een net R.-K. Meisje, Voerbiefen, een HUIS, een Dienstbode, drie MAN, Binnenland sch Nieuwa de Fransche kust heeft vooral fel gewoed ter hoogte van Ouessant waar van 19 zeilvaartuigen er 14 volkomen zijn te pletter geslagen. Ook twee stoom- sloepen zijn verbrijzeld. GEBREK AAN GELD. Uit Berlijn, 30 Sept. Bij het einde van de maand doet zich het gebrek aan baar geld weer «■rustig gevoelen. Groote Berlijnsdhe banken wa ren gisteren niet in staat ook slechts de kleinste chèque van 1500 tot 5000 Mark in te wisselen. In in dustrie- en handelskringen baart dit geldgebrek der banken groote onrust, daar zeer vele bedrijven niet in staat zijn op den eerste van de maand loonen en salarissen uit te betalen. De rijksdrukkerij heeft al het mogelijke gedaan om de voor het einde van de maand noodige betalingsmiddelen te verschaffen. Er werd dag en nacht met drie ploegen en ook des Zon dags gewerkt, en bovendien heeft de Rijksbank in bijna allo groote stadsdrukkerijen biljetten laten drukken. Zij heeft gisteren en eergisteren alleen in Berlijn reeds meer dan een milliard Mark doen uit betalen, en ook heden zal een zelfde som worden uitbetaald, zoodat meer dan 3K milliard Mark m drie dagen te Berlijn zijn betaald. Wat de bankbil jetten-productie betreft, de rijksbank heeft gisteren in het geheel meer dan 5 milliard nieuwe biljetten ge leverd, tegen 830 millioen mark vóór de drukkerssta king. Men verwacht, dat voor 10 October de biljet- tenproductie het tienvoudige van vóór de staking zal hebben bereikt. De kern van de moeilijkheden schuilt hierin, dat de enorme prijs- en toonbeweging, die in aantocht is, steeds grooter hoeveelheden betaalmiddelen eischl en dat de vrees dat de waarde van 't geld nog ver der zal dalen, tot het hamsteren van geld aanleiding geeft. KEMAL STAAKT ZIJN MILITAIRE OPERATIES. Uit Konstantinopel, 1 Oct. Hamid Bey heeft aan generaal Pellé een nota van de regeeringen van Angora doen toekomen met verzoek, deze door te zenden aan de Italiaansche en Britsche hoogo com missarissen. In deze nota wordt verklaard, dat er bevel is gegeven om onmiddellijk alle militaire ope raties tegen Tsjanak en Konstantinopel te 9taken, terwijl het verzoek wordt gedaan, Thraciö met in begrip van Adrianopel tot den Westelijken oever van de Maritza onmiddellijk te doen ontruimen. GEEN ONTVANOEHEB. „Het Volk" schrijft: In de gemeente Woudenberg wus e*>n vacature out- itaan voor gemoento-ontvongor. Er bestond fai den Raad een sterke strooming om voor (He functie een vrouw te benoemen, n.1. mei. Dorresteün, die het diploma gemeente-administratie ibezit. De wet laat tot op lieden echter de benoeming van vrouwen tot een dergelijke functie niet toe en daarom werd de heer Douma be noemd. Het eigenaardige is nu, dat bij deze benoeming een gezegelde verklaring is opgemaakt, dat, wanneer de wet in de toekomst benoembaarheid van vrouwen cot gemeente-ontvangeres wel toelaat, de thans benoemde ontvanger ten gtatfte van mej. Dorresteiju zal bedanken. Men heeft er waarschijnlijk geen rekening mee gehouden, dat ontvangers voor hun leven worden benoemd. Daarom znl deze voorwaarde door God. Staten wel niet 'worden rlgekeuixi. Bovendien eischt de af te leggen eed, dat benoeming aan geen overeengekomen voorwaarde^ mag gebonden zijn, noch le danken is. UIT DE STEENINDüSTRIE. Do meeste steenfabrieken in de omgeving van Zeve naar o.a. Jurgens te Bingerden—Doeshuig en alle steen ovens nabij Elten ©n Emmerik zijn of jvorden dezer dagen ston gezet. Aan een firoot 