VOETBAL ook voldoende zijn om met succes een spoorweg te exploiteeren. De mensch speelt, zoowel in de fa briek als op den spoorweg, een hoofdrol en het komt er nu op aan, hem goed te behandelen en üen juisten man op de juiste plaats te zetten." Het blad, waaraan wij bet bovenstaande onüeenen» voegt hier nog aan toe, dat in Europa de toestan den anders zijn dan hij Ford, maar dat men toch niet kan ontkennen, dat er een kern van waarheid in de opvatting van Ford ligt. EEN BRUTALE BEROOVING. Een incasseerder van het filiaal der Société Géné rale te Marseille had een bedrag van ruim 83.000 francs geind; hij was uit voorzorg vergezeld van twee beambten der bank, beiden met, revolvers gewa pend. Met bun drieën namen zij in een tramwagen, plaats. Daar wist een man hem zijn tasch roet geld te ontrukken en er mee van de tram te springen. Te vergeefs poogden zijn begeleiders van hv.n wapens gebruik te maken. De dief sprong in een auto, die in dezelfde richting als de tram reed en waarin zich twee mannen bevonden. De auto* werd vervolgd, doch de inzittenden openden een fusillade, die hen In staat stelde te ontkomen. De auto werd later op een open terein teruggevonden; het bleek, dat men er in geslaagd was hem dien morgen onder valsche voor wendsels uit een garage te halen. LONSVERHOOGING IN DE VER. STATEN. Uit New-York, 22 Augustus. De vereeniging va» staalfabrikanten in de Ver. Staten heeft medege deeld, dat de loonen der losse werklieden in alle fa brieken met ingang van 1 September zullen worden verhoogd met 20 pet. De andere loonen zullen in ver houding daarmee worden herzien. MlbÜAAD IN EEN POSTKANTOOR. Te Boulogne-sur-Mer heeft zich een afschuwelijke misdaad afgespeeld. In een hulppostkantoor aldaar werd namelijk het lijk van een jeugdige vrouwelijke postbeambte gevonden te midden van een grooten plas bloed. Het lijk vertoonde een 40-tal wonden, blijkbaar met een schaar toegebracht, met welk voor werp o.a, de halsslagader was doorgesneden. Het hoofd was met een postzak bedekt. Een prop papier was in den mond der vermoorde gestoken. De misdadigers schijnen tevergeefs naar geld ge zocht te hebben. Een groot bedrag aan bankpapier was in den postzak verborgen, maar scheen door de bandieten niet bemerkt te zijn. Er zijn velschillende vingerafdrukken gevonden. DIE HET GELOOVEN WEU In midden-Italië heeft het sind9 vijf maanden niet geregend. De „Mattino' weet te melden, dat do Amerikaansche regeering een beroep heeft gedaan op de Amerikaansche physicus, Hautfield, den z.g. regenmaker cm zijn machv te komen beproeven in Jiulie. Hautfield moet reeds mot zijn. instrumenten in Napels zijn gearriveerd en do troostende verklaring hebben afgelegd, dat het binnen uiterlijk acht dagezi zal stortregenen. ROOVERSAANVAL OP REM KA8TZS&. Te Sclafoni nabij Palermo in Italië b®bb©n bandie ten een aanval gapleegd op hot kasteel van Guggino. Na eerst de waakhonden to hebben vergiftigd, richt ten de roovers onder het kasteelpersoneo/i eon waar bloedbad aan. De bewaker, diens vrouw en kinderen benevens enkele andere dienaren, tezamen negen personen, werden gedood. De moordenaars zijn we ten te ontkomen. NOG ZOO JONGI Voor den strafrechter to Ramsga,te verschenen Maandag twee jongens van 8 jaar, die 15 shilling uit een winkellade hadden gestolen. Dit was echter niet hun eerste misdrijf, want zij hadden al een heele reeks delicten! op hun kerfstok. Begin April hadden zij een paard uit een stal ge haald en, drie kilometer ver weggevoerd. Een paar dagen later hadden ze een fiets staande vóór een hotel, gestolen, en einde April hadden ze van een erf weer een rijwiel weggenomen. Op verschillende tijdstippen in Juli hadden ze in havenloodsen ingebroken en daar verschillende ar tikelen gastolen Voorts hadden ze