De verliezingen in Engeland. RHEUMATIEK. tweede blad. OPZIENBARENDE GENEZING. Probeer mijn behandeling gratis. Raad Wieringerwaard. Dinsdag 7 November 1922. 65ste Jaargang. No. 7125. v. Om 8 uur zou verleden Zaterdag het aftredende Par lementslid, de Unionist (conservatief) Mr. J. C. C. Da- vidson in het schoolgebouw in ons dorp spreken. Er was flink reclame gemaakt. Ik wandelde nadat ik wat vroeger gegeten had met een zoon van onzen butler naar het dorp, naar het schoollokaal. Wij bemerkten al dadelijk, dat onze candidaat het in zooverre niet trof, dat er whistconcours in de werk liedenclub was, een feest reeds maanden te voren ge organiseerd, dus niet meer te herroepen. Wij waren tien minuten voor achten aan de school'. Er waren ai wat menschen, het b^gon steeds voller te loopen hoe meer- de wijzer het volle uur naderde. Eén minuut vóór achten kwam de candidaat met zijne vrouw en een tweede spreker binnn. Ik kon niet nalaten te zeggen: „1'exactitude est la pólitesse des rois." Candidaat en echtgenoote werden dor het bestuur der conservatieve kiesvereeniging begroet en gingen verder handen drukken van degenen, waarmede zij kort geleden op een feest, dat de kiesvereeniging gegeven had, om de dorpelingen in de gelegenheid te stellen hun afgevaardigde eens beter te leeren kennen, hadden kennis gemaakt. Het aftredend lid was betrekkelijk jong, had een Amerikaansch uiterlijk, vooral omdat hij een groote ronde schildpaddenbril droeg. Iets wat ik goed vind om thuis bij te lezen, maar zot om je mee in het openbaar te vertoonen. Ik moet dan altijd aan de Ghi- neesche kooplieden op hun Zondags denken, zooais ik die in China zoo dikwijls gezien heb. Mevrouw Davidson is een tamelijk knappe Jong© ▼rouw. Zij is de dochter van Sir Willonghby Dickeu- aon, den bekenden Algemeen Secretaris van den Inter nationalen Bond: „Vrede door de Kerken", een in- nationale instelling,waarvoor in Nederland Professor Cramer en Professor J. W. Pont te Bussum zich bijzon der inspannen. De zaal was vrij aardig gevuld. Er waren drie vakken. Het middenvak werd ingenomen door „het kapita- talistische of bourgeois deel" der dorpsgenooten, een vak, het verst van de deur af had slechts weinig aftrek, daar zaten de hoogere middenstanders, die zich met vrijmoedigheid bewogen. Het vak, het dichtst Lij de deur had alle verdere middenstanders en de arbei ders opgenomen, zoodat daar zelfs lieden stonden, die weigerden langs net middenblok en de bestuurstafel naar het ver afgelegen blok te loopen. Ik denk lezers, dat gij dit voor u ziet. Candidaat, echtgenoote en tweeden spreker hadden een groote lichtblauwe rozet op de borst, de Unionisti sche onderscheiding. x Al spoedig opende de voorzitter, een boer pachter uit het dorn, de vergadering ep gaf na een paar op- merkingen dauelijk het woord aan den tweeden spreker. Dit was een werkman Labour dus, maar geen lid van de Labour Partij. Dat bleek af ras. Hij sprak heel goed, maar helaas met eenig accent, hetgeen niet mooi klinkt. Hij begon met den Labour-candidaat aan te vallen. In ons kiesdistrict is de zoon van het bekende Labour- partii-parlementslid, Mr. J. P. Clynes tegen-candidaat van het aftredende Unionistische kamerlid Mr. Davidson. De naam Clynes slaat natuurlijk in en daarom voelt de Unionistische partij, dat zij hard moet werken, opdat de zetel behouden blijve. De unionistische arbeider nu, de heer Nash, begon met te zeggen, dat, waar dit de de vergadering op dien dag was, dat Mr. Davidson sprak, hij op zich genomen nad, een gedeelte van hetgeen te zeggen was, te ver kondigen. Hij sprak