Alieieei Kiens- DE LANGE S DE INORAAZ, Dinsdag 8 Augustus 1922. 65ste Jaargang. No. 7073. Ingezonden Stukken. Binnenlandsch Nieuws. HYPOTHEKEN. SCHA6ER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ inzending tot 'b morgens 8 uur, word.m Adver- tentiön nog zooveel mogelijk in het eerstultkomend nummer geplaatst. UitgeversN.V. v.h. TKAPMAN Co, Schiigcn P0STREKEN1N0 No. 23330. - INT. TELEF. no. 20 Prijs per il maandon fl.ttfi. Losao nummora 0 cent. ADVICRTKN- TïttN van 1 tot. 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cont (hewijsno. inhegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. WATERLEIDING TE ANNA PAEJ.OWNA. Mijnheer de Red., Mag ik naar aanleiding van 't bovenstaande, een klofn plaatsje in uw blad? Daarvoor mijn hartelij- ken dank. Toen het plan waterleiding alhier ter sprake kwam hob ik als zoovelen daarover nagedacht. En na rij- po overweging gezegd: dat moest niet gebeuren, om dat op 't oogenblik de economische toestand in den polder met zijn groote arbeidersbevolking, dit niet kan dragon financiëel. Zeer vele kleine en groote boeren hebben te kampen om den strijd om 't be staan vol to houden. Elke zijdelingsche uitgavo wordt ten slotte to zwaar. Toen ik dus 3 Aug. naar do vergadering toog, waar de heer Oldenburg eono inleiding hield, betoogende het mooie en aangename van een waterloiding, heb ik daar boslist niets op at kunnen dingen, ulles wat die mijnhoor heeft gesproken, onderschrijf ik volko men als juist. Doch ik kon niet veranderen van standpunt, aangozien ik meen, dat de kosten voor onzo gemoentonaron onmogelijk betaald kunnen worden, tenminste door het gros daarvan. Ik zou dus gaarne ons gemeentebestuur in ernsti ge ovorweging geven: denk. goed na voor u een be sluit neemt. Als de waterloiding er komt, moet men, als men in de richting woont, waar de buis komt, aansluiten. Want Ik geloof, dat, al hoeft men een groote regenbak, deze toch wordt afgekeurd. Gaarne zou ik dus willen, dat zoo'n besluit, met zco'n groote verantwoordelijkheid, slechts genomen werd, nadat eerst door middel van referendum onder de ingeze tenon is gebleken, hoe men wil! Spreekt de meer derheid zich uit voor waterleiding, welnu, dan aan vaarde men dat. Maar laat leder inwoner dan eerst ernstig deze zaak overwegen, C. SMIT Sz., Ewijcksluis. DE TUINBOUW AAN DEN LANGENDIJK EN OH- STREKEN. Men schrijft ons van don Langendijk: Wie do verschillende bladen volgt, hetzij de alge- meene, hotelf die, welke uitsluitend de tuinbouwaan- gelegeutioden behandelen, weet, dat nu reeds onge veer 3 Jaar achtereen klaagtonen worden aangehe ven, die den nood moeten vertolken, waarin de tuin bouw en daarmee de tuinbouwers zijn geraakt. Bui tenstaanders en daaronder vooral de stadsmenschon, denken over 't algemeen dat de toestand nog niet zoo slecht is als men het wil doen voorkomen, om dat daar nog altijd de legende opgeld doet, alsof do tuinbouwers vaak schatten verdienen. Daarbij komt clan nog do meoning, dat een boer onmiddellijk mop- port, als de tijden eens wat achternit loopen en in tijden van voorspoed het geld laat rollen. Wie met de omstandigheden, waaronder de Langendijker tuinbouwers leven, wat meer van nabij bekend is, verbaast er zich over, dat deze meeningen zoo lang stand houden, Immers de Langendijker bouwers zijn over 't algemeen martelaartjes, die hard werken en met dit harde werken soms een good stuk brood verdienen, maar vaak ook zeor slechte tyden ken nen. Zoolang de slechte tijden goed werden gemaakt door de gunstige laren, kon men de balans zoowat in evenwicht houden, doch nu de magere jaren zoo lang aanhouden, worden de toestanden precair. j De Langendijker tuinbouwers doen over 't algo-j moen weinig aan politiek, doch alB zil vurige partij- j mannen waren, golooven we, dat het land thans zou daveren van de fclachton, die zelfs tot in Don Haag scherp zouden worden gehoord. 