Os verkiezingen in Engeland. BANNE HOOüWOUD EN AART8W0UD. niot onaanzienlijk was verminderd, is sedert Augue- til» weer on onrustbarende wijze toegenomen. Tn Weenen is de werkloosheid het grootst; het aantal werkloozen is echter niet nauwkeurig op te eoven daar 't Centraalbureau voor de statistiek al- rekening houdt mot arbeiders die van den staat ondersteuning genieten, mitsdien als werkloos zijn menschreven, terwijl zij, die nog goen ondersteuning ontvangen o( niet meer ontvangen, omdat zij haar reeds 30 weken genoten hebben, in de registers niet voorkomen, derhalve ook niet als werkloos golden. VoKlens do statistische gegevens beliep het aantal werkloozen in October van het vorig jaar slechts 8710 doch dit cijfer was in December van dat jaar reeds tot 17000 gestegen, In Januari 1922 was het aantal reeds 33.641, in Februari 42000, in April 44000. In het begin van den zomer werd de toestand weer iets beter, en in Juli was het aantal arbeiders, dat ondersteuning genoot tot 31.000 gedaald. Op 21 Octo- Lor zijn het weer 39.347 man, die in de registers zijn ingeschreven en do minister voor socialo doeleinden schat hot aantal werkloozen op het oogenblik op Het sterkst zijn de metaalarbeiders onder de werk- joozen vertegenwoordigd, nl. 13.400, waarvan 9843 ondersteuning genieten; dan volgen handelsbedien den, ul. 0818, van wie 2440 vrouwelijke en 3631 die ondersteuning krijgen. Van de hotelbedienden zijn 5217 werkloos. Voorts zijn 14.342 losso arbeiders zonder werk. Do ondersteuning, die de staat thans betaalt, ne- loc pt voor ongehuwden kr. 7560, voor gehuwden 10.080 kr. per dag, zijnde 60 pet. van het gemiddelde Minister Schmitz is van meening dat de waaide vermindering van de mark oorzaak is van het groot aantal werkloozen in Oostenrijk, daar daardoor de Oostenrïjksche industrie op de wereldmarkt niet meer kan concurreeren; voor een klein deel is het koude jaargetijde eveneens oorzaak, dat de werk loosheid toeneemt. Van het grootste belang is natuurlijk het verschaf fen van werk aan werkloozen, hetgeen de Oosten rïjksche staat wel niet direct doet, doch indirect door het verleenen van subsidie aan gemeenten of organisaties, die voor dit doel kapitaal beschikbaar stellen. Een noemenswaard resultaat werd op (leze wijzn nog niet bereikt. HET NIEUWE KABINET IN ITALI8. Mussolini heeft met de vorming van zijn kabinet een record geslagen, voor Italië en, naar wij, ineenen, voor tal van andere Europeescbe landen. Om 11 uur 's morgens kwam hij te Rome en begaf zich naar den koning, om 3 uur 'a middags zat zijn kabinet in el kaar, om 5 uur was hij weer bij den koning, die zijn kous goedkeurde en bekrachtigde en 's avonds om 11 uur hield hot nieuwe kabinet zijn eerste vergade ring en begon het zijn werkzaamheden. Op het Ita- liaansche volk, dat sinds het sluiten van den vre de aan sloepende kabinetscrisis gewend is, heeft deze vlugheid van handelen een uitnemenden in druk gemaakt. Mussolini heeft dan ook geen tijd verspild met onderhandelingen met partijen-en lei ders en hot maken van politieke combinaties. In den trein van Milaan naar Rome schreef hij de namen op van hen, dio hij in zijn kabinet wenschte. Te Ro, me ontbood hij hen bij zich en vroeg hen. of zij mi nister of onder-staatssecretaris in zijn ministerie wilden worden. Als zij bevestigend antwoordden, zei hij hun, dat hiji hen straks wel zou meedeelen, welke post hij voor hen het meest geschikt achtte. Gisterochtend was Mussolini al vroeg op zijn ka binet. Om acht uur, het uur waarop de ambtenaren prosent moeten zijn, belde hij' de andere ministers op en