toen over Labour en over den Labour- candidaat Clynes Junior. Hij besprak verschillende punten van het Labour- program en toonde aan, dat, alhoewel de Labourpartij hel wilde doen voorkomen a.s of zii een zuivere Werk manspartij zonder ineer was, zij feitelijk niets anders was dan een Socialistische arbeiderspartij en wel met den klemtoon op het socialistische. Hij toonde aan hoe dwaas het was om een heffing in eens te willen houden over alle vermogens boven 5000 Pond (f 60.000), hoe daardoor het land slechts verarmd zou worden, omdat het zou beteekenen het dooden van kapitaal, net dooden van ondernemingsgeest, terwijl juist Engeland behoefte had aan kapitaal, aan ondernemingsgeest, opdat de industrie weer zou herleven. Niet door een heffing in eens zou men de Werk loosheid verminderen, doch door het doen herleven der industrie. Hij noemde als afschrikwekkend voorbeeld Zwitserland, waar alleen reeds door "het spreken over ecne heffing in eens de financiers waren gaan rammelen, zeer tol schade van de finantieele wereldposilie \an Zwitserland. Hij wees oi> de nationalisatie.der spoorwegen en mij nen. op Act treurige resultaat van regeerings-exploitatie der mijnen en der spoorwegen gedurende den oorlog, noemde voorheelden van andere landen, waar regeerings- naasling juist het tegendeel' had bereikt van hetgeen de voorstanders zich hadden voorgesteld. Hij wees er op, hoe de telepboon vroeger particulier bedrijf was geweest en dat particuliere bedrijf volgens de concessievoorwaarden een deel van den winst aan het Rijk moest afstaan en hoe daardoor het Rijk een 100.000 Pond uitkeering had ontvangen. Thans was de telepboon regeer]ngsbedrijf en kostte dertig millioen Pond aan het Rijk, dus aan de belasting betalende burgers. Hij wees er op, dat in het program der socialisten zoo noemde hij steeds de Labour-partij gesproken werd van „een welvoorziene, niet door indirecte belas tingen bezwaarde ontbijttafel1" en wist door voorbeelden te staven hoe juist de Labour-kamerl'eden tegen de afschaffing der indirecte belastingen gestemd hadden en het de Unionistische partij was geweest, die de voor stellen tót vermindering der indirecte belastingen voor gesteld had. De heer Nash wees op Rusland en op de ellénde, die daar heerschte. Ten slotte liet hij nog eens sterk het licht vallen op het socialistische karakter der Labour Partij, alhoe wel deze dat wü ontkennen. Hij vertelde, hoe de candi daat. Mr. Clynes, op hetzelfde podium had gestaan met den c-iOir.munist Lansbury, ae gewezen reaacteur van de Daily Herald, het communistische blad en dat het een bekend feit was, dat in de Labour Partij de uiterste socialisten en ae communisten het grootste woord hadder, hetgeen zich dan ook in de \a£organisa- ties deed gevoelen De heer Nash toonde aan, dat de Vakorganisatie, mits niet voor politieke doeleinden gebruikt, een zegen voor den arbeider was, maar zooals thans in Engeland gebruikt als verkiezingswerktuig een vloek voor het land beteekende. De heer Nasli had veel succes. Hij sprak met veel Enthousiasme. Daarna kreeg de candidaat het woord en diens iet wat sloome manier van spreken, viel wat af. De heer Davidson die parlementair secretaris is van den Premier ^den heer Bonar Law, kent natuurlijk pre cies de geschiedenis van het omverwerpen der Loalitie- Rcgeering, Lloya George - Chamberlain. Mr. Davidson gaf ons een kijk op den heer Bonar Law, hoe die nu ruim l1/» jaar geleden overwerkt wus geweest en rust moest nemen, nu feitelijk tegen sïjn wil de Coalitie-erfenis moest aanvaarden, terwijl hij nog iys jaar geleden de