Schap Courant FUNSTE MELANGE ÜURGENS' VERVANGT DE FUNSTE BOTER TWEEDE BLAD, Raad Zijpe. No. i Woensdag 1 November 1922. 65sle Jaargang. No. 7122. Vergadering van den Raad op Dinsdag 31 October 1922, des morgens 10 uur. Aanwezig allen. Voorzitter de heer J. de Moor, burgemeester, secretaris de heer J. A. de Boer. Na opening volgt vaststelling der notulen. De heer Hoogland deelt mede, dat Zaterdag branid is geweest te Oudesluis en dat de motorspuit daar bij uitstekend 'heeft voldaan. Ze was spoedig ter plaatse, en het verdient aanbeveling, wanneer de fi- nantiën het toelaten, ook de andere spuiten in motor- diend, is het niet consequent het door de partieulie- Dq heer Brak zegt, dat het land door Doorn goed ren te laten betalen. gebruikt wordt en dat de pacht zeer hoog is. B. en W# De heer Brak: De particulieren wilden het werk achten het echter een gevaarlijk standpunt om re- zelf niet laten. doen. ductie te geven, want ook anderen zouden dan met Den heer Hooij stuit 't tegen do borst dat enkele een dergelijk verzoek kunnen komen en er zou bij moeten betalen en deze niet. de a.s. verhuring rekeniing mee gehouden kunnen De heer Appel ziet hier ook wel wat onbillijkheid worden, in. j De heer Appel stelt voor f30 reductie te geven. Voorzitter zegt, dat een ieder heeft toegejuicht dat De heer Hooij is het mot den heer Brak eens, de B. en W. het reinigen der slooten zoo aanpakten. AI- gemeente zou in een moeilijk parket worden ge- les is echter niet meegeloopen, waaraan B. en W. bracht niets konden doen, het heeft de gemeente wat geld De heer Brak wijst nog op den vorigen huurder gekost. Er wordt evenwel vergeten, dat de toestand De'kker, hoe zou met dezen gehandeld moeten wor- der slooten ontzettend is verbeterd, het was in de den? dorpen een verschrikkelijke benido. Aan het praatje, i De heer Grootes merkt op, dat Doorn dus Dekker dat men de sloot niet heeft verontreinigd hecht spr. onthuurd heeft Spreker is sterk tegen het geven van niet veel waarde, het zijn altijd de buren die het reductie, want Doorn heeft een anderman zijn brood doen. uit den mond gejaagd. De heer Brak wijst er nog op, dat het niet alleen De heer Kapitein: Dat weet jij-niet. Dekker is heel 4 menschen, van t' Zand betreft, wanneer het op te-1 gelukkig, dat hij'het land nu niet heeft, rugbetalen aankomt, maa rook die van St. Maartens-Ten slotte wordt met 8 tegen 3 stemmen besloten brug, Schagerbruigi en Burgerlbrug.. geen reductie te geven. Vóór reductie stemden de hee- De heer Dignum zou graag willen, weten, welke ren Kapitein, Nannes en Appel, vorderingen de gemeente 'heeft voor het slootwerk. De afdeeling t Zand van den R.-K. Land- en Tuin- Voorzitter belooft, dat in een volgende vergadering bouwbond dankt voor de toegestane subsidie en ver te zullen meodeelen.. zoekt subsidie voor den dezen winter te houden cuiv De heer Nannes brengt nog eens ter sprake de sus. Tot wedeopzegging is die subsidie verleend, brand te Qudesluis. Spr. vraagt, hoe de instructie wordt medegedeeld. van den brandmeester luidt, wie heeft de leiding bij j B. en W. hebben ontslag verleend aan mej. List, een brand? i tijdelijk onderwijzeres te St. Maartensbrug, en Voorzitter: De opperbrandmeestor. aan den heer P. Verweij, tijdelijk onderwijzer" te De heer Nannes: Heeft oen raadslid het recht spui- Oudesluis. ten op te commandoeren.? I Vastgesteld wordt een verordening op de paarden- Voorziitter zegt, dat 'dit niet is gedaan. Er is bij spr. markt te Schagerbrug, als bedoeld in artikel 5 der spuiten om te zetten. Voorzitter heeft gehoord, dat de motorspudt veel water gaf, dat mooie resultaten er mee zijn verkrc- SS -as-as a-sar.