in diezelfde maand in een kerk een vuur-je gestookt met behulp van gezangboeken en kaarsen, teneinde een offerblok in brand te ste ken en zich den inhoud toe te eigenen. Het had maar weinig gescheeld, of het kerkgebouw was bij die ge legenheid in vlammen opgegaan. Op 12 Augustus pleegden zij inbraak in de kleed kamer van een concertzaal, waar ze zich eenige voor werpen ter waarde van 4 pond sterling toeeigenden. Drie dagen later stal een van de jongens in een juwe lierswinkel een gouden horloge. De jongens werden veroordeeld tot een lijfstraf, be staand© in zes slagen met de roede. VREEMD TOONEEL IN EEN GEVANGENIS. In een gevangenis te Boston bevond ach oen zekere George Rollins, die in 1917 met zijn broeder wegels doo<lsLag tot langdurige gevangenisstraf was verooixtoeld Beide beschuldigden hadden tot het laatste oogenblik hun onschuld staande gehouden. Daar George Rollins door zijn goed gedrag in de gevangenis uitmuntte, genoot hij verschillende voorrechten Zoo weid 't hem o.a. toegestaan, om na en dan mee te luisteren, als de 'draadLooze ontvanginstallatie ito do gevangenis in werking werd gesteld om het dagelijkssch nieuws op le vangen, dat door de regeeringsstatiouis voor draadLooze telegnaphie en telefonie wordt meegedeéld. Tot zijn groote blijdschap en ontroering hooide hij dezer dagen, toen hij naar de draadloos getelfefoneea-clo berichten luisterden, de nieuwstijding, dat een -zekere Jesse Murphy, gedetineerde van een strafinrichting te Harrisburg (hoofdstad van Pennsylvanië) de bekentenis had afgelegd, dat hij in 1907 te Boston den moord had gepleegd op Ordway Hall1, voor welke misdaad de gebroeders Rollins ten onrechte veroordeeld waren. Later ontvingen de .gevangenisautoriteiten van het hoofdbureau van politie ter plaatse bevestiging van het nieuws. De vreugde van George Rollins 'Was onbeschrijfelijk. Eerst was hij zoo ontroerd, dat hij bleek werdj als ee» do ode en bijna gevallen was, als een gevangenhbeambte hem niet vastgegrepen had. Maar dadelijk trad de reactie in en schreeuwde hij het 'uit van blijdschap, terwijl tranen over zijn wangen liepen- Msb. ECHT AMERIKAANSCH. To Sacramenlo (Californië) is de eigenaar van een groote boerderij onder zonderlinge omstandigheden ver moord gevonden. De kleeren waren dep man van het lijf gerukt en het lichaam van den doode was vreesehjk verminkt It Toen de politie een onderzoek instelde bij een. zékere Mrs. Ma bel Belande, eigenares van een naburige boer dêrijj legde deze de bekentenis af dat haar honucn den man waren to lijf gegaan én hadden verscheurd, omdat bij baar bij oen twist met een stok bad .geslagen. De vrouw bezat er niet minder dan achttien, welke allen van een zeer wilden en gevaarlijken aard waren en op een wenk van haar vreemdelingen aan violen De vrouw werd mot haar echtgenoot gearresteervL, terwijl de honden werden afgemaakt. DE IERSCHE BURGEROORLOG. Michael Collina doodgeschoten. Uit Londen, 23 Aug. Michael Collins (het hoofd der voorloopige regeering van den Zuid-Ierschen Vrijstaat), is in een hinderlaag,\bij Bandon, in het graafschap Cork, dodgeschoten. Het bericht van het doodschieten van Collins heeft groote verontwaardiging gewekt, omdat men erken de, dat, toen hij als bevelhebber der Sinn Feiners optrad tegen de Britsche troepen, hij steeds op eer lijke wijze heeft gestreden. Toen de rebellen dezer dagen hun nederlaag in het open veld moesten er kennen, maakten zij bekend dat zij voornemens wa ren, een guerillaoorlog te beginnen, waarna zij een keer zelfs een Roode Kruiswagen aanvielen. De plaats, waar Collins werd doodgeschoten, ligt in een woest, eenzaam gebied. De chef van den staf van het leger van den Ier- schen Vrijstaat heeft een verklaring uitgegeven over hot doodschieten van Collins, waarin hij zegt: Blijf kalm op uw posten. Ga moedig en onversaagd aan uw arbeid. Laat geen wreede daad van weerwraak uw ongerepte eer bezoedelen. Elk donker uur, dat Michael Collins sedert 191G doormaakte, scheen zijn moed en kracht slechts te stalen. Elk uwer blijft erfgenaam van dezen moed en kracht. Elk uwer neemt zijn onvoltooide taak over. Geen ontmoediging op dit uur, het verlies van een kameraad zal u niet doen versagen. Een V. D.