Tien legen één Öursusv. Volwmsnsn 5 wagens best Ssghooi, esn klamp paik Hooi. Woon- in Winksihuis, Aardappelrooiers, 'n Eenvoudig Kosthuis volbloed Stierkalveron, ean nette Dienstbode, Aardappelenkrisl, een Witte B 0 K, Stieiialveren te boop, dat je nog nergens zoo goedkoop een kachel enz. kan koopen dan bij S. DE VRIES - Molenstraat - SCHAGEN. !het 'nieuwe' ODESIADi Raad Warmenhuizen. Plaatselijk Nieuws. CUR V VAN THiJN-Mok, Dankbetuiging. te Anna Paulowna. «H 13 October 1922. een Zaak in Kruidenierswaren, KIPPEN en KIEKEN zijn duur Loonploeyen. 1)E NUVEnkteM Te koop: P, NUU - Ewljtkslais. een Plaatsje, een 8-jarig awart Werkpaard. Voerbietenlof, Bieten en Rapen, nieuw Huis, Warmenhuizen. Os. SCHEKMERH0RN „ONDERGANG" H. SLIKKER. een Dienstbode, 20.000 K.G. Eabrieksbieten, 15000 kilo ROZAPEEN, Een Dienstbode iu k •ander kwaad stichten men moet du3 met hem op goeden voet staan. Iwau hvanowitssj spreekt naar de boeken kijkend: „Goed zoo, mijn zoon" gééf ze maar aan het vuur; nuttelooze rommel. Vijftig iaren ben ik oud geworden zonder lozen of schrijven. Beu ik nu minder dan diu geleerde mensehen V Zooals gij allen weet, heb ik zells een ^rooten en eervollen en verantwoordelijken post. Ja, boeken schreven toen de menschen, dio niets om handen hadden cn sich lieten bedienen ea deze boe ken waren voor de rijken en voornamen; het hoofd werd volgestopt met alle soort domme rommel. Die loden waren allen zoo voornaam en uit de hoogte, zij lieten hunne vette lichamen in koetsen heen en weer rijden. Nu sluipen zij kleintjes rond en eten hun brood in het zweet'huns oauschijns. Heb ik niet altijd gezegd; Op onze straat komt ook nog een feestdag? En dan die geleerden, me in hunne Doeken beweren, dat de mensch. zoo en zooveel eiwit en vet per dag noodig heeft om te bestaan. Wat een lario. Hier in Rusland hebben millioenen menschen geleefd zonder een atoom van deze substanties en zij leven nog. O ja, wat ik zeggen wou, ik kom om warme kleeren voor ons schitterende en dappere roode leger, om hun moeilijke leven voor onze veiligheid iets pleizienger ft maken. De buitenlandsche bonden en kapitalisten willen ons nog maar altijd niet met rust laten, maar onze helden zullen hun wel leeren. Maakt dus warm onder goed en handschoenen cn sokkon klaar voor ovennor- gen en breng die bij het comité. En bijna zou ik vergeten, waar ik eigenlijk voor kwam. Morgenochtend, om eil uur, moeten alle bewoners van het huis zich heneden in den binnenhof bevinden voor de reiniging van den vuilniskuil. Wie niet komt of te Iaat komt, wordt uit hett buis verwijderd of gestraft" Vergadering op Dinsdag 10 Ociober 1028, des mid dags 2 uur. Aanwezig allen. Voorzitter de heer 2. Burger, burgemeester, secre taris de heer Rijs. Na opening volgt vaststelling: der notulen, onder dankzegging aan den secretaris. Ingekomen stukken; Een schrijven van God. Staten betreffende Jaarwedden Gemeente-ontvangers. Voorgesteld wordt om inzake genoemd schrijven, af te wachten het rapport, uitgebracht door de Veieeniging van Burgemeesters en Secretarissen uit do kantons Schagen, Alkmaar, Purmerend en Hoorn. Flauwe kul, die heele circulaire, zegt de heer Slot, Ze hadden die circulaire wel in de pen kunnen hou den. Ged. Staten brengen de gemoederen 'naar in beweging. Spr. wil niet zeggen, dat hij direct voor verlaging van hot salaris ia, maar deze circulaire i* flauwekul. Het dienen van advies kart je wol laten. Dg Raad wordt behandeld als een k. waai jongen. Dat zit 'm in do Gemeentewet, meuntf voorzitter. Spr, zou