Kinderwagenbanden vonden, om voor den landbouw gewichtige water staatkundige werkzaamheden, ook aan de larven- bestrijding dienstbaar te maken Dit is niet het eenige onderwerp, waarbij de stu die van de epidemiologie der malaria de medewer king dor landbouwkundigen behoeft. Tot nu toe ge lukte het niet een nauwen band te leggen, maar bij het uit den aard der zaak landelijk karakter dezer ziekte al komt zij misschien het meest voor (of wordt er tenminste het meest van gehoord), waar stedelijke en landelijke toestanden samenkomen is het leggen van dien band een eerste eisch ge worden. CALLANTSOOG. Aanstaanden Zondag 30 Juli zal het fanfarecorps alhier bij gunstig weer een concert geven op de tribune in het dorp. Op de tribune zal dan de langverwachte kap aangebracht zijn. Het ïs voor de verecniging en voor het publiek te hopen, dat het weer gunstig moge zijn. ARRONDISS. RECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van 25 Juli 1922.. Harmen Schoo, Noordscharwoude, ged., verduiste ring, 3 m. gev. voorw. met 3 jaar proeftijd. Nic. Burgering, Alkmaar, mish., f 50 of 50 d. h. Maarten Prins, en Jannetje Stam, Egmond a. Zee, wederspannigheid, le bekl. f3 of 3 d., 2e f2 of 2.d. P. C. v. d. Kooij en H. C. Dekker, Hoorn, mishan deling, le f 60 of 60 d., 2e f 100 of 100 d. P. N. Baas, Alkmaar, beleed, ambt., f5 of 5 d. Adr. Hoogland, Noordscharwoude, huisvredebreuk f10 of 10 d. Gerbr. Kaandorp, Heiloo, verniel., f20 of 20 d. Jan Koeman, Alkmaar, diefstal, 2 mnd gev, Th. Schol, en Jac. Wittebrood, Egmond-Binnen, wederspannigheid, le f 10 of 10 cL, 2e f25 of 25 cL HEERHU GO WAARD. Nu op den verbouw van school no. 3 voor bijzon der onderwijs van hoogerhand wordt beknibbeld, (in plaats van twee lokalen, mag slechts één lokaal worden bijgebouwd) wordt er in onze geemeente ge ageerd tegen den bouw van scholen met twee loka len voor openbaar onderwijs; hiervoor acht men een éenmansschooltje wel voldoende. WIEHINGEN. Do heer Jac. Visser,, S.D.A.P., aangewezen als raadslid, opvolger van den vertrokken hoer P. Brou wer, A.-R., welke onlangs door den gemeenteraad als lid niet werd toegelaten, meenende die toelating in strijd met de gemeente en Kieswet is en hiertegen bij Ged. Staten in beroep is gegaan, heeft thans van dat college op zijn beroepschrift een gunstige be schikking vorkregen, zoodat hij als raadslid moet worden toegelaten. BRAND. Op de 3e verdieping van een huis in de Uiïenbur- gorstraat te Amsterdam, waar do sigarenmakerij van L. was gevestigd, is vannacht brand ontstaan. De benedenverdiepingen worden door verschillende gezinnen bewoond! De brand sloeg weldra fel uil en tastte ook de kap van het huis aan, die spoedig in brand stond. Het kostte nogal moeite alle bew'o- ners in veiligheid te brengen. De brandweer wist het vuur te beperken tot de derde verdieping en don zolder, die geheel uitgebrand zijn. De oorzaak van den brand is niet bekend. DE ONTEVREDENHEID ONDER HET SPOOR WEGPERSONEEL. Men zendt het volgende communiqué: Het bestuur van het Nationaal Arbeids-Socreta- riaat heeft vergaderd met het bestuur van den bij deze vakcentrale aangesloten Federatioven Bond van spoor- en tramwegpersoneel, ter bespreking van den ingetreden toestand bij de spoorwegen, met be trekking tot de vanwege de directie der Nederland- sche spoorwegen aangekondigde verslechteringen voor het personeel. Het bestuur van den Federatieven bond constateerde met genoegen, dat er vanwege het N.A.S. stappen zijn gedaa n om mek de overige vakcentralen tot een gemeenschappelijk optreden te geraken. De vergade ring stelde vast, dat de organisaties dienen samen te werken om krachtig stolling te kunnen nemen tegen