-bericht herinnert er aan, dat een paar maanden geleden te Dublin reeds een aanslag.op Collins was gepleegd en dat de aanvaller, die ge arresteerd werd, toen mededeelde, dat hij had ge handeld „krachtens orders van zijn bestuur". Collins was eerst 33 jaar oud. Hij raakte het eerst bekend wogens de bekwaamheid, waarmede hij op trad tegen de Britsche troepen en ze telkens te vlug af was. Collina was verloofd met een Iersch meisje, doch zijn huwelijk was uitgesteld tot hij zijn onmiddel lijke taak, het herstel van de orde, zou hebben vol tooid. Lloyd George gaf in een telegram aan Cosgrove, waarnemend president van de Iersche voorloopige regeering, uiting aan zijn groote smart en zeide ver der bet volgende: „De Vrijstaat heeft een onbe vreesd krijgsman van groote energie en toewijding en een man van merkwaardige persoonlijke beko ring verloren. Ik verzoek u, mijn groote sympathie eve-r te brengen aan de leden van uwe regeering we gens het verlies van dezen schitterenden zoon van Ierland op een oogenblik, dat Ierland zijn speciale hoedanigheden, zijn moed en vastberadenheid zoo zeer van noodo had. Collins. die een inspectiereis maakte, kwam Zon dag uit Dublin te Cork aan en bezocht Maandag en Dinsdag de voorposten. Vergezeld door eenige stafofficieren, reed hij Dins dagmiddag te half zeven in een open auto. Degeleid door een aantal manschappen in een tweede auto, van Bandon naar Macroon, toen een sterke troep rebellen onverwachts van uit een hinderlaag een salvo op de vrijstaters loste. De aanval werd af geslagen waarbij de rebellen zware verliezen leden. Door het eerste salvo der rebellen werd niemand getroffen. Collins en de zijnen zochten zich onmiddel lijk te dekken en beantwoordden het vuur. De strijd duurde onigevoer een half uur. Collins zelf nam er krachtig aan deel. Juist toen de aanvallers aanstal ten schenen te maken om terug te trekken, viel Collins doodelijk gewond neer en bij stierf even later. Do strijd werd nog voortgezet en generaal Dalton, een dergenen die Collins vergezelden, werd daarbij licht gewond. Te Dublin is de consternatie groot en alle zaken zijn gesloten. De regeering van den Ierschen Vrijstaat heeft een manifest gepubliceord, gericht tot de bevolking, waar in hulde wordt gebracht aan het genie on den moed van Collins. EEN DOKTERSVROUW IN HET BEZETTE GE BIED TOT 3000 M. BOETE VEROORDEELD, De Fransche politierechtbank te Trier veroordeel de een dezer dagen do vrouw van een oogarts al daar tot 3000 M. boete, omdat zij, op den dag, waar op haar man een gevangenisstraf moest ondergaan, hem opgelegd door die zelfde rechtbank, aan de deur van de wachtkamer de volgende modedeeling bevestigde: „Wegens veroordeeling door de Fransche recht-* bank tot drie dagen gevangenisstraf en wel we gens beleedigend optreden tegen de hier ingekwar tierde onderwijzers-famiba Lacroix, Is er tot Woens dag 19 Juli geen spreekuur. In spoedgevallen neemt Dr. Brandenburg de praktijk waar". De Fransche rechters zagen in deze med6deeling een overtreding van art. 1 van do Rijnlandovereen- kemst. Dit artikel betreft het bestraffen van woor den, gebaren, of houding ten opzichte van de leden der Rijnlandcommissie enz. die als beleedigend op te vatten zijn. EEN VERIJDELD MISDRIJF. Zondag heeft men gepoogd bij Dinan don snel trein ParijsBrest te doen