hot boter gevonden hebben als er op een andore wijze was opgetreden door Ged. Staten. Spr. wijst verder op de combinatie van deze functie in onze gemeente, waardoor hier niet het volle salaris wordt uitbetaald. De heer Molenaar i9 van oordeel dat advies wordt uitgebracht door de betrokken personen en dat acht spr. niet noodig. Spr. vraagt zich af of do Raad dat advios zal afwachten. Voorzitter meent, dat Burgemeesters en Setsrota- rissen niet direct alleen rekening behoeven to hou den mot do belangen van de gemeenteambtenaren. Spr. wijst op do verschillende toestanden in de di verse gemeenten. Aan het rapport behoeft men zich niot, to houden. De heer Molenaar zegt, dat we het rapport wei kunnen afwachten, er is toch niets aan de zaak to doen. De heer Slot denkt dat do Vereeniging van Burge meesters en Secrotarissen wel eenigszins rekening zal houden met de uitlatingen van de raden der ge meenten. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Van don heer R. Mink is het verzoek ingekomen om subsidie als nachtwacht. Adressant wil beginnen 1 November tot 31 Maart. Door particulieren wórdt bijgedragen voor f47, vorig jaar f53. Do gemeente subsidieerde vorig jaar met f25 per maand. B. en W. hebben nog geen adviö9. De heer Swan meent dat er voor dit, jaar even veel reden is voor nachtwacht als vorig Jaar- De beer Slot wijst ook op de belangstelling der particulieren. De heer Do Groot wijst er op dat thans geen bij zon deren bewakingsdienst bestaat van gemeenteveld wachters. De heer Molenaar acht het weggegooid geld. Voorzitter zetn dat het gevaar voor diefstal blijft, bestaan. Ook de buitenwijken zouden het initiatief kunnen nemeu, Warmenhuizen stelt er prijs op. Ook de heer Gutker wijst op de sympathie dio er voor bestaat in Warmenhuizen. Met alleen de heer Molenaar tegen wordt besloten subsidie te verleenen. De heer Molenaar wijst er op, dat feitelijk, de drang uitgaat van het gemeentebestuur. Spr. vindt de i ijdrago van de particulieren nu juist niet zoo hoog. Voorzitter zegt, dat vorig Jaar de gemeente do zaak steunde. Ook nu is uitgemaakt dat gesubsidieerd zal worden. Do Raad zou nu weor met f25 per maand kunnen subsidieeren. Wordt, de steun van particu lieren minder, dan kan volgend Jaar weer worden gezien. Met 6 tegen 1 stem wordt besloten f25 subsidie te geven. Tegen de heer Molenaar. De afdeeling van Het Witte Kruis zond dankbetui ging voor de ontvangen subsidie voor den bouw van Het Witte Kruls-huisie, Een schrijven van B. en W. van Alkmaar, waarin medegedeeld wordt, dat het vermoedelijk bedrag vaD de bijdragen per inwoner van het keuringsgebied voor 1923 ÏÖ1^ cent zal bedragen, ter uitvoering van de warenwet Do heer Slot vraagt of de Raad zidh hierbij moet neerleggen. Voorzitter zegt dat een en ander geregeld is bij de Warenwet. De beer Molenaar vraagt of er iets van doft diénst gemerkt wordt. Voorzitter zegt. van af en toe. Mededceling is ingekomen van do benoeming van de heeren S. Ligthart en J. Kraakman tot zetters. Een schrijven van Gedeputeerde Staten, betreffende de uitvoering van de Vlees ehkeuringn wet, waarin medege deeld wordt dat Gedeputeerde Staten geen termen hebben gevonden, dat een oprichting van een zelfstandige keuringsdienst voor de gemeenten Koedijk, "Wannen- kuizen en Schoor! gewenseht wordt geacht B. en W. stallen voor, om niet in t® gaan op het besluit van ü*i Staten, maar in beroep te gaan bij den Kroon. Voorzitter wijst er op dat de kosten f800 minder zouden zijn, dan wanneer wij ons bij'Alkmaar aan sloten