verder verslechteringen en om de reeds igevoerde verslechteringen ongedaan te maken. Besloten werd aan .de belanghebbende organisaties, waarin perso neel der spoorwegen is georganiseerd, den volgenden brief te zenden: Het bestuur van den Onafhankelijken Bond van spoor- en tramwegpersoneel besprak in zijn jorigste vergadering opnieuw den toestand waarin het per soneel der spoorwegen is gekomen naar aanleiding van de aangekondigde loonsverlagingen, diensttijd- verlengingen en anderszins. Algemeen was het bestuur vah oordeel, dat er door gezamenlijke organisaties krachtig stelling moet worden genomen ter voorkoming van verdere verslechteringen en om de reeds ingevoerde ver slechteringen ongedaan te maken. Voor dit doel verklaart ons bestuur zich bereid! met uw organisatie samenwerking aan to gaan. Gaarne vernemen wij uw beslissing in deze voor of uiterlijk 29 dezer. DE GEMEENTE HAARLEM EN DE ZEGELWaT. Men schrijft aan de „O. H. Crt": De gemeente Haarlem is er „bij", gloeiend „bij zelfs. Zij heeft iets gedaan, dat strijdig is met de .Ze-) gelwet. Zij heeft aan de gebruikers van gas over der gewonen meter per meandnota beschikt, zonder op: die nota een zegel te plakken. Wel stond onderaan die nota, dat men op aanvraag aan het eind van bet jaar een gezegelde kwitantie kon ontvangen. Do fiscus echter, dit ter oore komende, is van oor deel, dat dit een ontduiking der Zegelwet is en meent, dat voor elke kwitantie of nota met een be- arag boven f 10 een zegel geplakt moet worden, dus ook in dit geval. Bij informatie vernam bet blad, dat over deze zaak nog druk wordt gecorrespondeerd; ook in andere stéden, o.a. to Utrecht, worden de bodragen op de zelfde wijze geind. "EEN VERREGAANDE ONVOORZICHTIGHEID. Gisteren reed door de Goedstraat to Amsterdam, ,een motorijder, toen hij plotseling zooals meer ge beurt door een klein hondje werd aangeblaft. Het keffen vaD het diertjo scheen den motorist te verve len, want eensklaps haalde hij een revolver uit den zak en hij loste daarmede een schot, De kogel trof natuurlijk niet het keffertje, maar drong door een ruit van een der huizen 'en richtte daar m een der kamers een groote verwoesting aan. Tegen den buitengewoon onvoorzichtigen motor rijder is door de politie proces-verbaal opgemaakt. DE VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE KAMERFRAC TIE. 's Gravenhage, 25 Juli. Het nieuwe bureau van de Vrijzinnig-Democratische Kamerfractie wordt gevormd door: mr. H. P. Marcbant, voorzitter, en mr. B. Bakker-Nort, secretaresse. OUDESLUIS. Alhier worden pogingen gedaan om op o Aug. a.s. eenige feestelijkheden te houden en wel op liet sportterrein nabij de spoorweghalte. Deze feestelijk heden zullen bestaan in een voetbal- en korfbal match. alsmede eenige kinderspelen enz. De harmo- nieverecniging heeft hare medewerking toegezegd. Naar wij vernemen, is op de daarvoor bij de burgerij circuloerende lijsten nogal goed geteekend. Als het dan maar goed weer is. NIEUWE NIEDORP. ix j Dinsdag 25 Juli jl. vierden de leerlingen uit de la gere klassen van de school alhier en die te Moer beek hun jaarlijksch schoolfeest. Dit bestond in een rijtoer en in 17 rijtuigen gingen de kinderen en ge leiders 's morgens te ruim 8 uur het reisje aan vaarden. Te Kalverdijk vereenigde men zich met de rijtuigen uit Moerbeek. Gezamenlijk ging het toen over Warmenhuizen, Schoorldam en Schoorl naar Bergen. Daar werd halt gehouden, om in den speel tuin de jeugd te doen genieten. En er is genoten, vol op! Ook is de waterleiding bezichtigd geworden. Te Bergen aan Zee bood het heerlijke strand veel ver maak en was o.a. he.t „pootjebaden" een aardige at tractie. En vervolgens word de