ontsporen. Er waren twee houten dwarsliggers op de rails geplaatst. De machi nist kon tijdig stoppen en aldus een ramp voor komen. DE TOESTAND IN OOSTENRIJK. Men schrijft van Oostenrijksche zijde aan het Hd bid.: Wanneer er van den treurigen financieelen toe stand van Oostenrijk sprake is, ontmoet men her haaldelijk de zienswijze, als zoude de Oostenrijksche regeering alle heil van buitenlandsche hulp ver wachten en niet ook zelve alles wat haar mogelijk is doen, om. door het scheppen van nieuwe inkomsten en vóór alles door beperking der uitgaven, even wicht in de staathuishouding te brengen. Ofschoon ingewijden wel woten, dat dit verwijt geen steek houdt, zal het toch aan weinigen duidelijk zijn in welk een veelzijdige richting de regeering-Seipel in dit opzicht werkzaam i6 geweest. Wat voor alles de beperking der uit/raven betreft, beteekent het breken met het stelsel vuti het verlee- nen van groote staatssubsidies aan industrieel© on dernemingen, een besparing van 18 milliard kro nen, welke besparing des te meer van gewicht is, aangezien bij dé daling van den kronenkoers, die intusschen heeft plaats gevonden, het deficit van het staatsbedrijf nog grooter zou zijn geworden. Ver dere besparingen werden nog verkregen door de opheffing van ambten en Inkrimping van het. aan tal ambtenaren. Intusschen zijn aan dezen vorm van besparing, zooals alle regeeringen maar al te goed weten, bijzondere moeilijkheden verbonden, aangezien de ambtenaren, wier betrekkingen opge heven worden, toch niet tegelijkertijd ophouden te bestaan, en de staat er weinig bij zou winnen, indien hij het personeel dat hij ontslaat, als werklooze moest gaan ondersteunen. Niettemin zijn ook in deze richting reeds noemenswaardige besparingen, met name door samenvoegingen van ambten en de daaruit voortvloeiende vereenvoudiging van het be drijf tot stand gebracht. Zonder den lezer met vele bijzonderheden te vermoeien, kan worden medege deeld, dat het ministerie voor 't verkeerswezen al leen reeds een besparing van over de 400 millioen kronen heeft verkregen. Een verdere 300 millioen kronen hoopt men in de naaste toekomst te bezui nigen door dit ministerie over te brengen naar vrij gekomen lokalen van het voormalige ministerie van oorlog. Tot een andere categorie der besparingen be hoort de beperking van bet tot dusver bestaande vervoer tot uiterst verlaagd tarief door de spoorweg beambten en hun gezinnen genoten, waardoor reeds dadelijk 800 millioen kronen per jaar verkregen wordt. Uit den aard der zaak worden deze maatregelen nog verder voortgezet en uitgebouwd. De tot dusver bij de regeering aanhangige voorstellen komen reeds, naar de geldswaarde van einde Juli gerekend, op een bedrag van rond 360 milliard aan mindere uitgaven per jaar. Tegenover de inkrimping der uitgaven staat an derzijds ook een vermeerdering van de inkomsten- Zoo hebben verschillende belastingverhoogingen plaats gehad, waarvan met name die der verbruiks belasting op alcoholische dranken, tegelijkertijd ter beteugeling van het in menige laag der bevolking ingevreten alcoholgebruik, van beteekenis is. De ver hooging der spoorwegtarieven (van 15 Augustus af), de heffing der douanerechten in goud en andere maatregelen voltooien het beeld. Aan den vasten wil der regeering om alle krach ten in te spannen ten einde de staatshuishouding in evenwicht te brengen, kan derhalve niet getwijfeld worden. Neemt men daarbij nog in aanmerking de voor het verarmde land werkelijke reusachtige prestatie, als hoedanig de zonder buitenlandsche hulp verkregen verzekering van het, voor de eerste oprichting der Nationale Bank benoodigde kapitaa» beschouwd moet worden, dan zal men» als de zot» vaak beloofde en voor de bekroning van het, werk, alsmede voor het mogelijk