't Leek aanvankelijk, dat daarin bij de laatste ver kiezingen eenige verandering zou komen, door het cp den voorgrond brengen van belangen-candida- ten, doch deze beweging is gebleken tot nu toe geen levensvatbaarheid te bezitten. Men adresBoert on confereert, doch van tastbare resultaten is weinig te bespeuren, Zelfs de meest-onrechtvaardige belasting, hot Yt procent registratierecht, zoo gehaat bij de tuin-1 bouwers, blijft maar steeds van kracht en d* regee-1 ringscommissie voor het kweekerscreüot. waarbij i kweekers en tuinders op zeer voorzichtige voorwaar den den Staal - 1.'rg zagen ptreden, 'p in liqui datie, omdat het niet meer noo-'ig schijnt, volgens de heeren in den Haag de behulpzame hand aan de ze twee categorieën var producenten te bieden. Wij gelooven, dat, als ueze „zoete' jongens blijven al" ?e tot nu toe zijn geweest, het nog wel eeD tijdje misère in den tuinbouw zal blijven. En toch is hulp zoo dringend aoodig. De produc ten van onzen tu air uw geven een opbreugsv. die lang niet voldoende is om een menschwaarclig be staan te kunnen leiden. En dit mag toch heuscb wel, nis men ziet hoe hard onze tuinbouwers werken, veol harder dan velen, die zich opmaken naar den 1 laag als voorstanders van den 8-urigen arbeidsdag, om daar to interpelleeren over de duurte. Wij zeg gen niet, dat dezen daarin ongelijk hebben, doch voor onze tuinbouwers, die geen droog stuk brood verdienen, doet deze beweging toch ietwat eigenaar dig aan. Intusschen wordt het den tuindors mot don dag duidelijker, dat, wil er verbetering komen, de noodklok over het land zal moeten bengelen, zoo dat de klanken doordringen tot in alle regeoringsbu- reaux. Het schijnt, dat men in die kringen niet graag mot zijn armoodo to koop loopt, doch waar deze geen schande is, vooral waar zij als het gevolg van heer- schende economische omstandigheden kan worden bewezen, zal men er toch wol toe moeten overgaan, i de koe bij de horens te pakken en luid zijn ellende to verkondigen. Reeds spoedig na den oorlog is het voor de tuin bouwers slecht geworden. In '19 toch zijn de prijzen dor tuinbouwproducten gaan dalen, terwijl de na tuur tegenwerkte, bij don naoogst. De omzet aan de voilingen werden goringer, torwijl de productiekos ten dezelfde bleven, Zeker, een paar beste jaren wa ren daaraan vooraf gegaan, doch deze schenen beter dan ze in werkelijkheid waren: de O.W.-belasting toch drukte zwaar op de tuinbouwers, vooral als ge volg van de basis, waarop zij geheven werd. Het vol gend jaar was alweer slecht door lage prijzen, oogst- mislukking, als anderszins, zoodat er van de goede joi on niets meer overbleef van het potje dat in de vette jaren was gevormd. En in 1921 was hst al weer misère d,ooe ©ea siethtan oogsfcp s&wSd eis ®9vo8g v&a de bladluizenplaag, die groote verwoestingen aan richtte. En we schrijven thans 1922. De hoop, dat na jaren van ebbe de vloed nu eens zou opkomen, gewoon als ze dat aan den Langendijk waren, is ook thans ver vlogen. De prijzen van onze prachtige Langondijker groonten, vermaard en gezocht in binnen- en bui tenland, zijn een bespotting in vergelijking met den arbeid en de kosten, die voor de tooit er van noodig zijn. Wie de lange rijen spoorwagens, beladen mei aardappelen, roode en wite kool, bloemkool, worte len, enz. ziet vertrekken, en daarbij bedenkt, welke kleine som gelds aan tegenpraestatie daarvoor ont vangen wordt, wordt weemoedig gestemd bij de ge dachte, dat dit het loon is van zooveel nijvoron ar beid en energie. Beseft de Regeering dan niet, dat zoo een arbeidzaam deol van onzo bovolking onher roepelijk ten gronde gaat, als geen maatregolon wor den genomen? Moot zij dan nog langer talmen met de uitvoering eenor bij meerderheid van stommen In de Tweede Kamer aangenomen rnotio tot afschaffing der registratierechten op de