hertenkamp in Alk maar opgezocht Ook daar werd met veel pleizler vertoefd. Opgewekt werd de huisreis over Heerhu- gowaard, O. Niedorp en Terdiek aanvaard en aun het Westeinde van het dorp haalde het fanfarecorps „Excelsior" het gezelschap met muziek in, het ge- heele dorp door, totdat bij het tramstation werd ge keerd. Het weer heeft zich, al stond het er eerst zeer ongunstig voor, nog goed gehouden en het is een ge zellige dag geweest. WIERINGERWAARD. In den nacht van Dinsdag op Woensdag onstond bij den heer Jb. Mosk, slager alhier, een begin van brand in het z.g.n. rookhok. Het was omstroeks 1 uur toen een der buren zeer toevallig wakker werd en licht uit de ramen zag. Uit bed springen was na tuurlijk het werk van een oogenblik. Hij ging direct buurman Mosk waarschuwen en toen wisten ze toch met vareendo kracht het vuur, dat al reeds door het voorschot zichtbaar, was, meester te worden. Hot mag zeker een groot geluk genoemd worden, dat Wit het toevallig heeft opgemerkt, want het is daar juist een dicht bebouwde blok huizen. De scha de is nu niet zoo groot. WIERINGERWAARD. Dinsdagmorgen geraakte alhier een werkman van den heer J. Vethman uit den Groetpolder met paard en bakwagen te water, doordat hot paard zich hang maakte van do vrachtauto van den heer Rezelman. De voermn wist er nog af te springen, doch een zoon van hem moest tegen wil en dank mee het wa ter in. Gelukkig kwam hij met een nat pak vrij en werd bij den heer Jb. Bakker van droge kleeren voorzien. Spoedig wna veel volk bijoen om paard en wagen op den wal te halen. Behalve eenige mate- rieele schade liep het ngeval overigens goed af. WIERINGERWAARD. De jongeheer K. Kruiten, leerling van den heer Sieswerda alhier, is, zonder eiamen behoeven te doen, toegelaten tot de H.B.S. te Alkmaar. Zijn laat ste rapport was van dien aard, dat dit achterwege kon blijven. WIERINGERWAARD. Onze vroegere plaatsgenoote S. A. G. Hazeloop, thans te Alkmaar, leerlinge aan de H.B S., werd be vorderd van de 2e naar de 3e klasse. CONCOURS-HIPPIQUE. TE ANNA PAULOWNA. Dinsdag 25 Juli., zoo was door eenige paardenminnaurs besloten., zou cr een concours-hippique plaats hebben en hoe kort de tijd van voorbereiding ook mocht zijn;, toch was alles op den bepaalden dag gereed. Het weer wus. vooral 's morgens, bepaald guur maar 's middags kwam de zon er bij en toen. bleek bet "'althans iin <ïe luwte., best uit te houden. Het groote terrein zag er met zijn vele kleurige vlaggen, bepaald feestelijk uit en er waren zeer veel belangstellende toeschouwers. De juiy bestond uit do heeren P. de Bóer,, veearts te Schagen. M. Noordam, Haarlemmermeer, C. A. Wai- boerv WieringenvaardC. Blaauboer en J. Liodenberjgh, beide laatsten uit Anna Paulowna. Het concours werd opgeluisterd door muziek van de Harmonieverqcniging te Oudesluis, Bovendien "hielden vliegtuigen van net vliegkamp „De Kooy" gedurende eenigen tijd de aandacht geboeid, terwijl de verrichtingen van liet bekende springpaard van den heer Jimmiftk, bereden door den heer Aarsen? niet minder de aandacht en belangstelling van het 'publiek 'wisten te trekken-1; Het eigenlijke concours center bestond uit dne num- m'ers, waarvoor tezamen 300 gulden aan prijzen ter i beschikking stonden. Bovendien waren nog. drie medailles j aan^Loden. n.1. een verguld zilveren medaille door acn heer C. Wij de nes Spaans Jr., dijkgraaf, een zilveren medaille door Burgemeester Lovink en een zilveren medaille door de Namnl. Vennootschap G. J. Krol en Co, Pc uitslag der verschillende prijskampen was: Afd. I. Span volbloed Belgische paarden le pr. f 25. benevens groote zilveren medaille,, F. A. F. Gronemain, Wieringerwaard2e pr. f 