Raad Barsingerhorn. Binnenlandse!) Nieuws. niet zouden durven plaats nemen, van tafels die we niet gaarne met een boek zouden belasten. We wa ren toen ontzet over al die constructies zonder basis, zonder principe van evenwicht en rust, terwijl hier de soberheid, het stevig-onbuigzame, aan elk meubel dat karakter van vertrouwen geeft, dat we bovenal in de kunst van het woonhuis niet kunnen missen, in de kunst waarin elk volk in elke beschavingspe riode, zich heel kenmerkend heeft uitgesproken. Ori gieel en goed in elkaar gezet was ook het kinder speelgoed zonder namaak van oorlogswerktuigen, maar vol beesten, poppen en wat niet al. Boeiend en uitgebreid is do afdeeling boeken en reproduceeren- de kunst, maar nog meer bewonderden we het mooie bindwerk, dat niet onder hoeft te doen voor het leer werk cn de boekbindkunst zooals die hier in de XYIe eeuw beoefend werden, dan de kostbare banden der misboeken en evangeliën in de afdeeling voor kerke lijke kunst. Zoo kwamen we onverwacht in de kleine kapellen, waar het mozaikwerk en de gekleurde ven sters van onzen grooten landgenoot Tborn Prikker ons togen straaldon! Welk een blij moment was datl Een Hollander, hij mag nog zoo weinig in zijn land vertoeven, blijft er toch altijd trotsch op als hem een der directeuren van het Gewerbe-Schule het werk wijst en zegt.: „de heele moderne beweging in de glas schilderkunst hebben we aan Prikker tc danken We betaalden op het politiebureau 3000 Mark voor de vergunning drie weken in Beieren te mogen vertoeven, als we verlenging hadden aangevraagd, zouden we die niet gekregen hebbenx; zooals Salzburg en Insbruek het oponthoud weigeren aan vreemden, omdat er geen eten genoeg voor de inwoners is, zoo heeft nu ook München besloten hare poorten te sluiten voor wie niet „Reiehs- deutsche" is. Met den dag werd alles ook duurder, melk was nauwelijks te krijgen, omdat het vee niet genoeg gevoederd kan worden. Onder de kleine burgers vooral, wordt al bitter geleden en 'de winter, die in Mün chen zoo koud kan zijn, wordt bij het gebrek aan' kolen met angst tegemoet gezien. Onze yeis ging over Insbrück door beneden-TiroI, dat na 'de Brenner Italiaanseh grondgebied is geworden, „Waarom wordt toch avond aan avond io, het ResidejiZ- Theater het ouwerwetsche stuk van Immerman, „Andreas Hofer" gegeven?" vroegen we een Duitschei'. „Als ge een poosje in Noord-Tirol gewoond had, zoudt ge dat niet vragen, antwoordde deze; ze kunnen niet verknoe- zen, dat het zuidelijke land hen ontnomen is.... „O du mein Land Tirol," roepen ze weer als wijlen hun na tionale held en vleien zich met de hoop, dat ze dat geliefde bergland weer terug zullen krijgen." Het was echter niet, omdat er veel, van dezen rotsachtige^ bodem te halen viel, dat Italië 'dit land bij zijn gebied trok, maar om de geweldige bergketen, die nu een .na tuurlijke grens vormt Wat liggen er een jonge Italianen begraven, die te vergeefsch tegen den rsraren rotsmuur opstormden. De geweldige forten, die Oostenrijk om en bij Bozen, dat nu BoJza.no best, bouwden, de gehoele sterke verdedigingslinie is nü in hun handen overgegaan, en er jzal heel wat mosten gebeuren voo. de Italianen die bergen weer prijs geren. We zntfto hl dea trein met een troepje Tiroleis, goedige, trouws en kfadésvt iijke gezichten; de meisjes droegen het zware blcndé haar in vlechten om het b.oofcl gewonden, de handen gevouwen om de knieën, keken ze n^ar buiten zonder eenige aandacht te schenken aan de Italiaans-eb© Alpi nisten, de elegantie militairen, wien de slappe grijze hoed met de faizantenveer zoo goed kleedt Zij hadden vlagge tjes in den zak, met de Italiaansche driekleur, zwaaiden aie