ÏÏKTÏ zijn gemaakt. Wat het omzetten der andere spuiten betreft, daarmee zullen we nog even wachten, want de kosten daarvan zullen niet gering zijn. De hoer Hooij zegt, dat dpor Manneveld van 't Zand een brief aan den Raad' is gezonden, waarin gevraagd werd, geld aan slootwerk uitbetaald, terug te krijgen. 3 Jaar geleden is een sloot te 't Zand uit gediept, daaraan hebben Manneveld en 3 anderen betaald, doch de overige zijn vrij van betaling. Op die onrechtvaardigheid heeft Manneveld gewezen, spr. toestemming gegeven, dat de motorspuit er heen ging. De heer Nannes deeït mede, dat die Oudesluizer spuit, de brand heel spoedig meester was en dat col lega Hoogland op eigen gezag voorzitter heeft ge waarschuwd en de motorspuit is gekomen. De heer Swartbof heeft toen de spuit willen probeeren en die gelegenheid is gegeven, hoewel het niet noodig was. Toen het echter eenmaal zoo ver was en de motor spuit goed werkte, toen wilde men de Oudesluizer Secretaris meent van aan B. en W. De heor Hooij herinnert zich, dat toen de heer De Wit het schrijven aan den voorzitter overreikte, deze zeide dat hierop nog geen beslissing genomen kon woiuen, Vastgesteld wordt een nieuwe verordening op de heffing en invordering van begrafenisrechten op de a'ltremeene begraafplaats. De rechten zijn - eenigszins verhoogd. Besloten wordt tot betaling van enkele bedragen utt den post voor onvoorziene uitgaven en het doen van af- en overschrijvingen tot een bedrag van f 244.50. Voor tot benoeming van een administrateur en lijn- werker van het G.È.B. wordt overgegaan, gaat de Raad in comité. De alphabetische voordracht voor administrateur luidt: 1. G. Bruin Kz., St. Maarten: 2. C. Swarthof, Schagerbrug; 3. Jb. van Zoonen, Oude Niedorp. Na heropening wordt de heer Swarthof benoemd met 8 stemmen. é$n op den heer Bruin en 2 op den maar hij heeft nooit I spuit naar huis sturen. Daarover was ons personeel M U e de slecht te spreken en een oogenblik. ls er toen ge- V O, s.T, staakt. Door het personeel van Oudesluis toch was ooratter vraagt, of dat schrijven aan den Raad of 0vu;i8 W6r]s gedaan en daarna zou het werk door aan en w. was. Schagerbrug worden overgenomen. De opperbrand- meester is ln dezen gepasseerd. Voorzitter zegt, niét het fijne van de zaak te we- heer"Van Zoonen ten. HIJ was ongesteld en een oordeel zal hit nog nietvoor lijn werker luirtt de alphabetische voordracht: uitspreken. Wel komt het hem voor, dathetgei, jb. Bellis. Bur-erbrug 4. K. Dol. Kolhorn. 3. II. Vemvitter zect dat deze zaak eerst zou rr neten «enscht was. dat een spuit die meer water gaf. aan- do Gnuif. Scltpqorbrii r. Do stemming hoeft tol ult- woMen otwezocht. w02llg wa3' °mdat Br n°S voel hooi en turf aanwezig s|a,.: Belll, 0 stemmen. Do! 3 stemmen on Do Craaf Do heer Hooij vraagt, hoe het nu gaat, of nu dejwtf' 1 stemmen zoo lat de lieer Bellis benoemd Is. andere menschen vrijgesteld blijven en of dan de el De heor Hoogland herinnert aan d« proef van de De benoemingen gelden vourlooptg voor Z Jaar. mensohen die betaald hebben, het geld terug krlj- i