oemengd Nieuws. DE STOOMPONTVEER TE VELSEN. De burgemeester van Velsen beeft, naar aanlei ding der door.de politie geuite klachten over het verkeer met de stoompont aldaar, aan den Min. van Waterstaat in overweging gegeven tot de gelijktijdi ge indienststelling van een- tweede pont te besluiten, teneinde daardoor het verkeer te kunnen verdoelen. De Minister 'heeft geantwoord, dat het niet moge lijk is ten behoeve van het verkeer gedurende het drukke seizoen op Zon- en Feestdagen een tweede pont in dienst te stellen, vermits een geschikte ppnt niet is te krijgen. Opgemerkt wordt, dat een plan tot aanschaffing van een derde vrijvarende pont bereids door den be trokken hoofdingenieur-directeur is ingezonden en bij het-betrokken Departement in onderzoek is. BEZUINIGING. Orn te bezuinigen heeft de gemeenteraad van Schiermonnikoog met algemeene stemmen besloten de jaarwedden der wethouders en presentiegelden der raadsleden af te schaffen. BEZUINIGING BIJ HET ONDERWIJS. De verschillende personeelen van de daarvoor in aanmerking komende scholen in de Inspectie Alk maar, ontvingen dezer dagen een schrijven \an den Inspecteur, waarbij de invoering van een zoogeniiftm- den nood-lesrooster werd vastgesteld. AU oen der leden van het personeel door ziekte verhinderd is, een ziekte van eenigszins langeren duur, dan m.>et een der andere onderwijzers gedurende 15 uur per week de klas van den afwezigen onderwijzer over nemen en ook 15 uur les geven in eigen klas, dat •wordt dus samen 30 uur, in plaats van 26. zooals de lesrooster in de meeste scholen aangeeft. Deze maat regel kan bedoeld zijn .als noodmaatregel in dezen zin, dat men dan voor den vorm met hetzelfde per soneel het onderwijs op gang houdt, doch voordeel voor het onderwijs is er o.i. niet in gelegen. De 4- uur- onderwijs, die de onderwijzer thans meer geeft, zullen wel te niet gaan aan de mindere intensivi teit van het onderwijs, doordien de onderwijzer zich eerst moet oriënteeren in de nieuwe klas, die onder zijn leiding staat. Men ecarteert daardoor de nood zakelijkheid en wcnschelijkheid om tot aanstelling van een tijdelijke leerkracht over te gaan en de ..be zuiniging en versobering" is weer gediend. KAASKEURING. Dezer dagen werd door den Bond van op Coöpe ratieven grondslag werkende Zuivelfabrieken in N.- Holland, wederom eene kaaskeuring gehouden in café „de Witte Engel" te Hoorn. Door 38 der aange sloten fabrieken werd een kaas ter keuring ingezon den. Daar het merken der keuringskazen, door mid del van houten merkletters, niet voldeed, werd nu tot een ander systeem overgegaan, hetgeen een afdoende verbetering blijkt. Tevens werd voor de beoordeeling der kazen een 100-tallig puntenstelsel ingevoerd, waardoor het totaal aantal punten een juist bëeld geeft van de kwaliteit der kaas. Door de zuivelfabriek „Twisk" te Twisk werd het hoogste aantal punten behaald, n.1. 84. Dan volgden „De Goede Verwachting" te Bobeldijk met 82 punten en „Hoogkarspel" te Hoogkarspel met 80 punten. Het gemiddelde aantal behaalde punten bedroeg 70. De gekeurde kazen werden met de beoordeelings- en bereidingsstaten tentoongesteld;. Deze tentoonstel ling werd goed bezocht; o.a. door den heer Dr. W. van Dam. directeur van de afd. Zuivelchemie en en kele ambtenaren van de bacteriologische en physiolt- gischc Afdeelingen van het Rijkslandbouwproefsta tion te Hoorn. Onder voorzitterschap van den heer G. Nobel te Lutjewinkel werd eene bijeenkomst gehouden voor de kaasmakers, beheerders en bestuursleden der aangesloten fabrieken. Door den heer J. E. Miltenburg te Alkmaar werd eene inleiding gehouden over: „Het stremsel en de beteokenis daarvan voor de kaasbereiding". Spr. be gint met er op te wijzen, dat dit onderwerp niet, zoo als enkele