'aantal arbeiders uit het grensgebied^ waar toch reeds de werkloosheid door de malaise toeneemt, is ontslag aangezegd. EVENREDIGE VERTEGEN WC ORDIGING EN EER STE KAMER. Bij het ontwerp-wet tot regeling van de verkiezing der leden van de erste Kamer volgens bet stelsel dor venredige vertegenwoordiging, dat aan het Departe ment van Binnenlandscbe Zaken wordt voorbereid, zal volgens „Do Tijd" het provinciaal verband der af vaardiging intact worden gehouden. AUTODIEFSTAL. Zondigmiddag zijn in het Hotel „De Leemkuil" te Bcnlnekom ©cq heer en dame afgestapt, die zooala later bleek tot het gilde der autobandieten behoorden. Zij bleven eenigen tijd in het hotel en vroegen toen een auto om te toeren. De ober deelde mede, dat de automobiel van tien eigenaar te hunner beschikking 6tond. Eenigen tijd Later reed de auto voor. Het tweetal stapte in en de chauffeur zou juist wegrijden, toen de „heer" tot de ontdekking kwam, dat de „dame" oen tasch in het hotel had laten liggen, of de chauffeur die even wilde halen. De chauffeur ging en zocht naar de tasch, die onvindbaar bleek. Bij zijn terugkomst zag hij de auto in snelle vaart wegrijdende „heer" zat aan het stuur en wuifde hem nog toe. Onmiddellijk zijn maatregelen genomen tot aanhouding der aifto-dieven, doch 'tot dusver zonder resiiltaat. Men weet dat zij Ede zijn gepasseerd en daar het nummerbord verwisselden- De politie te Ede en Arnhem stollen een uitvoerig on derzoek in. BOE MARKEN'S GEMEENTERAAD DE BEGROO TING VOOR 1923 BEHANDELDE. Men schrijft: Marken's gemeenteraad had zich vast voorgeno men, dat er op de gemeenteibegrooting voor 1923 reus achtige sommen moesten worden bezuinigd. Op de ontwerpbegrooting was een bedrag uitgetrokken voor de plaatselijke inkomstenbelasting, groot 4800 gld. voor ongeveer 400 aanslagen. Dat was in de oogen van 's Raads meerderheid een hemeltergend hoog bedrag. Verbeeld u, een gemiddelde van 12 gul den per omslag, wie zou dat kunnen betalen. Ze kon- den het niet en ze wilden hot ook niet, dit waar schijnlijk wel het meest. In 1921 was de hoofdelij ke onaslog 13.000 gulden, in 1922 ongeveer 8000 gld. Alzoo begon het spel. Jaarwedde burgemeester kon niet verminderd worden. Daarna had je de jaar wedde van de wethouders ad 50 gld. Fluks stelde het raadslid de Jong voor die terug te brengen op f20 p. jaar .De bekeering moet beginnen van Jeruzalem uit. Ja, ja, zeiden de anderen, die allen gelijkluiden de briefjes en schriften voor zich hadden en met 4 tegen 3 aldus besloten. Het presentiegeld was wat te hoog gesteld door de beereü, waarschijnlijk was 't egoisme toch wat te veel om 't hoekje komen glu ren. De voorzitter meende, dat hier dan toch ook 60 pet. verlaging moest komen. All right, dan ook hier en met een zucht en een hoeraatje werd de post te ruggebracht op 60 gld. (vroeger 140 gld.). Toen kwam een vette kluif. De jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie ad 700 gld. moest worden geschrapt. Ik kan hem niet missen, kermde de burgemeester secretaris, hij is onmisbaar voor 't publiek, zit dag en nacht voor de menschen klaar, er is zooveel te doen: arbeidswetten, sociale wetten, warenwet, vleeschkeuringswet, arbeidsbemiddeling, bovendien is hij invalide, kan zijn kost nergens mee verdienen, 't is ook maar zoo'n hongerlijderstraktement 't Gaf niet. Geen pardon, trap weg dien ongelukkige in de rampzaligheid van honger en gebrek. En toen werd weer gestemd. Vier tegen drie. Zie zoo, en met een van opgetogenheid blinkend, gelaat keken de