FUNSTE 2MELANGE JURGENS VERVANGT DE FUNSTE BOTER Marktn*;' icb'tci"'. Cjemengd Nieuws. AKRONDISS RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 10 October 1922. Uitspraken D. Duin en T. Timmerman, Schoorl, jacfetwetovertr. elk 6 of 6 d. h. (plus Hnlev. geweer of 20 boete.) J. Latenstein, Alkmaar, appèl vonnis kantongerecht, (openb. dronkenschap), 1 wedt hechtenis voorwaarde!: met 2 iaar proeftijd Jan Veldhuis, St Pancras, overtr. visscherijwet f 40 of 40 d. h. Jan Veldhuis, St Pancras, vpvertred» visscherijwet f 25 of £5 d. !h. J. Grande, Helder, postdiefetal, 6 mnd. gev. voorw., met 3 proefjaren. P. B., (gedetin). Venhuizen, misdrijf art. 251 Wl v. Sr., 9 mnd. gev. (zaak met gesloten deuren). 3. W. Wessensus, Sctemerhcrn, vesoorzoSc© vota brandgevaar door schuld, niet bew. vrijgesproken. A. L. Broek op Langendijk' appèl vonnis kanton- ger. f 40 of 40 d. h. GEMEENTE Z1JPE. Ingeschreven van 7 tot 10 October 1922. Geboren: Arie Douwe, zoon van Hilbertus Jippes en van Elisabeth Johanna Adriana Kroes. OUDKARSPEL. Pogingen worden in het weik gesteld om te komen tot oprichting van een kolfclubf voor beginnenden. De oefeningen zullen dan plaats hebben onder leiding van geoefenden. K. Cz. DE BOER. De oud-burgemeester van Assendelft, de beer K. Cz. de Boeer, oud-lid van de Tweede Kamer en de Eerste Kamer der Staten-Generaal, vierde gisteren ander veel blijken van belangstelling zijn 70en ver jaardag. DE ZUIVELPRIJZEN, Op de markt te Purmerend waren gisteren de kaas- prijzen weer booger: boerenkaas f55 en Goudsche kaas f 60 per 50 K.G. De handel was goed. VOLENDAM. In den afgeloopen zomer zijn te Volendam, alleen over zee, 27.400 bezoekers aangekomen, ongerekend de duizenden die per N.-Holl. Tram, auto's enz. ar riveerden. WINKEL. De heer U. G, Groenkop, hoofd der acbool voor la ger en meer uitgebreid Jager onderwijs alhier., komt voor onder no. 3 op do voordracht, voor hoofd der U.L.O.-school voor jongens en meisjes te Alkmaar. WINKEL. Tot leden van het College van Zetters voor 's Rijks directe belastingen, zijn door den. Commissaris der Koningin in deze provincie herbenoemd de boeren D. Kaaiji en G. Kamp. DE HUURC0MMIS3IES. De minister van arbeid hoeft den voigetideu brief aan de Ged. Staten der verschillende provinciën ge richt: Het is mij gebleken, dat de werkzaamheden van de Huurcommissies In 1921, in vergelijking met die van vorige jaren, over het algemeon zijn verminderd. Zou reeds hierdoor een vermindering van uitgaven verwacht mogen worden, de 'salarissen voor het personeel der commissies, die in den loop der laat ste jaren zijn verhoogd of op 'n hoog peiï vastgesteld, geven mede aanleiding om op vermindering van uit gaven bedacht te zijn. Tot dusver is evenwel van vermindering der kosten weinig of niet gebleken. Het is dringend noodig, dat zeer spoedig, tot bedui dende verlaging van uitgaven wordt overgegaan. Het wil mij voorkomen, dat in onderscheidene ge meenten wel tot afschaffing van de liuurcommissie kan worden overgegaan. In veel gevallen rechtvaar digen de geringe werkzaamheden de daarvoor ge maakte kosten niet. Mocht in sommige dier gemeen ten de algeheele opheffing van de commissie thans nog te veel bezwaren opleveren, dan kan wellicht met een huurcommissie voor een complex van ge meenten worden volstaan. Daarnaast kunnen sala rissen, toelagen en vacantiegolden belangrijk ver laagd worden. Ik verzoek uw college het bovenstaande spoedig ter kennis van de betrokken gemeentebesturen in uw provincie te brengen en dezen uit te noodigen spoe dig de mogelijke bezuinigingsmaatregelen door te voeren. WIERINGEN. Ten overstaan van Notaris Obreen had i.1. ZaterJug in café Scheltus ten verzoeke van mej. ae wed NT Scheltus Nz. de openbare verkoopingplaats van: 1. Visscheraak met toebehooren W.R. 210; fcooper do héor Jn. Klein Swz., voor f 510. 