De Goedkoopste Illustratie. Binnenlandseh Nieuws. INTEEKEN BILJET. GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD Marktberichten, SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK. Uit Muihuizen, Dc sneltrein Straatsburg—Bor deaux, die om 12.20 te Muibuizen moet aankomen, is in het station Rouffach op een goederentrein geloo- pen. Zeven menschen zijn gedood, tien gekwetst. LLOYD GEORGE'S PLANNEN. Naar het heet, heeft Lloyd George zijn denbkeeld tot stichting van een centrum-partij laten varen en heeft hij besloten den strijd als liberaal te voeren. DE VLIEGER-SCHRIJVER IN DE LUCHT. Dezer dagen heeft de Parijsche correspondent van het Hdbl. een brief gewijd aan de nieuw soort re clame, welke in Parijs haar intrede heeft gedaan: een vliegtuig, dat hoog in de lucht, in rookvorm de letters uitblaast van den naam eener bekende automobiel-fabriek. De „Excelsior" deelt een en ander mede over het procédé, dat daarbij wordt gebruikt. In de circula tie van den motor wordt oeni rook-substantie ge bracht, die uit verschillende samenstellingen bestaat, welker namen natuurlijk geheim worden gehouden. Deze substantie, die door uitlaat-budzen wordt af ge- voert, vormt het witte rookspoor, dat men van be-. neden af kan zien. Een hefboom, zooals deze aan het machinegeweer bestaat, bevindt zich onder het be reik van den vlieger, en stelt dezen, in staat de rook al of niet uit te laten. De rest komt op de handigheid van den vlieger neer. Deze moet zeer groot zijn, want niet alleen dat de letters één kilometer hoog zijn, is de vlieger verplicht zeer moeilijke wendingen te verrichten om zijn toestel de vormen van den door hem neer te schrijven letter te laten trekken. Deze wendingen zijn geenszins acrobatische toeren, maar veeleer bewe gingen, welke een groote technische vaardigheid ver- eischen. Wanneer de vlieger aan 't einde van een letter is gekomen, waarboven een punt staat, de 1 b. v., moet hij om terug te keeren zijn toestel laten „steigeren" om met den kop naar omlaag te dalen. Indien de neerhaal van een letter met een krul ein digt, heeft de vlieger slechts een draai te maken. Een moeilijkheid schuilt nog in den omvang der letters die natuurlijk allen even groot moeten zijn. Men verkrijgt, dit door een maatstaf op de aarde te nemen. Bij de jongste vluchten boven Parijs werd de Champs-Elysées voor dit doel gebruikt. EEN HEVIGE BRAND. Te Parijs is een groote opslagplaats van 1 eerwaren afgebrand. Do schade wordt geschat op drie millioen. Honderdvijftig arbeiders staan op straat. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. Uit Berlijn, 23 Oct. Een ernstig spoorwegongeluk heeft plaats gehad op de lijn Boekarest-Konstanti- nopel, waar een sneltrein op een voortrein liep. Er zijn tot nu toe 30 dooden en 25 zwaar gewod^n. DE HONGERSNOOD IN RUSLAND. Uit Moskou, 22 Oct. Acht millioen Russen zul len dezen winter, volgens de rapporten van de Amerikaansche hulp-expedities moeten worden ge holpen. DE DALING VAN DE HARK. De Duitsche rijkskanselier heeft tegen vanmiddag 'n vergadering der partijleiders bijeengeroepen, om te beraadslagen over de ineenstorting van de mark en de daarmee gepaard gaande ontzaglijke prijsstij ging, Pe toestand is zeer ernstig. BRAND TE NEW-YORK. Naar uit New-York wordt gemeld heeft daar een felle brand gewoed in een woonblok in de City. Er zijn veertien menschen verbrand en 20 gewond. Men denkt dat do brand met opzet is veroorzaakt. SCHILDERIJEN GESTOLEN. In een Berlijnsch hotel zijn twaalf kostbaro schil derijen uit de 16e