brandspuit, waarbij is gezegd, dat do spuit eerst ge- Hierna wordt gepauzeerd. „en of niet probeord zou moeten worden bij een brand. Toen nu Na heropening komt aan de orde het voorstel van Voorzitter wijst er op, dat verbazend gesukkeld ls uitbrak heeft spr. iemand naar den burge- j B. en W. om de 'lafrerllen van de heeren Jm Mosk n de kosten betaald te krijgen en dat is zeker de meester gestuurd, met de vraag of nu de motorspuit te t Zand. Jb. Mosk te Oudesluis en G. Oosterman te reden geweest,- dat B. en W. het tenslotte hebben la- mn^,, komen. Spr. ls bereid een onderhoud met B. ten loopen. Waarom aan Manneveld niet is geant- en,T eP. ^en brandmeester te hebben, woord, kan spr. niet zeggen, hij zou dan eerst een oorzitter zou met graag willen, dat moer zulke ge en ander moeten opzoeken. vallen zich zouden voordoen. De heer Plooij kan wel ^vertellen hoe de zaak zich heer Kam tem zegt dat het plasdankje over de heeft toegedragen. B. en, W. hebben een verordening motorspuit, door den heer Hoogland, dus geheel mis- opgemaakt en order gegeven, dat de slooten moesten plaatst is, wanneer hij zelf zoo is opgetreden. worden uitgediept. Eerst gebeurde dat te Schager- St Maairtensbrue. voorloopig voor één jaar aan te wlizen als noodslachtplaatsen. teeren een vergoeding van f50 oer jaar. De vergoeding is de huur voor ge bruik materiaal en voor het recht van B. en W. toe zicht te houden in de slachtplaatsen. Na toelichting door den voorzitter wordt het voor stal a'cetmo^n croedcrevonden o,zoo Leunen Ttooy brug en hebben de menschen daaraan betaald., toen te Oudesluis, maar dat bleek een poldersloot te we zen en de menschen hebben hun ge'ld terug gekre gen. Het eene deel der betrokken personen toch be taalde, een ander deel wilde niet betalen en ik heb gezegd, dat dit ook niet noodig was, omdat het een poldersloot betrof. Zooals gezegd, het gevolg is ge weest, dat het geld terugbetaald is en voorzitter heeft gezegd, dat een deel uit de gemeentekas is be taald., het andere deel door dei. polder. Te f Zand heeft zich hetzelfde geval voorgedaan. 4 Menschen hebben, daaraan betaald en spr. wijst er op, dat ook dit niet zoo noodig was geweest, omdat do sloot be hoort aan den Waterstaat. Dit bleek ook wel, omdat do opziohter van den Waterstaat er bij is geweest en gezegd heeft, dat er een put uit de sloot vandaan moest. De situatde is ontstaan doordat B. en W. geen opdracht van den Waterstaat hadden. Spr. herhaalt zijn vraag, waarom nu 4 menschen hebben moeten betalen, terwijl de andere menschen zijn vrijgesteld. Voorzitter zegt, dat waar de heer Hooij spreekt over het oprapen van een verordening 'door B. en W. het blijkt, dat de heer Hooij niet op de hoogte is van Goedkeuring is ingekomen van Ged. Staten op bef de politieverordening. Daarin staat wel degelijk dat besluit tot afschaffing van de koe- en ochapen- bowoners, gebruikers of eigenaren te zorgen hebben markt; tot het aangaan van een goldleening ad voor de reiniging van de slooten. f160.000 voor het electriisóh bedrijf; op de verorde- De heer Hooij noemt dat best mogelijk, maar dan ning keuringsdienst van vee" en vloosch; op de ver is dat in strijd met de Keur van den polder. Doch dat ordening beheer electriciteltsbedrijfop het besluit doet niets terzake. j tot het aanvaarden van een foto van een dubbel Voorzitter zegt van wel, omdat de heer Hooiji