vroe de vaderen elkaar aan over zooveel bezuiniging te vreden tot het uiterste. De voorzitter wenschte den heeren nimmer berouw als christenen over zoo on christelijke handelwijze. De gemeente-ontvanger moest maar op de secretarie plaatsnemen. Die had tijd genoeg over. De jaarwedde van den ambtenaar van den bur gerlijken stand was daarna object van bezuiniging. We schreven haast bezuinigheid, zooala een onder wijzers hier zich onlangs uitdrukte, die 't had over „de tegenwoordige benarde omstandigheden, waar door het haars inziens meer op philantropie leek", als ze per ongeluk een gulden te veel belasting be taalde en „dat dit niet zou strooken met de bezui- nigheidscampagne,, welke de staat thans als voor beeld geeft". Op de zooeven genoemde jaarwedde werd vijf gulden „bezuinigd". De betrokken persoon zei, zeker ontslag te zullen vragen als de jaarwedde op dat bedrag zou worden vastgesteld. Een ander moest voor f 100 dan maar die verantwoordelijkheid en dat risico dragen. Hij gaf er voor 100 gulden per jaar den brui aan. Op reis gaan zal niet noemenswaard meer kunnen geschieden. De post, al verminderd tot 60 gulden, werd opnieuw tot 40 gulden ingekrompen. De voor zitter vreesde, dat dit bedrag wel noodig zal zijn, alleen om de kromme begrooting weer ixx 't rechte spoor te brengen. Ha, al weer 400 gulden voordeel. Waaraan? Wol, den gomeente-ontvanger maar gemaakt tot ontvan ger vuur- en wegengeld. Do gemeente-ontvanger kan dat baantje wel zonder belooning opknappen, die doet toch al zoo wat niets en de tegenwoordige éón- boenige ontvanger moet dan ook maar opkrassen. Eenvoudig, niet waar. Voiló. tout. Daar gaat ie. Al weer 400 gulden in de wacht. Dat bet er wel eens warm toeging, als de voor zitter deze en dergelijke dingen zag gebeuren, is te begrijpen, 't Hielp echter geen steek. Er waren zelfs leden, die den burgemeester uitnoodigden, om dan zelf maar de ambtenaren te betalen, die waren er toch te zijnen pleiziere. Een heel knap gevonden uit vlucht voor armzalige argumenten. I Toen moest de veldwachter over de brug komen. 180 gulden kleedinggeld. Veel te hoog. Teruggebracht tot 100 gulden. Zoo'n mooie jas is niet noodig en de I kleoren waren veel goedkooper. Wat weten die Marker wljdbroeken veel van burgerkleeren en j vooral van uniformen van politie en uitrust]ngsstuk- ken. Daarna kwam de burgerwacht. De onnoozele post I van 25 gulden voor de burgerwacht werd door de christelijk-historische raadsleden geschrapt; de |chr.-hi3t. op één na. I Toen de groote kluif. De gemeente is toegetreden 'tot het werkloosheidsbesluit 1917. Weg er mee. Als we steun noodig hebben is de regeering gek genoeg ons die te geven tegen veel betere condiditie dan do toetreding tot het werkloosheidsbesluit 1917. En de post groot 1310 gulden werd geschrapt. Als dat open haar wordt, zal er een storm opsteken, zoo zwaar, I dat Geen malariabestrijding meer. Vooruit. F.n zoo kon de post plaatselijke inkomstenbelasting worden in plaats van 4800 gld. voor 400 aanslagen, 800 gld. zegge achthonderd gulden voor 400 aansla gen. 2 pop per hoofd. Hiep, hiep, hoera. Gewonnen. Is er één gemeente, waar 't zoo is. Nog even be zuinigd en men had geld toegekregen. Een der bezuinigers sans gêne deed toen zich bij zonder kennen en onderscheiden. Er kon nu wol wat uit de gemeentekas en hij stelde voor f 1000 voor huishoudonderwijs beschikbaar te stellen voor twee kindertjes. Geen nood. Zes leden beschermden de kas en beteugelden het monster. Eindelijk de clou. De