Alfiitfi Wiens- Iflmtiiiit- üiihMtlai DE LANGE S DE De bars te Weenen. Dinsdag 22 Augustus 1922. 65ste Jaargang. No. 7081. Uitgevers i N.V. v.h. TRAPMAN CoSchagp.it Gemengd Nieuws. Jwinl\ SAFE-LOKETTEN. SCHA6ER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzonding tot 'a morgens 8 uur, worden Advor- tentiön nog zooveel mogolljk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENINO No. 23330. INT. TELEF. no. 20 Prijs per 8 maanden fl.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, Iedere regel meer 20 cent (bowljsno. inbegrepen). Groote lettors wonion naar plaatsruimte berekend. •enen, Augustus 1922. (Particulier© correspondentie.) Het is een zonderlinge paradox, dat hot armste land van Europa duizenden lieden uit alle windstre ken op het oogenblik een paradijs toeschijnt. Wat Weenen in zijn meest voorspoedige jaron nooit heeft kunnen bereiken, een aantrokkingspunt yoor vreem delingen te worden, dat belooft het nu in zijn moei lijkste dagen. Weenen schijnt zelfs in dezen maand gedurende welke anders de stad vrijwel verlaten placht to zijn, niot minder groote bekoring te heb ben als Tunis of Algiers. De restaurants in het cen trum hebben den etenstijd tot vier uur verlengd, omdat anders aan do vraag niot to voldoen is. Voor al de middenstand van do landen met hoogo valu ta heelt het reizen ontdekt; do petit-bourgeoia over stroomt Weenen. De Duitsche toerist, die op dezelf de kwaadaurdig-gespljkordo schoenen de Alpen en de paleizen van Venetië en Florence doorkruiste, dio in zijn rugzak behalve zijn Baedoker een Troc- konwinst meenam, is vordrongen door een nieuw type vroemedeling, dat alleen de Weener spijskaart bij zich heeft. De aanblik van de karavanen vreem delingen geeft den indruk, dal er ergens in het Wes ten een nieuwe ondernoming als Caok's bureau, dat j de monschen de bezienswaardigheden van de wereld j laat zien, is vorrezen, die cel-uitstapjes naar Wee- nen organiseort.. Er zijn vreemdelingen, die de spijs-1 kaart van de drie soepon tot den meloen-met-suiker afwerken, alsof zij hun corpus in het goerlkoope land voor de schralere dagon thuis willen wapenen en het restant van hun leven doorbrengen in de bars. Er zijn menschen, die verzekeren, dat het meest botte genoegen, dat men voor veel geld kan beleven het bezoek is aan een moderne Weener operette. Maar dat zijn lieden, die do wereld niet kennen en die nog in geen enkele bar zijn geweest. Er zijn thans in Weenen zeer veel van zulke bars, honderd of tweehonderd, misschien nog meer. In de binnenstad kan men van de eene in de an dere terecht komen, in de voorsteden zijn ze wat zeldzamer, maar nog altijd talrijk genoeg. Er zijn er al in Ottokring, Favoriten en zelfs in Gersthof. Ken har ontstaat, wanneer men een lokaliteit huurt, dot lot dusver tot verstandige doeleinden gediend heeft, er lampen met „intieme" kappen neerzet, boxen aanbrengt een pianist engageert en een Fran- schen naam verzint, die den flaneur nieuwsgierig maakt. Rococo-bar, Pompadour-bar, Amphion-bar of zoo iets. De hoofdzaak is echter de pianist. Do bar-pianist, die gewoonlijk een zeer burgerlij ken naam rijk is, is een menschachtig wezen, dat de zeldzame gave hooft de zoogenaamde operetten- Schl&ger, dat zijn liedoren en coupletten, waarmede men verslagen wordt, volkomen zonder ocnige in nerlijkheid èn zonder oenigo individualiteit kan spe len, bovendien echter naar wensch voor bezoekers met buitengewone betaal-capaciteit ook opera-frag menten, lang vergeten aria's en Wagnor. Gelijk an dere menschen hooft, ook de bar-pianist tien vingers, maar bij hom zijn de toppen met een hoornachtige huid bedekt, die hem in staat stollen, acht a tien uur zondor onderbreking een zoo monstrueus la waai to veroorzaken, dat de bezoekers, om niot in zwijm to vallen, onophoudelijk drinks tot