tfaad töarsingerhorn. Binnenlandse!!* Nieuws, pen, niet met het idéé de salarissen te verhoogen, maar het is volkomen geweest oen beginselkweetie. Bovendien ztfn enkele ambtenaren aangesteld op een salaris plus vrij pensioen, ni. de wijkzusters; veldwach ter Noorman, ae ambtenaren der secretarie Goelema en Bakker en Dr. Oterdoom. Het zou niet zeer conse quent zijn, nu pensioenbijdrage te gaau verhalen. Do heer Hooij merkt op, dat de Voorzitter opkomt voor de belangen van de gemeente-ambtenaren, de heer Kapitein evenwel voor de belangen van de ingezetenen. Spr. acht het ongelukkig dat er ambtenaren zyn be noemd op een salaris met vrij pensioen. Voorzittey heeft, zegt de heer Hooij, gewezen, op de gunsligo linan- l,tieeie positie van de gemeente, doch van de belasting betalers kun worden gesproken over een ongunstige fi- nantieele positie. De heer Kapitein wijst er uitdrukkelijk op, dat het hem niet te doen is om de ambtenaren met lage salaris sen te treffen en spr. heeft ook gezegd, dat hij het dit iaar twil laten zooals het is. Alleen^ wanneer Ged. Staten niet de hoogo salarissen gaan verlagen, wil spr. de geheeio pensioenbijdrage gaan verhalen. .Het is een kraentmiddei tegen kracht. De heer Appel wil niet verder gaan dan het meerdere, dat het Rijk ons oplegt, dus 3 of pet. Ook de heer Brak wijst op het besluit van 1919. Spr. wü dat heginsel niet prijsgeven, m»ar nu het Rijk ons 3. ipct extra oplegt, neeft ziju fractie, spr. zegt, die uitdrukking gelukkig niet vaak te bezigen, over deze kwestie gesproken en in verband met den tegenwoordigen toestand, wordt gemeend, dat de 7 pet voor rekening der gemeente moet blijven en kan spr. zich met het voorstel-Appel wei vereenigen. De heer Dignum wil het principieel standpunt biijven innemen en het pensioen vrij houden. Spr. voelt dan meer voor verlaging van salaris. De heer Kapitein: Dat is geheel mijn bedoeling, Spr. wijst er ome nog op, dat de pensioenbijdrage voor jonge ambtenaren 10 pet. zoo hoog is, dat is alzetterij. De heer Van der Siuijs gaat met schroom met het voorslei-Appel ;mee. Wanneer de gemeente evengoed de geheeie pensioenbijdrage voor haar rekening nam, zou dat eeu salarisveriiooging inhouden en in dezen tijd mag de raad niet acooord gaan met een verhooging van salarissen. Het voorstel-Appel wordt hierna aangenomen, de hee- ren Bruin en Hoogland hielden zich buiten stemming. Op voorstel van den beer Hoogland wordt ook 'de vergoeding .voor rijwielen van de wijkzusters terugge bracht van f 100 op f 75. Bij de ontvangsten stelt de heer Hooij voor de 60 opcenten op de belasting op de gebouwde eigendommen, te brengen op 40 en de 15 opcenten op ongebouwde ei rendommen te brengen op 10. De landbouwers hebben ook bet douceurtje van het Hootfheemraadschap al, de kotsen van onderhoud der wegen, enz., terwijl' de amb tenaren de wegen niet auto's enz. gebruiken. Spr. wil om die redenen de opcenten op fie oorspronkelijke percentages brengen. De hoofdelijke omslag wordt dan weii jets hooger, maar daar betaalt een ieder aan. Voorzitter wijst op de administratieve moeilijkheden., terwijl 'de heer Brak wijst op het voordeel, dut de uit wonende eigenaren van dat voorstel1 zouden hebben. Voor onze gemeente acht spr. het voordeeliger de percentages op 60 en 15 te laten. De heer Hooij meent, dat wanneer de uitwonende eigenaren minder opcenten moeten betalen, dit ook voor- dóci voor do huurders zal opleveren. Voorzitter zetfl, dat dit de vra^g nog is. Het vocrstel-Hooij wordt verworpen, voor alléén de heer Hooij. De begrooting wordt hierna met algemeene stemmen voorioopig vastgesteld. Ze sloot in ontvangst en uilgaal op f Iü2.0l9.55^s, met een post hoofdelijke omslag! van f 51.500. Hierna sluiting. Vergadering op Dinsdag 31 October 1022, des mid dags 2 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer K. Breebaart Dz., buubgemeestor. .secretaris de heer P. Bronder. Na opening der vergadering volgt de goedkeuring der notulen. Ingekomen ia de goedkeuring Van Ged. Staten op verschillende raadsbesluiten, de gemeenschappelijke vleesch'keuring betreffende. Tevens is goedgekeurd hot bepalen van" het vorinenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting op 3. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Meegedeeld -wordt, dat bet huisje, benoodigd voor het Gom. Eloctr. bedrijf aangenomen is door den heer II. J. Moerbeek voor f 173.75, wat beneden de begroo ting is. Wordt aangeboden de bogrooting van het Burger lijk Armbestuur. Deze wordt ongewijzigd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f18500. wij noemen uit deze bogrooting de volfe-cyide posten: uitkeering ver pleegden in bet gesticht die ouderdomsrente ontvan gen f 1164, subsidie gemeente f 2500, vorig jaar f 6500 en daarvoor f 14400; landhuron enz. f5420; kostgeldon f900; bijdrage Weezenbestuur f1500; voordeelig saldo f2600. Uitgaven: voedingsmiddelen f4500;- bedeelin gen f7500; onvoorzien f574. Volgt begrooting Weèzen-Armbestuur in ontvangst en uitgaaf op f 7104. Ook deze begrooting wordt on gewijzigd goedgekeurd. Hieruit vermelden wij: land- buren f5568; huisvesting, kleeding enz. f3000; bijdra ge aan het Algemeen Armbestuur f 1500; onvoorzien f 577.68. Aangeboden wordt bogrooting Gemeentelijk Elec- trlciteits Bedrijf in ontvangst en uitgaaf op f 17000. Ook deze begrooting wordt vastgesteld. De prijs der KAV.U. stroom wordt gebracht van 23 oip 22 ct. Ont vangen wordt voor haven- en straatverlichting f 1227.50, voor andere groote aansluitingen, als meel- molen, zuivelfabriek enz. f3056.35; aan vaste kosten f7200 en veranderlijke kosten f5516.15. Voor stroom- inkoop wordt betaald f6452.81, rente, schuld, kapi taal, f2669; aflossen f1850, onvoorzien f392.60. Aangeboden wordt de begrooting voor den gemeen- schappelijken vleeschkeuringsdienst der 9 aangeslo ten gemeenten. Voor Oct., Nov. en December van dit jaar was dit in ontvangst en uitgaaf f 1988.75 voor het jaar 1923 f 7955. Ook deze begrootingen worden ongewijzigd vastgesteld. Uit deze begrootingen noemen wijl: keurloonen enz., f7955, als ontvangst; uitgaven: keuringsveearts f 1500; hulpkeurmeesters f 4000; administrateur f 600; pensioenverzekering f 945.50; rente f 50; aflossing f 100, onvoorzien f779.50. De oprichtingskosten bedragen f500, waarvoor een geldleening wordt goedgekeurd tegen hoogstens 6 pet. Voorzitter zegt, dat deze ramingen wenschelijk wa ren, omdat men er nog zoo weinig van weet, maar gezien1 de ontvangsten over de 14 dagen dat deze re geling werkt, zal de begrooting wel goed zijn. Daarna is aan de orde de gemeentebegrooting. Een commissie heeft deze nagezien. Voorzitter vraagt, of er nog algemeene beschou wingen zijn en acht bet beter maar post voor post te beginnen. Do heer Spaans merkt bij1 den post salaris Burg meester op, dat deze is geraamd op f 2Q00. Spr. stelt voor f1400. Hij wijst op de belastingbetalenden om deze belasting op te brengen. De inkomsten vermin deren, en waar op de meeste posten der begrooting niet is te bezuinigen, meent spr. het hier te moeten voorstellen. Dit salaris is ons wel van bovenaf op gelegd, en daaraan is wellicht niet te tornen, maar cis wij alles niaar slikken, wordt het nooit anders. Desnoods wil spr. een verzoek tot de Kroon richten. Spr. drukt er op, dat hier personen van zaken moe ten worden gescheiden, het gaat hier alleen over de bezoldiging van hot ambt van Burgemeester. Voorzitter zal hierover niets zeggen, hij