heeren gruwden zeker van het ondier, dat ze zelf hadden gemaakt. Drie bezuini gers stemden voor de begrooting, de voorsteller van het huisonderwijs en drie verstandige leden, onder wie de beide wethouders stemden tegen en floep, daar ging de begrooting, met vier tegen drie naar den kelder, afgestemd, foetsie. Toen. sloot de voor zitter, over zooveel psychische stoornis perplex, de vergadering, en liet do heeren gaan, zelf lichtelijk verbaasd. Dat is geen bezuiniging, maar bezuinigingszfekte en een zucht gaat op: „Hoe komen wij van die kwaal af?" STAKING IN DE SI GARENINDUSTRIE. Vrij onverwacht zijn Maandagmorgen iii verschil lende plaatsen van ons land de sigaren- en tabaks bewerkers in staking gegaan. De aanleiding biertoe is de volgende: Reeds ongeveer een half Jaar geleden hadden de samenwerkende werkgeversverenigingen in de si- garenindustrie aan de werknemersorganisaties den eisch gesteld, dat de werkweek van 45 tot 48 uren zou worden verlengd en dat hot loon met ongeveer 5 zou worden verlaagd. Door het gemeenschappelijk verzet van de werk nemersorganisaties waren deze maatregelen herhaal delijk opgeschort, doch circa twee weken geleden lieten de patroons weten, dat zij de verlenging van den arbeidstijd en de loonsverlaging ingaande 2 October zouden invoeren en dat zij een bereidver klaring van de arbeidersorganisaties verwachtten. De Christelijke organisatie vreklaarde te willen ac cepteeren; uit de houding van den R. K. bond viel af te leiden dat ook deze op de voorstellen van de patroons zou ingaan. De moderne en syndicalisti sche organisaties bleven zich verzetten. Vrijdag j.1. nu heeft de R.K. bond een circulaire aan de af deelingen verzonden, waarin wordt ge zegd, dat heden het werk kon worden begonnen, ook op die fabrieken, waar de 48-urige werkweek was in gevoerd, mits echter de loonen niet zouden worden verlaagd. Dit beteekende dus dat de Katholieken een loonsverlaging met staking wilden beantwoorden. Deze veranderde houding der Katholieken ver- rastte de modernen en syndicalisten zeer en zij meenden, dat nu de zaken zich zoo hadden ontwik keld, hun organisaties dadelijk stelling moesten ne men. In verband daarmee zijn Zaterdag aan alle af- deelingen telegrammen gezonden waarin de staking werd geproclameerd bij de patroons, welke de 48- urige werkweek met loonsverlaging hadden inge voerd. Het gevolg van deze telegrammen is, dat in ver schillende plaatsen heden de staking is begonnen, nog niet overal echter, omdat, waar de zaken zich in de laatste 24 uren zoo snel hebben ontwikkeld, nog niet alle maatregelen voor uitvoering konden wor den genomen. DOODGEVALLEN. Een arbeider uit Wormerveer is gisteren van den steiger der in aanbouw zijnde ddnoleumfabriek te Krommenie gevallen met het hoofd op een beton- vloer. De ongelukkige, welke onmiddellijk per bran card naar bet Verpleeghuis werd overgebracht, is daar in den avond overleden. PROV. STATEN NOORD-HOLLAND, De begrooting van het Provinciaal Electriciteits- bedrijf, dienst 1923, is opgemaakt tot een bedrag van f8.642.400, waaronder f 1.055.400 buitengewoon. De prijzen voor stroomverkoop zijn voor 1923 gebaseerd op een brandstofprijs van f 20 per ton en een stroom- afgifte van 20 hooger dan die in 1921. Het tekort op de exploitatie wordt op f 654.000 geraamd. Voor af schrijvingen is f900.000 uitgetrokken. De balans van het Provinciaal Waterleidingbedrijf op 31 December 1921 sluit met een bedrag van f5.792.935. De winst- en verliesrekening over 1921 sluit met