fe ïde bedreigde tuinbouwstreken. Binnenïandsch Nieuws. B. ,en W. stollen voor, als nood slachtplaats aan te wijzen het perceel van R. v. Zoonon. Als de inrich ting van Bruin veranderd wordt, zoodat het aan de wet voldoet, zal ook die slagerij voor noodslach- ting aangewezen kunnen worden. Voorloopig kun nen we volstaan met een noodslachtplaats en willen daarvoor aanwijzen de slagerij van Van Zoonen. Goedgevonden. Van de gemeente Barsingerhorn is eeii circulaire ingekomen over de huisslachtingen. In het schrijven wordt er op gewezen dat onze gemeente geen ont heffing zal kunnen krijgen en dat de huisslachtingen dus zullen vallen onder den keuringsdienst. Dö pensioensgrondslagen van de ambtenaren, die met ingang van 1 Juli 1922 vallen onder de nieuwe Pensioenwet, worden vastgesteld. De rekening en balans over 1921 van de Gasfabriek wordt vastgesteld. Het verlies bedraagt f4790.72, groptendeels ontstaan door den gashouderbouw. Evenzoo de gemeenterekening over 1921. De heer Gaijaard brengt rapport uit. Alles is in de beste orde bevonden en dank wordt gebracht aan den gemeente-ontvanger. Het nadeelig saldo was f 4700.60^ Voorzitter dankt de commissie. Begrooting voor do Langereizerschool voor het d cnstjaar 1923, is ingediend door het gemeentebe stuur van Hoogwoud. Voorgesteld wordt deze goed te keuren De geraamde ontvangsten zijn f 5920.de uitgaven f 6820.het verschil f 900.waarvan (le helft voor rekening dezer gemeente komt. Goedgevonden. Tenslotte wordt aangeboden de gemeentebegroo- ting, dienstjaar 1923. Ze sluit in ontvangst en uitgaaf op f 104057.86>6, onvoorzien f909.16M. Tot leden van de commissie die deze begrooting zal nazien, worden benoemd de leden van don Raad, behalve B. on W. De agenda is thans afgehandeld en komt de heer Meijer, directeur der gasfabriek, ter vergadering. Voorzitter licht den heer Meijer in dat. de heer Gaijaard inlichtingen wil hebben over do «iet-uP- breiding van hot buizennet der gasfabriek. ï)o heer Gaijaard had den indruk gekregen dat er voor Lan- gereis en Moerbeek veel kans bestond dezen herfst of winter gas te hebben. Later was het rapport in gekomen en raadden B. en W. uitbreiding af. De heer Gaijaard wilde nu inlichtingen hebben over het rapport. De heer Meijer zegt in zijn rapport medegedeeld te hebben dat de kosten van de uitbreiding zouden zijn f40.000, een heel bedrag, doch dat de exploita- toekosten door deze uitbreiding niet werden ver hoogd, zoodat momenteel de uitbreiding kou plaa;s vinden. Wanneer evenwel dc gasprijs lager wcrdt is het wat anders, dan zou de rentabiliteit moeilij ker worden omdat niettegenstaande esn lagere ont vangst, rente en aflossing dezelfde *o"den blijven. De heer Wit maeut dat de heer JLeijer die ge dachte toch direct ai had -tarnen hebben. De heer Meijor had verwacht dai d« Moerbeek een meerdere zekerheid pon hebben gegeven wat betreft aansluiting. De heer Wit zegt, den indruk te bobben gekregen dat do heor Meijer na don rondgang zeer optimis tisch was, later was hij zeer pessimistisch. De heer Meijer: Pessimistisch, ik meen dat de exploitatie op den thans bostaanden gasprijs moge lijk is, wordt die gasprijs lager, dan zal zo niet ge heel voldoende zijn. Spr. hoeft dat- ook in zijn rap port doen uitkomen. Voordeel zou de uitbreidiig nooit aan het bedrijf opleveren. De heer Gaijaard deelt uitvoerig mede waarom hem het rapport niet is meegevallen (zie den aan vang van het verslag) en had verwacht dat de no-v- dige becijfering in het rapport zou voorkomen. Spr. zegt dat 's Zondagsmorgens de heer Meijer nog op timist was, 's Maandagsavonds na een vergadering van B. en W. te hebben bijgewoond, pessimist. Spr. wil daarover