zegt, woonhuis der Woningbouwvereeniging. dat B. en W. een verordening hebben opgeraapt Ged. Staten hebben goedgekeurd de gemeentereke- De heer Hooij zegt, onder voorbehoud dan te wil- ning 1921, batig saldo f 17.324.4834. len verklaren, dat hij abuis is geweest. Maar waar- Tot zetters zijn benoemd de heeren H. Veugor en om hebben 4 menschen moeten betalen en de andere K. Paarlberg. niet? Mej. Molenaar, onderwijzeres te St. Maartensbrug, Voorzitter zegt, dat ook de andere per deurwaarder is 1 October in functie getreden, zijn aangezegd. Bij de op 27 September gehouden kasopname moest De heer Hooij; vraagt, hoe B. en W. nu denken te in ka9 zijn en was f33480.44. doen. Moeten de andere menschen ook betalen of Van den voorzitter der commissie voor den keu- krijgen de 4 menschen hun geld terug? ringadienst'was bericht Ingekomen, van'de benoem- Voorzitter wijst er op, dat van, geld teruggeven z.i. de ambtenaren, geen sprake kan zijn, omdat de 4 menschen, niet an- Het R.-K. Kerkbestuur te Burgerbrug deelt mede, ders gedaan hebben dan te voldoen aan hun ver- het besluit te hebben genomen tot stichting van een plichtingen. R.-K. school aldaar, en vraagt daarvoor gelden uit de De heer Hoogland meent, dat B. en W. indertijd gemeentekas te wil'leu verstrekken. ïn handen ge- aan den Raad de vraag hebben gesteld, of tegen de steld van B. -en W. menschen. die niet wilden betalén, geprocedeerd zou Aan de orde komt het bekende adros van de 4 Vr!J- worden of niet. zinnig-Democratische" Statenleden, inzake steun aan De heer Nannes: Neen, dat was te Oudesluis. den tuinbouw, enz. B. en W. adviseeren, adhaesio aan De heer Brak deelt mede, dat Voorzitter bij' Mr. het adres te betuigen. Met algemeene stemmen wordt Bosman is geweest en toen bleek, dat de kosten, hoo- hiertoe besloten. ger zouden- zijn dan de te betalen bijdragen door de Ged. Staten geven in overweging in de verordening betrokken personen. B. en W. meenden daarom niet op de heffing van schoolgeld het bedrag beneden 't te moeten procedeeren en waren dankbaar tegen-1 welk geen schoolgeld zal worden geheven en dat be over de menschen die hadden betaalcL Als spr. de paald is op f 1200, te brengen op- f 1000. B. en W. stel- voorzitter was, zou hij thans machtiging aan den len voor, aan dien wenk gevolg te geven. Raad vragen alle pogingen in' het werk te stellen om De heer Hoogland kan zich er niet mee vereenigen, de gelden binnen te krijgen, al kost het de gemeente dat het bedrag van vrijstelling wordt verlaagd en wil dan nog zooveel. het besluit van den Raad handhaven. Pe_^eer Hooij: Ik zou dan liever die 4 menschen Voorzitter acht het beter, aan het verlangen van Ged. Staten en den Minister te voldoen. Anders blijft de oude hooge verordening van kracht, wat nog er- ger is voor de ingezetenen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt het geld terugbetalen. De heer Kapitein wijst op de zeer hooge kosten die de reiniging der slooten veroorzaakt. Voor Bur- gerbrug is een kostenberekening gemaakt, die erg was en het is door vele menschen niet te betalen, besloten. Spr. zou willen dat B. en W. zich voortaan eerst Op een verzoek van de Alkmaarsche Huishoud- en eens -goed op de hoogte zouden stellen voordat tot Industrieschool te Alkmaar, om een bijdrage van aanschrijving en uitdiepen, werd overgegaan. Broer f17.1034 voor meer-salaris