en spr. vindt het vreemd, dat Ged, Staten het een finantieel belang noemen dat v/lj ons bij Alk- maai aansluiten. Wanneer de verordeningen r.iet noor Ged. Staten mochten worden goedgekeurd, «vil len B. en W. in beroep gaan bij de Kroon. De heer Molenaar kan zich hiermee vereenigen, juist omdat het een belangrijke bezuiniging betreft. De heer Slot wil tot het laatste vechten om dien zelfstandigen, keuringsdienst. De raden moeten zoo veel mogelijk pareeren de pogingen van Ged. Sta ten om inbreuk te maken op de zelfstandigheid der gemeenteraden. De Raad gaat met het voorstel van B, en W, mee. Een afdruk van oen door Mevrouw h, Aukeh--Tiiu- mora en de heeren Kooiman, Met ea Trapman gerichten brief tot Gedeputeerde Staten in verband met de malaise in het tuinbouwbedrijf. 1 B. en W. steïlon voor, ooi auü dit adres adhaeaie to betuigen. De beer Slot wijst op de pogingen van verschil lende tuinbouwvercenigingen om verbeteringen te krijgen. Er is niets tegen om adhaesie te betuigen aan pogingen die van andere zijde worden aange wend. Met algemeene stomme)), wordt besloten adhaesie te betuigen. Bij besluit van Ged. Staten van 20 September J.l. no. 138, is goedgekeurd Besluit, van den Raad om de bestaande O. L. schooi in bruikleen te geven aan het R.K. Kerkbestuur. Bij besluit van Ged Staten van 20 Sept. jd. no. 129 i» goedgeekurd het raadsbesluit tot aanwijzing van de plaats waar een nieuwe O.L. school zal worden gesticht. Naar aanleiding van genoemde besluiten vragen B. en W. machtiging om plannen voor den bouw van een nieuwe OU. school met woning voor hef hoofd to laten ontwerncn door een daartoe door B. en W. aan ie wijzen deskundige. De heer Slot vertrouwt dat bij B. en W. voorop staat het zoo goed en tevens zoo goedkoop mogelijk te doen uitvoeren. De gevraagde machtiging Wordt aan B. en W. ver- leeiKl. Voorzitter deelt mede, dat thans volgestort zijn de I aandeelen in de Bonk van Nederlandsche gemeenten, tot een bedrog van f 00000. De stukken doen 5 ronte. Didor B. en W. ia aan Tb H, Reinders met ingang van 1 November a.B. eervol ontslag verleend als ambte naar ter secretarie. B; en W. vragen machtiging fum voor bedoelde betrek king een oproeping te plaatsen op een salaris van f700. Do tegenwoordige titularis genoct flOOÖ subsidie. Doordat de werkzaamheden voor den gemeente-ont vanger minder zijn, kunnen wij het met een mindere kracht redden en zullen de overige werkzaamheden door den gemeente-ontvanger worden verricht. De heer Molenaar heeft zich afgevraagd of we het niet zonder ambtenaar konden stellen. De heer Slot wil dit punt uitstellen tot de behan deling van de begrooting. Op 't oogenblik kan spr. niet antwoorden op de vraag of een ambtenaar noo dig is cn om een oproeping te plaatsen, daaraan zou spreker niet direct zijn stem kunnen geven. Voorzitter zegt dat 1 November de tegenwoordige ambtenaar weggaat, maar er is geen bezwaar het punt aan te houden. Wel zijn de werkzaamheden verminderd, maar er is b.v. de schoolgeldheffing en voorheen was mijnheer De Graaf er. Spr. noemt het geen overbodige weelde één ambtenaar ter secretarie te hebben. Besloten wordt dit punt aan te houden. Bij de op 29 Sept. J.l. gehouden kaiverificatie van den gemeente-ontvanger zijn de boeken nagezien en in orde bevonden en was het kassaldo ad f 19607.50 in kas aanwezig. Ingekomen is het rapport over de kanalisatie van West-Friesland. Zal circuleeren. B. en W. stellen voor over te gaan tot yaststellen van de gemeenterekening tot een bedrag vau f 171.550.56 in ontvangst en f 163.526.98 in uitgaaf, batig saldo f 8.023.58, alsmede de rekening van het levensmiddelen- bedrijf tot een totaal bedrag van f 21.491.38Vs, en de rekening van het Gemeente gasbedrijf tot een bedrag van f 88637.52winstsaldo f 333.