Alieieti Nieuws- CADEAUX 5, 15, 25 en 50 OE LANGE i DE MORAAZ, Dinsdag 29 Augustus 1922. 65ste Jaargang. No. 7085. Uitgeversi N.V. v.h. TRAPMAN Co, Sciiageo Btnnenlandsch Nieuws. Koopt Uw SUN LIGHT ZEKP steeds bij heelo doozen CREDIETEN. Gemengd Nieuws. SCHAKER CDDRANT. Dit blad verschijnt viermaal pen week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ inzending tot 's morgens 8 mar, worden Adver- tentiön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENINO No. 23330. INT. TELEF. no. 20 Prijs per 3 maanden f 1.06. Losse nummers 8 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 6 regels 11.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend.- BEZUINIGING BIJ DF orüORWEGEN. Een Kamper burger schrijtt in ,.JJe Ned.": Voor eenige jaren werd de lokaalspoorweg Ha Item- Kampen aangelegd. Pl.m. f 800.000 kostte dit werk. Ed wat is gebleken? Dat het personenvervoer miniem is. Een volkomen franco. Het gebeurt meermalen dat er 2 of '3 personen in de treinetn zitten. Hattem heeft voor Kampen alleen maar belang als wandelplaats; maór wai zag men tot voor kort? Dat op Zon- en feestdagen geen enkele trein reed. Honderden Kampers gaan op Hemelvaart»- en 2en Pinksterdag naar Hattem, maar van 't jaar voor 't eerst liet de H. S. M. op die dagen treinen Loopen. Arbeiders, die van hier op een «fa briek te Hattem gjingcn werken, moesten eiken dag over Zwolle daarheen, want de eerste trein naa>r f fa Item ging 10 minuten te laat en op verzoeken dit te ver anderen, werd geen acht geslagen,, evenmin als op verzoeken va:n menschen te Hattem c.o. (die kinderen naar Gymnasium of H.B.S. wilden zenden) om mot het vaststellen van de dienstrege ling met dit belang rekening te honden. Het eenige dorp van beteekcnjs dat aan de lijn ligt, is Zalk. maar de nolle is zoover van die plaats af, dat zoowat niemand er ooit gebruik van maakt Bij het station Kampen is een wateralation in den IJscl gemaakt, dat een halve ton heeft gekost, en bijna nooit wordt door schepen daar van gebruik gemaakt, om lading in goederenwagens over te brengen- Vóór de fusie der spoorwegen had de H.S.M. er belang bij om het goederenvervoer naar Kampen zooveel mogelijk over dat lokaaltje te leiden- Thans zal daar ook wel niet veel' gewicht aan gehecht worden. De vraag rijst en is al vaak gerezen, waarjoe dan al die kosten gemaakt? Heeft niemand dit fiasco kunnen voorzien? Het ware veel beter geweest (ais Kampen dan per sé met de lokaalspoor verbonden moest worden) die lijn over Wezep naar Heerde Ie leggen: immers dan had men van Kampen met belangrijke plaatsen als Heerde, Epe. Apel- Ildoorn, Dieren enz. een kortere veirbindihig gekegeh. Wie nu idaarheen wil, bijv. om 10.9 uur uit Kampen, moet te Hattem ruim een half uur wachten. Waarom?'Ja dat weet ik niet, maar in ieder geval kan men» over Zwolle reizende, nóg later uit Kampen gaan en evengoed te Heerle enz. aankomen. Hoe het ook zij voor het algemeen hebben deze lokale berichten als zoodanig geen belang, maar als kenschetsing van wonderlijk en on doorgrondelijk l>cleid zeer zekep wel, en daarom achlte ik het goed cr in 't openbaar de aandacht op te vestigen, BEZUINIGING TE HAARLEM. Naar het „Haarlems Dagblad'' verneemt zijn de ver schillende organisaties van ambtenaren en werklieden te Haarlem rceuls cemgen tijd bezig in overleg met de directeuren de begrootingen der gemeente-huishouding te doorioopen en alzoo ook mode te werken lot bezuiniging. Hiertoe heeft zicih uit de vakorganisaties een kern commissie gevormd: waarin van iedere organisatie