10., K. J. Kaan, Anna Ptuir lowna; 3e pr. f 5. P. van Eéten, Anina Paulowna. Afd, II. Span Landbouwtuigpaardenle pr. f 50., G. W. Waiboer., Anna Paulowna. Afd. III. Open klasse: le pr. f 100., benevens verguld zilveren medaille. Bultman, Haarlemmermeer, met Westcrveld-mclodie", bruine merrie: 2e pr. f 50, bene vens kleine zilveren medaille. Beudeker. Alkmaar, met ..Bruine Witvoet", ruin; 3e pr., f 25, D. P. Timmerman' Schagen,, met „N.N."; 4e pr. f 20, G. Weel, Beemster met „Corrie", vos-merrie en 5e pr. f 15, tl. J. Zijp, Twisk, met „Matador", driejarige br. ruin. In .,Vccrburg" werden na afloop de prijzen uitgereikt door den eerc-voorzitter. den heer G. J. Lovink, die verklaarde, met groot genoegen de uitnoodiging daartoe te hebben aanvaard, eensdeels omdat hij hel uitdeelen van prijzen prettig werk vond, anderdeels omdat de arbeid der Commissie van den aanvang af zijn -volle sympathie droeg. Ondanks den korten voorbereidingstijd was deze dag voor haar een succes geweest., waarmede hij haar van harte feliciteerde. De landbouw mt tegenwoordig helaas geducht in de knel, maar des to meer was spreker er daarom trotsch op. dot hier nog zooveel durf bleek te bestaan-, als hedenmiddag aan den dag kwam1. Dezen middag toch werd ons opnieuw getoond, dat het paard, het fraaiste cii edelste dier der schepping, in schoonheid en sierlijkheid toch nimmer door ook zelfs den prachtig- sten en rijkstcn auto kan worden vervangen. Spreker hoopte, dat het 'succes van heffen de Commissie zou mogen aansporen, oin hef. niet bij dit ééne concours te laten, opdat de kermis hierdoor tot 'een volksfeest ver edeld zou mogen worden. Na nog dank 'te hebben ge bracht aan de deelnemers, aan de juiy, aan den Com mandant der Stelling Helder voor de vliegdemonstratic en aan do Karmonie-verec'niging van Oudesluis, die zoo verdienstelijk .het concours met muziek had opgeluis terd; werden oan de winnaars de prijzen ter hand gesteld. GEMEENTE LIJPE. Ingeschreven van 22 tol 25 Juli 1922. Geboren: Hilda, dochter van Willem» Quast en Trijntje Buij. Gemengd Nieuws. EEN BRIEF VAN DEN PAUS EN RUSLAND. Uit Rome, 25 JuU. De paus heeft een apostolisch schrijven gericht aan dc patriarchen, aartsbisschoppen en bisschoppen, waami hij uitweidt over den ongelukki- gen toestand, waarin de bevolking van Rusland door den hongersnood is geraakt Het schrijven herinnert aan de reeds ingezamelde gelden, doch zegt, dat deze niet toereikend zijn tot leniging van. de ramp. De paus roept daarom op tot nieuwe hulp en verklaart, dat de Heilige Stoel voorgaat met het 'opnieuw verdêelen van een som groot 2Va millioen lire. EEN DROEVIG ONGELUK OP DE UPPE. Uit Dusseldorp., 25 Juli. Een uitstapje van de evangelische Goethe-school te Gelysenkirchen naar i-Ialtern eindigde op droevige wijze. Bij het overste ken van de Lippe sloeg een boot om waarin onge veer 20 kinderen zaten. Zij geraakten allen te wa ter, waarbij vier jongens en drie meisjes verdron ken. De overigen werden door een onderwijzer en een werkman met eigen levensgevaar gered. De slachtoffers waren kinderen in den leeftijd van twaalf tot dertien jaar Tel. ECHTSCHEIDINGEN IN ENGELAND. Hoewel echtscheidingen in Engeland niet gemak kelijk tot stand komen, zijn er in de vorige week toch 219 echtscheidingen te Londen uitgesproken. Lord Buckmaster, de vroegere lord-chancellor, die als plaatsvervangend rechter in hèt Hof voor Echt scheidingen zit, heeft in minder dan 12 minuten 3 echtscheidingen uitgesproken. Een week geleden wachtten nog 500 gevallen op behandeling. Verleden Zaterdag waren daarvan 219 behandeld, waarvan 189 door Lord Buckmaster. Gis teren zou hij er 71 behandelen, een aantal zoo groot als