llitiiti Nieiws- Aiitrtmit- LuiliiiHil OE LANGE I DE H08AAZ, Donderdag 28 September 1922. 65ste Jaargang. No. T103. JE K SI' Jt, L AD. Raad Nieuwe Niedorp. HYPOTHEKEN. ODRAIHT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- Ilifrtümiicc *i V H tl TRAPMAN 8, Til SptliHlPIl Pr^s p8r 8 maanden fl.flS. Losso nummors 0 cont. ADVERTBN- dag en Zaterdag. BIJ inzending tot •smorgens 8 uur, worden Adver- 1 UllljliVU 1 IX.V. V.I1. IHrtllViiliV IV UU dUUUlJDII TI8N Tan i tot 5 „gels 11.10, iedere regel moei 80 cont (bewijsno. tentiën Dog zoovee! mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 28330. INT. TELEP. no. 20 inbegrepen). Grooto letters worden naar plaatsiuimte berekend. DIT NDMMEB BESTAAT DIT WSB S&Ü3HS. Vergadering van don Raad op Woensdag 27 Sep tember 1922, des middags 2 uur. Aanwezig allen. Voorzitter de heer P. Koopman, burgemeester, secretaris de heer P. Haringhuizen. Na opening volgt lezing der notulen, die ongewij zigd worden vastgesteld. De heer Wit informeert naar de benoeming en het salaris van den veearts-keurmeester, waarover hem inlichtingen worden verstrekt. De lieer Borst brengt nog in bespreking de begroo ting der gasfabriek. Spr. merkt op, dat in de notu len en ook in de pers staat dat de begrooting zon der bespreking is aangenomen, maar naderhand is spr. gebleken, dat hij deze zaak niet goed begrijpt. Uit de besprekingen blijkt, dat de heer Borst doelt op de begrooting gemaakt voor de uitbreiding van hei gasbuizennet voor Langereis en Moerbeek. De heer Wit merkt op, dat de gasdirecteur hij zijn rondgang optimistisch was, in zijn advies pessimis tisch. Voorzitter weet daar de reden niet van, hij gaat alleen af op het advies. De heer Gaijaard informeert naar het aantal M3. gas dat per jaar wordt verbruikt. Medegedeeld wordt van 46626 M3. De heer Visser merkt op, dat de uitbreiding wel rendabel zou zijn, wanneer we. verzekerd waren van den tegenwoordigen gasprijs. Daalt evenwel de gasprijs, dan vreest de directeur, dat de uitbreiding niet rendabel zal zijn De heer Gaijaard zegt, dat uitbreiding van het gas buizennet tot Langereis en Moerbeek meermalen hier is besproken, totdat dan dezen zomer de direc teur ten mijnen huize kwam en meedeelde dat liet thans mogelijk was de buitenwiikeu Langereis en Moerbeek van gas te voorzien en dat hij prijsopgaaf voor materialen had gevraagd. In de laatste verga dering is het rapport van den directeur in bespreking gebracht, doch spr. is toen niet op dat rapport in gegaan, omdat het rapport zoo weinig zeggend was. Spr. had gedacht dat het rapport voldoende becijfe ring zou aangeven. Dat deed het niet en spr. had zelf geen cijfers. Het was hem dus onmogelijk op het rapport in te gaan, of de vergadering zou een half uur moeten zijn geschorst. Nadien zijn dan de cijfers gekomen, de afstand van de betrekkelijke wijken zijn gemeten en volgens de berekening was de uitbreiding mogelijk, de kos ten waren niet te hoog en we kwamen niet in botsing met het nieuwe contract met Winkel. De direc teur dus meende dat het nu de tijd voor dc ui tbreidi ng was en vroeg (mijn opinie om de bewoners va n Langereis en Moerbeek op te roepen voor een vergadé- ring. Ik heb toen gezegd, dat de menschen toch niet ter .vergadering kwamen en dat het beter was maar op stap te gaan. Op mijn initiatief zijn er ook circulaires rondgegaan, teneinde de mejnsohen voor te