en 17o eeuw en welke door een Amerikaansch kunsthandelaar alhier waren aange kocht., gestolen. Enkele zijn uit de lijsten gesneden, de overige met de lijsten moegenomen. De dievgn lieten oen reeks kostbaarheden onaangetast, ver moedelijk daar zij gestoord werden. De buit verte genwoordigt oen waarde van 30 millioen mark. OM HET SCHIP DROOG TE MAKEN. Het Amerikaansche s.s. Minnekhade, dat op de uitreis was van de Ver. Staten naar Europa, is ge durende den overtocht naar Plymouth een waar pa radijs geweest voor lieden die wel van een glas wijn of een borrel houden. De gezagvoerder had, toen het schip reeds op zee was, een draadloos telegram ont vangen waarin hem werd aangezegd te zorgen, dat het vaartuig ten spoedigste „absoluut droog" moest worden gemaakt. De zeeman had toen de keus tus- schon verschillende middelen om aan de opdracht te voldoen. Hij kon het gewraakte vocht overboord laten gieten. HIJ kon het in de havens van bestem ming in Europa verkoopen; maar ook kon hij het onderweg aan de passagiers laten schenken het zij tegen, hetzij zonder betaling. Het laatste middel werd gekozen; en de passagiers en de bemanning werden in het genot gesteld van vrije zoopjes. Of schoon zoowel van den kant der schepelingen als van dien der passagiers veel goede wil werd be toond, was hot schip bij aankomst te Plymouth nog niet volkomen droog. De gezaghebber hoopte het echter mot medewerking van zijn opvarenden klaar te spelen vóór de volgende haven Hamburg, wordt bereikt. DE SOC-DE1L IN DE OPPOSITIE. Uit Berlijn, 23 Oct. De heden beginnende week staat in het teeken van ernstige politieke debatten, waarvan het verloop en de "Uitslag op het oogenblik nog niet zijn te overzien. De rijkskanselier heeft de partijleiders hedenmiddag bij zich ontboden om met hen over de ineenstorting der valuta en de daar mede samenhangende ontzettende duurte te beraad slagen. Een andere, niet minder druk besproken quaestie is die van den. prijs van he^ distributie- graan. De Rijksdagcommdssie heeft Zaterdag met do stemmen der sociaal-democraten tegen, het bren gen van dien prijs op het viervoudige goedgekeurd. De sociaal-democraat Hertz, de voedings-speciali- teit der onafhankelijken, verklaarde daarop, dat dit besluit voor do vereenigde sociaal-democratische par tij volkomen onaannemelijk was en een politieke crisis ten gevolge zou moeten hebben. Deze verkla ring van de socialistischen spreker werd Zondag in de „Vorwarts" nog eens onderstreept. De sociaal democraten, zegt het blad, zullen geen twijfel er aan laten bestaan, dat een voortdurende samenwerking met de partijen, die hiertoe medewerken, onmoge lijk is. Zeker zijn dergelijke bedreigingen vroeger ook wel uitgesproken, zonder dat ze werden volvoerd. Ditmaal echter, aldus wordt in sociaal-democra tische kringen verzekerd, is het bittere ernst. Indien niet onmiddellijk maatregelen worden genomen om de valuta te stabiliseeren en do vaststelling van den viervoudigen prijs van het graan tegen te gaan, wil len de sociaal-democraten de verantwoording voor de deelneming aan de regiering niet langer dragen. DE POLITIEKE CRISIS IN ENGELAND. Uit Londen, 23 October. De vergadering der unionistische partij hoeft Bonar Law tot leider der partij gekozen. Hij heeft dientengevolge officieel het premierschap aanvaard. De samenstelling van het nieuwe kabinet wordt morgen bekend gemaakt. Iftt Londen, 23 Oct. Bonar Law heeft den ko ning geadviseerd bet parlement te ontbinden. De ontbinding zal waarschijnlijk Donderdag worden aangekondigd. Uit