DE KAPITEIN VAN DE „DAPHNA". Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. 's Avonds was in „Prins Maurits" de dichter-zan- ger Jan van Riemsdijk, die met zijn zoo keurig werk in Gelderscb dialect tn dito kleeding eenige uren van veel amusement bracht aan zijn vrij talrijk publiek. Zijne ecbtgenoote, eveneens in de eigenaar dige kleederdracht, droeg door haor onberiespelljk piano-accompagnement niet weinig bij tot het wel slagen van dezen avond. In het café van den heer Groot werd door de Wie- ringor bioscoop uitvoering gegeven. Ook daar had men oen pracht-avond en werd veel genoten van de kourige films. Ook hier een nogal talrijk publiek. Dans on gezelligheid en jool hield de monschen nog eon heele poos prettig bijeen'in de beide cafó's, tot dat men ten laatste wel voldaan van de pret ging scheiden. ANNA PAULOWNA. Maandagavond 4 September hield de Handeldrij vende on Industriöele Middenstandsvereeniging al hier een algemoene vergadering in het lokaal van den heer H. Kneinsberg. De voorzitter, do heer Jb. Stins, heet do aanwe zigen welkom, waarna de secretaris, de heer Nap, de notulen leest, welke onveranderd worden goed gekeurd. Ingekomen is een circulaire van het Bondsbestuur, met betrekking tot de plannen ter centralisatie van de neutrale middenstandsorganisaties (punt 9 der agenda van de Algem. Verg., die 6 September te Zwolle zal worden gehouden). Het Bondsbestuur is van meening, dat, ter meerdere behartiging van de belangen van den middenstand, een centralisatie van middenstandsorganisaties op veel grootere schaal dan tot nog toe in het leven geroepen moet worden. Do aanvaarding van het principe daartoe beveelt het dan ook de Algem. Verg. ten zeerste aan. In verband met het geraamde totaal-bedrag der uitgaven, wenscht het Bondsbestuur met het voor stel te komen, de contributie voor 1923 te bepalen op f2 per lid. Wenschelijk zal het echter zijn dat kleine vereenigingen, die, doordat haar eigen con tributie nog zeer laag is, deze afdracht niet dadelijk kunnen voldoen, nog voor 1923 lid kunnen blijven tegen een minimum van fl.per eigen lid, doch onder de bepaling, dat zij in dat Jaar haar eigen contributie zoodanig moeten regelen, dat zij met aan vang van 1924 de volle bondscontributie kunnen be talen. De vergadering is van oordeel, dat voor een kleine vereeniging als deze, van een dergelijke contributie- verhooging geen sprake kan zijn. Uit den staat van ontvangsten en uitgaven van den Bond over 1921 blijkt, dat er een nadeelig saldo is van f4937.89, wat sommige leden aanleiding geeft den wensch te uiten, dat het stenografisch verslag, hetwelk f2000 kost, mocht worden afgeschaft. An doren meenen echter, dat dit verslag over hot alge- men niot gemist kan worden, daar het, zooal niet direct, dan toch indirect, voor allen zijn nut kan hebben. Ingekomen is een aansporing, om de jaarbeurs te bezoeken; naar aanleiding waarvan enkele leden verklaren, dat de „opdringerigheid" aldaar het be zoek minder aangenaam maakt en velen zelfs doet wegblijven. Voorts ls ingekomen een uitnoodiging tot bijwo ning der algemoene vergadering van het Centraal •uroau van Advies voor den Middenstand te Alk maar. Vooral met het oog op punt 8 der agenda: Bespreking betreffende de beëindiging Rijkssubsidie, w rdt besloten, cr een afgevaa) digde heen te zenden. Gekozen wordt de heer Jb. Stins, die zijn benoe ming aanneem*. De commissie die zich belast heeft met het na zien dor rokenJng. brengt verslag uit bij monde van den heer C. Kaan. Het blijkt, dat er een saldo is van ruim f98. In beginsel wordt besloten, dat opnieuw oen böek- 1,* ndcursus zal worden gehcuaen. 