IN BRAND GEVLOGEN. i Een militair vliegtuig, opgestegen van het vlieg- kamp van Pargay-Meslay bij Tours, om draadloos telegrafische oefeningen te doen, is op 200 meter hoogte in brand gevlogen. Het lijk van den bestuur- uor is geheel verkoold teruggevonden tusschen de overblijfselen van het vliegtuig. De marconist was uit het brandende vliegtuig gesprongen. De sprong was doodelijk. DE VLIEGTOCHT ROND DE WERELD. Mac Millan en Malins, die hun vlucht rond de we reld trachten voort te zetten en gedwongen waren te dalen op een woeste zee, op hun weg naar Ran- goon, hadden verschrikkelijke avonturen vóór zij ge red werden. Majoor biake, hun makke**, die in Cal- cutta gebleven was om een operatie te ondergaan, seint, dat het watervliegtuig op de woeste zee om sloeg. De twee vliegers moesten zich vastklemmen en waren zonder voedsel of drinken totdat zij door de sleepboot Dorothea uit Sjittagong werden opge pikt. De pogingen van de Dorothea om het vliegtuig op sleeptouw te nemen, mislukten, maar een andere sleepboot is uit Sjittagong vertrokken om hot te ber gen. Vermoedelijk zal het vliegtuig een wrak zijn ge worden en zal do vlucht opgegeven moeten worden. De vliegers hebben met buitengewonen tegenslag te kampen gehad, van het begin van hun tocht af. DE DALING VAN DE MARK. Men meldt uit Essen aan de N.R.Crt.: Ten einde de, naar aanleiding van de depreciatie van de mark, in bedenkelijke mate plaats vindende aankoopen van goederen door Duitachers en buiten landers tegen te gaan, heeft de opper-president der R u rovineie een verordening uitgevaardigd, waar- uoo.' e aankoopen aanzienlijk worden beperkt. Vol gens deze verordening mogen voor het levensonder houd noodzakelijke artikelen, als levens- en genot middelen, linnengoed, kleedingstukken enz, in den kleinhandel slechts in de gebruikelijke hoeveelheden worden verkocht, en wel slechts aan Duitschers of die buitenlanders, welke in de Rijnprovincie woon achtig zijn of tot de bezettingstroepen behooren. Aan alle overige buitenlanders is de verkoop beslist vei boden, met uitzondering, als hij ter voorziening in een oogenblikkelijke dringende persoonlijke be hoefte noodig is. Andere voorwerpen als verlich- tings-artikelen, keuken- en huishoudelijke artikelen, le/lerwaren, schrijfgereedschap enz. mogen in den kleinhandel aan Duitschers en buitenlanders slechts in gebruikelijke hoeveelheden worden verkocht. Het verkoopverbod strekt zich niet uit tot artikelen, die aan de luxe-belasting onderworpen zijn. De in- tcrgeallieerde commissie voor het Rijlnand heeft aan deze verordening voorloopig voor een maand haar goedkeuring gehecht, onder voorbehoud echter dat ook in de overige deel en van het bezette gebied gelijkluidende verordeningen worden uitgevaardigd. 1CO.OOO-KRONENBILJETTEN. Sinds ongeveer twee weken, zijn in Duitsch-Oos- tenrijk biljetten van 100.000 kronen in omloop ge bracht. Tot dusver waren er geen bankbiljetten van moor dan 50.000 kronen, dus voelde men behoefte aan papieren geld, dat niet uitsluitend als pasmunt bohoefde te worden gebruikt. In omloop zijn thans biljetten van 1, 2, 10, 20, 50, 100, 1000. 5 duizend, 10 duizend. 50 duizend en 100 duizend kronen. Do laagste waarden zullen op kleiner papier wor den gedrukt, aangezien het papier duurder was dan de daarop gedrukte nominale waarde. Maar zelfs indien er biljetten van 1 millioen werden uitgegeven (en daarmee betaalt men een good heorencoatoum), zou de toestand er niet beter op worden, want, zooals een Amerikaan, te Weenen onlangs opmerkte, wanneer men een citroen uit perst in een vijver, kan men het water nog niet als limonade verkoopen. VROUWELIJKE KORDAATHEID. Te Waventry (Northampton) beeft een alloen wo nende jongevrouw een bijzondere koidaatbotd aan