graag inlichtingen en wijst er nog op, dat vroeger altijd is gezegd dat met 50 «ansluitin gen te Langereis en 30 te Moerbeek de uitbreiding mogelijk was. Die aansluitingen nu zijn er. Spr. wil opheldering, houdt niet van gekonkelefoes, maar houdt van helderheid. Voorzitter weet zich niet meer te herinneren welke besprekingen met den heer Meijer hebben plaats gehad. Volgens de opvatting van den heer Gaijaard zou door de bespreking met B. en W. de heer Meijer zijn gedraaid. Do heer Meijer zegt toen hij bij B. en W. kwam, den indruk gekregen te hebben dat die niet opti mistisch gestemd waren ten aanzien van de uit breiding. Dat er geen becijfering in het rapport voorkwam, komt, omdat het hier betrof een heel klein rekensommetje. De kosten waren f40.000, te gen zooveel rente en in zooveel jaren af té lossen. Ik heb in het rapport gewezen op het verschil dat zou ontstaan als de gasprijs veranderdo en verder is het niet aan mij te beslissen over al- of niet-uit- breiding. Ik dacht dat het rapport juist aanleiding zou geven tot besprekingen daarover. De heer Gaijaard dacht dat de gemeonte juist door de overeonkomst met Winkel wat betreft, de halve cent die de uitbreiding den gasprijs omhoog mocht brengen, gedekt zou zijn, ja dat er zelfs wat zou overschioten. De heer Visser zegt dat het geheele betoog één onaangenaam ding inhoudt on wel dat de hoer Gaijaard van moening is dat B. en W. de gasle vering aan de buitenwijken uiet willen. Dat ls ech ter beslist onwaar. De heer Gaijaard zegt, dien indruk toch te heb ben gekregen. 4 De heer Wil ken zegt zich te herinneren dat de hoer Meijer niet uit zich zeil' het onderzoek heeft ingesteld, maar dat B. on W. hem dit hebben opge dragen, omdat zij die belofte nog hadden te ver vullen. Do mogelijkheid bestaat dat de beer Meijer eerst optimistisch gestemd was, dat is spr. niet be- kond. Alleen weet spr. dat toen B. en W. den heer Meijer vroegen of do zaak betrouwbaar was en met gerustheid kon adviseeren tot uitbreiding, toen haalde de heer Meijer zijn schouders op. De heer Meijer: Een voordeelige zaak wordt het nooit. De heer Wilken wijst er op dat het vanzelf spreekt dat B. on W. zich afvroegen is het werkelijk ver antwoord een bedrag van f 40.000 uit te geven op een duur zaakje als we in de gasfabriek hebben. De heer Gaijaard meent dat over een nieuwen gas houder van f60.000 de Raad zeer licht is heenge stapt, hoewel we het met een herstelden bestaan- den gashouder konden redden. We hadden gas- ruimto genoeg, doch toen is ook reeds rekening ge houden met de uitbreiding. Ook door dien gashouder- bouw is do gasprijs verhoogd. Als door do uitbreiding gasprijsverhooging noodig is, zijn daarbij wel niet zooveel menschen gebaat, maar toch nog 80 die thans tobben zonder gas en dit hadden B. en W. wat meer voor oogen moeten houden. Spreker had gaarne gezien dat B. en W. een royaler standpunt hadden ingenomen. De heor Wilken merkt op dat het bedrijf bet zonder den nieuwen gashouder niet had kunnen redden. Die was noodig voor de stabiliteit van bet bedrijf en het zwaarste motief was dat we noodig hadden een reserve-gashouder. Stopzetten van het bedrijf zou groote schade hebben teweeggebracht, doordat de menschen van het bedrijf zouden zijn afgegaan. Een ander motief dat aan den gashouderbouw was verbondon, was de mogelijkheid tot uitbreiding. Dat B. en W. pessimistisch gestemd zouden zijn, ik heb persoonlijk steeds behartigd de belangen van de gasfabriek en ben steeds meegegaan met Je mee ning dat er zooveel mogelijk moet worden gepro duceerd maar aan den anderen kant meeten we letten op de kosten. We zien het met de waterlei ding, als het geld moet kosten