van personeel, wordt gun stig beschikt. Evenzoo geschiedt op een aanvrage van de Vak- teekenschool te Schagen om f10 per leerling. B. en W. stelden voor, daarop in te gaan. tot een maxi mum van f100. Goedgevonden. Van den heer G. Doorn is een adres ingekomen, waarin verzocht wordt om 25 pet. reductie op den pachtprijs van een perceel weiland. M. en W„ wijzende op het gevaar om een dergelijk standpunt in te nemen, met het oog op de aanstaan- do publieke verhuring, adviseeren afwijzend te be schikken. De heer Appel wijist op den verschrikkelijk hoo- gen pachtprijs, f250 per bunder. De gemeente is, er niet -mee geholpen, dat die rrran zoo'n verlies lijdt; spr.\wil reductie geven, maar geen 25 pet. Dè heer Kapitein wil de reductie zoo stellen, dat de pachtprijs het gemiddelde wordt van sprekers pacht, dat is f230 en f170 per bunder. Wanneer do salarissen der ambtenaren moesten worden vei hijiv. is ook aangeschreven en zegt de sloot niet ver ontreinigd te hebben. Spr. is het verder niet met den heer Hooij eens. De heer Van der Sluljg wijat er op, dat de betrok ken personen eerst 2 maal zijn aangeschreven, om zelf» voor de reiniging te doen zorgen, maar dat wil den ze niet. Ook B. en W. is bet tegengevallen, toen zij zagen hoe hoog de kosten waren. Maajr men dient in oogenschouw te nemen, in welk een verschrikke- lijken toestand het werk zich bevond. De heele si tuatie -hoeft B. en W, heel wat zorgen gebaard en B. en W. zijn wel voornemens in den vervolge zeer voor zichtig te zijn met het doen reinigen der slooten. De heer Kapitein is tevreden -met, deze toezegging. De heer Brak erkent, dat, het werk veel heeft ge least, maar wijst op het groot aantal weikloozen in dien tijd. B. en W. waren dankbaar dat ze zooveel werk hadden en ook spr. wijst op den zeer slechten toestand waarin de slooten verkeerden. De arbeiders hebben de f4 daags wel verdiend, zij hebben hun best Hl Hl gedaan en hun tijd niet verluierd.. Den arbeiders hoogd, was spr. een der eersten om daar voor te kan dus, wat de, hooge kasten betreft, geen blaam stemmen. Maar eeh ieder heeft recht te blijven lv>- ti effen. staan en als dus nu hier geholpen moet wordt <?r Z68^. dat 'dit ook zijn bedoeling acht spr. dat geen bezwaar. Spr. wijst ook op de niet is. Omdat het werk voor werkloosheid heeft ge- abnormalen hoogen pachtprijs. Het b B. en W; gebleken, dat verschillende inge zetenen wel tot aanschaffing van een motor voor electrische kracht zouden willen overgaan, maar dat het krachtstroomtarief bezwaren meebrengt. Om hier in tegemoet te komen, bieden B. en W. den Raad een nieuw tarief voor krachtstroom.' aan, welk ta rief naast het oude tarief kan worden gebruikt. De kleine gebruikers zullen wellicht meer gebaat zijn- bij Je nieuw voorgestelde regeling. Bij dit tarief namelijk wordt geen minimum te verbruiken aantal K.W.U. genoemd, maar zijn de prijzen per K.W.U. op 35, 30, 25, 20, 17H en 15 cent gesteld, al noarmAte het ver bruik is. De heer Hoogland vraagt of het mogelijk is dat meterhuur en sporklokhuur voor krachtstroom kan vervallen. Voorzitter acht dat niet mogelijk. De heer Kapitein, juicht toe, dat B. en W. met dit voorstel komen. Naar apr.'» meening moet in het be gin niet zoo krampachtig worden vaHtgehouden aan de rentabiliteit van het bedrijf. Het toetreden tot, het bedrijf moet door hooge tarieven niet onmogelijk