Londen, 23 Oct. Algemeen wordt aangeno men, dat er een onmiddellijke algemeene verkiozing voor de deur staat on dat hot tegenwoordige parle ment deze week zal worden ontbonden, vermoede lijk Donderdag. Als waarschijnlijke datum voor de verkiezing wordt den 15on November aahgenoraen, ln wolk geval verwacht wordt,, dat het nieuwe par lement op 20 November zal bijeenkomen. Geen scheuring. Uit Londen. Do coalitie-unionisten boden aan Chamberlain, Balfour, Birkenhead én andere loden van de vroegere redering een gastmaal aan. Cham berlain verklaarde in zijn toespraak: Wij zijn leden van de unionistische en conservatieve partij. Wij hopen, flie partij goed te hebben gediend, en trouw te hebben gediend, en wij zijn voornemens leden van deze-partij te blijven. Het ligt niet in onze be doeling een nieuwe partij te stichten of ons aan te fluiten bij een andere partij. RETOUR-COMMISSIES!— De aandacht is er op gevallen, dat in onze Oost- Indische bezittingen in ergerlijke mate de gewoonte bestaat, dat leveranciers een douceur geven aan de ambtenaren. Dat dit aanleiding kan geven tot ern stige misbruiken, en omkooperij, is duidelijk, en op dit euvel is den laatsten tijd deni vinger gelegd, en de pers heeft er zich druk mede bemoeid. Thans schijnt ook de Indische regeering zich ern stig met de zaak in te laten. Naar het N. v. d.D. v. N.-I. uit absoluut betrouw bare bron verneemt hebben de ambtenaren van den belasting-accountantsdienst in den laatsten tijd, zeer waarschijnlijk op hoog bevel, bij 't- onderzoek der boeken van verschillende belastingplichtige firma's en maatschappijen een buitengewone belang stelling aan den dag gelegd, voor eventueele uitga ven. welke onder het hoofd „retour commissie, „dou ceurs" en meer dergelijke let wat suspecte aandui dingen worden geboekt. Het resultaat moet zelfs voor insiders verbazing wekkend zijn geweest! Bij meerdere firma's werd een vrij uitgebreide serie van zulk soort posten ontdekt, waarbij niet zelden kon worden vastgesteld wie de gelukkige ambtenaren waren, die deze retour-commissies heb ben genoten. In het bizonder bleek dit het geval bij een der grootste firma's in technische artikelen, machine rieën, bouwmaterialen, etc. in .Nederlandsch-Indië. De aldus aan ambtenaren uitbetaalde douceurs moeten in de tonnen gouds loopen. De ontdekte feiten zijn ter kennis van het parket van den procureur-generaal gebracht. De schuldige ambtenaren en de even schuldige firma's zullen justitieel worden vervolgd. Eindelijk! La vérité ést en marche et rien ne 1'arrétera Onder hetzelfde opschrift maakt het Nieuws ver der nog melding van den allerschandelijksten toe stand, waarin de gebouwen van de Rechtsschool te Weltevreden verkeeren. Terwijl die gebouwen nog slechts drie jaar oud zijn is alles aan het scheuren en verzakken. Het blad dringt aan op een onderzoek door een kleine commissie van deskundige particulieren, om uit te maken welke B. O. W. ambtenaren zich hier ten kóste van de belastingbetalers verrijkten, en. zooals het blad zegt, met een beperkt salaris, met een van juweelen fonkelende echtgenooto als een O. W.