Turkije en ile Geallieerden. Burgerlijke Stand. DE RIJKSWERF TE HELDER- Men meldt uit Helder aan het Hdibld.: Het is voor Helder ook al kent deze gemeente niet die malaise, die in handelscentra heerscht een alles behalve rooskleurige tijd. Het garnizoen is belangrijk verminderd; de Marine de kurk, waar op de gemeente in hoofdzaak drijft is geweldig in gekrompen. Daarbij komt thans nog, dat ook het personeel van s Rijks werf zal worden verminderd. Het bedrijf van 's Rijks werj is voor een buiten staander moeilijk te beoordeelen. Met een particu liere werf toch is het niet te vergelijken. Immers, waar het aantal werkkrachten bij do laatstgenoemde onderneming bepaald wordt naar bet voorhanden werk, moet de Rijkswerf zoodanig uitgerust zijn en over een zoodanig aantal werkkrachten beschikken, dat in tijd van nood afdoende in de allereerste be hoeften van de Marine kan worden voorzien. Daar uit volgt, dat in normale tijden, het bedrijf in gang moet worden gehouden door het verrichten van vre deswerk, buiten de reparatiowerkzaamheden voor de Marino. Gedeeltelijk kan hierin worden voorzien door werkzaamheden voor het loodswezen en voor sommige departementen. Echter doet ook in dit op zicht de algemeene malaise zich gelden. Daarbij ko men dan nog de inkrimping vah de Marine en de noodzakelijke bezuiniging. Door dit. laatste is bijv. de post arbeidsloonen op de begrooting voor 1923 aan merkelijk lager uitgetrokken. Verder wotdt ook bier niet Januari de 48-urige werkweek ingevoerd. Een en ander, beeft tot gevolg, dat het personeel moet wordfen ingekrompen. Hoevér dit zal moeten gaan, is nog niet bekend. Wel staat vast, dat in de zen gepensionneerden vóór zullen gaan. DE PENSIOEN-AFTREK. De heer Troelstra zal, naa r„Het Volk" meldt, bij zijn interpellatie over den pensioenaftrek van rijks ambtenaren de volgende vragen aan de regeering stellen: lo. Wil de regeering mededeeling doen van de voorgenomen bezuinigingsmaatregelen ten nadeele van het .personeel in 's Rijks dienst en van de daar omtrent door de C. C. v. O. uitgebrachte adviezen? 2e. Wil de regeering mededeélen, welke haar ver dere plannen zijn voor de loopende wetgevende pe riode ten opzichte der salarieering van het personeel in 's Rijks dienst? 3o. Is de regeering bereid de invoering van den voorgenomen pensioenaftrek en der wijziging in de classificatie in nadere overweging te houden totdat andere, niet op de salarieering van het personeel drukkende, bezuinigingen zijn uitgeput en bet ef fect daarvan, in verband met de eiscben der schat kist, het opnieuw overwegen der genoemde maat regelen noodig maakt? 4o. Indien niet, is de regeering dan bereid, bij de uitvoering der maatregelen tot salarisverlaging, een limiet te stellen, waarboven voor elk ambtenaar de gezamenlijke vermindering der salarissen, tengevolge dier maatregeleh, niet zal mogen stijgen? 5o. Wil de regeering mededeelën, wat* ter voorbe reiding van de herziening der classificatie is ge schied; is zij bereid,, zoolang het daaromtrent door de betrekkelijke commissie ontworden plan van on derzoek niet volledig is uitgevoerd, geen uitvoering aan die herziening te geven en zal die herziening in geen geval worden ingevoerd, zoolang niet de Kamer in de gelegenheid is gesteld, beschikkende over de resultaten van dat onderzoek, zich over de hierop betrekking hebbende plannen der regeering uit te spreken? DE PREMIELEENINGEN. Uit 's-Gravenhage, 3 Nov. In de memorie van antwoord in zake de Staatsbegrooting-1923 zegt de Rogeerin^, dat ook naar het oordeel van den Minis ter van Justitie