DERDE BLAD. Raad Noordscharwoude. Woensdag 25 Ocfober 1922. 65ste Jaargang. No. 7118. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 24 October 1922, 's avonds 7 uur. Voorzitter de he.er Van Spengler, burgemeester, secretaris de 'heer Reinders. Alle heeren zijn aan wezig. Na opening door den voorzitter, worden de notu len gelezen en onveranderd vastgesteld. B. en W. hebben op 26 September de kas bij den gemeenteontvanger opgenomen en kas en boeken in orde bevonden. De ontvangsten waren f 199982.60, de uitgaven f 191141.90%, zoodat er een kasgeld was van f8840.69 Yi. Van den Commissaris der Koningin is de mededee- ling ontvangen, dat aan den gemeenteveldwachter M van den Berg op verzoek eervol ontslag verleend is. Deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. Van de afd. Alkmaar van den Ned. Bond van Ge- pensionneerden is het verzoek ingekomen om 40 toeslag op het pensioen van mej. wed. K. de Geus Borst. B. en W. stellen voor, evenals het vorig jaar, het verzoek toe te staan, doch niet alleen voor dit jaar, doch bij voortduring, om het meer het idéé te geven van verhoogd pensioen en dus het id'ée van toelage weg te nemen. De heer De Geus vindt dit wat vérstrekkend, nu is het in verband met den levensstandaard noodig, doch dat kan zich wijzigen. Spr. wil zich er liever niet te stc-rk aan binden. Voorzitter: B. en W. meenen het als een soort bil lijkheid te moeten beschouwen. Het pensioen is zeer klein in vergelijking met hetgeen tegenwoordig ge noten wordt. De heer De Geus komt vooral tegen het bindende op, doch wenscht er geen voorstel van te maken. De heer Zut: Hoe hoog is het pensioen? De secretaris: f 150.behalve de 40 pet. De heer Keizer: Zijn1 er nog anderen die pensioen genieten. Ik heb hierbij het oog op den heer Dors man. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Ter tafel komt het bekende verzoek om adhaesie van c'e vier Vrijz. Statenleden. B. en W. hebben geen voorstei. Het komt hen voor dat de heeren wat te veel hooi op hun vork hebben genomen. Het le punt heeft de volle instemming van B. en W., doch ook de diverse tuinbouwbesturen doen hierin al het mo gelijke. Waar er zooveel punten naar voren worden gebracht ook de kanalisatieplannen meenen B. en W. dat het niet op den weg ligt een voorstel te doen en laten het aan den Raad over. Nadat gebleken is dat geen enkele der heeren hierover het woord vraagt, stelt voorzitter voor af wijzend op het verzoek, te beschikken, waartoe wordt besloten. Goedkeuring is ingekomen op de verordening voor den keuringsdienst op vleesdh en vee. Voor ken nisgeving aangenomen. Aan de orde komt het voorstel van de Gascommis- sie,, overgenomen door B. en W., om art. 1 van de gemeenschappelijke regeling zoodanig te wijzigen, dat de commissie van beheer niet uit 5 doch uit 4 leden bestaat. Wordt zonder bespreking aange nomen. Ingekomen is een verzoek van het bestuur der Huishoud- en Industrieschool te Alkmaar, om over 1920 een vergoeding van 17.10 voor 1 leerling uit deze gemeente. Op voorstel van B. en W. wordt besloten dit ver zoek toe te staan. Overeenkomstig vroeger genomen besluit kan het bedrag ten volle op de betrokken per soon verhaald worden. Hierna wordt overgegaan tot het vaststellen van instructies voor den gemeente-secretaris en den gb meente-ontvanger, waarbij' de voorzitter opmerkt, dat het aanbeveling verdient, dat de heeren meer dan tot nu toe de stukken komen inzien. Dit is een tijdsbesparing in de vergaderingen en voorkomt her haling voor hen, die wel van de gelegenheid gebruik maken. Het blijft echter geheel aan de leden over gelaten. Uit het eerste blijkt, dat de secretaris ten raad- huize dient aanwezig te zijn eiken werkdag van 912 uur en van 24K uur, het laatste behalve Za terdag en een verlof wordt toegekend van 2 weken. De heer Duijves vraagt of dit verlof aan een stuk gegeven wordt en zoo ja, levert dit dan geen bezwa ren op? Voorzitter zegt, dat dit in de praktijk aan den be langhebbende wordt overgelaten. De burgemeester zal hem dan dienen te vervangen, wat ondergetee- kende in zoo'n geval graag zal doen. In de practijk zal het geen last geven. De heer Duijves gaat met deze mededeeling ac coord. Uit de instructie voor den gemeente-ontvanger blijkt, dat deze zitting zal hebben eiken Dinsdag van 111 uur en eiken Donderdag van 57 uur. namiddags, ook met een verlof van 2 weken per jaar. Bedragen die hiji boven f 1000 in