§2. De hew Slot vraagt, of voor elk karweitje dat ge daan wordt, begrooting wordt opgemaakt. Het is de commissie opgevallen dat pogenschijniijik kleine werk zaamhedlen zulke hooge bedragen bobben gekost. Voorzitter zegt, dat niet voor elk karweitje be grooting wordt gemaakt. In .het voorjaar worden de te verrichten werkzaamheden opgenomen en daar van een begrooting gemaakt. Van die dagelijksche dingen wordt geen begrooting gemaakt Wel zal vourtaan gevraagd worden hoeveel de werkzaam heden ongeveer zullen kosten. Hot zou jammer we zen, als de Ingezetenen misbruik maakten van hot royale standpunt van B. en W. die de werken zooveel mogelijk door de ingezetenen vorricht willen zien. Als Let bleek dat iemand misbruik maakte, zou deze direct worden uitgesloten. Do heer Swan wijst er- op, dat. de gemeente-op zichter de rekeningen naziet. De heer Slot wil geen namen in het openbaar noe men, maai' de commissie Is van oordeel, da; er wel eens misbruik gemaakt wordt van het g'>ed vertrou wen van B. en W. Verder vraagt de commissie een afzonderlijke re kening van de gemeente-woningen. Het lijkt de commissie, dat de gemeente verbazend duur uit is en als dat zoo blijft, zou liet op den weg der ge- i meente liggen zich van die huizon te ontdoen. Voorzitter doet toezegging, voortaan een afzon derlijke rekening tp zullen overleggen en spr. is het er mee eens, dat de exph itatie duur Is en mis- schien ligt het. wel op den weg de huizen te ver- i koopen De rekeningen worden onveranderd vastgesteld. B. en W. bieden den Raad aan de Gemeentcbegrootiug over het jaar 1923, tot een bedrag van f I26.175.20k2 in ontvangst en uitgaaf, met een post plaatselijke inkom stenbelasting tot een bedrag van f 14400, alsmede de begrooting van het gasbedrijf tot een bedrag van f 73.000 in ontvangst en uitgaaf. De raadsleden, behalve de wethouders, zullen de böfpooting nazien. B. en W. stellen voor tot onderwijzers bij het ver volgonderwijs to benoemen de heeren D. G. Knijnen- burg, G. A. Paardehaar, G. G. Vrijer cn Mej. E. G. Keeseberg en te Schoortdam aeu heer H. M. Dijken en Mej. A. Jonkers. Te Warmenhuizen hebben zich 34 a 35 leerlingen aangemeld. Het voorstel van B. en W. wordt zonder stemming aangenomen. B. en W. stellet) voor, over te gaan tot de benoeming van klerk aan het Gemeente gasbedrijf en bieden den .raad de navolgende alphabetisehe aanbeveling aan; 1. G. P. Botman te Bovenkarspel; 2. F. Gorter te Gaatricum; 3. P. Rempt te Warmenhuizen en 4. N. v. d. Wooning te Boventarspei Er waren 102 sollicitanten. De Randi gaat gedurende 3 kwartier in comité. Na horopening wordt de heer P. Rempt mot algemeene stemmen benoemd. In dlensttreding wordt bepaald op 1 November. Ingekomen is nog een concept-verordening voor de vloeschkeuringswet. In verband met een spoedig antwoord (15 October) aan Ged. Staten, over den keuringsdienst wordt de vraag gesteld of directe be handeling der verordening zal volgen. De heer Molenaar bepleit behandeling in do com missievergadering, waarin de begrooting zal worden nagezien. De heer Slot vraagt, of behandeling ln openbare vergadering noodig is. Voorzitter antwoordt bevestigend. Het staat onom- stootelijk vast, dat de heeren er thans onvoorbereid voor staan. In hoofdzaak kunnen er geen veranderin gen worden aangebracht. We