tegen de excessen van door particu lieren georganiseerde z.g. .premieleeningen met kracht dient te worden opgetreden. Door hem wordt onderzocht of wellicht een nadere wettelijke voorziening in deze noodig is. Maatregelen tot opheffing of uitbreiding van de Staatsloterij liggen voorshands niet in het voorne men. ZUIVERING VAN PAKHUISRUIMTEN. De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen heeft voor eenige wekem twee belangrijke ontsmet tingen uitgevoerd van ruimten, waarin insecten aan wezig waren, schadelijk voor de daarin opgeslagen voorraden. Deze ontsmettingen zijn uitgevoerd met behulp van blauwzuurdamo, welke uitvoering, in verband met de groote giftigheid van d'ezen damp, aan genoemden dienst is opgedragen. Het betrof hier een ontsmetting van een pakhuis ruimte, waarin beschuit was opgeslagen geweest, die hevig door de rups van de meelmot was aangetast, en van een mouterij, waarin een voor de aanwezige mout- en graanvoorraden schadelijke kever (Sylvanus Surinamensis) in zeèr groot aantal voorkwam. Eerst genoemde pakhuisruimten hadden een inhoud van pl.m. 2600 kub. M., terwijl de mouterij ruim 12.300 kub. M. groot was. Beide ontsmettingen zijn zonder eenig bezwaar voor de omgeving en voor zoover kan worden na gegaan met goed-gevolg uitgevoerd. Door uitgebreidere toepassing van deze ontsmet tingsmethode, waarvoor steeds de hulp van den Plantenziektenkundigen Dienst kan worden ingeroe pen, kan schade, die door insecten aan opgeslagen voorraden veroorzaakt wordt, zeer belangrijk vermin derd worderf. KOLHORN. De schoen- en zadelmakerij van den heer G. Kalf al hier, zal1 worden verplaatst naar Dijk F 74 en worden vereenigd met de aldaar gevestigde schoenhandel. KOLHORN. De suikerbieten uit deze polders zijn grootendeels verscheept. Was ïn den aanvang de weg droog en hard, de laatste weken is dit anders en hadden de wegen, ook het véld, nog al wat te lijden. Het, ongunstige weder heeft ook de schippers opgehouden. WINKEL. De afd. Volksonderwijs zal op Donderdagavond een vergadering houden ter bespreking der te voeren actie tegen versléchtering van het onderwijs. Ook andere vereenigingen zijn tot deze vergadering uitgenoodigd. VEENHUIZEN. I n de heden gehouden vergadering van kerkvoog den en Notabelen der Herv. Gemeente alhier, werd de 87-jarige heer G. Smit Azn. wederom voor drie ja ren herkozen als kerkvoogd. De nog krasse grijsaard heeft de benoeming weder aanvaard. NOORDSCHARWOUDE. Dr. Harrenstein, vroeger predikant bij de Geref. Kerk alhier, thans te Meden, komt voor op het vier tal voor Geref. predikant te Amsterdam. ZUIDSCHARWOUDE. De afd. Zuidscharwoude-Broek op Langendijk zal den vroeger vermelden propaganda-avond houden op Zondag 24 December. Opgevoerd zal worden „Buiten de Wet" van D. Brouwer, een aardig tooneelstukje ter propagandeering van den eisch: Staatspensioen. Voordrachten zullen worden gehouden, muziek zal worden gegeven, terwijl 'de voorzitter, de heer Du Burck, een korte rede zal houden over de noodzake lijkheid van Staatspensioen. LANGENDIJK. Alhier is een comité gesticht om actie te voeren te gen de technische wijziging van de L.O.