1 Gemengd Nieuws. in Nederlandsche grensgemeenten mogen praktizee- ren, loopt in het begin van het volgende jaar ten einde. Het ligt in de bedoeling, dit tractaat te doen vervallen; de uitoefening door Duitschers van ge nees- en tandheelkundige hulp in Nederlandsche grensgemeenten zaïl dan totaal onmogelijk worden, of althans slechts bij hooge uitzondering 'worden toegelaten. DE SPOORWEG-OVERWEGEN. Naar „Het Vad."1 verneemt, zullen eerlang als gevolg van de jongste wijzigingen in het spoorweg reglement verreweg de meeste afsluiting van spoor wegovergangen komen te vervallen. In plaats van de afsluitboomen komen dan aan weerszijden van den overweg borden te staan, waarop het publiek door een sprekende Illustratie naar men verze kerde zou daarvoor aan een doodskop gedacht zijn, op het gevaar van onvoorzichtig oversteken zal worden gewezen. Op deze wijze hoopt men een bezuiniging van ongeveer twee roillioen te bereiken. DALING DER VEE- EN VLEESCHPRIJZEN. In het Oosten des lands zijn de laatste dagen de veeprijteen enorm gedaald en in verhand daarmeö ook de vleèschprijzen. Rundvleesch kost 4070 ct. per pond, varkens 45 k 4G ct. ruw gewicht. De slagers notceren over 't algemeen echter nog boven een gul den per pond. ZUINIGHEID. De Minister, van Landbouw, N. en H. a.i. heeft de volgende aanschrijving tot de burgemeesters gericht- I-Iot is gebleken, dat ten aanzien van de uitgaven inzake de uitvoering van maatregelen krachtens de Veewet niet steeds de noodige zuinigheid wordt be tracht. Voor de ontsmettingsmiddelen en de leveringen bij verbranding en begraving worden veelal zeer hooge prijzern betaald, en de ontsmettingen vorderen dikwijls onjnoodig veel tijd, waardoor de kosten wordén opgedreven. In verband met het bovenstaande zal op een en ander in den vervolge streng worden gelet; decla- ratiön, die blijkbaar te hoog zijn opgevoerd, o.a. door het besteden van abnormaal hooge prijzen voor de verschillende benoodigdheden, hooge arbeidsloo- nen, groot aantal werkuren enz., zullen niet worden betaalbaar gesteld. DE ONTPLOFFING TE OLDEBRCEK. Reods eenigen Jijd geleden zijn ;in ons land geluid- proeven genomen, door groote hoeveelheden spring-' stoffen in de lucht te laten vliegen. Zaterdagavond ia te Oldebroek nogmaals zoo'n proef genomen. Men meldt daarover uit Apeldoorn: Precies op het bepaalde oogenblik ziin vanavond de 5000 Kg. springstof tot ontploffing gebracht voor de wetenschappelijke geluidsproeven, the onder leiding van prof. Van Éverdingcn genomen werden. De ontploffing werd tot stand gebracht op dezelfde plaats, waar de eerste ontploffing van 1000 K.G. heeft plaats gevonden. De ontsteking werd bewerkt door een eléctrisehc vonk, die van den post op ruim 1500 M. afstand langs twee draden naar de ontplofbare stoffen werd geleid. Daar bevonden zich dr. Schouten, adjunct-directeur van het meteorologisch instituut in De Bilt cn le luitenant Reijn- ders, chef van de technische afdeeling van de Hcmbrug. Omf 5 u. 20 schoot een breode vuurzuil' omhoog, on middellijk gevolgd door een wolkzuil met zwarte kern, waaruit grijze wolkenmassa's omhoog krulden. Een se conde daarna kwam do slag, hevig dreunend en lang narollend over de Yeluwe. De slag was niet zoo hevig als bij de vorige ontploffing van 1000 K.G., vermoedelijk door de hooge lucht en den minder krachtigeu wind. Ook elders werd niet zoo'n hevige slag waargenomen en de aardschok was „ook minder hevig. In het postkantoor alhier viel een plafomiruit omlaag; overal rinkelden de ruiten en rammelden do deuren, maar algemeen was m<?n van meening, dat de uitwerking minder horig was dan clen vorigen keer. Men meldt uit Epe: Door de ontploffing te Oldebroefc Zijn hier