worden gemaakt. Is men eenmaal aangesloten, don heeft de praktijk wel geleerd dat men de electricl- teit, al is zij duurder, toch niet wil rnissem Een bedrijf, of het particulier of gemeentelijk is, kan in het begin bijna nooit toe. De heer Brak zegt, dat B. en W. bij den Raad moesten komen met voorstellen waarmee de renta biliteit van het bedrijf naar hun- meening vast stond. B. en W. wilden juist de tarieven niet laag stellen om de menschen lekker te maken. Het zou heel ge makkelijk zijn de tarieven lager te stellen om zoo doende alle perceelen aangesloten te krijgen. Maar als de tarieven dan later werden verhoogd, zouden de menschen alle kosten in huis al hebben gemaakt. De heer Kapitein wil ook niet de tarieven zoo laag stellen om1 de menschen te vangen, maar terwille van de rentabiliteit is het juist noodig dat d.e men schen aansluiten. De niet-aangeslotenen moeten er rekening mee houden dat zij door niet aan te slui ten hun medeburgers treffen. Voor den heer Van der Sluijs is het nog de vraag of het nieuwe tarief gunstiger zal zijn. Dat moet nog uitkomen. De) heer Hoogland vraagt of B. en W. ook' hun aandacht schenken aan de straatverlichting. Voorzitter deelt mede, dat B. en W. zich reeds in verbinding hebben gesteld met het bestuur van de straatverlichting te St. Maartensbrug en door den heer Boom zal een exploitatie-begrooting worden op gemaakt. Het voorstel van B. en W. wordt hierna goedge keurd. B. en W. stellen voor tot wijziging van de instruc tie voor den gemeente-ontvanger, in verband met het doen beleggen van overtollig kasgeld. Tegenwoordig is er nogal ruim kasgeld en B. en W. achten het gewenscht van dat geld meer rente te maken,. Zij stellen voor een rekening-courant te openen bij de Coöperatieve Zuivelbank te Alkmaar. De heer Appel vraagt of het niet bij de Coöp. Boe renleenbank belegd kan worden en de heer Hooij vraagt naar de soliditeit van de Coöperatieve Zui velbank. Spr. herinnert zich nog zeer goed wat er met de Volksbank te Alkmaar is gebeurd. Na toelichting door Voorzitter en den heer Brak wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. be sloten. In behandeling komt de gemeentebejrooting, dienst 1943. Ten opzichte van het salaris van huismeester, secretaris en ontvanger zegt de heer Appel, dat de draagkracht der ingezetenen belangrijk is vermin derd en spr. wil daarom aan Ged. Staten het verzoek richten de salarissen van burgemeester, secretaris en ontvanger te herzien. Voorzitter acht het tijdverspilling over dat onder werp te praten. De salarissen zijn door Ged. Staten vastgesteld naar een vaste regeling en het lijkt spr. onnoodig dat de Raad in dezen advies naar Ged. Staten zendt. De heer Kapitein acht dat geen tijdverspilling. Ged. Staten hebben one die salarissen opgedrongen en spr. wil tegen dat stelsel optreden. We zitten hier niet als figuranten on als de Raad de salaris sen voor die ambtenaren goedkeurt, zal hij tegen de begrooting stemmen. Of verlaging van salaris direct noodig i9 weet ik niet, maar omlaag moeten ze. Hoe ze moeten wezen, daarover kan later worden gesproken. Het salaris van den gemeente-ontvanger f2200, is al heel hoog. Dat is een salaris waarvoor heel weinig wordt gedaan, terwijl de menschen die het moeten opbrengen, er zoo voor moeten ploeteren.. De heer Hooij zegt, dat de heer Kapitein hem do woorden uit den mond heeft