den dag gelegd. Een verdacht individu klopte een van de laatste nadilen aan haar deur en vroeg om eten. De vrouw, hopende don man met een zacht lijntje weg te krij gen, wilde wat brood halen, toen zij plotseling door den indringer overvallen werd. Er ontstond een hevige worsteling, maar de vrouw dio over een athletische lichaamskracht moet be schikken, ranseldo het heerschap zoo geducht af, dat hij bewusteloos achterover tuimelde. Daarna ging ze barrevoets naar een vergelegen hoeve om hulp te halen. Zij bleef daar overnachten, terwijl de eigenaar dier hoeve op onderzoek uit toog. De gevaarlijke indringer bleek echter inmid dels bijgekomen en verdwenen te zijn. Dat do eenzame landhuisbewoonster intusschen geen katje is om zonder handschoenen aan te ra ken. toonde ze den volgenden morgen, toen een pers fotograaf zich aan haar huis vervoegde om een fo to van haar te maken voor de Engelsche bladen. Zij weigerde namelijk kortaf om te poseeren en toen do man aanstalten maakte om dan tenm-nste haar buis te kiewen, verscheen ze weldra met een dubbel loopsgeweer voor het venster, terwijl zij den hinder lijken mijnheer dreigde neer te schieten, als hij niet binnen tien tellen uit het gezicht verdwenen was. Do persfotograaf nam daarop ijlings de vlucht en zag voorloopig van zijn voornemen af. UIT IIUSLAND. Do laatste nummers der Russische bladen bevatten talrijke artikelen en berichten welke 'n scherp licht werpen op eenige onderdeelen van-het huidig eco nomisch leven in Rusland. In de eerste plaats wij den bolsjewieksche bladen sterke aandacht aan den oogst van dit jaar. Terwijl zij uiteenzetten dat de oogst goed is, betoogen zij toch anderzijds, dat, niettegenstaande dezen „record-oogst", zooals een der bladen zegt, de Russische bevolking in haar ge heel don komenden winter niet voor honger gevrij waard zal wezen. Die strijd met den honger zal dit jaar wel veel minder zwaar zijn dan den vorigen winter, maar niettemin zal er nog honger geleden worden en verscheidene bolsjewieksche bladen zeg gen met nadruk, dat de tijd nog niet gekomen is om den arbeid voor hulpverleening aan de hongerlij denden te staken. Een der oorzaken, waardoor het aanvankelijk groote optimisme over den oogst van dit jaar in Rusland wel wat is getemperd, is de betrekkelijk groote schade door insecten, in de eerste plaats sprinkhanen, aan den oogst toegebracht. In enkele gedeelten van het land wordt zelfs gesproken van oen sprinkhanenplaag van ongekenden omvang. Verder speelt, de z.g. „onreinheid" van het koren een groote rol. Hieronder wordt het volgende verstaan: het koren is, vóór het gezaaid; werd, niet in de daar voor bestemde inrichtingen van de zwarte korrels gezuiverd geworden, hetgeen zoowel op hoedanig heid als hoeveelheid van den oogst van ongunstigen invloed is geweest. In 't algemeen trouwens schijnt het uitgezaaide graan niet steeds van goede kwali teit te zijn geweest. En tenslotte zijn er nog heel wat boeren in Rusland (vooral in de Oekraine) die hun grond niet of slechts een zeer klein gedeelte daarvan hebben bezaaid. Al deze omstandigheden hobben er toe meegewerkt, dat de oogst hoezeer ook gunstig afstekend bij dien van het vorige jaar, niet voldoonde zal zijn om tot aan den volgenden oogst in do behoefte der geheelebe volking te voorzien. Ook dit jaar zal een gedeelte van het Russische volk cn misschien nog wel vóór het aanbreken van den winter, een nijpend gebrek aan levensmiddelen ge voelen. Wat de mogelijkheid op geldelijke verdiensten in vorband met den oogst betreft, daarop mogen de boorenarboiders, die geen eigen bedrijf hebben, dit jaar in 't algemeen niet rekenen. De meeste boeren- bodrijfsleiders hebben geen grooter oppervlakte 'grond bezaaid dan zij met behulp van eigen