Unionisten der Coalitie aan- vocrdïae. Mr. Davidson wees er op, hoe niet alleen de Unio nistische kamerleden, doch geheel het volk het ver trouwen in de coahtie-regeering verloren had en de heer Bonai Law plotseling voor het feit stond om voor zijn 1'and over te hebben het aanvaarden der groote verantwoordelijkheid. Zonder enthousiasme, volgens den heer Davidson. Precies, dacht ik, dat voel' ik ook bij Ui Gij staat daar zonder enthousiasme. De heer Davidson liet niet na, groote hulde te brengen aan Llioyd George en het is zéker wel ken schetsend voor de grootheid en belangrijkheid van de figuur van Llovd George, dat toen de spreker er op wees, dat Engeland en de gealllieerden zeker voor alles de overwinning in den grooten oorlog te danken had den aan den heer Lloyd George, die door zijn voorbeeld, zijn werkkracht, zijn optimisme, zijn „dynamische" krachten geheel het Britsche volk tot uiterste krachtsin spanning had geprikkeld en ook bij de geallieerden steeds weer het vuur had weten aan te wakkeren; dat toen de geheele zaal dus ook ai'de starste conserva tieven teekenen van bijval1 deden hooren. Maar Mr. Davidson wees ook op de tekortkomingen, wees op de windvaan-politiek, die bij de geallieerden verbittering en bij de vijanden minachting had verwekt.. De politiek der coalitie had reeds een jaar geleden scheuring gebracht in de Unionistische partij. De fou- tenj begaan in de Grieksch-Turksche questie, hadden de oogen van alle conservatieven geopend, de vergadering in de Qarlton Club was daarvan het eerste, het wan- lrouwensvotum tegen Lloyd George in die vergadering het \er.lere verstrekkende gevolg. De Unionistische partij had door dat besluit, naar sprekers meening, land en party gered. Hij meende, dat niet nader te moeten toelichten. Maar hij meende, dat het rustige optreden van Bonar Law reeds geruststellend werkte in binnen- en buitenland en dat het feit, dat de behartiginfl der buitenlandsche aangelegenheid weer ge heel aan het daarvoor van oudsher bestemde Departe ment van Buitenlandsche Zaken toevertrouwd was, weg genomen van het Kabinet-Secretariaat, van het bureau yan den Premier dus, een plaats waar het niet thuis hoorde, toonde, dat het den heer Bonar Law niet om eigen macht, maar ,om 's lands belang te doen was. Hij vertelde waarom hij verleden jaar gestemd had tegen de verlaging van de accijns op bier. Hij verklaarde het aldus. Er gingen 20.000.000 Pond mee gemoeid. Dat zou Staatsbankroet hebben beteekend. Wat zou de werkman den gewonnen hébben? Slechts voor enkele dagen een goedkooper glas bier, doch dan staatsban kroet. Hij wilde nu ook nog niets beloven ten opzichte van dit goedkoopere bier, wilde niet beloven te stem men voor Yeriitging yan den bier-accijns. En dlal Lon hem wöii eens zijn zetól kosten. De Engelschman is een wonderlijk meusch. Je moet hem niet aan zijn ontbijt en niet aan zijn glas bier komen. De Engelsche werkman eet 's morgens een lekker stuk gebakken spek. Wanneer je langs een schamele woning komt, in den vroegen morgen, dan ruik je toch de lekkere lucht van gebraden spek. 