gehaald. Wanneer door den Raad niets in de door de heeren Appel en Kapitein aangegeven richting wordt gedaan,.zal ook spr. tegen de begrooting stemmen. Ged. Staten heb ben ons deze salarissen opgelegdin een tijd. van bloei en waar de kleine menèchen ternauwernood kunnen rondkomen, maar bovendien nog een be hoorlijk hooge belasting moeten opbrengen, wil spr. aan Ged. Staten verzoeken de salarissen van alle ambtenaren te verlagen. Als dat niet kan gebeuren, zal spr. tegen de begrooting stemmen. De heer Kapitein wijst er nog op, dat Ged. Staten zijn groote heeren en dat de notulen der vergaderin gen naar Ged. Staten worden gezonden. Wanneer nu door alle gemeentebesturen wordt geprotesteerd tegen hetgeen kleine gemeenten en hare raden wordt aangedaan, dan zullen Ged. Staten toch rekening moeten houden met den wil om de salarissen te verlagen. Voorzitter zegt dat over het salaris van den ont vanger pas een besluit is genomen. De heer HooijJa, en. dat is een mal besluit, als we dat nu nog moesten doen, zou ik het heel an ders willen doen. Voorzitter meent, dat een salaris van f3000 voor een secretaris van een gemeente als de onze niet te hoog is en de heeren vinden natuurlijk ook dat salaris te hoog. De heer Kapitein:. Dat is nog zoo natuurlijk niet. Het is ongelukkig dat dat salaris wordt bepaald in verhouding tot dat van den burgemeester. Als Voorzitter ragaat wël werk de secretaris voor dat salaris moet doen, wat deze er voor presteert, dan acht spr. dat een betrekking, waarvoor iemand een salaris dient te worden gegeven om er van te kunnen, leven. De heor Kapitein zegt, dat wanneer de Raad de vrijheid zou krijgen in de vaststelling der salaris sen, het voor spr. nog niet zoo zeker was dat het salaris v&n den secretaris verlaagd moest worden. Dat is een betrekking die den geheelen persoon eischt. terwijl, wanneer men nagaat wat voor baan tjes de verschillende burgemeesters in de omgeving hebben, dat niet gezegd kan worden van het amM van 'burgemeester. Het gaat bij spr. niet om het salaris van den secretaris, maar om dat van burge meester en ontvanger. Waar een regeling bestaat dat de- salarissen van burgemeester, secretaris en ont vanger verband met elkaar houden, komen we evenwel in een moeilijk conflict. Het voorstel-Appel om bij Ged. Staten aan te dringen op verlaging van salarissen, wordt met al gemeene stemmen aangenomen. De heer A[;pel stelt voor dien post küeedind en uitrus ting voor de veldwachters met I 75 te verminderen. In den post is bcarepen vergoeding onderhoud rijwiel ad f 75 en spr. acht dat te hoog. Algemeen goedgevonden. De heer Hooiland merkt oj>, dat in de begrooting een veldwachter van het tooneel is verdwenen. Voorzitter dfeejlt mede, dat de chef-veldwachter Bult zich geneeskundig heeft doen onderzoeken en afgekeurd is geworden. De heer Bult heeft zijn aanvrage tot ont slag tegen 1 Januari 1923 dan ook bij den Commissaris der Koningin ingediend. De heer Hoogland stelt voor, de gratificatie aan den .rijksveldwachter weer terug te brengen van f 100 op S 50, het oude bedrag. Spr. wijst er op, dat de rijks veldwachter in dienst van het rijk is, voor de diensten zijn salaris reeds geniet en bovendien is alles achteruit gegaaa Waarom zou de raad dan deze verhooging hand- Voorzitter wijst op de zeer vele diensten, die van Twuijver voor de gemeente verricht en spr. zou