vroeger door hem behandelde zuiveltech- nische onderwerpen, geheel te behandelen is van den praktischen kant alleen. Om een goed inzicht in deze materie te krijgen moet dit geschieden, althans voor een groot gedeelte, aan de hand van wat men noemt „de theorie". Aangezien de praktische vak monschen niet meer zoo bevooroordeeld tégenover „de theorie" staan en allengs meer waardeering voor de zuivelwetenschap gekregen hebben, meent spr. dit dan ook zonder bezwaar te kunnen doen. Hij gaat dan uitvoerig na waarom voor de stremselbereiding kalvermagen worden gebruikt. Kalvermagen, en in 't. algemeen de magen van jonge zoogdieren, schei den een eiwit-ontleenend bestanddeel af n.1. de chy- mosine. Dit is het eigenlijk werkende bestanddeel van het stremsel, hetgeen de stolling in de kaas- melk kan veroorzaken. De kalvermagen voor de stremselbereiding bestemd, moeten aan verschillen de eischen voldoen, waarvan er enkele worden ge noemd. Vroeger werd door de kaasbereiders het stremsel meestal zelf bereid; hieraan kleefden vele en groote nadeel en. Het tegenwUbrdig algemeen gebruikte fa briekmatig bereide stremsel biedt vele voordeelen, waarvan de gegarandeerde stremkracht eh de zuiver heid de voornaamste zijn. Na de stremselfabricatie behandeld ie hebben, wor den besproken de eischen die een kaasmaker aan goed stremsel moet stellen. Deze eischen betreffen de kleur, de reuk, een goe de duurzaamheid, de reactie en een bepaalde en vol doende str.emkracht. Zal de stremmende werking goed tot haar recht komen, dan moet aan bepaalde voorwaarden worden voldaan. Deze betreffen voor al de temperatuur, de zuurheidsgraad en het ge halte aan kalkhestanddeelen der te stremmen melk. Vervolgens behandelt spr. een paar wetten voor het stremmingsproces, die uit wetenschappelijke proef nemingen zijn afgeleid. Deeze wetten hebben heel veel waarde voor de praktijk der kaasbereiding, zoo mede de verschillende onderzoekingen, welke in dit opzicht aan het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn werden uitgevoerd. Spr. noemt de stremselwerking één der mooiste gedeelten uit de leer der kaasberei ding en spoort de kaasbereiders aan om door be- studeeriug van dit gedeelte hun kennis en inzicht te verruimen.'In het belang van het bedrijf hoopt hij. dat zijn. voordracht tot "de prikkeling hunner be langstelling in deze iets heeft mogen bijdragen. Na deze inleiding volgde een vruchtbare discussie. «t- KOLHORN. De heer Duinker, tijdelijk onderwijzer alhier, werd als zoodanig benoemd te Beemster. Alhier was zijn taak ten einde, door de terugkomst uit militiedienst van den heer Gerlings. WIERINGEN. Donderdag 2 November a.s. gaat de ex-Kïocnprins in gezelschap van burgemeester Kolff per suto naar Doorn,, ten einde tegenwoordig te zijn bij het huwe lijk van.zijn vader, den ex-keizer. HARENKARSPEL. Den 31en October is de openbare school te Kerke- buurt gesloten, opgeheven. Hei personeel, bestaande uit vier leerkrachten, heeft ontslag erlangd. Door on gesteldheid van deni hr. A. Blad, die 40 jaar het on derwijs heeft gediend, werden alle formaliteiten uit gesteld tot gelegener tijd. Daar hot R.-K. schoolbestuur er nog niet in ge slaagd is, personeel voor de school te ver-s.1* jgen zal het (nderwijs voorloopig worden stopge? Naar we vernemen, zal half December a s. de eer ste leerkracht in de bijzondere school optreden. Voor het onderwijs, noch voor ouders en leerlingen in de zen tijd „wat je noemt." ST. MAARTEN. Bij de op Maandag plaats gehad hebbende verkie zing voor Hoofdingeland dezer Banne is herbenoemd de heer D. A. Blom. Als voorz., in plaa:s van den heer K. Slot, welke had bedankt, is benoemd de heer D. Swart. AARTSWOUD. Zondag heeft Daan Pool alhier zijn cabaretliedjes gezongen. De