brooddronken heen en weer roepend„Dit is het sym bool van Italië, nu is dit geheele land van omt tot san den Brenner.... Viva I'Italia." De Trolers deden alsof ze niets begrepen, niets verstonden en de grooté blauwé oogen dwaalden onafgebroken over die besneeuwde béig- toppenMaar dan, Verona, do oude stad aan de Adige, die er zich doorheen windt. Zij gelijkt, vooral wat haar ligging betreft, op Florence. Ook hier zien we achter de oude middeleeuwsche torens, de glooiende bergen en verbinden oude bruggen do beide oevers. Eerst in 1866 werd Verona, waarvan de erfvijand zich meester had gemaakt, deel van het jonge koninkrijk, maar ±t belangrijke centrum van Noord-Italië, is op en top ten Italiaansche stad. In baar midden het groot© oud- Romeinsche amfitheater met zijn duizenden zitplaatsen, waarin nog vaak openlucht-voorstelUngen worden gegevefcj en dan aanstonds de markt, een van de schilderachtigste van heel Italië. Als we die omgeving en heel dat bonte gewemel zien, behoeven we niet frieer te vragén of wé weer in Italië zijn. Een stralende zon verkwikt ons, na zooveel dagen van Noordsche regen en kou; en wat al overvloed van groenten en vruchten onder de uitgespan nen parapluics. Watermeloenen, tomaten, granaat-ar« pelen, maar druiven, druiven vooral. In 't midden van net [deintjo staat een oude fontein, waaruit het water •hoog opschiet en neer plast; daar komen de verkoopers hun groenten vcrfiisschen en wij haasten ons om voor een Lire een heelen zak vol pürperen druiven te koopéjnv laten er een koelen waterstraal over stroomen en bijten in die dicht opelkaar gcgroekle vruchten, alsof het één enkele vrucht is. Zoo doen ook de Italianen en met dit ontbijt drinken we Italië's zon, een tooverdrank, die ons weer met liefde vervult, voor deze romantische en stralende coutrijen. E. F. Vergadering van den Raad der gemeente Barsin gerhorn, op Dinsdag 3 OctoDer 1922, 's namiddags half drie. Allen aanwezig. Voorzitter de heer K. Breebaart Dz., Burgemees ter, secretaris de heer P. Bronder. Voorzitter opent de vergadering, en heet allen welkom. Hierop worden de notulen onveranderd goedge keurd en vastgesteld. Ingekomen was: Notulen van do afdeeling Noord- Holland van de Vereen, van Ned. Gemeenten, sectie electriciteit. Medegedeeld werd, dat die vergadering niet ingegaan is op het voorstel door de commis sie van die vereeniging gedaan, betreffende de ta rieven voor de verschillende stroomverbruikers van het P.E.N. In verband daarmee is schrijven gezonden aan Ged. Staten, waarop- antwoord is ontvangen van laatstgenoemd college. Daarin wordt gezegd, dat hoogstwaarschijnlijk door den Minister van Water staat, volgens indertijd door hem gedane mededee- ling, bij de Staatsbegrooting, zal worden ingegrepen om tot de gewenschte resultaten te komen. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Volgt Rapport van het Prov. Waterleidingbedrijf over 1921. Dit zal circuleeren. Thans krijgen we een verzoek van de Alkmaar- sche Huishoud- en Industrieschool om bijdrage in de kosten en wel per leerling van fl7.10M. Waar genoemde school door twee leerlingen uit Barsinger horn wordt bezocht, wordt om f34.21 subsidie ge vraagd. Aangezien dit verzoek juist is ingekomen, wordt voorgesteld, het aan te houden tot de volgen de vergadering. Allen voor. Vervolgens komt aan de beurt het bekende schrij ven van vier Prov. Statenleden: Mevr. AukesTim- mers en de heeren Kooijman, Met en Trapman, ge zonden aan Ged. Staten met verzoek om bij instem ming or mede dan Ged. Staten daarvan te doen blijken. Dit adres wordt in zijn geheel voorgelezen, waar voor wij verwijzen naar de courant van Donderdag 28 September, waarin