laat dit aan de vergadering over. Als men het ambt te hoog bezoldigd acht, of als men meent, dat spr. zijn plicht niet doet, kan men het mij zeggen. De heer Spaans zégt, dat hier geen sprake is van zijn plicht met doen. De dwang is hier de belasting gelden en de vraag of bet verantwoord, is dat wij langer deze salarissen.' betalen. De heer Engel vraagt, of het de bedoeling van Spaans is, een algemeene verlaging van salarissen voor to stellen, of dat het alleen voor dezen post is. Spr. wil dat gaarne weten. De heer Spaans zegt, nog meer op zijn lijstje te hebben, het eene salaris wil spr. verlagen, het ande re niet. Voorzitter acht het dan maar beter om algemeene beschouwingen te houden. De hoor Spaans wil met genoegen zijn verdere voorstellen naar voren brengen. Spr. wijst 'dan be halve op het salaris van den burgemeester op de tractementcn der wethouders. Deze houden ongeveer 34 vergaderingen en hun salaris is te zanten f400, spr. wil dat met f 100 verlagen. De gemeente-ontvan ger heeft f 700, spr. wil dat bepalen op f 400 Het werk is zeer verminderd, maar gezien de groote be dragen die de ontvanger beheert, wil spr. niet lager gaan. Het presentiegeld voor de leden van den Baad wil spr. bepalen op f2.50 .inplaats van f4. De -kosten voor het verplegen der krankzinnigen acht spr. ook hoeil hoog en daarom wil spr. een verzoekschrift tot de Kroon richten of daarin geen verlaging kan komen. De heer Burger acht het verkeerd hot salaris van de wethouders te verlagen* vooral nü: er iemand wet houder is die steeds zijn bedrijf thuis in den steek moet laten als hij; hier is. Ook de presentiegelden voor de raadsleden acht spr. niet to hoog, mogelijk als het moet blijven, dat ook de arbeider 'lid van den Raad kan zijn. Deze kan zijn dagloon niet missen. Spr. zou niet gaarne zien dat daardoor alleen men schen, die finantiëel krachtig zijn, Lid. van den Raad zouden kunnen zijn. Die tijd wenscht spr. niet terug. De heer Blaauboer is het met den heer Spaans eens. Andere posten zijn er niet te besnoeien op deze genoemde wel en daarom moet. dat dan ook ge beuren. Spr. is het met den heer Burger eens^, de functie van raadslid moet open blijven voor een ar beider. Maar het verlies van het daggeld voor een vergadering hier bedraagt nooit meer dan een halve dag en dan is f 2.5Ö voldoende. De heer Spaans zegt, nog maar heel kort in den Raad te zijn, maar men zal hem toch voldoerido ken nen om te weten, dat hij niet bedoelt den arbeider buiten den Raad to houden. Spr. is het echter met den heor Blaauboer eens, dat een halve dag, verzuim met f 2.50 nog niet zoo weinig is betaald en dat men tegenwoordig voor f 5 zelfs een heelen drukken dag kan hebben. De vergaderingen duren niet altijd 8 a 7 uur. De heer Engel wijst er op, dat de bezuinigingen dio worden voorgesteld, practisch hierop zullen uit- loopen, dut de heele bezuiniging f200 zal bedragen. De salarissen toch van burgemeester en ontvanger blijven Aan bovenaf gehandhaafd en alleen die van de wethouders en raadsleden zullen verlaagd wor den. Spr. wijst or op, hoe dus juist de salarissen van de regeermgsvertegenwoordigers en de gemeentebe sturen blijven gehandhaafd, terwijl dio van de eigen vertegenwoordigers der gemeente zullen wórden- verlaagd, met als gevolg, dat deze hun functies wellicht daardoor minder goed zullen kunnen waar nemen. En dat is hot juist wat spr. verkeerd acht. Of die f4 te hoog is, spr. zal er niet veel van zeg gen, maar hij weet wel, dat als de balans eens wordt opgemaakt, dat er niet veel van zal overblij ven. Wat de krankzinnigenverpleging betreft, spr. wijst op een enquête van regeeringswege ingesteld, die er op wijst,-dat er in deze onbillijke regeling wellicht