zouden ook aan Ged. Staten kunnen berichten dat -\ye niet accoord gaan met hun schrijven en dai zoo spoedig mogelijk de verordening zal worden in gezonden. De heer De Groot zegt, dat een! gelijkluidende ver ordening moet worden ingezonden door de 3 betrok ken gemeenten. Voorzitter gevoelt geen bezwaar de verordening aan te houden en dan weer spoedig een openbare vergadering te houden. De heer Slot wil dan ook spoedige behandeling der begrooting. Voorzitter zegt, dat de wettelijke termijn moet worden in acht genomen, tusschen aanbieding en behandeling der begrooting. Besloten wordt de verordening nog niet te behan delen. BIJ dè rondvraag zegt de heer Slot, op de agenda verwacht te hebben een voorstel om gas voor ver arming tegen verminderden prijs beschikbaar te stellen. De directeur dor gasfabriek voelde veel voor die verstrekking. Voorzitter deelt mede, dat het idee van den gasdi- recteur om dergelijk gas voor 7 cent te verkoopen, door de gascommiasie en B. en W. is besproken en daarna besloten is, het voorstel niet te accepteeren. Wanneer gas tegen verminderden prijs moet worden beschikbaar gesteld, moet een ieder daarvan kun nen profiteoren en niet alleen do menschen, die gas- voor vemejining willen betrekken. Wel is aan den directeur gevraagd een onderzoek in te stellen of ge durende de wintermaanden een regeling mogelijk als dezen zomer t.regepast, waarbij reductie wordt gegeven op gas dat meer wordt verbruikt dan vorig jaar. De heer Slot dacht, dat elk voorstel, dat ten voor deel© van het bedrijf geacht wordt, geaccepteerd moest worden. Het h«trefi hier het verbruik van gas dat met dezelfde bedrijfskosten kan worden gepro duceerd. De kosten van het gas werden door den directeur genoemd op 4 of 4J4 cent en het verwar mingsgas zou voor 7 cent beschikbaar worden gesteld Dat een klein gedeelte ervan zou profiteeren, doet weinig ter zake. Het gaat om meer winst voor de fa briek. De lieer Gutker zegt, er niet mee eens te zijn, dat de kostprijs 4 cent was. In den winter moet er al een terreinwerker voor 26 weken bij, bij invoering van verwarmingsgas moeten er aparte meters ge plaatst worden, en thans duurt het al anderhalve maand eer men. een meter geplaatst ziet. Dat het dus mei hetzelfde personeel kan worden ingevoerd, wil er bij spr. niet in. Wie zal bovendien gas voor ver warming gebruiken, de best gesitueerden, en het doet eigenaardig aan, dat voor dat doel gas voor 7 cent wordt verstrekt en voor verlichting en verwarming voor 16 cent. Ook spr. vond het beter, de finantieele gevolgen na te gaan, wanneer reductie wordt, gege ven op een meerder verbruik dan vorig jaar. De heer Molenaar voelt ook meer voor het stelsel van reductie. Het andere idee wekt maar ongenoe gen. De heer Slot wil vertrouwen stellen in de mededee- lingen van den directeur, die zal het minstens zoo goed weten als dé leden der gascommissie. De di recteur'zal toch wel weten of een vermeerdering van personeel het, gevolg zal zijn van de invoering, van verwarmingsgas. Spr. Lal geen voorstel doen. maar verwacht spoedig een voorstel voor roductieverlee- ning. De heer Slot brengt verder ter sprake een klacht van den geneesheer over de verontreiniging der slooten. De slooten worden nog teveel als vuilnis vat gebruikt en het is noodig de medewerking van het publiek in dezen in te roepen. Voorzitter had, naar aanleiding van de klachten van den geneesheer, de gemeente- en rijkspolitie opdracht gegeven, toezicht te houden, maar over treding is moeilijk te constateeren. Spr. wil'het