-wet. Uit gaande van enkele onderwijsvereenigingen, zullen ook andere corporaties worden uitgenoodigd, den strijd mee aan te binden. In de verschillende gemeen ten zijn sub-comité's gevormd, ten einde handteeke- ningen te verzamelen voor een petitionnement. LANGENDIJK. Uit goede bron vernemen we, dat regeeringsverte- genwoordigers hebben geconfereerd met vertegen woordigers van de 3 in ons land bestaande Centrale Baiffeisenbanken te Utrecht, Eindhoven en Alkmaar. Een ernstig punt vpn bespreking ter tegemoetkoming aan den nood der tuinders, moet o.m. zijn geweest het verleenen van crediet door de Regeering, met als waarborg de te innen gelden voor over -de veilin gen verkochte groenten. LANGENDIJK. Nu de Regeering een onderzoek zal instellen naar den omvang van de malaise in den tuinbouw, heeft de Provinciale Commissie uit de Veilingen in Noord- Holland eer.s nagegaan, ter betere oriënteering van den toestand, hoe groot de omzet in totaal over de veilingen in Noordholland is geweest over de maan den Juni, Juli, Augustus en September van 1921 en dezelfde maanden van 1922. Daarbij is gebleken, dat over bedoeld tijdvak van *21 in totaal f 14.878.623 en in 1922 f 8.496.371.63 is omgezet. Dezo cijfers zeggen meer dan alle redeneeringen, becijfering van exploi tatiekosten en wat dies meer zij. Daar 1921 reeds een ongunstig jaar is, moet 1922 met zijn omzet van f 0.382.251.37 minder in 4 maanden wel buitengewoon slecht zijn. Wil men velen van den ondergang red den, zal het noodzakelijk zijn, dat het onderzoek niet al te lang duurt. WIERINGEN. De U. Woensdag op het Waardje bij Wieringen tijdens Stormweer gezonken Groninger tjalk „Ami- citia", is 1.1. Zaterdag door visschersschuiten bij laag water leeggepompt. De lading turf was geheel uit het schip weggedreven. Na leegpbmping begon bet schip uit zichzelf te rijzen. Het tuigage wat reeds op de visschersschcpen ge.borgen was, werd weer aan gebracht en kon do tjalk met eigen kracht do haven te Haukes bereiken. Bij onderzoek bleek dat hot schip niet was lek geslagen doch door het vele buis water wat was binnengedrongen en door de turf werd opgenomen, is gezonken. Alles is dus goed afgeloopen. Alleen het verlies dor turf valt te betreuren. OUDE NIEDORP. De omslag "van het veefonds alhier is over het afgeloopen kwartaal vastgesteld op per maAnd, dit wordt' gemiddeld f0.75 per rund in de drie maan den. Van de 405 runderen die verzekerd waren, werd er één afgekeurd. WARMENHUIZEN. Zondagavond trad Daan Pool op in de flink be zette zaal van den heer Slikker. Het publiek heelt stellig genoten van Daan's komische voordrachten. Ernstige liedjes hebben we echter hier wel eens be ter hooren zingen. Het strijkje zorgde voor een aan gename afwisseling en een gezellig bal besloot den avond. WARMENHUIZEN. Zondag. werd in het. café van den heer Mosch de vijfde en laatste ronde gespeeld voor het damkam pioenschap van Westfriesland. De uitslag was als volgt: D. KleenG. Renooij 20; C. Amels—J. Hout- kooper 20; P. de GrootP. v. cL Welle 2—0; zoodat de einduitslag is: le prijs D. Kleen met 8 p. (zilveren medaille), 2e prijs C. Amels met 7 p. (zilveren me daille). De heeren De Groot, v. d. Welle, Renooij en Houtkooper behaalden respectievelijk 6, 4, 3 en 2 punten. HET HUWELIJK VAN KEIZER WILHELM. Zondag is deex-monarch van Duitschland ge trouwd. Dat gaf op Doorn een heele drukte en er was vooral van den kant van de Pers zoowel bin- nenlandsche als buitenlandsche een groote belang stelling. Maar ontdaan van alle franje, verklareif alle reporters dat zij eigenlijk niets hebben gezien. De keizer en zijn vrouw zijn zoo weggestopt, dat niemand eigenlijk iets van zo heeft gezien. Maar uit de ontvangen mededeelingen van Hof maarschalk votl Moltke gegeven, is toch nog het een en ander bekend geworden, waaraan wij uit de N. R. Ct. het volgende ontleen en: Leuk is dat de Prinses, thans de vrouw van den Keizer, Zaterdagavond niet te Amersfoort, maar te Apeldoorn is aangekomen. De dame die Zaterdag avond