het werd opgenomen. Voorzitter is er voor, om dit adres te steunen, waar mee de heer Burger accoord gaat. Allen willen, op de vaag van voorzittor, instemming betuigen, wat geschieden zal. Volgt verzoek van den voorzitter van de Commis sie van uitvoering van den keuringsdienst, om be kend te maken de plaats van noodslachtingen in deze gemeente, per advertentie in de Schager Cou rant. Hierover straks verder. Nu komt bespreking of ontheffing van keuring bij huisslacbtingen in deze gemeente wenscbelijk is Aangeraden wordt om geen ontheffing te vragen, aangezien officieus bericht is, dat dit voor gemeen ten als deze toch' niet verleend wordt en dit alleen toegestaan zal worden voor zeer uitgebreide ge meenten. De heer Blaauboer vindt het anders een zeer on aangenaam iets, keuringsgeld te moeten betalen voor een stuk vee voor eigen gebruik, vooral als men zoo'n beest met veel zorg en moeite gemest heeft. Dit wordt wel beaamd, maar daartegenover staat, dat nu de kans zeer gering is, dat ondeugdelijk vleesch in den handel komt. Wordt goedgevonden, geen ontheffing te vragen voor huisslachtingen. Volgt verzoek van de „Harmonie" te Kolhorn om eene jaarlijksche subsidie van f50. B. en W. stellen voor, om hierop afwijzend te be schikken, vooral waar andere voreenigingen als: zangvereeniging, enz. er rekening mee houden hoe groot hare ontvangsten zijn om daarnaar het salaris van haar directeur te regelen. Waar de Harmonie echter ruim i 187 aan haar di recteur betaalt, vinden B. en W., dat dit wel ver minderd kan worden, te meer daar met f 50.— subsi die de vereeniging toch niet voldoende gebaat is. De hoer Blaauboer dacht eerst voor subsidie te stemmen, maar waar hij ook het salaris van den Di recteur hoog vindt, besluit hij met het voorstel van B. en W. mee te gaan. Allen zijn het hiermee eens, zoodat geen subsidie zal worden verleend. Hierop komt ter tafel: Verzoek van de Ned. Ver eeniging „ll6t. Groene Kruis" te Utrecht, om een subsidie van ten minste f 10.—. Wordt voorgesteld afwijzend te beschikken, omdat, zooals voorzitter zegt, in onze provincie reeds „het Witte Kruis" be staat, hetwelk 't zelfde doel beoogt. Allen zijn het hiermee eens. Verzoek van Gedeputeerde Staten om de Verorde ning op de Vleeschkeuring te wijzigen als door hen aangegeven. Hieraan wordt voldaan. Hierna gaat de Raad een oogenblik in comité ter zake benoeming hulpkeurmeesters. Na heropening zegt voorzitter, dat op de voor dracht zijn gesield: 1. D. J. Waiboer, te Wieringer- waard; 2. L. Wurkum te Winkel en 1. K. Keetman te Winkel en 2. Amsen te Zeist. De heer Waiboer wordt met 4 stemmen benoemd, de heer Wurkum kreeg 1 stem, terwijl 1 blanco stem uitkwam. De heer Engel was tijdens de stemming de verga derzaal uitgegaan. De heer Keetman kreeg 5 stemmen, 1 stem blan co, zoodat Ksetman benoemd is. De benoeming geschiedt, volgens vastgestelde in structie voor den tijd van 5 jaar. De instructie moet nog door Ged. Staten worden goedgekeurd. Tot hulpslachtplaats werd met algemeene stemmen aangewezen de slagerij van den heer G. van Stip- riaan tc Haringbuizen, tegen een jaarlijksche ver goeding van f5.