-er rijden in een luxe-auto van f 12000 of f 13.000. TEGEN DE WERKLOOSHEID. Op Donderdaü 26 October aa. wordt te Schagen in het Hotel Igesz een vergadering gehouden, uitgeschreven door het Bestuur van de Districts-Arbéidsbcurs te Hel der, met alle plaatselijke correspondenten en tevens zijn daarbij uitgenoodigd ae besturen der tot de districts ar beidsbeurs bohoorende gemeenten. In deze vergadering zal een vertegenwoordiger zijn van het Departement van Arbeid en een vertegenwoordiger van den Rijks dienst der werkeloosheids verzekering en arbeidsbemidde ling. liet vraagstuk der arbeidsvoorziening in den kop van Noordholland zal daar zeer zeker ernstig onder het oog worden gezien MOND- EN KLAUWZEER. Zu gevallen In het district Rotterdam geconstateerd. Er zijn in de laatste dagen enkele gevallen van deze gevreesde veeziekte in het veeartsenij kundig district Rotterdam en wel op de Zuid-Hollandsche ei landen, voorgekomen n.1.: één te Hekelingen, twee te Oostvoorne, één te Rhoonj één te Zuidl&nd en één te Herkingen. Het eerste geval te Hekelingen is vastgesteld op IV October, het laatste te Herkingen op 21 October. Bij alle zes gevallen is besmetting van de Rotter- damsche veemarkt van 10 October de oorzaak, van welke markt op elk der zes erven een of meer run deren zijn terecht gekomen, die nu door de ziekte zijn aangetast. Te Oostvorne, Rhoon en Zuidland betreft het heel kleine veebedrijven, te Hekelingen en te Herkingen grootere. Te Hekelingen komt de ziekte voor onder zestien jonge runderen, waaronder zes ossen, die de ziekte van Rotterdam brachten. De aangetaste koppel loopt in de weide, omdat er groote vrees bestond, dat door de dieren te doen opstallen bij den eigenaar ook diens andere vee, een groot beslag vormende, zouden worden aangetast, terwijPmen nu nog hoopt, dat dit vrij zal blijven. De overige koppels zijn allo onmiddellijk opge- stald, waardoor de kans op verbreiding der ziekte wordt verminderd. De besmette verblijfplaatsen van het vee staan alle onder bewaking. Menschon die er niet van noode hebben, worden zooveel mogelijk geweerd. Getracht wordt derhalve uitbreiding dor besmet ting te verhinderen. Zuid-Holland was ongeveer een half jaar geheel vrij geweest van de ziekte en de toestand leek dus gunstig. De thans voorgekomen gevallen zijn alle als lichte aan te merken. In het geheel zijn niet meer dan pl.m. 20 dieren ziek, die vermoedelijk binnen een week hersteld zullen zijn. OUDKARSPEL. In verband met de komende werkloosheid, welke a.s. winter zeer zeker het gevolg zal zijn van den slochten toestand in het tuinbouwbedrijf, zal van de zijde der georganiseerde arbeiders getracht worden met de besturen van tuinbouwvereenigingén in ge combineerde vergadering deze aangelegenheid te be spreken. OUDKARSPEL. De korfbalclub S.S.S. I kwam op eigen terrein uit tegen Oudesluis I met 1—4 als uitslag in het nadeel van S.S.S. S.S.S. II speelde'tegen Barsingerhorn I, met 8—0 als uitslag in het voordeel van S.S.S. 'LANGENDIJK. Als gevolg met de plaats gehad hebbende zaad-' knoeierijen, waarover we onlangs schreven, is door de afd. L.T.B. besloten, voorloopig op bescheiden schaal over te gaan tot het winnen van eigen geteeld zaad. Om het risico zoo dragelijk mogelijk te maken zal voorloopig alleen worden begonnen met roode winterkoolzaaö en Friesch wortelzaad. LANGENDIJK-. Do katholieke tuinbouworganisatie heeft besloten de andere tuinbouworganisaties aan te schrijven met verzoek gezamenlijk de bestrijding van de rat- tenplaag ter hand te nemen. De destijds plaats gehad hebbende bestrijding met serum had dit ongedierte vrijwel uitgeroeid, doch meer en meer begint het aantal dezer dieren weer toe te nemen. OUDKARSPEL. Door den heer S. Schuit, die sinds menschenheu- genis den Kerkmeermolen en later de machine be diend heeft met ingang van 1 Januari ontslag als zoodanig gevraagd. NOORDSCHARWOUDE. Het 8ymphoniegezelschap Sempre Crescendo, gaf onder directie van den heer