één vertegenwoordiger zit. Deze commissie bestaat uit de heeren Goedhart, Van Driel,. Eijldere, Van Biliderbeek. Stalpers en Do Leeuw. Het dagelijkse!! bestuur wordt gevormd dor do heeren Van Driel, voorzitter. Goed hart, 2e voorzitter, Stalpers, secretaris, en Eijlders, pen ningmeester. Door voornoemde kern-commissie zijn voor ieder bedrijf deskundige sub-commissies Ingesteld, welke de ontwerp-begrooting van den directeur bezien en met dezen bespreken. Teneinde alle georganiseerden iin de gelegenhéid té stellen op- of aanmerkingen te maken of wenken, te fven is in overleg met de hoofden van dienst besloten ontwerpbegrootingen eenige dagen voor hét personeel ter inzage te leggen, welke albdan hunne bevindingen ter kennisso brengen van <k>. genoemde deskundige com missie. In deze commissie zitten twee ambtenaren cm drie weridicdcn. Alle onderhandelingen met dc directeuren geschieden via voornoemde kern-commissie. Het blad verneemt, dat dit overleg vlüg van stapel loopt en dot zoowel directeuren a!s do georga niseerden zeer te spreken zijn over dc nieuwe methode van werkén- Verschillende orbeidsmethoden werden besproken wel ke mede in verband met het reeds overcomplete en door aanneming der begrootingen nog te verwachten over compleet personeel' konden diepen tot opFossing van het personeelsvraagstuk en anderzijds door centralisatie toch belangrijke besparingen zouden brengen. Het gemeentebestuur heeft de nooaige yergadergélé- genhedd gratis ter beschikking gesteld. De moderne organisaties van werklieden en ambte naren welke in beginsel tot medewerking hadden beslo ten, hebben zich teruggetrokken in afwachting van de uitvoering der motie-Reinalda tot wijziging van het ge organiseerd overleg. DE DROOGMAKING DER ZUIDERZEE. De taak der nieuwe commissie. Het instellen van een commissie door detnJ minister van Waterstaat voor een hernieuwd onderzoek naar de baten, te verwachten van de droogmaking der Zuiderzee, in het bijzonder ten aanzien van de verkavelihg der te v4?nln<® gronden en de voordeelen voor de omlig gende provinciën, ten aanzien van de afwatering en zoet watervoorziening, kan worden beschouwd als een gevolg van de interpellatie, welke door het toenmalige lid der Tweede Kamer, den heer TeenjStra,, is gehouden op 15 September 1921, naar aanleiding van eventueele wijzi gingen in de kostenberekening voor de aMuitihg en droogmaking dor Zuiderzee. Door den heer Voh Gijn waren jjn December 1920 lp de Haagsche Post enkele artikelen geschreven, waarin te (kennen gegeven, dat 'de droogmaking een flnancieelé ramp voor ons land zou kunnen worden; ook van. andere zijde werden bedenkingen geopperd en dé héér Teenstra meende, zulks vooral naar aanleiding van de antwoorden op de docrr hem gestelde vragen, dat de minister van Waterstaat deze kwestie zooveel mogelijk trachtte te ontwijken, waardoor, indien inmiddels met het werk werd doorgegaan en oen groot bedrpg zou zijn uitgegeven, men later moeilijk meer zou terug kunpen, door het werk geheel Btop te zetten. Minister König ontkende deze veronderstelling én zei een gehéél niéuw onderzoek van de kosten en de baten aan den InterpeUant toe. Thans zal met het onderzoek naar de baten een aan vang worden genomen; het schijnt, dat de samenstel ling der commissie, waarvoor bijna een jaar noodig is geweest, met moeilijkheden is gepaard gegaan; inderdaad betreft het hier een vrij omvangrijk werk, daar men zich niet wil beperken tot het narekenen der cijfers van de Staatscommissie van 1892' zooals door minister Lely vóór