verandering zal komen, ten dien opzichte is Barsingerhorn te zwaar belast. Deze zaak is er toch eene van algemeen belang. Voorzitter wijst er op, dat deze kwestie ook reeds aanhangig is in de vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen. De heer Smit herinnert er aan, hoe hij meerma len aan het salaris van den. Burgemeester heeft ge tornd. Hut is spr. Xiooit gelukt dat dit. verlaagd word. liet salaris van de wethouders verlagen, ontraadt spr. Al is spr. nu niet zoo'n bemiddeld, man, zou hij het wel voor minder kunnen doen (do heor Engel: ik ook wel.) maar gezien het werk dat aan deze functie is verbonden, meent spr. het te moeten, ont raden. i Mevr. Bergman—Gons wijst op 'het salaris van den ontvanger. Spr. acht f700 te hoog, waarom is aan dozen nu niet opgedragen het ambt van admi nistrateur van de-vleeschkeuring, zonder dat daar voor een apart salaris werd gegeven? De minister verbiedt ons het salaris te verlagen, maar niet om den ontvanger ander werk op te dragen. Voorzitter zegt, dat dit een regeling is voor 9 ge meenten en dat werk is den gemeente-ontvanger toch maar niet gratis op te dragen. Do heer Spaans zegt, dat uit wat,de heor Engel zegt, wel blijkt dat het blijft zooals het steod» is go- woest: wij zijn de poppetjes on de regeering trekt aan de touwtjes, zonder dat er rekening wordt ge houden met do menschen die o zoo moeilijk hun be lasting kunnen opbrengen. Als het alleen als gevolg zal hebben, dat de wethouders en leden van den Raad minder ontvangen, dan zal spr. er niet langer aan tornen. Laat dat dan ook maar blijven. Maar een feit is het, dat andere menschen krom moeten liggen om d.e belastingen te betalen waaruit do hoo- ge saiarissen der ambtenaren moeten worden be taald. Spr. noemt de arbeiders dio f20 a fSO belas ting betalen, middenstanders van f 100 en meer. Spr. zou zich haast achomen om deze uitgaven goed te keuren. Voorzitter zal ovor het salaris van den Burgemees ter niets zeggen. Als de heer Spaans langer in den Raad was, of als hij het werk van de wethouders eens in oogenschouw zou willen nemen, dan zou hij niet zeggen, dat hun salaris moest worden vermin derd. Er is aan dat ambt veel werk eti nu kan de heer Smit het voor minder doen, ook de heer Engel kan dat. Maar daar gaat het niet om. Spr. wijst op het aantal vergaderingen en ander bijeenkomsten en dan is f200 eerder te laag dan te hoog. Wat het presentiegeld der raadsleden betreft, dat wil spr. ook niet verminderen, daar de commissievergade ringen niet eens worden betaald. De heer Spaans trekt, nu er z-oo weinig blijkt te bereiken, zijn voorstellen in. Bij den post onderwijskosten f22697 noemt de heer Blaauboer dit bedrag meer dan erg, voor onge veer 1800 zielen. Dat wordt ook van bovenaf gere geld en behoeft de gemeente niet geheel te betalen, maar er blijkt wol uit, dat men van bovenaf'al heel weinig rekening houdt met de inrichting dezer ge meente. De heer Engel wijst op het feit, dat or 3 dorpen in deze gemeente zijn, met 3 scholen en noemt het een foordeel dat hier geen bijzondere scholen zijn, dan was het nog veel erger. Er valt toch niet aan de sa larissen te tornen. De heer Blaauboer wil bezuinigen en voor deze gemeente een andere organisatie van het onderwijs. De heer Engel: Dat kan de Raad zelf veranderen. De Raad heeft zelf besloten de school te Haringhui zen te handhaven en dat is het eqnige om bezuini ging. te krijgen. Maar men 'heeft het niet gewild, ook niet te Haringhuizen.' Maar wellicht krijgt u aan stonds wel een bezuiniging, die wij niet willen, nl. een onderwijzer minder. Wat u nu aanvoert is wel licht koren op den molen van hen die dat wen- schen. En dat kan niet anders zijn dan tot schade van het onderwijs