zich moe ten nemen. Deze bar-drinks bestaan uit cobblers, fizzes of uit binnon- en buitenlandscho likeuren. Wanneer men geparfumeerd, gekleurd suikerwater met eenige atomen brandspiritus heeft verwerkt, dan was dat een binnenlandsch likeur. Een buiten- landsch likeur is dat, waarvoor men tien maal zoo veel moot betalen. Do barkollners vormen een af zonderlijk type en treden als in sommige landen de politieagenten-op-suveillance bij voorkeur paarsgewijze op. De Bar-bezoekers. waartoe in deze dagen geheel Wee nen behoort, kan men iin drie groepen indoelfen. De eerste groep wordt gevormd door hen, die vandaag „aan den boemel gaan. Dat plegen uiterst onschuldige menschep met burgerlijke beroepen Ue zijn, wier vrouwen het zichzelf en haar goeden naam verschuldigd mee-ndn te zijn, nu en dan ma het theater een har" to bezoeken! omdat het zoo hoort en omdat deze arme, kleine burger vrouwen diep in haar binnenste een onbedwingbaar verlangen hebben naar het vulgaire. Zij willen graag onder goed geleide een sprankje van de orgiën pn baccanaliën beleven, waarvan, mqn leest en waarover haar mannen en broers oogje-knippen- Deze groep behoort tot de slechte gasten, omdat de dames niet veel drinken en de echtgenooten, wanlneer de vrouwen er bij zijn. niet graag groote onkosten maken. Gewoonlijk treden zij in kudden op, bezetten twee of drie aaneengeschoven taféls. de heeren vervelen zich en zijn wat (nerveus, omdat men nooit weten kan, of er niot iemand komt van wie men niet wil, dat zij getrouwd is. De vrouwen spreken, wan neer do pianist het mogelijk maakt, over de nieuwe mode en critiseeren de toiletten van ©enige demi-mon- duines en dan vervelen ze zich ook en wiegen, omdat te verbergen met de hoofden op de maat der muziek, of coquetteercn met een. hcer-va,n-het-<lafeltje-crnaast. Etn zoo ongegeneerd, dat de kenncr in haar terstond de fat soenlijke vrouw onderscheidt, omdat de andere het veel minder opvallend doet Om één uur gaat het gezelschap huiswaarts, de pianist krijgt van elk der heeren ce0 honderd-kronen-biljet en do vrouwejn vertellen twee we ken lang ^an haar vriendinnen, dat zij hevig geboemeld hebben en dat het zeer laat geworden is. De tweede groep is die van de principiecle klanten, die iedcren nacht een bar bezoeken, omdat zij den borrel en het rumoer en het geheele milieu ter bedwelming noodig hebben. Zij behooren gewoonlijk tot het manlijk geslacht, slaan met don pianist op goéden voet, behcer- schen zijn repertoire en achten zich mannen-van-de-, wereld, waartoe zij zich inderdaad verhouden als de huisvervcr tot den portretschilder of als de veelvraat tot den smulpaap. Zij hebben hun geliefkoosde dranken, kennen de geheele chronique scandaleus©. Bovendien Is het mcerendeel hunner overtuigd monarchist en. spoort den pianist telkens weer oan „Drci Grenadicre" te spe len, net surrogaat van de verbóden Volkshymne". „Der Kaïser, der Kaiser gefanflen-Wanneer men hen opmerksi&am maakt, dat de dichter van dit lied een Jood was. worden zij grof. De derde groep vormen do paartjes. Het 'lieve meisje moet onvoorwaardelijk naar de bar. Het kind amuseert er ach, zingt mee en raakt licht aangeschoten- „Hij'' pleegt onder de twintig te zijn, een monocle te dragen, ointzettend veel gokl te hebben en den pianist ten minste een duizend.