2. Woonhuis met erf en tuin te Hollebalg, groot 15 aren of 51/4 snees; koopor do heer W. de Haan Pz., voor f 2275. WIERINGEN. Zondag 15 October 1922 Is voor Mej. B. Pot, school- schoonmaaikstetr te Hippolytushoef, een feestdag' daar zij opdien dag jubileert als 25 jaar school s choonma ak- ster. Dat het haar niet aan belangstelling zal ontbreken, is onze vaste overtuiging, KOLHORN. Straat en toegang tot de havehladingsplaats werd dit jaar veel verbeterd. Do bietenrijders zullen zulks ondervinden. Eveneens werd de diepgang van de haven verbeterd, wat de schippers zeer ten goede zal komen; eenige lasten meer zal inen kunnen laden. KOLHORN. De suikerbieten, bestemd voor de Coöperatieve Beet wortelsuikerfabriek ,Triesch-Groningsche" zullen dSt jaar naar de fabriek te Franeker en niet meer naar die te Groningen vervoerd worden. Voor do schippers een nogal beduidend verschil, BURGERBRUG. De deelhebbers der gasfabriek alhier, beslot en ia htm vergadering der vorige week, om hun gahriék mn ds hand te doen, als het eleotriscb ïïeht in gebruik' wordt genomen en bewezen heeft, goed te voldoen. De reke ning van den penningmeester over 1921 wees aan een batig saldo van f 8O.6O1/2. De ontvangsten bedroegen f 844.93, de uitgaven 764.321/!3. AARTSWOUD Zaterdagavond werd een huishoudelijke vergadering gehouden van het Onderling Nut en Genoegen, in het lokaal van den heer H. Bakker alhier. De consumptieprijs werd gesteld op 30 cent per persoon voor leden en voor niet-leden 40 cent. Er. zullen 6 vergaderingen met dames worden gehouden, terwijl begin December een volksavond zal worden georgani seerd, waarvoor een commissie van 4 personen werd benoemd. A.s. Donderdag zal de eerste 'bijeenkomst worden gehouden, waar de lezing door S.Kriek en de vaste bijdrage door Mej. Bakker—Nes zal geschieden. Tevens zal het huldeblijk aan den beer J. Silver dien avond worden overhandigd. Drie nieuwe leden werden geboekt en door vertrek 'drie afgeschreven. Hierna sluiting. ZUIDSCHARWOUDE, In de kolfbaan van den heer R Kramer ls een kolf- wedstrijd met voorgift gespeeld met dezen uitslag le pr. C. Langedijk, Nóordscharwoude, met 158 punten, 2o pr. J. Kramer Az„ Zuidscharwoude, met 152 punten; 3e pr. R. Slot, Brocp op Langendijk, met 148 punten 4e pr. F.. Kostelijk Pz., Hugowaara, met 147 punten; 5e pr. G. Bekker, Nooiwharwoude, met 146 puntert; Serieprijs R. Luijting, Zuidscharwoude, met 54 punten. ZUIDSCHARWOUDE. In het lokaal van den heer Kramer is het eerste gedeelte van den biljartmatch gespeeld tusschen leden van „Op Maat" alhier en „Ons Genoegen" te Noord- scharwoude. Hierbij behaalde „Op Maat" 2206 carem- boles en „Ons Genoegen" 2093. zoodat de eerst esooieteit een voorsprong kreeg van 113 caremholes. Het 2e gedeelte ^an den match wordt gespeeld In het lokaal van den heer J. de Bakker te Noord Scharwoude. JULIANADORP. Wanneer hier eén tooneeluitvoering was van een vereenigingi, moesten we altijd schrijven, er was niet veel publiek of de zaal tamelijk bezet, of eens een heel enkele keer, d'e zaal was flink