enkele glasruiten gesprongen. Overigens heeft de ontploffing geen schade teweeggebracht Uit Amsterdam meldt mep: Do geluidsprocf had plaats onder minder goede weers omstandigheden. In verband met de windrichting uit noord-oostelijko richting en voornamelijk ook doordat de wind in de bovenlucht uit hot noord-noord-oost kwam, mode door een sterke doling van de temperatuur, ook in de bovenlucht heeft het geluid zich voornamelijk in zuid-zuid-westelijke richting voortgeplant, „richting Wa» geningen". Daar is de ontploffing het sterkst gehoord. InOldenhroek zelf had de ontploffing het geluid als van een zwaar kanonschot Do sijsmcografische inrichting in do Bilt heeft de ontploffing kunnen registrceren. De correspondent der N. R. Crt, waaraan wtj dit ont- ïcenen, te Brussel meldt, dat het Belgische Meteorologi sche Instituut op uitgebreide schaal* maatregelen had ge troffen om te luisteren naar de ontploffing van gister middag in Oldebroek. In Brussel hebben de vijftien, op verschillende punten der stad of in de omstreken opge stelde waarnemers niets gehoord; ook in Antwerpen is niets waargenomen. Daarentegen wordt uit Nyvel ,wel een gunstig resultaat gemeld; men heeft daar (op ongeveer 30 l£.M. ten zuiden van Brussel) de ontploffing zeer duidelijk waar genomen. Door de ontploffing is een diepe trechter in de aarde geslagen. Het 3 >L diepe gat, waarin do 5000 Ve* ontplofbare stof, in kisten verpakt, was opgesl vertoonde na de ontploffing éen aardgaping van diepte. De heide rondom was als weggeschoren, cn hoornen en struiken in de omgeving waren verdwenen. Van een aardschok was in de onmiddellijke omge ving niets te bemerken geweest Te Epe en Apeldoorn, waar de vorigs onverwachte ont ploffing zooveel consternatie verwekt heeft, was de ont ploffing wel waarneembaar, gedurende ongeveer ander half seconde, maar niet zoo sterk als den vorigen keer. Het ligt in het voornemen van prof. van Everdiugen, den leider van de waarnemingen, omtrent 'deze proef nemingen en haar resultaten een verhandeling te publi ceer en. Uit Londen wordt gemeld, dat Zaterdag in verschillende plaatsen van Engeland luisteraars met speciaél voor het doel geconstrueerde apparaten, hebben getracht do groote ontploffing in Nederland te hooren. Echter was noch in Londen zelf, noch in de meeste kustplaatsen iets waargenomen. Te Ripley echter was een licht geluid hoorbaar geweest op het oogenblik dat het verwacht kon wórden. En volgens de Sunday Express was te Haslings romme lende donder waargenomen, die vier minuten en 10 se conden aanhield. OUDESLUIS. J.1L Zaterdag vergaderde de vereenigmg btraatver- Ijohting" alhier in het lokaal Kreijger. De opkomst was niet schitterend. Na opening eh voorlezing der notulen deed de pen ningmeester rekening en verantwoording, waaruit bleek, dat deze sloot met een voordeelig saldo van 2 23.27. Voorts werd besloten de lantaarn wederom te laten branden zooals voorheen, waarschijnlijk dat men dan later als het klaar is, bij; het electrisch net kan aanslui ten. I De Voorzitter, de heer C. Slikker, periodiek moetende aftreden, wordt wederom als zoodanig bij aoclamatie 'gekozen. De lantaarnopsteker, de heer A. Pannekeet, welke zich wederom beschikbaar stelde, zal weder met deze functie worden belast Hierna sluiting. NIEUW» MIEDORP. Zaterdag ji. is een ket en wagen van „De Tijdgeest te Winkei op hol geraakt in den Wcsterwea, vanaf het perceel van Jb. Langedijk. Het dier werd gelukkig reeds •in do Slijksteeg tot staan gebracht. WIERINGERWAARD. Den len Nov. zal' het 25 jaar geleden zijn, dat de heer C. Haringhuizen tot penningmeester van dan Polder Wireingerwaard werd benoemd. NIEUWE NIEDORP. Door 't -.losraken van den Iemoen ging