maken van den overgang naar normale toestanden, benoodigde buitenlandsche hulp, thans, in het laatste uur„ toch nog uitblijft, in elk geval moeten erkennen, dat de schuld van dit mislukken stellig niet aan een gebrek aan goeden wil of aan energie van de zijde van Oostenrijk kan worden toegeschreven». EEN ONTPLOFFING. Uit Parijs, 23 Augustus. Het Petit Journal ver neemt uit Lissabon, dat er bij een ontploffing in een vuurwerkfabriek te Diano de Castaio negen meuschen gedood en elf gekwetst zijn. De schade is aanzienlijk. TREURIGE TOESTANDEN. Hoezeer vooral de jeugd in Duitschland van on dervoeding te lijden heeft, blijkt uit een rapport van de schoolartson te Hoidelberg, die na onderzoek van vierduizend schoolkinderen bevonden dat niet min der dan 2400 leden aan met ondervoeding verband houdende ziekten. BOSCHBRANDEN IN ZUID-FRANKRIJK. Uit Parijs, 23 Augustus. Sinds Vrijdag woeden er branden in de bosschen der Gironde en in de Lan- des. Het terrein, waarop de brand woedt, neemt steeds grooter afmeting aan. De brand neemt het karakter van een ramp aan. Verscheidene dorpen worden door de brandende bosschen ingesloten; 2000 soldaten, de brandweer en de bewoners bestrijden het vuur. ZOO ZIJN IMMERS HUN BEGINSELEN. In de eerste dagen der Duitsche revolutie ontdekte de Berlijn&che arbeiders- en soluatenraad in eon Ber- hjnsch departement een som van eenige millioenen Roemeenaclie lei. Men besioot, aldus de Tftg, dit geld ter ondersteuning aan de Nederlandsche com munistische partij te zenden om deze in staat te stellen een actie ten gunste van het Duitsche pro- leteriaat te ondernemen. Een partijgenoot kreeg de opdracht het geld over de Nederlandsche grens te smokkelen. De man werd echter bij de grens door de Nederlandsche controleurs teruggejaagd. De Duit sche tolbeambten die dit merkten vonden zijn op treden eenigszins verdacht en achtervolgden hem. De communistische koerier vluchtte in het huis van een vriend, een zekeren Broemeling, die hem reeds eerder met raad en daad had bijgestaan en wierp een groot deel van den Roemeenschen schat in het varkenshok, een ander gedeelte werd in een oude mand verstopt, en de rest in de kachel verbrand. Toen de Duitsche grenspolitie het huis binnendrong kon zij niets meer vinden en moest zij dus onver- richterzake weer verdwijnen. Nadat elk gevaar ge weken wa9, wilde de koerier zijn geld terug heb ben. Broemeling beweerde echter in het geheel slechts 83.000 lei te hebben gevonden. De man had zich de rest eenvoudig toegeëigend. De Berlijnsche arbeiders en soldatenraad diende toen een klacht te gen hem in en hij word tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het rijksgerechtshof heeft eerst thans zijn verzoek om herziening van het proces van de hand gewezen. ERNSTIG TREINONGELUK IN ZUID-BEIEREN. Uit Roseniheim, 23 Augustus. Naar de ochtend bladen melden, heeft op de Wendelsteinbahn een ernstig ongeluk plaats gehad. Door een onbekende oorzaak kantelde een trein beneden het Berghotel bij de z.g. Wendelscharte. Ongeveer dertig k veertig per sonen werden gewond, waarvan enkele zwaar. Een reiziger, die uit den trei snprong, viel van een rots wand naar beneden. Tel. UIT RUSLAND. Zooals men weet, heeft Litwinof in Don Haag ver klaard, dat de oogstvooruitzichten van dien aard wa ren. dat het mogelijk zou zijn een klein overschot naar het buitenland uitte voeren. Het is echter op het oogenblik in Rusland een strijdpunt of een der gelijke uitvoer van een betrekkelijk klein overschot een verstandige politiek zou zijn. Er is eon groep, dia een dcrgelijkon uitvoer sterk voorstaat, omdat, naar do meening dier personen, het geloof in Rus- lands credietwaardighoid er door bevorderd zou wor den. Maar er is ook een strooming, die dit stand punt beslist