bereiden- Bijde rondgang was het resultaat schitterend, nergens, hebben wij onze neus gestooten en de heer Moijier raeeadé zélf, dat als er spoed achter gezet werd en Winkel keurde de uitbreiding goed, Moerbeek en Langereis nog dezen winter van gas zouden worden voorzie®. Waar voor de beide wijken tesamen gerekend kan worden op 80 aansluitingen, berekent spr. dat de onkosten, rekenende 6 pCt. van f 40.000, en de kostprijs van gas per M3. op 4 cent, wat een ]VI3. kost aan kolen, f 3360 zullen be dragen. De ontvangsten berekent spr. zoo, dat bij een aflossing in 20 jaar nog f 100 overblijft. Aan de. hand van deze becijfering dacht spr. dat de uitbreiding mo gelijk was. Spr. wijst cr n*ub ukkeiijk op, «kt hij juist lud Het oog op acze u-.tbrrid.ing zfra stern, heelt gegeven aan het nieuwe contract met "Winkel. DiwdxK fcnaeg oma gemeente hare handen vrij Inzake uitbreiding. Spr. heeft dan ook niet ander» gedtwht, dan dat het vam gemeente niet zou afhangen, of de bedoelde wijken, ven gas zouden worden voorzien. De houding v&in B. e-n W. is hem verbazend tegengevallen. Voorzitter zegt, dat hij gelukkig zou zijn wanneer hil voor deze bespreking mijnheer Meijer hier had. B. en Wl zijn geheel afgegaan op het advies van den heer Meijer. Het 1dée van B. en W. is niet geweest het verkrijgen van gas voor de buitenwijken tegen te werken, alleen we moeten voorzichtig ziju. De h< cr Visser zegt, dat de heer Gaijaard dus een winstcijfer van f 100 krijgt, wanneer hij zich op het standpunt plaatst gasprijs 15 cent, kosten kolen. 4 cent, winst 11 cent. Maar hoe zal' dan de uitkomst zijn met seu gasprijs van 8 oent. De heer GaijaardDat zullen .we wel niet meer beleven, 'We hebben een dure gasketel, daarvan blijven rente eu aflossing dezelfde. De heer Visser: Goed, 10 cent dan. De heer GaijaardWaaruit zouden we die verminde ring moeten zoeken. Als de gasprijs 13 cent wordt, zou dat de oorzaak zijn van zakking van den kolenprijs en misschien het drukken djar loonen. Welnu, aat kan een verlies van f 180 wezen en daarmee help je dan 80 gezinnen mee aan gas. Spr. had gewild, dat B. en WL dat alles meer ernstig hadden onderzocht. De heer Wilken zegt, dat de heer Gaijaard zich nu wel ?waar kan uitdrukken, maar het idéé om de buiten- wijken van gas te Voorzien, is niet hieuw. Wij "hebben ons neergelegd bij het rapport van dien man, die belatng heeft bij oen goeden gang van zaken. Daarnaast mogen we niet uit het oog verliezen den gang van «fken aan de fabriek en voor een regeling die in de toekomst een verlies zou kunnen veroorzaken, zijn wij teruggedeinsd De heer Meijer is de man die dé zaak kent en spr. ziet niet in waarom B. en W, geen rekening zouden houden met diens advies. De hoer Gaijaard stelt voor den heer Meijer hier te laten komen, om met hem te kunne®; praten. Het is voor spr oen. warnet. De heer Wilken heeft er niet op tegen den héér Meijer te vragen, hier te komen, mymr spr. wil1 toch de agenda afwerken. Aldus wordt besloten. Naar aanleiding van de notulen zegt de heer Visser, de omnibusdienst van de gemeente Winkel over lerdiek mag gaan, maar dat dit niet wordt toegelaten, omdat de postenj daartegen is. Waar het voor onze gemeente vtua belang fc, dat de dienst over Ter&ek gaat, j wil_ spr .een verzoekschrift aan de posterij zenden. I Voorzitter wil eerst Kectraan vragen noe die er over denkt, enthousiast is die niet over die