0\er de Incasso's komen tal van klachten in, waarom besloten wordt dat het bestuur met de com missie in overleg zal treden,. Hierna rondvraag, die niets oplevert, waarop do vergadering wordt geslo ten. EEN MONSTER-PROCES. Uit Milaan wordt aan de „Deily Ghronicle" gemeld, dat er te Bari (Z.-Itelië) zoo pas een proces beëindigd is, waarbij de jury niet minder dan 12.000 vragen heeft te beantwoorden gehad, terwijl zij 73.800 documenten moest bestudeercn om haar oordeel te kunnen vellen. Het proces was een naspel van den feilen strijd, die in Juli 1920 in Zuid-Italië gewoed heeft tusschen fonid- eigenaren en boeren, in verband met 'arbeidsconflicten. Er waren '57 beschuldigden., n.l. 17 landeigenaren en 40 boeren- Het aantal getuigen was legio. Het proces heeft drie maanden geduurd en eindigde met de vrijspraak van allo beklaagden-, behalve 2 boeren, die tot dwangarbeid veroordeeld werden wegens dooslag TREINROOF. Uit Barcelona, 1 Sept. - Bandieten hebben een aan val gedaan op een trein en een bedrag van 145.000 peseta's geroofd. Zij vluchtten per auto ln de rich ting van Barcelona. Een der bandieten en een ar- oeider werden gedood. EEN ROMANTISCH VERHAAL. In de buurt van TimetSquare, te New York be hoorde een bedelaar zonder beenen, die zichzelf voort schoof op een laag wagentje en zoogenaamd potloo- den verkocht, tot de algemeen bekende figuren. Het schijnt dat hij prachtige zaken maakt (of gemaakt hoeft, want het zal nu misschien wel uit zijn). Wat toch is aan het licht gekomen. Dei bedelaar woont op duro kamers in het Marlborough Hotel, houdt auto, heeft oen chauffeur, draagt in zijn vrijen tijd, d.w.z. als hij niet in zijn onoogelijk karretje zit te bede len, kostbare lijfsieraden, en wandalt da.n op kunst- beenen van aluminium. Hij ia een trouw operabezoe ker, brengt de winters door in Florida en bezoekt eerste klas eetgelegenheden. De dubbele indentiteit van dezen bedelaar en man van de wereld kwam door een toeval aan het licht. De chauffeur van den bedelaar was in moeilijk heden geraakt en had de hulp ingeroepen van een advocaat, doch toen hij verzuimde dezen raadsman te betalen, zocht de advocaat verhaal op den pa troon van den chauffeur, hetgeen leidde tot de ont dekking dat de bedelaar des avonds het leven leidde van een man van de wereld. Hij placht, na op zijn wagentje den buit te hebben binnengehaald, zich in een eenzame straat te verkleeden en zich dan in zijn auto; te hijschen. De man heeft zijn beenen zes jaar geleden verlo ren bij een spoorwegongeluk. Hij was als bedelaar bekend onder den naam Horldn Malone. Het is nu te vens gebleken dat Malone een stevig fortuin bezit, dat belegd is in circussen en andere publieke verma kelijkheden. Men zal zich herinneren dat indertijd Conan Doyle in een van zijn Sherlock Holmes-verhaaltjes een der gelijke bedelaar die een dubbel leven leidde, had ge creëerd. Echter met dit verschil, dat Malone in ieder geval een werkelijke invalide is, terwijl de bedelaar van Sherlock Holmes gebrekkigheid simuleerde. BEPERKING VAN DEN VRIJEN INVOER IN DUITSCHLAND. Uit Berlijn, Teneinde een verdere daling van de mark te voorkomen, heeft de Duitsche regeering be sloten, krachtige maatregelen te nemen tot verhln-» dering van den invoer van alle te ontberen artikelen Te dien einde heeft de rijksminister van economie de vrijheid voor den Invoer van tabak met onmiddel lijke inwerkingtreding opgeheven. Evenzoo zal de minister van voedselvoorziening in zijn ressort den vrijen invoer beperken. De rijksminister van econo mie heeft belanghebenden bij de tabaksindustrie na het