Zaterdagmiddag de ket van bakker Boon er van door, den Icmöen mee sleurende. werd het dier in den Ooievaars weg weer n, maar hei beeai heeft zSch aan den femoen bezeerd. BARSINGERHORN. Zondagmiddag jl. heeft Dominé R. v. d. Veen, pre dikant bij de Doopsgezinde gemeente te Barsinger- born zijn predikbeurt gehouden in de Doopsgezinde Kerk alhier, ten aanhoóre van een lairijke schare belangstellenden. Het was de dag dat Ds. v. d. Veen zijn 25-jarig ambtsjubileum herdacht. Na gebed en voorzang, waartoe uit den bundel \arj den Nederl. Protestantenbond lied 16 vers 1 en 1 werd gezongen, nam de jubilaris het woord om In zijne prediking tot tekstwoord te kiezen Exodus 25, vers 20 en daaruit de woorden: En zij zullen hunne vleuge len omboog uitbreiden. Op boeiende wijze werd hot tekstwoord behande'd en uitgewerkt, terwijl de Jubilaris enkele tijdstippen uit het 25-jarig tijdvak, dat nu door hem. werd her dacht, in bespreking nam. Dominé drukte er zijne blijdschap over uit, dat een innige band thans is gevormd tusschen hein en de leden zijner gemeente, waar hij nu reeds een tien tal jaren als predikant werkzaam is. Na de gloedvolle prediking, door den jubilaris ge houden, word gemeenschappelijk gezongen lied 86, vers 1 cn 2. Voorts werd hot woord gevoord namens den Kerkeraad, door den heer .Alb. Kaan en vervol gens sprak dokter Boeker namens de» commissie, die voor dozen dag uit do loden dor Doopsgez. gemeente was gevormd. Na de hartelijke woorden, door deze beiden gesproken, volgden nog toespraken van Ds. von Loon, predikant bij de N.H. gemeente alhier on Ds. Scherpenhuizen, Doopsgez. predikant te De Rijp. Deze laatste sprak namens den ring van Doopsg. ge meenten. Deze beide predikanten wijdden, evenals de zoöeven genoemde sprekers, 'hartelijke en waardee- rende woorden aan den jubilaris, wien op verzoek van Ds. Scherpenhuizen „Dat 's Heeren zegen op U daal'door de aanwezigen werd. toegezongen. Ds. v. d. Veen beantwoordde achtereenvolgens al len, die het woord tot- hem hadden gericht en- deed dit op keurigo wijze. Na slotzang, lied 122, en gebod, was de bijeenkomst in het kerkgebouw geëindigd. Onder de aanwezige belangstellenden waren behalve de reeds genoemde predikanten nog Da Kuipers uit de Beemster, penningmeester van dén ring van Doopsgez. gemeenten, Ds. Raars, van N. Niédorp, en Ds. Tinholt, N. Herv. predikant te Valkoog. De jubileorcnde predikant had mooie geschenken ontvangen, die door veflem der aanwezigen in oogen schouw werden genomen/ in de kerkekamer. Hamens den Kerkeraad was een aantal kostelijke boekwer ken, to zamen vormende eene Encyciopaedle,, aan den jubilaris geschonken, benevens een 3-tal fraaie schilderijen. Van het. comité uit dé leden der Doops- gezinde Gemeente heeft Dominé ontvangen een «mooie eikenhouten schrijftafel met een keurige pen dule, eveneens in eikenhout, benevens een dito bu reaustoel en oen theeservies. Ook van verschillende particulieren waren nog aardige gosohenken ingeko men. Aan de uitnoodiging door Dominé in 't kerkge bouw aan het einde van -den dienst, gedaan, om in de Pastorie aan de receptie deel te nemen, werd door velen gevolg gegeven, 't Is voor den fllnken predi kant een onvergetelijke dag geweest, waarop hem zeer veel belansteRing is 'betoond: geworden. NOORDSCHARWOUDE. Zaterdagavond hield de vereeniging Concordia een zgn. Sociëteitsawond, waarop verschillende plaatse lijke vereenigingen pro-Deo hun gewaardeerde me dewerking verleenden. Het Kleine Tooneel trad op met „Feest", de zangveroeniging „Crescendo" zong, mooi als altijd, d!e Harmonie zette haar beste boen- tj6 voor, terwijl Sempre-Crescendo haar sympho- nieëo dééd hooren, op de bekende keurige wijze. De