de indiening van zijn wetsontwerp werd gedaan, doch men schijnt een geheel nieuw onderzoek te willen Dij inzending van uitknipsels van SUNLIGHT en van LUX DOOZEIN als hieronder algeheel! onlvangl U FRAAIE CADEAXJX! DE LEVEK'S ZEEP MAATSCHAPPIJ VLAARDINGEN. instellen, waarbij ook rekening zal worden gehouden met <le indirecte voordeelen, welke toenmaais buiten beschouwing werden gelaten. Het betreft hier dus een commissie, welke geheel staat buiten het bij de wet ingestelde lichaam voor advies, den Zuiderzeeraad, hoe wel de voorzitter, de heer Lovinck,. deel uit maakt van dien Raad i Door een commissie uit de londbouwverèeniginijeu uit Noord-Holland en uit Friesland zijn reeds cijfers ge publiceerd over de voordeelen v:in oen betere zoet- watervoorziening voor het weide-vee; thans schijnt de minister een volledig onderzoek naar de voordeelen. welke de landbouw in de omliggende provinciën van de droogmaking zal hebben, te willen instellen. Naar we vernemen, ligt het 'in die bedoeling van de commissie, dat de resultaten der gehouden besprekingen steeds zooveel mogelijk zullen worden gepubliceerd. Tel. VERKOOP VAN MERRIE VEULENS. Door de .Provinciale Regeling» Commissie voor de Paardenfokkerij in Noord-Holland worden Donderdag 31 Aug. vijf merrieveulens, die in Zeeland aangekocht zijn, verkocht aan fokkers uit Noord-Holland. Deze merricveulens, ingeschreven 'in het veulenboék' van 'het stamboek voor het Nederl. Trekpaard, zijn van eerst* kwaliteit. Drie er van stammen af van den Kampioenhen^st „Cavalier de Grubben" één van „Condé de Laboureur en een van ,.Désor". 't Is te hopen, dal de commissie, die op deze manier tracht de fokkers in de gelegenheid te stellen zich gemakkelijk van goede fok- merries te voorzien, met hare verkooping succes moge hebben. Slaagt deze verknoping, zonder te groot verlies, dan zal de .Commissie zeker een volgend jaar wederom eenige veulens invoeren ,om op die manier de kwaliteit! van onze trekpaarden vlug te verbeteren. ERNSTIG ONGELUK. Op do Torenlaan te Laren is een droevig ongeluk gebeurd, dat weer is te wijten aan de schandelijke onvoorzichtigheid van een kwajongen. Een werkman van het electriciteitsbedrijf was op een dubbele lad der bezig met het verrichten van werkzaamheden aan den weg, toen een Huizer jongen, op een fiets gezeten, tussehen de beide beenen van de ladder door wilde rijden, met het gevolg, dat hij tegen de ladder aanreed. Deze sloeg om en de werkman kwam bij den val op het hoofd terecht en bleef bewusteloos liggen.- Dr. Cats, uit Blaricum was spoedig ter plaat se en moest' den dood constateeren, Het lijk werd per tram vervoerd naar Hilversum, de woonplaats van den ongelukkige. Het slachtoffer van dit ernstig ongeluk was ge huwd, doch had geen kinderen. MOTORONGELUK. Gisterenmiddag is op den weg van Hilversum naar Laren een ernstig motorongeluk gebeurd. De heeren V. Vader en zoon uit Hilversum reden op een motor fiets van Hilversum naar Laren. Ter hoogte van de Utrechtsche waterleiding passeerden ze goed (,de oude heer Vader stuurde) een auto. De bestuurder wendde daarna zijn hoofd even om en zag daardoor niet, dat er een tweede auto naderde. Hij reed deze aan. Beide opzittenden gingen over den kop en bra ken hun linkerdijbeen. De oude heer bekwam boven dien nog ernstige hoofdverwondingen. Zijn toestand is ernstig. Die van den zoon is niet zoo ongunstig. Dr. Wes'-el net. beiden per politiebrons irüs naar de R K. Ziekenverpleging te Hilversum vervoeren. De motorfiets is geheel vernield, de auto leed weinig