-kroncn-papiertje te geven. In het algemeen krijgt men, wanneer men de bar- bezocker» gadeslaat, de sensatie, van een troosteloozen verveling, die zich over hen uitspreidt. De meeste men schen zitten er onverschillig en somber bij, maken zon derlinge grimassen om een glimlach tc imiteeten, zijn verstoord over de Rijzen, den verloren nacht en hel lawaai van den pianist, schamen zich. als zij nog wat te weinig besteld hebben, drinken meer dan zij willen, en schamen zich daar óók over. Men zit slecht, drinkt slecht, amuseert zich slecht, niemand weet., waarom hij daar eigenlijk 'zit. Het is ondragelijk bedompt, do oogen tranen vuil de rook, men voelt aat de tong., de hersenen en het humeur met nicotine en weerzin vergiftigd wor den, voelt iets van verloren menschejnwoarde. zou den pianist willen neerschieten, roept heesëh„zahlen", D inwendig woedend ©ngaat opnieuw naar de bar. Gemakkelijk verworven geld. woningnood, algemeen© verwildering, de vrees voor het alleen-zijn., de zucht om mee tc doen, alle verschrikkelijkheden van onzen tijd moesten er wel too leiden, da t de bars ui t den Weon- sélien bodem welig opschieten. De Amerikaan, die in een bar terecht kwam. had gelijk toen hij zeidc: Icli tue nicht veratehen das Psychologie von dor Lokal. Want om de psychologie van de weenscJie bar to begrijpen, moet men een oorlog verloren hebben- En bankbiljet ten, dio slechts het duizendste 'deel waard zijn van wat zij voorgeven, waard te zijru II. B. EEN GELUKKIG LAND. Een van de weinig te benijde ministors van fi nanciën is die van Australië. Deze heeft Donderdag zijn eerste begrooting ingediend De minister kon mot trots verklaren dat de belastingen met 3 millioen pond sterling zijn verlaagd en de uitgaven met een zelfde bedrag. Er is een geraamd bogrootingsover- schot van 7 millioen p. st. In verband hiermee kan de minister voorstellen, tot belastingverlaging op groote schaal over te gaan. Dat er op de miliairo en maritieme uitgaven kon worden bezuinigd dankt Australië aan de conferentie te Washington. De mi nister toonde zich in zijn hegrootingsrede uiterst op timistisch wat betreft de toekomst van Australië: (leen land ter wereld heeft onder do huidige omstandigheden een zoo gunstige toekomst te wach ten als Australië. Een verstandig bewind en een ge zond financieel beheer zouden een aanmoediging zijn voor het kapitaal om industrieën van verschil lende aard aan te moedigen en zouden ook leiden tot uitbreiding van de bevolking. AAN DE NATIE. Llewellyn Evans,, de eigenaar van een prachtig, ongerept duingebied tusschen Ventnor en Shanklin, op liet eiland Wight, heeft dit terrein, groot 221 acros, aan de natie ten geschenke gegeven, onder voorbehoud, dat het in den natuurstaat zal worden in stand gehuuden EEN HARDNEKKIGE SCHOONE. Te Chicago woonde een mijnheer Ross Kepter, die verliefd was op mej. Olga Stubbs. Daar de jongedame hem geen wederliefde schonk, pleegde hij zelfmoord op den drempel van haar woning. In een briefje aan O'ga, dat men bij den doodo vond, had do man als laatste bede in dit tranendal verzocht,, dat de wree- de schoone zijn lijk zou kussen of anders haar por tret zou afstaan om bij hom in de kist te worden ge legd riet meisje weigerde zoowel het een als het an der; aan do politie verklaarde zij „dat zij het te druk had, want dat zij boodschappen in do stad rr' >ost gaan doen... 'lol is jammer dat Piet Paaltjens deze droeve his torie niet heeft gekend en in een vers vereeuwigd. U NTPLOFF IN G. Bij de Rbeinische Elektrowerke te Knappestadt bij Keulen hoeft een ernstige ontploffing plaats gehad, waarbij drie arbeiders zoo ornstigo brandwonden hebben opgeloopen, dat zij daaraan bezweken zijn. Twee van hen waren gehuwd. Verscheiden anderen zijn licht gewond. STUDENTEN HELPEN. Vanwege het gebrek aan arbeidskrachten in het K&ligebied in het. Worradal (Midden-Duitschland) zijn een groot aantal studenten van alle Duitsche universiteiten gedurende de vacantie in de kalimij- nen aan het werk gegaan. WERKLOOSHEID IN NOORWEGEN. In Noorwegen blijft de werkloosheid afnemen. Op 10 Aug. was het aantal werkloozen 17.800, tegen 21000 op 2 5Juli en 23.200 op 10 Juli. PER VLIEGTUIG. Hot vliegtuigverkeer tusschen Koningsbergen en Moskou is thans officieel toegelaten. Reizigers die Berlijn 's avonds met den sneltrein van 