route, omdat de wegen zoo slecht zijn. De heer Visser zegt, dat Keetman er niet tegen is over Tentték te gaan, De heer Gaijaard merkt op, dat Winkel toestemming heeft gegeven, maar in welken geest. De toesteming 'is verleend tot 1 September en ze visten dat toen het vervoer der posterijen in handen van Keetman kwam. Voorzitter wil dan nog eens eerst Winkel vragen en daarna toestemming vragen aan de posterij. Goedgevonden. Ingekomen stukken. Wijziging bouw- en woningverordening, verorde- I ning op de heffing van tegemoetkoming in de bij- i drage. welke de gemeente verschuldigd is aan de ge- j meenten, met welke zij een gemeenschappelijke re- j geling beeft aangegaan, omtrent de toelating van I kinderen uit deze gemeente op do openbare lagere scholen der andere; besluit tot bet aangaan van een geldleening van f4000.2e 9uppletoire begrooting disent jaar 1922. alles van de noodige goedkeuring voorzien. j Bericht is ingekomen var. het aanstaand bezoek op Maandag 2 October, om 10 uur, van den Com missaris der Koningin aan deze gemeente. Bericht van aanneming der benoeming tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim van de heeren G de Boer, A. C. van Hest, N. Keuken en A. J. Veurman. Kennisgeving van B. en W. van Alkmaar, dat de kosten van den keuringsdienst voor waren in 1923 vermoedelijk 19/4 cent per inwoner zullen bedragen. De heer Gaijaard vraagt naar een rapport. Voorzitter heeft nog weinig gemerkt van ambte naren van den keuringsdienst. Verzoek van het Groene Krui9 om ten behoeve van het Centraal Bureau dier vereeniging een jaarlijk- sche subsidie van f 10.te mogen ontvangen. B. en W. adviseeren het verzoek voor kennisgeving aan te nomen. Goedgevonden. Raming der ontvangsten en uitgaven voor 1923 van de Gezondheidscommissie te Hoorn, De bijdrage voor deze gemeente is geraamd op f51.12. De heer Gaijaard: Doen ze iets? Er is wel eens wat waar naar gekeken moet worden. De heer Wilken zegt., dat als er geklaagd wordt er een onderzoek wordt ingesteld. Schrijven van den heer J. A. Poortermans, dat hij op den grond nabij do gasfabriek niet meer reflec teert. Voorzitter zegt, dat do bouwkosten voor Poorter- mans te duur werden. Aan do orde is de wijziging motor- en rijwie'ver ordening (vermelding waarschuwingsborden; Goedgevonden. - De heer Bart wil het bord dat bij het Armenhuis! staat, voorbij de huizen van de woningbouwvereehi- ging plaatsen. Het is daar zeer gevaarlijk. Voorzitter zegt, dat daarvoor vergunning moet j worden gevraagd. Verder wordt opgemerkt dat er dan ook een bord; op den Terdiekerweg moet worden geplaatst. Besloten wordt de verordening te wijzigen en het bord te verplaatsen naar de maalderij. Benoeming personeel vervolgonderwijs. Benoemd worden voor de kom de heeren Veurman j en Wilbrink en mej. Visser, voor Moerbeek mej. Langedijk en de heer de Boer. Mej. Van Dijk kwam liever niet in aanmerking. B. en W. stellen voor, om, ook in dit seizoen onder wijs aan volwassenen te doen geven. Goedgevonden. Hot govcn van onderwijs zal geregeld worden door de heeren Veurman en Wilbrink. Vastgesteld wordt het huishoudelijk reglement voor de Commissie tot wering van schoolverzuim. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het ver/ook van het schoolbestuur In het Veld om do voor aanbouw aan de bijzondere school 'dó- nooiiigdc* geiden te mogen ontvangen en wel op grond van do vervveglugex.'