afwijst. In een hoofdartikel, getiteld: „Over den Oogst", houdt b.v. de Izwestia een plei dooi voor behoud van dit oversch :>t aan graan voor het binnenland. Het blad schat het z.g. overschot van dit jaar op ongeveer 300 millioen poed en acht het een eisch van goed beleid, dat in Rusland zelf een voorraad wordt gemaakt voor het geval de volgende oogst weer eens inocht tegenvallen of zelfs geheel of grootendeels mislukken. Ook vóór den oorlog beschikte Rusland steeds over eenige voorraden. Eerst wanneer deze oogst gevolgd mocht worden door een even voor- spoedigen of nog beteren oogst, zou het geoorloofd zijn aan uitvoer te denken. Tenslotte is een vraag, die ernstige overweging verdient deze: of het niet gewenscht is de opper vlakte bezaaiden grond voor den eerstvolgenden oogst uit te breiden. Het blad ziet in een dergelijke uitbreiding een voorwaarde voor het algemeen eco nomisch herstel van het land. Van conisul-reneraal Ekstrand, den leider van de Zweedsche hulpexpeditie in het district Samara, is te Stockholm een zeer somber gestemde mededeeling ontvangen. Ze behelst dat de oogst, die er in het hongersnoodgebied zoo prachtig voorstond, den laat- sten tijd zoozeer heeft geleden van hitte en sprink hanen. dat in den aanstaanden winter weer hongers nood te wachten is. De opbrengst die werd geschat op 800 K G. per „man", Is gedaald tot 65 K.G. Hot Zweedsche Roode Kruis heeft besloten, het steunwerk nog enkele maanden, in elk geval tot 1 November, voort te zetten. GESTORVEN DOOR TE VEEL SIGARETTEN ROO- KEN. Een 15-jarige jongen te Sunderland in het Engel- sche graafschap Durham is dezer dagen plotseling gestorven aan acute gastritis, welke volgens het me disch rapport was veroorzaakt door te veel sigaret- tenrooken. De jongen rookte den geheelen dag door, en scheen daar geld voor te hebben. ERNSTIG VLIEGONGELUK. B. T. A. seint uit Pisa d.d. 23 Augustus: Twee mi litaire vliegtuigen zijn op een hoogte vani 1000 M. met elkaar in botsing gekomen. Vier officieren wer den gedood. LEVENSMIDDELENRELLETJES IN DUITSCHLAND. Uit Berlij'n, 23 Augustus. In verschillende ste den in Duitschland hebben levensmiddelen/relletjes plaats gevonden, o.a. te Beuthen en te Dresden. In laatstgenoemde stad zijn verschillende winkels ge plunderd. Te Berlijn vreesde men dergelijke relletjes, en heeft men met het oog daarop alle markten door een sterke politiemacht laten bewaken. EEN LISTIGE BURGEMEESTER. De correspondent van de „Daily Mail" te New- York maakt melding van een list van den burge meester van Johnstown, een zekeren Joseph Cauf- field Day, om een aantal overtreders van het drank verbod er in te laten vliegen, welke in heel Amerika groote vreugde heeft verwekt. De burgemeester had maandenlang tevergeefs gevochten tegen de uit'-, breiding van den smokkelhandel in sterken drank en had zelfs met tegenstand te kampen van Bonds- agenten, die paardenwedrennen bevorderden, waar sterke drank werd verkocht, dien^zij verzameld had den. Toen de burgemeester tot de vervolging over ging van het eerste hotel in de stad, dat er een geheimen drankverkoop op nahield en de veroordee ling achterwege bleef, omdat de acte van beschuldi ging het straatnummer van het hotel niet noemde, nam de burgemeester een list te baat. Toen de bur gers Zaterdag op straat kwamen/, waren de muren der stad met door den burgemeester goteekende plakkaten beplakt, die bekend maakten dat de bur gemeester, in verband met den toestand van den watervoorraad, die tengevolge van „de lakenswaar dige nalatigheid" ven publieke werken een gevaar vcor de openbare gezondheid waa geworden, had besloten, het drankverbod op te schorten en het distribueeren en den verkoop van bier toe te staan. De burgers gaven zich over aan een zwelgpartij, waarvan