uitvaardigen der invoerbeperking tot een be spreking uitgenoodigd, die heden zal worden gehou den. De onder douane-toezicht staande im- en export /an tabakszaad wordt door deze opheffing van de invoervrljheid niet getroffen. Gistermiddag kwam de rijksregeering bijeen om zich o.a. ook met maatregelen ter leniging van den economischen nood bezig te houden. De rijksminister van arbeid deelde mede, dat do duurtetoeslagen en de ondersteuning van pensioentrekkors, dus invali den, beambten, oorlogsinvaliden, nagelaten betrek kingen van gesneuvelden, enz. gemiddeld met 68 pet. verhoogd zijn. Ook het Pruisische ministerie, hield zich in zijn vergadering van gisteren uitsluitend bezig met de maatregelen, die ter bestrijding van den woeker en de uitbuiting in aanmerking komen. Er word over een aantal maatregelen beraadslaagd, die ongeveer gelijk zijn aan die welke de rijksregeoring voorne mens is te treffen of reeds bezig ls uit te voeren. Het ministerie begon verder met de bespreking van een breed opgezette en veelomvattende uitbreiding van de voor den winter op touw gezette volkskeukens en massa-voedselvoorziening. Aan hot rijksministerie word het voorstel gedaan, tot verzekering van de be hoefte der bevolking aan suiker cn margarine ook niet voor de meest ingrijpende maatregelen terug te schrikken, en ook tegen den uitverkoop van Duitech- land door buitenlanders met alle mogelijke midde len op te treden. In het rijkeministerie voor voedselvoorziening en landbouw is eon verordening in voorbereiding, waar door de broodrantsoeneerilng tot de minder bemid delden beperkt zal worden. ONGEREGELDHEDEN TE OHARLOTTENBURG. Uit Berlijn, 4 Sept. - Gistormidag zijn in Char- lottenburg ernstige ongeregeldheden ontstaan. De communistische partij had gisteren de communis tische arbeidersjeugd opgeroepen om tegen den le- vensmiddelenvvoeker te domonstreeren. Na afloop van de demonstratie vormden ongeveer duizend le den van den Communistischen Jeugdbond een op tocht, die in Charlottenburg het verkeer van voer tuigen en trams belemmerden. Beambten van de veiligheidspolitie wilden de demonstranten nsar de rechterzijde van den weg lolden, waartegen de de monstranten zich echter verzetten. Een van do jon gens, die op een tramwagen gesprongen was en tot tegenstand tegen de bevelen der politie aanspoorde, werd tenslotte gearresteerd. Dat was het signaal voor zijn medestanders om zich op de politie to werpen en te trachten den gearresteerde te bevrijden. Het gelukte de politie echter hem naar hot politiebu reau te brengen. Nu trachtten de communisten het politiebureau te bestormen. Om dit te verhinderen was de politie genoodzaakt van de schietwapens gebruik te maken. Eerst werd in de lucht geschoten en toen dit niet hielp volgde eeD salvo met scheip. Een der voornaamste schreeuwers kreeg een schot in de knie.; drie anderen werden ongevaarlijk ga- wond. In een lijkenhuis werd een arbeider binnen gebracht; men weet echter nog niet of deze bij do op stootjes is gedood. Eerst na vele uren kon de rust worden hersteld. EEN VROUWELIJKE LANDRU. Mevr. de wed. Luvrard te Montrouge (Naute-Mar- ne) is blijkbaar een volgelinge van Lundru. Haar drie echtgenooten hoeft zij achtereenvolgens laten verdwijnen. Daar wordt ze althans voor beschul digd, want de zaak moet nog voor het gerecht wor den behandeld. In 1889 was zij getrouwd met Achilïe Laurent, dio te Parijs is overleden. Zij hertrouwde kort daarop, doch haar tweede man stierf eveneens binnen en kele jaren. Zij gaf den moed niet op en hertrouwde voor de derde maal, doch dit huwelijk was evenmin fortuinlijk, daar haar man