Pranger Zondagmiddag eeR matiné in Concordia. Er was veel belangstelling en we behoeven niet te zeggen dat er van de uit voering van het keurig samengestelde programma prachtig genoten is. ST. MAARTEN. Vond, voor jaren her, toen het rijwiel burgerrecht verkregen had, het liedje „allemaal op de fiets" volle instemming, thans zal dit spoedig moeten worden omgezet in: „allemaal op de stoom". Was voor kort auto en. stoomfiets lucratief, thans ziet men reeds enkelen op den motor te werk gaan cn dient de auto voor vracht- en sleeperswagen. Zoo ook hier. De kruidenier W. Roggeveen was de eerste die een auto aanschafte, om hiermede zijn winkelwaren bij zijn cliënten rond te brengen; de heer C. Jonges, broodhakker te Eenigenburg heeft dit voorbeeld ge volgd en zich een auto aangeschaft om de „warme bolIen"»hierin te vervoeren. Men ziet ook door deze gemeente de bier-auto, meel-auto, vrachtauto, krui- deniersauto en bollenauto; wie en wat volgt? VALKKOOG. Zondagavond trad in het lokaal van den heer Bulk de alom bekende Daan Pool op. Ook hier, evenals elders, oen zaal tjokvol monschon, wien door Daan- tje een genotvollen avond i9 bezorgd. Het publiek was van wijd' uit den omtrek naar Valkkoog geko men, om den gevierden cabarettier te hooren; zij zul len wel geen spijt van hun gang hebben gehad. WIERINGERWAARD. De melkprijzen alhier zijn wederom verhoogd tot 14 cent per liter. Aan de Nleuwesluis wordt 13 cent betaald. WINKEL. Zondag j.l!. werd in het café van den heer P. Bakker alhier, een damwedstrijd gehouden om het kampioen van Westfriesland, met den volgenden uitslag le ronde: J. M. Houtkooper—De Groot 11; J. van der Welle—G. Renooij 11 C. Ameïs;—D. Kleen 1—1. 2e ronde: J. v. d. Welle—J. M. Houtkooper 20; D. Klcen—De Groot 11; G. Renooij—A. Amels 1—1. Do wedstrijd wordt den volgenden Zondag voortgezet. WINKEL. Aangezien de hier bestaande Voetbalclub zich niet uit eigen middelen schijnt te kunnen bedruipen, is de hulp der gemeente ingeroepen in den vorm van een aanvrage om subsidie. DE EERSTE SNEEUW. Volgens de „L. Crt." is Zaterdagmorgen om half tien te Leeuwarden de eerste sneeuw gevallen. VORST. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het in oostelijk Gelderland zoo gevroren, dat het water in de slooten met een flink ijslaagje bedekt was. De thermometer wees 7 gT. vorst. TEKORT IN KAS EENER WONINOBOUWVER- EENIGING. Uit Leiden, 23 Oct. Zaterdag werd al te voor barig het bericht verspreid, dat bij de Woningbouw- vereeniging „Ons Belang" financieel wanbeheer zou zijn ontdekt en dat de penningmeester, een sociaal democratisch raadslid, een bedrag van f7000 ten eigen bate uit de kas zou hebben aangewend. De toedracht dezer zaak is aldus. Toen de accoun tants der vereeniging onverwacht de kas van den penningmeester kwamen onderzoeken* bleek dat een bedrag van f6000 (niet f7000) ontbrak. De penningmeester, die drukker en uitgever Is, zeide bet bedrag een paar dagen te voren er te heb ben uitgenomen om een vordering- voor zijn zaak te voldoen. De penningmeester kon het geld niet on middellijk terugstorten, zoodat het bestuur genood zaakt was hem te schorsen. Daar de vereeniging heeft gebouwd met voorschot ten van het Rijk, had het bestuur een conferentie met den burgemeester, terwijl er 'een ledenvergade ring zal worden gehouden. Daar zal eerst kunnen blijken voor hoever hier sprake is van fraude en van finantieel wanbeheer. Vermoed wordt, dat par- tijgenooten den penningmeester wel zullen bijsprin gen. Diens voornemen moet evenwel zijn voor lid van den Gemeenteraad to bedanken. Nader meldt men: De heer A. Eikerhout, penningmeester van de wo ningbouwvereniging „Ons Belang" te Leiden en eoc.