Brieven uit Rome. Reclames. Een gezonden eetlust Binnenlandsch Nieuws. vangen en de uitgaven iets hooger dan de vermoede lijke kosten De heer Koster houdt vol, dat het twee posten zijn die tegenover elkander staan. Zoo blijkt het wel of de uitgaven f35 minder zijn. Het geeft geen zuiver beeld van de zaak. Voorzitter: Hot is zoolang ik hiei in Wieringer- waard ben, altijd zoo gegaan. De heer Koster maakt er geen voorstel van. Volgn. 20. Teruggaaf van verplegingskosten enz. fl.De heer Koster vraagt, of dit bedrag in over eenstemming is met de werkelijkheid! Voorzitter zegt. dat we voor dergelijke onzekere posten zeer voorzichtig móeten zijn. Alsnu komen we aan de uitgaven, om te beginnen bij volgn 37, Jaarwedde van den Burgemeester f 2000. De heor Koster meent, dat de jaarwedden van Bur gemeesters en ontvangers niet evenredig zijn aan den toestand \an heden. Waar nu Ged. Staten wei nig rekening houden met de wenschen der ingeze tenen. en om daaraan uitdrukking te geven, wat ook door andere Raden wordt gedaan, zou ik willen voor stellen om dezen post met f 100 te verlagen. Voorzitter meent hier dus uit te begrijpen, dat de heer Koster alleen uiting wil geven, maar de Raad dient dan toch mede te deelen, hoe hoog de salaris sen hehooren te zijn. Wethouder Sleutel is het met Koster eens, om zoo doende bij Ged. Staten een vingerwijzing te geven, om de salarissen te herzien. Indertijd zijn ze omhoog gegooid, laten ze nu maar langzaam verlagen. Voorzitter: Weten da heeren hoe groot het salaris zou moeten zijn? De heer Koster zegt: Het is alleen om uiting te geven. Voorzitter: Het verwondert me wel, dat ik die be zwaren van den heer Sleutel hoor. In de vergade ring van B. en W. is er door u geen aanmerking op gemaakt, Verder zal ik het niet verdedigen, omdat het mij zelf betreft. In stemming gebracht, wordt het voorstel-Koster. omgden post met f 100 te verlagen, met algemeene stemmen aangenomen. Volgn. 40, Jaarwedde van den ontvanger, f900. De heer Koster wil dit bedrag stellen op f 600* Voorzitter geeft in ernstige overweging om dit nu niet te doen. Die uiting kan evengoed bij gewoon schrijven gebeuren, doch ga niet op deze wijze voort. De begrooting wordt dan niet goedgekeurd, waardoor men alles verdaagt. De heer Koster: Wanneer door de verschillende gemeenteraden de begrooting wordt vastgesteld overeenkomstig het gevoelen van Ged. Staten, zal het minder indruk maken dan wanneer je elk oogen- blik er op aandringt dat het wenschelijk is de sala rissen te herzien. Voorzitter zegt, dat dit evengoed bij gewoon schrij ven kan geibeuren. De heer Sleutel: Het salaris is immers f500 met f200 toelage. Voorzitter: Neen, het is f700.De heeren moeten niet uit het oog verliezen dat het salari9 van den ambtenaar laag is gesteld, omd'at hij tevens ontvan ger is, daar moet men nu rekening mee houden. De heer Zeeman zal zich moreel verplicht achten niet als ambtenaar te bedanken, omdat hij daardoor ontvanger werd, doch wanneer hij eens ging be danken, zou hij als particulier met zijn administra tieve kennis veel meer kunnen verdienen. In de le plaats moet gevraagd worden: Wat verdient hij? De heer Koster: Het is volstrekt mijne bedoeling niet om den heer Zeeman te benadëelen en wil het salaris als ambtenaar ter secretarie desnoods verhoo- gen met het bedrag dat hij als ontvanger achteruit gaat, doch we moeten de zaak zoo zuiver mogelijk voorstellen. Ik wil evenwel het salaris als secretarie- ambtenaar niet verhoogenj voor en aleer de verlaging al9 ontvanger door Ged. Staten wordt goedgekeurd. Voorzitter meent dat we ook de moeilijkheden van Ged. Staten onder de oogen moeten zien. Iemand die benoemd is op een tractement van b.v. f 1100 en daarvoor liet varen een betrekking vani f1000.nu zijn salaris terug te brengen op b.v. f600, kan toch niet. Voorzitter maakt een vergelijking tusschen de ambtenaarstractementen en b.v. van een hulpkeur meester met f2250 tractement en vrij pensioen. In het algemeen is het bedroevend zooals men in de verschillende gemeenten op de ambtenaren afgeeft liet gaat toch niet op te zeggen: Ged. Staten gooien met hooie salanssen. De gemeenteraden zeil stel den voor d'e keurmeesters een salaris vast van f 2250 plus vrij pensioen, terwijl Ged. Staten voor de gemeente-secretarissen vaststelden f 1900. Wanneer men die salarissen vergelijkt, dan is f 1900 toch niet te hoog. Het is bedroevend zooals men in verschil lende Raden op Ged. Staten afgeeft. De heer Sleutel: Dat onze vorige burgemeester de heer Koster ontslag nam, was het salaris f700. Ik weet niet hoe het later voor den oorlog was. Voorzitter: Dat