bedenken de men schen zich nog eens voor ze aansluiten en de af standen in de buitenwijken zijn groot, dus aan sluiting wordt duur. De iieer Visser wijst er op, dat de heer Gaijaard uitgaat van een verkeerde berekening. De heer Gaijaard berekent steeds den gasprijs op 15 ct., steen kool 4 cent, winst alzoo 11 cent. Een dergelijke bere kening evenwel is nooit de bedoeling van het con tract geweest. Als de uitbreiding plaats heeft zal men tot een geheel andere rekening moeten komen, dan komt rente en aflossing, en arbeidsloon er bij, de ex ploitatierekening wordt geheel anders. De heer Gaijaard ontkent dit. Personeel komt er niet bij, de fabriek kan genoeg gas fabriceeren op de bestaande exploitatierekening. De heer Visser blijft dat geen zuivere rekening noemen. Voor spr. geldt de vraag of we voor 20 jaren mogen rekenen op een gasprijs van 15 cent. De heer Gaijaard had gedacht dat de Raad zou hebben gevoeld dat de 80 gezinnen geholpen moesten worden. De heer Wilken zegt, dat we moeten zorgen, dat het bedrijf rendabel is maar ook dat het kan con cuireeren tegen de petroleum. De uitslag van dit jaar is nog niet bekend. Als Moerbeek en Langereis worden aangesloten en we zouden den gasprijs maar telkens moeten verhoogen, daarover zouden de men schen ook niet tevreden zijn. Spr. zal graag Moerbeek en Langereis aan gas willen helpen, maar de renta biliteit zal verzekerd moeten zijn. De beer Gaijaard: Dan krijgen Moerbeek en Lan gereis nooit gas. Spr. meent den heer Visser nog te moeten opmerken, dat. zijn berekening over den; gas prijs niet opgaat, door to wijzen op dc verwarmings geschiedenis voor 7 cent. Dat zal bij verdere uitbrei ding geen rentabiliteit geven. Do heer Visser meent, dat daarvoor dan ieder oogenblik een andere regeling getroffen kan worden. Na eenige bespreking wijst de heer Wilken er ten slotte op, dat B. en W. dus een beetje angstig zijn, de Raad heeft hun meen ing gehoord, maar er zitten nu behalve B. en W. nog 4 raadsleden. Laten die dan een voorstel doen tot uitbreiding als zij een ander oor deel hebben. Dan moet het maar bij stemming wor den uitgemaakt. De heer Gaijaard meent, dat de Raad van Winkel in geval onze Raad het met 4 tegen 3 aanneemt, ster ker staat om de uitbreiding niet goed te keuren. De heer Wilken zegt, dat als de cijfers juist zijrt en de kosten overschrijden de halve cent niet, de ge meente Winkel de uitbreiding moet accepteeren, De heer Gaijaard dcet dan tenslotte het voorstel tot uitbreiding. Het wordt met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Visser, Wilken en Voorzitter. De heer De Groot zou graag zien, dat, ook zijn wijk werd aangesloten, als het rendabel bleek te zijn. Voorzitter: Het laatste weegt zwaar. De heer De Groot brengt 8. en W, dank voor de verbetering bij een brug. Sluiting. Door een viertal Statenleden van Noordholland is het volgende schrijven gezonden aan Gedeputeer de Staten onzer Provincie: 27 September 1922. Als leden der Provinciale Staten, zitting hebbende voor ue kieskringen Helder, Hoorn en Zaandam, in welke kieskringen groote tuinbouwcentra zijn ge legen, voelen wij ons gedrongen de aandacht' van Uw College te vragen ten behoeve van die tuinbou- wers, wier belangen tegenwoordig door de zeer ab normaal lage prijzen der tuinbouwproducten in hoogst ernstige mate worden bedreigd. Het zal U bekend zijn, dat de tuinbouwers vormen een belangrijk deel van de bevolking onzer Provin cie, die over het algemeen geldelijk weinig draag kracht hebben en zich slechts door harden arbeid en noeste vlijt, in menig geval met hulp van vrouw en kinderen, weten staande te houden en dat velen door een catastrophe als thans het