even-» wel nog wel eens laten omroepen, cn er op wijzen, dat verontreiniging der slooten strafbaar is en dat er streng toezicht zal worden gehouden. Sluiting. GESLAAGD. Voor het practijfc diploma Boekhouden van de Ver eeniging van Leeraren ter bevordering der Handelsweten schappen examen 25 en 26 Sept. 1.1., slaagde te Amster dam Mej. M: Dam te Dirkshorn, leerlinge van den hce® A. van der Meij, leeraar Boekhouden M.O., alhier. Adverlcnlü'n. Heden overletd, tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde Moeder. Behuwd- en Grootmoeder, de Weduwe in den ouderdom van ruim 87 jaar. Uit aller naam, M. VAN TH1JN. Schagen, 10 October 1922. Getroffen door d« zeer vele blij ken van deelneming tijdens de 1 ziekte en na het overlijden van onze geliefde Dochter, Zuster en Behuwdzuster NEELTJE onder vonden, betuigen wij hiermede onzen welgemeenden dank. Namens de Familie, K. STEEN. Winkel, October 1922. Aan allen onzen hartelijke* bank Toor ,je Te[e dijken Tan belangstelling, bij onze 40-jarige i£chirer«eniging °P October ondervonden, G. BOON. T. BOON—Smit. Aartswoud, Oct. 1922. Zij, die aan bovengemelden cur sus wenschen deel te nemen, kunnen zich .alsnog tergemeente- seerelarie aanmelden Door omstandigheden to koop voor «Ho doeleinden ««schikt. c,?V. v-[ Hnlppostkantoor Groot Sctaraiev. voor f 30.— een reuzenhok. groot 2 X l1/, M., hoog IV, M-, taet rllng- plank. legnesten, glas, enz. aan waar tevens zijn aangekcsicn groote partijen HOUT voor de bekende lage prijzen. Het is en blijft het goedkoopste adres in ^'oord-Holland. ZEGT HBT VOORT I! een parlii Ploegen, Xaalmachloei, Wiedmucliines, Culllvaiars. Zakkeneageao. Peenenmachiues, Keltlcgeggeii en 4 litaren Dorschmaehiaewielen, bij M. WISSEKBRKK, Kolkorn. KOCkPl te bavrage» bij H. RAVEN, Wloringer waard. XG KOOFi Br. fr. letter S.Hulppostkautoor Ondergeteekende biedt zich be leefd aan voor «oonplocgen met de tractor h f 22.W per bander. Overal te ontbieden, htstó» reiend. TB HUUR GEVRAAGD i van 4 tot 8 H A. vruchtbaar land, hetzij Wei- of Bouwland, ook ge mengd bedrijf. Aanbiedingen onder lett. O, aan de red, Sehager Courant. TB «QOPs voor elk* nering geschikt. Te bevragen bij Jb. BAKKER As te Barsiagerhors. XOOPi )b. KAAN Ks. Sr., Wleringer- waard. Te koop: l'/i H.A. en 1'/, H.A. bij P. D. DE GRAAF, Groeneweg, Schagnn. BEVRAAGD: bij P. VISSER, Barsingerhorn. Te Julianadorp te koop: vóór- en achtertuin. Hypotheek beschikbaar. Adres: VBRFAILLB, Keizer straat, Helder. TE KOOPi Donderdag 12 Octeber 1922, KOMT zijn Tocneelatuk DECLAMEEREN. Aanvang 8 nnr. Entrée 40 ct. Aanbevelend, Gevraagd met Kerstmis bij R. L. W AI B O ER, Veerweg Anna Paulowna. 6SVBAAGD: levering franeo voor den wal. Firma J. HECEN Gz., Oudkarspel. gevraagd, door leerling Landbouw school. Brieven franco lett. N P, burean vau dit blad. grootendeels afstammelingen van CONSTANTIJN 19, bij W. JIM- MINK Hz., Belkmerweg, 't Zand. TB KOOP: bij P. WITSMEER, Oudkarspel. In een klein gezin te Amster dam wordt gevraagd, zoo spoedig mogelijk die kan koken. Brieven of persoonlijke aanmel ding bij dr. VAN HEST1REN te Warmenhuizen. Te koop: een partij ongeveer 8000 K.G., bij P. OVER, Westdijk, Heerhugowaard Noord. Geregistreerde BESCHIKBAAR bij A. VETER. Oudeslnis. btf Jb. JIMMINK Dz., te Sehager- brag. gevraagd met Kerstmis, bij Jb. WAIBOER Cz., Hoogebieren, Barsingerhorn. I VZRSCHUNT2X PER MAAND. GROOTST AANTAL MODELLEN IPasslPorre) 95 CTs.Pt#3*na(PHf 125)1 5PROEFNUMMER- GRATIS» lAAN HET 8URELAU VAN ONS BL3Ü

Schager Courant | 1922 | | pagina 3