~ Daarna werd aangeboden de gemeente-beg» ooiing, die van h6t Burgerlijk Armbestuur en die v&n het Weezen-Armenbestuur. De rondvraag leverde niets op, waarop d6 Raad in comité ging voor reclames H.O. BEZUINIGING. Men schrijft aan de N.R.Crt.: Te Dordrecht, was vroeger gevestigd een opziener der Domeinen; de man werd oud en kreeg hulp van een neef, een civiel ingenieur. Daarna stierf de opziener, of werd gepensioneerd, en nu werd de neef zijn opvolger, met den titel van ingenieur der Domeinen en de zoon van den vroegeren opziener werd later opzienor onder den ingenieur. In de plaats van een opziener kregen we dus een ingenieur en een opziener. De staf breidde zich voortdurende uit. Thans heb ben we: •een ingenieur f 6000, een opziener f 3800, een opziener van de visscherijen f2000, een schipper f2000, een jongen f500, mischien nog een knecht, maar dat weet ik niet zeker, twee vaartuigen, een motorboot, de Anna Jacoba genoemd naar do dochter van den directeur der registratie en domeinen te '9 Gravenhage en een hoogaarts met een motor afschrijving onderhoud en benzine f6000, samen f 20.300. Deze cijfers zijn schattingen; van de werkelijkheid zullen zo door elkaar niot veel verschillen. Mot den noodigen goeden wil kan worden volstaan met: een opzienor f3800, een onderopziener met een roeiboot f 1800, voor enkele koeren dat 't noodig is huur voor een motorbootje f 1000, samen f 6.600.. zoodat hier eene bezuiniging i9 te verkrijgen van f20.3000 f6.600 f13.700, alzoo 67 M pet. Bij vermindering van ambtenaren daalt bovendien belangrijk het zeker niet onaanzienlijke bedrag der reis- en verblijfkosten, aan een schatting waarvan ik mij niet waag. Ik hoor de vraag, wat doet dan dat personeel van den ingenieur? Niet voel. In de wintermaanden vrijwel heelemaal niets. Hier volgen eenigo bezig heden: houtjes hakken, eigen aardappelland en tuin bewerken, met de motorboot met familie varen, in de vacantie mei den hoogaarts voor pleizier uit, dienstreisjes maken, die in vele gevallen goedkooper en vlugger met openbare middelen van vervoer kunnen worden gemaakt, boodschappen doen voor ingenieur ©n opziener, enz. enz. Ambtelijk is tegen dezen misstand niet op te trekken. Deze heele zaak is een weeldepaardje van den directeur der registratie en domeinen in Zuid- Holland, waaraan niet mag worden geraakt en aan gezien de ambtelijke correspondentie met den Minis ter via dien directeur moet geschieden is er van steun zijnerzijds geen sprake, wel van tegenwerking, Met de bezuiniging gaat 't, blijkens de ingediende begrooting, maar slapjes. Minister de Geer wil zonder twijfel den goeden weg, maar zijne adviseurs in laatste instantie zetelen aan het. Departement en daar brandt voorzeker niet het heilige vuur waarmee men bezield moet zijn om wat te bereiken. Aan de ambtenaren onder het Departement van Financiën is reeds tweemaal gevraagd voorstellen tot bezuiniging te doen en vrij zeker is door menig een aan die verzoeken gevolg gegeven, maar even- zeker lieten velen 't na, omdat zijovertuigd zijn dat er toch niets van komt. Ik geloof dat er maar één afdoend middel is om tot werkelijk ingrijpende' bezuinigingen te komen. nl. door de uitvoering op te dragen aan een of meer der ambtenaren die blijkens hunne voorstellen, werkelijk van het nut en de noodzaak van bezuinigen zijn doordrongen. SCHAGERBRUG. Het, café van den heer C. Swarthof is bij onder- handschen verkoop overgegaan aan den heer Loh- man te Nijmegen SCHAGERBRUG. Maandagavond vergaderde de afdeeling Zijpe-Cal- lantsoog van de Noordhollandsche vereeniging Het Witte Kruis, onder presidium van den heer H. Bak ker in een der lokalen van „Het Wapen van de Zij- pe'. Slechts 9 leden waren ter vergadering aanwezig. De agenda van de 64ste algemeene vergadering der eeniging. welke gehouden zal worden te Amsterdam, op Vrijdag 6 October a.s., gaf geen aanleiding tot be langrijke bespreking. Tot afgevaardigde naar die a'- gemecne vergadering word benoemd de heer Dr. G. B. Schmidt, tot plaatsvervanger de heer J. de Moor. ST. MAARTENSBRUG. Mej. H. J. Molenaar te Heerhugowaard, heeft hare benoeming tot onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier aangenomen. ZIJPE. De