6.32 verlaten, vertrekken per vliegtuig om halfnegen den volgen den ochtend uit Koningsbergen om na een landing te Kowno en to Smolensk al om kwart over 6 des avonds te Moskou aan te komen. Men wint op deze wijze 4 dagen tijd. Sinds 1 Mei zijn door de vliegon derneming 114 vluchten uitgevoerd. Afgelegd wer den 82.070 kilometer, vervoerd 358 reizigers en 649 kilogram post. DE MOTORLOOZE ZEILVLIEGTUIGEN. Uit Berlijn, Op den wedstrijd voor motorlooze zeilvliegtuigen in de Rhoen (Midden-Duitschland; heeft de gediplomeerde ingenieur Martens van de technische hoogeschool te Hannover gisteren met een motorloos zeilvllegtuig 45 minuten gevlogen op een hoogte van ongeveer 100 M. Bij een nieuwe vlucht van de Wasserkuppe af landde hij op 13 K.M. afstand na een vlucht van één uur en 6 minuten. Hij heeft hiermede den uitgeloofden prijs van 100.000 mark gewonnen. De Duitsche bladen zeggen, dat het probleem van de zeilvlucht door deze praestaties, die van de groot ste beteekenis voor de toekomstige ontwikkeling van het vligwezen zijn. opgelost is. OOSTENRIJK ZOEKT HULP VAN EEN ZIJNER NABUURSTATEN. Uit Weenen, 19 Aug. Het onderwerp van den dag is een officieel bericht, volgens hetwelk de bonds kanselier dr. Seipl gisteren en 'heden besprekingen met de vertegenwoordigers van de Entente te Wee nen heeft gehad, waarin hij op den afloop der Lon- densche conferentie wees on verklaarde, dat door het opnieuw verwijzen van hot verzoek om hulp voor Duitsch-Oostenrijfc naar den Volkenbond, en MAAR VROUWTJEALWt&P EEM NIEUW TOILETJE „WELNEEN, ALLEEN MAAR GETWIliKT." TwinK verschafte haart de mooie nieuvv^ .kleur*, die zij al zoo lang had willen heb ben doch maar steeds nlei had kunnen krijgen. Verkrijgbaar in 24 kleuren. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ. VLAARDINGEM FairiA^nlen von *5u/2lï$/l/ e/7 Lux de daardoor veroorzaakte nieuwe vertraging van de vestiging van oen circulatiebank, zich de binnen- landscho toestand in Duitsch-Oostenrijk verscherpt heeft. Het Oostenrijksche plobeem kon thans niet meer al9 een financieel, doch moest in verband met den toestand der wereld als een politiek vraagstuk beschouwd worden. Daar bij de veranderingen in Oostenrijk in eerste instantie de nabuurstatcn be trokken waren, zag do Oostenrijksche rogeoring zich genoopt, met do voornaamste natuurstaten in con tact to treden en had de regeering zich reeds met Berlijn, Rome en Praag in verbinding gesteld. Bonds kanselier dr. Seipl zal Zondagavond naar Praag vertrokken om met don Tsjechisch-Slowaakschen i minister-president dr. Benes den toestand van Oos- 1 tenrijk to bespreken. Maandagavond roist hij van Praag naai' Berlijn, waar hij door Rijkskanselier Wirth wordt verwacht. Voorzichtig uitgedrukt, beteekent deze officieel© bekendmaking, dat Oostenrijk de hoop, van de En- I tente oen afdoende ondersteuning to verkrijgen, hoeft opgegeven en op eigen gelegenheid aansluiting lij een der drie genoomde staten zoekt. Het wil zijn onafhankelijkheid voor brood verkoopen. Of deze stap eenig praktisch resultaat zal hebben, is ech- ter vooralsnog twijfelachtig. GOEDE VORDERINGEN BIJ DEN WEDEROP BOUW VAN HET VFRWOT STE G BIED. Hoewel men in Frankrijk steen en been blijft kla gen over de langzame wijze, waarop het verwoeste gebied wordt opgebouwd, en op elk initiatief lam slaande bureaucratie der regeeringsbureaux, blijkt uit do nu en dan gepubliceerde resultaten, dat het lu-rstel van tal van vroegere slagvelden sneller in zijn werk gaat dan men wel vermoedt. Terwijl voor bet herstel van het volkomen verwoeste mijnbekken van Pas de Calais een tijdperk van tien jaar noodig werd geacht, is dit hei-stel zóó vlot geschied, dat de mijnen wellicht, reeds in 1925 wederom op gang kun nen worden gebracht. Van af den top van den heu vel van Vimy ziet men het nieuwe