tuinbouwbedrijf doormaakt dreigen ten onder te gaan. Die catastro phe is voornamelijk hot gevolg van den economischen crisis, welke thans Duitschland teistert en de waar dedaling van de mark, waardoor Duitschland tot dusver de voornaamste afnemer der Noordholland- sche groonten - niet meer die prijzen kan betalen, welke de tulnbouwproductie loonend maken. Het is ook bekend, dat lund- en tuinbouw in de oorlogsjaren in tegenstelling mot zoovele andere be drijven niet den steun der overlfoid hebben behoefd, integendeel in verschillende opzichten het algemeen belang in hooge mate hebben gediend. Waar de zaken zoo staan, is het alleszins verklaar baar, dat onze in hun bestaan ernstig bedreigde tuinbouwers, die eerder steeds zichzelf hebhen ge holpen, thans hun verzoeken om hulp gaan richten tot de overheid. Zij hebben naar ons oordeel aanspraak op de hulp eerder verleend aan zoovele groopen der bevolking, die in crisistijd in nood verkeordon. Trouwens is hiermede niet uitsluitend gemoeid hun eigen belang, maar geldt het ln deze tevens een groot algemeen Rijks- en Provinciaal belang. Ilot, is het algemeen Provinciaal belang, dat med© in dezen nood van oen groot deel der bdvulkin# on zer ProviüclG ligt besloten, hetwelk (ïïiö noopt Uw tuggchenküZTist ln to roepen. Art. 93 van do Provinrialo wet erkent uitdrukkelijk dc bevoegdheid van de Staten de belangen der Pro vincie en van huar ingezetenen voor to staan bij de Koningin en bij de Staten-Generaal. Het komt oiih voor, dat Uw College zou kunnen overwegen aan de Staten voor te stellen van dit haar petitierecht in het belang van een groot deel der bevolking van onze Provincie gebruik te maken, maar nog beter schijnt het ons, dat het spoedshalve zelf zich onmid dellijk tot de landsregeering wende. De maatregelen, welke wij allereerst op het oog hebben, bestaan in bevordering van lagere vracht tarieven voor goederenvervoer per spoor, het treffen van een credietregeling voor tuinbouwers en afschaf fing van de h6ffing van registratierecht aan de groentonveilingen. De kosten van vervoer naar Duitschland overtrof fen in het tegenwoordig seizoen menigmaal de prij zen, die ter plaatse van vorbrüik. voor het product konden worden betaald, of bleven zoo weinig daar beneden, dat het product geheel of bijna onverkoop baar word. Een kort geleden toegestane verlaging- van vrachtkosten is onvoldoende en de door belang hebbenden geuite wcnsch van tijdelijke verlaging met ongeveor 75 achten wij billijk en noodig. De stelling valt over het algemeen niet tegen te spre ken, dat door handhaving van vrachtprijzen, welke niet kunnen worden betaald, de vervoerder de op brengst dor vrachten in die mate ziet verminderen, dat ook diens eigen belang zeer aanmerkelijke ver laging noodzakelijk maakt. Credietregelingen zijn in de afgeloopen jaren ge troffen voor vele bedrijven, ter voorkoming, dat die bedrijven zouden: ten onder gaan. Het hierbij betrok ken algemeen belang vordert thans evenzeer een credietregeling ten behoeve van de tuinders. Meer nog dan anders moet voorts naar ons oor- dool in deze tijden worden gevoeld de onbillijkheid eener op den land- en tuinbouw gelegde belasting, bestaande in de heffing van registratierecht op veilingen ook van land- en tuinbouw. De nood der schatkist mag naar ons oordeel niet langer wor den aangevoerd als het ook door de regeering erken de uitsluitende motief voor handhaving van deze heffing, waarvoor geen enkele rechtsgrond kan wor den aanwezig geacht. Meenen wij van Uw College met klem te mogen vragen om bij de Regeering ernstig aan te dringen op het treffen van deze en van wellicht andere maatregelen, welke den bedreigden tuinbouwers