bezet. Er werd dan ook wel eens gezegd: de Koegrasser inwoners houden niét van toóneelspel. Doch dat was jl. Maan dagavond geheel anders, de tooneelzaal van den heer C. Vader was nu eens geheel bezet, ja moest zelfs van de voorzaal gebruik worden genomen. Dus 1 .was er dan toch zeker een hooge verwachting van I het blijspel „A'rmoed© Zoekt Uitvluchten", wat het j Kleine Tooneel" van Noordscharwoude zou opvoe ren. Welnu, we zijn in onze verwachting lang niet teleurgesteld. Er is genoten van het spel van den arts Waldemar Holstein en zijne echtgenoote Liona Barasch, welke beide rollen werden vervuld door den heer en mevr. P. Deutekom, en dan oom Juch- tin, den heer S. Kuiper, welke ons eerst een echte oude knorpot toeleek, doch later wel bleek een goed hart te hebben, en dap. Ericb Haman, Apotheker, den heer C. Deutekom, welke ons ook mooi spel heeft later zien; eb den kunstschilder, Eddi Hof, den heer Jac. Prijs, welke ons eerst een echte bon- vivant toeleek, doch uit z'n later spel toch ook nog wel eens zakelijk scheen te wezen; en dan mej. Kui per, Rut Manhof, welke haai rol uitstekend vertolk te en deedl alsof zij een echte doordraaister was, waar toch zeker de apotheker Iïaman andere ge dachten van had; en dan die dienstbode, mevr. A. Stam-de Geus een echte oude zeur, welke zich zoo echt in het milieu aanpaste; en dan de armoedige patiënt, vrouw Knunze, mevr. A. Prijs-Nap, welke haar kleine rol ook uitstekend vertolkte en ten slotte den heer H. Slikker, deze was geknipt voor al z'n rollen, waar toch zeker het grimagewerk van den grimeur niet minder aan heeft mede gedaan. Hartelijk gelachen is er om de. vermakelijke scenes over het schetsboek van den kunstschilder. Kortom, het Kleine Tooneel heeft ons doen genieten en roe- j pen wij! hom dan ook geen vaarwel toe, docfe een tot. spoedig weerziens toe. v JULIANADORP. De uitslag van de gehouden harddraverij was als volgt: le prijs Aagje, eigenaar J. Slikker, berijder T. Slikker; 2e prijs Bles, oig. A. Swaerts, berijder N. Bel lis,; 3e prijs Pietje, eig. D. de Graaf, berijder Jb. de] Graai Dz.; 4e prijs Blauw, eig. J. Glas, berijder J. Glas; 5e prijs De Jonge Bruin, eig. D. de Graaf, be rijder D. de Graaf Jn Op het terrein was, evenals den vorigen dag, voel' publiek aanwezig. Beide dagen was er bal bij den heer G. Vader, waarvan druk gebruik is gemaakt, terwijl bij den heer J. Slikker, café „Du Pasage", dé heer Lempke heeft opgetreden en naar men ons me dedeelde, met zeer veel succes. Beide dagen was onze Harmonie, zooala ook bij elk feestje, weder pre sent en heeft zeker niet minder tot de gezelligheid bijgedragen. We kunnen geiust zeggen, dat deze bei- 1 de dagen als uitstekend geslaagd mogen worden genoemd. ERNSTIG ONGELUK TE HEILOO, In de Alkm. Crt lezen wij: Maandagavond bad in de kom van het dorp op den Rijksstraatweg een ernstige aanrijding plaats. Te ongeveer zes uur keerde de 31-jarige haring venter, J. Bal, die als gewoonlijk nog éven naar Helloo gekomen was, met zijn hondenwagen naar Alkmaar terug toen uit do richting van da stad de groote auto van hst Pmv. Waterteidlsigl>edrljf. kwam aanrijden, waarin da directeur van dat bedrijf de heer Oldenborch, de heer Boom van het P.E.N. en een opzichter gezeten wagpn en welke auto bestuurd werd door den chauffeur van het bedrijf, den heer Postma. Volgens de verklaringen van deze heeren zou de hondenkar zich eerst naar links, toen weer naar rechts bewogen hebben