kracht konden bcworken en waarvan zij den oogst thans ook zonder hulp van vreemden met eigen werk kracht kunnen binnenhalen. Wat betreft den invloed, dio schadelijke insecten m verschillende gedeelten van Rusland op den te velde staanden oogst hebben uitgeoefend vermelden de Russische bladen een geval, dat toekenend is voor de houding, die de sowjet-overheid soms ten op zichte van een sociaal kwaad aanneemt. In een der Zuid-Russische gouvernementen kwamen de boe ren tot de ontdekking, dat de oogst door sprink hanen werd bedreigd. Aanstonds werd besloten de strijd tegen deze oogstbodreigers aan te binden. Maar hoe? Een priester werd geroepen en den ge- beelen dag werden gebeden gelezen, terwijl.... do bevoegde autoriteiten, die in het bezit waren van de werktuigen en middelen tot bestrijding dor sprink hanen, er lang en breed over beraadslaagden, of er nu een sprinkhanenplaag was of niet. Dit geval is niet op zichzelf staande. De dezer dagen gehouden communistische conferentie in Mos kou heeft er met nadruk op gewezen, dat ten sterk ste gereageerd zal moeten worden tegen de laksheid en nonchanlance, gepaard aan bureaucratie, die in sowjet-Rusland steeds meer wortel schieten. VLIEGEN ZONDER MOTOR. Men meldt uit Gersfeld in de Rhön aan hetHbl.: Fokker heeft Zaterdag met een passagier 13 mi nuten gevlogen. Deze vlucht is een groote schrede vooruit in de zeilvliegerij. Immers daardoor is do mogelijkheid aangetoond, dat ook mot een passagier een langen tijd motorloos gevlogen kan worden. Bij een middelmatig sterken wind startte Fokker met den heer Seekatz als passagier. De machine ging zeer mooi van den grond en toonde zich uiterst bestuurbaar. Reeds kort na den start liet Fokker zijn bekende wendingen bewonderen. Zóó had men het in ae Ithcn nog niet gezien. Hij kruiste voortdurend boven dj startplaats en landde na 13 minuten glad bij Poppenhausen. Met den kijker kon men zien, dat Fokker en zijn passagier de machine demonteerden. Zijn groote ca- dillac kwam hem daarna halen en tot verbazing van de toeschouwers was Fokker mot zijn twoedekker in 55 minuten weer terug op de Wasserkuppe. Fokker heelt met deze vlucht hot wereldrecord voor motorlooze passagier-vlucht op zijn naarn ge bracht.1) De i assagier, de heer Seekatz, filmde gedurende de gansche vlucht. 1) liet record heelt alleen betrekking op den duur der vlucht: Fokker is niet de eerste geweest, die met passagier vloog. Vermoedelijk is ,cle eer daarvan te geven aan den Franschcn vlieger Bos- sontrot. die met zijn motorlooze Farmanrtweedek- ker bij Clermont Ferrana reeds met een passagier opsteeg. DE VLU3HT OM DE WERELD GESTAAKT. Reuter meldt uit Calcutta u.d. 28 Augustus: De vlucht om de wereld is opgegeven. De vliegers, die nu nog in het ziekenhuis te Chittagong vertoeven, zullen naar Engeland terugkeeren. DE STORM IN DE NOORDZEE. Het eiland Wangeroog is door twee stormvloe den bezocht geworden, die een schade van omstreeks 4 millioen aangericht hebben. INSECTEN HOUDEN DEN TREIN TEGEN. Vrijdagmiddag moest de dag-express Parijs—Ge- nóve op de spoorbrug over de Saóne nabij Suint- Jean-de-Losne stoppen, doordien een heel stuk van de lijn „verstopt" was door een reusachtige massa haften een soort insecten die zulk een dicht agglomeraat vormden, dat de wielen der spoorwa gens doorsloegen instode van de rails te pakken. De reis kon eerst worden voortgezet, nadat do baan met bezoms was schoongeveegd. Nog nimmer te voren had zich zulk eon verschijnsol voorgedaan. GROOTE BRAND IN BEIEREN. Te Sünching in Beioren is ©én groote molen door brand totaal verwoest, waarbij 15000 centenaars gr aam. geheel verbran tden. De schade bedroeg ruim 50 millioen 'mark. De brand was zoo hevig, dat de vlammen kilo meters ver in den omtrek achtbaar warpn. Slechts een gering gedeelte van do schade word! door verzekering gedekt. ERNSTIGE ONTPLOFFING IN EEN FABRIEK. Uit Brussel, 27 Aug. Naar do „Peuple" meldt, heeft een ernstige ontploffing plaats gehad in do t;\brieken van Gockeiillo te Seraing. 