te hulp komen, anderzijds zijn wij van oordeel, dat ook rechtstreeks vanwege de Provincie maatregelen kunnen en dienen te worden genomen. De Staten hebben, door de beschikbaarstelling van een crediet van f 25000.voor het ontwerpen van nlannen inzake betere scheepvaartverbindingen in Noordhollonds Noorderkwartier, erkend het daarbij betrokken algemeen provinciaal belang. Uitvoering van die plannen zal den bloei van land- en tuin bouw in dit. deel der provincie door betere verbin dingen en lagere kosten van vervoer, ook naar ons inzicht, in zeer groote mate kunnen bevorderen. Het komt ons voor. dat volledige uitwerking en defi- n'tieve vaststelling van deze plannen thans met den meesten spoed dienen te worden bevorderd, opdat binnen den kortst mogelijken tijd alvast met uit voering van bepaalde onderdeelen een aanvang kunnen worden gemaakt. Meer dan ooit blijkt thans hoezeer de lagere kosten van vervoer te water voor den land- en tuinbouw een levensbelang kunnen zijn. In dit. verband willen wij ook wijzen op de toe nemende werkloosheid welke van de to'estanden in het tuinbouwbedrijf het gevolg zal zijn. Tot bestrij ding van werkloosheid in onze provincie in het tuindersbedrijf èn in andere bedrijven, van welke bestrijding het provinciaal belang door de Staten op uw voorstel is erkend, zal spoedige en geleide- lijke uitvoering van de kanaalplannen mede kun nen bijdragen. De uitstekende toestand, waarin de provinciale financiën verkeeren, zon zelfs mogelijk maken uit de gewone inkomsten de kosten van deze buitengewone werken voor een groot deel 'e bestrijden, zoodat zon der vergrooting van den schuldenlast der provincie een groot deel van de plannen tot uitvoering zou kunnen komen. Wij laten thans nog in het midden welke financiëele politiek in deze het meest ge- wensebt zou zijn, maar wij meenen toch niet te mogen nalaten er op te wijzen, dat de provincie o\er de jaren 1920, 1921 en 1922 zooals de heer Kooiman reeds bij zijn in de winterzitting van 1920 verdedigd voorstel tot belastingverlaging heeft uit eengezet millioenen guldens meer aan belasting heeft geheven dan voor den gewonen dienst benoo- digd zouden zijn. Het getal dezer millioenen is ons nog niet bij benadering bekend, maar zeker zijn het er zeer vele. Naast belastingverlaging dient nu zeker overwogen te worden om een- deel van deze millioenen, die nu eenmaal door den belastingbe taler onnoodig te veel zijn opgebracht, hem weder ten goede te doen komen door uitvoering van wer ken. waarbij ten nauwste is betrokken het algemeen provinciaal belang, immers door te voorkomen dat veler welvaart in groote gedeelten onzer provincie zoo grondig worde vernietigd, dat van wederoprich ting nimmer sprake zal kunnen zijn. Wij meenen dus bij uw College er met klem op te mogen aandringen te willen bewerken, dat bij wijze van noodmaatregel ten spoedigste met geleidelijke uitvoering der kanaalplannen een aanvang worde gemaakt. Er zijn twee andere zaken, waarop wij bij deze Gelegenheid tevens uw aandacht meenen te mogen vestigen. Vooral in deze tijden wordt als een zeer drukken de last gevoeld de heffing van omslag door het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwar tier. Die heffing is daarom zoo drukkend omdat de provincie ten laste van het Hoogheemraadschap heeft gebracht rente en aflossing op 12 millioen gulden verminderd met de helft der rijksbijdrage wegens herstellingskosten en verzwaring van de zeedijken na den watersnood. Uw College heeft des tijds betoogd, dat de eigenaars van gronden en ge bouwen in het gebied van het Hoogheemraadschap hun uiterste krachten" zouden hebben in tc span nen om die kosten voor een zoo groot