werd vermoord, en we' door haar eigen minnaar. Men kreeg achterdocht. De lijken der twee eerste echtgenooten werden opgegraven en onderzocht. BIJ den eersten echtgenoot werden sporen van geweld- dadigen dood ontdekt. Uit andere naspeuringen bleek, dat de eerste man overleden ia d6n dag nadat hij zijn testament ten gunste van zijn vrouw had ge maakt en dat de tweede stierf nadat hij een levens verzekering van f30.000 frc. ten gunste van zijn vrouw had gesloten. ROCKEFELLER'S KLEINDOCHTER GAAT VOOR DE FILM SPELEN. Miss Muriel Mac Cormick, de veelbesproken klein dochter van John D. Rockefeller, zal binnenkort, als Navanna Mlccor voor de film gaan spelen. Ze voelt, zoo vertelde ze een verslaggever van de „New York Herald", dat ze er talent voor heeft, en wil dat talent gaan gebruiken, teneinde nog iets anders te zijn dan het' meisje-met-geld, welke hoedanigheid haar „alleen hoofdpijn en slapeloosheid heeft be zorgd". Het succes van de film, waarvoor ze gaat spelen, mag, zoo zei ze, alleen te danken zijn aan haar talent; ze wil niet dat er geld geslagen wordt uit haar familienaam. NOODLOTTIGE BRAND. Uit New York, 3 September. Zeven personen zijn gedood en olf gewond tengevolge van een brand in een slaapgelegenheid voor spoorwegmannen te Pitsburg in Pennsylvaniö. Meu vreest, dat er nog meer dooden zijn, wegens de snelheid, waarmede het gebouw werd vernield. DOOR RATTEN GEDUPEERD. Een Londensche firma had in den laatsten tijd her haaldelijk ernstige moeilijkheden met andore fir ma's, doordat waardevolle bestellingen, schriftelijk door die firma's gedaan, niet te haren kantore ont vangen werden en dus onuitgevoerd bleven. Dezer dagen werd de oorzaak van de geheimzin nige verdwijning der betreffende brieven opgehel derd. In het kantoorgebouw werden namelijk eenige ver anderingen aangebracht, waarbij o.a. een kast moest worden uitgebroken. In die kast vond men eon rattennest, waarvan het „bouwmateriaal" bestond uit 32 bestelbrieven en 31 facturen. Uit de data van sommige bestelbrieven, die on geschonden gebleven waren bleek, dat het ontuig reeds sinds Mei zijn nadeelige praktijken uitoefende. Merkwaardig was het, dat de ratten een bijzondere preferentie schenen te befitten voor brieven met vensterenveloppen. De inkomende brieven die met de eerste post werden bezorgd, werden door de ratten „gesorteerd" en voor een deel weggesleept, nog voor het kantoor personeel zijn dagtaak begon, zoodat het verdwijnen der correspondentie maandenlang ongehinderd kon plaats vinden. PER TELEGRAAF, OVEREENSTEMMING OP HET REGEERINGS- PROGRAM. In een Maandag J.l. op het Departement van Bin- nenlandsche Zaken gehouden bijeenkomst tusschen den Kabinetsformateur Jhr. Ruys de Beerenbrouck, en de vertegenwoordigers der Anti-Rev., de Christ.- Hist. en de Katholieke Kamerfractie, de heeren Co- lijn, Schokking en Nolens, is overeenstemming ver kregen op het Regeeringsprogram van den Kabinets formateur. (Overgenomen uit de Wereldkroniek). Of de „Daphna" wel strikt aan alle elschen van Lloyds voldeed, weet ik niet, zij leek meer op een boterkistje, dan op een vrachtschip, maar toch hiel den wij van haar. Zij was in de ongeregelde vaart en pikte overal haar vracht op. Van deze zwerftochten had zij een zeer zonderlinge bemanning overgehouden, die aan acht talen niet genoeg hadden om elkaar te ver staan en zelf was ze eruit gaan zien als een schuur na een schoorsteenbrandje. Hoe oud ze er ook uitzag, ze had een Jeugdig hart en nukken als een JongeJuffer. Op dagen, dat de zee spiegelglad was, ging ze op haar aene oor lig gen en stampte of er wonder wat aan de hand was, maar