. dat ter voldoening uan art. 73, 8e lid der Lagaron- derwljswot. 1920 bij de aanvraag is vermeld, dat de verbouw gewenscht wordt wegens toeneming vaa hot getal leerlingen hoven het maximum, waarvoor het gebouw bij de stichting werd bestemd; dn.f. echter uit door het schoolbestuur verstrekte inlichtingen blijkt, dat het gebouw bestemd is voor 192 leerlingen en op het tijdstip der aanvraag de school werd bezocht door 177 leerlingen, verdeeld over de lokalen als volgt: lokaal I. Ie leerjaar 30 leerlingen, lokaal II, 2e leerjaar 37. lokaal III. 3e en 4e leerjaar 59 en lokaal IV, 5e en 6e leerjaar 51 leer lingen; dat naar de meening van den heer Inspecteur van het Lager onderwijs in de Inspectie Alkmaar, blij kens schrijven van 5 Augustus 1922, No. 22/2041, door een splitsing van het 2e en 3e leerjaar het aantal leerlingen wel zoodanig over de lokalen verdeeld kan worden, dat daarin achtereenvolgens 47, 48, 41 en 51 leerlingen worden geplaatst; dat alzoo thans het maximum aantal leerlingen nog niet bereikt is; dat volgens mededeeling van voornoemden In specteur binnen korten tijd te Heerhugowaard (Noord) een R.-K. school geopend zal worden, waar op zoo noodig ook enkele leerlingen uit Oude Nie- drp plaatsing kunnen vinden; dat daardoor uit O. Niedorp, wolke gemeente het grootste contingent levert.voor de schoolbevolking in het Veld, in het vervolg minder leerlingen plaat sing zullen vragen op de Mariaschool (de betrokken bijzondere school) dan tegenwoordig; dat bijgevolg ook in de naaste toekomst geen vrees behoeft te bestaan, dat het maximum aantal leerlingen zal worden overschreden; dat de vermelding ex art. 73, 3e lid dor wet op bo vengenoemde redenen feitelijken grond mist en dientengevolge niet kan worden aanvaard; dat alzoo moet worden aangenomen, dat bij de aanvrage niet voldaan is, aan de bij voormeld wets artikel omschreven vereischten. De heer Do Groot zegt, dat het advies spr. zeer is tegengevallen. Hij heeft zich in verbinding gesteld met het schoolbestuur en heeft daarna verschillende I aanteekeningen gemaakt. i Dat het gebouw voor 192 leerlingen bestemd zou j zijn, is spr. na onderzoek gebleken onjuist te zijn. Spr. geeft verder aan, dat volgens opmeting een lo kaal een vloeroppervlakte van 5LiO M2. moet heb ben voor 48 leerlingen, waar de vloeroppervlakte 49 M2. bedraagt kan het aantal leerlingen geen 48 bedragen. Verder demonstreert, spr. de weinige ruimte die de klassen bieden. Er is geen ruimte om achter de banken om te loopen, geen plaats voor boekenkast, geen voldoende ruimte tusschen de rijen. Spr. had gaarne gezien, dat B. en W. een onder zoek hadden ingesteld naar den toestand. Spr. weet dat de tijd niet gunstig is, maar het onderwijs moet er niet onder lijden. Wat betreft de splitsing, er zijn maar 4 leerkrachten en het zal niet anders dan schade veroorzaken aan het onderwijs. Een verdere splitsing is niet aan te bevelen., zelfs niet als een noodtoestand het vereischt. Voor het argument school Heerhugowaard bestaat, naar spr.'s meening heelemaal geen grond, omdat de afstand grootor is. De afvloeiing van leerlingen zal ?.eer gering zijn, 7 of 8 leerlingen, terwijl er 26 a 27 bij zullen komen, zoodat het aantal 192 ruim zal worden over schreden. Spr. vindt trouwen» het advies van den inspecteur z.eer vreemd, waar deze h&t uitbrengt zonder de situatie met eigen oogen te hebben opge