schade. DOOR DEN STROOM GEDOOD. To Didam geraakte gisteren een draad der gemeen telijke electrische geleiding onklaar en knapte af. Juist passeerde een paard van zekeren Berendsen, dat op den geladen draad trapte en terstond werd ge (Jood. DE KAMERS VAN KOOPHANDEL. Op verzoek van den! minister van Landbouw, heef; de minister van Binnenlandsche Zaken het volgen de medegedeeld aan Gedeputeerde Staten dor on derschoidene provinciën: „Gelijk in Uw college bekend zal zijn, hebben do georganiseerde Kamers van Koophandel en Fabriek- ken hier te lande op 1 April jl. hare werkzaamhe den aangevangen. Genoemde Kamers beschikken over een veel beter opgezette organisatie en daar- en boven over meer geldmiddelen en personeel dan bij de inmiddels opgeheven oude Kamers het geval was. Dank zij genoemde waarborgen mag dan ook worden verwacht, dat het instituut der Kamers van Koophandel in het vervolg beter dan tevoren aan zijn bestemming zal kunnen voldoen en andere au toriteiten met deugdelijke adviezen van dienst zal kunnen zijn. Het is in verband hiermede, dat uit drukkelijk de aandacht van uw college wordt geves tigd op het bepaalde in art. 12 der wet op de Ka mers van Koophandel, krachtens hetwelk de Ka mers voornoemd, verplicht zijn het algemeen be stuur adviezen of inlichtingen te geven over die aan gelegenheden van Handel en. Nijverheid, waarover haar oordeel of inlichtingen gevraagd worden. Even als voor het algemeen bestuur geldt het boven staande ook voor de provinciale en gemeentebestu ren, welker gebied geheel of ten deele met dat der Kamers voornoemd, samenvalt. ,.Tk heb de eer uw col lego to verzoeken de ge in oeiit.cbest.uren in uw provincie met bovenstaande in kennis te willen stellen." EEN DIENSTBODEN-INVASIE. Naarmate do valuta daalt en het aantal naar Duitschland reizende valuta-toeristen, toeneemt, is thans mede eene stijging in het aantal naar Neder land komende Duitsche dienstmeisjes waar te ne men. Dit aantal neemt nu. met den dag toe en is zelfs zoo groot, dat het een groot gedeelte van sommige treinen inneemt. Dag aan dag ziet men deze meis jes in grooten getale Zevenaar passoeren en het laat tich aanzien, dat hierdoor de dienstbodennood in ins land beduidend zal afnemen. HET PURMER-EEUWFEEST. Het 300-jarig bostaan van den polder de Purmer werd Zondag in de Ned. Herv. Kerk aldaar her dacht met als voorgangers ds. W. Korevaar, predi kant dor Ilerv. Gemeente te Purmer. Tot de zeer ve len die hot, kerkgebouw geheel vulden behoorden ook de dijkgraaf en de secretaris van het waterschap en de heer G. J. de Goed** buigemeoater van Wijde nos en thans secretaris van de commissie der Pui- ii orfeesteri .De dienst werd aangevangen met zang van de Purmer Zangvereeniging, waarna werd gele zen Psalm 104: Loof den Heero mijn ziel enz. en na het gebed gemeenschappelijk gezongen Psalm 103. verzen 1 en 9 De predikant hield vervolgens een Zeer aandachtig gevolgde prediking naar aanleiding van Collessen- zen 3, met als tekstwoord de laatste woorden van het 15e vers: weest dankbaar. OPLICHTING TE ROTTERDAM. Uit Rotterdam 28 Aug. Bij de assurantiefirma Hudig en Co., aan de Wijnhaven, heeft een eigenaar dig geval van oplichting plaats gehad. Een der boekhouders wist door midddel van handlangers kleine bedragen voor schaderegelingen te doen uit betalen. Hij verzon verschillende getallen van scha de bij verzekerden, maakte daarvan kwitanties en deed deze door medeplichtigen aanbieden. In totaal werd het bedrag van f 10000 uitbetaald. In verband daarmede zijn in bewaring