gymnastiekvereeniging. zette aan een en ander luis ter bij. Do zaal was uitmuntend bezet. Ds. Staal, de voorzitter van „Concordia", opende en sloot de uit muntend geslaagde bijeenkomst, daarbij nog eens het doel van dezen Sociëteit sa vond. in 't bijzonder uiteenzettende. Het was een mooie avond', waarin de Concordia-geest heerlijk tot uiting kwam ln tegenstel ling met die afkeurenswaarvlige zucht van velen om j alles te scheiden en te verdoelen. NOORDSCHARWOUDE. Ds. Schormerhorn van Nieuwe Niedorp zal hier op oen kunstavond optreden met „Godzoeker". ZUIDSCHARW OUDE. Door de, afd. Zuidscharwoude-Broek op Langen- öijk van den Bond van Staatspensionneering wor den ernstige pogingen aangewend om op 3 Docern- ber een avond te organisoeren, waai' allo rentetrek kers uit de gemeenten zullen worden uitgenoodigd, en waarop zang, voordracht, en muziek zullen wor den gegeven en die tevens dienstbaar zal' worden ge maakt aan de propaganda. Als de modewerking, waaiop het Bestuur rekijt, wordt verkregen, kan dit een mooie avond worden. ZIJPE. Blijkens .de ter inzage nedegolegde lijst van stem gerechtigde ingelanden in hot stem district Zijpo, dienstjaar 1922—1923, bedraagt het aantal stemge rechtigden in deze gomeente 645. ANNA PAULOWNA. Van de Vakschool voor Meisjes ta Helder is van de le naar de 2e klasse bevorderd: Adriana Koop man; van de 2o naar do 3e klasse: Annie Stammes en H. J. v. d.Waal; van de 3e n^ar de 4o klasse: Cafh. Kossen cn Annie Zoete; van de 4e naar de 5e klasse: A. v. d. Berg (Breezand), T. Visser en E. de Vries en van de 5e naar de öo klasse Annie Schermer en A. Wigbout. VERDUISTERING. Te Assen is Zaterdag in arrest gesteld do gewezen boekhouder van de Landbouwbank „Ons Belaag" te Assen, die verdacht wordt van verduistering van gel den ten nadeele van genoemde Bank. BRAND. Te Zaandam is gisteravond brand uitgebroken in de brood- en koekfabriek der firma Albert Heljn aan de Oostzijde, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. De brand ontstond door het overkoken van een ketel met 300 K.G. boter, die den volgenden mor gen moest worden gebruikt. Door de weggevloeide boter verspreidden de vlammen zich over een groote oppervlakte. De brandweer slaagde er in, dank ook het feit dat de fabriek geheel van steen en ijzer is gebouwd, het gebouw te behouden, zoodat hoofdzakelijk water schade werd geleden». OP DE VLÜCHT. Het bestuur der coöperatieve aardappelmeelfabriek „Westerwolde" te Veelerveen heeft aan de aandeel houders meegedeeld, dat de accountant grove onregel matigheden ontdekte in het beheer van den direc teur R. Niefooer, die spoorloos verdwenen is. Volgens het bestuur is de zaak ergerlijk vailsch beheerd. Het bestuur kan de verliezen 19211922 niet. ramen, doch noemt den toestand der vereeniging zorgelijk. TEGEN DE MOTOR WOESTELINGEN. De bewoners van den Jaagweg te Broek in Water land ondervinden veel hinder van snel rijdende au tomobielen en motorrijwielen. Hunne huizen hebben veel to lijden van het ge dreun, veroorzaakt door zware vrachtautomobielen. Die bewoners hebben nu apn den rijksveldwachter te Broek in Waterland een chronometer aangeboden, teneinde tegen de te snelle rijders te kunnen optre den. Eenige bekeuringen zijn reeds het gevolg ge weest. De gemeenteraad heeft nu besloten de maxi mum snelheid voor motorrijtuigen in de kom dor gemeente op 20 K.M. per uur te bepalen. HET ALKMAARSCHE VEEM. Men schrijft uit Alkmaar aan het Hlbld.: Het is een verblijdend feit, dat ondanks de heer- schende malaise het bestuur van ons Alkmaarscho Veem niet bij de pakken gaat neerzitten en het bezat reeds drie opslagplaatsen aan de KanaaJkade, de Zaadmarkt en de Bierkade, maar spoedig bleek dat deze niet