'Terwijl ©en nautal arbeid sters bezig waren met het Bfgieten van motaialfilakken, sprong plotseling de gietlcpel uiteen, waardoor oen twin tigtal vrouwen min of meer ernstig werden gewo<na. Verschillende gewonden moesten Inner het üefcenhuisj worden gebracht. Tel. GEWELDIGE BOSCHBRANDEN IN FRANKRIJK. Uit Parijs, 27 Aug. - Jn het Departement Var zijn 20.000 H.A. hosch door brand verwoest. De schade bedraagt ongeveer 10 millioen francs. OORLOGSGEBEURTENISSEN. Lloyd Georgo zal de opbrengst van een boek dat hij over de oorlogsgebeurtenissen schrijft, voor een liefdadig doel. in verband met don oorlog bestemmen. Mon Weet dftt h^j voor het auteursrecht een som van 100.000 ontvangt, den hoogsten prijs die ooit aam 'een schrijver betaald is. In een verklaring, die openbaar gemankt L% zegt hij, dat .Jiij gcenerlei persoonlijk voordeel kfttt trekken uil do geschiedenis van hel Strijden en lijdein van de natie in den grooton oorlog etn dat hij daarom het besluit heeft genomen het geld te bestedén voor hét lenigen van den bood dien de oorlog veroorzaakt heeft. HEVIGE BRAND IN EEN PETROLEUMSTAD. Uit Boi lijn, 28 Aug. Gemeld wordt: Te Tompl- co (Mexico) de belangrijkste potroleumstad der we reld. zijn door een hevigebrand 27 bedrijfsgebou wen vei woest. EEN ERNSTIGE MIJNBRAND. Uit Dortmund, 26 Aug. Hedennacht brak een brand uit in de mijnschachten der Vereinigte Stehl- hcin Werke. Bij de poging om de schachten binnen te dringen, zijn zeven man gestikt. De meesterknecht die eveneens aan het reddingswerk deelnam, voi- keert in levensgevaar. Voorts hebben nog twee man zware gasvergiftiging opgeloopen. Andere ar beiders loopen geen gevaar. MAATREGELEN TEGEN DE DUURTE. Uit Berlijn, 28 Augustus. De onder leiding van president Ebert gehouden kaüinet&raad heeft gister beraadslaagd over maatregelen tegen de duurte. Uit de gcdachtenwisseling is gebleken, dat het kabinet besloten heeft den invoer van weelde-artikelen te- beperken. Verhoogingen van de uitvoerhoffing zul len eerstdaags bekend worden gemaakt en maatre gelen tegen deviezen-speculatie zijn in voorbereiding Voorts zijn in overweging gen tuen: een uitvoer verbod voor zeevisch, maatregelen tegen inrichtin gen, waar smulpartijen worden aangericht, verhoog de steun aan oorlogsinvaliden, verwanten van ge sneuvelden cn kleine renteniers, alsmede maal Te gel en tot distributie van de noodzakelijkste levens middelen. Het rijkskabinet is vastbeloten ingrijpende maat regelen te treffen tegen een verdere verergering van den ekomonischen toestand van breede volkslagen. MIJNWERKERS LEVEND BEGRAVEN. Uit San Francisco, 28 Aug. Vijf en zeventig ar beiders, die de nachtploeg vormden in de mijn Ar- gonaut te Jackson (Californië) zijn tengevolge van een uitgebroken brand op 3000 voet diepte levend begraven. Met het reddingswerk is onverwijld begonnen. Uit Londen. 29 Augustus. Reuter meldt uit San Francisco: Volgens een bericht, ontvangen bij het staatsbureau der mijnen, zijn 75 arbeiders, die het nachtdienst-personeel uitmaakten van de Aegonaut mijn te Jackson in Californiö, levend begraven ten gevolge van een brand, die te middernacht uit brak. Een reddingsbrigade is .uitgezonden om te trachten de arbeiders, die op een diepte van 3000 voet zijn ingesloten, te redden. EEN ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Uit Brussel, 28 Augustus. Gistermiddag reed te Houx, een plaatsje aan den weg van Namen naar Dinanl, een auto in volle vaart op tegen de stoep van een huis, waarop