Alintti Ritus- DE LINDE i DE MQRAAZ, Donderdag 3 Augustus 1922. 65ste Jaargang. No. 707 Uit en Voor de Pers. CRE DIETEN. Gemengd Nieuws. Naaimachinercparatiën SCHAKER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dlnedas, Woensdag, Donder- ilitftPWPrS t -NV V h TRAPMAN Si Til SpliaiïPIl rl)a per :1 mnandcm u,li- Lo88n numnorz cent. ADVERTBN- dan (iu Zaterdag. BU Inzending tot 'i morgens 3 uur, worden Advor- lllflBVBIS J W.l. V.U. i IWmrtiV IV tü dUiayGll TIÖN van tot b Mgola ,UOi lodero ragol mcor 20 cont (howljflno, tentlön nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomand nummer geplaatat. I POSTREKENINO No. 23330. INT. TELEP, no. 20 Inbegrepen). Groote lettere worden naar plaatsruimte berekend; „Htelt Rome gewonnen?" D© „Nederlander" is ontstemd, dat „blijkbaar door Roorascbo kringen in buitenland en binnen land het ontstaan en de groei van een logende wordt bevorderd: do legende namelijk dat bij de laatste verkiezingen „Rome heeft gewonnen". Mot Roomsche kringen in het buitenland beeft het blad de toespraak op het oog, door kardinaal Mercior van Mecholen tot den aartsbisschop van Ut recht gehouden. Do kardinaal had de stembus-overwinning der rechterzijde het werk van den aartsbisschop ge noemd, het uitwerksel dor katholieke eendracht door Mgr. van de Wetering tot stand gebracht. Naar aanleiding van het schrijven van de „Ned." zegt het „Huisgezin": Bij do beoordeeling en waardeering van oen toe spraak door een buitenlander moet men niet uit het oog verliezen, dat een buitenlander meer hot geheel dan de samenstellende doelen overziet. De kardinaal van Mechelen zag do schittorendo rechtscho overwinning on wilde den aartsbisschop van Utrecht huldigen voor diens aandeol daarin, voor zoover hij heeft bewerkt, dat de Roomsche een dracht ongebroken bleef en do katholieke partij op deze wijs haar volle gewicht in de politieke schaal kon werpen. Is het nu ook waar, dat, zooals de „Nederlander" te verstaan geeft en wat ernstiger zou zijn, Room sche kringen in hot buitenland de bewuste logende pogen te bevorderen? M. a. w., wordt dezerzijds de beteekenls van het katholieke aandeel in de rechtsche overwinning ver- Kroot, die van het aandeel der beide christelijke par tijen verkleind? Laten wij wat de „Nederlander" beweert, dat we niet doen de nuchtere feiten niet spreken? Welke zijn do foiten? Deze, dat de sterkte der rechterzijde in do Kamer is toegenomen van 50 tot 60 (indion men ds. Kersten meerekent), dat de katholieke partij van 30 tot 32, de christelijke partijen van 20 tot 28 zijn geklom men. Dit zijn do feiten. Feit is, dat de christelijke partijen meer zijn voor uitgegaan dan de katholieke. Ken bijzonder verschijnsel Is dit niet, daar de ka tholieke partij reeds bij do vorige verkiozingen na genoeg het maximum van haar spankracht had be reikt en zij niet als do boide christelijk© partijen over een min of rnoor aanzienlijke vlottende reserve beschikt, een stuk kleurlooze middenstof, die van daag rechts, morgen links stemt. Feit is ook, dat, ondanks den procentsgewijs groo teren vooruitgang der christelijke groepen, do sterk te dor katholieke partij, 32, die dor gezamenlijke proteetantsche groepen, 28, overtreft. Als de „Nederlander" van politieke consepucntics spreekt, dan ligt, naar het ons wil toeschijnen, deze voor de hand en voor het grijpen, dat het geen aan matiging kan worden geacht, indien, bij samenwer king van do drie groepen, do leiding blijft bij de katholieke partij. Dit zou niet het geval behoeven te zijn geweest, indion bij de katholieke partij een aftakeling of inzinking had plaats gehad, indien de christelijke partijen ten koste van de katholieke partij waren vooruitgegaan. Nu dit niet zoo is, nu de katholieke partij minstens intact is gebleven, zien wij geen reden om naar den achtergrond te treden en van ons rechtmatig aandeel