levering van de benoodigde brandstoffen voor de o. I. scholen in deze gemeento voor het winter seizoen 1922'23 is na gehouden aanbesieding opge dragen aan den laagaten inschrijver, den heer J. Nie- man te Schagerbrug. ZUIDSCEARWGUDE. De collecte voor hel Roode Kruis lieeft alhier ruim f 140 opgebracht. LANGENDIJK. De Eerste Langendijker Auto-Garage zal een auto- omnibusdienst openen van Oudkarspel naar Alkmaar De afrit heeft plaats uit Oudkarspel om kwart voor 9, terwijl om half 2 uit Alkmaar wordt afgereden. Dat van dezen dienst wel een ruim gebruik zal wor den gemaakt, is te verwachten. KOEDIJK. De tuinbouwvereeniging in die gemeente heeft be sloten als gevolg van de slechte toestanden in den tuinbouw, don Minister van Financiën te verzoeken uitstel van betaling der belasting en den gemeente raad terugbetaling van het bedrag dat de gemeente belasting te veel opbrengt door het te hoog gestel de vermenigvuldigingscijfer. OUDKARSPEL. Een onzer gehuwde ingezetenen kreeg de vorige week de verrassende mededeeling dat aan zijn echt- genoote wegens zijn verblijf in werkelijken dienst ge durende 14 dagen eene vergoeding wordt toegekend van10 centen per dag. Waarschijnlijk was het ministerie van Ooirog vaD oordeel dat iets van het sigarengeld moest worden vergoed dat ze haar man op de reis had meegegeven want ons bleek uit een kaart die toevallig in onze handen kwam, dat de vaststelling van het vergoe dingsbedrag bepaald was, er rekening mee houden de dat de dienstplichtige voldoende heeft kunnen sparen om tijdens de oefeningen in 't onderhoud van zijne echtgenoote te voorzien. De dienstplichtige arbeider was n l. pas gehuwd en voor zijn huwelijk was hij kostwinner voor zijn moeder. Men weet er dus ook aan de rr.inisterstafel Ie moed wel in te houden. De kaart was in een oplage van 1200 exemplaren gedrukt. Men is daar dus blijkbaar overtuigd dat er aardig wat. gespaard wordt. DIRKSHORN. Van het concours-hippique, op 24 September te Til burg gehouden, kwam de llackney-hengst „Adjutant Capenor", eigenaar de heer G. Sehoorl Pz. te Haren karspel, met het Oranjekruis thuis, 't Was in een nummer luxe-hengsten, dat hij, gaande tegen zware concurrenten, den eersten prijs kreeg. MI et schoone dier is dezen zomer op 5 concoursen in den strijd gebracht en verwierf daarbij: 1 eere- prijs. 5 eerste prijzen, waaronder een damesnummer, 1 tweede prijs en 1 derde prijs. Voor een liefhebber van paarden moet het een genot zijn, zulk een dier in bezit te hebben. WINKEL. Door het Hoofdbestuur van den A.N.W.B. is de he*r W. Keetman Jr. alhier aangesteld als Bonds-garage- houder. CONCOURS VOOR REDERIJKERSKAMERS EN TOONEELVEREENIGINGEN. Dezen winter zal het K0 jaar geleden zijn, dat d* Vereeniging „Concordia" te Hoofddorp werd opge richt. In de jl. Zaterdag gehouden vergadering is be sloten dit feit te vieren met het houden van een con cours voor Rederijkerskamers en Tooneelvereeni- gingen. Verschillende voreenigingen werden tot deelname uitgenoodigd, echter kunnen ook vereenigingen wel ke niet, zijn uitgenoodigd, zich aanmelden bij den secretaris. Enkele autoriteiten hebben reeds van hun belang stelling doen blijken, door eere-medailles ter beschiL king to stellen, terwijl de vereeniging zich heeft ge wend tot H.M. de Koningin met het verzoek ook een medaille te willen uitloven. De navolgende personen zijn uitgenoodigd in de ju ry zitting te willen nemen: Mevrouw J. Woudhuy- senCuypers te Amsterdam (de beroemde actrice Julia Cüypers); Mr. A. Zeldenrust, Advocaat en Pro cureur to Amsterdam, wonende te Zandvoort; Me vrouw' A. L. F. Vincent—de Jongh, wonende te Haar lemmermeer. Het laat zich aanzien een mooi concours te zullen worden. WIERINGEN. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. school to Hippolytushoef is door B. t*n W. benoemd mej. M. Zwan 'te Zaandam, die de benoeming heeft aange nomen. LANGEREÏS. Zondag en Maandag J.l. is hier gezellig kermis gevierd in het lokaal van den heer Galis. Des Maandags werden onder begunstiging van mooi weer le gebruikelijke volksvermakelijkheden gehouden. Zoowel in de rubrieken voor kinderen als in die voor volwassenen was flinke deelname. Bij de ringrij- dorij met „Kwade Trien", per fiets voor dames bo ven 15 jaar, waarvoor 16 deelnemers waren, werd Ie le prijs door Anna Benit, de 2e prijs door Tonia Blokker cn de 3e prijs door Ma rie Kroon gewon nen. De prijzen bestonden uit luxe voorwerpen. Gezellige dans tot besluit. LUTJEWINKEL. De kle-.në Jan van 't Riet geaakte Maandag al hier uit een vlet in de ringvaart, doch werd ge lukkig tijdig fored. OUDE NIEDORP. Vanwege ae banue zal Woensdag 18 October een stemming worden gehouden voor lid van het Da- „elijksch Bestuur, wegens periodieke aftreding van den heer J. Pluister, voor Hoofd-Ingeland, wogens periodieke aftreding van den heer P. Wit, voor een Hoofd-Ingeland wegens overlijden van den heer M. Rootjes en voor een Hoofd-Ingeland voor de Scha ger en Niedorper Koggen, wegens periodieke af treding van den heer J. Ligthart. NOORDSCHARWOUDE. Gisteravond vergaderde de afdeeling van Het Wit te Kruis in Concordia. De vergadering welke door 16 leden bezocht was, wordt door den voorzitter, dr. Vogelenzang ge opend, die zijn genoegen uitspreekt over de goede opkomst. Spreker weet niet waaraan dit te danken is, doch hoopt dat het bezoek de volgende maal niet minder is. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen, welke door den secretaris, den heer Staal op de be kende humoristische wijze waren samengesteld, werd meegedeeld, dat door de regeering de statuten van den Bond goedgekeurd zijn. Van het Hoofdbestuur is bericht ingekomen, dat dit jaar per lid geen 25 cent doch slechts 2Y* cent behoeft te worden afgedragen. Verder is ingekomen een circulaire over boeken- ontsmetting, waaromtrent geen bespreking gehou den wordt. Van het Hoofdbestuur is een circulaire ingeko men. waarin een woord van protest tegen de wijze waarop Het Roode Kruis haar vredeswerk meent te moeten verrichten. Het Witte Kruis heeft in Noord- holland reeds gedurende 50 jaar op prachtige wijze in het belang van de volksgezondheid gewerkt en nu gaat Het Roode Kruis zeggen: geef ons nu geld, dan zullen wij dat doen. De Noordhollanders kun nen op 30 September niet oeter doen dan hun bij drage te reserveeren voor de kas van de Provinciale Vereeniging Het Witte Kruis of een der afdeelingen. Er bestaat geen enkele reden voor dit werk Het Roode Kruis te steunen. Gevraagd was van deze circulaire in de plaat selijke bladen bekendheid te geven, dodh waar ze den 28 Sept. 's avonds pas inkwam en de comité's reeds de maatregelen getroffen hadden is daaraan geen gevolg gegeven. De heer Van Spengler complimenteert het bestuur voor de wijze waarop het deze circulaire behan deld heeft. Aan de orde komt hierna de beschrijvingsbrief. De geheele beschrijvingsbrief staat in het teeken van de bezuiniging. De afdeeling Zaandam heeft een aantal bezuini gingsvoorstellen ingediend, welke blijkens de prae>- adviezen door het hoofdbestuur meermalen niet zeer enthousiast werden ontvangen. Aan het eerste, geen vergadering meer voor af gevaardigden, wat een besparing geeft van f1200, wilde het hoofdbestuur in zooverre tegemoet ko men, dat. geen tweede, doch derde klas vergoed wordt. Zaandam meende dat door aannemen van haar voorstel de meeste