eenige dorpelingen waren ge zeten. Een 17-jarig meisje en een kind van 5 jaar werden gedood, terwijl 3 vrouwen ernstig werden gewond. De chauffeur en de eigenaar van de auto zijn aangehouden. BENZINE-ONTPLOFFING IN EEN RIJKSKLEE- DINGMAGAZIJN. (Zie ons nummer van Zaterdag.) Vrijdagnamiddag, ongeveer half vijf was de chef-mon teur van die machinefabriek Spronk te Rotterdam aan wezig in de machine-kamer van de nieuwe Chemische Weascherij bij het Rijkscentraal Sleeding Magazijn le vVocrden. .Deze wasscherij moet op 1 September aa» het Rijk worden opgeleverd. De chef-monteur was bezig een laatste controle te houden om te zien of alles goed functioneerde. In de machinekamer lag juist een vat benzine. Do monteur gebruikte, om de buizen te onderzoeken, zuurstof uit een cylinder, hoewel in zijn instructies uit drukkelijk was vermeld, dat koolzuur moest worden oebruikt. Zoodra druk werd gegeven, kwam de zuurstof in aanraking met de benzinedampen, die vlam vatten. Het vat benzin© vloog met een'hevigen slag uit elkaar. De "wachtmeester Banning die voor de deur Blond, werd door de uitspuitende benzine geheel overstroomd en onmiddellijk stond hij geheel in vlammen. Hij had de tegenwoordigheid van geest in een mabijzijnd waterreser voir te springen, waardoor hij zijn leven redde. Zijn lichaam was met ernstige brandwonden bedekt. De brand liet zich intusschen zeer ernstig aainzicin en de angst van de omstanders was te grooter, daar nog een vat benzine in de nabijheid lag. Dit vat is gelukkig niet ontploft. Met ob eigen brandweer van het 'Centraal Magazijn werd onder leiding van de» kapitein-chef van net Me©. döngmagazijn, het vuur nog vrij spoedig gebluscht, De schade viel ten slotte mee. De werkman Renesse, die in de machinekamer aan wezig was, kreeg, evenals de monteur, lichte bra nd wonden Dr. P. C. Verkerk, die geneesknudige hulp verleende, achtte tien toestand van den wachtmeester niet levens gevaarlijk. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Bernardus Engclberlus Jacobus. zoon van E. P. Zwager en van E. M. M. Lee. Picter Pleun, zoon van C. Kossen ©n van E. M. van Reeuwijk. Ondertrouwd: Johan Wijcre on "Henriötla Evepdina Addirak. Getrouwd en overleden geene. ivlarkibeg WARMENHUIZEN, 28 Augustus 1922. Negen tigvoud f 1.50. Schoolmeesters f 2.10 a f 2.50. Eigenheimers f 4. Blauwe f 4. Slaboonen f 3.89 u f 5.UÜ. Bloemkool f 11.50 a f 11.80. Gele kool f 0.50 n f 0.80. Kootte kool f 0.40. Gewone n©P f 2.40 a f 2.80. Gewone drielingen f 1.90 a f2. Gewone uien. £3.30 u f3.90. Aanvoer: 10460 Kg. aardappelen, 355 stuks bloemkool. 6500 Kg. gelo kool, 2600 Kg. roode kool, 1025 Kg: gewone nep, 1590 Kg. gewone uien. ALKMAAR, 26 Aug. Aanvoer: 15 paarden, f 100—400, 123 koeien f200— 550, 30 nucht. kalveren f 10—28, 803 schapen f 40—55, lmmeren f20—35, 5 vette varkens f80—140, 16 mag. varkens f 3554, 70 biggen f 2030, 6 bokken en gei- tij f4—25. Boter f 120—1.30, per half kilo. Eieren f7 per 100 stuks. WINKEL, 28 Augustus 1922. Appelen f 2 a f 10. Peren f2 a f 12. Pruimen f 20 a t 32. Slaboonen £2 a f5. Snijboon©» f6 a f 14 Augurken f5 a f 28. Bloemkool 14 a f 8. Komkom mers f 3 a f 10. Andijvie f 2 a 13. ALKMAAR, 28 Augustus 1022. Aardappelen f 2.40 a f 3.50. Bloemkool, lo soort f 6.20 a f 9.40. Roode kool f 0.30 a f 1.10. Appelen f 4 a f 35. Wortelen f 2.10 a f 3.60. Peren f 2 a f 24 Kropsla f 1.10 a f 3.10. Snijboonen f 20.10 a f 27.90. Sperde- hooncn, dubbele f 4.50 a f 8.20. Spercicbooncn,, enkele f 6 a f 12.10. NOORDERMAJtXTBOND, NottrdaeharwouU. 