af te zien. Meer dan ons toekomt verlangen wij niet, met iets minder stellen we ons veelal nog tevreden, maar ons, tegen de logica der feiten en cijfers in, te laten degradeeren, kunnen wij ons niet laten wel gevallen. fnt.usschen is het nieuwe Kabinet nog niet gereed, enkele weken is de heer Ruys nu bezig met het vor men van do nieuwe Regeoring. En ondanks do groo- to Rechtsche meerderheid, blijkt het nog wel wat voeten in de aarde te hebben, vóór er overeenstem ming is bereikt. Maar leest men dan ook de Pers-uitingen der Katholieke en andere Christelijke bladen, als De Ne derlander en de Standaard, enz., dan merkt men daaruit terdege een zeker wantrouwen tegenover el kaar, een bepaalde geprikkeldheid, als ware men bang, wie den meesten invloed zoude krijgen in do Regeering. Het bovenstaande Persartikel is daar wederom een staaltje van. Een hartelijke eensgezindheid en samenwerking tusschen de groepen, samen vormende de Rechter- zijde met 59 00 Kamerzetels, schijnt wol niet te bestaan. Althans daar blijkt tot dusver niet veel van! ALKMAAR. Te SCHAQEN Donderdags in HAfel Vredelosl. HET HERSTEL DER UNIVERSITEITSBIBLIO- j THEEK VAN LEUVEN. Onze lozers herinneren zich wol, dat do beroomdo Universiteitsbibliotheek van Leuvon, in het begin van den oorlog door brand ls vernield. D© hoela i kostbare verzameling werd verwoest, met het schoone gebouw waarin de Bibliotheek was geves- tigd. Dit was wel een der grootste rampen, wolke de Duitsche legers op huu geweten hebben, een ramp die niet te herstellen is, daar tallooze mork- j waardige boeken en geschriften zijn verloren ge-j gaan, welko niet te vervangen zijn. Intusschen is ook het bijeenbrengen van een nieu we boekenverzameling krachtdadig ter hand geno men. Aan de „Maasbode" ontleenen wij eonige na dere mededeeljngen daaromtrent. Het 'blad vertelt het volgende: Van een hooggeplaatst geestelijke, die met het htrstel van de boekenverzameling der Universiteits bibliotheek van Leuven in nauwe betrekkingen staat, mochten wij interessante gegevens vernemen over de vorderingen, welke in dezen sedert den wa penstilstand verwezenlijkt werden. Het is een eer voor Nederland het eerst te zijn geweest in het buitenland voor het stichten van een comité ten behoeve van de Leuvensche bibliotheek, j De promotor daarvan was dr. Fruin uit Don Haag. Uit Nederland werd tot heden te Leuven be halve de theses van de Hollandsche Universiteiten en literatuur van het Koloniaal Instituut van Amster dam nog geen enkel boek ontvangen. Dat wil e\enwel niet zeggen, dat Nederland zich niet voor Leuven interesseert. Integendeel, want reeds op 28 j Juli 1921, bij de plechtigheid der eerste steenleg ging van do nieuwe bibliotheek, hebben do Neder- landsche geleerden dr. Heijermans cn di\ Burger Jr. aan de bibliotheek-autoriteiten een lijst overhandigd van een belangrijke verzameling incunabelen (d.z. de eerste gedrukte boeken) welko in Nederland voor de Leuvenscho Univorsitelt beschikbaar is. En dr. Fruin zond een eerste lijst van 1000 volumen, evoneons door Nüdorland voor Leuven bestemd. Afgaande op do gegevens waarover men beschikt, verwacht men uit Nederland een geschenk van totaal 10.000 hooken. Wat ©on schitterende gift zal zijn, in ver gelijking tot andere lauden. De oorzaken waarom de beschikbare iv .ken nog niet zijn gearriveerd zijn deze: dat hot Fransch co mité Imbart de la Tour, de zending van boeken van do goheele wereld wilde monopoliseeron, Doch verschillende landen, o.m. Engeland en Nederland gingen daarmede niet accoord en verkiezen hun ge schenken rechtstreeks naar Leuven te zenden Wat zoor begrijpelijk is. Verder ontveinst men zich hier niet, dat het in Nederland ontstemming moet hobbeu verwekt, dat het juist een professor was der Universiteit, waar voor men steun inriep, die de maker was van do beruchte kaarten, waarvan de Belgische