nog nimmer is voorgekomen. Rechter Horridge zou hem in 35 zaken bijstaan, zoodat er dan nog maar 127 ter behandeling overblijven. DURE RIBBEN. Een bijzonder merkaardige geschiedenis van een jongen man, die een metalen plaat in zijn schedel draagt en een aantal kunstmatige ribben en andere beenderen heeft, wordt door een Reuter-correspon- dent te Berlijn uit Breslau gemeld. -Het schijnt, dat de jongeman, een smidsleerling, indertijd van esa dak viel, en voor dood werd weggedragen. Hij werd naar een hospitaal gebracht, waar men bevond, dat alle ribben op een na gebroken waren. De gewonde bleef niet minder dan 4M jaar in het hospitaal, en daar men eiken dag wanhoopte aan zijn levensmo gelijkheid, besloot men het uiterste te wagen en de gebroken ribben door kunstmatige van goud en pla tina te vervangen. Daar ook de schedel over een groot oppervlak beschadigd was, verving men het versplinterde been door een metalen plaat. Nog 2 en een half jaar later .kon de Jongeman horstold het hospitaal verlaten, met het oog op de tegenwoordige hooge waarde van de edele metalen, draagt do smidsgezel thans voor een aanzienlijk bedrag bij zich. Bijzonder jammor schijnt hij het echter to vin den, dat hij over al' deze kostbaarheden niet naar willekeur kan beschikken, al ia hij er dan ook on betwist eigenaar van. BIJ DEN KEULSCHEN DOM. Men schrijft uit Keulen aan do N.R.Crt.: Mogen de hoteliers in Beieren klagen over hot ge ringe aantal vreemdelingen dat dit jaar hunne ho tels bezoekt de Keulsche collega's kunnen een ander liedje zingen. De vreemdelingenstroom is de zen zomer van dien aard, dat één van do groote be zienswaardigheden van Keulen juist dit vreemdeliri- gengedoe geworden ia, nat als de Dom het voor ons is. Beide behooren bij elkaar. Aan den voet van de steeds weer imponoerende torens, die uit het plein bijna 160 meter hóóg oprijzen, staan op het Dom plein d rijen der roode groote autobussen, waarin men tegen betaling van 200 Mark kan plaats nomen om mot behulp van den gids met den megafoon in korten tijd de wetenswaardigheden over Keulen kan loeren kennen. Hot gerangcer dezer reuzen auto'i op den betrekkelijk kleinen Domplatz is interessant, maar merkwaardiger misschien nog is de snelheid waarmede deze roode monsters direct nadat zo leeg aangekomen zijn, weer met „sight-seeers" gevuld zijn. Wat mij in Keulen hoofdzakelijk aantrekt, zijn de Koulenaars zeiven. Iemand met een eenigszins ont wikkeld gevoel voor „humor" kan hier zijn hart op halen. Maar van do vreemdelingen, die hior komen, zijn maar enkelen in do gelegenhoid mot de bevol king zelve in aanraking to komen. Wat voert al die menschen hierheen? Is het do bezetting? Is het om dat Keulen als de hoofdstad van het bezette gebied beschouwd kan worden, zijn het de bekendheid in hot buitenland van Keulen en zijn Dom. zijne gun stige ligging en de goedkoopo Mark? Wie zal 't zeggen? Een feit is het, dat men hier struikelt over Nederlanders, Engelschon en Ameri kanen en Fransclien. Opvallend is voor hem, die in lang niet hier was, het verdwijnen van hot militaire gedoe, dat toch vroeger juist in Keulen zoo groot was. De Engcl- schen zorgen voor geringon „Ersatz". De bezetting is niet meer zeer groot, de uniformen weinig op vallend. Wie moent, dat de Koulenaars zelve met deze vreemdelingenoverstrooming tevreden zijn, heeft het glad mis. Integendeel, ze geven juist den vreem delingen de schuld, dat. Keulen duurder is 'ian eeni ge andere stad. Voordeel hebben do hoteliers, de auto's en een paar winkels in do hoofdstraat. Met hun vreemd geld kunnen zo gemakkelijk alle prij zen betalen en dat meent de Keulenaar in do daar door veroorzaakte buitengewone