waardoor aan een aanrijding niet to ontkomen zou zijn geweest. Het voorspatscherm en de treeplank der auto trof fen de kor aan de linker wiel zijde,, met het gevolg dat. deze aan dien kant vernield werd, de honden losbraken en de karrovoerder met het achtereinde van den wagen zoo'n geweldigen slag tegen het lichaam kreeg, dat hij tusschen de overal in het rond verspreide stukken van den wagen en over blijfselen van zijn koopwaar bewusteloos aan den kant van den weg bleef liggen. De auto stopte onmiddellijk en men besteedde dadelijk alle zorg aan den weer tot bewustzijn ko menden gewonde, die hevige pijnon scheen te lij* den. p Spoedig was dokter Hoekstra ter plaatse en op zijn advies werd dadelijk naar Alkmaar getelefo- betering brengt, in het onderwijs. Wordt niet ingegropen, dan zal men vermoe- i del ijk een geheele schoolstaking aangaan of pogin- gen aanwenden tot de oprichting eener bijzondere school. NIEUWE NIEDORP. j Het Nutsdepartement vergaderde Dinsdagavond 10 i October 1922, 's avonds halfacht, in het café De Prins Maurita I De voorzitter, de heer P. Haringbuizen, verwelkom de bij opening omstreeks een dozijn leden, waarna de secretaris de notulen las. Goedgekeurd. De heer Gaijaard brengt namens de commissie 1 rapport uit over het nazien der rekening van den j secretaris-penningmeester A. Visser. Alles was in orde bevonden en tot goedkeuring wordt geadvi seerd en onder dank besloten. Ontvangsten f 594.07, uitgaven f587.7654., batig saldo f 6.30%. De hoer Haringhuizen rapporteert omtrent de re- kening van de spaarbank dat alles accoord bevon den werd. Ook hier wordt, tot goedkeuring geadvi- I seer en onder dank besloten. Het bezit was f 22955.17. Be inleggers hebben te vorderen f 18450.0354reserve f4505.1334, winstsaldo f 247.73. Het verslag over de bibliotheek geeft aan, dat in totaal 1918 boeken zijn gelezen. Besloten wordt, voortaan van lederen lezer look dopartementsleden) per week 2 cents te hef fen van ieder boek dat men ter lezing uit de bi bliotheek komt halen.. 15 October a.s. wordt de biblio theek opengesteld. Goedgevonden wordt om f 25 beschikbaar te stellen om te onderzoeken in hoeverre men kan slagen met voor-verkoop van. entréekaartcn voor een Nutsavond, waar Henri de Vries zal optreden ondermeer met „Brand in de Jonge-Jan".'5 Degene, die rondgaat voor dien voor-verkoop, zal rapport doen van zijne resultaten, waarvan zal afhangen of die avond, die hooge kosten meebrengt,, zal doorgaan. Gebeurt het wel, dan z&l het zijn op 3 Dee.a.s. Verder zullen in het komende seizoen voor spreekavonden worden aangezocht d,e hoeren Alt, Hul lebroek, en Zalm. En voor reserve de heer Ed- mond Visser. Data door het bestuur te regelen. Het bestuursvoorstel tot instelling van een geld- ophaaldienst in verband met de belastingen, ver kreeg, toen het na eenige bespreking in stemming kwam, 7 stemmen, voor en 7 tegen en werd toen ge acht verworpen te zijn, Aan den heer A. Visser, die als secretaris veel werk aan leesgezelschap en bibliotheek heeft, werd f 25 grati ficatie daarvoor verleend. Inzake het voorstel om een overeenkomst aan te gaan met Winkel, om elkanders boeken te leenen yoor de Bibliotheek, wordt 'het Bestuur gemachtigd', óm verdere stappen daarvoor te doen. Besloten wordt, een paar tijdschriften voor het Lees gezelschap aan te schellen. Een voorstel van den heer Nconlijk tot opheffing Van oias leesgezelschap, daar het leesgezelschap van Ds. Schermerhom een beste portefeuille heeft,, wordt tot de volgende vergadering aangehouden. Besloten wordt, dat ten aanzien van het nut van clubwerk (houtsnijkunst, enz.) door het Bestuur nadero inlichtingen zullen worden gevraagd- Na gehouden rondvraag, die niets oplevert, sloot Voor zitter onder dank de bijeenkomst REDDINGBOOT. De reddingboot van de N. en Z.