nomen. Als de aanbouw niet hoog noodig was, zou do schoolcommissie het niet vragen, maar het ia nood zakelijk. Voorzitter denkt, dat da schoolcommissie do ge meente Nieuwe Niedorp gelijk zal geven, niet direct zoo'n bedrag beschikbaar te stellen, terwijl zij zelf in de scholen overvloed van ruimte heeft en zij, wat haar schoolbouw betreft, zoo wordt tegengewerkt. Hot plan van -het schoolbestuur vraagt zeer zeker een groot offer en dat wordt gevraagd voor kinde ren die uit 'n andere gemeente die school bezoeken. De heer De Groot misgunt het den onderwijzers in de gemeente niet, als zij voor 14 of nog minder kin deren staan, maar daar tegenover staat de heer de Rhode voor 59 leerlingen. Voorzitter geeft dat toe, maar het is voor Nieuwe Niedorp een bezwaar f20.000 te geven voor kinde ren uit Oude Niedorp. Bovendien is er dan nog het advies van den Inspecteur. Op den toestand, zooals de heer De Groot dien afschildert, heeft spr. niets af te dingen., maar wij zouden in de bres springen voor de gemeentefinantiën van een andere gemeente. Het schoolbestuur vraagt bovendien 2 lokalen en het verwondert spr., dat ze niet bescheidener zijn. De heer De Groot zegt, dat dit komt cmdat ze daar moeten heien. De heer Gaijaard dacht, dat bet van de onderwijs wet niet mocht ,een onderwijzer voor 59 leerlingen. De heer Visser zegt, dat dan 2 leerkrachten in één lokaal les zouden kunnen geven. Spr. wijst er op, dat. het voor B. en W. moeilijk is goedgunstig te be schikken, wijl we aanstonds een nieuwe wet krij gen. waarschijnlijk nog dit jaar. De heer De Groot: Ten gunste van ons? De hoer Visser: Een betere regeling wat betaling betreft en een schoolbouw in eenvoudiger richting. Die wet is zoo spoedig mogelijk te wachten. De heer Gaijaard noemt het een beroerde geschie denis. de kinderen worden er de dupe van. Het is een onhoudbare toestand en de inspecteur moest het bij elkaar voegen van klassen niet willen. Spr. vindt 't absurd dat de inspecteur ter plaatse geen onderzoek instelt. De heer Visser wijst er op, dat de gemeente een zelfde geval heeft gehad. Wij .zijn toen op een hooge audiëntie geweest en kregen hetzelfde antwoord: de school biedt ruimte voor zooveel en er zijn zoo veel leerlingen. De heer Gaijaafd zegt dat er bezuinigd wordt maar op een verkeerde manier. De heer Wit geeft het schoolbestuur het idéé aan de hand aan Oude Niedorp te verzoeken een lokaal te plaatsen aan den anderen kant, dus in de ge meente Oude Niedorp. De heer De Groot wil dat voorzitter een» een kijkje neemt, Voor/.iïter meent <iat de heer De (ir-oot den tc«-= stand voldoende heelt toegelicht. De bezwaren van B. en W. zijn niet weg te cijjomi. De lieer Gaijaard zegt dat de gemeente evengoed oi een strop van jaarlijks f3500 aan rente heeft. Overigens is spr. het eens met den heer De Groot dat de toestand verbetering behoeft. De heer De Groot wil zich bij het advies van B. en W. neerleggen, maar vertrouwt, dat wanneer een meer gunstige beschikking komt, ook de Raad goedgunstig op het verzoek zal beschikken. ALKMAAR. Te SCHAGEN Donilerdaos in HSlel Vredelusl. Voorgesteld wordt, de gemeentegebouwen, die in verband met den opzegbaren verzekeringstermijn daarvoor thans in aanmerking komen, te verzekeren bij de Maatschappijen, die een overeenkomst hebben gesloten met het bestuur van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, De premie