opkomst was best en het succes ate op andere plaatsen. Gezellig bal na. I AARTS WOUD. De hervormingsdag is hier 's avonds in de kerk gegierd. Het zangkoor van Hoogwoud vereende zijn welwillende medewerking, De zang was mom en een woord van dank is niet misplaatst. Onze voorgangei was door droeve familieomstandigheden verhinderd, waarom Ds. van Beek voorging. NOORDSCHARWOUDE. liet symphonie-gezelschap alhier zal op 8 Novem ber a.s. een concert geven in „De Rustende Jager' té bergen. Na het groote succos, dat dit gezelcshap boek te bij zijn optreden in de Groote Kerk te Alkmaar, is het te voorzien, dat ook hier do belangstelling groot zal zijn. LANGENDIJK. Aan de Betaalkantofen is het tegenwoordig zee* slap. Dit vindt zijn oorzaak in den goringen aanvoer aan de veilingen. Door de heerschende lage prijzen wordt alleen aangevoerd, wat noodzakelijk weg moet en dat moeilijk bewaard kan worden. LANGENDIJK e vernemen, dat Ged. Staten, naar aanleiding van d8 verschillende bij hen ingekomen verzoeken om het initiatief te nemen tot hulpverleening aan de tniL'ders, zich tot den Ned. Tuinbouwra&d hebben gewend met het verzoek om nauwkeurige gegeven* omtrent den omvang van den noodtoestand in den tuinbouw, in 't bijzonder in Noordholland. Advies wordt gevraagd omtrent de te nemen maatregelen, die tot verbetering in den toestand zouden kunnen leiden- DIERBARE OUDERS. To Hummelo is een sinds kort aldaar vertoevend echtpaar met de noorderzon vertrokken, met ach terlating van zes kleine kinderen. Deze zijn in ver schillende gezinnen ondergebracht. EEN DYNAMIETPATROON. 'Jen huize van Jen heer P.erholder te Silvobl* is een d> namiotpatroon in dc kachel ontploft. Far uk- en pijp vlogen uit elkaar en ook de schoorsteen »verd beschadigd. De vrouw des huizes kreeg ernstige brandwonden. MALAISE. Aan het personeel der Aardappelmeel fabriek te Dronrijp is aangezegd, dat niet met de cimpagne w.-rdt begonnen en het met ingang van 4 November •intslagen wordt. MOTORBOOT VERBRAND. Maandagavond omstreeks half zeven wera de brandweer gealarmeerd daar in het motorjacht van de firma Van der Velden (Baggermaatscnappijt lig gende in de Spoorhavën te Vlaardingen brand was uitgebroken. De schipper van dit jacht was juist met behulp van een knecht bezig om benzine in dit jaclit te gieten, toen deze plotseling in brand vloog. Het daarnaast liggende woonschip, bewoond door dien schipper, vatte spoedig vlam, zoo ook een bewoonde botter, die achter het jacht lag. Deze beide woon schepen werden echter spoedig met behulp van eeni- ge emmers water gebluscht. Het jacht, genaamd „Tromp" brandde geheel uit; nadat de benzinetank ontploft was. De schipper van. het jacht Vrodon- brecht, oud 26 jaar, bekwam ernstige brandwpnüen en geraakte in zulk een overspannen toestand, dat de ontboden geneesheer opname in het ziekenhuis noo- dig achtte. Behoudens aan het jacht, is de schade aan de beide andere schepen togeebracht, gering. Dc oorzaak is onbekend. DUUR ZAND IN BEZUINIGING. Men schrijft aan do N. R. Gt. Eenige dagen geleden heeft de minister van Water staat in antwoord op de vragen van het Kamerlid Van Dijk, ook in dit blad gemeld, meegedeeld, dat het onderzoek omtrent de levering van zand voor den aanleg van het baanvak Nieuwcmeer-—Amsteldijk mot bijkomende werken nog niet was afgeloopen mede met het oog op het feite dat deze verband hield met de zandafigraving ten behoeve van de sluis werken te IJ- muiden. De gunning van de levering is, gelijk daarbij levens werd medegedeeld, voorloopig aungehouden. Nader vernemen wij nu, <lat op last van den minister de betrokken hoofdingenieur met de firma, aan wcJke het werk voorloopig was gegund, onderhandeld heeft over een wijziging van den eenheidsprijs, waarvoor, naar