voldoende waren om in de groote behoeften te voorzien. Het bestuur heeft thans een. denkbeeld van den heer P. A. de Lange te kunnen verwezen lijken om in het „handelscentrum" van onze stad, aan het afgesneden kanaalvlak, beslag te kunnen leggen op een flink terrein bij de Handelskade en aan het water, in de onmiddellijke nabijheid der groote spoorweglijnen en het gebouw der Export veiling, waardoor tevens hA speciaal voor de groen- tenveilingen aangelegde spoorlijn beter kan geëxploi teerd; worden. Er wordt thans onder leiding van den heer L. Oudt een groote loods gebouwd van met minder dan 1200 M2. ruimte, beneden geschikt voor allerlei goederen, boven op de zolders voor diverse graansoorten. Hier wordt tevens een kan toor gevestigd vanwaar men een prachtig overzicht van het geheele handelscentrum, heeft. Het bestuur kan de naast den loods gelegen gronden later nog in erfpacht krijgen, zoodat, zoo noodig, nog uitbrei ding aan het bedrijf kan worden gegeven. Er is zorg gedragen da,t voor goederen onder „Rijksver- sluiting" een behoorlijke ruimte gereserveerd blijft. Dit alles is in de tegenwoordige tijdsomstandigheden verheugend voor het geloof aan den bloei en de gcede toekomst van Alkmaar als „handelsstad". HET VOORBEELD VAN LEIDEN. In de raadsvergadering te Oosthuizen stolde oen soc.-dem. raadslid voor om de jaarwedden van den burgemeester, secretaris en gemeento-ontvanger te verlagen, daar de werkzaamheden in den laatsten tijd „ontzettend" verminderd zijn. Spreker had van den burgemeester verwacht, dat deze zelf met een voorstel tot vermindering van zijn jaarwedde was gekomen- De burgemeester antwoordde echter, da/fc hij er niet aan. dacht. Het voorstel werd niet ondersteund. WINKEL. I^e toonerivereeniging „Het Kleine Tooneel" van Noordscharwoude voerde Zondagavond in de kolf- ter weinig schijnt te zijn gewonnen. Eén keer werd er „ja!" geroepen, doch toen was pas alleen het se rie-nummer afgeroepen. Dit verwekte nogal hilariteit. Schijntzeggen wij. Want in werkelijkheid hleek ons hedenmorgen, dat premies van f500, f200, f100 en vele kleinere reeds aan Alkmaardeis of bewoners van buitengemeen- ten uitbetaald zijn of nog op /ÖLe gelukkige winnaar* wachten. Het Gouden Kalf blijkt zijn Alkmaarsche aanbidders dus niet teleurgesteld te hebben. ANNA PAULOWNA. Tengevolge van hét spelen met lucifers door kin- deren, geraakte Zondagmiddag een groote hoeveel heid stroo. onder het afdak van den bollenschuur van den heer Van L. aan de Molenvaart in brand. Aangewakkerd door den sterken Oostenwind, begon de brand' voor een oogenlblik een zoo ernstig aanzien to krijgen, dat men reods het ergste ging vreezen. Ge lukkig echter slaagden Ijverige handen er tenslotte in, door het aanvoeren van taliooze emmers water, den brand te blusaehen. ANNA PAULOWNA. De melkprijs is hier gebracht op 17 cent per liter. DE EERSTE PLOEG VAN LICHTING 1922. Uit Amsterdam, 30 October. De dienstplichtigen der lichting 1922 Iste ploeg, in Maart j.1. in werkelIj ken dienst gesteld bij de regimenten infanterie, het bataljon wielrijders en het Iste en Ilde bataljon van het regiment genietroepen en opgeleid tot den rang van onderofficier, worden op 31 dezer in het genot van groot verlof gesteld. DE TWEEDE PLOEG VAN LICHTING 1922- Uit Amsterdam, 30 Oct. De dienstplichtigen der lichting 1922 Ilde ploeg, toegewezen aan de regimen ten infanterie, de regimenten grenadiers en jagers, de bmuivan den deer P. Bakker voor oen goed bezette wielrijders en' de genietroepen worden in het tijdvak '/•ftA.1 <hAt. tnrmoAlat.mlr T)a TCm.hhAhiiior" rvn ,J r- ».r- u.f .r, van 15 November a.s. bij die korpsen ingelijfd to.t het aanvangen van hun eerste oefening. - OUDESLUIS. De