28 Aug. 1922. Sehotschc muizen f 2.40 a f 4. Negentigvoud f 1.40 a f 1.50. Koksiah^n. f 1.40. Doken f 1.20 a f 1.80. Schoolmeester» f '1.3Q a f 3. Eigenheimers f 1.90 a f 2.80. Graafjes f 3.70. Blauwe aardappelen f 2.70 o f 2.80. Drielingen f 1.30 a f 1.80. Kleine f 1.30.. Rammenas f 1.30 a 6. Zilveruien f 1 a f 1.10. Drie lingen f 2 a f 2.10. Nep f 4.20 a f 6.70. Grove uien f 3.60 a f 4.50. Drielingen f V2.5Q a f 2.90. Nop f 1.90 a f 3.50. Peen f 0.70 a 'f 1.10. Rootte kool f 0.30 a f l.lty Gele kool f 0.20 a f 0.60. Witte kooi f 1 a f 1.20. Bloem kool f 4.70 a f 10.40, 2e soort f 1.10.. Aanvoer 26 Aug.: 75,261 Kg. aardappelen,, 1.244 ICg. snerciehooncn, 17 Kg. snijboonen, 9.650 Kg. roodo kool, 38.950 Kg. witte kool, 3.200 Kg. gele kooi, 11.538 Kg. nep fin uien, 1700 Kg. poen, 1020 stuk» bloemkool LANGENDIJKER GROENTEN VEILING, Br. op L. 28 Aug. 1922. Bloemkool, le soort f 3.60 a f 11.90. 2e soort f 0.80 a f 3. Wortelen f 2.40 a f 2.50. Rootte kool, le soort f 0.30 a f 1.10. Gelo kooL lc soort f 0.40 a f 1.30. Witte kool, le soort f 0.80 a I 1.20. Schotscha muizen f 2.20 a f 4.80. Schoolmeesters f 1.50 a f 3.30. Blauwe f 2.90 a f 4.60. Eigenheimers, f 2;60 a f 3. Kleine f 1.50. Duc f 1.40 a f 1.80. Gelo nep f 2.60 a f 3.40. Drielingen f 2.30 a f 2.60. Uien, le soort f 3.70 a f 4.50. Losse wortelen f 0.80 a f 1120. Slabóonem f 4,50 a f 7.30. Snijboon©» f 13.90 a f 18.20. Aanvoer: 22280 st. bloemkool, 141650 Kg. rootte kool; 18700 Kg. witte kool, 38250 Kg. gole kool, 425 bos wortelen, 9700 Kg. losse wortelen,/070 Kg. uien, 670 Kg. gelo nep, 44500 Kg. aardappelen, 375 Kg. slaboonen. 00 Kg. snijboonen. ALKMAAR, 28 Augustus 1922. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd: 33 koeien ©n ossen f 250 tot f 500, 17 vette Kalveren f 55 tol f 130, per ned, pond f 1 tot f 1.30. 22 nuchtere kalveren f 16 tot f 30. 19 veile schapen f 45 tot. f 56. 508 velte varkens lier n©u. pond 88 cl. lot f 1.06. AMSTERDAM, 28 Augustus 1922. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd: 421 velte koeien waarvan de prijzen waren: le kw. f 1.20—f 1.45, 2e kw. f 1—f 1.10. 3e kw. f 0.80—f 0,90 per Kg., 115 schapen f 25—f 40, 81 lammeren f 16f 30, 120 melk- en kalfkoeien f 35Ö—f 600, 50 graskalveren f 40—f 95, 30 nuchtere kalveren f 13—f 22, 465 velte varkens le kw. f 1.28, 2e kw. t 1.24, »pckvarken8 f 1.20 .schoon gewicht. VOETBAL OPENING SPARTA'S VOETBALVELD. Serie-wedstrijden uitgeschreven door Sparta. Aantal bezoekers der wedstrijden ongeveer 1200. Opening. Tc 2 uur werd Zondag het terrein van „Sparta" dooo Sparla's voorzitter geopend. In e©n korte rpde dankt de voorzitter de uilgenoodigden voor hun komst eri brengt hij ook den heer Hartland een woord van da rik voor de keurige oplevering van het terrein aan Spar la. Voorts hoopt spreker, dat èn gemeentebestuur èn de verschillende vereenigingon Sparla zooveel mogélijk steunen willen, zoodat Sparla dit mooie veld kan blijven bespelen.. Hierna werd door den heer J. van Twuijve namens de supporters nog even bet woord gevoerd, en spreekt dc4 wensch uit dat Sparla lang op het nieuwe veld zal blijven spelen, en nog véle overwinningen mag behalen. Ook hoopt spreker, dat Sparta nu eendrachtig blijft sa menwerken en dat ook do kreten van Sparla's suppor ters nog lang langs West-Fricsland's velden mogen donderen- Hierna worden de eerste elftallen door den béér Smorenberg uit Alkmaar in 't veld gefloten en heeft de aftrap plaats door het zoontje van den heer Brante- naar (Sparta's cminenten rechtsback), ook reeds gekleed in Sparta's kleuren. Dit was werkelijk ©en aardig oogen- Aangezien het aardiger gevonden werd, als Sparta zelf het terrein inwijdde, Bpeelde eerst Sparta I—Batavier 1. (2—0). Sparta speelde eerst tegen zon en wind nu- Onmiddellijk na den aftrap kwam Batavier's voorhoede geducht op zetten en moest Sparta's achterhoede bundelend optredétn, wat niet direct vlot ging, maar dc bal werd t<;« h weggewerkt. Nu werd cr cenig'.'n tijd met kansen