afdeelingen niet meer twee luoch één afgevaardigde zullen zenden, wat geen I moeilijkheden met zich brengt. liet aideelingsbestuur vreest, dat verschillende kleinere afdeelingen geen afgevaardigde meer zullen zenden als ze het zelf betalen moeten. Na eenige bespreking dacht de vergadering er ook zoo over liet voorstal om de finantieele verhouding tus- schen Bond en afdeelingen zoodanig te wijzigen, 'at het hooi-lbestuur voortaan de renten van het stan.kapitaal niet meer aan de afdeeling uitkeert, waardoor ze van de afdeelingen zal hebben te vra gen, waarmee een besparing van flGOO verkregen kan worden, werd door de afdeeling aanvaard. In het voorstel om minder drukwerk aan de af deelingen te zenden, waardoor een bedrag van t'3000 kan worden uitgewonnen, werd de afgevaardigde vrij .elaten. Het voorstel van het Hoofdbestuur om het Groot boek kapitaal ad f390.000 te verkoopen voor Neder- 'ondsche papieren, lokte een langdurige discussie uit. Hel voor en tegen daarvan werd grondig be- spr< ken on vrij algemeen was men van oordeel dat het veiliger is het te laten zoo het is. Tenslotte werd aan de afgevaardigden vrij man daat gegeven onder de uitdrukkelijke voorwaarden dat voorzichtigheid geboden is. Na de behandeling van den beschrijvingsbrief wordt met vrijwel algemeene stemmen de heer O. J Staal als bestuurslid herkozen. In de plaats van ue heeren Van Spengler en C. Kramer, die niet herkiesbaar waren, worden gekozen de heeren P. Berkhout on O. J. Staal. Als afgevaardigden naar de algemeene vergadering worden gekozen de heeren O. J. Staal en W. Kaan, rr.et als plaatsvervangers de heeren II. Hart Mz. cn S. de Boer Als kasna zieners worden aangewezen de heeren II Hart on H. Bakker. Bij de rondvraag bespreekt de heer Bouman de mogelijkheid tot het stichten van een badhuis, voor al ook in verband met de toename van het fabrieks leven In Alkmaar b.v. kan men een douche-bad 'ge bruiken. wat. zeer goed voldoet en nu met de wa ter'eiding hier ook uit te voeren is. Spreker vraag 1 of bet bestuur de wenschelijkheid daarvan wil in zien en de mogelijkheid ervan wil onderzoeken, zoo mogelijk met gemeentebestuur. De voorzitter wijst er op dat deze zaak jaren te rug reeds ter sprake gebracht is Toen wilde men een badhuis op het Waardje doch het bleek dat de kwaliteit van hot water niot zoo geschikt was. Nu zijn we in andere omstandigheden door de water leiding. waardoor een bad piet douches mogelijk is Er is niets tegen eons een onderzoek in te stellen doch de uitvoering er van zal bezwaarlijk gaan. De heer Hart kan zich niet voorstellen dat dil door de Langedijker bevolking op prijs zal worden gesteld. De menschen die er voor gevoelen kunneD zich in de meeste gevallen zelve zoo'n inrichting we! aanschaffen. De secretaris acht het in de practijk niet uitvoer baar. wil er daarom liever niet mee beginnen. Hel zal duur. heel duur worden. Op een desbetreffende vraag van den heer Bou man wordt de wenschelijkheid vrij algemeen toe gegeven. Gew ezen wordt op Beverwijk, waar 7 kuip baden en 6 a 7 douchebadcn zijn en de zaak uitste ke-nrt rendeert. De heer Van Spengler zou het ontzettend toe ju i chen als het uitgevoerd kon worden en acht het zee zeker on den weg van de gemeenteraden ligger, subsi-'ie te verleenon. De heer A. Groot merkt op, dat van de zijd van de gymnastiekvereeniging ook een poging h die richting gedaan wordt en de hoer Kramor tvijt er on. dat de militairen die er in de mobilisatie gf bruik van moesten maken er zeer veel voorgevoelde Ook hier zal de gelegenheid do genegenheid bren ren. Besloten wordt om een onderzoek in. te stellei Hierna doet de voorzitter mededeeling van d bespreking welke