's Avonds na het werk, dan wil1 hij zijn twee of liefst drie glazen krachtig Engelsch bier hebben. Wie Engeland niet kent, kan zich dat waarschijnlijk niet begrijpen, denkt bij een Engelschman aan whisky. Dat is echter niet juist. De EngeLcho arbeider drinkt bier. Vóór den oorlog was dat bier krachtig', pittig eu goedkoop. Gedurende den oorlog werd het slap en duur. Tnans is het iets minder slap, maar veel te duur. Was het maar krachtiger, dan ging het nog. maar maar nu het slap èn duur is, maakt het de werklieden kregel1. Ze hebben er wei drie glazen van noodig voor hun constitutie en ze kunnen er maar één, hoog stens twee betalen. Ze zijn ontevreden en ze zullen als Labour hun goedkoop bier belooft, op Labour stemmen. Niet, dat ik geloof, dat Clynes het in dit district zal winnen, maar toch zullen de Unionisten zich ver bazen over het aantal goedkoop bier-stemmen. Die gaan allemaal op Labour. Onze candidaat beloofde niets. Hier in deze platte lands-gemeente opende hij geen perspectief aan dé land arbeiders voor goedkooper of beter bier en evenmin aan de. boeren voor betere landbouw-conditiea. Hij beloofde slechts vrede en bestendigheid. Ik sta buiten de zaak, maar dat is toch onvoldoende. Die vrede is toch maar niet te bdoovcn, die bestendig heid feitelijk evenmin. Zoolang de Engelschen aan den leiband der Franschen loopen, zooals zij thans doen, kan men noch vrede, noch bestendigheid beloven Ik vond de verkiezingsrede van den heer Davidson in mineur, zooals ik trouwens ook zijn leider. Bonar Law, in mineur vind. Is dat nü een gezegde voor iemand, die drie dagen Premier is en leider van de grootste politieke partij in zijn land in een der moeilijkste verkiezingscampagnes „ïk weet niet waar we staan en ik weet ook niet waar ik ben". Is dat nu mannentaal? Kijk, dan zou een Chamberlain of een Birkcnhead toch een andere leider der conservatieven zijn. Ik was een weinig voldaan en had bijna medelijden met dien voorzitter en secretaris der Unionistische kies vereeniging in ons dorp, beide hoeren, pachtboeren, die hard voor Davidson weiken, maar niet weten wat ze aan hem hebben. Na zijne rede werd er door iemand een „voie of thanks". eene dankbetuiging dus, aan de bciide'sprekers en aan den voorzitter voorgesteld, hetgeen werd*aange nomen nadat -hel voorstel nog door een tweede uit het publiek was ondersteund. Door den voorzitter werd nog een resolutie voorgele zen, waarbij de heer Davidson tot candidaat werd geproclameerd. Bij het hand opsteken bleven er velen in het dichtst bezette blak, het bevestigende antwoord schuldig. Toen gevraagd werd, wie er tegen waren, gingen uit dat blok eenige handen op. Er zaten daar ook eenige Liberalen en Socialisten, en pen dezer 'laatsten had, vooral toen Nash sprak, wei feens geïnterrumpeerd, maar zeer bescheiden. Vragen werden er niet gesteld. De voorzitter sloot de vergadering door voor te stellen het „God save the King" te zingen, hetgeen gebeurde, terwijl een deel van het groote blok langzaam maar zeker den uitgang zocht Men bleef nog wat met den candidaat praten. Men wilde mij voorstellen, doch de goede man had het zoo druk met menschen, die wel een stem kunnen uitbren gen, dat ik bescheidelijk bedankte, maar wei vroeg mij aan Mrs. Davidson voor te stellen, waarmede ik toen gezellig heb zitten praten. Het is in Engeland ae gewoonte, dat de vrouw van den candidaat nard meewerkt. Feitelijk prijst 'de can didaat zich zelf ook aan. Ook heeft de candidaat in zijn district een z.g.n. „agent" wonen, die door hem betaald wordt en hem steeds in het district vertegenwoordigt. Die agent let op de kansen van zijn candidaat, houdt na de verkiezingen, gedurende de jaren dat. het lid zit, voeling met de kiesvereenigingen en de kiezórs, waar schuwt den afgevaardigde, dat hij eens dit of dan moet doen om populair te worden of te blijven, enfin is de vertrouwensman van den afgevaardigde. Zoo heeft de agent van den heer Davidson eenigen tijd geleden ai gezorgd, dat hij met zijn vrouw het district eens bezocht. Lr weru dan b.v. een ,teapartij" gegeven bij een der Unionistische families en daar werd dan besloten eens een feestje te organiseeren^ waarop het jfehèeló dorp gelegenheid zou hebben den afgevaardigde te zien en te spreken. Een verkiezing kost schatten van geld aan den candi daat zelf. Dat is algemeen bekend. De partij betaalt ook veel. n.