verzocht ben appèl te laten houden. Wie niet pre sent, was, kroeg bij zijn komst een uitbrander en de boodschap, dat bij een tweede verzuim ontslag zou volgen. Gistermorgen hebben do mt"iftters voor den koning den eed afgelegd, waarmee ,'lus de werkelijke re- gooring geworden zijn. Zij daarbij in gokleede jas met hoogen hoed. De koning wees er den minis ters op, dat hun oen zwaren taak te wachten staat en wenschte hot land geluk met het feit, dat zij het be wind hebben willen aanvaarden. Na de beëediging bleef de koning nog geruimen tijd met Mussolini in druk gesprek. Mussolini hoeft oen omzendbrief aan alle prefecten gezonden, waarin hij zegt, dat hij, geroepen door 't vortrouwon des konings, do leiding van do rogeoring op zich neemt en van alle ambtenaren, van den eer- sto tot den laatste oischt, dat zij met inzicht hun plicht zullen vervullen en de belangen des lands bo venal zullen stellen. De brief eindigt met de woorden: ,Ik zal zelf het voorbeeld geven". MIJNONTPLOFFING IN ROEMENIë. In. de kolenmijnen van Lubeny in Zevenburgen, heeft een geweldige ontploffing plaats gehad, naar aan do Engelsche bladen uit Boekarest wordt ge meld. Hondorden mijnwerkers zouden gedood zijn. Volgens een V. D.- bericht zijn bij een ontploffing In een kolenmijn bij Lupeny (Transsylvaansche Al pen) een zeer groot aantal personen om het leven gekomen. DE STORM. Uit tal van plaatsen komen draadlooze berichten over den storm, die in het Kanaal heeft gewoed. Twee schepen van do Cunard-lijn de „Aquitania" en do ..Saxonia", hebben driemaal zoo lang als gewoon lijk over de reis van Plymouth naar Cherbourg ge daan, en onderweg tal van seinen ontvangen van schepen, die in nood verkeerden. Ook in den Atlantischen Oceaan heeft het blijk baar gespookt. Verschillende schepen zijn aan de Amcrikoansche kust in den storm geraakt en hebben schade opgeloopen. was overvallen en zijn been gebrand had. Hij sliep achter, en in de slaapkamer van zijn moeder ko mende en haar roepende, stond daar alles reeds in dichten rook. De ongelukkige vrouw was dus blijk baar in den rook gestikt. Deze veronderstelling werd helaas bewaarheid. Een denzelfden nacht onder leiding van onzen Burge meester ingesteld onderzoek wees dat uit. Het slacht offer werd in de voorkamer, waar zij sliep, in den noordhoek gevonden. Haar verkoold lijk is direct naar het lijkenhuis vervoerd. Eén koe en twee varkens zijn eveneens in de vlammen omgekomen. De hond heeft zich, ofschoon met verschroeide haren, weten te redden. De brand was door onze brandweer spoedig ge- bluscht. Over de oorzaak is natuurlijk niets t'e zeggen. KINDERZANGKOOR. Alhier is, onder leiding van den heer L. Pielage, ee i kinderzangkoor opgericht. Gis'óxen hield het zijn eerste repetitie. Eon kleine 60 kinderen zongen reeds mee. Plaatselijk Nieuws. NOODLOTTIGE BRAND. Woensdagnacht te ongeveer half twaalf uur werd de dienstbode van den heer P. de Graaf aan den Schoenanakorsweg wakker en bemerkte toen, dat het op Korten afstand daarnaast gelegen huis mot aan gebouwde boet en kapberg van mej. de wed. Mooij in brand' stond. Direct werden door het meisje De Graaf en zijn vrouw gewekt en De Graaf snelde naar het in brand staande huis. De brand woedde op dat oogenblik in bet achtergedeelte. De heer De Graaf deed alles om de bewoners te wekken, maar kreeg geen gehoor. Bij het inslaan van een raami, van de kamer, waar de vrouw des hui zes sliep, bezeerde De Graaf nog zijn hand. Een dikke, gele rook walmde hem toen reeds vanuit de slaap kamer tegemoet. Daar hij in het geheel geen gehoor kon krijgen, welke pogingen ook door hem werden aangewend, snelde De Graaf naar den naasten buur- ?