het oordcel van den minister, te meer aanleiding zou bestaan, nu de prijzen sedert de onderhandelingen over de concept-overeenkomst een dalende lijn heb ben gevolgd. Bedoelde firma heeft in haar antwoord doen weten, dat, nu de overeenkomst reeds in concept is vastge legd, voor haar geen aanleiding bestaat orn tot een wij ziging van den overeengekomen prijs over te gaan, doch dat zij nochtans een bewijs van medewerking wenscht te geven, door in de definitieve overeenkomst een bepa ling te doen opnemen, waarbij voor hot geval de prijzen van steenkolen en de arbeidslooncn zullen dalen, <lcn Staat een reductie wordt toegekend, mits deze omge keerd. indien do kolcoprijzen en de arbeidsloonen moch ten stijgen, voor het ccvcntucel te lijden nadeel schade loosstelling verleent. Intusschen moge worde herinnerd aan dc mededeel ing dezerzijds, dat onder, dc huidige omstandighebcn de zandlcverantie alleen reeds voor f 400.000 minder ..dan voor den thans bedongen eenheidsprijs zal' kunnen geschieden. Voorts .moge dc aandacht worden gevestigd op het'feit, dat ook de Nederlandsehc Aannemersbond zich met een adres tot den minister heeft gewend, om de voorloopige gunning niet goed te keureu en alsnog tot een openbare aanbesteding over te gaan. SALARISKLASSEN. Stad en platteland. Men schrijft aan de Tel. Gedurende de verkiezingscampagne pas achter den rug, toch reeds vergeten hebben de candidalen van alle partijen getuigd van hun groote liefde voor het platteland. Zij begrepen dat de bewoners van het platte land zoo ontzettend veel moesten missen en slechts hoogst zelden en dan nog ten koste van groote gelde lijke opofferingen, in staat waren te genieten van de icultureele voordeeelen voor zich en hun kinderen, waar van het genot voor de groote-stadsbewoiiers iets vanzelf sprekends is. Er is nu een schoone gelegenheid voor de tot Kamerlid gepromoveerde candiaaten iets van hun belofte ten opzichte van het platteland in te lossen. Scherper dan nu de regeering met haar indeeling der salarissenklassen voor kaar ambtenaren blijk geeft van minachting voor 't platteland, is wel niet mogelijk. Slechts 18 gemeenten rekent zij tot de groote steden, de rest is platteland en kan zich met een salarisaftrek van 10—20 pet. tevreden stellen. Het geheele Nederland ten Zuiden van den Moerdijk (uitgezonderd Heerlen) is platteland, heeftVoor zich en zijn gezin geen recht op) cuitureele genoegens. Geen daar wonend ambtenaar moet zich voorstellen zijn kinderen een hoogere opleiding te geven. Wie is toch op het denkbeeld gekomen van die klas- senindeeling? Een oorlogsproduct) 'Laat het dan ten spoedigste verdwijnen. Het is een fictie, dat het plat teland goedkooper is dan de groote stad. Wellicht staan beide gelijk aan.het gezin waarin de kinderen hun op leiding ter plaatse kunnen verkrijgen: waar echter kin deren elders school moeten gaan, daar is het platteland in totaal' duurder dan de stad. Voor ambtenaren met hoogere salarissen, die zelf een academische opleiding hebben genoten, is deze voor hun kinderen afgesloten. Een voorbeela van het financieele verschil van eenzclf- den ambtenaar in precies dezelfde omstandigheden moge hier volgen. Ik neem nog't minst platte platteland en ver gelijk Middelburg met Rotterdam, 'n Ambtenaar met f5500 salaris te M. met twee kinderen kreeg als salaris f 5500 4 pet. is f 5280 -f- 6 pet kindertoeslag is f 55-44. De zelfde te R. f 5500 -f- 5» pet. is f 5775. Dit verschil lijkt niet groot, doch wordt grpoter wan net r men de plaatselijke belasting in aanmerking neemt. Ik heb voor mij de biljetten voor het jaar 1921—'22. Bij beido moest voor rente, schulden, enz. f 340 afgetrokken worden, zoodat het zuiver inkomen lö M. bedroeg t 5204 en te R. f 5435. De belasting te