ï. de Generale Reclame, maar elke candidaat betaalt de propaganda in zijn eigen kiesdistrict, voor zoover ook niet enthousiaste partijleden kosten op zich nemen. De agent gaat nu overal' heen om het huisbezoek '>i organiseeron met die lokale vciecnigingen eu oomaxim Het huisbezoek doet het hem. De huisbezoekers en huisbezocksters (canvassers worden die in Engel'and genoemd) doen eigenlijk het werk. Die liegen er ook op los i Die doen do 'beloften over goedkooper bier, etc. Mevrouw Davidson vroeg mtf met eene groote be valligheid en lieftalligheid of ik ook niet hier en daar eens wat wilde zeggen ten nadeele van Labour en ten voordeele van haar man. Ze wist dat er tallooze werk lieden waren, die mijn oordeel over dingen vragen cn wilde daarvan profiteeren. voor haar man. Ik vertelde haar eerst, aat mijne vrouw nooit met de politiek had opgehad en, indien ik haar verzocht zou hebben op eene verkiezingscampagne mee te gaan, dat, hoe lief ze overigens ook is, zij beslist geweigerd zou hebben. Laat ik hier even oonstateeren, dat er in de vergade ring door niemand gerookt werd, alhoewel er nergens geschreven of gevraagd werd,' niet te rooken. Er waren dan ook veel vrouwelijke kiezers in de zaal. Ik als niet-rooker verheugde mij zeer, want ik ben nu voor het eerst van mijn leven Van een verkiezingsver gadering thuisgekomen zonder zoo naar den rook te ruiken, dat ik al mijne kleeren buiten mijn slaapkamer moest hangen en slechts na een bad weer mensch 'ge worden was. Er heerst hte een keurige toon, het geheel was buitén- gewoon correct. Ik heb tenslotte aan Mevrouw Davidson beloofd, dat ik hier en daar zou „canvassen", en ik geloof heusch, dat de allerliefste vrouw zich "daar nog succes van voorstelt Laat ik nu nog even iets over het moeilijke werk van een verkiezingsagent zeggen. Bij eene vorige verkiezing was er ergens m Schot land een candidaat. die zijn zetel zag gaan winkelen hoe meer de dag der stemming naderde. Maar stel u de verontwaardiging van den candidaét voor. toen hij in alle locale baden van zijn kiesdistrict las, dat hij algemeen bekend stond als iemand, die hem goed kon raken. Hij reisde onmiddellijk naar de hoofktylaats van zijn kiesdistrict om deze leugenachtige beschuldiging, deze bekladding van zijn persoon te gaan tegenspreken. Tot zijne verwondering stond er aan net station een deputatie met aan het hoofd zijn agent, verder een groote volksmenigte met ter completeering het plaatselijke fanfarecorps. De candidaat begon terwijl zijn agent en supporters hem warm de hand drukten, te zeggen: ,,Ik ben hier gekomen, voornamelijk met het doel om die laster omtrent mijn drinken" Stil toch, in vredesnaam stil, zei zijn agent, geen woord daar verder over, het heeft je juist den meest populairen man in het geheele kiesdistrict gemaakt. Weder een ^.cht Jaar aan Bed of Stoel geketend. Onmachtig te loopen. Een zoogenaamd hopeloos geval door mij IN VIER WEKEN GENEZEN. Zou men zich een ernstiger geval kunnen voor stellen clan dat van den Heer E. J. BRANDTS, Mar len van Rossumstraat 56, Arnhem? Zestien jaar leed hij aan Ischias en Zenuw-rheumathiek. De acht laat ste jaren zoo ernstig, dat hij noch bed, noch 9toel kon verlaten, en alle hoop had opgegeven ooit weder te kunnen loopen. Acht maanden in een Ziekenhuis doorgebracht, alle