f360.388, de exploitatie-rekening sluit met f587.167, waaronder een saldo van f356.721. Najaarszitting. De Najaarszitting der Staten van Noord-Holland zal geopend worden op Dinsdag 24 October e.k., des voormiddags te half twaalf. In de op dien dag te houden vergadering zullen aan de orde gesteld worden de rekeningen der be- grootingen dier bedrijven en van de Provincie. DISTRIBUTIE VAN OVERTOLLIGE VELDPRO DUCTEN. De Centrale Groep Bilthoven bericht, dat de po ging door het dorp Deil gedaan volkomen geslaagd is. Met medewerking van den burgemeester, den predikant, den voorzitter van de veilingsvereeniging, commissionnairs in aardappelen en fruit, boeren en arbeiders, die ieder naar bun vermogen gaven, zij het arbeidskracht, geld of giften in natura, is heden een wagon geladen met 10.000 K.G. naar Berlijn af gezonden, waar de aardappelen, appelen en peren door de Kwakers gebruikt zullen worden in hun hulpwerk onder de armsten. Alles is geheel gratis gegeven en uitsluitend goede waar. Vawnege de Cen trale Groep zijn hoofdbestuurders en ook plaatselijke secretarissen van landbouw- en tuinbouwvereenigin- gen aangeschreven om hun te verzoeken het nobele voorbeeld van het kleine Deil met zijn circa 1000 inwoners op te volgen. DE PRODUCTIE VAN GEDISTILLEERD. Volgens de Telegr. zou de staatscommissie voor de productie van gedistilleerd in groote trekken een project hebben goedgekeurd, waarin van drooglegging geen sprake is, maar wol een samengaan nagestreefd wordt van drankbestrijders en drankhandelaara, ten einde tot een zeer geleidelijke beperking van de productie van gedistilleerd te komen. Dit project zal nader uitgewerkt worden in een rapport met con cept-wetsontwerp en concept-memorie van toelich ting. BROEK OP LANSENDIJK. Mej. Tecnsma, onderwijzeres aan de openbare school alhier, die zich om gezondheidsredenon ge noodzaakt zag, ontslag aan te vragen en dat haar op de meest eervolle wijze werd verleend, beeft Zater dag jl. als zoodanig afscheid genomen. Bij die gele genheid werden haar door de leerlingen veel bloe men en verschillende cadeautjes aangeboden. BROEK OP LANG END IJK. Gedurende de maand September werd op 17 dagen neerslag in den regenmeter gevonden, tot een geza menlijk bedrag van 77.7 m.M., terwijl de gemiddel de regenval dier maand 64 bedraagt. In 't geheel is nu dit jaar 313.1 nuM. afgetapt, wat 502.4 m.M. had kunnen zijn. BROEK OP LANOENDIJK. Naar wij vernemen, zijn do gelden opgehaald ter viering van het Koninginnefeest, op 81 Aug. Jl. niet toereikend om de kosten van dat feest te dekken. BROEK OP LANGENDUK. De Tuinbouwvereeniging „de Groentencultuur", zal ook dezen winter weer een cursus houden in bemestingsleer, plantenziekte, enz. waarvoor zich 13 leerlingen hebben aangemeld. Het onderwijs zal wor den gegeven door de h.h. P. Glas alhier en Wasse naar van Koedijk. BROEK OP LANOENDIJK. Onze plaatsgenoot, mej. de Wed. Bak. geb. van dor Molen, kwam Zaterdag zoo ongelukkig van een tafel te vallen, dat ze een arm en een been brak. Wel een tegenslag voor die vrouw, daar ze met bet hou den van kostgangers in haar onderhoud moet voor zien. JULIANADORP. De tooneelvereeniging „Onder Ons", alhier zal op Maandag 16 Oct. een uitvoering geven in het lokaal van den hoor Sneebocr te Petten, Opgevoerd zal wor den „Platonische Liefde". JULIANADORP. De dames hier beginnen ook sportlustlg te worden. Het plan bestaat n.1. om een korfbalclub op te rich ten. ST. MAARTENSBRUG. Zatejdhoavona zagen wij tot ons genoegen het