mogelijk deel op te brengen. Naar ons oordeel had de provincie wesena het algemeen provinciaal belang, dat met behoud van een belangrijk deel der provincie was remoeid. niet een zoo groot bedrag ten laste van die streken zelf mogen brengen. Wij zullen daarop nu niet dieper ingaan, doch be houden i8 voor daarop nader terug te komen, om dat wij meenen. dat de regeling van de financiëele. verhouding tussehen de Provincie en het Hoog heemraadschap binnenkort opnieuw onder het oog dient te worden gezien. Thans willen wij er al leen op wijzen, dat een groot deel van de omslag- plichtigen zelfs „met inspanning van hun uiterste krachten" niet ln staat zullen zijn de bedoelde be lasting op te brengen. Geheel afgescheiden zelfs van le vraag of blijvend een andere regeling moet wor- len getroffen, meenen wij dat de provincie ten be hoeve van hen. die veel meer dan „hun uiterste krachten" zouden moeten inspannen om deze be lasting on te brengen, het Hoogheemraadschap tij delijk door de provincie van de uitkeering wegens watermcorikosten dient te worden ontheven. Het andere punt, dat wij op het oog hadden, be treft de kosten van wegenonderhoud, die op de las- en van gemeenten en waterschappen in do laatste mar jaren een zeer onaangenamen invloed hebben verkregen. Die kosten worden tot nog toe in onze provincie voor het grootste deel plaatselijk gedra- en door gemeenten en waterschappen. Zij worden echter thans vooral veroorzaakt door het zich steeds meer ontwikkeld doorgaand verkeer, vooral het ver keer met zware vrachten. De wegen dienen niet meer als vroeger in de eerste plaats voor den aanvoer van landbouvvbenoodigdhede» en den afvoer van andbouwproducten, zoodat het dus ook niet moer luist is te achten, dat door eigenaars van aaagele- ren gronden en gebouwen do zware onderhouds kosten nagenoeg uitsluitend worden gedragen. Er treedt hier op don voorgrond een algemeen provin ciaal on ook een algemeen rijksbelang. Provincie en Rijk behooren uit dit oogpunt bezien een aanmerke lijk deel dezer kosten over te nemen. Wij meenen te moaen vragen ook hieraan uw bijzondere aan dacht wel te willen wijden. De leden der Provinciale Staten, Alkmaar:A. AUKE'STimmers. Purmerend: D. KOOIMAN. Heerhugowaard: JAC. MET Schagen: P. TRAPMAN. LUTJEWINKEL. De korfbalvereniging U.D.I. zal a.s. Zondag haar eersten t,huis-wedstrijd spelen en wel tegen A.S.S. II van Alkmaar. WIERINGERWAARD. De heer A. de Graaf aan de Driemolens heeft zijn huis. thans nog door hem bewoond, uit de hand verkocht aan den heer C. Rezelman Jz. alhier. TYPHUS TE VOLENDAM. Uit Volendam, 27 Sept. Deze week zijn alhier 3 gevallen van febris typhoidea geconstateerd. DE PENSIOENPREMIE VAN DE RIJKSAMBTE NAREN. Naar de N. Haagsche Ct. verneemt, ligt het in het voornemen van de regeering reeds met 1 November a.s. gebruik te maken van de in de pensioenwet ge geven bevoegdheid tot korting van 5V* pet. der wed den tot een maximum van f 3000 voor het weduwen- en weezenpensicen en van 3 pet. der volle wedden voor het eigen pensioen. OUDKARSPEL. In de kolfbaan van den heer C. Vis alhier is een driedaagsche kolfwedstrijd gehouden, waaraan door 40 kolvers werd deelgenomen. De uitslag van de wedstrijden, welke in 5 partijen werden gespeeld, was als volgt: le Klasse, 15 kolvers: le prijs A. Eecen, alhier, met 243 punten; 2e prijs S. Evers alhier met 240 punten; 3e prijs W. Kostelijk alhier, met 240 punten. Serie- Ie prijs P. Kostelijk te Heerhugowaard, met 55 punten 2e Klasse, 25 kolvers: le prijs A. Rus, te Heerhu gowaard met 204 punten; 2e prijs P. Quant te War- menhuizen, met 201 punten; 3o prijs K. Quant te YVarmenhuizen, met 199 punten. Serieprijs K. Leeg