op andere dagen, als de horizon gekarteld ls door de verre hooge zeeën en de bootsman olie in de zakken doet en wil een extra schoot aan haalden (extra-oorlam of borrel), tegen de koude voeten, dan danste ze, alsof ze haasje over spoeldo en piepte of ze de Mei in haar stompen neus voeldo. Mopperen op haar deden we natuurlijk den heelen dag. zoo goed als de kapitein, die minstens vijf keer per dag op haar gezondheid dronk, al tien jaar op haar rondtufte en voor geen geld ter wereld op een ander schip had willon gaan zitten, hoewel hij nooit ergens anders over sprak als over „me wagon" of „die hakkepoffer van me". De oude had ook zijn nukken en hoewel hij met zlJn rooden neus en verweerde knuisten al zeer wei nig van een Jong meisje had, zei de hofmeester soms, dat hij liever zijn schoonmoeder te logeeren had, dan de oude te bedienen met mooi weer. Wam zoowel de oude, als zijn wagonnetjo schonen tan zwaar weer te houden en als dat er niet was, kon het soms slecht varen zijn op do Daphna. Zoo was het ,toen we in een Afrlkaanscho haven lagen in de buurt van Lobitobaal. Vanaf de Kaap Verdlsche eilanden hadden we hot meest vlekkeloo- zo weer gehad en nu lagen we ergens op een plaats dio nauwelijks eon naam had en als het ui een naam had, die dan toch zeker niet verdiende. Wat was natuurlijker dan dat er een misverstand ontstond in het vooronder. Vier en twintig man van minstens tien nationaliteiten, die zich al een maand lang vervelen bij een temperatuur van 50 graden C. Er was iemand, die iets zei, waarop een ander wat zei, waarna vier tegelijk iets zeiden en toen was alles stuk, zou ik kunnen zeggen, daar lk on mogelijk meer kan vertellen hoe het verloop waé. Wel herinner ik mij, dat de stuurman binnen kwam maar het kan slechts een momentopname van mijn geest geweest zijn, want later bleek, dat de stuur man zeker niet langer dan drie seconden rechtop heeft gestaan. Daarna herinnor ik me, dat er schoten vielen. Het zullen wel de Spanjolen en Grioken geweest zijn, want die kunnen het nooit met hun handen af. Zooals ik later hoorde, was de kapitein aan wal en werd direct gewaarschuwd. Een zenuwachtige derde stuurman vertelde hem Yan het schieten en wilde reeds de politie waarschuwen, maar de oude vond dat overbodig. Het was ook overbodig. Toen de oude in het voor onder kwam, was hij alleen en hij maakte er goed werk van. In twee minuten waren wo stil; ook dege nen, die nog iets hadden kunnen zeggen. De oude veegde zijn knuisten af aan den boezeroen van Jaap en keek minachtend om zich hoen. Daarna ging hij er eentje nemen, waarschijnlijk maar weer op de gezondheid van de Daphna. Eens heb ik een scheepsagent hooren zoggen, dat hij bang was om op de Daphna to komen. Die man had hot schip slechts gezien als we aan nieiö dach ten. Nu dachten we aau wraak. Op tien manieren, in tien talen word er op wraak gezonnen. Onze plannen varieerden tusschen openbare muiterij en roof van het schip, waar do meer Noordelijke matro zen voor waren en sluipmoord. Toen werd er geroepen „Voor en achter" en zooals dat gaat met discipline, we gingen naar onze plaat sen, om de touwen los te gooien voor voltrek. Bepaald ijverig waren we niet en we waren dan ook niet rouwig om het feit, dat er ergens een kink in den kabel scheen te zijn, daar er maar steeds geen teeken voor vertrek gegeven werd. Ieder bepeinsde voor zich, hoe hij don oude later duidelijk zou maken, dat deze zich uit meenings- verschillen in het vooronder behoorde te houden. Van uit hot gebergte aan de kust. zagen we een wit wolkje komen, een stofwolk, die met groote snelheid scheen te naderen, een