Lens, Loos en Lievin liggen, in hun geheel herbouwd. De staat heeft rechtstreeks bijgedragen tot hot wegruimen der ruines en het. leègpompen der mijnen, zoodat de mijnmaatschappijen al haar beschikbaar kapitaal L'indën gebruiken vooi het herinrichtcn der mijnen het bouwen van arbeiderswoningen. De oude, gore mijnwcrkershuizen van vóór dei. cii< g %ijn thans vervangen door frissche, lichte huisjes. In 1913 tel de het mijnbekken van Pas de Calais 23.400 arbei derswoningen. waarvan er 18.800 werden verwoest cn 4230 beschadigd. Den len Augustu3 jl. waren er reeds 3900 hersteld en 9300 herbouwd. Het plaatsje Lens, dat door de oorlogsfurio feite lijk var. de aarde was weggevaagd, telt heden reeds 20.000 inwoners, die ton deole nog in houten barak ken wonen. Ook zijn er drie scholen gebouwd. Hot gemeentebestuur echter is nog in een barak gehuis vest. EEN ROMANTISCH VERHAAL. Iïet. B.T.A. meldt uit Las Palmoa dat aldaar ne gen Duitschors van Kaap Juby zijn aangekomen, dio verklaren oud-strijders te zijn, door do Franschen in Turkije gevangen te zijn genomen en in Algiers geintorneerd te zijn geweest. Zij wisten van daar naar het binnenland van Marokko te ontvluchten, waar zij door inboorlingenstammen werden gevan gengenomen, die hen aan den Spaanschen comman dant van de post van Juby verkochten. Zij verklaren dat zich nog meer Duitschers in de macht dozex stammen bevinden. ALKMAAR. Tb SCHAGEN Donderdags in ItSlel Vredelusl. WEER IN DUIGEN. Uit Berlijn wordt gemeld: Nu de rijksregeering zich gedwongen heeft gezien de salarissen der amb tenaren met 38 pet. en de uurloonen barer arbeiders met twaalf mark te verhoogon, hetgeen tengevolge van de daling der mark onvermijdelijk werd, staat het rijk voor een nieuwe uitgaaf van circa 125 mil- liard papiermarken. Dit feit geeft de „Voss. Ztg." de opmerking in de pen. dat nu de met zooveel moeite in evenwicht gebrachte rijksbegrooting en van de bank opnieuw in duigen ligt en dat dit het gevolg is van de redevoeringen en nota's van Poincaré, dio voortdurend den dollar omhoog en de mark naar beneden hebben gedreven. ALPEN-TRAGEDIE. Een telegram uit St. Moritz meldt, dat daar ern stige bezorgdheid heerscht over het lot van een groep toeristen, waaronder do Italiaanscho graaf Sonistorie en een Duitsche professor uit Konings bergen, waarvan men sinds 27 Juli niets gehoerd heeft. Uit nasporingen ls geblekon, dat deze Alpen-toeris ten verblijf hebben gehouden In do Marlnelli-hut op de zuidelijke helling van de Soersoen. Een verder spoor van do bergbeklimmers heeft men echter niet kunnen ontdekken wegens de herhaalde sneeuw stormen. Men vreest, dat de toeristen door een lawine over vallen zijn. Een belooning van 10.000 lire is uitgeloofd voor hun opsporing. TREURIG ONGELUK OP EEN OPENBARE SPEELPLAATS TE BERLIJN. Te Berlijn heeft zich op een der openbare speel plaatsen een ernstig ongeluk voorgedaan. Een jon gen had het op zich genomen, voor mol te spelen. Men groef een, kuil van een meter diepte. Hij sprong er in. liet zich daarop weer met aarde bedekken, zou 15 minuten lang onbewegelijk blijven liggen en zou dan een uitgang naar boven graven. Nadat, de jongen cenigen tijd onder de aarde was begraven, hoorde men zwakke hulpkreten opstijgen. Er werd daaraan evenwel weinig aandacht! geschonken. Toen de knaap op den vastgestelden tijd evenwel niet boven do aarde kwain, werden de toeschouwers ongerust. Men begon te graven' en vond het doode li chaam van den jongen. Alle pogingen om de levens geesten weer op te wekken, bleven echter vruchte loos. Hij had meer dan 20 minuten onder de aarde verkeerd. ALLES WIL GELEERD WORDEN. Geen van de honderden gastem in het reusachtige piccadilly I fotel te Londen zal' in den frisschen jon gen kellner, die in de groote zaal hielp bedienein; dep 19-jarigen zoon cn