- democratisch raadslid, omtrent wien eenigen tijd geruchten liepen dat hij ten nadeel* van do ver eeniging een bedrag van f7200 had verduisterd, is thans op aanklacht van het bestuur der vereeniging in arrest genomen. CALLANTSOOG. Als zetters dor directe belastingen zijn herbenoemd de hoeren H. KruisveM en Jn. Zander. CALLANTSOOG. Het hulppostkantoor is voor alle diensten op Zon dag gesloten. Voor hét afhalen van correspondentie is gelegenheid van 9.15 tot 9.45 's morgens. CALLANTSOOG. De heer E. Smit, thans onderwijzer te Enkhuizen, als Hoofd der school benoemd te Callantsoog, heeft zijne benoeming aangenomen. CALLANTSOOG. Door do Brandwaarborg Maatschapij to Oudkarspel is aan den heer S. Koogor een premie van ,f40 uit gekeerd voor zijn cordaat optreden bij een begin van brand in de onderwijzer&woning. OUDE NIEDORP. Gisteren vergaderde de vereeniging voor straat verlichting in hot café van den heer TV do Jong. De vergadering, die niet best bezocht was, werd ge- opond mot een woord van welkom door den voor zitter, den heer .Tb. Fluister. Hierna worden de notulen gelezen door den heer M. Kooijman, secretaris en onder dankzegging goed gekeurd. Volgde het nazien der rekening over het afgeloopen Jaar. Deze, door de heeren J. Nagelhout en A. Strijbis nagezien, werd goedgekeurd met een voordeelig saldo van f 60.85. De heer Jb. Pluist er, die af moest treden als be stuurslid., werd herbenoemd. Besloten word do lam taaras 4 maanden te laten branden van 5-9 's avonds ite beginnen ju November. De heer G. Smit werd be noemd tot lantaarnopsteker. Hierna volgde sluiting. OUDE NIEDORP. Voor de militielichting 1923 zijn de heeren Th. van Baar, G. Veldman en P. J. Baars aangewezen als ge woon dienstplichtige, zijnde do nummers 1,2 en 3 van het lotingsregister. De nummers 47 zijn aangewe zen als buitengewoon dienstplichtige. 8T. MAARTENSVLOTBRUG. De heer B. C. Scholten, brugknecht alhier, is als zoodanig benoemd te Alkmaar. HOOGWOUD. Zondag speelde de korfbalclub U.D.I. een vriend- schappelijken wedstrijd tegen S.S.S. n van Oudkar spel. In het begin waren beide clubs vrijwel tegen elkaar opgewassen, doch toen S.S.S. eenmaal begon te puntjesmaken' kwam er geen eind! en de ru&t ging in met 30 voor S.S.S. Na de rust liet U.D.I. vrij slap spél zien en werd er geen puntje door U.D.I. gemaakt terwijl S.S.S. er nog 5 bij maakte. S.S.S, beschikt over goede spelers Met een overwinning van 8—0 konden de gasten huiswaarts keeren. Waarschijnlijk zat bij U.DJ. de schrik van den brand er wel in. Houdt er den moed maar in, U.D.I., een volgende keer beter! HOOGWOUD. Zondagmiddag 12 uur moest de brandweer uittrek ken voor een brand aan de Pade bij den heer J. Bakker Pz., een boet achter de woning stond in lich te laaie. Dank ziji de windstilte en het vlijtige optre den van den brandweer bleef de brand beperkt tot de boet. Te 4 uur namiddags kon de brandweer in rukken. NOORDSCHARWOUDE. „Het Kleine Tooneel", de bekende tooneelvereeniging te Nooid-Schawroude, zal, zijn we goed ingelicht, deel nemen aan de Nationale Wedstrijden voor tooneelver- eenigingen te Haarlemmermeer en Hoogeveen. In de eersto zar zij uitkomen met „De Violiers" en in de tweede met het meermalen opgevoerde blijspel „De Kribbébijter". ZUIDSCHARWOUDE. Alhier werd Vrijdagavond de vergadering gehouden van de Langedij'ker Winkeliers-, Nering- en Vakvereeni- gina. ten lokale van den