bedraagt voor deze gemeente 20 ct. en voor de daarin aanwezige goederen 25 ct. per mille per jaar. Goedgevonden.. B. en W. zijn met den dienstman der vuilnisver zameling overeengekomen, dat deze in het vervolg het wekelijksche vuilnisophalen verricht tegen het genot van de contributie der aangeslotenen (10 ct. per week). Verondersteld wordt, dat de Raad deze regeling kan goedkeuren. De veronderstelling van B. en W. blijkt juist te zijn. Gewijzigd en opnieuw vastgesteld worden de na volgende belastingverordeningen: a. waagloonen, verhooging van het recht; b. legesgelden, uitbreiding van de opsomming der stukken, waarvan het recht wordt geheven; c. belasting op touneelveriooningen en openbare vermakelijkheden: inplaats van f2.voor de ge- heele kermis wordt f2.— voor ©Iken kermisdag ge- beven. Eveneens worden vastgesteld de luvowierio^sver- ordeningen voor bovenbedoelde belastingen. Aan de orde komt een voorstel van den heer G. Gaijaard, tot het invoeren van een straatbelasting. De heer Gaijaard licht zijn voorstel uitvoerig toe door er op te wijzen dat door hem in comité-ver gadering is besproken de bevoorrechting van de be woners der kom, boven die van de buitenwijken en dat het hem niet meer dan billijk voorkwam dat de kombewoners daarvoor een zekere vergoeding be taalden. De voorzitter scheen zich toen met dat idéé wel te kunnen vereenigen. De kom heeft de bestra ting, die in orde en zindelijk moet worden gehou den, de straatverlichting die bijna niet in de bui tenwijken bestaat, straks de waterleiding, de omni busdienst. De straatverlichting kost de gemeente een f1300, de bestrating een f3 f400, dan nog de waterleiding met spruitstukken en aan die kosten moeten de buitenmenschen meebetalen. Om deze redenen acht spr. een belasting voor de kom ge wettigd en het heeft spr. aanleiding gegeven een voorstel te doen straatbelasting in te voeren. Wan neer Langereis en Moerbeek aansluiting hadden ge*- kregen aan de gasfabriek, dan zou de kom daar voor hebben meegedragen in de kosten en zou spr. dit voorstel niet hebben gedaan. Nu dit echter nieï gebeurt en alle geneugten voor de kon? zijn, nu wil spr. die belasting invoeren en haar berekenen naar de schatting der gebouwen. Die gebouwen zijn in de kom ook meer waard dan in do buitenwijken en geven een goeden maatstaf. Spr. wil de belasting doen opbrengen door de eigenaren, niet doos de huurders. De heer Visser zegt dat oogenschijnlijk de rede- neering van den heer Gaijaard opgaat, maar de heer Gaijaard heeft zelf al gezegd dat de huizen in de kom meer waard zijn dan die in de buitenwijken. Daardoor zijn de personeele lasten van de eerstge noemde huizen beduidend hooger, evenals ,de koop som en de huurwaarde. Het mag dus waar wezen dat de menschen in de kom de geneugten hebben, zij betalen daarvoor al eenige malen. De heer Gaijaard wijst op de woning van het hoofd der school, den heer Veurman, waarvan do huurwaarde is bepaald op f250, terwijl die aan de Langereis ook op f250 is bepaald. De heer Visser: F.n u zult er bij moeten zeggen dat die schatting ook niet uw goedkeuring had. De heer Gaijaard meent, dat dit een klein verschil in personeele belasting zal geven. De heer Visser: Het scheelt heel wat en ook in koopsom, en daarmee is het dus al gedisconteerd. De heer Gaijaard meent dat de bouwkosten de zelfde zijn. Hier zal men het huis voor 4 5 gulden verhuren, aan