal opleveren. Zijn onderzoekingen beoogden gegevens te verkrijgen omtrent pte volgende kwesties: le. Is de kracht der voortplanting het geheele jaar door dezelfde, of zijn ér tijden van "bedrijvigheid, (met veel eierleggende wijfjes, veel larven, poppen en versch uitgekomen muggen, het laatste merkbaar aan vermeerdering der mannetjes) afgewisseld door tijden van betie^kelijke rust. In het laatste geval zou een s'rijd '»'geu larven en muggen natuurlijk het meest belovend zijn in de tijdperken „van bedrij vigheid. 2e. Zijn er onder de waterophoopingen sommige, die meer dan andere voor de larven geschikt zijn? Ware die voorliefde voldoende duidelijk, dan kon men zijn keus doen, tot welke zich to bepalen, of tenminste, waar te beginnen. Hot tweede deel der eerste vraag kan in bevesti genden zin beantwoord worden, vooral als men let op 't aantal mannetjes, welke stijging wijst op uit komen van nieuw broed. Zoowel in 1920 als in 1921 zijn er 3 toppen: in Juni, Juli en Augustus. Niet dat daartusschen geen poppen uitkomen er zijn niet 3 scherp gescheiden generaties maar 3 tijdperken waarin er meer uitkomen dan in welk ander ook: In den breede beschrijft prof. Swellengrebel na dere détails van dit onderzoek, waarvan de gege vens door statistieken en grafische voorstellingen worden verduidelijkt en komt tot de volgende con clusies; Gedurende den zomer loopt alles to veel dooreen, dan dat die gegevens ons een duidelijko aanwijzing zouden kunnen geven, wanneer onzen slag te slaan. Scherper omschreven is de activiteit in het voor jaar en in den nazomer. Vangsten in Maart-Mei treffen de wfjf jes der wintergeneratie, die sterk bloed zuigen en hun eieren tot ontwikkeling brengen. Wil men met zijn vangsten zoo zuinig mogelijk zijn, dan beperke men die tot deze a maanden, maar werko dan met volle kracht. Evenwel zal men er mede moeten rekenen, dat juist in die maanden de bewe gelijkheid der muggen toeneemt, waardoor de kans ze to vangen vermindert. In den nazomer is het een ander geval. Weliswaar heeft men ook dan een tamelijk op zich zelf staan de (nu geen eieren meer vormende) generatie, maar om die aan te tasten zou men, gezien haar nog groo te bewegelijkheid, beter doen (zooals nu reeds ge schiedt) tot November te wachten en dan den gehee- len winter door te gaan. Dit echter (nl. Augustus on begin September) is de tijd bij uitnemendheid voor strijd tegen de larven. Dat geldt ook voor RÏei vóór het uitkomen der eerste zomergeneratie, zoodat men als schema voor het geheele werk krijgt: Maart-Mei: Muggen vangsten. Mei en 'Augustus: Larvenvangsten. Omtrent den strijd tegen de larven merkt de hoog leeraar o.m. op: Omdat het aantal larven in de broedplaatsen in Augustus zijn maximum bereikt, zou men door de i slootschoonmaak in September (vóór de schouw in 1 October) één maand te vervroegen zonder bijzondere kesten, zeker veel larven dooden. Het schijnt ech ter, volgens uitspraak van landbouwkundigen, dat die vervroeging-ondoenlijk is. Evenzoo de behande- i ling der slooten met sterkriekende larvendoodende middelen. Paraffinum liquidum, dat in den nazomer door den Amsterdamschen Gézondheidsdienst met goed gevolg ter larvenvernietiging is toegepast, heeft dit nadeel niet. Mogelijk zal dit ons helpen. Aange- nomen dat hot middel practisch bruikbaar is, dan zal de stad Amsterdam misschien er toe kunnen ko- men, om alle wateren te paraffineeren. In geheel Noord-Holland kan dat niet. Anders zou het zijn, in- dien men zich in de keuze der te behandelen wate ren kon beperken, wanneer m.a.w. slechts bepaaldo wateren voor broedplaatsen geschikt waren. Daarmede is schr. tot de tweede vraag gekomen, j die naar de meest geschikte plaatsen van bestrijding Achtereenvolgens wordt nagegaan welke invloed in dezen wordt uitgeoefend door den plantengroei, de samenstelling van het water (vooral zoutgehalte), den omvang der waterverzamelingen en hare ligging I ten opzichte van woningen en stallen. De aard van eorstgenoemden factor is onzeker, ook uit de gege vens omtrent het zoutgehalte kan men niet tot stel- I lige uitspraken komen. Wat het derde punt betreft in 't algemeen is te zeggen „dat tenminste in het voorjaar smalle slooten beter broedplaatsen zijn dan breede"; en wat de ligging aangaat: „de wflfl.rnp.min. gen toonen aan dat „overigens geschikte waterver zamelingen ver van menschelijke 'nederzettingen niet larvenvrij behoeven te zijn." I Voor de interessante détails dezer onderzoekingen I naar het artikel verwijzend nemen we tenslotte 's hoogleeraars eindconclusies over: I Wanneer men ons dus vraagt, zooals begin 1920 gebeurde, toen men nog de larvenvernietiging op het programma van den zoraerveldtocht in Noordr Holland had staan, welke wateren moeten bewerkt worden en welke niet, dan kunnen wij daarop óf niet anders antwoorden dan „alle",, óf zeer globaal: „alle^ smalle, zonnige slooten met plantengroei" en dat is bijna even onbevredigend, daarenboven nog onjuist. Het komt ons daarom voor, dat strijd tegen larven zich zal moeten beperken tot die streken, die door de nabijheid eener rieh "itbreideTide stad, hun landelijk karakter bezig zijn te verliezen, tot lande rijen tusschen en om huizenblokken. Voor bet uit gebreide gebied van Noord-Holland is o.i. een wer kelijk grondige larvenbestrijding niet op haar plaats tenzij toch nog een middel zou kunnen, worden ge-*

Schager Courant | 1922 | | pagina 1