tornado. En we ho&r^en waarom we niet vertrokken: de loods durfde niot uit te varen, met een tornado op komst. „Zeker bang, dat bij een barst in zijn velletje krijgt", meende iemand. „Gelijk heeft hijvond een ander, „wat doen we ln de kou". De oude had het opgegeven den loods orvan te overtuigen, dat we toch heusch niet kon den wachten tot het weer beliefde mooi te worden, dat als de loods bang was van golfjes, hij een tobbe aan zijn vrouw moest vragen en een bootje snij den, maar dal hij, de kapitein, zoo'n beetje wind juist noodig had, omdat hij net wat ondergoed te drogon had en dat als de loods bang was dat het zou gaan tochten, hij maar gauw eon kop koffie nioest gaan halen, maar dat hij, de kapitein, hem aan zou raden, om nog oven to blijven kijken, hoe een Hollandsche kapitein oen schip uit een haven brengt, omdat de loods er denkelijk nog voel van zou kunnen leeren. Wijselijk liet de loods zich zonder veel antwoord van boord glijden en op hetzelfde oogenblik bulder de do kapitein „Voor los!" Op het oogenblik dat het voor los was, brak de tornado over ons uit. Nu was onze kans. Achter was nog vast en de kubel stond door den waanzinnigen wind, die los gebroken was, zoo gespannen, als een vioolsnaar. Als de kabel hield, zouden we omzwenken en tegen de b&z&ltschoeilng aan de andere zijde stuk slaan. Losmaken was onmogelijk. Het was onze kans, maar het meerendeel waren toch Hollandsche matrozen en de kapitein had ge zegd, dat hij eens wou laten zien, hoe Hollanders een schip uitbrachten. Hoe het ook zij, we wilden toch dien loods het lachen niet geven en toen dan ook, nadat we reeds dwars over de boei heenge gaan waren, een seconde de wind luwde, schoot de kabel los en we lagen vrij. Het was nauw werk geweest, maar we waren nu eenmaal besloten het schip eruit te krijgen, in een tornado, zonder de loods, die bang was. Het bleef nauw werk, want we lagen aan de ver keerde zijde in het haventje. „Alle hens aan dek", schreeuwde de kapitein van de brug. „Als ze met haar neua op een piertje loopt", brul de hij, „moeten jullie maar op de steentjes sprin gen, dan ben1 je thuis". Even keken we. Het was werkelijk nog de eenige redding, als het misliep, waarop veel kans was, maar toch leek ons, gezien de wilde zee, het geval niet erg vroolijk. We stonden op het voordek en mopperden. Na tuurlijk mopperden we, waarom zouden we niet mopperen? Maar er was er niet een, die de oude geen groot gelijk gaf. Het piertje kwam dichter bij, heel dicht bij, vlak bij en we scheerden er met het neusje langs. De Daphna rook de holle zee en begon te piepen van plezier en wij gingen mopperend aan het werk. Onze wraakplannen konden, na dezen wapenstil stand, weer opgenomen worden en werden dan ook zorgvuldig verder uitgeplozen. Het eenige wat ons ervan terughield direct maatregelen te treffen, was het weer. De wind gierde door de touwen en voort durend moest men óf zichzelf óf Iets anders vast houden. Daphna stelde zich aan als een kalf in de wei en zware zeeën sloegen over. Iedereen begreep instinctief, dat muiterij op dit oogenblik waanzin zou zijn. We haddon het ook veel te druk en we waren blij, toen het bevel kwam olie te strooien, daar alle beetjes helpen. „Pas maar op dat die malle schuit niet uitglijdt over dien vetten rommel", riep Klaas tegen den bootsman, maar hij was de eerste die een zak over boord had. 