®n Jheer Sneekes. Ook daar was men oogen- bnkkelijk tot hulp bereid en begaf «men zich ijlings naar hei brandende perceel. Bij het passeeren van. deii weg bemerkte men ech ter een man in de sloot en dit bleek weldra de zoon Jan van de wed. Mooij te zijn. Dadelijk werd de newustelooze uit het water gehaald: en de pogingen tot opwekking der levensgeesten op hem toegepast, vrij spoedig gelukte het hem tot bezinning terug te orengen en liefderijk werd hij bij de familie Snee- kes opgenomen. In den tusschentijd had De Graaf de brandweer te acnagen gewaarschuwd en doordat dadelijk de nacht wacht VVeij op zijn ronde werd aangetroffen, was anes spoedig voor elkaar en verschoen de .motor- orandspuit na ongeveer een kwartier bij het toen reeds fel brandende perceel. r Maar nog steeds, hoe ook werd gezocht en nage- raagd, was nog niets vernomen omtrent de be woonster van het huisje, moj. de wed. A. Mooij. En ai vanaf den beginne, toen geen gehoor werd ge- rtn» i*1, was £ev,'eesd, drong zich steeds sterker op: ïnen kige in do vlammen moest omgeko- ^1] vernomen dat de zoon ook, door den brand Predikbeurten. DONDERDAG, 2 NOV. EVANGELISATIE te: Schagen, nam. 8 uur, Bijbellezing. Breezand, nan\. 7 uur, de heer Boon. ZONDAG, 5 NOV. NED. KERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. van Dijk. Doöp: Koihorn, voorm. 10 uur, Ds. Tinholt. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Nijenhuis Ockhuijsen, Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Kooij. Veenhuizen, geen dienst. Anna Paulowna, nam. "3 uur, de heer Boon. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. A. HL de Boer. Barsingerhom, voorm. 10 uur, Ds. v. Loon Huisduinen, voorm. 10 uur, D3. Buiskool. Ileerhugowaard, geen dienst. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Buiskool. Kerkebuurt, voorm. 10 uur. Ds. Broek oma DOOPSGEZ. GEMEENTE tt: Nieuwe Niedorp, nam. 7 uur, Da. Haar». Wieringervaard, goen dienst. Hippolytushoef, voorin. 10 uur, Ds. Haars van. Nieu we Niedorp. EVANGELISATIE te: Schagen. voorm. 10 uur, D* Boeke. Breezand. voorm. 10 uur, de heer Boon GEREF. GEMEENTE ter Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Broeklozen. Nam. halfdrie, Preeklezen. Schagerbrug, voorm. half tien, Pjreeklezen. Nam. 7 uur, Ds. v. d. Sluis. MAANDAG, C NOV. EVANGELISATIE te: Schagen, nam. halfacht, Ds. Ferguson, oud-Zende ling van Sangir. y\ A tüP SCHAGEN, 2 Nov. 327 Geldekoeien mag. f150 a 400, 90 idem vette f275 a 500. 30 kali'koeien f150 a 450, 88 vaarzen f 12^ a 190, 172 graskalveren f 40 a 90, 23 nuchtere kalve ren f 18 a 24, 257 schapen vette f36 a 58, 121 overhou- ders f20 a 38, 10 bokken en geiten f3 a 14. 73 Varkens vette per K.G. f0.88 a 1.104 biggen f22 a 30, konijnen f 0.50 a. f2.60. 193 kippen 0.65 a 1.10, 51 eendein fa f65 K.G. boter f2.50 a 2.80, J.687 kipeieren f 14 a 16, 312 eend eieren f 10. WARMENHUIZEN, 1 November 1922. Roode kool f 1.10 a f 1.40. Witte kool f 0.90 a f 1.10. Peen f 1.40. Aanvoer: 11400 Kg. roode kool, 28600 niet voor ©en benoeming in aanmerking wenscht te bomen. dat het stembureau voor evengenoemde stemmingen zal bestaan uit de heeren K. Slagter, voorzitter; F. Donker Jz. en A. Rood Kz., 'leden; plaatsvervangers de heeren Jb. Hekier en J. Koorn Dz. dat de verhuring grasgewus langs de wegen is bepaald op Woensdag den 27 December a.s., 's voorm. 