elec- irfcch licht bij enkele ingezetenen voor het eerst branden. Door 'het P.h.N was een hulpleiding gelegd om daar mede gedurende de kermis enkele peroeelén té vér- lichten. In de smederij van den heer den Hartog, waar de heer Schaafsma van Schagen de installatie had gereedgemaakt, was het een zee van licht en kwamen de verschillende mooie ornamenten» die in ae niet bloemen versierde uitstalkast en elders waren opge steld, prachtig uit Natuurlijk waren daar vele Kijk- lustigen en konden sommige huismoedertjes de verlei ding blijkbaar niet weerstaan eens een proefje te nemem met de aanwezige electrische strijkijzers om manlief zeker later te verrassen met een prachtig glad gestreken .^narstreepje." Bij den heer Kossen, waar de installatie aangedegU' was door den heer H. de Graaf van Scihagerbrug, was de geheele Lokaliteit schitterend verlicht en. kwamen velen een kijkje nemen- Niet alleen voor de biljart-, mliar 'ook voor de tooneelzaal, waar voortaan bij uitvoeringen met voetlicht zal worden gewerkt, zal deze verlichting ongetwijfeld een kolossale verbetering zijn- Vóór het café waren door den heer de Graaf ver schillende landbouwwerktuigen opgesteld, die allen door electricitedt werden gedreven. Veel bekijks had* de motor voor waterbemaling, maar niet minder trok do aandacht de in werking zijnde wasdimachine. Uit de begoerigo blikken die wtj van enkele mannen, welke er om heem Stonden geschaard, opvingen en die zoo nu ön dan eens voor moeder de vrouw mogen schommelen, was duidelijk op te maken, dat de aanschaffing van een deigéttyk werktuig voor hen een groote uitkomst zou geven- Verder zagen wij het licht branden in de mooie etalage kast van den heer Grin, waar een prachtcoUcctie schoe nen was 'opgesteld, ©n aan de flinke nieuw gebouwde graanmalerij van den heer Dekker. Ten slotte brandde bij de „groote brug" een lamp van ©enige honderden kaarsen sterkte, die cms rustig dorpje schitterend verlichtte. Behalve de burgerij gaven tot ons genoegen ook Bur gemeester ten Wethouders met den gemjoente-secrètairig en de heer Memelink van het P. E. N., door hun aanwezigheid hlijk van belangstelling Voor de reclame, die de St. Maartensbruggers voor het nieuwe licht maken. Tot laat in den avond waren velen bijeen om het licht te aanschouwen, dat naar wij hopen, binnenkort In de meeste huizen der ingezetenen zal schijnen. OUDKARSPEL. Zondag was het 25 Jaar geleden, dat dr. Vogelen zang, arts alhier, ais opvolger van dr. Weisenborn zijn intrede in deze gemeente deed en vanaf dien da tum als gemeentegeneesheer werd 'benoemd. In alle stilte werd dit feit herdacht. Toch heeft de burgerij zich niet onbetuigd gelaten om dezen dag voor den jubilaris en zijn gezin tot een onverge telijke te maken. Een comité was voor enkele weken in alle stilte gevormd en bij het bezoek aan de in gezetenen bleek, dat het juist gezien was om dezen dag voor den jubilaris tot 'n waren feestdag te ma ken. Het comité vond 'bij de ingezetenen een willig oor en zoo kon als blijk van waardeering voor den arbeid in die lange reeks van jaren in die gemeente verricht, worden aangeboden een prachtig bureau- ministre, een dito bureaustoel en een mooie electri sche kamerlamp. Het gemeentebestuur had ook gemeend blijk te geven dat de tijd welke den jubilaris als gemeente geneesheer dienst gedaan heeft, het schenken van een aandenken wettigt, want dr. Vogelenzang zei het met ontroering in zijn stem zoo treffend het heeft wel eens een enkele maal gestokt tusschen hem en de