een groot publiek schandaal het gevojjj was. Gedwongen om op te treden, zonden de autoritei ten te Washington tientallen drankverbodsambto- naren naar Johnstown, die alle café'a sloten. DE PALMENGARTEN IN GEVAAR! Men schrijft uit Frankfort a.d. M.: Een van de grootste bezienswaardigheden van Frankfort a.d. Main is van oudshor do Palmengartcn. Voor den vreemdeling, die Frankfort aandeed, sprak het van zelf, dat hij ook den Palmengartcn bezocht. En nu nog, als men in Nederland op bezoek is bi] familie en kennissen, hoort men dikwijls den lof van dezen tuin zingen. Welnu, deze tuin mot zijn enorme broeikassen mot palmen, azalea's, orchideeën en hon derden soorten van planten, en bloomen, is in gevaar. De reusachtige stijging van allo onkosten kan door de entróa's en contributies niet meer gedekt worden» Alleen do voorziening met brandstof j>i.: v« cen trale verwarming gedurende den winter zou vor over hot millioen kosten. Het Nroegoro be drijfskapitaal, dat, zoolang de Mtvrk nog bijna CO cen ten waard was, voldoende was voor de exploitatie, botoekent bij de 100-voudig en meer gestegen prij zen nu bijna niets meer, terwijl het niet aangaat da entrée's, en contributies maar te verhoogen, omdat, met uitzondering van de vreemdelingen uit landen met hooge valuta, dan bezoeker® en leden zeer spoedig sterk zou ebt*bijna leder huis vader hier bij de tegenwoordige toestanden er op uit moet zijn, zijn uitgaven to besnoeien. De gemeente Frankfort kan ook moeilijk- helpen, omdat de toestand dor stedelijke financiën in Duitschland ook niet zeer gunstig is. Naar ik vorneem bespreekt, de raad van commissa rissen van den Palmengartcn, waarin loden der eer ste Frankforter families zitting bobben plannen tot ondersteuning, die oen voortbestaan van den Pal mengartcn verzekeren. Hot zul er wel op uitdraaien, dat op de één of andere maaier nieuw geld verza meld wordt. Want dat de Frankforters en ook do stad zelve een zoo wereldberoemde instelling niet tot het laatste toe zouden steunen, is ondenkbaar. De eerstkomende weken zullen wel opheldering daar over brengen, hoe de Frankforters over do redding van hun Palmengarten denken. DE KANKERBESTRIJDING. In do Fransche „Académie des Scionecs" hcefl dezer 'dagen prof. Bergonié een voordracht gehouden oven do bestrijding van don kanker. Spreker betoogde, dat uitge breider maatregelen ten spoedigste getroffen moesten worden. De stnjd ïegen de gevreesde ziekte begint aco to Parijs te organisoeren, met nnmo in Hot mdium-insti- tuut, onder leiding van dr. Claudo Rcgnud en in het hospital Tenon, onder directie van dr. Proust, maar in de provincie wordt me Is gedaan. Intusschen neemt de sterfte tengevolge van ka'bcr steeds toe. Betrouwbare statistieken uit Amerika bewijzen, «è\t daar to lande meer menscheen aan kanker dub non tuberculose sterven. In Frankrijk sterven ieder jaar meer dan "30.NÖ0 qmï kankei lijdenden, tenminste volgens do statistieken., ïh werkelijkheid ia! dit getal veel liocger zijn Hoe den strijd tegen den kanker te organiseoren? Die strijd zaf voei geld 'kosten, voorspelt prof. Bergonié, we gens 't radium, dat in ieder centrum van bestrijding aan wezig zal moeten zijn, en wcgeas do instrumenten voor radiatheraphio^ dio noodig zijn voor een effectieve be strijding De professor maant evenwel tevens tot do grootst Jmogelyke voorzichtigheid, want bij1 een slechte bedie ning van de toestelleen ten gebruiko bij radium Ihempfo „zou men de zieken aan groot gevaar kunnen blootstellen. Bergonié is voorstander van het z.g. „regionalisme' hij de kankerbestrijding: Er dienen enkele centra te zija, terd'ce geoutilleerd^ gooa hclnstaSoerd en bestuurd. Het reetts beetaana*' centrum, Roraeaux, hoewel niet in alle opzichten aan de verwachtingen beantwoordend, bewijst