water alhier, met 50 punten. De pnjzen bestonden uit kunstvoorwerpen. De extra-prijs, een zilveren medaille, beschikbaar ge steld door den heer Vis voor hot hoogst aantal pun ten, viel ten deel aan den heer A. Eecen. Over den toestand van de baan, welke juist, op nieuw gerestaureerd was, waren de kolvers uitste kend tevreden. DE MILITAIRE MANOEUVRES IN ZUID-LIM BURG. Naar de Res. bode verneemt, heeft de minister van oorlog een officier van den Gen. Staf opdracht ge geven, een onderzoek in to stellen naar de beide voorvallen welke bij de manoeuvres in Zuid-Limburg hebben plaats gehad, nl. het ongeluk op den Cauw- berg en het schieten met scherpe patronen MERKWAARDIGE REKENKUNST. De Telegraaf meldt Reeds is in ons blad de aandacht gevestigd op de merkwaardige wijze, waarop Minister oe Geer in dc MiRioemen-nota aan het cijferen is geslagen. Maar toci/ gelooven wij, dal in de pers op één aller- zonderlingst Vaaltje van rekenkunst nog nio1 voldoen de is gewezen. Het is het volgende. De minister zet uiteen, dat, na alle aangebrachte be zuinigingen en na toepassing van het bekende rant- soenjeerings-systeem, het geraamde gekort op de be grooting van 1923 bedraagt 42Va millioen gulden, „Waar van" zoo schrijft hij „37i/a millioen bij doorzetting van de beoogde en ten deele reeds in werkilng gébrachte maatregelen zal verdwijnen." Blijft dus als tekort over 42Va verminderd met 377a ia 5'millioen gulden. Maar bij die 37Vs millioen, die de minister van het tekort aftrekt, zijn er 29, die het Departement van Onderwijs betreffen, en„die eerst in volgende be- frootingen (zullen) kunnen worden tot uitdrukking ge- ra chi" Die 29 millioen onderwijs- bezuiniging ÏS cru# een zaak van de toekomst en toch trekt de minister deze 29 millioen af van het geraamde tekort over 1923. Dit staaltje van rekenkunst is zoo zonderling, zdi ongelooflijk zelfs, dat wij ons haast afvragen: heeft de minister zijn eigen betoog wel goed gelezen? Vanwaar deze vergissing? Want dat wie hier met een cardinnle ?Êout te maken hebben, is buiten kijf. Van het eindcijfer over 1923 een aanzienlijk bedrag aftrekken, dat volgens 's ministers eigen verklaring eerst op volgende begroo tingen kan worden bezuinigd, is goochel-politiek. Ofbedoelt de minister dit niet? Dan moet ons de opmerking van het hart, dat de redactie van de Nota op dit belangrijke punt al heel slordig is. Er staat letter lijk, dat het tekort over 1923 bedraagt 42Vs millioen^ „waarvan" 37Va millioen zal verdwijnen. Maar dftt verdwijnen, is toekomstmuziek. Zoodat de Nota of rekenkundig oi taalkundig op dit hoofdpunt bij zonder slordig is gesteld. BOUWMEESTER VILLA-BEWONER! Trekking van de Rotterdamsche. Gisteravond in Belle- vuo. Veel gokkend publiek, te veel om allen in de beide zalen te bergen. Op het 'podium Louis Bouwmeester met do onaf scheidelijke raaf, in de zaal de kleine Wiesje en andere nakomelingen van dein -grooten Louis. 't Is dan ook een gewichtigen dag voor „ShylOck", die immers dezen avond eigenaar van een villa zal worden, hoe ook het rad van avontuur moge draaien. De directie van de Rotterdamsche Handels- en Land bouw bank hoeft toegezegd, dat Bouwmeester het land- huls „Theresia" zal krijsen, als dat zal vallen óp een niet verkochte obligatie. Het landhuis staat to Apeldoorn en Louis zal1 als hij het zal aanvaarden bovendien een lijfrente van f 200 per week ontvangen, wel te verstaal zoolang dc bank obligatie-lecningctn uitgeeft. Mocnt het anders loopen, mocht „Theresia" vader op een verkocht nummer, dan zou de bank aan Bouw meester een to bouwen landhuis aanbieden aan d< Bergsdie Plas, met de lijfrente van f 200 per week De machine draait, het liot