's Nachts werd het nog vroolijker. We waren er net in geslaagd om het kacheltje te temmen, welk voorwerp zich roodgloeiend met groote sprongen door het vooronder bewoog, toen er een zware slag kwam. Een sloep was uit de davids geslagen. Ook de sloep werd getemd, het was nu stikdonker, de zee brulde en ieder oogenblik schoof de schoono Daph na haar neus in het water alsof ze mosseten wilde gaan zoeken. Toon kwam het feest. Alles scheen losgebroken te zijn. Dat interesseerde ons minder., daar niomand er het nut van inzag om aschemmers of eon gereed- schaukist to gaan redden. We zetten ons na het kar weitje van do sloep rustig in het vooronder en bo- sprakon de komende muiterij en wat we met don kapitein zouden doen. De oude sliep natuurlek, hij sliep altijd hij storm. Wij luisterden naar do zwa re slagen van de zeeën op dek on glimlachten als iemand ons kwam zeggen, dat de eerste stuurman stond to razen op de brug, dat we allee vaat moes ten leggen, maar dat hij zelf to bang was, om hot ons hier te komen' vertellen. Toen! kwam do tweede stuurman. Tegelijk met eon zeetje kwam hij de fokseltrap afschieten en pakte een paar van ons beot. Daar we uitgemaakt hadden, dat wo zouden wachten tot na den storm met de muiterij, gingen we vloekend mee. De zee was stapelgek en ieder oogenblik moest meu voor het lieve leven vssthouden, als er weer een dolf over ons heen bromde. Het ws» ons werk, dus we deden het. mar.r toen -'Je eerste stuurman kwam gillen, dat hot vlugger gebeuren moest, gromden we Y/at ons daarna in handde kwam, werd eenvoudig zonder meor over boord geaooid. Toen meldde de tira- morman, dat elloa vaat stond. Do stuurman kwain voor zichtig kijken. „Er staat niets meer", gilde hij togon don wind un- „Neon", zei do timmerman, ,d'r kwam oen groot brok water en foetsie alles P Juist wilden wie weer met een breede grijns naar het voorondor gaan- toen de bootsman riep: „Pas op." De watertank was losgeslagen- Hoe, ii onbegrijpelijk, maar de groot» ptelen bak met 8 ton water gloed over dek. Niets weerstond (ten stag. Do tank schoof door alles heen alsof het boter was. Voor het ©orwt werden wa bang en dachten aan moedeer de vrouw thuis. Daphna stak hsar neus weer eera onder e»o de tank suisde naar vooruit, onderweg do htjft va,-» do brug meenemend. Hot weatl on» to machtig Ou de kapitein werd geroepen. Hij sliep nog, maar was gauw op dek. Anstig schoolden we seinen, terwijl we de tftpk be spiedden. Er v/aft geen mogelijkheid om in dit weer gevaarte te vungftn. We «dachten aan de monschen thuis en ean hot koude water, dat zoo donker was. Met een brullenden stag kwam een groote golf over dek. Krampachtig hing ik in ongeveer horizontale houding fian een mailing terwijl het water om mijn ooren gorgelde. Juist toen ik meende te zullen stikken of te worden meegesleurd, was het water weg on met moeite knibbelde ik weer overeind op dek. Het was uit met mijn veerkracht, ik had nu genoeg van alle zee eQ alle stormen. Wat ik 'dacht kwam ongeveer peer op; Was ik maar thuis. Vlak bij mij ontwaarde ik een donkere schaduw, den kapitein. Een gevoel van giftig genoegen kwam over me. Als we er onder door gingen moest hij mee, de zee keek niet nee*" rang en als 'we eer bovenop zouden konten ,dan zouden we wel zorgen dat hij spijt had, dat do golven hem maar niet hadden meegenomen,. Hij velgele het water van zijn mond af en mij zien.de zei hij: „Torn, zo gooien mei water, jong." Ik bromde iets cn dacht, als je de tank ziet, dan zul jo wel geen grapjes meer maken- Verbaasd keek .ik op. Naast me hoorde ik duiten- De oude stond met zijn handen in zijn zakken de bï'ufl of liever de restanten van de brug te bekijken, terwijl hij een deuntie floot Nou. nou, dacht lk. bang b hil toch niet „Gut", zei do kapitein vroolijk, .het lijkt wel een wrak." Daarna stapte hij lustig fluitend naar het