met de noodige strijkages te Amersfoort is ontvangen, was de zuster van de Prinses. De Prinses heeft in het Poortgebouw te Doorn ge logeerd," waar de Keizer haar 's morgens kwam be groeten en met haar heeft ontbeten. Om half twaalf keerde het bruidspaar van een bezoek aan het kasteel terug en werd de huwelijks akte opgemaakt. Daarna kwam het pear in de hu welijkskamer. De getuigen werden voorgesteld. Op uitnoodiging van don burgemeester van Doorn, baron Schimmeloenninck, dienstdoende als ambte naar van den burgerlijken stand, nam' het bruids paar daarop plaats tegenover hem en den secretaris van Doorn, den heer P. van Zetten. De getuigen wa ren ter weerszijden gezeten, mr. J. B. Kan aan de linkerhand van den bruidegom, graaf van Lynden aan de rechterhand van de bruid, de andere getui gen naast hem. De heer Schimmel ponuinck sprak eenige inleidende woorden in het Duitsch en deed1 de gebruikelijke voorlezing van de artikelen 158, 160, 161 en 162 van het. Burgerlijk Wetboek, waarop hij een Duitsche vertaling van den tekst dier artikelen deed volgen. Vervolgens richtte hij tot biuidegom cn bruid de gebruikelijke vragen, na de bevestigen de beantwoording waarvan door beide partijen hij het huwelijk in naam der wet voor gesloten ver klaarde. De vragen werdén in het Nederlandsch en het Duitsch gedaan. Vervolgens werden de vereischte acten geteekend, de bruidegom teellende met „Wil helm" de bruid met „Hormine von Rouss". Dit geschied zijnde sprak de burgemeester een kor ten geiukwensch in het Duitsch uit. De huwelijksvoltrekking was hiermede ten einde. De bruid was gekleed in een toilet van licht paars fluweelen stof, op borst en rug driehoekig uitgesne den en met een korten sleep. Daarbij een hermelijnen bont, een zwart fluweelen hoed' met breeden r&nd gegarneerd met lichtkleurige tulle en reigerveeren. En om den hals een ketting va/n gekleurde edelstee- nen. De bruidegom was in grijze generaalsuniform met roode lissen en opslagen, en over de borst het oranjelint van het Grootkruis der orde voor bur gerlijke verdienste van Reuss, verder o.a. de onder scheidingsteekenen van Grootmeester der Johanniter- orde. Het trouwvertrek was met enkele bloemstukken versierd. Na de plechtigheid kwam de ex-Kroonprins met de verschillende andere familieleden en gasten, die in het Poortgebouw hadden gewacht, het bruidspaar gelukwenschen, hetzelfde deden de getuigen. Allen, behalve de ex-Keizer cn zijn gemalin, die zich eenige ©ogenblikken terugtrokken, begaven zich nu naar het kasteel? waar eenigen tijd later het bruidspaar aan kwam. Zonder ceremonieel traden zij binnen en na men hun zetels in. Toen volgde de kerkelijke inzegening. Naast de vestibuledeur van het kasteel was een verhevenheid gemaakt, waarop, het altaar. De vestibule was met een schat van bloemen ver sierd. Tegenover het altaar zat het bruidspaar,, de bruidegom links; Prinses Henriëtte, het vierjarig dochtertje van de bruid, zat naast déze, gekleed in oen wit kanten jurkje, met witte kousen en schoenen. Achter hen zaten de Prinses Stolberg, zuster van de bruid, de ex-Kroonprins, dé Prinses van Schaumburg- Lippe. Prins Hendrik van Pruisen en Prinses Mar- ■zaretha. van Hessen. Achter dezen de getuigen en daarachter de andere gasten. Het personeel woonde de inzegening op de trappen^ die naar de achter de vestibule gelegen vertrekken leiden, bij. De bruid droeg haar boeket van violen, orchideeën en anjers in een zilveren houder, versierd) met paars lint. Ter opening van den dienst deed dr. Vogel die de leiding had, zingen het evangelisch gezang: Jesu, geh' voran Auf die Lebensbahn, Und wir wollen nicht verweilen Dir getreulich nach zu ellen. Führ' uns an die Hand Bis in» Vaterland. Daarop hield hl] een rede over I Corinthe 13:13: Nu blijven geloof, hoop, liefde, deze drie; maar dé meeste van deze is de liefde. Thans, zeide hij, is -het plechtige uur aangebroken, waarop gij. Majesteit en gij. Hoogvorstelijke Doorluchtigheid, de handen in elkander zult leggen voor het .leven. Mijn tekst, ging hij verdér, was die, welke ook ge bruikt werd bij gelegenheid van. de gouden bruiloft van den hoogvereerden grijzen grootvadër van Uwe Majesteit, keizer Wilhelm I en van uw eigen zilve ren bruiloft. Opndcuw dalen thans de drie Engelen: Geloof, Hoop en Liefde neer op Uw huis, om het te zegenen. De tekst daarop uitwerkende, zeide spr. tot de Prinses: Gij hebt uw vaderland en de betrekkingen die gij daar hebt, achtergelaten om uwdeven aan dat vari den Keizer te verbinden. Moge het huis uwer echtvereeniging vervuld zijn met de hoop, die op bet geloof is gegrondvest. God heeft dit huis gezegend met geloof. Hij wordt hier van dag tot dag gediend en iederen Zondag gaat Uwe Majesteit zelf voor in dien dienst en in het gebed. Dit vast geloof heeft Uwe Majesteit gedragen over moeilijkheden, die anderen wellicht hadden doen neerzinken in vertwijfoling. En wanneer ik van de liefde spreek zeide spr. 0.a. nog dan denk ik met U, Prinsos, aan Uw dier baren overleden gomaal en met U,Majesteit, aan onze geliefde keizerin, het. ideaal van Duitsche vrouwe lijkheid. Laat Uw wedorzijdsche liefde en dc liefde Gods U sterken met kracht én geduld tegen den las ter der wereld, zij zal U ten slotte de overwinning daarop doen behalen. Met de woorden: Wat God verbonden heeft, kan geen mcnsch scheiden, besloot dr. Vogel zijn toe spraak. Daarop las hij het Duitsche huwelijksformu lier voor, stelde de daarin voorgeschreven vragen, deed bruidegom en bruid hun ringen wisselen, ne- derknielen, en-gaf hun, terwijl allen het gezang: So nimm denn meine Hande Und führo mich Bis an mein selig Endo Und ewiglich, enz. aanhieven, den zegen. De dienst word beëindigd met het Onze Vader en een Gezang. Tot hot ontvangen der geschenken ging men naar de Gobelinzaal. Te 1 uur ging men aan tafel, waar. alleen Prins Hendrik., do broor dor keizers, een toespraak hield. En hiermede was hot afgeloopen, Men meldt nog: De Engelsche oagbladen Daily Mail, Times en Dai ly Miror hadden met hun drieën een vliegtuig ge •huurd, met het.doel, do eerste foto's van het hu welijk roeds in de Maandagcchtcnd-oditié te kunnen plaatsen. Toen het vliegtuig met de fotografen Zaterdag op het vliegveld Schiphol, nabij Amsterdam, geland was, werd hun verboden, verder naar Soesterberg te vliegen, omdat zij camera's bij zich hadden. De fotografen vertrokken daarop per trein en tram naar Doom en de vlieger kon zijn vliegtuig toon naar Soesterberg overbrengen. Zondagmorgen wilde de viiöger zijn toestel in orde brengen om des middags de terugreis naar Engeland te kunnen aanyaarden, maar de toegang tot her vliegterrein word hem geweigerd, met de mededeeling, dat hot verboden was, tijdens het huwelijk van den gewezen Duitschen Keizer vluch ten boven Nederlandsch gebied te maken. De belofte van den vlieger, dat hij niet boven Doom zou vliegen, baatte hem niet. De kolonel van het ■vliegkamp, bij wien inlichtingen gevraagd werden, zeide, dat er in verband met den Zondag niet gevlo gen mocht worden. De zuster van den gewezen Duitschen keizer, de prmses vaD Schaumburg-Lippe, reisde op haar reis naar Doom 2de klasse. WINKEL. Zondagavond