van het volkskind. De heer Blaauboer: Niet alleen voor het volkskind, het onderwijs is hier voor allen gelijk. De heer Smit noemt de salarissen der onderwij zers thans flink, or kan wellicht iets af, maar Vroe ger ontvingen ze dan ook een hongerloon, dat spr. gunt .ze thans van harte hun goede salaris. Adressen zijn ingekomen van de Vakteekenschool te Scha geil, om f 10 subsidie per leerling; van de Handelsavondschool te Schagen, f100 subsidie: af schaffing alcoholhoudende dranken Noordhollands Noorden f20. Deze subsidies worden toegestaan. Voor werkverschaffing wordt f 1000 uitgetrokken. Do hoofdelijke, omslag wordt verlaagd van f24000 op f17000. De begrooting wordt vastgesteld in ont vangst en uitgaaf op f70177. Wij vermelden nog van de uitgaafposten: Hoofd stuk algemeen bestuur f9166; onderhoud gemeente eigendommen f3546; openbare veiligheid, verlichting, f3310; plaatselijke gezondheidspol itie, w.o dood- schouw, haardasch ophalen, verschillende subsidies warenwet, gezinsverpleging enz f 2984.43onder wijs f27742, armwezen enz. f9051; rente en aflossen f 7646.87X; pensioenen en wachtgelden f 2188.75, on voorzien f 1694.19. Wordt aan. de orde gesteld de aansluiting van de strook aan het electrisoh net. B. en W. advisoeren om aan het verzoek, dat daartoe van de StrooJcbo- woners is ingekomen, te voldoen. Zij rekenen op 16 aonsluitingoii, nl. 15 lichtstroom en 1 krachtstroom, bevattende 28 lichtpunten en 2 paardekrachteu. De onkosten worden, begroot op f1200, de Jaarlijksche uitgaven op f350, de ontvangsten op f882.80, plus wellicht 2 straatlantaarns voor de gemeente Win kel, a f20 per lantaarn. De gemeente Winkel, waar onder deze Strook behoort, zal moeten verklaren gedurende 30 jaren af te zien van bet leveren van electrische stroom daar. De heer Dubbelman, admi nistrateur van het. G.EJ3., licht deze zaak nóg eens nader toe, waarna het voorotel met algemeene stem men wordt aangenomen. Voorzitter zegt persoonlijk den heer Kocanen, bur gemeester van Winkel te hebben gesproken, die Liet plan goedkeurde, maar eerst moest zijn Raad zijn goedkeuring er aan hechten. De heer Spaans vraagt of er nog een geldleening voor noodig is. Voorzitter zegt dat de toestand van Barsingerhorn nog niet zoo treurig is, of de gemeente behoeft hier voor niet te leenen. Ook voor de uitbreiding in den Polder en naar de Vexmik is niet geleend. Daarna worden de pensioengrondslagen vastge steld: van personen in gemeentedienst. Bij de rondvraag komt de heer Spaans nog eens terug op de uitdrukking van den burgemeester dat de toestand der gemeente nog, niet zoo treurig is. Spr. zegt dat hij volstrekt niet de bedoeling heeft ge had om te zeggen dat de toestand hier zoo treurig was. Maar spr. wil toch zeggen dat- als men van bovenaf niet alles doet om1 de uitgaven te besnoeien, dat wij dan ook hier den tijd zullen beleven dat wij over onze belasting zullen moeten spreken. Voorzitter: Wij zullen hier erg zuinig zijn. De heer Engel wil, nu ds bogrooting is vastge steld en er dus geen gevaar meer is dat er aan getornd wordt, wel zeggen dat hij de houding van den heer Spaans niet heeft begrepen. U noemde maar enkele salarissen op die u te hoog waren en toch kreeg Ik den indruk dat u een algemeene ver laging wenschte. Als u belasting-verlaging noodig achtte, wa&rdtoi stelde u dan niet een verlaging voor over de héele lüiie en als u dan practisch wat wil de bereiken, h&d dan korting op de pensioenstor ting voorgesteld. Spr. i9 daar niet voor, omdat hij steeds heeft geijverd voor premievrij pensioen, maar als de tijden nog slechter worden, weten wij niet wat eb zal moeten gebeuren. Maar uw houding was voor mij onbegrijpelijk. De heer Spaans zegt dat hij do overtuiging -had dat enkele salarissen te hoog waren,- andere niet." Wat de pensioenregeling betreft, ook dat vindt spr. wel goed. De heer Engel: Dus gezien de hooge belastingen naar uw oordeel, achtte u het betalen van sommige hooge salarissen niet langer gemotiveerd. De heer Spaans: Ik dacht dat de hoer Engel dat wel (had begrepen. Hierna sluiting. WAAR HET GELD BLIJFT. Hot Handelsblad noemt enkele gedeelten op van het jaarverslag van de Algemeene Rekenkaxnen, waarin verschillende dingen naar voren worden ge bracht, die zeer belangwekkend zijn. Belangwekkend Juist uit het oogpunt hoe er met ons geld gesmeten wordt. Het is oen geldverspilling die werkelijk schandelijk is. Staaltje no. 1: De secretaresse van den directeur. De president directeur van hGt opgeheven Rijkskantoor voor vee en' paarden had, naar het oordeel van de Rekenka mer, f6484.23 aan den lando terug te betalen wegens eigengemachtigde handelingen, die deels zelfs in strijd met de voorschriften waren geschied. Maar er was nog meer. Deze waa voorts nog te belasten met eene som van f 1000, waarover was beschikt wegens persoonlijke toelage, welke hom niet was toegekend; met f443.10, uitgegeven voor diners, lunches, enz,, voornamelijk ten behoeve van zijne secretaresse, cn met f125, aan dio secretaresse betaald al» vergoeding voor een verloren gegaan rijwiel. Daar dit rijwiel niet in dienst van het kantoor gebruikt was, althans niet, toen het, tijdens het vervoer per spoortrein, werd ontvreemd, bestond er geen aanleiding de eigenmach tig uitgekeerde schadevergoeding voor Rijks rekening te nomen. Staaltje no. 2: Staat en Gemeente zijn twee In deel VI van de „Verslagen der Crisis-enquête commissie" was melding gemankt van „misbruiken bij de melkdistributie te Goor in den winter 1918 tot 1919". Uit het daar medegedeelde bleek, dat aan die gemeente bijslag was uitgekeerd over een veel grooter aantal liter» melk dan op grond^van het bevolkingscijfer cn het vastgestelde rantsoen ten hoogste in rekening had mogen zijn gebracht, en dat dientengevolge uit 's Rijks kas ongeveer f2532 te veel was betaald. De Minister van Landbouw was van meening, dat een uitgebreid onderzoek" aan 't licht zou brengen dat Goor lang niet de eenige zondaar was. Maar daar het toch niet meer zou zijn na te cijferen, moest men dit plan opgeven-. Zoo bleek er ook veel te veel aan de gemeenten te zijn uitbetaald voor opslag van winteraardappelen (bedragen van f35.000, f63.000, f106.000). En de Re kenkamer verzocht den Minister, dat wèl te achter hal en- Staaltje no. 3: De dure luitenant En ziehier nog een merk waardig verhaal: Bij Koninklijk besluit van 3 Noevmber 1920, No. 63, werd aan een reserve-luitenant der cavalerie, die zich van 9 Juni 1915 tot en met 1 Mei 1918 voor dienstzaken te Parijs had moeten ophouden, een be drag, van- f 12.635.68 toegekend, als vergoeding van kosten, gevallen op zijn vertrtijf ald'aar. Voorts had deze officier, behalve zijn traktement over voormeld tijdvak, nog genoten de toelage ad f30 's maande wegens detacheering hij de luchtvaartafdoeling, be novens eene toelage ad f25 per dag, welke ingevolge eéne beschikking van den Minister van Oorlog, werd uitgekeerd aan officieren voor eiken dag, waarop zij onder de wapenen waren voor het uitoefenen van vliegdiensten. De Kamer vroeg den Minister van Oorlog, met welk doel de officier zich gedurende bijna drie jaar te Parijs had opgehouden en of hem wel te recht gedurende den gcheelon duur van zijn verblijf al daar de toelage van f25 per dAg was uitbetaald. Had belanghebbende te Parijs geen eigenlijke vliegdien- sten voor het Nederjandsche leger verricht, dan kon hij, naar de Kamer meende, geen aanspraak maken op die toelage, en zou