prijsstijging te be speuren/terwijl de tegenstelling met de eigen groo te financieole moeilljkhoden ook vaak een wrok te gen do. zoo „rijke" vreemdelingen doet ontstaan. De Dom ziot. dit Jaar op een zeer merkwaardig mengsel menschen neer. Keulen schijnt een stad van nietsdoeners geworden te zijn. Hot is werkelijk be zienswaardig, dit leven eens te beschouwen, en op 't oogenblik zeker één der grootste attracties van het oude Keulen. DE GEBOORTECIJFERS. Het jaarverslag der geregistreerde geboorten voor Engeland en Wales over 1920, hetwelk Zaterdag is gepubliceerd, wijst uit, dat er in dat jaar meer kin doren werden goboren tfdan ooit te voren, sinds de burgerlijke stand werd ingevoerd. Het totaal bodroeg meer dan 957.000. Het sterftecijfer (12.4 por 1000) was het. laagste, dat oit voorkwam en 't werkelijke aantal sterftegovallen was het laagste dat gemold is sedert 1802, toon de bevolking weinig meer dan de helft bedroeg van 1920. De sterfte der kinderen bereikte ook het laag ste cijfer van 80 per 1000 geboorten. Nooit te voren werden- zoo vele huwelijken gemeld in een Jaar. Het totaal daarvan was 379.000. De natuurlijke vermeerdering der bevolking van 491.000 is de grootste, die is voorgekomen. worden tegen scherp eonourreerende prijzen geleverd door G. ANNEVELDT, Dorpen, SCHAGEN. DE NOOD DER DUITSCHE PERS. Gelijk dezer dagen reeds is gemeld, heeft de Duit- sehe Rijksdag het wetsontwerp aangenomen, waar bij maatregelen worden getroffen ter voorziening in den nood der Duitscho pers. Daarbij wordt de Rijks- regeering gemachtigd, om met eigen informaties om trent do prijzen als basis, de prijzen van hout- en celstof en van krantenpapier te bepalen. Zij kan die prijzen tot maximum-prijzen verklaren. Verder wordt een restitutiekas in het leven geroe pen. Daarin vloeien de bedragen, die gevonden wor den door een heffing van Vi procent op alle verkoo- pen van hout, en een van 1/4 procent op den geza- menlijken uitvoer. De restitutie van uitgaven vindt plaats in verhouding tot de hoeveelheid verbruikt papier, waarbij het voor het afdrukken van adver tenties gebruikte papier niet wordt meegerekend. HET IS BLIJKBAAR HEEL MOEILIJK Een nieuw bewijs, hoe moeilijk het thans vaak voor jonge meisjes is, om hun natuurlijke bestem ming, het huwelijk, te volgen, levert volgens het „Journal des Débats" het volgende geval: Een gegoede dame, de weduwe Delangon, had aan de stad Parijs een' som vermaakt, elk jaar 670 francs aan rente opleverend, die besteed zouden moeten worden als jaarlijksche uitkeering aan een bloemenmaakster, mits werkelijk uit de arbeiders klasse afkomstig die in het 7e arrondissement zou moeten wonen, tusschen 18 en 23 jaar oud zijn en zich verbond binnen twee jaar inh et huwelijk te treden. Dit laatste was een onverbiddelijke voor waarde. Merkwaardigerwijs blijken nu de meisjes, die in de jaren 1915, 1917 en 1919 voor dezen prijs in aan merking wilden komen, niet binnen den vastgestel- den tijd te zijn getrouwd, zoodat de sommen, voor die dames uitgetrokken, aan het fonds zijn terug gevallen. Dit jaar zijn er vier „beurzen" te plaatsen, maar de beheerders van het fonds hebben het nu moeten beleven, dat slechts twee meisjes zich als candidaten hebben aangemeld. Twee „beurzen" blijven dus va cant. En dan kan het natuurlijk nog gebeuren, dat de twee candidates ook weer afvallen, doordien geen man ze binnen twee jaar begeerlijk genoeg vindt 1 DE KONING DER SCHEERMESSEN. De heer Gillette, de uitvinder van het beroemde Gillette veiligheidsscheermes, toeft in Engeland, en naturlijk zijn de Journalisten op hem afgevlogen. Immers, Gillette gaat er prat op, dat hij thans „25 millioen mannen