annexo- nisten zich na den wapenstilstand voor het voe ren hunner propaganda tegen Nederland hebben bediend. Nu schijnt de professor in kwestie te be weren, dat zijn kaarten gemaakt werden uit een uitsluitend wetenschappelijk en niet een politiek oog punt en dat de annexionisten zijn werkge annexeerd hebben. Te Leuven koestert men thans goede hoop, dat binnen afzienbaren tijd een begin zal worden ge maakt met het zenden van Nederlandsche werken, waaraan de bibliotheek groote behoefte heeft, en men ziet dankbaar uit naar de eerste aankomst. Engeland, dat evenmin met het Imbart de la Tour- comité in aanraking wilde komen, zond niet min- Jer dan 50.000 boeken. Daaronder komen exem plaren voor van 10 tot 20.000 frank waarde. Van d9 Noorscho landen werd nog niet veel ont vangen. Frankrijk onderscheidde zich door het houden vanredevoeringen, manifestaties met orgel en zang en, om te blijven in de traditie van het land der aarts-keukenpieten Brillat-Savarin en Joseph de Berchoux, door het organiseeren van menig lekker banket. Dat alles voor Leuven, natuurlijk. Doch boe ken waar het toch eigenlijk om gaat werden er slechts weinig gezonden en de exemplaren, die binnenkwamen, waren de transport,kosten niet waard. Amerika daarentegen zond mooie giften, o.a. de bekende verzameling boeken en munten van Miss Mins, welke uitsluitend betrekking hebben op de „doodendansen". De boekenverzameling loopt vanaf de 15e eeuw, met prachtige incunabelen, tot de mo dernste magazines en zijn ten getale van 400. De muntencollectie bestaat uit 1400 exemplaren. Ook België zond vele en mooie geschenken, daar door het bewijs leverende hoe na het herstel der vos- woeste bibliotheek dit land aan het hart ligt. Van de 250 incunabelen die vóór de 15e eeuw in do stad Leuven zelf werden gedrukt en waarvan voor den brand de bijna volledige verzameling in de bibliotheek aanwezig was, heeft men er tot nog toe over do gehecle wereld slechts 70 kunnen te rugvinden. i Do offic.ieele herinzamellngsdionst, ingesteld door het Verdrag van Versaillos, werkt, met den grootst.cn spoed. Deze zendt door professoren van Leuven op gemaakte lijsten van boeken, welke zij voor hun fa culteiten noodlg hebben on die, tot eon zeker bodrag, door Duitschland mooten geleverd worden, naar een Duitsch organisme te l^eipzig, dat zic'h vol goeden j wil toont om het horstel van de Leuvensche bibli- j otheok te bespoedigen. Maandelijks arriveert te Lou- j ven eon wagon, uitsluitend geladen met boeken, wolke door Duitschland aan den wederverkrijglngs- dienst worden gezonden,. De organisatie te Leipzig koopt ook groote bibliotheken van Duitsche geleer den, om die naar Louven over te brengen. Eon bijzondere aanwinst voor Leuven is, dat de bibliotheek in het bezit is geraakt der handschrif ten van het St. Jacobs-kaplttel van Luik, welke tijdens de Fransch© revolutie in Duitschland waren verkocht on laatstelijk figucerden in de collectie-Von Fürstenborg. Wij laten een paar cijfers volgen, waaruit men zal zien, dat het met het herstel der Universiteits bibliotheek volledig naar wenach gaat. Voor don brand van 1914 bezat de bibliotheek on geveer 8000.000 volumen, Aan gifton werden tot he den ontvangen 250.000 boekdoelen. Do wederve'rkrij- gingsdienst leverde eveneens 250.000 boeken. Door dCzen dienst mooten in het geheel ruim 500.000 boe ken worden bezorgd. Wat alvast een totaal geeft \an 750.000 volumen. Bovendien blijven de giften mild toestroomen, zoodat te voorzien is, dat over 10 jaar de compleet herstelde bibliotheek over 1 mil- lioen boekon zal beschikken. Uit den aard der giften, heeft de Leuvensche bi bliotheek een verandering van karakter ondergaan. Waar dit voor de ramp van 1914 bijna uitsluitend wetenschappelijk was, is het thans van moor alge- moonon aard geworden, zoodat ook de literatuur er oen ruim aandeel hoeft gekregen. Op