erfgenaam van den eigenaar Mr. R. E. Jones, vermoed hebben. Hij heeft een goede school achter den rug, en dacht naar Cambridge te'gaan,, doch zijn vader vond, dat „business" beier voor hem 'paste. Daarvoor deed hij hem een jaar geleden bij een bekenden kok in de leer; in de middaguren stond het jonge mensch voor de meest ingewikkelde schotcis, cn des avonds werd hem alles bijgebracht wat een portier van een groot hotel moet kennen. Eenige dagen geleden was hij zoover gevorderd, dat hij als „leerling-kellner" in zijns vaders hotel kon optreden. Alle 'begin is moeilijk en reeds den eersten dag maakte <ie jonge man een paar fiksche fouten, die het hotel ecu nieuwe japon en voor 10 pond aan glaswerk kostten,. Gisteravond ging ik na afloop van mijm werk ce-n oogenblik de balzaal binnen, vertelde de jonge Joues. Ik werd daar .door een kennis voorgesteld aan eon jonge vrouw, en danste een wals met haar. Ik heb u eerder gezien, maar ik kan mij niet herinneren, waar, zeide mijn partner. Ik zei maar niets terug, doch'ik her innerde mij zeer wel, dat ik haar des middags aan hef diner bediend had. Ook beginnen mijn g?<Jachlen wel eens af te dwalen, als <le muziek een goeu stuk speelt, en ik bezig ben, le bedienen; een fiksche stomp in mijn rug van ucn ober, brengt mij dan echter terstond tot de werkelijkheid terug. ThEIN- EN HOTELDIEVEN. Blijkens mcdodeeliugen van het Berlijnsohe politiepresl- dium is het aantal misdadigers, dat hel speciaal op naór Berlijn komende vreemdelingen gemunt heeft, den laatslen lijd zeer toegenomen. Vooral bagage-dietstalleq zijn aan de orde van den dag. Den eenigen traditiotieele stelregel, dien de dieven volgen, is: gebruik te maken van de oogenblikken van bijzóndere zenuwachtigheid I ofwel bijzondere zorgeloosheid der reizigers. Bij het haastig dringen naar dc uitgangen en 't tevoor schijn halen van kaartjes wordt de dunslige gelegenheid door de gauwdieven maar al te gretig te baat genomen, i Ook kleine „dringpartijtjes" worden door den bag3gc- dief en zijn handlangers georganiseerd, terwijl ook dc oogenblikken, waarop de reizigers voor het bagage- bureau vertoeven of in een auto of rijtuig slappen graag benut worden. Tijdens het rijden van den trein komen er slechts zeidén bagagediefslallen voor. Dc dieven pemein dan slechts poolshoogte om op het oogenblik van vertrek op een station hun slag te slaan- Vanwege het Berhjnsche politiepresidium wordt voorts ook gewaarschuwd tegen ae hoteldieven, waarvoor de meeste vreemdelingen niet gcnoeg op hun hoedé zijn Het komt herhaaldelijk voor, dat vreemdelingen por tefeuilles met groote bedragen of kostbare juweelen op tafels of makkelijk te openen Laden laten liggen- ERNSTIGE ONTPLOFFING. Uit, Keu lm, 19 Augustus. - In de Rbeinische Elektrowerke te Knappstadt bij Keulen heeft een ernstige ontploffing plaats gehad. Drie arbeiders werden zoo ernstig gewond, dat zij kort daarop overleden. Vele anderen werden minder zwaar ge kwetst. DRIE BROODEN VOOR ééN LESUUR. Een onderwijzersvereniging van een plaatsje bij Maagdenburg heeft bekend gemaakt, dat bij cïo be paling der vergoeding voor privaatlessen in het ver volg rekening moet worden gehouden met den broodprijs. De minste vergoeding voor één uur pri vaatles mag niet minder dan de waarde van drie brooden zijn. BRAND OP EEN SPOORWEGWERKPLAATS. Uit Boedapest, 21 Augustus. In een spoorweg- werkplaats vernielde een brand 42 wagons. De scha de bedraagt 1 milliard Kronen. DE MOTORLOOZE VLIEGTUIGEN. Uit Berlijn, 21 Augustus. Het wereldrecord voor vluchten met een motorloos toestel, dat Vrijdag j.1. op naam van den Duitschen ingenieur Martens was gekomen (met 1 uur en 6 minuten) is reeds den vol genden dag door Hentzen verbeterd met 2 uur cn 10 seconden. H. bereikte een hoogte van 200 M.

Schager Courant | 1922 | | pagina 1