M. bedroeg nu met een aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud van f 850, f 393.30 die te R. met eenzelfden aftrek, groot f 1200, f 197.10. Te Middelburg betaalde men dus onder precies dezelfde gezinsomstandigheden in 't jaafr 1921—*22 f 196 meer gemeentebelasting. Het be schikbare gezinsinkomen is dus te M. f 196 f 231 is f 427 minder dan te Rotterdam. Dit was zoo. Nu de standplaatsaftrek 10 pet. wordt, komt het zuiver inko men te M. op f -4857. Wij mogen gerust aannemen, gezien de daling van den vermenigvuldigingsfactor te R.. ,dat bij dc nieuwe cjjfcrs voor 1922'23 het verschil' tusschen de gemeente-belasting te M. en te R. even groot fai blijven Dc ambtenaar te M. heeft dus in 1922—'23 over f 5435 f 4857 f 578 f 196 f 774 minder gezinsinkomen te beschikken dan zijn ambtgenoot te R. Is er nu werkelijk 'een Kaoierlid, dat gelooft dat voor een hoogcr ambtenaar met kinderen bij een safaris van f 5500 het leven ie Middelburg f 774 goedkooper is dan te Rotterdam Dit voorbeeld zou met tal van andere zijn aan te vullen. Wordt deze klassenindeeling aangenomen, dan moet het platteland zich te weer stellen. Een opdringen •naar de groote steden is uitgeslotenalle kunnen daar geen plaats vinden. Ook het platste platteland heeft ambtenaren noodig. Er blijft slechts één redmiddel, 't Platteland moet zich organiseeren en afs één geheel den strijd aanbinden voor zijn rechten: voor zijn rechten als cultuurmenschvoor zich en zijn kinderen. Niet ten strijde alleen uit egïstische overwegingen, zoo als de tegenstanders zullen zeggen: niet aangedrongen op gelijkstelling van platteland en stad om het koude geld alleen: doch wel ora de cultuur, die wij daarvoor kunnen koopen, voor ons en voor ons gezin. Welke Kamerleden helpen ons daarin? DE KOUDE OCTOBERMAAND. Uit waarnemingen sinds 1886 aan de Filiaal-Inrich ting van het K.N.M.I. verricht blijkt wel dat Octo ber 1922 bijzonder koud is geweest. De gemiddelde temperatuur, afgeleid uit de waar nemingen van 8 u. v.m., 2 en 8 u. n.m., toont, aan dat alleen October 1905 kouder was, toen bedroeg die ge- mid'd. temperatuur 7.9 gr. C., thans 8.2 gr. en in 1887 3.3 gr. C. Een beschouwing van eene temperatuurstatistiek in hot jaar 1743 begonnen leert dat dergelijke koude of nog koudere Octobermaandcn zijn voorgekomen in 1784, 1805, 1817, 1887 en 1905. October 1922 werd ook gekenmerkt door een be langrijk deficit aan regen. ERNSTIG ONGELUK. Woensdagmorgen, omstreeks kwartier voor tienen, is op den Overtoom te Amsterdam, een ernstig on geluk gebeurd. De chauffeur van een particuliere auto reed met zijn wagen in de richting van de Baarsjes Dij de Staringstraat raakte, volgens zijne verklaring, de stuurinrichting van zijn auto defect. 'Hij trachtte te draaien, doch kwam daarbij met een van de andere richting komenden motorwagen van lijn 1 in botsing. Een voorbijganger geraakte tus schen de beido wagens bekneld. Hij; kwam te vallen, Je gerequireerde geneeskundige hulp kon slechts den dcod van den man constateeren. DE BRUILOFT TE DOORN. Wij ontvangen, aldus het Hdbl., van den hofmaar schalk van keizer Wilhelm, Graf von Moltke, de medcdeeling, dat het bericht, dat wij uit de „Vor- warts" overnamen, volgens hetwelk keizer Wilhelm aan zijn bruid een kostbaar geschenk zou hebben veroord, een bedenksel is. EEN DEFECTE LAMP AANGERAAKT. Op slag gedood. To Winschoten is gisteravond de -heer II. Prins winkelier, door het aanraken van een defecte elec- ti ische lamp, onmiddellijk gedoo-d. MALAISE. To Nieuw-Buinen is de glasfabriek van den heer A. J. Bakker gedeeltelijk stop gezet, waardood vijftig arbeiders werkloos zijn geworden. MEN ZIJ VOORZICHTIG. Twee oude vrouwen te Breda zijn bewusteloos ïaar het R. Kath. Gasthuis gebracht, tengevolge