veilingen, waar hot don betaler or van onmogelijk is dit op een of andere wijze te verhalen. Dan zijn daar verder de lioogo vrachttarieven, zoo hoog, dat zij een belemmering zijn voor de buiten- landsche consumenton om de groenten te kunnen koopen. Al is bot waar, dat het tokort op de exploi tatie onzor spoorwegen groot is, is dan voor de Ro- geèring geen weg te vinden om dit bezwaar voor on ze noodlijdend, tuinbouwers op te heffen? Of is or alleen in Den Haag geen weg te vinden, waar oen een wil is. of is de wil niot aariwezig? Noch het eon noch het ander is aan to nemen. En tón zeerste nood zakelijk zijn deze maatregelen, wil men niet nog verder afglijden van do helling die naar den onder gang voert. Laat de tuinbouworganisaties daartoe kracht ontwikkelen, die nog nooit is aanschouwd onder de leuze: Het moetl Er is nood! Het regeeringsc.redjet is ingetrokken. Zeer noodza kelijk, urgent is 'een regeling, waarbij de in nood ver- koorende tuinbouwers door de Regoeiïng moeten worden geholpen door renteloozo voorschotten. Ve len zien met angst, het eind van het jaar naderen, wanneer aflossing en rente moeten worden voldaan van opgenomen voorschotten, of gegeven hypothe ken. Hoe zal dit mogelijk zijn in doze benarde tijden? Het Ministerie van Landbouw moet er op gewezen worden, hoe noodzakolijk het is de mogelijkheid te scheppen, dat Duitschland weer afnemor wordt. M regoering9hulp en regeeringswil zal dat toch niet onmogelijk blijken. Voor do tuinbouworganisaties breekt oen tijd aan van stevig aanpakken, niet meer in den vorm van vergaderen en confereeren, alleen, doch met feiten en cijfers rechtstreeke op het hoofdkantoor aange toond, dat er nu toch heuscb eens iets gedaan moet worden, Is daarvoor dan een Napoleon noodig, of kunnen gewone raenschon niet, voldoende drang op do Regeoring oefenon, dat iets wordt bereikt. Man- keort er dan nog zooveel aan do organisatie van de ♦uinbouwers, dat zij, bezield met krachtigen wil en ernst, niet zouden kunnen bereiken, wat anderen daurtneo wol vorkrljgon. Door de tuinbouwers is ovor 't algemeen rechts gestemd. Zal recht nu hun loon worden? ALKMAAR. Te SCHADEN Donderdags In Hfllel Vrednlusf. Vrouw»tja,dit overhemd ziet et nu ew*8 Hrt> jc n fmdciv vMoittnwP ^ajongaiwia^ to -Js. lont me IvvMswowfly oUNLÏGH LANDOUWTENTOONSTELLING ALKMAAR SEP TEMBER i3:?. Van vole zijden wordt groote belangstelling gotoond in deze 'ontoonstelllijg, niet alleen zal vermoedelijk dezer dagen bot waarborgfonds eon bedrag van f 21000 zijn, doch tevens zijn niet minder dan 108 medailles van verschillend metaal toegezegd. Onder clo/.o laatste behooren oenigen uitgeloofd door de Afd. Noord-Holland van don Ned. Slagers hond, de Alkmaarscho slagersvoreeniging en don heer J. F. v. d. Oord voor de beste vleeschbeesten, der ingezonden vette varkens en vette koeion. Het zal dus wel een keuring zijn, waarbij ook aan de vleeschkwaliteit. de hoogste waarde wordt ge hecht. OUD ES LUIS. Begunstigd door prachtig zomerweer had Zondag jl. alhier een sportfeesi plaats, bestaande in voetbal en korfbalmatchen, alsmede eenigo kinderwedstrij den. Om halftwee waren de verschillende deelne mende vereenigingen opgesteld en maakte men met de Harmonievereenjging „Concordia" voorop, een rondgang door he: dci*p. Dit gaf aanleiding dat er direct veel menschen op de been waron. Daarna ging men onder de welluidende tonen der muziok naar het, foestterroin, zijnde het sportterrein nabij de fpoorlia'.te. Ook hier zag allos er echt fees telijk uit. Een eerepoort voor den ingang, alsmede het door groen versierde café van den heer Hoog- vorst gaf eon gezelligen aanblik. Het feest begon met een match tusschen de voetbalclub B.O.S.K.O. I van Oudesluis en Excelsior uit Anna Paulowna, en daarnaast had een match plaats tusschen de korf balclub O.D.S. van Oudesluis en U.D.I. van Lutje winkel. De