11 uur. dat blijkens modedcciing van den Secretaris, het bc- bestuur van de Vier Noorder Koggen niet wenscht aan te sluiten bij den postchèquc- en girodienst. De penning meester zal hierover met zijn collega's spraken. Als ingekomen stukken komen ter tafel Een schrijven van de Rijksverzekeringsbank d.d. 9 October j.1. over de met 1 Juli 1922 in werking getreden pensioenwetten, ook voor waterschapsambtenaren. In voorkomende gevallen zullen de gevraagde gegevens worden verstrekt. Een schrijven van het Bestuur der vereeniging van Noord- Hollandsciie Waterschappen, d.d. Sept. j.1. waar in de aandacht gevestigd wordt op de bepalingen der pensioenwet 1922. St.bl. no. 240. welke den 1 Juli j.i. in werking is getreden, voornamelijk wordt de^ aandacht gevestigd op de pensioenaanspraken van het z.g. losse personeel. Los personeel1 is niet in dienst, voor de wet komen in* aanmerking de secretaris, de penningmeester en de bode, met een totaal salaris van f 450 per jaar. Door de Banne moet betaaldworden löVa pet., waarvan op de ambtenaren verhaald kan worden 8Vs pet, makende voor f 450 f 38.25 per jaar. Voorzitter zegt, dat het dagclijkseh bestuur deze zaak behandeld heeft en voorstelt geen verhaal toe te passen en wél voornamelijk uit overweging, dat we niet hebben meegedaan aan de wilde opdrijving van de salarissen, maar deze op peil "hebben gehouden, tevens is het bedrag gem&kl elijt. te vinden, jndicn de Banne bodanxt voor liet lidmaatschap van de Noord-Hollandsche Wa terschappen, wat ongeveer f 40 per jaar kost en van welke vereeniging Voorzitter s oordeel weinig nul uitgaat Onder laatstgenoemde voorwaarde kan de heer Rood zich met het voorstel van het dag. bestuur vereenigen en wordt niet aJgcineenc stemmen besloten geen ver- j haai op de ambtenaren toe le passen en tevens te oedanken voor het lidmaatschap van de vereeniging van j Noord-Hollandsche Waterschappen, i Omtrent den inkoop en verhaal daarover zal nader 'beslist worden, nadat bekend zai zijn wat voor inkoop van diensten betaald moet worden. De secretaris dankt mede namens den penningmeester de vergadering voor [het genomen besluit. Bovenstaande medodeelingen en ingekomen stukken, voor zoover niet behandeld, worden voor kennisgeving aangenomen. Daarna stelt Voorzitter aan de orde Verslag Kroosschouw. Enkele pereeelen worden niet voldoende en. anderen in het geheel niet gehakt bevon den. Tot de nalatigen zullen aanschrijvingen gericht worden, terwijl enkelen beboei worden. Verslag uitgekeurde slooten. Verschillende slooten wor den opgegeven, waarvan de eigenaars zullen worden aangeschreven deze vóór 15 Maart 1923 te speten. Kohier Nvan Omslag voor 1922. Na inzage wordt het kohier vastgesteld ten bedrage van f 46297.44, met bepa ling, dat de betaling zal geschieden in een -termijn op 24,27 28 en 29 November 1922. Ter voldoening aan artikel 106 van hel Algemeen Reglement van bestuur voo rde waterschappen in deze provincie, zai het kohier van heden af gedurende 14 dagen voor ingelanden ter inzage worden nedergelegd. Nadat nog enkele aangelegenheden vin huishoudelij- ken aard zijn besproken, sluit Voorzitter onder dank de vergadering ,05 a f i.10. Bonte f 1.20 a f 1.40. Blauwe f Ü.U0 a f 1.25, alles per 50 Kg. Witte kool f 0.90 per 100 Kg NOORDERMARKTBOND, Noord-Scharwoude. 