goede diensten. Do eerst volgende op te richtoh centra zullen Dyon en MontpoUier zijlnj. SERIEWEDSTRIJDEN QUOSEGO. FINALE. Quosego I—Geel Zwart I, Bergen, 10. Do bezoekers hebben over de finaio niet zoo licht gedacht als over den wedstrijd van de vorige week, want nu kwamen zo wel volledig op. Met 'n opgeruimde», zi® Kwamen de sportmannen op het Quosego-teiTei». zingend*» aan. Beide elftallen stelden zich op en do thuisclub spoelt eerst voor den wind. Bergen trapt of en hoi spet was oen geruime» lijd «ven sterk. Zoor zeker duduc» <lo thuisheeren «Jen eersten tijd te licht over hu» tcgenpnrüji De rust ging da» ook met een bla^co-sln»<d, 0 in. De gastheeren kregen het nu even beter ou speelden voor den wind er. hun tegenpartij met Lten maft, doch nu zagen de plaatsjeiiontc» hfct v. 1 5®, 'dal er laster aangepakt moest worden, wal wc fjebeurde. want steeds waren ze nu dn de meorderhcia, ,loah va» doel punten maken was geen sprake. To» slotte kreeg Quosego etm penalty te nemen, welke haar de leiding gif. (I—O). Met dezen stand eindigde de wedstrijd, en Quosego is winnaar A, en moet om den 1ste» of tien 2cn prijs spelen. Alkmaaar—- Helder, 1—0. Helder wint den toss en speelt eerst voor den wind. Alkmaar trapt of en het spel verplaatst zich zeer snel; al spoedig kon men zien, dat dit een spannende wedstrijd zou worden. Door beide partijen werd een hoekschop genomen, welke niet werden benut. Daarna krijgt Alk maar een .penalty te nemen, welke haar de leiding bezorgde. Helder komt daarna goed opzetten, doch is togen het vlugge spel van haar tegenpartij niet opgewas sen. Rust ging in met 1—0. In de tweede helft moest de doelman va» Alkmaar flink optreden en kreeg direct een paar gevaarlijke schoten, welke keurig gestept en weggewerkt werden^ waardoor Alkmaar d/x»rbreekt en het zoo ver brengt, dat ze weer een hoekschop krijgen, zonder resultaat. Het spel wordt langzamerhand beter van beide pftriijed en Helder is in de tweede helft grootendeelis do stérk ste. Even voor het einde had er voor ALUmaar's doel een schermutseling plaats, zocdat door een langdurige wor steling buitenspel ontstond» de leider zag deze overtreding onmiddellijk en floot, plotseling daarop werd'de bai in het net geschopt wat echter niet tolde, waar Helder tegen protesteerde. Doch de leider, die zich heel goed va» zijn taak kweet, stond op zijn woord Cn de strafregel werd gehandhaafd. Even later werd cr einde gefloten da Alkmaar is winnaar R, welke tegen winmaar A moet spelen. Quosego I—Alkmaar, 1—2. Winnaar A. Winnaar B. Deze wedstrijd ging om de» 1ste» en 2de» prijs. Eerst- gemelde club speelt voor den wind en is een geruime® tijd ia de meerderheid. De plaatsgenooten hebben na» Alkmaar een zware partij", maar kwijten zich 'allen goed van hun taak. 't Is dan ook jammer, dat Quosego met eenige invallers tegen zoo'n sterke dub moet speleni. Alkmaar geeft vlug spel te zten en dringt de achter hoede van haar tegee» partij door en krijgt de leiding- Doch) do thuisheeren geven den moed niet op cn nemen na den aftrap het 'spel in handen en de rechtervleugel, Joh. Gouwenberg neemt in ee»s ee® ren en maakt den' stand gelijk, 1—1. Even later gaat de rust in. Na de thee komt Alkmaar beter opzetten en 'heeft de eer een hoekschop te nemen, welke haar de leiding bezorgt, 2—1. Hierna wórdt hot spel van de thuisheeren er niet beter op, het samenspel van de voorhoede ont breekt geheel. Do achterhoede daarentegen wérkt uit stekend en aan den keeper hebbe® dethuishecren dan ook veel te danken, dat verschil in stand »iot grooter is geworden. Alkmaar heeft voor haar harde werken Cj| voor haar vlug epel, wat zo hebben gepresteerd,, den l&tea prijs met estra xnedarUJea pok wei verdiend en

Schager Courant | 1922 | | pagina 2