-Holl. Redding- maatschappij, te Nieuwediep gestationneerd, kreeg bij de jongste redding van de „Alford" zoodanige averil, dat zij voor verdere vervulling van haar taak niet langer geschikt bleek te zijn. Naar wij verne-* men zal thans een nieuwe reddingboot in plaats van de oude komen, en deze zal thans van een motor voorzien worden. Daarmede wordt in een lang be staande behoefte voorzien. De nieuwe boot zal den naam van „Doris Rijkers" ontvangen: daarmede wordt een zeer verdienstelijk man, die reeds vele schipbreukelingen heeft gered, op waardige wijze ge huldigd. MEE- EN TEGENVALLERS. Zaterdagmiddag J.l. zou te Sneek do trekking plaats vinden van de loterij, uitgaande van de ver- eoniging voor Vreemdelingenverkeer: Na de trekking kwam er een onregelmatigheid voor den dag. n t. het tegelijk trekken van twee neerd met verzoek om de ziekenauto to zenden. Na geruimen tijd wachten, waarin do dokter zich geheel aan zijn patiënt wijdde, verscheen de auto en 'werd de gewonde onder begeleiding van don me dicus naar het Sint Elisabeth-gesticht overgebracht. Door het ongeluk was het verkeer op den Rijks straatweg eenlgen tijd gestremd- Dat de belangstelling voor deze aanrijding en zijn gevolgen op het anders zoo rustige dorpje groot was, laat zich begrijpen. Men richtte zich met tal van verwijten tot de auto mobilisten en verweet hen roekeloos gereden te 'heb ben, waartegen deze evenwel volhielden een matige vaart te hebben gehad en er ter bevestiging hiervan er op wezen, dat de auto na het ongeval ongeveer naast den vernielden wagen was blijven staan. Anderzijds "wordt door verschillende inwoners der gemeente, die juist van Alkmaar afkwamen, mede gedeeld, dat de auto een zoo groote vaart had, dat zij bij het hen achterop-rijden daarvan in angst van hun rijwielen gesprongen waren. Het gerechtelijk onderzoek zal wel nader uitwij zen in hoeverre hier al dan niet van roekeloos rij den moet worden gesproken. Naar wij gisteravond vernamen heeft de aange- redene een zware verwonding bekomen, waardoor eeri gat in den darm ontstond en de darmen op meerdere plaatsen gescheurd waren. Dank zij de algemeen erkende bekwaamheid van Dr. Van Dam, die den patiënt dadelijk in behande ling nam, kon gisteravond reeds een goed geslaagde operatie geconstateerd worden. De patiënt maakte een vrij goeden nacht door, bleef door injecties vrij van pijn en zijn toestand was hedenmorgen bevredigend. EEN STRIJD. Te Schellinkhout (nabij Hoorp) bestaat een zeer gespannen verhouding tusschen onderscheidene ou ders van schoolgaande kinderen der 1ste, 2e en 3e klas en de aan die klassen verbonden leerkracht Reedis in April werd namens alle betrokken ouders een schrijven gezonden aan den inspecteur, om een onderzoek in te willen stollen naar don toestand van het onderwijs, door deze leerkracht ge geven. Dit onderzoek had plaats, doch elke gewensc'hte verbetering bleef uit. De Commissie van Toezicht heeft zich beslist uit gesproken, dat zoo spoedig mogelijk moet worden ingegrepen, terwijl onderscheidene ouders hun kin deren thuis hielden, in de meening dat geen onder wijs beter was dan zulk onderwijs. Thans is door de ouders verzocht zoo spoedig mogelijk in een raadsvergadering een besluit te nemen, dat een ein de maakt aan den gespannen toestand en een vesv l'rijzennummeri. j De politie verklaarde de trekking voor nietig. 