Raad Harenkarspel Zaterdag 30 September 1922. 65ste Jaargang. Ho. 7104. Vergadering van den Raad op Donderdag 28 Sep tember 1922. Aanwezig allen. Voorzitter de heer J. Burger, secretaris de heer Jb. Dam. Na opening volgt vaststelling der notulen. Van het Adviesbureau is bericht ingekomen, dat een gedeelte electrisch net te Waarland, dat eerst bovengrondsch was geprojecteerd, ondergrondsch zal worden gelegd., om niet in aanraking te komen met de telefoon. De aanleg wordt daardoor nog f 40 goedkooper. Door den heer P. de Vries werd bericht, dat hij zijn benoeming tot doodgraver accepteert. Het ingekomen Rapport over de Kanalisatie van Westfriesland is voor de leden ter inzage Bij de op 22 September gehouden kasopname was overeenkomstig de boeken in kas f2369. Door de verloskundige wordt vergoeding voor het rijwiel gevraagd. Het verzoek wordt in handen ge steld van B. en W. Door de Vakteekenschool te Schagen wordt ver zocht, de subsidie te verhoogen tot f 10. per leerling. Tot nu bedroeg de door deze gemeente verleende subsidie f20. Aan den laatsten cursus namen 5 leerlingen uit deze gemeente aan den cursus deel, waarvan 1 kosteloos. B. en W. stellen voor, aan het verzoek te voldoen en wijzen op het nut van den cursus. De heer De Vries is van oordeel, dat het aantal leerlingen uit deze gemeente wel aanduidt, dat de cursus in een behoefte voorziet en hij vindt de ge vraagde subsidie niet hoog. Algemeen goedgevonden. Goedgunstig wordt beschikt op een verzoek van de tuinbouwverecniging „Waarland en Omstreken", om een verwarmd en verlicht lokaal voor een te houden tuinbouwcursus. In verband met het vermoedelijk nadeelig saldo over 1922, ad f 1000, vraagt het Burgerlijk Armbe stuur verhooging van subsidie. Voorzitter zegt, dat over 1922 een subsidie is ver leend van f 4800 en de rekening zal sluiten met een nadeelig saldo van f 1000. Voor 1923 was door het B. A. aangevraagd f 5500 subsidie, doch deze aanvra ge wordt teruggebracht op f3500, wanneer het B. A. nu. een verhooging krijgt ad f2000. Het kwam B. en W. nl. beter voor in verband met den finantieelen toestand, dat over 1922 een verhoogde subsidie werd verstrekt en over 1923 een iqindere subsidie. De heer Francis is van oordeel, dat wanneer het B. A. over 1922 de f2000 krijgt, het daarmee uit den brand is, maar wanneer dan over 1923 de subsidie weer met dat bedrag verlaagd wordt, het weer in hetzelfde schuitje terecht zal komen. Voorzitter is het er mee eens, dat het B. A. door deze regeling er niet finantiëel boven op is, maar het is mogelijk dat de omstandigheden wat veran deren. Als in 1923 blijkt, dat het Armbestuur er slecht voorstaat, dan kan de Raad altijd nog verhoo ging geven. De heer De Vries vindt het een beetje eigenaardig dat B. en W. f2000 willen geven, terwijl f 1000 wordt gevraagd. Spr. meent, dat het B. A. de finantiëele zaak een beetje al te bekrompen opzet. Voorz. concludeert, dat de leden zich op 'n ruim standpunt plaatsen en er blijkt uit, dat men vertrou wen s,telt in het beheer door het B. A. De Raad zou verder kunnen afwachten de dagen die zullen ko men. Algemeen wordt goedgevonden over 1922 een ex tra subsidie te verleenen van f2000. B. en W. stellen voor te besluiten tot verhaal op de pensioenbijdragen van de gemeente-ambtenaren voor zoover de wet dit toelaat, ook voor inkoop van vroegere diensten. Voorzitter licht uitvoerig toe, dat bij den ouden toestand de gemeente voor salarissen boven f700 verhaalde 8 pet., zoodat de gemeente 4 pet. bijdroeg en voor salarissen beneden f700 verhaalde 5 pet., dus de gemeente 7 pet. bijdroeg. Thans zijn ir bij de gewijzigde pensioenwet gunstiger pensioenvoorwaai- den en wordt de bijdrage van 12 pet. op 15H pet. gebracht. Het max. door de gemeente te verhalen, wordt gebracht op 8/4 pc. B.enW. nu stellen voor dit max. op de ambtenaren te verhalen, ook waar 't be treft salarissen beneden f 700 en 25 pc. te verhalen op den inkoop van nog in dienst te treden ambtenaren. De heer Francis zegt, dat het mooi