gespeeld, doch langzamerhand werd Sparta fc«ts sterker. Spoedig wist Buiskool met een goed schei Sparta de leiding te geven. Er werd door Spanta zeep goed samengespeeld en gecombineerd in do voorhoede. Ook Batavier weerde zich geducht cn speelde ook zeer goed. Na half-time was Batavier heler op dreef, cn moest er door Sparta zeer liard gewerkt worden» maar ook de achterhoede on middenlwie waren Uitste kend vooral 't plaatsen van dc half-linci was zeer mooi. Hoewel Sparla nu niet sterker was, wist. Kamp toch den voorsprong nog even to vergrooten. Hoewol Batavier nu geducht kwam opzetten, wist Sparta's achterhoede niet van wijken, en ook dc keeper was uitstekend, hoewel hij wel eens zeer gewaagd uitliep. Het'einde kwam mot ccn 2—(^overwinning vnin Sparta, dio zich alzoo in de finale 'geplaatst zag. Scheidsrechter Smorcnherg's leiding was ,1'ioickejiL Oo-Ahead 2—S.V.S. 1 (l-O). Dit was een partij waarin vrijwel gelijk 'opgespeeld werd, met GoAhead even meer aanvallend. S.V.S, speelde üorseher den G.A., dio merkelijk vlryger was ©q Pcschaafcter speelde. Met blanco stand gedraaid. Na rust kregen we hetzelfde spel, vooral de S.V.S.- doelman had het nu zeer druk. doch werkte hooi ver dienstelijk. Tegen het einde wist Go- Ahaed ccn doel punt to maken door een misverstand in de S.V.S.- achterkoede en zoodoende verdiend te winnen. Dc heer Dranijer, die in dezen wedstrijd de leiding had, floot zeer correct. Na ©en half uur pauze kwam©» de verliozers der beide partijen om den derden cn vtero.ón, prijs tegen elkander». Batavier 1S.V.S. 1 (20), Batavier wjas on deze partij merkelijk sterker», cu wist dan ook spoedig te doelpunten. Spoedig na dein aftrap kreeg S.V.S. een pinalty te nemen welke cvonwcl niet benut werd. Vóór rust wist B. nogmaals een goal to maken. Na rust was S.V.S. even beter en kroeg Batavier de kansen niet meer. Een mooie wedstrijd was dit niet, ook moest de scheidsrechter veel strafschoppen wegens ruw spel toekennen en kregen enkele speférs nog een waarschuwing daarvoor. Smorenbqog's leiding wüs weei* boven kritiek verheven. Nu kregen we den laatsten wedstrijd om don eer sten en tweeden prijs, tusschen Sparta 1—Go-Ahead 2. (20). Het was reeds over 6 uur toen bovenstaande elftal len door scheidsrechter Draaijer in 't. veld gefloten werden. Direct na den aftrap was reeds te zien, dat Sparta een zvvaren tegenstander voor zich had. Er werd dan ook met wisselende kansen gespeeld, het spel stond in dezen wedstrijd op hoog peil, er werd beschaafd gespeeld, absoluut niet ruw, zelfs niet eens forsch .Lr werd evenwel inot veel vuur gespeeld en hot spel verplaatsto zich zeer vlug ovor hot geheolo veld. Het eersto doelpunt van Sparta was dan ook niet van geluk ontbloot, hoewol Go- Ahead's keeper er door hot vreemde effect niets aan doen kon. Hot was werkelijk een1 lust voor do sport liefhebbers om naar dezen wedstrijd to kijken, zel den hebben wij Sparta zoo goed zien combineeren, voor en half linie verstonden elkander zeer good. Met 1—0 in Sparta's voordeel werd godraaid. Wo bleven het mooie spel van vóór rust houden, er werd zeer plezierig gespoeld. Toch was Sparta iets in de meorder.hoid en liet dan ook geen kans onbenut voorbij gaan. Buiskool wist met. een heol goed schot den stand op 2—0 voor Sparta to bron gen, waarmee dan ook het einde kwam. Do lieer Draaijer hooft zich doen kennon als oon uitstekend onpartijdig arbiter. De pauzon in half-timo on tusschen do wedstrij den werden aangenaam gevuld door do muziek van Schagons Harmonie-kapel. Iliorna had ton huizo van don hoer Van Erp do pr-suitdooling plaats. Met oonigo toepasselijko woor den werden do volgende prijzen aan clo aanvoerders tor hand gesteld. Eersto prijs, eon zilveren lauwer krans, gewonnen door