gesteld de boekhouder H. C II en vier medeplichtigen. INBRAAK TE NOORDWIJKERHOUT. Uit Noordwijk, 28 Aug. Zaterdagnamiddag bo den een paar personen bij verschillende goudsmids winkels te Leiden gouden en zilveren voorwerpen en zelfs enkele brilIant.cn aan. Daar de menschen als boeren er uitzagen, trok dit de bijzondere aandacht van do politie, die het veiliger achtte het tweetal aan te houden. Het onderzoek leidde tot de ontdek king van diefstal. Het tweetal, waarvan de een in Noordwijk en de andere in Noordwijkerhout woonde had zich toegang weten te verschaffen tot de wo ning van een kleinen rentenier, wonende in De Zilk, een afgelegen buurtschap van de gemeente Noord wijkerhout, waarvan de bewoners toevallig uit wa ren. Ze namen een ijzeren kistje met eenig geld, gou den en zilveren voorworpen* en enkele brillanten mee, sloegen 't kistje in liet veld stuk en wierpen het in het water. De geldswaardige voorwerpen dachten zij te Leiden te verknopen, doch liepen in den val. Tel. ALKMAAR. Te SCHAGEN Donderdags in HOIel Vredelusl. VLIEGEN ZONDER MOTOR. Een speciale correspondent van de „Daily Mail" heeft een bezoek gebracht aan Gerafeld in Hessen, waar de Duitschers hun succesvolle vluchten in motorlooze Vlieg- tuigen hebben gemaakt. In Gerafeld heb ik Fokker ontmoet schrijft hij den Hollander, die de beroemde Fokker vliegtuigen gedu rende den oorlog voor de Duitschers bouwde. Zondag woonden meer dan 5000 mejnjschen de vluchten Lij Ondanks den stroomenden regen werd een poging tot een vlucht ondernomen. Het gin vliegtuig, hetwelk niets anders dan een stukje speelgoed leek stond op den bodem, terwijl de bestuurder in het ranke vliegtuig zat. Twee helpers trokken het vliegtuig over den grond en langzaam begon dit met de gratie van een vogel te stijgen. Spoedig was het hoog in de lucht Maar niet langer dan oen minuut, want toen gleed het weer naar de aarde lenig. Er zijn vele vluchten van meer dan oen kwartier ondernomen en Martelnis die eenige dagen, ge leden meer dan een uur in de lucht blteef, bracht berichten naar Gerafeld. Ik ontmoette Hentzen, den vlieger, die Zaterdag j.L twee uren in de lucht bleef. Hentzen is een breed geschouderd man van onge veer 25 jaar. „Vliegen zondior motor, zeide hij, is een mooie sport. Ik weet geen andere, welke interessanter is. Ik voel mij in cfe lucht gelukkiger, dan waar ook. Ik ben Ingenieur, doch ik ben alleen ingenieur om te trachten middelen te vinden .ten einde mij van de aarde in die lucht te begeven. U weet natuurlijk waarom wij .dit vliegen zonder motor ter hand hebben genomen, maar ik herhaal, dat het slechts een sport is. Het mag misschien iets meer schijnen, maar indien ik zulks zou bewerefai. dan zouden mijn vrienden eenvoudig zeggen: „Hetzen is gek." We doen aan deze sport, omdat wij vari de lucht houden en er in 'moeten zijn, maar wij zijn gebonden aan de aarde door alle mogelijke beperkingen welke de geeallieerden ons opgelegd hebben. „Het is ons toegestaan speelgoed vliegtuigen te heb ben- Hel gevolg is, dat wij geen vliegtuigen kunwep hébben, omdat de fabrieken het niet de moeite waard vinden de kleine motoren te bouwen, waartoe wij beperkt zijn. „Men heeft ons den weg afgesneden om deel te nemen aan dc Ontwikkeling van het Vliegwezem qp de huidige basis en zoo zijn wij genoodzaakt de sport, liet 'vliegen zonder motor, to beginnen- Nu hebben wij iets gedaan waardoor de aandacht op ons wordt gevestigd, en nu komen ze allemaal hierheen, teneinde ons to vragen hoé wij het 'doen.'" Hentzen sprak ?eer verbitterd. Do