scientlfiek gebied zal de nieuwe verzameling niet voor de oude moeten onderdoen. Doch anti quarisch kan doze laatste nooit overtroffen worden, wijl zij unieke werken bevatte en veel boeken waar van er maar enkele exemplaren meer bestaan. Toch verdient hot vermeld, dat alhoewol de incu nabelen uiterst zeldzaam zijn, Leuven als men deze mede rekent welko door Nederland beloofd werden in hot bezit zal komen van 100 stuks wiegedrukken. Wat alvast oon niet te onderschatten aantal is. Over 2 Jaar zal hot grootste doel dor verzame ling, do bureuux en do leeszalen van de bibliofchoek die thans nog over verschillende lokMé" stad verspreid zijn naar hot nieuwe gebouw kun nen worden overgebracht. De totaio kosten van de nieuwe bibliotheek wel ko geheel door Amerika worden gedragen, en die over 10 jaar volledig in orde zal zijn, komen te staan op 12 18 millioen frank. De gebouwen, die een oppervlakte beslaan van pl.m. 1500 vlerk. M., worden berekend voor het plaatsen van 2 millioen boeken. Zij worden opgetrokken in Vlaamschen stijl van de 17e eeuw. De oude bibliotheek-gebouwen (de Hallen) worden gerestaureerd om er vergaderzalen, een universi teitsmuseum, enz. van te maken. van alle syeteman, worden spoedig an onder garantie uitgevoerd door G. ANNEVELDT, Doem», SCHA GEN. ZESTIG JAREN VRIJHEID. Da evolutie ven hot negerras. Naar aanleiding van het bezoek van neger-„vors ten" aan Parijs, wijzen de bladen op het verschil in de positie van het negerras, zooala die thans is en zooals dlo 60 jaren geloden was, vóór den lsten Januari 1863 de vrijheid aan de Amerikaansche sla ven werd geschonken. Naar men weet, golden zij voordien ook wettelijk als weinig meer dan als eon soort huisdieren. Twee wettelijke bepalingen uit dien tijd, uit Louisiana en Noord-Carlolina, demonstreeren de ons ongelooflijk voorkomende ruwheid dozer opvattingen: „Ieder die zal trachten aan een neger een vrije of een slaaf, spellek, lezen of schrijven te leeren", zegt de bepaling uit Louisiana, „zal veroordeeld worden tot gevangenisstraf van op zijn minst een maand en ten hoogste twaalf maanden". „Den slaven te leeren lezen en schrijven leidt er toe weerspannigheid en rebellie bij de negers aan te kweeken", zegt de wet van Noord-Carolina. „Als dus iemand aan een elaaf een bijbel, krant of boek geeft of verkoopt, zal hij met een boete van 200 dol lar worden gestraft zoo bij een blanko is, zoo hij een neger is met 39 zweepslagen op den naakten rug". Na dergelijke bepalingen ls het iutoressant om te zien wat twaalf millioen kleurlingen in een halve eeuw van vrijheid bebben bereikt: een totaal ver mogen van 600 millioen dollar, 35.000 kerken, 38 universiteiten, 200 colleges of scholen, die zij alleen besturen, 00 weeshuizen en hofjes, 30 ziekenhuizen, 500 begraafplaatsen. Alleen aan de Universiteit Ilo- ward behaalden meer dan 2000 neger-studenten een graad, waarvan 200 predikanten, 700 geneeeheeren, 200 advocaten, etc. In 1859 kon negentiende deel der negers lezen noch schrijven; nu verstaat bijna twee derde deel deze kunst. Bovendien zijn zij in het bezit van 200 kran- ton, periodieken, tijdschriften en geïllustreerde bla den. Over de negerbevolking van Haïti, die sinds 1805 vrij is, kan het volgende worden meegedeeld: Deze bevolking, die zich in verloop van een eouw meer dan verdubbeld beeft en op 'n grondgebied van 28.260 vlork. K.M. woont, telt 2X millioen zielen. Do invoer bedroeg in 1919 20 millioen dollar, uitge voerd werden 40 millioen pond koffie, millioen p. campóchehout, katoen 8 mill., suiker 9, cacao 6, ricinus 4, etc. etc. BIJ de twee of drie lagere scholen die in 1804 be stonden, zijn meer dan 1000 hoogere en middelbare scholen, vakscholen en lagere scholen gekomen, waar het onderwijs in 't Fransch, de offlcleele en lit teraire taal, aan ongeveer 100.000 studenten en leer lingen wordt