heer P. Verweij", tijdelijk onderwijzer alhier, ïa als onderwijzer, vaste aanstelling, benoemd te Brunssum bij Heerlen. zaal het tooneelstuik „De Kribbebijter" op. Deze vereeniging heeft ook hiermede, weder den goeden naam, welke van haar uit/gaat, in elk op zicht gehandhaafd en leverde een mooie avond, een prachtige inzet van. do rij der dezen winter te ver wachten uitvoeringen. Bal na afloop hield1 do bezoe- V era nog gërurmen tijdi bijeen. WINKEL. Het werk der waterleiding is met kracht ter hand genomen. Een zinker in do ringvaart te Lutje win kel ia eerst gelegd en nu is inen.begonnen vanaf de Weero de buizen door de gemeente te leggeu.. Ver-1 CHICAGO GEBOMBARDEERD! schillende arbeiders uit d<s/x- gemeente vinden 'daar- d© fraaie huizen van een aantal van Ghicajgo's - rijkste ingezetenen zijn Vrijdagmiddag eensklaps ge- WINKEL. durende korten tijd heftig gebombardeerd van hei Ten huize van den h^er P. Bakker alhier, werd f0rt Sheridan uit. Het bleek dat er in dit fort schiet. Zondag de 3e eni 4e ronde gespeeld om het damkam- oefeningen worden gehouden onder leiding van een pioenschap van Westfriesland, met den volgenden tweedon luitenant, wien men er echter van verdenkt uitslag: hot geschut met opzet verkeerd te hebben gericht 3e rondo: C. Amels—P. de Groot 2-~0; D. Kleen - om <Je deftige huizen te beschadigen. Groot was de v1ani 9 M. Houtkoo- schade gelukkig niet, doch de muren van de wo- per 1—1. nlng van mrs. Edilh Rockefeller McCormick en van 4o rondo: D. Kleen3. M. Iloutkooper 2 0; P. de andere bekende families waren met kogels dioor- Groot—G. Ronoolj 2—<1; P. van der Welle—C. Amels Zeefd. t De generaal, die in het fort het bevel voert, wei- De 06 ronde wordt den volgenden Zondag gespeeld gert den naam op to geven van den betrokken» luite- in het caió Mosch te Warmenhuizen. nant, zoolang hot onderzoek nog niet is geëindigd. LUTJEWINKEL. De korfbalvereeniiging U.D.I. kreeg Zondag jl. een i de TOESTAND IN ITALI8. bezoek van Voorwaarts van Stompetoren, U.Di. was sinds langen tijd reeds is de politieke toestond goed op dreef en speelde gielijk 11. in Italië verre van rooskleurig. En het is vooral do KOLHORN. 1 partij der Fascisten die scherp to keèr gaan togen de Het woon- cn winkelhuis van den heer G. Smit is tegenwoordige orde van zaken. in eigendom overgegaan aan den heer G. Wit aan do Het fascime is oorspronkelijk opgekomen als een Strook, die den wmkel op denzelfden voet hoopt voort a0oxt van „witte garde" van de bezittende klassen te zetten. j tot verweer tegen de revolutionnadre elementen. Deze -- KOLHORN. is naarmate zij meer kracht en invloed kreeg, van Zaterdag j.1., zat men in doze gemeente plots in^ t karakter veranderd. Eerst hebben de fascisten in donker. Het was halftien, en dus dorpelingen-bedtijd. De oorzaak onderzoeken is op dezen tija zeer moeilijk, zoodat eerst den volgen den dag het net onder stroom kon worden gebracht KOLHORN. Zondag 29 October werd alhier in het lokaal Jonker een bioscoop-voorstelling gegeven door de firma Pris en Go. te Alkmaar, 'a Namiddag^ 3 uur zou een kinder voorstelling worden gegevén, welke een goed uur werd opgehouden, omdat nog geen el'ectrischen stroom kon worden geleverd. Kinderen zyn in dit opzicht nog al geduldig' wolk geduld werd beloond door vertooning vati voel kinderlijk moois. De storing van '3 middags had blijkbaar invloed op de avondopkomst. Do zaal toch was niet half bezet Wel jammer, want er weFd iets moois en iets goeds gegeven; 4 filtunummers, waarvan npt 3 een Hon^iaraiii in 3 acten, daarenboven lichtbeelden, gezichten op Kolhorn, waaronder van het met de Pinksterdagen gehouden muziekconcours alhier. OUDESLUIS. Ji'. Zaterdag, alle dorpsbewoners