van 'iet inademen van bedwelmende kolendampen, ont staan door het aansteken van een groote kachel, die go en jaren had gebrand. BEDROG BIJ WSRKLOOZENSTEUN. De Minister van Binnenlaadsche Zaken heeft een circulaire gezonden aan do gemeentebesturen van den volgenden. Inhoud: „Mijne aandacht, wordt cr op gevestigd, dat werk lieden ondanks het feit. dat zij werk hebben, zich toch als werkloos aangeven en, teneinde stoun tc. ontvangen ingevolge de getroffen steunregelingen, soms daartoe door- den werkgever in de gelegenheid cestuld. gaan stempelen. Vóórts zou niet steeds iuiste opgave gedaan worden van de gezinsinkomst en. Na ernstige overweging acht ik hot noodzakelijk, dat maatregelen woruo.i getroffen om verder bedrog zooveel moge lijk te voorkomen. Tk verzoek u dan ook bij dc steunverleening steeds een-strenge controle tc doen uitoefenen en, fndien gevallen van fraude wor.ten geconstateerd, daarvan aan den betrokk m officier van justitie onverwijld kennis te geven, ook :.n dte gevallen, waarin door den staat in do kosten van steunverleening niet wordt bijgedragen. Voor het geval, dat in uwe gemeente een commis sie van steunverleening bestaat, zal het mij aange naam zijn. zoo uw collége de commissie mededeeling wilde doen van dit. mijn schrijven» onder uitnooJi- ing dienovereenkomstig te willen handelen. Tk vertrouw op uwe volle medewerking in deze, •q. ook van die der commissie van stcunverleenlng. te mogen rekenen. Van de besturen der gemeen'en, waarin s^éun wordt verleend, zal ik gaarne spoedig hiervan de verzekering ontvangen. Mocht de gevraagde medewerking onverhoopt niet worden vërleend, dan. zal daarvan het gevolg moet in zijn dat subsidie in de kosten van werkloozcnzorg aan uwe gemeente vanwege mijn Departement niet nf niet meer znl kunnen worden verleend." Pri TARIEVEN VAN HET P. E, N. Naar wij vtfnomen, nebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gevolg gegeven aan het door de Statencommissie voor her P.E.N. gedaan voorste' orn aan den Minister van Waterstaat te verzoeken de totstandkoming eener wettelijke regeling te bevorde ren. waarbij de gemeente-contracten worden gean nuleerd. Bij den tegenwoordigen Minister van Water staat, prof. Van SwaayN moet echter weinig ge neigdheid bestaan, hiertoe mode te werken, zoodat ermoedelijk niet op het verzoek van Gedeputeerde' Staten zal worden ingegaan. NIEUWE NIEDORP. Bij de op Dinsdag 31 October gehouden verkiezing voor de Banno Nieuwe Niedorp, is benoemd tot Hoofdingeland de heer Jb. Kooij Kz. en tot lid van het Dagelijksch Bestuur de heer K. de Moor. LANGER EIS. Groot was het bezoek op onzen Nutsavond Woensdag bij den heer Modder niet. 'n Vijf en twintig mensehen. Maar gezellig is deze eerste seizoen-bijeenkomst van leden met dames ondanks het ruwe weer, evengoed geweest. De lezing van den heer Verhoeven „Hannes", werd met onverdeelde aandacht gevolgd. En terecht, 't was mooi. t Medegedeeld werd, dat het Bestuur voorstelde, den Nutsfeestavond te houden op onze laatste winterbijeen- komst. Wat goedgevonden werd. Aangifte voor den dien avond te houden reciteerwedstrijd kan op onzen eerst- volgenden Nutsavond plaatsvinden. De heer D. Olie droeg nu voor „Nagulen van het Koningsfeest" en op hem vólgde mei. P. Stapel—Zwaan met «Een wondervisch", allebei aardige, vroolijke schet sen. We konden hartelijk lachen en de heer Olie, zoo wel als mej. Stapel—Zwaan hadden, pittig als ze de vertolking van hunne nummers deden, veel succes. Nadat de volgende bijeenkomst op 29 Nov. a.s. bij Galis was bepaald, volgden nog diverse leuke vrijwillige bijdragen. Met het zingen van 't lieve liedeke ,,'t Zonnetje gaat van ons scheidenwas het einde daar. Voorzitter sloot met een opgewekt woord de