in. het bestuur in verband met IIc Groene Kruis hebben plaats gehad. De pogingen die liet Groene Kruis aanwendt oï ook in Noordscharwoude finantieelen steun los 1 krijgen en den indruk dat er in sommige gemeenh raden nogal eenlg misverstand heerscht, gaf het b< stuur aanleiding er op te wijzen dat 10 ii 12 jaar n de oprichting van Het Witte Kruis in een ander provincie Het Groene Kruis is opgericht op initii tief van Ds. Fheischer, die in Noordlholland 'hot m van Het Witter Kruis aanschouwd had. Do weri wijze der heide vereenigingen is dezelfde en er zij in het minst geen rechtsgronden voor Het Groet Kruis om ook in Noordholland subsidies te bemacl tiren. Nadat nog met 10 tegen G steramen besloten was d gewijzigde reglementen en statuten te laten drukke) waarvan de kosten 40 a 50 gulden zullen zijn. ric.1 de secretaris het woord tot den voorzitter inongc veer de volgende bewoordingen: Mijnheer de Voorzitter. Onder betuiging van mij hartelijke deelneming met uw herdenkingsfeest va gisteren, breng ik u namens de afd. Langendijk va Het Witte Kruis dank en hulde voor alles wat u i die lange reeks van jaren ook voor Hot Witte Krui gedaan heeft. Als voorzitter heeft u steeds uw best krachten gegeven aan do vereeniging on dat i waard een betuiging van dankbaarheid, wat w meenen te moeten doen met de aanbieding van hc- eerelidmaatschap der vereeniging. Met een daverend applaus betuigt do vorgadorin. hiermee hare instemming. Daarnaast meenen we u een-kleine stoffelijke blijl te moeten aanbieden door u deze loeren zakpor tefeuille aan te bieden. Zij is leeg. Moge echter uw hart vol blijven van toewijding voor. Het With Kruis, als dit ding leeg is van bankbiljetten. (Appl.j Zeer ontroerd spreekt do voorzitter enkele woor den van dank, er daarbij op wijzende dat het ambt van geneesheer de volle liefde voor Het Witte Kruis meebrengt. Ik ben er van overtuigd dat het van mijne zijde aan belangstelling voor Het Witte Kruis niet ontbroken heeft, al is me meer lof toegezwaaid dan me toekomt. Toch ben ik zeer verheugd'deze bewijzen van sympathie uit den boezem der ver eeniging te ontvangen. Mijn dank voor dit eerbewijs. Het stoffelijk bewijs komt in de tweede plaats. Dat aller sympathie uit een cn ander spreekt, doet me goed. Hierna wordt de vergadering gesloten en bleven de aanwezigen nog eenigen tijd gezellig bijeen. AARTSWOUD. De najaarskermis behoort weer tot het verleden. Begunstigd door mooi zomerweder werden Maan dag de verschillende volksspelen gehouden. Reeds des morgens werd een aanvang gemaakt voor school kinderen, hetwelk reeds aardig publiek op de straat lokte, 's Namiddags voor ouderen en gestreeld door het najaarszonnetje, was het geheele dorp met zijn gasten op de been. Het blijft steeds een aantrekkelijk vermaak de volksspelen door dorpsbewoners. De uitslag der verschillende spelen was: Jongens van 6—9 jaar, aantal deelnemers 18: le prijs Jb. Zan der, 2e prijs W. Veerman, 3e prijs P. Raa. Meis jes van 6—9 jaar, aantal deelneemsters 14: le prijs G. Louw, 2e prijs M. Koorn, 3o prijs G. Koorn, Jongens van 9—13 jaar, aantal deelnemers 14: le prijs P. Kossen, 2e prijs G. Klaver, 3e prijs J. Jonker. Meisjes van 9—13 jaar, aantal deelneemsters 16: le prijs M. Kooi, 2e prijs E. S-aman, 3e pr. C. Korver. Hemdenrace voor meisjes van 1318 jaar, aantal deelneemsters 11: le prijs A. Saman, 2e prijs A. van Etten, 3e prijs D. Bossen, 4e prijs G. Beers. Mast- klimmen voor jongens van 13—18 jaar, aantal deel nemers 0: le prijs A. Burger, 2e prijs P. Hoek, 3e pr. R. Moeijes. Ringsteken per fiets voor dames bo ven 18 jaar, aantal deelneemsters 21: le pr. A. Boon,

Schager Courant | 1922 | | pagina 2