waren nog onder den Indruk van den feilen brand, hoorden wij1 zeggen„Nu is het ook. wat, want het heette personeel bij' de brand spuit werkzaam, zijnde 30 man, is in staking gegaan." En hoe dit kwam» wel, op verzoek was ook d<5 motorbrandspuit van Scbngerbrug aangekomen, en daar deze in bediening vcèi goedkooper is als die te Oude- shiis, was door den Burgemeester gelast, als een der spuiten gemist kon worden, het dan ae Oudesluizer moest zijn. Eenigen der bediening konden dan aan het werk blijven, terwijl het grootste gedeelte dan wol naar huis, of aan hun gewone werkzaamheden kondon gaan. Deze raededeéling werkte echter als olie op het vuur. Neen, werd besloten, dan allen maar naar huis, dan moest Schagcrbrug het maar redden. Een drietal, meer gematigde personen, besloton echter, om toch maar voreenigina met de Schagerbruggers aan hot werk te gaan. zoodat het hhisschingswerk kon door gaan. Dit gevel kan echter wel eens aanleiding geven, om bij een eventueelen volgenden brand geen menschen to krijgen voor de bediening dor alhier geplaatste brand spuit. We zullen echter hopen, dat Wij vooreerst geen brandspuit noodig hebben. DE SOCIAAL-DEMOCRATEN 25 JAAR IN DE 2E KAMER. In de groote zaal van Tivoll te Utrecht hoeft gister middag; de S.D.A.P. het feit herdacht dat 25 jaar ge leden de eerste sociaal-democraten hun intrede in het Nederlandsche parlement deden. HET GOUDEN KALF TE ALKMAAR De Al'km. Crt. schrijft over het geluksrad van Broekhuys: Zaterdagavond 7 uur.... Een stroom van menschen, elkaar opdringend in de richting van de deur van de „Harmonie", welke deur dichtbleef, zoodat de menschen-massa Bteeds nam. Al deze menschen waren obligatie-houders van de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank en ieder voor zich dacht daarbinnen te vinden zijn geluk.... een premie. Binnen had immers de 23ste premietrekking plaata Toen eindelijk die deur openging, waren eenige po li tie-agenten en anderen noodig om te zorgen, dat geen onbevoegden binnenkwamen. Ieder moest zich door het toonen van zijn obligatie kunnen legifci- meeren als bevoegd zijnde de trekking bij te wonen. In den tijd van een ommezien was, dé schouwburg zaal geheol gevuld! en zlfs in den engelenbak was bet stampvol. Op het tooneel was „de onfeilbare Simplex" opge steld, waarvan de zes wielen weldra door een dame uit het publiek in beweging werd gebracht Het Rad van Avontuur was zijn werk begonnen. Allereerst werd gedraaid voor een landhuis met f 100 per week lijfrente. De wieden draaiden.... Er heerschte een opmerkelijke stilte in de zaal. Ieder peinsde zeer-waarschijnlijk: „AJls ik eens. Daar klonk do stem van een der employó's der Rotterdamsche: „Serie 289, No. 101'. Niemand antwoordde, 'het landhuis is dus waar schijnlijk elders gewonnen. Aachtereenvolgens werden nu de grootere en klei nere prijzen verdraaid en alües geschiedde zoo eer lijk mogelijk, waarvan ieder overtuigd was. Geen enkele maal hebben wij bij het aflezen dér nummertjes ja" hoor roepen zoodot hier dus al bit- algemeene staking. Italië het bolsjewisme in Italië den kop ingedrukt, maar thans is het een feit dat deze partij van on tevredenen1 steeds meer steun zoekt bij de socialisten, tenminste bdj de vakvereenigingen». De hoofdman dezer partij Mussolin, is vroeger ook socialist geweest en heeft nog altijd radikalo opvattingen, a'l verklaart 't fascisme sioh onverdacht koningsgezind. Dze fascistische partij treedt vooral de léatste da gen. direct op. Na eerst het ministerie te hebben omver geworpen, eischt het thans in het nieuw te benoemen ministerie minstens 5 ministers. Als dit wed toegestaan, zou dat een volkomen rogeering dei fascisten zijn. Nu daartegen verzet