beslist. Maar het is nar niet uit te maken of het nummer is verköcüt. Dru> intercommunaal getelefoneer, dat ©en paar urein duurl Intusschen gaat de trekking door. Bouwmeester wacht en met hem wachten volei önderen in spanning- Eindelijk de beslissing. „Theresia" is Bouwmeester ontgaan. - Maar meegedeeld wordt, dat hU de au der© villa zal krijgen die to Hillegersberg. Neei toch niet Louis hoeft liever oen villa in Apeldooril Ook dat blijkt te kunnen. In do omstreken van hot groot dorp op do Voluwe zal Bouwmeester zijn lendliuisj krijgen, Villa „Maria". blij moet daar gaan wonen, dat is do voorwaard aan do schenking verbonden, ook aan de uitkeerin van de lijfrente, welke komt boven een© van f 40, di de groote acteur al eerder door de Bank was gegeven. Bouwmeester zal dus villa-bewoner worden. Hij zal zijo laatste levensjaren, dot er nog wel heel vele kunnen rijn niet in de hoofdstad slijten. Louis komt naar <yorcn. Donderend applaus. Hi buigt, zooals hij reeds meer dan duizend malen heef gebogen in het onderkleed van Shylodk. Hij is wee gohocl de acteur, wonderlijk in het „stille spel". Dan spreekt hij. Het spijt, hem den heer Broek huys thans niet. persoonlijk te kunnen danken tv sar hij hoopt het later te zullen doen. Weer gejuichI „Dank voor deze hulde", zegt Louis, „dank voo! dit, koninklijk geschenk. Ik hoop hot waardig to blij ven en nog lang cèmedie te spelen". Ren spontaan geroep: „Leve Bouwmeester" er dan gaat. de trekking voort. In do volle zaal bltjfi Louis het middelpunt. FTN NIEUWE TRUC. Net gekleed heer vraagt bij een rijwiolhandolaai te Roermond een fiets te huur, praat voel over dc stad. en waar hij heen zal rijden. Hij ontvangt zijn karretje, tarpt een straatje om, maar brengt dit naar oen tweeden rijwiel reparateur voor nieuwe handvatten, ketting, binnenband, enz. doch hij heeft veol haast, en vraagt om even oen andoren twoo- wieler te leenen. De baas niet beter wetende, geeft een mooi rijwiel in huur-ruil. Do beleefde en ge haaste meneer komt echter niet terug. Hij bezit nu een degelijke fiets. BARSINGERHORN. De heer P. Smit Cz. alhier is geslaagd bij het examen voor 3e stuurman. ZUIDSCHARWOUDE. De plaatselijke vereeniging „Nut en Genoegen" iftl dit, jaar haar 50-jarig bestaan feestelijk herden ken. SCHAGEN, 28 September. 10 stieren f 100 a 350, 118 geldekoeien, mag. f 150 a 400, 97 idem, vette f 275 a 560, 15 kalfkoeien f 300 a 500. 32 pinken f 100 a 225. 12 nuchtere kalveren f 16 a 32. 402 schapen,-vette f38 a 52, 351 lammeren f 16 a 30 a 40. 5 bokken en geiten f 3 a f 10. 35 varkens, ma., 34 a f 48, 80 Idem, vette, per Kg. f 0.92 a f 1.06.' 94 bijgen f 18 a t 33. 11 konijnen 0.50 a f 2.50. 501 kippen f0.90 a f 1.90. 30 eenden f 1 a f 2.25. 114 Kg. boter f 2.50 a f 2.70. 7615 st. kipeieren f 10 a I 11. 938 eendeieren f 7 NOORDERMARKTBON&, NoonJ-Sdhnrwoudo. 27 Sept. 1922. Schotscho muizen f 2.70 a f 2.80. Duken f 2. Schoolmeesters 1.90 a f 2.30. Bravo's f 2. Kleine f 1.30. SperCieboonen f 7.60 a f 8.90. Grove uien f 1.50 a f 2.80. Drielingen f 3.20 a f 3.80. Nep f 2.90 a f 5.50. Peen f 1.10 a f 1.20. Roodo kool f 0.00 a f 1.70. Gele kool f 0.70 a 'f 1.80. Witte kooi f 1.80 a f 1.90, .alles per 100 Kg. Bloemkool, le soort f 2.20 8 f 7.40. 2e soort f 0.50 per 100 stuks. Aanvoer 26 Sept.22841 Kg. aardappelen, 180 Kg. spercieboonen, 30526 Kg. uien en |n©p, 37540 Kg. roodo kool1, .35800 Kg. witte Kool, 30000 Kg. gel© kool, 6089 stuks bloemkool, 8865' Kg. peen, 800 Kg. rammanas, 325 Kg. rapen. LANGEDIJKER GROENTENVEILING, Br. op L. 27 Sept. 1922. Blbcmkool, lo soort, lé cerf f 3.40 a f 8.60. Bloemkool le soort, Langedijkers, 1.40 a f 3.70,

Schager Courant | 1922 | | pagina 2