voetbalmatch eindigde met eon eindstand van D.O.S.K.O. I 2 en Excelsior 1, zoodat de daarvoor be schikbare medaille door D.O.S.K.O. I werd gewonnen Do korfbalmatch eindigde met een stand van 3—3, zoodat door deze clubs om de medaille moest wor den geloot. O.D.S. van Oudesluis was de gelukkige winnares. Hierna had oen match plaats tusschen de voetbal clubs D.O.S.K.O. II van Oudesluis on J.V.C. van Ju- lianadorp, Hiervan was de eindstand 1—1. Het lot was wederom gunstig voor D.O.S.K. II van Oude sluis, zoodat alle beschikbaar gestolde medailles aan de vereenigingen alhier zijn ten deel gevallen. Terwijl deze laatstgenoemde match plaats had, hadden op het terrein daarnaast de kinderwedstrij den plaats, waaraan door een groot aantal kinderen werd deelgenomen. Zeggen wij nog, dat bet aantal bezoekers groot was en .c3e snmi&k gtoefe voor genamo afwisseling zorgde, on het weer prachtig bleef, dan kan men wel begrijpen, dat dit feest goed is geslaagd, waarvoor do commissio allo oor toekomt. - GALLANTSOOG. Naar men ons heeft medegedeeld, zal het fanfere- corps alhier, Zondag a.s. een middag-concert geven te Groote Koeten. CALLANTSOOG. Donderdag 10 Augustus zal oen cefonifag gehou den worden met do reddlngvlot, 's namiddags 8 uur. MALVERSATIE IN ROTTERDAM, Men herinnert zich, dat indertijd op aandringon van de regeering een accountantonderzoek ie inge steld naar de handelingen van do directie van het Eerste Nederlandsche tuindorp Vreeswijk. Thans is door do Rotterdamscho politie ergens in Friosland, in verband met vermoedelijk gepleegde malversaties, aangehouden do gewezen hoofdopzichter van het tuindorp. Hot politieonderzoek is nog in vollen gang. Er schijnen heel wat bezwaren voor het behoor van het met rnillioenon rijksgeld gebouwde tuindorp aan het licht te komen. EEN EIGENAARDIG PROCES. Eonigen tijd geloden ls in do kleine vitrino, staan de in een der Paperalon van het Sted. Museum „de Lakenhal" te Leiden, oon glazen plaat ingestort, met het gevolg, dat. bij het vallen verschillende zich in die vitrine bevinaendo voorwerpen, voornamelijk glaswerk, zijn vernield. Deze voorwerpon maakten deel uit van de collectie, door den heer J. II. Bosch, notaris te 's Gravenhage, ter plaatsing in het mu seum aan de gemeente in bruikleen afgestaan. Vol gens de voorwaarden, waaronder deze bruikleening plaats vond, moot. bij vernieling of beschadiging van de afgestane voorwerpen do gemeente aan den uit- loonor do in de overeenkomst geschatte waarde ver goeden. De schade, thans door de gemeente te ver goeden bedraagt f 641.25. Er ls evenwel een deskundig onderzoek ingesteld mar de oorzaak van het mallen der glasplaat, welk onderzoek heeft uitgewezen, dat door het aanbren gen van to weinig steunpunten, do plaat gevallen ls, wat dus de schuld zou zijn van den leverancier J. Taeoma te Amsterdam, die nu door do gemeente aansprakelijk wordt gestold on dien men nu niet den vollen prijs zijner leveranties wenscht uit te be- ta'oD. De f/ibrlimnt is hlerovor niet tevredon en is ook niet bereid de zaak minnelijk te schikken. Hij hooft nu de gemeente gedagvaard en betaling ge- ei pclit. Daartegenover evenwel heeft do gemeente i Leiden op advies van haar raadsman mr. Cosman zich tegen dozen oiseh verzot on een tegen vordering 1 ingoKtold tegen den fabrikant, tot vorfrooding dor schaóel Wie zal hot winnen? ONTSLAG GEVRAAGD. I In ons vorig nummer deelden wij mede, dat de neer A. Eriks ontslag hoeft gevraagd als Directeur van do Coöperatieve Zulvel-Ekportvereoniging „Noord-Holland" te Alkmaar, De A. Crt. noemt als reden voor deze ontslagaan vrage, dat de Directeur onvoldoende medewerking ondervond van do zijde van hot Bestuur. Vermoedelijk, aldus de A. Crt., zal ook het bestuur aftreden. Niet. moer of niet minder dan een crisis, zou dit beteekenen. RIJWIEL-RONDRIT. Als een sprekend bewijs, dat. ook hier