mogelijke behandelingen onder man. niets mocht hem baten. Alles vreeselljk pijnlijk en lichaam totaal verslapt. En nu? Is hij het onderwerp van elk gesprek' in Arnhem. De geheele stad is er vol van. Hij die zich niet verroeren kon. dien do menschen reeds sedert urht jaar niet meer hadden gezien, loopt weder zoo roed door de stad alsof hij nooit iet3 gemankeerd hadLees hetgeen hij o.m. schrijft: „Na uw behandeling gedurende een maand te heb ben toegepast, ben ik volkomen genezen. Ik kan we der goed loopen, hetgeen ik in geen acht jaar heb aekund. Alle hoop had ik opgegeven; het scheen on gelooflijk ooit weder zoo ver te kunnen komen. En iu is het werkelijkheid. Van mijn groot kruis, na zoo 'ange Jaren en zoo vreeselijke piinen te hebben go eden, ben ik nu, dank zij „Duo Formula", verlost". MIJN GRATIS AANBOD. Laat leder lijder, die dit leest, om een gratis 10 'agen voorraad dezer merkwaardige behandeling schrijven. Het geval van den heer Brandts bewijst, dat er geen te ernstig is om door deze Behandeling genezen te wordtn. De Heer Arthur Richards, In wiens pr'vé laboratorium zij gevonden werd. zegt: Ik zal niet ruslen alvorens ik leder lijder aan Uheumatiek. Ischias, Jicht. Knobbeljicht of eenige andere Urinezuurziekte de gelegenheid gegeven heb mijne Behandeling gedurende 10 dagen op mijn kos ten te beproeven'1". HOE DIT AANBOD AAN TE NEMEN. Zend noch geld, noch postzegels. Zend eenvoudig uw naam en adres met de woorden: „Gratis Voor raad", per 12 K ets. briefkaart, waarna de 10 dagen Gratis Behandeling te zamen met verklarende Brochure en de beschrijving van meerdere wonder lijke genezingen, u per keerende post franco zal bereiken. Adresseer: Mr. Arthur Richards, Room 677, Crom- wel House, High Holborn, Londen, W. C. I., Enge land. Porto naar Engeland: Briefkaarten 12cent, brie ven 20 cent Vergadering van den Raad op Zaterdagmiddag 2 uur., onder leiding van Burgemeester Haringhuizen, tevens secretaris. Afwezig de heer Sijbrands, wegens ongesteldheid. Een vacature. De voorgelezen notulen worden onveranderd vast gesteld. Wordt medegedeeld, dat de verordening Vleesch- keuringswet goedgekeurd terug ïs ontvangen. Dat aan H. Boekei met ingang van 1 December eervol ontslag is verleend. Boekei heeft deze betrek king ongeveer 30 jaar naar zijn beste weten vervuld, we willen hem toewenschen dat hij een rustigen ouden dag zal hebben, gopaard aan eene goede ge zondheid. Ged. Staten hebben nog geen beslissing genomen op het raadsbesluit inzake vergrooting begraafplaats B. en W. heben op spoed aangedrongen met 't oog op eventueele werkverschaffing. We willen hopen, dal hun beslissing spoedig zal afkomen. Bij Kon. besluit is goedgekeurd de gemeente-inkom stenbelasting, alsmede de verordening.; dit geldt tot 1 Mei 1913. Als zetters zijn herbenoemd de heeren A. D. Sleu tel en C. Blaauboer. Van den voorzitter van den keuringskring is be richt ontvangen dat de gemeenschappelijke regeling door Ged. Staten is goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Aanvrage subsidie Huis houd- en Industrieschool te Alkmaar, over 1920, ton bedrage van f 17.10*$. Na informatie is gebleken, dat er over 1920 één leerling is geweest. Voorziler zegt, dat we met ingang van 1 Jan. 1921 ingevolge de Nijverheidsonderwijswet hebben te be talen. Over 1920 waren we dit nog niet verplicht, docii B. en W. stellen voor, gunstig op het adres te beschikken. De heer Blaauboer vraagt, of het bekend is, wat er over J92J betaald zal moeten worden. Vuoizilter zegt, dat dit nog niet bekend i& De heer Blaauboer: Dus het is wet en wanneer er dus