1 Nov. 1922. Kleine aardappelen f 1.30. Grove uien f 2.60 a l 3.70. Drielingen f 1.00 a f 1.90. Gele nep f 3.10 a 3.30. Peen f 1.40 a f 1.60. Dcenschc witte kool f 1.70. Roode kool f 1.20 a f 3.10. Witte kool i 0.90 a f 1.10. Gele kool f 0.70 a f 2.20, alles per 100 Kg. Bloemkool f 8 per 100 stuks. Aanvoer 31 Oct.2295 Kg. aardappelen, 3463 Kg. drielingen/ 18000 Kg. peen37575 Kg. roode kool, 84800 Kg. witte kool, 17800 Kg. gele kool, 407 stuks bloemkool LANGED1JKER GROENTEN VEILING, Br. op L. 1 Nov. 1922. Bloemkool, lo soort, le cerf f 11.40 a f 17. Idem, lo soort, reuzen, f 13.80 a f 20.90 per 100 stuks. Roode kool', le soort f 1.10 a f 2,70. Gele kooi, le soort f 1.20 a fi 3.10. Witte kool, le soort f 0.70 a 1.40, alles per 100 Kg. Witte kool f 91 a f 106 per wagon. Dccnscho witte f 1.70 a 2.60. Schoolmeesters f 120. Blauwe i 1.80 a f 2.00. Gele nep f 3.10. Drielingen f 1.60 a I 1.90. Uien, le soort f 2.70 a f 3.90. Losse wortelen f 1.50 a IJ0, alles per 100 Kg. Aanvoer: 4125 st. bloemkool, 55850 Kg. roode kool, 15J500 Kg. witte kool, 40000 Kg. gele kool, 23400 Kg. lesse wortelen, 1052o Kg. uien, 125 Kg. gele nep, 2600 Kg. aardappelen. ALKMAAR, 1 November 1922. Aardappelen f 1.S0 a 2.90 pof 100 Kg. Bloemkool f 5.20 a t 8.40 per 100 stuks. Roode kool f 1.40 a f3.20: Gele kooLf 1.50 a f 3.10 per 100 Kg. Wortelen f 1.60 a f 2.10 per 100 bo3. Uien f 1.90 a f 4. Appelen f 4 a f 15. Peren f4 a f 23. Spruiten f 13 a £20. Witlof t 24 a f 37. alles per 100 Kg. AMSTERDAM.SC IE VEEMARKT. AMSTERDAM, Nov. Heden werden aange voerd: 187 vette kalveren, le kw. S 1.80 tot f 1.95; 2e kw. f 1.60; 3e kw. f 1.30. per Kg.; 33 nuchtere kalve ren f 16 tot f 24 per stuk; 531 vette varkens, le kw. f 1.18 tot f 1.20, 2e kw. f 1.14 tot f 1.16, 3e kw, f 1.08 tot f 1.12 per Kg. schoongewicht. Ruimen aan voer, tragen handel, afloop minder. Vergadering van het college van Dagelijkch Bestuur en van Hoofdingelanden der Banne Hoogwoud en Aarts woud gehouden ten Raadhui ze aldaar op Zaterdag den 28 October 1922, voorm. 10 uur. Allen aanwezig Na opening door den Voorzitter volgt lezing en goed keuring der notulen. Naar aanleiding der notulen zal gevraagd of worden medegedeeld, dat aan Geestmeram- baclit gevraagd zal worden het straatje voor de Veenhui- zerbrug iets op te halen en aan de Schagcr- en Nie- dorperkogge een straatje aan te brengen voor ae Nie- dorperbrug. Dat de gemeente bereid is de halve kosten te dragen van de rioieering met bijbehoorende werken vanuit hel slootje bij K. Braak naar het sLootje yan J. Groot en vanuit dit slootje naar de sloot van de wed. D^Koning voor de kaasfabriek en het plkatsen van een beer in laatstgenoemden sloot. De benoodigcle rioolbuizen, lengte 120 M., zullen be trokken worden van de N.V. Enkhuizer Betonijzerbouw v.h. A. Last en Zonen te Enkhuizen en het rijwerk zal opgedragen worden aaü J. Modder, kastelein alhier. Dat de Raad besloten heeft de raadkamer ten Raad- huize, voor de vergaderingen van de Banne, voor 25 jaar aan de Banne te verhuren voor f 50 per jaar, welke huur geacht wordt te zijn ingegaan 1 Januari 1921. Verder deelt Voorzitter mede: dat blijkens ontvangen mededeeling van een hoofdinge land der Vier Noorder Koggen genoemd College bereid is in de onderhoudskosten der Langereizer bruggen, door de Banne to betalen, 25 pet. bij te dragen; dat wegens aftreding volgens den rooster op 1 Januari a.s. van de hoeren C. Ursem als lid van dagelijksch be stuur en J. Koorn Dz. als hoofdingeland dc stemming is bepaald op Maandag 4 December a.s. en de herstem ming, zöo noodig, op Maandag 11 December a.s. De heer Koorn geen te kennen, dat hij wegens leeftijd III. Van eigonuurdigen inhoud is het programma der Nationaal Liberalen, zooals de partij van. Lloyd Geor ge heet. lo. Een politiek van vrede en. samenwerking mot onze bondgenooten, muar zonder aan den leiband van eenig land ie willen loopen. 2o. Schadeloosstelling door Duitscliland binnen do grenzen der Duitsche be^alingscapaciteit. 3o. Hernieuwing van oen overeenkomst mot Rus- lancL 4o. Een bond van- alle volkeren. 