zou zijn wan neer de ambtenaren vrij pensioen hadden, maar met het oog op den economischen toestand gelooft spr. dat het aanbeveling verdient het maximum verhaal toe te passen. En waar het voorstel komt uit den boezem der ambtenaren, komt het spr. voor, dat wij het dankbaar moeten aanvaarden. De heer De Vries kan zich niet met het voorstel vereenigen en meent, dat de Raad zich door de te genwoordige bezuinigingsziekte niet moet laten over vleugelen. Hij acht het niet goed, dat menschen met kleine inkomens nu nog moeten bijdragen in het we duwe- en weezenpensioen. De economische toestand mag thans niet best wezen, dat is meer geb. -ud en spr. vindt het niet noodig, die hevige schommelin gen mee te maken met de salarissen der ambtena ren. Er wordt wel hoog opgegeven over de salaris sen, maar we hebben hier ook te doen met lage ambtenaren. De algemeene levensstandaard is niet zoo zakkend. De heer Dekker meent, dat de salarissen toch zoo zijn herzien, dat ze fatsoenlijk genoemd kunnen worden. En nu we thans een andere tijd hebben zal dat aanstonds moeten worden verminderd. Spr. noemt de regeling van B. en W. heel aannemelijk. De heer Bakker kan zich ook met het voorstel ver eenigen .Als de tijd anders wordt, moet de Raad in de gelegenheid zijn de salarissen te veranderen. De heer Francis wijst op de betere pensioenvoor uitzichten en met het oog daarop is een meerder ver haal van }4 pet. niet zoo erg. Voorzitter zegt, dat bij B. en W. de economische toe stand den doorslag heeft gegeven. Spr. is het eens met den heer De Vries, dat de salarissen daarnaar niet direct behoeven te worden gewijzigd, maar ze worden er toch door beinvloed. Dat B. en W. voor stellen de mildere bepaling voor salarissen van f 700 te schrappen, komt doordat de salarissen, die nog beneden f 700 zijn, een deel van het inkomen uitma ken. De1 heer De Vries blijft den economischen toestand geen motief noemen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, te gen stemde de heer De Vries. B. en W. stellen voor ,een wijziging te brengen in een concept-begrooting van 1923. Lag het oor spronkelijk in de bedoeling op de begróoting van 1923 een bedrag van f6000 te plaatsen als vermoede lijk saldo van den dienst 1922, B. en \V. achten het thans administratief beter, om de bijdrage van het Rijk in den schoolbouw, tot 'n bedrag van f 5765.50M op de begrooting 1923 te plaatsen, in plaats van ge noemde f 6000. Als die bijdrage op tijd was ontvan gen, zou de post op den dienst 1921 zijn voorgeko men en plaatsing op den dienst 1923 van dezen post is administratief zuiverder. Goedgevonden. Aan de orde is de gemeente-begrooting. Voorzitter vraagt, of men ook hier algemeene be schouwingen wil houden. De heer Francis zegt, dat straks door den heer De Vries is ge/.egd, dat de economische toestand geen aanleiding behoeft te zijn om mee te doen aan de bezuinigingsbevliegingen. Spr. is echter van inee- ming, dat de toestand van dien aard is, dat we niet alle moeite mogen nalaten tot bezuini- niging. De hoofdelijke omslag is wel heel wat lager, maar de inning is bij het Rijk en de toepassing dei- voorschriften zal wel heel wat minder soepel zijn als wanneer de inning bij de gemeente was. In ver band met de malaise zal het te heffen percentage belangrijk stijgen en spr. komt tot de conclusie, dat we goed zullen doen, zooveel mogelijk te bezuinigen. De heer De Vries zegt, niet de bedoeling te hebben gehad, dat er maar raak wordt gedaan, in tegendeel en zal zeer zeker rekening met den economischen toestand moeten worden gehouden. Maar niet goed keurt spr. het, dat van bovenaf steeds gedreven wordt de bezuiniging in de allereerste plaats te zoe ken in de salarissen van de ambtenaren. De amb tenaren zijn onschuldig aan de misère en spr. acht het bijv. ongemotiveerd, als morgenochtend tot den jongsten klerk ter secretarie moet worden gezegd dat daarom zijn salaris met f 34 is verminderd. Voozitter zegt, dat B. en W. bij den opzet van de begrooting terdege rekening hebben