was er bij den heer J. van Stipriaan een bal voor de leerlingen van de cursussen van den heer Jean le Renard. dansleeraar uit Medcmblik. Begonnen met de fcleino leerlingen werd het bal voortgezet met de crootere leerlingen. Met genoegen werden dc ge leerde dansen gevollgd en het geheel ging ten slotté over in een geanimeerd bal, dat tot na middernacht allen feestelijk bijeenhield. SPOORWEGPERSONEEL. Zondag werd te Utrecht een buitengewoon congres gehouden van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel' tor bespreking van do voorstellen der directie van de Ned. Spoorwegen inzake loonsverlaging of pensioenkorten. De vergadering was zeer druk bezocht. "Vertegenwoor digd waren 174 afdeeJingen mot ongeveer 20.000 loden. De voorzitter, de heer P. Moltmaker, zette in eene uitvoerige rede het verloop der onderhandelingen uit een. Spreker wees daarbij op de afwijzende houding door het comité van actie uit de spoorweg-organisaties aan genomen. Hierna werd het woord gevoerd door afgevaadigden van 38 afdeelingen. Met op één na algemeene stemmen vereenigde de vergadering zich ten slotte met de volgende motie: „Dc vergadering enz., gehoord de besprekingen in zake de verslechtenngs-planneii van directie en.Regee ring. hecht haar goedkeuring aan het besluit der Com missie van Acht om af te wijzen de voorstellen der di rectie, sooals die in de laatste instantie waren geformu leerd, spreekt de hoop uit, dat de samenwerkende orga nisaties zich zullen stellen achter deze afwijzing, en machtigt het Hoofdebestuur ten deze alle noodige be sluiten te nemen en maatregelen te treffen." Aaij het slot der vergadering werd aan den heer Na thans, die binnenkort zai optreden als secretaris van het 1. V. V., dank gebracht voor al hetgeen hij voor de Ned. Ver. van Spoor- en TYamwegpersoneei' heeft verricht In de Zondag te Utrecht gehouden algemeene vergade ring van de B.A.N.S. i» het voorstel van het hoofdbe stuur om op dit ©ogenblik niet over te gaan tot uan- sluiting bij een of andere vakcentrale aangenomen met 99 tegen 18 stemmen. MAGERTJES I In de Staatsbosschen te Kootwijk werd dezer da gen een groote klopjacht gehouden, waaraan 10 ja gers en 20 drijvers deelnamen, 's Avonds bleek dé jachtbuit te bestaan uiteen enkel konijnjte en twee hazen! EEN VRQUW DIE EEN MAN WAS. Op het kantoor van de vliegtuigenfabriek te Veere waren gedurende geruimen tijd twee Duitsche meis jes werkzaam, die in haar kosthuis de kamer vriend schappelijk deelden. Een harer vertrok een paar maanden geledens de tweede voor enkele weken. Than3 is bekend geworden, dat de twee vrouwen in het huwelijk zullen treden. De eene „vrouw", die. men reeds man-wijf was gaan noemen, blijkt nu in werkelijkheid tot het sterke geslacht te behooren. EEN MARKTOORLOG. Te Eindhoven dreigt een marktoorlog uit te* breken. Zooals .bekend heeft de gemeenteraad besloten om de staanplaatsen op de weekmarkt te verpachten. In verband hiermede heeft de Federatie van Markt kooplieden in Nederland besloten om geen plaatsen op de Eindhovensche markt te pachten. Bij dit be sluit hebben zich de Eindhovensche marktkooplieden aangesloten om de buitensteedsche confraters niet te onderkruipen. De nieuw ingetreden toestdnd is ontstaan, doordat de R.