kas heeft, moeten worden ge stort bij een door den Raad aan te wijzen bank. Als bank wordt aangewezen, de R.K. Boerenleenbank te Noordscharwoude. De heer Keizer vraagt, of f 1000 voldoende is en of het geen bezwaar zal opleveren dat 8 dagen te voren moet worden aangevraagd. Voorzitter deelt mee, dat meestal vooraf voorzien kan worden, wanneer gelden noodig zijn. In de prac tijk zal het geen bezwaar opleveren. De instructies worden hierna vastgesteld. Voor het geven van vervolgonderwijs, dat inmid dels aangevangen is, worden benoemd de heer L. Mallecote en -mej. Wouda. Overgegaan wordt tot het vaststellen van de ver ordening tot het heffen van leges ter secrëtarie. Tot heden werden alle particuliere bemoeiingen gratis verricht. Uit deze verordening blijkt o.m. dat. voor huwelijken wordt berekend op Donderdag f5, elke andere dag, behalve Woensdag, f 10, terwijl deze aan gelegenheid voor on- en minvermogenden Woens dags gratis kan plaats hebben. De verordening wordt zonder bespreking vastgesteld. Voorgelezen en vastgesteld wordt hierna een veror dening op de begrafenisrechten. Deze dateerde van 1870. Wel was er eenige verandering gebracht, doch nooit in de verordening vastgesteld. Ook wordt vast gesteld de verordening op de invordering. Een en an der gaat in op 1 Januari 1923. Tot heden zijn leden van de commissie tot wering van schoolverzuim de heeren S. Schuitemaker, K. Swager, Jn. Barten; L. Mallecote, G. Duijves en J. H. Keizer, doch bijna geen enkele is' volgens de nieuwe wet opnieuw benoembaar, waarom B. en W. met een geheel nieuwe aanbeveling komen. Nadat voor deze commissie het huishoudelijk regle ment is vastgesteld, wordt de volgende aanbeveling kenbaar gemaakt: 1. L. Mallekote, 2. mej. Wouda; 1. B. Schuil; 2. mej. Linthorst; 1. G. Waterreus, 2. mej. Difilé; 1. A. de Geus; 2 C. Kuiper; 1. G. v. Loenen, 2. K. v. d Abeele, Bij afzonderlijke stemming worden alle eerstgenoemden gekozen. Volgt benoeming lid in de commissie van school toezicht, wegens vertrek van den heer A. v. d. Kooi. B. en W. meenen te moeten meedeelen, dat het niet wenschelijk is in de eerste plaats schoolhoofden te benoemen. De aanbeveling is: 1. mej. Linthorst, 2. G. Barten. Mej. Linthorst wordt met 6 stemmen gekozen Daar aan den heer M. v. d. Berg eervol ontslag verleend is, stellen B. en W. voor, het salaris voor den nieuw te benoemen gemeente-veldwachter f150 hooger te brengen, met de bepaling er bij, dat geen enkele nevenbetrekking mag worden bekleed. Hij zal zich geheel aan zijn ambt moeten wijden en dient geheel onafhankelijk te zijn. Het salaris zal hierdoor worden f 1500, met inbegrip van kleedgeld terwijl bovendien vrij wonen zal blijven toegekend. Dc- heer Koeman vraagt, of de bodediensten apart betaald worden, waarop de voorzitter meedeelt, dat dit er bij inbegrepen is. Dc heer Ileeman vraagt, of dan het salaris niet wat, laag is, in vergelijking met dat van de Rijks veldwachters. Voorzitter wijst er op, da.t deze meer inspannen- den dienst hebben en veel nachtdiensten hebben te verrichten. De heer Heeman: De Rijksveldwachters hebben nogal wat emolumenten en hun salaris is f 1600— f2300. De heer Barten zegt dat het salaris van den veld wachter te Broek op f 1540 bepaald is. De heer Heeman zou het op f1500 willen bepalen, met vrij wonen en f150 voor kleeding. De heer Duijves vindt het voorstel van B. en W. vrij aannemelijk voor den veldwachter. In vergelij king met de loonen der arbeiders hier is het salaris goed. te noemen. De voorzitter zou daarmee niet graag een vergelij king willen maken. De heer Keizer zegt, dat bij hem ook de vraag rijst of het salaris wel zoodanig is, dat niet tot het aan nemen van extraatjes verlokt behoeft te worden. Spr. vraagt of b.v. 2 driejaarlijksche veihoogingen van f50 boven het voorstel van B. en W. niet goed zou den zijn. De heer De Geus gaat volkomen accoord met het voorstel van B. en W. Dit wordt hierna met 61 stem aangenomen, te gen de heer Heeman. Vastgesteld wordt hierna een suppletoire begroo ting, op een niet genoemd bedrag. Aangeboden worden vervolgens de gemeentebe- grooting, de begrootingen van de lichtbedrijven eh de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur. Voor het nazien daarvan worden aangewezen de heeren Keizer, Duijves en Heeman, die daarmee accoord gaan. De rondvraag levert niets op, waarna de vergade ring wordt gesloten.

Schager Courant | 1922 | | pagina 7