per dag scheort", en dat zijn fa briek het afgeloopen jaar 20.000.000 dozijn mesjes heeft gefabriceerd. Gllette heeft verklaard, dat een vriend, hom had verzocht iet9 uit te vinden, waarmede men zich ge makkelijk zou kunnen scheren. Hij wist niets, doch den volgenden dag Het hij toevallig bij hot scheren zijn mes vallen, waarvan de rand werd beschadigd. Toen schoot hem do gedachte te binnen,welke tot zijn uitvinding leidde. Echter is Gilette niet slechts fabrikant. Hij heeft verschillende boeken ovor economie geschreven, is archaeoloog en bovendien nog bezitter van uitge strekte sinaasappel-cultures. t BRITSCHE KOLEN NAAR DE VER. STATEN. Uit Londen, 24 Juli. De Araerikaansche Ship- ping Board heeft 40 schepen, eigondom der rogoo- ring, gecharterd mot een capaciteit om 300.000 ton kolen per maand to vervoeren, in verband met do jongste koopordors van Amerika. Naar verluidt zijn maatrogolon getroffen om nog 3'i Bntsche schepen voor hetzolfdo doel to verkrij gen. Deze schepen zullen hot mogelijk maken maan delijks een half millioen ton kolen in Amerika te ira portoeren. ONTPLOFFING IN EEN FABRIEK TE OPPAU. Uit Berlijn, 24 Juli. Uit Ludwigshafon wórdt gemold: In -het machinegebouw van de Badische Anilin-und Sodawerke te Oppau, heeft con ontploffing plaats gehad door hot breken van een pijp der waterleiding Zeven arbeiders werden gewond, waarvan 1 levens gevaarlijk. PADDENSTOELEN-VERGIFTIGING MET DOODE- LIJKEN AFLOOP. Uit Maagdenburg, 24 Juli. In het naburige Ran- dau zijn twee gezinnen ziek geworden na het go bruik van paddenstoelen. Drio personen zijn reeds gestorven, de overigen verkeeren in levensgovaar DE HONGERSNOOD IN RUSLAND. Uit Londen, 25 Juli. Sir Benjamin Robertson. de voorzitter van de vereenigde commissie voor dén Russischen hongersnood, heeft verklaard, dat de ramp in de districten waar de Britsche organisaties werkzaam was gowoest, tot dragel ijken omvang te ruggebracht is. Hij schatte hot aantal menschen dat voor een vreeselijken hongerdood bewaard was go- bloven, op een millioen. Hij verwachtte dat do niou- we oogst genoog zou opleveren, om do boeren in staat te stellen, tot den volgenden oogst toe to ko men, met uitzondering van hot Zuidelijke stuk van üekraine en de Binnen-Oeral, waar de hongersnood zoor ernstig zal blijven. ïii deze stroken is dit jaar in hot geheel geen hulp verschaft. 125 MENSCHEN VERGIFTIGD. Te Orthez, een klein dorp, zijn alle menschen, die taartjes gegeten hadden, denzeifden dag ornstig ziek en vortoonden vergiftigingsverschijnselen. Twoo personen zijn in levensgevaar. Honderd en twintig inwoners van Orthez zijn vergiftigd gewor den en drie doktoren zijn dag en nacht in de weer. Ook uit dorpen in de buurt komen dezelfde berich ten binen. Een officieus onderzoek heeft plaats ge had, maar de verantwoordelijkheid kan niet vastge steld'worden. Do banketbakker, die te goedor trouw is, hooft zijn werk neergelegd. ED SPRINKHANENPLAAG. De verwoesting van den druivenoogst lu hot Z.W. van Frankrijk door sprinkhanen, is zoo groot, dat sommige wijnbergen totaal niets opbrengen. Te Sun- garea zijn de velden, straten, tuinen en huizen met honderdduizenden sprinkhanen bedekt. Allo hoornen zijn kaal gevreten. DIPHTERITIS EN ROODVONK TE LONDEN. In de afgeloopen week is het aantal gevallen van diphteritis en roodvonk te Londen sterk toegeno men. Niet minder dan honderd pattenten worden dagelijks in de ziekenhuizen opgenomen en de to tale ziektocijfers zijn in de afgeloopen week gestegen van 4532 tot 4718. Het talrijkst zijn .de ziektegevallen in de armen wijken, zooals Stepney, Southwark, Benrioiidsey en een dool van Camberwell. DOOR BIJEN DOODGESTOKEN. Een heereboer