zij dus ten onrechte zijn uit betaald. Mocht de toelage werkelijk zijn verschuldigd geweest, dan had er alleszins aanleiding bestaan den betrokken officier, die aan traktement en toelagen meer dan f 10.000 'sjaars ontving, niet bovendien nog alle onkosten, voortvloeiend» uit zijn verblijf te Parijs te vergoeden. Veeleer zou het dan aanbeve ling verdiend hebben hem, met intrekking van het aangehaald Koninklijk besluit va 3 November 1920, no. 83, als gedetacheerd te beschouwen, desgewenscht onder hot genot eener matige toelage, ongeveer over- eenkomende met het bedrag dat tijdens de mobiliso- tie hier te lande bij detacheering buiten de stand plaats door officieren werd genoten. De Minister antwoordde, dat aan belanghebbends in 1915 was opgedragen zich naar Parijs te begeven !- om in Frankrijk vliegtuigmaferiaal aan te koopen, te keuren en de verzending daarvan naar Nederland to regelen, waarna hij in 1917 bovendien voor speciale vliogerdoeleinden aan het gezantschap was toege- j voogd. Daar hij tijdens deze werkzaamheden gede- j tacheerd bleef bij de luchtva&rtafdeeling, behield de officier recht op de toelage van f30 per maand. De toenmalige Minister van Oorlog achtte het voorts bil lijk hem de vliegerstoelage van f25 per dag niet te onthouden, daar het Rijk gedurende zijn verblijf te Parijs partij trok van zijne bijzondere bekwaamheid op viieggeblüd. Ton alotte deed de Minister opmerken, dat eene vergoeding wegens verblijfkosten oen géheel ander karakter droeg dan oene belooning voor gepresteer- de bijzondere diensten, het gedeclareerde en toege- kende bedrag zich binnen zeer redelijke grenzen be woog (pl.m. f12 por etmaal) en hij mitsdien geen termen kon vonden de intrekking van het Koninklijk besluit van 3 November 1920, no. 63 te bevorderen. Meer dan f 10.000 'sjaars aan traktement en toe lagen. Plus f 12.635.68 over drie jaren als verblijfkos ten, du» ruim f 14.200 per jaar te zamen. „Binnen zeer redelijke grenzen" in een land waar zoo'n bedrag ruim 70.000 francs vertegenwoordigt. Hm! En tot slot: De luister van den ambtenaar. En dan hebben we ook altijd weer onze rijksgebouwen, de zetels van onze ambtenaren die immers wel met eenigen luister mogen zijn omringd? Neen, zegt de Rekenkamer; in f een tijd als dezen moeten we „versoberen" (woord van Minister de Geer). En zij vond de meubileering van het „nevengebouw'" (er zullen daar tegenwoor-1 dig toch ook wel nichtjes zitten; waarom geen bijge-1 bc-uw)? voor Posterijen en Telegrafie veel te weeide- f rig. Ook die voor een post- en telegraafkantoor f445 voor een schrijfbureau, f310.voor een f schrijflessenaar, f285.voor een loketlessenaar I enz., enz.) Eveneens die van de directeurs-kamers in i hot nieuwe gebouw voor de Topografische inrichting l t' 629 voor een bureau-ministro, f 100 voor een „bijzet- tafel", f 175 voor een bureaustoel, enz.). En dan de wandbetimmering in die kamers: f12000 aan pa-| r.eelen van eterniet, bel Ijst met palissanderhout Dat zijn maar een viertal voorbeelden, maar onze I lezers weten nu tenminste waar hun belasting blijft.I LANGS DE STRAAT. In de Telegraaf lezen wij In een schraal vibatro twinkelde het hooge liedje op de E-snaoi. Dun en scherp ver-klonken de ijle tonen onder de welving van het lage Galerij-dak. Het violistje had zijn wang op de Viool gelegd en in een smartelijk glissando gleed een bevende vinger op waarts en de viool weende bibberend. Hij stond dicht bij den igang en soms ging zijn blik onderuit schuw daarheen, of hij niet een weg-wenkënde witte hand zou zien. Hij was heel jong, bijna een knaap, met een sport hemd aan, lange haren en een colbertje van bruin geribd fluweel. De viool was niet heel erg goed, en klonk schril in