besturen, doch weet, dat ik daaihij steeds het welzijn mijner patiënten voor oogen had. Dit geschenk deed hem dan ook dubbel goed, want het gaf het bewijs, dat ook het gemeentebestuur de zaken niet van den persoonlijken kant bekeken had. Het was hier niet het minst de waarde van het geschenk een mooie schemerlamp doch wel de waardeering die er in is neergelegd. Er werd niet druk gevlagd. Het schijnt wel, dat men daarvoor speciaal moet worden opgewekt. Ge zien het enthousiasme waarmee de plannen van het comité 'begroet werden, mogen we bij de vlag de waardeering niet afmeten. Trouwens, we weten be ter. Van den tijd voor receptie, werd door verschillende ingezetenen gebruik gemaakt. OUDKARSPEL. De korfbalclub S.S.S. I speelde een wedstrijd tegen V.I.O.S. I en III gecombineerd. S.S.S. moest het tegen het sterkere V.I.O.S. afleggen met 9—0. NIEUWE NIEDORP. Zondagavond 1 October j.1. werd in de kolfbaan van den heer J. Peetoom een matinee gegeven door de muziekvereeniging „Niedorp's Strijkorkest". Dit wakker clubje muziekliefhebbers en -hebsters heeft onder leiding van zijn flinken directeur, den heer Hovenier, weer genotvolle uren geschonken aan de luisterenden, die in vrij grooten getale aan wezig waren. De werken voor geheel orkest werdon evenals een trio voor viool, cello en piano, onises in ziens op prijzenswaardige wijze weergegeven. Nie dorp's Strijkorkest kan weder een welgeslaagde uit voering boeken. LUTJEWINKEL. Zondag jl. speelde U.D.I. haren eersten wedstrijd op eigen terrein, waarbij zij als gast ontving de korf balclub A.S.S.V. uit Alkmaar, Meerdere techniek en beter doelen deed de Alkmaarders met 4—2 winnen al was U.D.I. na de rust beslist iets in de meerder heid. Bij Alkmaar blonk vooral den heer Vink uit. U.D.I heeft goede krachten aan de heeen Mantel en Bosma. Oefenen maar en denken aan den man ach ter den paal, U.D.I.'ers! Zondag e.k. gaot U.D.I. naar H.K.C. IV te Helder. Volhouden dames en heeren! HOOGWOUD. Het vakonderwijs in deze gemeente is weder be gonnen met 19 leerlingen, te weten 11 leerlingen uit deze gemeente, 6 uit Spanbroek, 1 uit Opmeer en 1 uit de gemeente Nieuwe Niedorp. HOOGWOUD. Het vervolgonderwijs in deze gemeente is voor de school in de Kerkelaan begonnen met 8 leerlingen, te weten 4 jongens en 2 meisjes. HOOGWOUD. Zondag speelde de korfbalclub U.D.I. haar eer sten wedstrijd en wel tegen Advendo van Hoorn.- Ongeveer half vijf floot de scheidsrechter beide par tijen in het veld. Dadelijk kon men zien dat U.D.I. lang niet was opgewassen tegen de veel sterkere te genpartij. Hoewel de U.D.I.-leden aardig hun best deden, kwam er van puntjes maken niets, zoodat Advendo met. een verdiende overwinning van 4-0 huiswaarts kon keeren. De wedstrijd had een aan genaam verloop en werd door den scheidsrechter uit Hoorn goed geleid. Voor U.D.I. was dezen wed strijd een goede oefening, daar ze veel van Adven do kon leeren. Jammer echter, dat er hier zoo weinig zijn die veel voor deze «port gevoelen. Een heele verbetering zou het zijn, wanneer ook ouderen zich bij U.D.I. als lid wilden aansluiten. WIERINGEN. Jaarvergadering der muziekvereeniging „Apollo" op Zaterdag 30 Sept., 's avonds 8 uur, in de zaal van den heer H. Koster te OosterlancL Aanwezig 25 leden. De voorzitter, de heer C. Koorn Vz., opent met een woord van welkom aan allen en hoopt dat wij den avond gezellig doorbrengen en verzoekt den secre taris de notulen en jaarverslag te willen voorlezon. Wegens afwezigheid van den secretaris, den heer