samenkomst. OUDKARSPEL. Woensdagavond had in. het lokaal van den heer Vis een gecombineerde vergadering plaats van be sturen van enkele corporaties, in verband met de hooge kosten en de onbillijke regeling voor en door het Hoogheemraadschap. Aanwezig waren do besturen van de Banne Oud karspel, polder Koog- en Bleekmeer, Kerkmeerpolder, Nieuwe Polder en de tuinbouwvereeniging De Een dracht, ongeveer een dertigtal personen. Ais voorzitter fungeerde ,de heer M. Kroon Cz„ die er bij de opening op wees, dat het allen bekend is, waarvoor ze zijn opgeroepen. De punten welke zul len worden naar voren gebracht, zijn belangrijk ge noeg, laat ons hopen er tenslotte groote veranderin gen door te krijgen. Het doet me genoegen dat zoo vel en- zijn opgekomen, het beteekent dat ook anderen gevoelen dat er iets niet in den haak is. Wij meenen dat de actie moet gaan: ten le: tegen de onbillijkheid dat Amsterdam te genover het platteland bevoorrecht wordt. Als er iets gebeurt, loopt Amsterdam het eerst onder. Ten 2e: dat een dubbele aanslag plaats heeft. De Banno Oudkarspel betaalj reeds f1608— en nu gaat het Hoogheemraadschap van de ingelanden nog eens heffen. Ik heb dit mot de heeren zelve besproken, doch zonder resultaat. Ten 3e: Dat ook de plaatsvervangende leden van het Hoogheemraadschap tot de vergaderingen wor den uitgenoodigd en daarvoor hün f15.presentie geld opstrijken. Het zijn alle punten die voldoende overweging ver dienen. Ook is ten zeerste onbillijk, dat nu ook voor den Westfrieschendijk nog eens een aanslagbiljet wordt afgegeven. Het is wel slim van de heeren aangelegd om eerst de Hondsbossche- en den Westfrieschendijk er in op te nemen en dan later te zeggen: maar de bruggen en sluizen zijn er niet hij. Vroeger betaalde de Banne f3799.26, nu f1709. wat wel mooi lijkt doch door de verdere aanslagen is het zoo geworden, dat er veel meer dan vroeger betaald moet worden. Wë moeten- een en onder ernstig onder oogen zien en trachten verandering te krijgen. Er moet betaald worden, dat is zeker, doch de on billijkheden en overdadige kosten moeten uit den weg geruimd. We moeten zorgen, dat we ook do mensehen uit den omtrek bij elkaar krijgen, en zoo een provinciale actie op touw zetten. Over de dekking der voorloopige kosten zullen we het wel eens worden. De heer A. Timmerman zegt, dat in 1872 de wering van den I.Tpolder vervallen ls. wat ook wel de oor zaak zal zijn. dat het Hoogheemraadschap zich al leen benoorden, het IJ uitstrekt. In 1894 zijn jicrschil- lende streken vrijgekocht, moeten die nu ook weer betalen? Uit de desbetreffende stukken blijkt dat dit wer kelijk het geval is. Spreker denkt dat het moeilijk zal gaan Amster dam er bij te trekken, doch er is niets tegen het te probeeren. Ook de voorzitter vreest, er voor, vooral omdat de meeste Statenleden in Amsterdam en Haarlem zit ten. De heer A. Timmerman zegt, dat de Prov. Staten alle rechten hebben. Voorzitter zegt dat ook Bugemeester Kooiman ageert om Amsterdam er bij te krijgen. De heer A. Timmerman, voorheen werden alle oude landen cr buiten gelaten. Voórzitter wijst op de hooge salarissen van de hoo ge beambten (dijkgraaf f7500 en 2 molenaars f350 sa men.). De begrooting, waarvan een uittreksel in de N. L. Cr. gepubliceerd is, wordt hierna aan een scherpe cri- tiek onderworpen, waarbij- o.a. wordt opgemerkt, dat on de onderhoudskosten beknepen wordt, doch het boter zou zijn, dit op de 'hooge salarissen te doen. De Westfriesche dijk, zegt voorzitter werd vroeger host. onderhouden, nu is ze niet te berijden. De heei- G. Hart wijst er op, dat nu alle huizen meebetalen, hot land meer bezwaard wordt. Spr. wil niet alleen protesteeren tegen de onbillijkheden, doch ook togen het hoogheemraadschap zelve. Voorzitter is van