voordek. Een groep e matrozen stonden bij 'het kaartenhuis angsti te kijken nöar do tank. „Kom, kom," zea de kapitein, wat een wildebras." D'n tank gierde over dek en vloog met een smak tegon een laadboom, die afknapte. Meteen sloeg een berg groen watier naast on« op en verzwolg hot heele gezelschap. Toen we weer lucht hadden, wendde de kapitein zich tot den bootsman, die beefde. „Bootsman", zei hij, ydenk er aan in de volgende haven zul je voor de assurantie moeten zweren: water oven dek en luiken." „Dat klopt precies", antwoordde de bootsman mei een zwakken glimlach. Daarna concentreerde zich de aandacht weer op de tank. „Die vindt zijn weg wel", troostte do kapitein. Inderdaad vond de tank zijn weg. Dwars door de ver schansing. „Zie je wel"- zei do kapitein. Toen riep hij: „Stuurman, als er wat bijzonders is, roep je me wel, ik ge weer slapen." Met ontzetting keken wij hem na. HIJ ging slapen, lb £oo'n nacht. waren wij dan bang? We keken elkaar han ©n oen voor «<*n schoven we naar beneden. We gingen ook 'slapen. Als do kapitein cr geen gevaar inzag, wanrooi zouden wij dan hier staan. We vondefa «het zelfs al een beetje bespottelijk, wat we daaraet gedacht hadden. We hadden net krantenbericht al voor oma gezien: „Vergaan S.S. Daphna, geen der bemanning Maar de kapitein ging slapen. Den gingen wij ook. Als hij niet bang was, zouden wij het toen zeker nicü zijn. En wo sliepen. Toen den volgenden dag de zee bedaard was, begonnen er eenigen over de muiterij. „Houd je mond maar", zei de bootsman, «het 'ia oen beste kapitein" „Ja, ja," knikten we, een beste kapitein." Zoo eindigde de muiterij op de Daphna. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Neeitje Swierts, 32 jaar, echtganoote van J. Kok. POLITIE. Verloren: een bruine schooltascheetn jas. CURSUS le HULP BIJ ONGELUKKEN. Maandagavond had alhier de laatste les plaats van den cursus voor eerste hulp bij ongelukken, welke gegeven is door de af deeling Schagen van Het Roo- de Kruis, onder leiding van Dr. Beeker te Barsin- gerhorn en Zuster Boks alhier. Bij deze gelegenheid werden de leiders en de leerlingen hartelijk toege sproken door den Voorzitter, Ds. Van Dijk. AUTO-ONGELUK. Zaterdag geraakte de heer B. alhier bij den stei ger te Schoorldam met zijn auto te water, doordat een dor banden sprong en 't stuurrad omsloeg. De auto duikelde onderst boven en kwam de berijder er onder te liggen, zoodat het wel een wonder mag heeten, dat deze zich er onder vandaan wist te werken. B. is per rijwiel naar huis gegaan. Oogen" schljnlijk had hij zich slechts licht gekwetst. Nu echter is hem een paar weken rust voorgeschre ven. De auto werd later op het droge gebracht, wat echter geen kloinighoid wes, daar er ongeveer 4 meter water stond, waar deze in terecht kwam. AANBESTEDING. De polder Schagen hield Zaterdag 2 September ecne aanbesteding van het kroozen in den Hoog- landspolder en in de Neskaag. Aantal inschrijvers voor eiken polder 4. Laagste inschrijver Hoog landspolder K. Bakker te Grootewal voor 115 gld. Laagste inschrijver Neskaag W. Kuiper f49.50. Ge gund aan de laagste inschrijvers. 50-JARIG JUBILEUM. 17 September a.s. is het 50 Jaar geleden, dat de heer A. de Moei, watermolenaar te Haringhuizen, lid werd van het koor der R.-K. kerk te Schagen. Later heeft hij onafgebroken deel uitgemaakt van het koor in de R.-K. kerken te Zandvoort en Scho ten. Daarna weder te Schagen. Zelden verzuimde hij den dienst en nimmer was hij afwezig op de jaardagen van 't Koninklijk huis, als 't Te Deum Laudamusl werd gezongen. Zeker een zeldzaam ju bileum.

Schager Courant | 1922 | | pagina 3