heer P. Kramer. Uit de rekening en verantwoording van den Penning meester bléek, dat de ontvangsten t I31.27ty8. de uitgaven f 98.04 hadden bedragen, zoodat er een batig saldo was van f 33.233/2. Bij de nu volgende verkiezing van Bestuursleden werden de heeren Kramer te Noordscharwoude en Kool1 en De Groot te Broek op Langendijk herkozen. Bij de rondvraag kwam ter sprake het invoeren van een boete-stelsel, voor de leden, die de vergadering ver zuimen. Wegens het weinige resultaat, dat men van- een en ander verwachtte, ging men er niet toe over dezen maatregel te nemen. Gevraagd werd naar de reden, dat de aangekondig de winkelweek niet is doorgegaan. Van Bestuurszijde werd meegedeeld, dat deze is uitgesteld als gevolg van den aanleg der Waterleiding, waardóór de wegen tot geen wandeling en dus tot geen bezichtiging der-winkels uitlokten. Men besloot nu deze week of een etalage wedstrijd volgend jaar te houden. Nog werd geklaagd over het feit, dat winkeliers voor hun winkels In het tarief voor de waterleiding worden aangeslagen, terwijl bouwers en ook anderen vrij zijn voor hun werkplaatsen. Men moest zich echter bij de eenmaal vastgestelde regelen neerleggen, 'doch men ried degenen, die meenen onrechtvaardig te zijn aangeslagen aan, zich mot gemotiveerde klacht tot het bevoegde adres te wenden.. ONDERWIJZERSKWESTIE TE SCHELLINKHOUT. In een raadszitting te Scheïlinkhout op verzoek van eenlgc ontevreden ouders, gehouden, deelde de burge meester mee dat de inspecteur, die verleden week een onderzoek ter plaatse nad ingesteld, den indruk had gekregen, dat het niet zoozeer ging om het onderwijs, als wri om het vele verzuim van de betrokken onderwijzeres Voorts deelde hij mee, dat de commissie vau toezicht van oordeel was, dat noodzakelijk moest worden inge grepen. Hij stelde voor, de betrokken onderwijzeres door een medicus te Men onderzoeken, dit in verband mot het oordeel1 van den inspecteur. Na de raadsvergadering heeft nog een bijeenkomst van betrokken ouders plaats gehad, cue blijkbaar met den afloop niet tevreden waren en hier werd het besluit genomen, nogmaals aan te dringen op onmiddellijk ingrijpen en anders het schoolgaan der kinderen te staken. Dezer dagen heeft, door handtastelijkheden van do betrokken onderwijzeres der 1ste, 2de en 3de kil., het hoofd der school de hulp van de politie ingeroepen, met het gevolg, dat thans de burgemeester de onderwijzeres tot de volgende week veria heeft verleend. Het schijnt dat de ouders er thans niet meer aan denken hun kinderen onder de gegeven omstandigheden naar school Je zenden. Hot schijnt, dat de schoolkwestie te Scheïlinkhout haar oplossing nabij is. De betrokken onderwijzeres heeft, thans haar ziekteverlof tot een maand zien verlengen èn algemeen ls men van opinie, dat de mogelijkheid thans buitengesloten is, dat zij haar functie weer zal gaan uitoefenen. DE RONDZWERVINOEN VAN EEN TELEGRAM. Voor eenige jaren verzond een advocaat te Leeuwarden een telegram aan een collega te Den Haag, dat hij thans terug ontvangen heeft van een Kd van het Nansen-comité teSamara. Bij het doorzoeken van kleedingstukken, uit Nederland ten behoeve van het arme Russische volk aan hot Nansen-comité gezonden, vond men het bowusto tele gram in een der zakken, 't Was geopend. Het toeval wilde dat de Leeuwarder jurist in 1914 - een reis^door Rusland gemaakt had en kennis gemaakt had met een Hd van het Nansen-Gomité, destijds groot handelaar in boter te Samara. Het comitélid zond het telegram aan den afzender terug, die wel vreemd