leerlingen zijn moeten we betalen. Voorzitter licht toe, dat het ongeveer 20 pet. voor do tuitengemeenten zal wezen De heer Blaauboer: Het is toch een mooie boel, we zullen wel gedwongen zijn, Alles moet naar bene den. Ze maken maar wetten en je kan maar beta len. Men kan den omslag zoo ook niet lager krijgen. Beslolon wordt, de gevraagde subsidie toe te staan. b. Het bekende adres der 4 Statenleden, Auks-Tim- mers, Kooijman, Met en Trapman, inzake steunver lening aan tuinbouwers. Na eenige bespreking zegt voorzitter,dat B. en W. enkele punten niet kunnen beoordeelen, doch stellen aan den Raad voor, om aan Ged. Staten te berichten, dat we ons over het al gemeen wel met het adres kunnen vereenigen. Goed gevonden. c. Subsidieaanvraag Gezinsverpleging tot een be drag van f 200. Een uittreksel van de rekening is er bijgevoegd. Voorzitter zegt, dat deze subsidie reeds op de begrooting is uitgetrokken en stelt voor gun stig te beschikken. Allen kunnen zich hiermede vereenigen. d. Advies inzake jaarwedden gemeente-ontvangers. Voorzitter zegt, dat dit de vorige vergadering is aan gehouden, we wilden wachten op de rapporten. Een definitief rapport is door het comité vastgesteld., het is nogal ingrijpend. In beginsel wordt rekening ge houden met werkzaamheden, ik kan nog geen be sliste mededeeling doen, doch wel kan ik zeggen, dat de bedragen van f400—f600 door ons genoemd, te laag zijn; dit zal moeten zijn f500—f 700. Wethouder Sleutel wil aan de eerste bedragen vasthouden. De heer Koster vraagt, of er na de vorige vergade ring meer werkzaamheden voor de ontvangers zijn bijgekomen., of is er meer verantwoordelijkheid bij gekomen, waardoor onze berekening niet goed was? Voorzitter licht toe, dat er nu gegevens bijeen zijn genomen. Wij hebben eerst maar een raming ge maakt, we wisten niets zeker. De heer Koster: Heeft die commissie niet geschat? Voorzitter: Die commissie heeft alles nagegaan, b.v. zooveel handeling, zooveel verantwoording enz. Bovendien kunnen we berichten, dat we ons voor behouden om er later op terug te komen. De heer Limpers: Als we er toch op terug kunnen Komen, kunnen we net evengoed het eerste aanhou den. De hoer Sleutel meent, dat f400 goed bezoldigd i». Stel daar tegenover het salaris van penningmeester van den polder. Waarom moet dat van gemeente ontvanger hooger zijn? Ik stel voor, om ons aan f 400 tot f600 te houden. We kunnen dan altijd nog zien. Uok meen ik. dat ze ons advies niet hebben te vra gen, wanneer ze toch alles zelf bepalen. De gemeen ten moesten er wat meer in gehoord worden. Voorzitter: Ik heb mijn meening uiteen gezet, doch wanneer ik ontdek, dat die meening niet gesteund za; worden, zal ik het andere in stemming brengen. De heer Blaauboer: Ik blijf bij het vorige gezegde. Waar moeten we langer aan tornen, zoolang we geen anderen ontvanger hebben? We weten toch niet wat de werkzaamheden zijn. Op het oogenblik hecht ik er zeer woinig waarde aan. Voorzitter: Er is een regeling vastgesteld voor ge heel Noord-Holland., de geheele salarisregeling moet daarop gebaseerd worden. De heer Blaauboer blijft het een lastige zaak vin den en begrijpt niet, dat er zoo'n vraag komt. Na nog .eenige discussie wordt met algemeene stemmen besloten de bedragen f 400—f 600 aan te houden. Volgt punt 2. Beslissing adres om verhooging sub sidie vakteekenschool te Schagen «n te brengen op f 10 per leerling. De afgeloopen cursus werd door één leerling gevolgd. Na ingewonnen informatiën is gebleken, dat het Rijk 70 pet. betaalt. De rest komt voor Schagen en de buitengemeenten. Er is uitgere