Sparta. Tweede prijs eon vorguldzilvoron medaille, beschikbaar gostcld door den heer llartland, gewonnen door Go-Ahoad 2. Derde prijs oon zilveren medaille, beschikbaar go- steld door do Fa. Kramors cn Van Rijswijk, gewon nen door Batavier 1. Vierdo prijs, bronzen modalilo, beschikbaar gesteld door don lïoor M. van Thijn, gewonnen door S.V.S. Voorts was or door oon clubje sportliefhebbers on trouwe Sparta-supporters oen extra medaille voor hot hoogste doelgeiniddoldo gegeven, welke ook aan Sparta's aanvoerder overhandigd word. Sparta mag mot trots torugzion op dozen succos- vollen dag, waar allos too meeworkto om dozo zoo goed te doon, slagen. Ook hot bestuur dor ver. Spar ta komt; oon woord van huldo too, voor de uitsteken de regeling on door to zorgen voor uitstekende scheidsrechters, waardoor hot gohool oon zoo prettig, sportief en aangonaam verloop had. Wij twijfelen dan ook niet of de vereeniging Sparta is door dozen dag nog veel in populariteit toegenomen en hooft minnaars van dezon prachtigen tak van sport go- wonnen. Do wedstrijden werden doe- h iastens 1200 bozoo- kors bijgowoond, wel oon bewijs dat dc wedstrijden van Sparta bij bot voetballievond publiek hoog aan geschreven staan. En terecht! WIERINGERWAARD. W.F.C. I had 't ji. Zondag druk. Eerst eon wed strijd alhier tegen Quosogo II van Sc hagen en daar na naar Lutjewinkel om togen L.W.F.C. II to spo- lon. Iiier was 't een medaille-wedstrijd, uitgoloofd door Dr. Schröder. Bij den aanvang bloek het al, dat beide clubs vrijwel even sterk waren. Aan bolde kanton word vlug gespeeld cn na good opbrengen van de W.F.C.- voorhoede wist de linksbuiten met een mooi schot zijn club de leiding to geven. Doch Qusego liot hot hierbij niet zitten en maakte al heel spoedig den gelijkmaker. De rsut ging in mot 1—1. In do 2e helft liet W.F.C. lang niet dat mooie spel zien dat we van haar gewoon zijn en daarvan maakte Quo- sego dan ook gebruik om met een onhoudbaar schot do leiding to nemen. Nu begint W.F.C. aan te val len en lost do reebtsbuiter een haid schot, dat echter door de doellat schitterend wordt gestopt. Even voor het einde ging de rechtsbinnen van W.F. C. er met den bal van door en wist met prachtig schot Quosogo's koeper het nakijken te geven. Het eindo was toen 22. Om de medaille te verkrijgen werd de strijd met 2 maal 1% minuut verlengd, De ze was in het voordeel van W.F.C., zoodat de zilve ren medaille met 3—2 door W.F.C. is gewonen. Toen fluks naar Lutjewinkel, waar ook een me daille was te behalen. Hier was de uitslag 40 in het voordeel van W.F.C.; alzoo een goeden dag. De leiding was bij den heer Wiedijk van Barsinger- born in goede nanden. Naar we van een der leden van W.F.C. vernamen hebben enkele jongens van Quosego een vruchtboom van den heer Schenk, op wiens terrein de wedstrij den worden gehoidm, even. nagezien. Waneer dit werkelijk is gebeurd, kunnen we dit niet anders dan 3terk afkeuren. ANNA PAULOWNA. Zondag 27 Augustus had een medaillewodstrijd plaats tusschen J.V.C. van Julianadorp en Excel sior van hier, ter gelegenheid der opening van het vcetbalterrein van eerstgenoemde vereeniging. Om 2.45 uur stellen beide elftallen zich op onder leiding van scheidsrechter Darfhorn. Na eon zeer span- nenden strijd, waarin bleek dat J.V.C. iets sterker is dan Excelsior, word do wedstrijd door J.V.C. gewonnen met 1—0. Door beide elftallen werd zeer goed gespeeld. De scheidsrechter leidde den wed strijd tot ieders voldoening. IT. PANCRAS. t Zondag 27 Augustus speelden alhier V.V.H. 3 van Uitgeest, V.V.H. 2 en V.V.H, 3 van Hriloo, resp. legen V.V.V. 1, V.V.V. 2 cn V.V.V. 3, Vron© 1 wist, evona'I» Vronc 3 to winb.cn met 3—T, terwijl Vronc 2 gelijk speelde en wel '2—2.

Schager Courant | 1922 | | pagina 2