-K. Middenstandsbond te Eindhoven beweerde, dat de markt schade aan winkeliers en publiek be rokkende. Daar het niet wel mogelijk was, alles en allen van de markt te weren, heeft men dusdanige beperkende maatregelen van gemeentewege weten uit te lokken, dat dén handel der vreemde marktkoop lieden zekere bezwaren in dén weg worden gelegd, waardoor echter de belangen van den plaatselijken rering- en handeldrljvenden middenstand ten zeer ste zullen zijn gebaat 1 WEERE. Zaterdagavond J.L had de heer de B. van Hl het onge luk met zijn auto over .de plaats te rijden, waar noö pas de waterleidingbuis is aangebracht en waar de gronq nog zeer jrt'ap is, waardoor ae auto tot aan de assen wegzakte. Met veel moeite is het gelukt de auto, welke weinig beschadigd was, "weer op den vasten grond te krijgen. v -x_. LUTJEWINKEL. De lantaarn, welke voorheen aan de brug was beves- tigd, maar door het gebruik' der brug steeds deFect ge raakte, is thans overgebracht aan den 'daérbïj s taanden telefoonpaal. Hierdoor is de verlichting daar ter plaatse aanmerkelijk verbeterd. MOND- EN KLAUWZEER. Er is mond- en klauwzeer bij het vee van een landbouwer onder Arnemuidén en bij dat van een onder Middelburg geconstateerd. VERDUISTERING. De firmanten der bekende cargadoorsfirma Hische- möller en Co. te Rotterdam zijn gisteren gearresteerd en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Het opnemen van de beide gebroeders, die deze cargadoorsfirma voerden, houdt, naar de Rotterdam- ache medewerker van het Ildbld. verneemt, verband met beweerde verduisteringen, waaronder een dor voornaamste deze zou zijn, dat' zij een bedrag van nagenoeg tien duizend uond sterling, haar overge maakt door dé groote Engelsche stoomvaartmaat schappij, die zij vertegenwoordigden en dat dienen moest voor betaling ^an do gemeente voor de huur van loodëen en kadéterreinen, voor dit doel niet hebben afgedragen, doch ten eigen bate aangewend. De firma had overigens met name in assurantiën in den laatsten tijd zeer aanzienlijke verliezen gele den, GEEN AFZONDERLIJK DEPARTEMENT VAN LANDBOUW. Uit 's-Gravenhage, 3 November. De regeering zegt in do memorie van antwoord in zake de S taats- begrooting voor 1923, niet tot het besluit om het de partement van Landbouw op te heffen, gekomen te zijn dan na ampel overleg en in hoofdzaak ter wille van bezuiniging. Aan een afzonderlijk departement van Landbouw, hoe gewichtig ook de daarbij betrok ken belangen zijn, valt derhalve in de tegenwoor dige tijdsomstandigheden niet te denken. Kan men dan met reden over achteruitstelling kla gen, waneer de behartiging van de landbouwaange- legenheden niet meer gecombineerd blijft met de weinig minder omvangrijke taak die nijverheid en handel vordert, maar aan Binnenlandsche Zaken wordt toegewezen. Aan den in het Voorloopig Ver slag gestelden eisch, dat de zaken van den landbouw onder leiding staan van een politiek verantwoordelijk persoon, zal in de toekomst stellig niet minder dan in het verleden worden voldaan. De leden <iie tegen den overgang minder bezwaar inbrachten, herleiden dan ook de taak tot haar juiste proporties. Aan hun verlangen om het departement- van Binnenlandsche Zaken de bemanning te geven van departement van Binnenlandsche Zaken cn Landbouw, zal bij het besluit dat den overgang regelt, worden voldaan. LUTJEWINKEL. De korfbalclub U.D.I. speelde Zondagmiddag een uit wedstrijd te Alkmaar tegen A.S.S.V. II welke eindigde met een 2—1-overwinning voor de Alkmaarders. We hebben kunnen constateeren, dat het spelpeil van U.D.I. den 1'aatstèn tijd aanmerkelijk vooruitgaat. X.ASCHAPPARAAT GESPRONGEN. Gisteren is op het opslagterrein van een firma aan de Piekstraat to Rotterdam een autogeen-laschapparaat uit elkander gesprongen. Een 19-jarige man kreeg een stuk van het .apparaat tegen het hoofd en was op slag doocl LOGEERBELA8TING. Men meldt uit Zandvoort B. cn W. stellen