komt, evenals tegen de an dere gestelde eischen, heeft Mussoline andere maat regel on genomen en 'komen er thans uit Italië zee) ernstige berichten. Overal loopen do fascisten storm tegen 't staatsge zag en in tal van gemeenten heeft reods bloed ge vloeid. Van regeeringszljde wodt verklaard, dat de noodige maatregelen ter bescherming, van de orde ge troffen zijn. In Boven Italië hebben de militaire auto riteiten de macht in handen. To Cremona en te Mi laan worden do openbare gebouwen door miliaireu bewaakt. De censuur is weer ingevoerd, tot groote ontevredenheid van de gamsche pers. Te Rome is al les rustig, alhoewel het Quirinaal, het station on alle departementen ddor troepen bezet zijn. De spoorwegen worden eveneens bewaakt en de treinen worden door militairen begeleid». Te Cremona hebben do fascisten het telegraafkan toor bezet. De politie en de fascisten worden hier. handgemeen. Verschillende fascisten zijn bij deze ge legenheid gedood. Te Piacenza hebben de fascisten het hoofdbureau van politie bestormd. Te Florence en te Pisa hebben de fascisten de macht in handen. ZIJ hebben do autoriteiten dezer steden afgezet. De fascisten van Toscane concentreeren zich voor den opmarsch naar Rome. Duizenden fascisten zijn reeds vereenigd. Zij dragen vaandels met het opschrift: Rome of de dood. Ondertusschen worden, in de. hoofd stad van hot land onderhandelingen gevoerd» over do samenstelling van het nieuwe kabinet, In het grootste gedeelte vanu het, land' Is ook de censuur voor telefoon en telegraaf ingevoerd. Het aanplakken van manifesten is verboden. Volgens de laatste berichten zijn talrijke af deelin gen fascisten met vracht-automobielen te Florence aangekomen. De fascisten te Pisa hebben ondanks het verbod een manifest doen aanplakken», zeggend dat de fascisten naar Rome oprukken. Zij doen dit niet uit gebrek aan patriotisme, maar omdat zij zich niet meer aan de al te zwakke ministeries wenschen te onderwerpen. Te Empoli en te Livorno concentree ren de fascisten zich eveneens. Tailrijke» fascistische grooter werd, doch waardoor ook het ongeduld toe-'afdeelingen zijn met geweer en bajonet uitgerukt. Zij hebben echter van hun leiders de instructie ontvan gen, alsnog geen gebruik daarvan te maken. Tot zoover luidden de berichten toen er eensklaps een ommekeer kwam. De afgetreden regeering Facta, slap in haar optreden, had tenslotte de algemeene staat van beleg afgekondigd, maar de koning had' geweigerd' dit besluit te teekenen. Steeds meer be richten komen, dat de fascisten de macht in handen kregen en de koning wilde den burgeroorlog niet ontketenen. HIJ wilde geen geweldmaatregelen der regeering. Hiervan zal dé vrees dat bet leger niet te vertrouwen was, wel ndet vreemd zijn geweest. Dat zou 'n nederlaag hebben worden die nooit meer meer goed te maken zou zijn geweest. En daarom, de koning heeft het blijkbaar met de fascisten op een aiccoord gegooid en maakte van Mussolini zijn eerste minister. Mussolini heeft de op dracht om een ministerie te vormen reeds aanvaard en 7 van zijn partijgenoot-en zitten in het ministerie. Mussolini heeft binnen- en buitenlandscho zaken. Het heet dat het nu overal rustig in Italië is. Of dat juist is, is moeilijk te controleeren.. Wel weten wij dat de koning de fascistenleiders heeft ontvan gen en onder tranen heeft omhelsd. Mussolini en de koning zijn door een reusachtige menigte toegeju- beld. Uit Zurich komen de berichten, dat Italië aan den vooravond van een burgeroorlog staat, omdat alle linksehe partijen zich tegen de fascisten willen aan sluiten. Het schijnt dat socialisten en communisten samen1 beraadslagen over bet proclaineeren van een

Schager Courant | 1922 | | pagina 2