'Maandagmiddag was .,de hertrekkiiig". Ew teieur- 1; stelling voor velen, blijdschap voor anderen. Iemand i] die eerst een „niet" had getrokken, kreeg nu •leen vette koe.s - DE MARINEWERF TE AMSTERDAM. Uit Amsterdam, 10 October. Uit goede bron ver- 1 emen wij, dat het in het voornemen van den Mi nister van Marine ligt om de Marinewerf te Am sterdam geheel op te heffen. Tel. ANNA PAULOWNA, 10 October 1922. Gro-ote aardappelen f 2.70 a f 5. Slaboonen f 10.50 t f 13,75. Snijboonen f 7.75 a f 12.50. Andijvie f 1.80. MEDEMBLLIK, 10 October 1922. Uien f 0.75 a f 0.80. Kofedie muizen 0.90 a f 0.95. Bonte f 1.30 a f 1.40. Blauwe f 1.20 a f 1.35, alles per 50 Kg. Spercieboonen f 1.65 a I 1.75 per 15 Kg. WARMENHUIZEN, 10 October 1922. Blauwe aardappelen f 3.10 a 4. Witte kool f 1.05 a f 1.20. Gele kool f 0.60 a f 1.20. Roode kool f 0.55 a f 1.15. Bloemkool f 2.40 a f 3. Gewone nep f 3.40 a f 3.90. Gewone drielingen f 1.40 a f 1.70. Gewone uien f 1.80 a f 2.90. Aanvoer: 5600 Kg. aardappelen^ 26300 Kg. witte kool, 4300 Kg. gele kool, 16250 Kg. roode Kool, 1047 stuks bloemkool, il995 Kg. gewone nep, 610Ó Kg. gewone uien. NOORDERMARKTBOND, Noord-Sdharwoude. 10 Oct. 1922. Duken f 2.10. Schoolmeesters f 1.50 a f 2.10. BI. aardappelen f 1.80 a f 3.10. Bravo's f 1.70 a f 2.40 Roode ster f 1.70. Kleine f 1.20. Spercio- noonen f 8. Grove uien f 1.90 a f '2.80. Drielingen f 1.40 a f 1.80. Gele nep f 3.40 a f 4.10. Pfeenf f 0.90 a f 1. Roode kool f 0.60 a f 1.40. Witte kool 1.10 a f 1.30. Gele kool f 0.4Ö a t 1.70, alles per 100 K& Bloemkool f 2.20 a f 7. Aanvoer 9 Oct.17725 Eg. aardapp., 84 Kg. spercieboo nen, 28862 Kg. drielingen, 17075 Kg. peen, 800 Kg. rammenas, 35550 Kg. roode kool, 51500 Kg. witte kool, 14200 Kg. gele kool, 1430 stuks bloemkool. LANGENDIJKER GROENTENVEILING, Br. op L. 10 Oct. 1922. Bloemkool, lé soort, le cerf, f 3.10 ;>a f 10.70. BloemkboL le soort, Longedijkers, f 1.90 a f 4.50, per 100 stuks. Roode kool, le soort f 0.50 a a f 1.80. Gele kool, le soort-f 0.60 a f 2.20. Witte kooL le soort f 0.90 a f 1.40, alles per 100 Kg. Witte kool f 91 a f 101 per wagon. Schotsohe muizen f 1.90. Schoolmeesters f 2.40 a f 2.60. Blauwe f 3.30. Eigen heimers f 2.60. Bravo I 4. Kleine S 1.20 a f 1.30. Duo f 1.70. Bieten f 0.80 a f 1.50. Gele nep f 3.70 a f 4.10. Drielingen f 1.40 a f 1.70. Uien, le soort f 2.70 a f 3.20. I Losse wortelen f 0.90 af 1. Slaboonen E 15.20 f 16,10. Aanvoer: 13000 st. bloemkool, 55000 Kg. roode kool, 138200 Kg. witte kool, 37750 Kg. osse wortelen, 5000 Kg. Uien, 187a Kg. gele nep, 8600 Kg. aardappelen, 12000 Kg. bieten, lo4 Kg. slaboonen, 21000 Kg. gele kool. DE TURKSCHE KWESTIE. Uit Londen, 10 Oct. Heden te middernacht werd een Reutertelegram uit Constantinopel ont vangen, meldende, dat de overeenkomst te Moodania werd geteekend. DE CAMPAGNE TEGEN LLOYD GEORGE. Uit Londen, 10 Oct. De binnenlandsche toe stand wordt iederen dAg onzekerder, en de bewijzen van ontevredenheid over de ^regeeringspolitiek ne men toe. De „Times" zegt, dat de aanvallen, die do laatste dagen op den premier zijn gedaan, een toe stand hebben geschapen, welke noch hij» noch de regoering in haar geheel voorbijzien