voor een fogeerbolasting te heffen. Verschuldigd zou zijn f 0.25 per pers'oon en per nacht, tot een maximum bodruc van f 1 voor een gezin van vier of meer personon. De hotel- en pensionhouder is voor net vorschuldigde bedrag aansprakelijk. Zoo denkt' men f 20.000 opbrengst te ontvangen. Eenige plaatselijke vereenigingen voeren _een actie tegen dit raadsvoorstel. LUTJEWINKEL. Zondagmiddag speelde L.WIV.C. I een competitie-wed strijd tegen N.V.V.I, welke wedstrijd eindigde met een 4—'^overwinning voor de bezoekers. Van beide zijden werd zeer goed gewerkt. Was voor de rust N.V.V. de meerdere, daarna werd hoofdzakelijk op de helft van de bezoekers gespeeld en was eon tegenpunt volkomen verdiend geweest. I-Iet Turkscho ministerie, *d. w. .z liet ministerie te Konstantinopel, is afgetreden en de Kemalisten heb ben het bestuur overgenomen. Zij hebben Refet pasja gelast als gouverneur van Konstantinopel op te tre- don en brengen aldus in practijk, wat ze te Angora hebben afgekondigd, dat nl. do oude Turkscho rogee- ring vervallen is. Alleen de sultan blijft zich nog verzetten en schijnt, geenszins van plan hetgeen hem wel van buitenaf zal zijn ingegeven om nu maar eenvoudig zich opzij te laten zetten. Zoo is de toestand to Konstantinopel dus nog eenigszins ver ward. Van meer belang dan de vraag wat het lot is van de onmachtige Konstantinopeler regeering en van den machteloozen sultan, is dat de regeering van Angora aan de geallieerden den eisch heeft gesteld om Konstantinopel to ontruimen, Een eisch, die na- tuürlijk door de geallieerde bevelhebbers to Kon stantinopel is afgewezen. Maar uit dit optreden van de Kemalisten, die naar het heet ook al de invoering eischen van het burgor- lijk Turksch bestuur in het gebied, dat nog tot de neutrale zones behoort, blijkt wel duidelijk hoe de Turksche nationalisten de aanstaande vredesconfe rentie opvatten. Omtrent het aftreden van den Sultan zijn nog wei nig nadere bijzonderheden bekend geworden, doch naar verluidt nemen de Britsche autoriteiten maatre gelen om den Sultan en den troonsopvolger te be1 schennen. De Sultan verzocht den Britschen hoogen commissaris hem heden een bezoek te. brengen. Sedert gisteren nomen Britsche troepen deol aan de bewaking van het paleis. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Ondertrouwd: Maartje de Jong en Martinus de Vries. Anna Stompedissel en Cornelis de Leeuw. Geertruida de Jong en Jan van der Vaart. Getrouwd: Trijntje Bakker en Aris van Stipriaan. GEMEENTE HARENKARSPEL. Ingeschreven gedurende de 'maand October 1922. Geboren: Aagje, dochter van Willem Tesselaar en Anna van Duin. Harraina, dochter van Loures Doe- kes en van Maaike Elzinga. Johanna Maria Catha rina, dochter van Jan Blaauw en Johanna Ligthart. Cornelis, zoon van Jan van den Kommer en Cornelia Appel. Helena, dochter van Antonius Klijbroek en Maria Johanna Hinke. Geertje, dochter van Cornelis Keetman en Jannetje van Dijk. Gerarda, dochter van Gerardus Jonker en Johanna Bruin. Ondértrouwd: Geene. Gehuwd: Andries Wink en Maartje Doekes. An- dries Hendri'kus van der Beek en Maria van Roze laar. Mattheus Pronk en Elizabeth Strooper. Overleden: Johanna Ligthart, oud 36 jaren, echt- genoote van Jan Blaauw. Hendrika Kossen, oud 35 jaren, echtgenoote van Klaas Mannevold. Levenloos aangegeven kind van Th.eodorus Duin en Cathnrina Maria Reinders. Levenloos aangegeven kind van Pie- ter Meester en Maria Schuitemaker. Pieter Roozen- daal, oud 56 jaar, echtgenoot van Trijntje Mul. eer der wedn. van Aagje Ilessing.

Schager Courant | 1922 | | pagina 2