gegeven. Deze bevolking kan zich be roemen op eon kring bekende dichters en schrij vers, bekwame advocaten en geneesheeren, vaardige Ingenieurs en architecten,, musici en beeldhouwers. Uorpipaniek. N;iar uit Cherbourg wordt gemeld, heeft zich in het dorp Bricquebec een ernstige paniek voorge daan. Een kermiswagen, die op het station aldaar arriveerde, botste op een gegeven oogenbllk zoo hevig tegen een bagagewagen aan, dat in de ver blijfplaats der leeuwen een groot gat gereten werd, waardoor de wilde woestijnbewoners op zeker mo ment hun grimmige koppen begonnen te steken. Nauwelijks hadden de dienstdoende spoorweg beambten slechts desnorren van ettelijke koningen der dieren gezien, ot ze zochten hals over kop het veego lijf te bergen in eenlge gereed staande bagagewagens. tnmiddeïs liepen gewapende dorpelingen te hoop, om een formeele drijfjacht op de in hun verbeel ding reeds rondgaande briesende leeuwen te be ginnen. hen moedige gendarm, gewapend met een revol ver, dreef zijn dapperheid en doodsverachting zelfs zoover, dat hij boven op de kooi klom om de on vriendelijke beesten bn een eventueele desertie onmiddellijk neer te schieten. Maar hetzij de morfine, dte volgens de legende, steeds aan gedresseerde leeuwen wordt toegediend, nog nawerkte, hetzij *ze een „dolce far niente" in hun bekrompen verblijf prefereerden boven een wilde harddraverij in de dorpsstraten, feit is, dat ze zich zoo kalm en waardig gedroegen als wijlen huil opgezeite collega's uit het natuurhistorisch museum. Dies had de leeuwentemmer, die ijlings met een nieuwe kooi ten tooneele verscheen, niet de ge ringste moeite om hen gedwee en dociel uit hun beschadigd compartiment in hun nieuwe woon- lente te doen binnengaan. Sprinkhanenplaag De sprinkhanenplaag, die sinds eenigen tijd in sommige streken van de Charente InMneure (Fr.) woedt, heelt zich thans ook naar het departement des Deux-S4vres uitgebreid; vooral in dat gedeelte van het departement.dat het meest van de droogte te lijden heeft gehad. De sprinkhanenzwermen die daar neerstrijken, zijn soms zóó dicht, dat de trein, die den dienst onderhoudt tusschen Niort en Fon- tenay-le-Comte de laatste dagen verscheidene malen moest stoppen om den weg eerst te laten vrijmaken. Dc Mureele Inzinking. Naar het ministerie van Welvaart in Illinos in zijn officieel rapport mededeelt, is vooral het ver woeste familieleven de oorzaak van vele zedelijke rampen in Amerika. Hat rapport «egt woordelijk: Het staat onloochen baar rast, dat 35% van alle meisjes, die onder politietoezicht komen direct tengevolge van een slecht familieleven het kwaad in handen vallen. Zij zijn dikwijls zonder de goede bescherming van een normale verzorging in het huisgezin geweest en hebben de liefde van het huisgezin niet gekend ot verleerd. De in alle deeien van onse maatschappij ver spreide immoraliteit is voor 't grootste deel toe te schrijven aan het feit, dat onse huisgezinnen niet meer kunnen opvoeden en wijl zij n.et meer ia staat zijn het beschermende element van een man nelijk godsdienstig geloof bij te brengen". Het rapport deelt verder dan nog mede, dat 70 van alle lichte vrouwen in Chicago uit kleine steden naar deze groote stad gekomen zijn, meestal aangelokt door bioscoop en tooneel, zucht naar avonturen of valsche beloften. De directe oorzaak zijn voornamelijk schunnige cabarets, slechte dans zalen en drinkgelagen. Tenslotte wijst het rapport nog op de ervaring, dat het juist de prille jeugd Is, die dei voor moreele zaken vult. de rechtbanken VLIEGMACHINES VOOR DB LANDSVERDEDI GING. Uit Londen. Naar men verneemt, heeft de oom missie voor de rijksverdediging beslist, dat een aanzien lijke vermeerdering van de luchtmacht noodig is voor de verdediging van ket "Eilandenrijk. Ds veqqaeixtering «Hl tien tot vjitttea esïadera bedingen.

Schager Courant | 1922 | | pagina 1