kan. Wat de regeering, zal doen is alsnog onbekend. Waarschijn lijk heeft zij haar gedragslijn nog niet vastgesteld, maar iets dient te worden gedaan, indien de regee ring de ernstige schade, welk© aan haar positie is toegebracht, wil herstellen. De politieke medewerker van dö „Daily Mail" schrijft: Op het oogenblik is de premier niet voor nemens af te treden. Zelden is hij van zooveel kan ten aangevallen, waarvan sommige hem tot nu toe vriendschappelijk gezind waren. Het is echter, zijn uitgesproken voornemen om thans aan te blijven en zijn aanvallers in het Lagerhuis tegemoet te treden, wanneer dit den Hen November bijeenkomt De verhouding van den premier tot de Unionistische partij wordt moeilijker, en* een breuk tusschen hem en de Unionisten maakt den toestand belangwek kend. De „Daily Chronicle" schrijft: De vele geruchten, die in omloop zijn gebracht over de moeilijkheden der regeering zijn grootendeels ongegrond, maar de aanvallen der regeéringsvijanden zouden den pre mier kunnen nopen de beslissing in handen der kie zers te stellen. HOOGWATER IN KET SCHWARZWALD. Tengevolge van voortdurende hevigerr^regenval zijn de rivieren in het gebied van het Schwarzwald zeer gewassen. Reeds ondervjndt de aardappelenoogst ernstige schade. MOBILISATIE IN RUSLAND? Volgens een bericht aan de „Daily Telegraph" zou op voorstel der extremistische leden der sovjet- regoering zijn besloten tot mobilisatie der troepen in Zuid- en Zuid-Oost-Riisland. Generaal Jegorofa troepen in TransRSaukasië zouden worden versterkt en de regeering zou aan de cavalerie van generaal boedjenni en »aan eenige divisies kozakken order hebben gegeven naar Zuid-Kaukasiö te gaan. DE OVERSTROOMING IN BENGALEN. De over8troomingIn Noord-Bengalen strekt zich uit over 1500 vierkante mijlen. Anderhalf millioen men- schen zijn er bij betrokken. Duizenden sterven van den honger en door het uitbreken van epidemies. SPOORWEGONGEVALLEN IN ENGELAND. Do cijfers over het aantal spoorwegjongevallen over 1921 toonen een aanmerkelijke daling, vergeleken met die over het voorafgaande jaar. In 1921 werden 784 personen gedood en 19.501 gewond, tegen resp. 991 en 25.933 in 1920. CHOLERA. Te '1'okio is cholera uitgebroken. Ondanks do meest (krachtige pogingen, zijn reeds 130 gevallen geconsta teerd. Het sterftecijfer is hoog: De vischmarkten zijn gesloten. VULCANISCHE UITBARSTING. Op IJsland zou Woensdag een vulcanischo uitbarsting hebben plaats gehad. jEon dichte rook hangt over 't Oosten, Noorden cn Zuiden van hot eiland, terwijl een asehlawino in het Oosten en Noorden van IJsland en zelfs op dc Farocr-eilandcn is neergekomen. Nadere bij zonderheden ontbreken nog. DE TUNNEL ONDER HET KANAAL. Uit Parijs. De internationale kamer van koophandol heeft to Parijs een vergadering gehouden, waarop ook Nederland vertegenwoordigd was, en welke bijeenkomst uitsluitend gewijd was aan het vraagstuk van een tunnel onder het Kanaal. In deze vergadering werd medegedeeld, dat Enge land uit militair oogpunt niet langer bezwaar heeft tegen het tunnel plan, doen dat geen finaneieelev hulp van dat land verwacht kan worden. Zoowel voor do veerbooten, dio inafwaclitindg van het tot stand komen van liet tunnclplan de verbinding tusschen' Engeland eh hot vasteland zullen moeten bowerkstelligen, als voor hot tunnclplan is Engeland van meening, dat het een par ticulier initiatief moet zijn, dat deze zaak zal tot stand brengen. Er zijn reeds drie veerbooten beschikbaar voor het gebruik. De internationale kamer van koophandel sprak als haar moening uit, dat eon verbetering van de verbinding) tusschen Engeland _cn Frankrijk dringend noodzakelijk is. De veerbooten zijn dc meest geëigende oplossing voor het oogenblik, terwijl de meest volledige oplossing slechts kan worden gezocht in het graven van een tunnel. Doch ook zelfs wanneer ccn tunnel bestaat, zal daarnaast een veerhootcndienst zijn nut behouden. Msb. KOSTBARE BRANDSTOF. 