gehouden met den toestand. De uitdrukking van den heer De Vries dat van bovenaf gedreven wordt naar bezuiniging op de salarissen, komt niet te pas, en spr. veronderstelt dat de heer De Vries hier niet het oog had op B. en VV., maar verderop, op de regeering. Bij den post jaarwedde gemeente-ontvanger zegt de heer De Vries, dat dit een lastige geschiedenis is, omdat de salarieering van de gemeente-ontvangers nog in onderzoek is bij de Vereeniging van burge meesters en secretarissen. Keurt nu de Raad den post goed, dan zal er later niet aan zijn te tomen. Toch voelt spr. er weinig voor, den post maar te laten loopen, hij vindt het salaris te hoog. Voorzitter had verwacht, dat het rapport van de Vereeniging van burgemeesters en secretarissen zou zijn verschenen voor behandeling der begrooting. Spr. erkent, dat het nu een lastig geval is. Overigens wijst hij er op, dat het salaris hier f500 beneden den norm is, doordat de functie gecombineerd is met die van secretaris. Spr. heeft het altijd een onbillijkheid gevonden in de regeling van Ged. Staten, dat het salaris f1400 is wanneer de functie afzonderlijk wordt waargeno men en f 900 wanneer het gecombineerd wordt uit geoefend. De werkzaamheden zijn dezelfde en in verband daarmee meent spr., dat het salaris van f 900 hier niet zoo abnormaal hoog is. Toch is de handelwijze van Ged. Staten niet adrem en spr. had gaarne gezien, dat Ged. Staten ook thans de conse quentie hadden durven aanvaarden om de salaris sen te verlagen. De heer De Groot denkt dat er nu wel niet aan den post is te tomen. Alleen kunnen we den ont vanger meer werk opdragen. Voorzitter acht dit laatste een radicaal middel, omdat verlaging van salaris hem niet gewenscht, voorkomt. Buiten hun schuld wordt den gemeente ontvangers een deel van hun werk ontnomen en door verlaging van salaris ontneemt men de men schen een deel van hun brood. Onze gemeente-ont vanger is in dezen al vooruit geloopen en heeft ge zegd, draag mij de administratie van het electrisch bedrijf te Waarland op: B. en W. zullen dit overwe gen. Er is wel eenig bezwaar, omdat de ontvanger te veel buiten) het bedrijf staat. De post blijft gehandhaafd. De heer Francis stelt voor, het presentiegeld voor de raadsleden te brengen van f4 op f3. Daling van den algemeenen loonstandaard, 's middags verga deren waren de redenen van spr.'s voorstel. Ook de overige leden gaan met het voorstel accoord. B. en W. stellen het op prijs, dat de raadsleden op deze wijze willen voorgaan met bezuinigen. Het voorstel-Francis wordt algemeen goedgevonden. De heer De Vries geeft in overweging door een vaste benoeming eens te voorzien in de vacature van gemeente-opzichter Voorzitter zegt, dat de belangen der gemeente niet lijden onder de tijdelijke waarneming, doch B. cn W. zullen een oproeping plaatsen. Bij den post f350 voor buitengewone politiedien sten, meent de heer Francis dat rijks- en gemeente politie een behoorlijk salaris genieten en dat tot hun werkzaamheden behoorden de diensten die ze 's avonds of 's nachts moeten verrichten. Spr. dacht dan ook, dat die diensten niet apart behoefden te worden bezoldigd. Voorzitter wijst er op, dat de belasting op de too- neeluitvoeringen deze kosten dekken. De politie moet, na die avond- en nachtdiensten de gewone werkzaamheden verrichten en spr. acht het goed dat daarvoor wat extra wordt betaald. Na eenige bespreking blijft de post gehandhaafd. De post kosten malariabestrijding wil de heer De Vries maar schrappen. Het is wel het oordeel van een leek, maar spr. ziet weinig heil in de bestrijding. Voorzitter zegt, dat de resultaten na een jaar ,of 3, 4 zouden moeten blijken en men had de hoop dat de bestrijding wat zou inburgeren, zoodat de be strijding door ieder voor zich werd ter hand geno men. De heer Francis meent, dat de geneeskundige dienst zijn best doet voor de bestrijding en daarin moeten we vertrouwen hebben De heer Dekker denkt, dat de bestrijding nul op het request is en spr. stelt dan ook voor den