den dunnen mist, die grijs to nevelen hing in armzaligenf Paloistuin. Maar het jonge violistje speelde met een vrome blijd schap en hij peinsde verliefd de magere kiacUjcs na, «U> hij losstreek uit het speeltuig. Zijn koude vingers grepen er wel eens naast, als hl) in haastig pizzicato de snaren krauwde, en dan vertro* a'"n bleek gezicht pijnlijk, of hij leed om de vaische anken. Op een meter voor zijn voeten Tag een geruite sportpet cn daarin scholen wat centen en een paar dubbeltjes weg In het hongerig gezicht keken de donkere oogen altijd heel eventjes schichtig naar die pet, als een voorbijganger er wat in liet vallen. De laatste die het deed was een vette slager. Hij keek onnoozel-verlegen, toen hij een dubbeltje liet neervallen in de pet, aie daar zoor vreemd neerfag op het gladde mozaiek. Hel violistje was aan een moeilijk harpeggio bezig, toen de slager verder ging, en vlak daarop verscheen de hond. Het was een magere, arme, oude straathond, met in gevallen flanken, een oor met een hap er uit, grauw van stof en modder, een verToopen, sjofel tiep. Hij ging op een paar passen afstand voor den violist op ztjn hurken zitten en keek hem aandachtig en niet zonder sympathie aan. Hij vermoedde een lotgenoot in hem. De donkere tonen van do G-snaar schenen hem te behagen, en hij vlijde zich languit op de koude steenen. Hij gaapte onbedaarlijk en sloot even de goud-lich- tondo oogen. Daarbij raakte hij met zijn ruigen snoet de pet en onmiddellijk was hij een en af aandacht thans niet meer voor de muziek. Hij stond op en snuffelde aan de pet Rook hij aan het slagcrsdubbeltje de vage geur van vette karbonade? Geheim, alleen door honden op te lossen. De violist zei: „Kssschl" midden in een woeste klanken-sarabande, en lichtte zij'n eene been op, om met zijn voet den hond te verjagen. Die keek heel verbaasd naar dien voet in den ouden schoen, haalde de schouders op pn dompelde zijn kop in de pet De centen en dubbeltjes rammelden blikkerig. Nu schopte violistje zeer bepaald naar den hond,' ten einde raad, en tijdens een totaal' mislukkend glis-; sando, dat oorverscheurend valsch omlaag kelderde. Waarop de hond volkomen rustig -en vastberaden de pet tusschen de groote, gele tanden nam en er mee neen draafde, het geld om zich heen strooiend. Met een krijsch-gil brak 't snarenspel af. Én terwijl' hulpaardigen dat arme beetje geld weer bijeenlazen, holde hongerig violistje, de haren wappe rend, de viool' onder zijn fiuweelen colbertje, achter den dwazen hond aan, en gierend joelde een meedoogen- looze lach van dak-gevoede schoolkinderen hen na. LEO. DE KOUDE. In twee openbare scholen te Heerenveen was het gistermorgen, daar de centrale verwarming niet func- tionneerde, zóó koud, dat dien dag vacantie gegeven werd. DE GEVOLGEN VAN GELUIDSPROEF. Men schrijft uit Heerde aan het Hdbld.: De explosie van Zaterdagavond in de legerplaar.8 Oldenbroek heeft in de gemeente Heerde nogal vrJJ ernstige schade aangericht; de vrees onder do inge zetenen bleek niet ongegrond1. In den loop van den dag werden heden reeds bij den burgemeester 34 gevallen van aangebrachte scha de medegedeeld, o.a. het scheuren van muren en pla fonds, het springen van ruiten, het vallen van dak pannon enz. Tal van gezinnen zaten Zaterdagavond met verniel- de ruiten en waren tevens genoodzaakt gedurende den geheelen Zondag den niet bepaald zomerschcn 1 wind door hun woon- of slaapkamer te laten waaien, daar het vervangen door nieuwe ruiten op Zaterdag- i avond niet meer mogelijk was. OUDKARSPEL. Do korfbalclub S.S.S. I speelde Zondag op eigen terrein een competitiewedstrijd tegen V.I.O.S. II uit Alkmaar, met als uitslag gelijk spel, 2—2.

Schager Courant | 1922 | | pagina 6