oordeel, dat in een volgende ver gadering oen requost aan den minister dient te worden samengesteld, waarin alles vermeld wordt, wat ons tegenstaat. De heer A. Swager zou'alle tuinbouwbesturen uit den omtrok willen uitnoodigen en de heer Stenne- borg zou gaarne zien, dat Statenlëdon bereid gevon den werden, er over te interpelloeren. Als alle frac ties hun Statenleden eens aan do ooren trokken. Df eerstvolgende verkiezing zou dan een der eerste pun ten kunnen zijn: een goedkooper hoogheemraad sohap. De heer G. Hart: Dat zal niet helpen. Ze blijvei in de minderheid tegen Amsterdam en Haarlem. De heer Stonneberg: Dat is niet juist. Ze wordei door hun partijen gokozen. De heer A. Swager is van oordeel, dat het mee; van ondeien af moet komen. Het grootste gedeelti van Westfriesland moet protesteeren. Het moest op den beschrijvingsbrief voor de Prov. Commissie ko men. Do heer Stennoberg: De Noordermarkt wil het niet. ter sprake brengen en die hoeft 1400 leden. Zoo gaat de discussie nog oen poosje voort en wor den de meeningen tegenover elkander geplaatst Toch waren allen het er over eens, dat er krachtig op getreden moet worden, dat alles gedaan moet wor den om de genoemde en mogelijk nog te noemen mis standen op to heffen. Besloten wordt de verschillende tuinbouwers en polderbesturen schriftelijk uit den omtrok tot oen vergadering uit te noodigen op Woensdag 15 Novem ber, 's namiddags half twee in ditzelfde lokaal. Be langstellenden zullen per advertentie worden opge roepen, op de vergadering aanwezig to zijn. Op voorstel van den heer G. Hart werd ook voor die en eventueel voor volgende vergaderingen de heer Kroon als voorzitter aangewezen. De voorzitter sluit hierna de vergadering en hoopt dat het doel bereikt zal worden. - OUDKARSPEL. Een groepje aangeslagcnen voor het Hoogheemraftd- schap schijnt hier besloten te hebben, voorloopig niet tot betaling dezer gelden te zullen overgaan. Of dit als een soort protest tegen dc onbillijk hooge lasten be schouwd moet worden, of dat men betaling tot in laat ste instantie zal' weigeren, is ons niet bekend. Wat we niet getooven is, dat van uitstel hier afstel zal komen. - OUDKARSPEL. We vernemen, dat pogingen in het werk worden ge steld, om in verband met den kritieken toestand vrijstel ling van Hoogheemraadskosten te krijgen. Men noemde ons een gemeente waar ook reeds deze vrijstelling moet zijn verleend, wat ons echter wel wat onverklaarbaar voorkomt EEN FABRIEK IN BROOKLYN AFGEBRAND. Uit New-Yorit, 1 Nov. Een fabriek van vijf ver diepingen in Brooklyn is geheel afgebrand. Een man. die zich trachtte te redden door uit het raam te springen, werd gedood en acht meisjes werden ge wond. Men vreest, dat verschillende meisjes, die in de fabriek werkten toen het vuur uitbrak, omge komen zijn. Het zoeken naar hun lijken is nog in vollen gang. UIT ITALIë. De actie der fascisten. Uit Sussak wordt d.d. 30 Oct gemeld, dat fascisten ccn aanval deden op de lokalen der Kroatische Bank te Fiume tijdens ccn algemeene vergadering van aandeel houders en dat, ofschoon dc verzekering was gegeven, dat de politie de orde zou handhaven, de vergadering uiteen werd gejaagd. Er moeten van de deelnemers aan do vergadering een dozijn personen gekwetst zijn, waar- Van vier vrij ernstig. De „Liberté", meldt uit Milaan, dat cr een bom werd geworpen naar een trein met fascisten, die door Caserta reed. Er zijn verscheidene dooden en ccn groot aantal' gewonden. Het redactiebureau en de drukkerij der „Avanta'" rijn door brand vernield, op het oogenblik dat de fascisten het gebouw ontruimden. WERKLOOSHEID TE WEENEN. Do Weensche correspondent van do N.R.Crt. schrijft d.d. 25 Oct.: De werkloosheid, die in de eerete zomermaanden

Schager Courant | 1922 | | pagina 2