vlieger liet den correspondent de Vampiro zien, waarvoor een Duitsche firma reeds 9000 had geboden- Hentzen dielde mede, 'dat het ontwerp van .hot toestél op de Technische Hooge School te Hannover was ge maakt door hem en vier van zijn collega's. ,.Hct ergste van vliegen zonder motor is, zeide Hent zen' dat het alleen kan geschieden in de bergen, waar de wind vrij sterk is. Men heeft een wi^Lkraelit noodig vain 5 jM. per seconde. Het zou misschien mogelijk zijn met gunstigen wind vain een vlakte op te stijgen, maar vermoedelijk 'zou het een even stijgen zijn om daarna weer naar de aarde te glijden. In de bergen zijn luchistroomcn. GROOTE BRAND IN MEXICO. Bij een brand in een der handelswijken zijn drie personen gedood. Zeven en twintig handelsgebou wen zijn verwoest, anderen werden neergehaaid om do vlamen te stuiten. De schade wordt op "vijf mil- lioen pesos geschat. EEN ONTPLOFFING AAN BOORD. Uit Londen, 26 Aug. Er heeft een ontploffing plaats gehad in de stookruimte van het stoomschip de „Duches of Devonshire", dat op weg was naar het piland Man. Drie stokers werden gedood, één werd gewond. Het ongeluk werd veroorzaakt door het stop zetten van een electrischen waaier, waardoor de vlammen uit den vuurhaard sloegen. EEN MIJNBRAND IN WESTFALEN. Uit Gelsenkirchcn wordt gemeld? In de mijn Wel- heim bij Carnap zijn door een mijn-brand 7 beamb ten omgekomen, terwijl 3 zich in levensgevaarlijken toestand bevinden. Do brand is nog niet gebluscht. 1000 PERSONEN IN ééN WEEK OVER HET KA NAAL. Hoezeer het gebruik van vliegtuigen als vervoer middel voor personen toeneemt, blijkt wel uit het bericht in „The Aeroplane", waarin wordt medege deeld, dat in de week van 1420 Aug. meer dan 1000 personen, het Kanaal overvlogen. In die week werden 209 vluchten gemaakt, over het Kanaal, waarbij 1076 personen vervoerd werden. Wij herinneren er aan, dat de eerste vlucht over het Kanaal gemaakt werd door Bléiïot in een door hem geconstrueerden eendekker, den 25en Juli 1909. BEDWONGEN. De geweldige branden, die de pijnbosschen in het departement der G.ironde geteisterd hebben, waren Donderdag allemaal bedwongen. De oppervlakte van het gebied, dat door het vuur geheel verwoest is, bosschen en aanplanting, wordt op meer dan 12.000 hostalen geschat. Vele gezinnen hebben bij den brand haven en goed verloren. Te hunnen behoeve is van overheidswege een inschrijving geopend. VERSCHRIKKELIJK ONGELUK. Eon verschrikkelijk ongeluk is een dezer dagen aan de Fransche kust te Mimizan gebeurd, een klei ne badplaats in de Landen. Daar was een gezelschap kinderen aan het baden, toen plotseling een bijzon der hooge golf de jeugdige baders omver wierp en bij het terugvloeien drie meisjes, tvee zusjes en vrien dinnetje mee in zee trok. De moeder en do groot moeder der twee zusjes, die van het strand af op het baden der kinderen toezagen, snelden de zee in om 'de kinderen te hulp to komen. Maar ook zij werden vrijwel onmiddellijk door den stroom meegesleurd en verdwenen vóór het mogelijk was van het strand af haar te hulp te komen. Een half uur later hebben de golven de lijken dor beide vrouwen op het strand teruggeworpen; de lijken der beide zusjes zijn. kort daarna aangespoeld. Het lijk van het vriendinnetje, het vijfde slachtoffer, is niet aangespoeld. ONTPLOFT. Uit Amiens meldt Belga, dat toen gisteren vuur werkmakers te Grande urt bezig waren Duitsche gra naten op te rapen, er éen 150-granaat gevallen is en ontploft. Twee mannen zijn gedood, vier gekwetst.

Schager Courant | 1922 | | pagina 1