5o. Samenwerking met Amerika, ten behoeve van wereldvrede. 6o. Krachtdadige bezuiniging, geen tariefwet. 7o. lndustrieelo samenwerking. 8o. Royale steun aan den landbouw. 9o. Rijkssubsidie ten behoeve van ontwikkeling van het wereldrijk. \Yanoer wo deze punten eens goed bekijken, dan ziet men dadelijk, dat Lloyd Georgo allerminst eigen wijs is, want deze punten toonen, dat hij duidelijk voedt, waar hij de Eugeïscho kiezors van zich heeft vervreemd, en dat hij bereid is zich zelf to corrigee- ren. Behalve daar waar liot geldt om tegenover Frank rijk eene houding te gaan aannemen van alles goed to keuren wat Marianne wil. Men moet daarvoor eigenlijk de 5 eerste punten sa menvatten. Zeker, Lloyd George wil wel met alle bondgenooten goede vrienden blijven, maar is ten eerste niet be reid oin Frankrijk in de wraakgierig} en imperialis tische politiek van dat land te volgen. Ten tweede wil John Buil zich niet steeds door Ma- riaiï.ue bij den neus laten nemen. Lloyd George heeft gezien bij de quaostie Franklin-Bouillon wat een schandelijke coquette die Marianne is, terwijl John Buil nu alweer beetgenomen zü worden door het zenden van den bekwamen industrieel uit Lyon naar Rusland. Noen, zegt Llcyd George, wij moeten zoo gauw mo gelijk het. met Rusiand eens worden. Ge kunt zich begrijpen, wat daar over te doen is. geweest, toen die Russen de overeenkomst met Urquhart niet heb ben willen teekenen en de Fransehen dén dag daar op iémand naar Rusland zonden. Dat wordt den Engelschen te kras. en is natuur lijk Llcyd George een nagel aan zijn politieke dood kist. Den kiezer moet meer heldere perspectieven ge opend woiden Dus weer aanpappen met Rusland. Maar tevens moet Duitschland niet vermoord worden. Dat zou Frankrijk nu wel willen, maar daar wordt Engeland niet beter van. Ten eerste zou een te machtig Frankrijk Engeland al heel slecht pas sen. Ten tweede zou Duitschland tot het uiterste ge dreven, wel eens tot bolsjewisme, kunnen vervallen, en oen tweede Rusland gaan vertoonen. Juist *nu, w7aar in Rusland het bolsjewisme ban kroet is en do bolsjewistische machthebbers zich tot heel gewone bourgeois gaan vervormen^ Neen, dat is verkeerd. Het is veel beter om eens aan de geschiedenis te denken. In vroeger eeuwen was steeds de politiek der Engelschen om, als ze de heerschappij ter zee gewonnen hadden, kalm zaken te gaan doen met de overwonnenen. Waarom zou men dat nu niet met Duitschland gaan doen? Eigenlijk kunnen Engeland en Duitschland niet buiten elkander. Dus moet Duitschland slechts betalen, wat het kan betalen en dit geeft eene goede gelegenheid aan Engeland voor een overeenkomst met Duitschland. Dan moet Duitschland natuurlijk ook lid worden van den Volkenbond, en moet er met Amerika onder- handold worden over wereldvrede op basis van de Washingtonsohe conferentie en gezorgd worden dat Amerika dan met geld het ontredderde Europa bij springt. Wat zal die Fransche pers weer op Lloyd George te keer gaan, wanneer het zijn programma leest. Toen ik een paar weken geleden, in Frankrijk was, werd in de restaurants, waar men mij voor $en En gel schman hieldi, gewoonweg beleedigend over de Engelschen gesproken, natuurlijk niet wetende dat ik alles verstond, doch er mij niets van had aan te trekken. Mijn Fransche vrienden schol-den op Lloyd George, dat het een aardi hadj. Toén ik hoogst be scheiden den naam Franklin Bouillon liet -hooren, braken do sluizen der Fransche welsprekendheid zoo los, dat hot wel geen twijfel liet of men verwijt in Frankrijk den Engelschen dat deze het overwinnen de Fransche volk verhinderd hebben een