Jb. Kaleveld, worden do notulen enz. door den di recteur, den heer L. Spaander, voorgelezen en on veranderd goedgekeurd. Hierna volgt rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer D. Verfallle. Bij mon de van den heer H. Wiegman wordt door het comi té, dat was benoemd voor het nazien der rekening, verklaard, dat alles in orde was bevonden, waarna voorzitter den heer Verfallle dankt voor zijn rich- tig beheer. Hierna volgt bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreding waren de heeren D. Verfaille en Jac. Bakker, welke terstond werdon herkozen en beiden hunne benoeming wederom aannamen. Vervolgens werden op voorstel van den heer Jac. Bakker nog 2 bestuursleden gekozen en wel de heeren J. Tijsen Jbz. en H. Wiegman, welke beiden hunne benoe ming aannamen. Hierna volgt rondvraag, welke nog eenige huis houdelijke aangelegenheden opleverde. Nadat dit was afgeloopen, sluit de voorzitter met een hartelijk woerd van dank aan all ia de vergadering en hoopt, dat ook het volgende jaar weer allen hun beste krachten aande vereeniging zullen wijden. WIERINGEN. Ter gelegenheid van zijn 30-jarige dienstvervulling de posterijen, bracht de muziekvereeniging „Harmonie van Hippolytushoef den heer S. IJruuL kantoorhouder der posterijen te den Oever, j.1. Zondhtg een 6er©nad^i De heer Bruul is n.1. ook al dien tijd werkend lid van „Harmonie". ZUIDSCHARWOUDE. Op de e.v. vergadering van de tuinbouwvereeniging „De Toekomst" te Zuid-scharwoude, zal een voorstel tot deza- menlijken aankoop wan steenkool worden behandelde LANGENDIJK. Dat ook hier dit jaar zware kool geteeld wordt, blijkt wel hieruit, dat er door de kooplieden 'D. een wagon witte kool geladen is, waarvan ongeveer 1000 stuks een wagon van 10.000 Kg. vulden. Dat is dus gemiddeld on geveer 20 pond per kool. BROEK OP LANGENDIJK. Alhier zal a.s. winter weer een cursus in landbouw- boekhouden worden gegeven, die ook toegankelijk is voor personen buiten de gemeente. WINKEL. Zondagnamiddag gaf Winkcl's Harmonie, Onder lei ding van haar Directeur, den heer J. Pranger, een goed geslaagd iW>nceri, waarvoor behoorlijk belangstelling was. Tengevolge der weersgesteldheid kon het concert niet in den tuin van den heer Bakker worden gegeven, doch werd dienst kolfbaan daarvoor in gebruik genomen- WINKEL. Door de gemeentebesturen van Nieuwe 'Niedorp en Oude Niedorp zal een adres worden gericht aan het Hool3fcèstuur der posterijen en telegraphie, ora dc auto bus, welke do post vervoert van het Station Noord- Scharwoude tot Winkel, visa versa» over Terdiek te doen rijden. Voor 'dit verzoek wordt de medewerking gevraagd van de gemeente WinkeL WINKEL. Door een minder goeden weg als gevolg van den regen- slipte een motorrijder zijn motorrijwid tegen een op- staanden kant van 't paardenpad op den Westfriescheft dijk. De motorrijder raakte zijn stuur kwijt en kwam te vallen en zijn duorijder boven op hem. Met oenigjtf schrammen en huidwonden liep dit ongeval af en beide#, waren in staat met hun motor naar huis terug te keeren. Advertentïén. EB BIEDT ZICH AAN: oud 17 jaar. Br. Ir. lett. S, Bureau v. d. Blad. Aanggbodeu tegen f 13.75 per 1000 Kilo, wagon of boordvrij, door P. C. BEËM- STER, Wervershoof. Te koop gevraagd met 5 A 6 H.A. BEST LAND, dicht bij school en spoor. Br. o. lett. J D, Bur. v. d. blad. BEVRAAGD: voor direct ofmet Kerstmis, biiD. DE GRAAF, Koegras, Onder 't Duin. Direct gevraagd om Gladiolen te rooien, bii T. DE GOEDE, Breezand.

Schager Courant | 1922 | | pagina 3