in het Noor derkwartier groote liefhebberij voor de rijwielsport bestaat, kan wel dienen, de groote deelname voor den op 13 Aug a.s. vanuit Schagerbrug te houden rondrit. Reeds hebben zich al meer dan 40 deelne mers en deelneemsters voor mededinging opgegeven. Bijna uit allo plaatsen iü deze omgeviDg kwamen i inschrijvingen. Zelfs Amsterdam en Uitgeest leverde deelnemers. OVERREDEN. Mej. B. S. te Vianen wildo haar hondje cr tegen be hoeden overreden te worden door een passeerendén wagen., doch geraakte zelf onder het voertuig en kwami zoo ernstig terecht, dat zij weldra aan ae gevolgen overleed. j ARM AFGESLAGEN. In do brouwerij d'Oranjobooraj te Rotterdam was do arbeider A. Th. bij de smederij bezig mol het reinigen van een houder van carbitgas, toen plotseling door onbekende oorzaak het 'gis in het 'toestel ontplofte. De geheele linkeronderarm van don man werd afgeslagen eh zoo geweldig was de kracht 'der ontploffing dat dit iichaamsdedel tn een straat achter de brouwerij tetccht kwam. De ongelukkige word naar het ziekenhuis aan den .Coolsingcl vervoerd. INTERNATIONAAL CONGRES VOOR RUNDVEE TEELT. Door do Nederlandsche Regcerimg is het initiatief ge nomen tot samenroeping va[o| een wereldcongres voor de irundveetoelt. H. M. de Koningin heeft Hare Hooge Bescherming voor dit Congres verleend, terwijl Z. K. H. Prins Hendrik het voorzittersch ip van het Eere-Gomité heeft aanvaard. Nu de internationale verhoudingen] weer van dien aard zijn geworden dat het mogelijk is samenkomsten va» afgevaardigden van verschillende Rijken te houden, moet het van groot belang geacht worden, dat de wetenschap pelijke stroomingen, die zich op het gebied van ae rundveeteelt in verschillende landen "hebben ontwikkeld, samenvloeien, om op die wijze elkanders opvattingen to toetsen en van gedachten te wisselen. Voor zeer vele landen van de wereld is de rundvee teelt een der mxsX belangrijke bronue» vaa juokorash Het is dus ook niet'te verwonderen, dat in alle landen de regeeringen met buitengewone belangstelling de Ont wikkeling daarvan nagaan en, zoo noodig steunen. DE ZUIDERZEEWERKEN. Het driemaandelijksch bericht betreffende de Zuider zeewerken vermeldt o.a.: De haven mei bybehoorende werken aan de oostzijde van liet eiland Wieringen nabij 'Den Oever werd 22 Mei voor de eerste maaf en op 12 Juni definitief opgele verd. Voor d,e gezamenlijke werken, waarvoor in het bestek een theoretisch berekende hoeveelheid f" J - geven van 500.000 M3., is In werkelip en gezogen 'moeten worden een hoeveelheid van l M3., gemeten in de middelen van vervoer. Voor de werkhaven hij Den Oever was gerekend op een uitgaaf van f 2.100.000, in welk bedrag waren begre pen de kosten van aankoop en aanvoer van de voor dit werk te verwerken steen en andere materialen- Dó wér kelijke uitgaven voor dit werk blijken f 1.532.000 te nebben bedragen. Ten gevolge van de in den winter 1921—1922 voorge komen stormvloeden en de daarmee gepaard gaande versterking der getystroomen is, blijkens de in hot voorjaar van 1922 verrichte peilingen weer i tUö ver dieping ontstann op de kruin vmnue in 1920 gemaakte beteugelingsdammen in het Amsteldiep. De zinkstokken met bcstarling langs do kruinlünejn der dammen bleken ook nu nog geheel onbeschadigd to zijn, doch ia de grondbedekking op hot bovenvlak dor ckmanon werden weder eenige kuilen aangetroffen, welke ter voorkoming van verderen achteruitgang dienen te worden aangevuld Voor die aanvulling wordt gerekend noodig te zijn een hoeveelheid van 75.000 M3. keileem, zijnde ongevcór evenveel als in 1921 tot onderhoud van de dammeQ moest worden bijgestort Het baggeren en op de aan te wijzen plaatsen storton van dezo hoeveelheid keileem is eonvoudighéidshalv^ opgenomen in het bestek 'No. 4 voor het maken van den beschermingsdijk om hot 'sluisterrein bcoosLen Wicringqn en de kosten