het jammer vinden, als de gratificatie werd verlaagd. Ook de vergoeding voor diensten bij kermissen en bals is reeds ingetiiokken. De heer Kapitein meent, dat "de rijksveldwachter is in dienst van het ryk, maar Wij moeten toch ook betalen de belastingen van het Rijk. De bereidwilligheid die de rijksveldwachter betoont, wordt evengoed al beloond afs we f50 geven, terwijl een ander voor zijn bereidwilligheid niets krijgt. De rijksveldwachter heeft voor ons te zorgen en wy voor hem. Spr. zou het betreuren als de verhou ding, dioor vermindering van de gratificatie, minder goed werd, maar dat kan hij niet gelooven. Met algemeene stemmen wordt besloten, de gratificatie op t 50 te bepalen. De heer Hooij merkt bij den post vergoeding aan veldwachter Smit, wegens gemis van vrije woning op, dut .nu de heer Buil zijn ontslag heeft aangevraagd,, hier te Schagerbrug een woning disponibel komt en de •post kar» vervallen. Voorzitter weet nog niet, welke veldwachter in Scha gerbrug zal komen, Smit en Noorman. Als Smit hier komt, zou diens woning verhuurd kunnen worden. De heer Kapitein oordeelt, dat het op den weg ligt, dat Smit te Schagerbrug komt," die is de oudste. De heer Brak wijst er op, dat dan Zuid-Zijpe zonder politie 2it en spr. acht dit een zaak', die de burgemeester moet oplossen. Waar aan Mevrouw SlOt door de gemeente 40 pet toeslag op haar pensioen wordt gegeven, stelt de heer Hooij voor, hiermee op te houden. Het is gegeven in den duurderen tijd, en is nu niet meer op zijn plaats. De heer Van der Sluijs geeft den heer Hooij in over weging den toeslag in 20 pet t e wijzigen. De heer Hooij heeft daar niet op tegen. Algemeen wordt hiertoe besloten en deze post dus met f 156.80 verlaagd Bij den post bijdrage pensioen gemeente-ambtenaren stelt de heer Appel voor de bijdrage niet geheel meer voor rekening van de gemeente te nemen, maar evenals vorig iaar 7 pet. Het meerdere door het Rijk opge- legd, dus te verhalen op de ambtenaren, zijnde 3 pet voor eigen pensioen of Styk pet voor weduwen- en wee- zenpensioen. De heer Kapitein zegt, vroeger te hebben meegewerkt aan het instellen van vrij pensioen, op grondslag dat een arbeider die zijn werk heeft verricht daarop recht heeft. Spr. zou dat dit jaar nog zoo willen laten, maar wanneer Ged. Staten niet overgaan tot verlaging van die salarissen, waarover de Raad straks heeft gespro ken, dan wif^pr. de pensioen-bijdrage geheel op de ambtenaren verhalen. Dat is wel niet de consequentie van onze party, maar het is een gemakkelijk middel om de salarissen te verlagen. De heer Van der Sluijs acht dat een te krasse- maat regel waarbij ook ambtenaren met een klein inkomen worden getroffen. Het gaat niet aan, om een lijn te trekken. De heer Kapitein zegt, dat dat altijd weer te maken is. Het is niet zijn bedoeling om aan de lagere salaris sen te tornen, maar het gaat om de groote salarissen. Voorzitter zet in een uitvoerig betoog uiteen de onbil lijkheid ten opzichte van de gemeente-ambtenaren, wijst op. dat de salarissen der rijksambtenaren hooger zijn dan die der gemeente-ambtenaren en dat bovendien de finantieele toestand van onze gemeente goed genoemd kan worden, waardoor een besluit als de heer Kapitein wil, niet noodig is. 3 Jaar geleden heeft de raad met 9 tageni 2 tftemmen besloten tot het geven van vry pensi-

Schager Courant | 1922 | | pagina 5