Fransch wereldrijk te vormen, waarbij de andere zijde ,van den Rijn pa« grens zou zijn en waarbij! èn België, èn Holland èn Zwitserland heel merkwaardige rollen zouden hebben gespeeld. Toen ik weer in Parijs was, viel het Kabinet Lloyd George en een zucht van verlichting ging door ge heel Frankrijk. Wat bemoeien die Franschen zich toch ontzettend met de politiek. Ze begrijpen ook heelemaal niet, dat de gemiddelde Engelschinan zich heel weinig van de politiek aantrekt en het hem koud laat wat Poincaré blieft le zeggen... Engelschen on Franschen staan veel verder van elkaar af dan Franschen; en Duitschers. Enfin, nu is Lloyd George weg en zit Lord Derby, - die voor een francophiel gehouden wordt,, in het Ka binet Bonar Law maar heel onschuldig op het War Office on kunnen de Fransche journalisten zich -allemaal illusies gaan scheppen. Maar ik moet die Engelschen al heol slecht kennen als ik niet binnen korten tijd heel lange gezichten in Frankrijk zarzien. Men kan gerust aannemen, dat'hoe de verkiezingen ook zullen uit/vallen een zeer besliste pro-Engelsche politiek gevoerd zal worden, 'n politiek, die over de loofden der Fransche politieke onverzoenlijken heen tractaten met .Rusland en Duitschland zal sluiten, zoodoende Frankrijk voor feiten stellende, die aan al het gesappel een einde zal maken. Rust en stabiliteit naar binnen en buiten heeft Bo nar Law gezegd. Dat i9 heel mooi, maar dan kan men niet blijven meedoen aan de Fransche politiek. Ik vind bet persoonlijk ellendig, dat de Franschen niet precies zullen krijgen wat hun toekomt, ik vind het beestachtig, dat do Duitschers chicaneeren, in- plaats van betalen, maar al9 verstandig mensch rnoet ik toch ook zeggen: „Zoo kan het niet gaan, er „moet water in den wijn gedaan worden". Trouwens, wordt Frankrijk er nu iet9 beter van om eene bègrooting sluitend te -maken met een post: „vordering op Duitschland" en men kan met. bijna mathematische zekerheid zeggen, dat die verorde ning, ^ooals die thans op grond van het Vredé^trac- taat van Versailles vast staat, nooit invorderbaar zal zijn. Nu daali de franc alweer even onrustbarend als eerst de Russische roebel, toen de Oostenrijksche kroon, daarna de Duitsche mark. Wat worden de Franschen daar beter van? Daarom zullen de Fransche politici ook eens min der aan hun eigen politieken loopbaan moeten gaan denken en meer aan hot waarachtige belang van Frankrijk. L t Rust en stabiliteit. Lloyd George zal, hoe de verkiezin gen ook uitvallen, zeker nog een groote rol spelen. Mr. Bonar Law begint reeds voeling met Lloyd George te nemen. Mr. Bonar Law was naar Glasgow gereisd en in den zelfden trein zat Sir Robert Horne, dc Unionistische Chacellor of the Exchequer in .het Kabinet Lloyd Goorge en één der coalitie-unionisten, die niet naar Bonar Law overliep. Maar een goed Unionist, een goed vaderlander een vriend van Ghamberlain, lord Birkenhead, en LLo-yd George. Wat daar in den. trein besproken 'is, word niet "be kend, maar' in zijne te Glasgow gehouden redevoering heeft Mr. Bonar Law gëzegd, dat hij met de Coalitie Libcrals of zooals zij thans heeten de. National Libcrals, oen overeenkomst zou willen aangaan om in enkele districten dkaar te rcspecteerën, dus geen tegencandi- daten te stellen. De Morning Post,, het conservatieve blad, is hier niet voor, maar dit houdt wellicht verband met een bepaalde plaats, waar de Morning Post een goede kans ziet voor een conservatief vriendje tegenover een aftredend Libe raal. Dat 2al nog wel losloopen. In elk geval is het een bewijs hoe wel overwogen, hoo uitstekend gebalanceerd dc