post te schrappen. Het voorstel van B. en W. om den post te hand haven wordt aangenomen, tegen de heeren De Vries, Bakker en Dekker. Bij den post hoofdelijke omslag, f 12000, vraagt de heer Dekker, of het niet mogelijk is, dat in een slecht jaar wat minder wordt opgebracht en dan in een volgend jaar wat meer. Voorzitter zegt, dat iedere begrooting kloppend moet worden gemaakt. Als de toestand voor den tuinbouw zoo slecht blijft, zal de hoofdelijke omslag door een kleiner percentage moeten worden opge bracht en het gevolg zal wezen een hooger verme- nigvuldigingscijfer. De begrooting wordt vastgesteld op f85954.97, on voorzien f 5146.37/^. Die van het Burgerlijk Armbestuur wordt vastge steld op f6887, onvoorzienf 200. Vastgesteld wordt verder een suppletoire begroo ting, dienst 1922, tot een bedrag van f29245.70. B. en W. stellen voor, eed wijziging te brengen in de instructie van de vroedvrouw. Daarin staat ver meld, dat in gezinnen met minder inkomen dan f 800 gratis hulp wordt verleend., van f 800 tot f 950 zal f 8 moeten worden betaald en de gemeente bijdra gen f 4.50, van f 950 tot f 1100 f 10 en de gemeente f 2.5Ö, van f 1100 tot f 1300 moet de volle f 12.50 wor den betaald en wanneer het inkomen boven f 1300 is, is de vroedvrouw vrij in het vaststellen van haar tarief. Nu er voor den tuinbouw zulke slechte voor uitzichten zijn, verwachten B. en W., dat deze rege ling moeilijk te handhaven is. Er zullen toch tuin bouwers zijn, die dit jaar weinig of geen inkomen hebben en toch niet in aanmerking komen voor gra tis-hulp van de vroedvrouw. B. en W. stellen dan ook voor, die regeling te schrappen en B. en W. te machtigen, elk geval op zichzelf te beoordeelen. Algemeen ziet de Raad de moeilijkheid van de handhaving der regeling in, hoewel men toch de voorkeur zou geven aan een vaste regeling. Voorzitter wijst er nog op, dat practisch overleg zal worden gepleegd met de vroedvrouw. Het voor stel van B. cn W. wodt goedgevonden. Besloten wordt tot het aangaan van een geldlee- ning voor het electrisch bedrijf van f 18000, tegen ten hoogste. 6/4 pet. rente, af te lossen in 25 jaar. De heer Francis geeft in overweging te trachten de leening bij particulieren te plaatsen, wat spr. de meest voordeelige plaatsing lijkt. B. en W. zullen dit overwegen. Ged. Staten wenschen enkele wijzigingen in de gemeenschappelijke regeling en verordening voor den keuringsdienst. B. en W. willen die wijziging aanbrengen, alleen is verandering van de stempels niet meer mogelijk. Goedgevonden. Benoemd wordt het personeel voor het geven van vervolgonderwijs en wel voor Waarland, Hoofd de heer Renaud, ondeiwijzeres mej. Hartman,; voor Dirkshorn: hoofd de heer Van der Laan, onderwij zeres mej. Warnaar;, Kerkebuurt, hoofd de heer Blad, onderwijzeres mej. Wester. Bij de rondvraag bepleit wethouder De Groot ver betering van een straatje bij de woning van Kaan dorp. Burgemeester en wethouders zullen hun aan dacht er aan schenken. De heer Dekker brengt ter sprake een aansluiting aan het electrisch net te Waarland, die gewenscht wordt door P. Noordstrand. De afstand is 200 M. Voorzitter wijst er op, dat rekening moet worden gehouden met de rentabiliteit van het bedrijf en spr. zal er met den ingenieur van het P.E.N. over spreken De heer De Vries dringt op spoed aan, wat den bouw van het transformatorhuisje betreft, opdat straks het net niet renteloos ligt. Voorzitter gelooft, dat een en ander wacht op de goedkeuring van Ged. Staten, maar bij zal infor- meeren bij het P.E.N. Sluiting. Te half vijf was de vergadering uitgeschreven, om 6 uur eerst werd begonnen, omdat nog verschil lende reclamanten tegen den Hoofdelijken Omslag moesten worden gehoord. Wij zouden den Edel- 'achtbaren Heer Burger, Burgemeester der gemeen te Harenkarspel, wel vriendelijk willen verzoeken, even meer rekening te willen houden met het feit dat ook onze tijd kostbaar is, en deze niet op deze wijze nog noodeloos behoeft te worden bekort.

Schager Courant | 1922 | | pagina 13