'In een particulierep brief uit ,St. Petersburg, aan de N R.. Crt., van eind Mei van dit jaar, die aan een scheepskapitein meegegeven cn niet door de censuur gezien was, wordt onder meer do volgende schets gegeven van den nood van intelleetueelen te St. Petérs- burg. Do briefschrijver voert dengene, aan wien hij" schrijft, in gedachten binnen een bevriend gezin. Gij kijkt met verwondering naar oen mand met... brandstof, die naast do kachel staat. Geen hout; ook' geen kolen, maar hoeken; booken, sierlijk gebonden en •ver guld öip snee. Een groote mandi, gevuld met dc^ boeken staat op den vloer en hét zoontje des huizes ^bemt d'e brandstof met een ernstig gezicht er uit; de banden worden verwijderd en de bladeren gaan in de kachel'. Wanneer gjij een boek inkijkt, gaat uw verbazing over in smart. Het is een werk van een beroemd Fransch schrijver, een zeldzaam werk. Daarnaast ligt een hoek over de Grieksche klassieken, geïllustreerd. En het boek, dat de jonge stoker bezig is de kachel in den muil te stoppen, is een exemplaar van het boek, 'waarvan gij 'jaren geleden voor veel getd een ander exemplaar te Londen bij een anticpiair gekocht hebt. Gij nïeldt het voor het kostelijkste bezit in uwe bibli otheek, hier wordt het met zijn schoonen band een prooi der vlammen. Eenige woorden van de huisvrouw brengen u terug van de mee^ng in een gékken huis of onder kindseihe menschen aangeland te zijn. In den vorigen winter kregen alleen de „beSte burgers van Rusland"de ar beiders, wat brandstof van de regeering; de mindere sterveling, de „bourgeois", kreeg niet en mocht ook niets koopen, al zou hij geld gehad hebben. Thans i? dat veel beter; voor een millioen kan men een zak hout koopen, waarin men dikwijls stukgehakte kruisen van de kerkhoven vindt. De groote meubelstukken waren snel genoeg verbrand en nog vroor het in huis twee graden Celsius. De kinderen schreiden van k'oud'o en honger. De Zoon van zestien jaar, steeds ietwat Zwak, werd ziek en stierf aan een longontsteking. De -elfjarige zoon kreeg zware rheumatiek, die hem een krommen schouder gaf. Toen moest mijn man met bloedend hart besluiten, te verbranden, wat hem hét kostbaarst was geweest: zijn schoone boekerij, een erfetuk vah zijn vader, die een groot geleerde was. Dabtrdoor werd ons de winter wél wat dragelijker gemaakt: wij hadden 't minder koud en aten alle dag warm eten. Do beschrijving van het middageten zou den Hol- landscben eetlust kunnen bederven; ik zal dit dus maar stilzwijgend voorbijgaan. Als gij dan in gesprek met uwe kennissen zïjt geraakt, gaat plotseling de deur open cn allen rijzen eerbiedig op voor dén binnenkomendeeen man met een bot uiterlijk, muts op het hoofd, pijp in den mond, Iwan ïwanowitsj. Het blijkt u later, dat dit de vroegere huisknecht is, die voorheen uwe kennissen nimmer anders dan met de muts in de hand, ook in do buitenlucht, toesprak en zoo blij als een kind was mei

Schager Courant | 1922 | | pagina 2