te Marthomia bij Montpollier la hij hot leeghalen van bijenkorven door oen zwerm bl,)o». aangovallen en zoo vreeselijk gestoken, dat hij, on danks medische hulp, nu eenige uren bewusteloos te zijn geweest, overleed., HET GROOTSTE WATERVLIEGTUIG. De „Times" zegt, dut er groote geheimzinnigheid wordt betracht in Zake de constructie to Soupham- ton van het z.g. grootste watervliegtuig ter wereld. Hot wordt door de Supermarino Avlation Works Li- mired voor het Ministerie van Luchtvaart gebouwd. De hoofdgedachte is dat de boot tegen het zwaar ste weer bestand zal zijn. Zij is bestemd niet slechts om de zee te doorkruisen, doch ook op zee to blij ven, bij welke weersgesteldheid ook. Daarom zullen er hutten voor de bemanning op worden aange bracht. Voor het volgend jaar zal het luchtschip klaar zijn. EEN OOM UIT AMERIKA. Sedert con paar weken is or In don Borlnago over niets anders sprake dan ovor het nieuws dat ver- sehoidene arboidorafamilies ecu reusachtige erfenis hebben gekregen. Men spreokt van meer dan 100 millioen tra. s Een blad heeft er het fijne van willen weten en is bij een der erfgenamen op inlichtingen ultgegaan( •En ziehier wat hot vernomen heeft: Een verre bloedverwant, LG'' nard, moet gestorven zijn in Canada, een vermogen achterlatend. Klóónard is reeds gestorven 1n 1904 en do erfgena men wisten dit niet en lazen hot thans eerst in do bladen, waarin een oproep tot do erfgenamen werd gedaan. Zij begaven zich naar Fourmies, bij don notaris, die met do vereffening is belast, en deze vertelde hun dat hij het juiste bedrag dor nalatenschap nog niot kon opgeven, maar dat do som minstens 100 millioen bedroeg. SALOMO'S OORDEEL. Do hoer John Haas te Chicago leefde op slechten voet met zijn echtgenoote, die echtscheiding had aan gevraagd. Zij verweef haar man al te zeer op het gezelschap van andere dames to zijn gesteld. De heer Haas van zijn kant meende dat zijn schoonmoe der „er achter zat". Na tal van confidenties te hebben aangehoord, velde de rechter ten slotte» zijn oordeel, door beiclo partijen een verplifchting op te leggen. De heer Haas moet ziel* voortaan onthouden van het bezoe ken van, het spreken of uit rijden gaan met andere vrouwen dan de zijne, terwijl zijn schoonmoeder dit als concessie tegenover den in zijn vrijheid duchtig belemmerden man zich moet onthouden van het bezoeken van, spreken met haar schoonzoon of het zich bemoeien met het huiselijk geluk van het echtpaar Haas. Ma rk tberich tm MEDEMBLJK, 25 Juli 1922. Groote muizen f 0.80 n f 1.10. Kleine muizen f 1 a f 1.20. Koksche muizen I 080 a .095. Groote rondo f 1 a 1 2.40. Bonte 1.60 n 1 2.20. Blauwe l.QOf a 180, alles per 25 Kg., Boodc kool f 2,50 a 3.10 p. 100 st. NOORDERMARKTBOND, Noord-Seharwoudo. 25 Juli 1922. Pchotschc muizend 2180 a f 7.70. Julia f 3.10 a f 3.50. Koksianen 2.70 a 'f 3.50. Dukcn 2.70 a 3.50. Schoolm. 2.90 o .520. Graafjes f 4.50 o 8.10, Drielingen £1.80 a 3.90. Kleine 111 1.40. Spcrcieb. £27. Tuinboonen f 1.80. Uien- drielingen, f 8.30. Nep f 11 n 1 15.10. Roode kool 4.60 a f 6.10. Witte kool 1 7.60 a 10.80. Boswortelen f 1.50 a 1.80. Bloemkool f 5 50 a f 9.20. Aanvoer 24 Juli: 192134 Kg. aardappelen, 950 Kg. roode kool, 5000 Kg. witte kool, 389 Kg. zilvernep, 785 stuks bloemkool, 2300 Ros wortelen. LANGENDIJKER GROENTEN'VEIUNG, Br. op L. 25 Juli 1922 —'Bloemkool Ic soort f 3.50 n I 11.70. Wortelen 1.20 a f 1.90. Roode kool le soort 3.70 n f 5. Witte kool te soort f 8.50. Julia muizen 380. Schotselio muizen f 8.60 a f 8.10. Schoolmeesters 2.70 a ,f 6.20. Blauwe f6.20 a £6.60. Eigenheimers £3.70. Drielingen 12 a 3.70. Gtadbtaadjes 7 a f 8. Koksia-

Schager Courant | 1922 | | pagina 2