de Langereis niet. Om die redenen besloot de Woningbouwvereeniging ook niet in de buitenwijken te bouwen, omdat niemand de dure hui zen zal huren. De heer Visser zegt dat toch niet weg te cijferen is dat de woninghuur in de kom hooger is. De heer Gaijaard: En wie profiteert daarvan, de eigenaar. j De heer Visser: Hij zal het ook duurder hebben I gekocht. Als men 'hier komt wonen, weet men dat er I geneugten aan verbonden zijn, maar dat is dan ook lal vastgelegd in de koopsom. Spr. wijst er verder jop dat de heer Gaijaard dus de straatbelasting wil heffen en doen opbrengen door de eigenaren. Wat is daarvan het gevolg, verhooging van huur, dat kan niet anders. Neem b.v. de Woningbouwvereeni- I ging maar. De menschen wonen dus in een duurder I huis en moeten bovendien nog weer meer huug be talen. Ze betalen dus tweemaal. De heer Gaijaard zegt, dat wanneer iemand van de Langereis gaat rentenieren, hij hier gaat wonen, I omdat hij hior de geneugten heeft, j De heer Visser: Maar hij weet ook dat hij daar voor moet betalen, dat is verdisconteerd in huur of koopsom. De heer De Groot meent dat het de menschen ook makkelijk waard zei zijn. I)e heer Borst meent, dat de arbeiders die in de huizon van de Woningbouwvereeniging wonen reeds een hoogoro huur betalen en als dan door die straatbelasting do huur nog weer wordt verhoogd! Ze mogen mooi wonen, maar de huur is hoog. Do heer Wilken vraagt of deze zaak niet beter bij de begrooting behandeld kan worden. De heer Gaijaard komt hier op neer dat de kom genoegens heeft als straatverlichting, enz., maar wanneer straks de begrooting zal worden behandeld, zou het wel eens kunnen gebeuren dat van een anderen kant gezegd werd, we moeten in die begrooting eens flink het mes zetten en straatverlichting, subsidie omnibus schrappen. De heer Gaijaard: En zeker de straat opbreken. De menschen hier zouden dan hard protesteeren. Spr. wijst er op, dat bij niet tegen al dio verbeterin gen is, maar dat aan dat alles volop meegedragen wordt door de buitenwijken. Spr. gelooft niet, dat men hier in donker wil zitten. De heer Visser: Dan een eigen straatverlichting en wanneer dat is geregeld, dan iedereen van de bui tenwijken die hier 's avonds komt wandelen, om slaan naar de kosten. Dan zullen we de rollen om- keeren De heer Wit meent, dat de menschen uit de bui tenwijken geen tijd hebben hier te komen wandelen. De heer Visser.: Hun zaken dan komen doen in het zweet des aanschijns. Voorzitter meent, dat een hefifng van een straat- belasting ook niet gemakkelijk zal wezen. De heer Wilken zegt, dat het tenminste de vraag is, welk bedrag de heer Gaijaard wil heffen en welk gedeelte hij denkt af te trekken als zijnde ten dien ste van het algemeen. Als de omnibus over Terdiek gaat, zullen ook die bewoners er van profiteeren. en zal daarmee rekening gehouden moeten worden. De heer Borst wil hooren welk bedrag Gaijaard in zijn hoofd heeft en het dan bij de begrooting behan delen. De heer Wilken wijst er nog op, dat onbillijkhe den blijven bestaan. Tegenwoordig zijn er menschen die geen belasting betalen en toch de boel stuk rijden. Het punt wordt uitgesteld tot behandeling der be grooting. Vastgesteld wordt een verordening op de keuring van veö en vleecch. Eveneens wordt vastgesteld een verordening op de heffing van keurloon-en mat invorderiugsverorde ning.

Schager Courant | 1922 | | pagina 1