Lngelschman toch is. Lloyxl George had zich ook al uitgelaten dat hij geen onnoodigen strijd tegen de Unionisten wildo. Mannen ais Bonar Law en Lloyd George weten, dat waar zij fel zouden strijden, Labour met de overwinning zou gaan strijken. Men kent in Engeland geen her stemming, dus een groote verdeeldheid van stemmen, b.y. tusscnen 4 candidaten, één Unionist, 66n Nationaal Liberaal', één Vrij Liberaal en één Labour, zou den j'aatsten den meesten kans bezorgen. Neen. dan liever verstandig, do koppen bij elkaar cn in elk district waar gevaar is, geen concurrentie tusschen do oude vrienden Bonar Law en Lloyd Goorge. Gisteren waren Lloyd George, Lord Birkenhead. en Sir Laming Worthington Evans, dus de Ex-Premier, de Ex-Lord Chnncellor en do Ex-Minister van Oorlog, met talrijke andere eeregastcn, waaronder de Lord Mayor van Tonden en verschillende Ambassadeurs de gasten van óe stad Golchester, ter gelegenheid van het jaar- lijksche oesterfeest. Lord Birkenhead hield een tafelrede ter eere van Lloyd George en prees dien huizenhoog als minister gedurende en na den oorlog. Hij herinnerde aan de woorden van wijlen den Veldmaarschalk Sir Henry Wilson, die tegen Lloyd George gezegd had: „Laat mij getuigen, dat gij, 'meer dan eenig ander man, degeen zijt aan wien wij de overwinning in den Grooten Oorlog te danken hebnen." Maar buitendien wees hij er op, dat het hem stéeds een eer en genoegen geweest was met den heer Lloyd George samen te werken in diens ministerie vayi den vrede en dat hij kon getuigen dal "wanneer de wereld er nog niet zoo uitzag als men Wilde, dat "zeker niet lag aan de vele en uitstekende pogingen van Lloyd George. Het was dan ook voor hem en andere collega's onmogelijk geweest om verleden week aan Lloyd Ge orge te zeggen: Gij hebt steeds ons vertrouwen gehad, gij hebt nog ons vertrouwen, maar toch moet ge als Premier weg; Die onmogelijke eiseh was feitelijk door dc Gonserxratieve Partij aan hem en zijne unionistische collega's gesteld. Hij had er geen spijt van dan maar liever te zamen met den Premier de wildernis in te gaan. Mr. Uoyd George sprak daarna en doelend op Lord Birkenhead, Sir Evans en zich zelf, zei hij, dat hij het bestuur der stad Golchester dankbaar was, dat zij aan drie menschen buiten betrekking, zulk een overvloedig maal aanboden. Men ziet hicruit4 dat 'Lloyd George nog allerminst somber gestemd is. Ilij sprak hartelijke woorden tot Sir Laming Worthington Evans en herinnerde aan diens uitmuntend werk in Japan verricht gedurende de oorlogsjaren en sprak gevoelens van dankbaarheid tegen over de trouw door Japan aan de geallieerden bewezen. Hij sprak over de goede kameraadschap tusschen Uni onisten en Coalitie Liberalen gedurende den oorlog en de goede kameraadschap in het bijzonder en meende dat, dank zij goede kameraadschap, de oorlog gewon nen was. Hij hoopte en vertrouwde ook verder op goede kame raadschap. Dit was noodig, wilde men de wereld weer normaal zien worden. De wereld was nu ver onder het normale peil Uoyd George vergeleek de wereld bij een hospitaal met patiënten cn de partijleiders en ministers bij de doctoren. Gelijk in een hospitaal hadden de doctors hun best gedaan cn hetgeen hij steeds had willen ver mijden, was, om in tegenwoordigheid van den patiënt over de ziekte te spreken, vóór en aleer de patiënt oe- heel hersteld zou zijn. Dit achtte Lloyd George nog den meest securen weg in het belang yan de wereld. .Men ziet, dat Bonar Law en Lloyd George het vrijwel eens zijn over rust en bestendigheid cn Front tegen over Labour i

Schager Courant | 1922 | | pagina 3