daarvan, welke, gerekend tegen, een óön- heidsprgs van f 0.50 per M3, op f 37.500 moeten worden gesteld, zijn derhalve in de aannemimgssom van het bovengenoemde werk begrepen. Het stortwerk moet gereed zijn uiterlijk op den 12Qsten dag na Oen datum van aanvang van dat werk. Wanneer overeenkomstig het beperkte werkplan voor de eerstvolgende jaren in 1923 wordt overgegaan tot de volledige afsluiting van het Amsteldiep, zal op do in 1920 aangelegde beteugelingsdammen de bovennouw van den afcluitoyk worden aangelegd, en zal daarmee do noodzakelijkheid tot verder onderhoud van do kruin dier dammen vanzelf vervallen. ALKMAAR IS WEG.... Leo schrijft in de Telegraaf de volgende komische schots.: In het Westen gloorde de hemel van een transpa ranten schijn. De zon ging onder in een laaiende we meling van rosse kleuren, die uitnovelden tot oon opalen mist naar 't Zonith. Heel ver schemerde de stille zee, zachtgroen, en het licht scheen er van den hooge trillend in af to druipen. Eindeloos rijden zich de begroeide duinen, de kom men vol grijze schaduwen, reods, de toppon geel blinkend nog. Een late vogel gleed stil voorbij. In de zuivere stilto klommen zes dronken boeren jongens, uit 'n naburig dorp, omhoog, langs don rul len zandVveg, die voert naar de oriëteeringstafel. Hot ia oen hoele klim, maar zij hadden een bepaald dool en kwamen zweetond en lollend op den top. Zij hie ven met z'n allen do zwrae, rondo steenschijf op draaiden haar 't kwartslag rond on lieten ze joelend woor op 't voetstuk neor. Waarop ze, elkaar duwend, grollend weer afdaal den, tot t opnieuw stil werd. Ilierniedo was 't voorspel geëindigd Aan den duinvoet, op den straatweg, hield een Jan l plozier stil en 'n luidruchtig troepje loste zich daar uit op, en begon lacherig, zwoegend door 't zware zar.d van don weg, het heel hooge duin te Lo-klim- men. De aanvoerder was een heertje met een wittig puntbaardje, een badientje, paarsche sokjes en een verdacht roode-port-kleurtje dat in ronde vlekken zijn koontjes be-vlamde.. Hij droeg een lorgnet van schildpad, met ronde glazen en sprak heel hard, heel keurig en druk: Komt, vriendonn, maakt voort l Aanstonds valt de duistonris en wij moeten per sé genieten van het wonderschoon uitzicht op denn top. Ik zal u aan de hand van de oo-rio-en-teeringstafel de dorpenn uit den omtrek toonenn. Zeer leerzaam en in-tee-res- sant. Hot gezelschap ploeterde gillerig verder en hooger. O, me beene ik kan niet. verder me bloes plakt, an me nek vast is 't nog ver, m'neer Teu- nissen? Tien stapjes, vijf stapjes, vriendennl Schept mred wij naderen den top! verzekerde de aan- voerdor. Men was er. Men schaarde zich om de steenen ta fel. De aanvoerder steunde er met de uitgespreide vingers zijner linkerhand op, snoot zijn neus, poet ste snel en ijselijk druk zijn lorgnetglazen schoon, strekte met 't rap gebaar van 'n goochelaar zijn ar men, dat de manchetten uit-schoten en begon docee- rend: Vriendenn, wij staan hier op 't hoogste punt van Noord-I-Iolland. Deze tafel geeft aan, waar wij ons bevindenn. Ik vind hier Alkmaar, volg met den vin- gèr den streep e.n zie daar, die groep huizen, die kerktoren Hij hield op, of hem de keel werd toegeknepen, keek van den steen met starenden blik naar 't duin waar geen spoor van een huis to zien viel. Hij ver bleekte, hiji stikte, hij' stotterde: Tja, Pardon, vriendenn. De tja, zoo is het. Ik heb inderdaad te veel Port.-è,-Port gedronkenn. Kort om Alkmaar is weg Mot groote stappen, zich 't voorhoofd bettend, het puntbaardje trillend, begon hij de helling af te dalen GEVAARLIJKE CHINEEZEN TERUG NAAR HUN LAND. De Stoomvaartmaatschappij Nederland, zal per s.s. „Oostkerk" 300 chineezen naar China f Hongkong) te rugzenden., als „ongewenschto vreemdelingen". Er zijn er onder die Amsterdam onlangs onveilig maak ten.

Schager Courant | 1922 | | pagina 1