kend, dat het voor de buitengemeenten op pl.m. f 10 per leerling komt. De heer Blaauboer merkt op, dat we voorheen f 10 subsidie gaven, zonder meer. Besloten wordt, de gevraagde subsidie voorloopig alleen voor 1923 toe te staan en de vereeniging in overweging te geven in het vervolg de gelden te in nen overeenkomstig de wet. Ook is nog adres ingekomen van het 'bestuur der openbare leeszaal te Alkmaar, om een geldelijke te gemoetkoming. In Wieringerwaard wordt door 23 personen gelezen, waarvoor 327 boeken zijn ver strekt. Wegens verschillende onkosten werd deze geldelijke steun gevraagd. Voorzitter heeft een lijstje opgevraagd van de le zers, waaruit blijkt, dat we wel onze meening van het vorige jaar kunnen handhaven, nl. dat ze dan de contributie maar hooger moeten stellen. De heer Sleutel m»cnt ook, dat wanneer wij cou ranten willen lezen, het ook zelf moeten betalen. Hot adres wordt voor kennisgeving aangenomen. Hierna wordt de verordening op de heffing van in komstenbelasting vastgesteld., terwijl het vermenig- vuldigcijfer gemeentelijke inkomstenbelasting wordt vastgesteld op 1,10. Voorzitter zegt, dat dit een moeiöHjk werk is, omreden de inkomsten niet be kend zijn en de aftrek veranderd is. Volgens inlich tingen, welke ik van den heer Inspecteur heb ont vangen, zijn we gekomen tot 11/10. In 1921 was het 0.73., het is natuurlijk een schatting. De inkomsten moeten nog worden vastgesteld. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur sluit op een bedrag van f7200. Op deze begrooting komt voor een subsidiepost ad f7200, uit de gemeentekas. Wordt goedgekeurd. Dan wordt aan de orde gesteld gemeentebegroo- ting 1923. Deze heeft bij de raadsleden gecirculeerd. Voorzitter vraagt, of iemand in het algemeen een op merking heeft, of zullen we post voor post behan delen? De heer Sleutel zou de aflossing van schulden en de Hoofd. Omslag lager gesteld willen zien. Voorzitter begint met de ontvangsten. Bij volgn. 10, Hoofdei. Omslag zegt wethouder Sleu tel: Ik zou wenschen, dat we het bedrag zoo laag mogelijk moeten brengen. De aflossingen kunnen wel wat langer duren. Op het oogenblik is de toe stand niet best, waarvoor zullen we nu den omslag zoo hoog maken? Voorzitter zegt, dat de meerderheid van B. en W. meent, dat we wel iets meer konden aflossen, dan strikt noodzakelijk was, omdat we misschien staan voor nog minder goede tijden. Dan is er nog een re den, die het ons wenschelijk deed voorkomen, nl. de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeente. De post is wel hooger, dan verleden jaar, doch dat komt ook door de uitbreiding begraafplaats.. Wan neer we meer aflossen hebben we minder rente te betalen. De heer Koster: Het batig saldo is f4300 hooger, terwijl de begrooting maar f 1300 lager is. De ver plichte aflossing is f1400. Evenals de heer Sleutel zou ik ook de belasting omlaag willen hebben De heer Sleutel stelt voor om voor de leening ad f 6000, f 400 minder af te lossen, de f 400 extra voor 't Armhuis niet aflossen en f100 voor de begraaf plaats. Dit voorstel wordt met de stem van den heer Lim pers tegen aangenomen, zoodat de post Hoofd. Om- slag ad f18200 wordt teruggebracht tot f17300. Volgn. 17, Marktgelden enz. De heer Koster vraagt, of die post niet te laag is, De ontvangsten staan voor f5, tegenover een uitgaaf van f40, zijnde salaris waagmeester. Dat zijn twee posten die tegenover el kander staan. Voorzitter: Omdat het raadzaam is en bovendien usance om den post voor ontvangst niet hooger te ramen, dan een bedrag dat we zeker weten te ont-

Schager Courant | 1922 | | pagina 5