opkeek. Vrij zfcker heeft do geadresseerde te Den Haag net in een k'lecdingStuk laten zitten, dat hij later voor het comité Nansen afstond; BOOT GEZONKEN. Langendijk. De groote motor van schipper De Waard, geladen met groenten, is door aanvaring met een sleepboot in het Noord-Hollandsche Kanaal ge zonken. Do schipper on zijn knecht wisten zich met moeite te redden. BEGRAFENIS VAN DEN HEER ENGELSMAN. Amsterdam, 23 Oct. Zooals onze lezers zich zul len herinnoren werd verleden week de Amsterdam- sche koopman W. Engelsman, te Neurenborg op af schuwelijke wijze afgemaakt. Nadat het lichaam ver minkt was, werden eenige lichaarhsdeolen begraven, terwijl andore in een porceleinoven verbrand werden. Toen de familie van dezen beestachtigen moard in kennis gesteld was, reisde de zoon naar Neuren berg en kroeg aldaar, nadat do gerechtelijke schou wing was afgeloopen, de beschikking over hotgoen van het lichaam van zijn vador was overgebleven. Dit. word gekist naar Amsterdam vervoerd. Onder zeer groote belangstelling word do baar Maandagmorgen uitgedragen. Er waren volo bloem stukken. Daarna had op de Israélietische hegraaf plaats te Diemon do teraardbestelling plaats. DE MOORD TE HOUTDORP. Morlinus Emmer, ter zako van den. moord 1 Tloutnorp door het gerechtshof to Arnhflm véroor deehl tot 15 jaar gevangenisstraf, heeft cassatie t( gcr. dit arrest aangeteekend. DE ARBEIDERSVOORWAARDEN VAN HET GI MEENTEPERSONEEL TE AMSTERDAM. „liet Volk" verneemt, dat, nu de loonovereonkoni; met het personeel der stad Amsterdam is opgezeg ten stadhuize gewerkt wordt aan de voorboreidii van ^on aantal wijzigingen in de nieuw to sluit' overeenkomst. Ten aanzien van de loonen zou het in de bedoelh liegen het personeel de keus te laten tusschen ei drietal mogelijkheden, to weten: een loonsvermind ring van HVs een pensioenstorting van hetzelf» percentage; of een verlenging van den arbeidsdm met 3 uur per week. Het ligt dan in Üe bedoelin een en ander met 1 Januari o.k. te laten ingaan. Hebt U onderstaand biljet reed* aan one toeg« zonden? zoo niet, vul het dan ln mot uw naai en woonplaats en U ontvangt olken Zaterdag or mooie, goedkoops Zondagsblad. In ópen envelop, en alleen'ingevuld mot naam o< woonplaats, zonder éënige verdere toevoeging, kaj U dit biljet met 2 cent ÜranJkeeren. De ondArgctaekende verlangt geregeld te ontvangen het tegen den prijs van 72Va ct. per 3 maanden. WOONPLAATS: NAAM: ALKMAAR, 21 Oct. Op de heden gehouden weekmarkt waren aango- voerd: 4 paarden f 150250, 101 koeien en ossen f 150 500, 35 nucht. kalveren f14—26, 681 vette schapen f40—54, 30 mag. varkens 136—48, 122 biggen, 10 w. f 22—32, 18 bokken en geiten f 6—40. Boterprijs op 21* Oct. 1922. Hoogste markt fl.40, middelmarkt fl.35, laagste markt f 1.25, aanvoer 1406'kop. Kipeieren f 14—15, per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 21 Oct. 1 Roode kool, 33000 Kg. f 0.80 a 1.65, gele kool, 9850 Kg., f 0.80 a 1.15, witte kool, 116650 Kg. f0.95 a 1.10, uien, 5140 Kg. f 2 a 2.30, driol. f 1.20 a 1,30, nep, 2700 Kg. f 2.60 a 3.10, stort roode kool f 0.50 a 0.55. WARMENHUIZEN, 23 October 1922. Roode kool f 0.90 a f 1.80. Gele kool f 0.90 a f 1. Witte kool' f 0.90 a f 1.50. Drielingen f 1.20. Nep ALKMAAR, 23 October 1922. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd: 46 koeien en ossen 1 160f 475. 21 vette kalveren f 00 tot f 150, p. ned. pond f 1—f 1.40, 16 nuchtere kalveren f 1532, 7 vette schapen f 45I 54, 338 vette varkens per ned. pond t 0.96—f 1.04.

Schager Courant | 1922 | | pagina 2