kan ik u wel zeggen, het was toen voor Burgemeester en Secretaris tezamen f 1175 en zoudt zulk een salaris voldoende vinden? De hoer Koster maakt aanmerking op d'e verge lijking met de salarissen van keurmeesters, dóch wanneer men nagaat welke administratie en werk zaamheden door de keurmeesters moeten gedaan warden, zal men daar anders over denken. Een ge meentesecretaris kan op 60-jarigen leeftijd nog wel secretaris zijn, doch een keurmeester zal dit op dien leeftijd niet meer kunnen. dóen- Voorzitter wil volstrekt niet zeggen, cïiat die sala rissen te hoog zijn, het tegendeel kan wei spoedig blijken en zullen die heeren wel ter gelegener tijd om verhooging komen vragen, doch ook aan administra tieve werkzaamheden kan wel wat waarde worden, gehecht. Men denkt maair ze kunnen het zittende redden. In stemming gebracht, wordt het voorstel om dezen post met f 300 te verlagen, aangenomen, met den heer Blaauboer tegen. Deze zegt tegen te stemmen, om dat we misschien dé begrooting in de war sturen. Volgno. 41. Presentiegelden Raadsleden f300. De heer Blaauboer wil dezen post met fl.per vergadering verlagen, 0 Voorzitter meent, dat we daar niet direct toe moe ten overgaan, omreden er dan- misschien nadeel kan worden geleden. De heer Peper zegt dat wanneer er eenigszins re kening wordt gehouden met het houden der verga deringen, geen schade "zal worden geleden. Voorzitter: Wordt het voorstel van den heer Blaauboer ondersteund? De heer Peper: Ja wel mijnheer de voorzitter, ik ben er ook wel voor. Het voorstel wordt hierna met algemeene stem men aangenomen en de post met f100 verlaagd. Bij volgno. 119: Kosten voor openbare vermakelijk heden, wordt door voorzitter voorgesteld, nu geld daarvoor beschikbaar komt, dezen post van f25 te verhoogen met f100 ini verband met te verwachten feestelijkheden bij gelegenheid jubileumi H. M. de Ko ningin in 1923. Dit voorstel door den heer Blaauboer ondersteund, wordt met algemeene stemmen aange nomen. Hierna wordt de begrooting vastgesteld op een bedrag van f60348.42, met een post onvoorziene uit gaven ad f 1433.72 M. Verder komen er op de ontvangsten voor batig saldo 1921 f 5505.36M. Opbrengst belastingen en op centen f23435.ontvangsten van verschillenden aard als vergoeding onderwijs enz. f19221.15^. Op de uitgaven komen o.m. voor,: Koeten voor al gemeen bestuur f3130.—, kosten van het ondierwijs f 12368.kosten armwezen f 12876; Rente en aflossin gen f3183.50; andere gewone uitgaven als ammuiteit Bouwvereeniging enz. f 12850.99. Het laatste punt; Bepaling verhaal op leerlingen die de Handelsavondschool te Schagen bezoeken, zal in comité worden behandeld. Bij de rondvraag wordt door den heer Peper ge ïnformeerd of het Gemeentebestuur nog, iets heeft U zeggen over den woningbouw. Voorzitter zegt van wel. Dan zegt de beer Peper dat een ingezetene uit deze gemeente weldra uit zijn woning zal moeten en dat hij dé eerste aanvrager was voor een woning der Bouwvereeniging. Nu is er een woning leeg geweest enis in die woning iemand van buiten do gemeente gekomen. Voorzitter zegt, dat het Gemeentebestuur wel iets te zeggen heeft over het beheer, doch de verhuring is aan het bestuur der Bouwvereeniging. Die kwestie ken ik, doch het vertrek van Hoekema was geheel afhankelijk van de beschikbaarstelling der woning voor den nieuwen ploegbaas en om nu de bevor dering van Hoekema niet tegen te gaan, heeft het bestuur der Bouwvereeeniging de woning aan den nieuwen ploegbaas gegeven. Ik zelf had het ook lie ver anders gezien. De heer Peper vindt het beroerd, die man uit onze eigen gemeente zit nu weldra zonder woning. Ook de heer Sleutel vindt het niet goed. We heb ben toch geen woningen te bouwen voor de spoor wegmaatschappij. Voorzitter zegt de gemaakte opmerking bij het be stuur der Bouwvereeniging te zullen overbrengen. Hierna sluiting. PLANTENZIEKTENLEER. IX. (Vragen, deze rubriek betreffende, zoo noodig van goed verpakt materiaal vergezeld, te richten aan den heer K. van Keulen, Veenenlaan 88, Hoorn. Spreektijd Zaterdagsmorgens van 9—12 uur.) Ziwkt» bi) Viooltjes. Verleden jaar kreeg ik van den heer C. T. M. een partijtje vioolplantjes, toe, welke aangetast waren door een bladvlekkonziekte. Deze ziekte deed der viooltjes, die voor zaad stonden, veel kwaad, zoo zelfs dat de zaadopbrengst er onder leed. Ik stuur de deze plantjes naar Wageningen en kreeg ten ant woord, dat do zwam den naam droeg van Ramula- risa lactua (een Hollandsche naam heeft deze zwam niet). Aangeraden werd te spuiten met Bordeauxsche pap. Thans bericht de heer T. mij het volgende: Om trent het besproeien van viooltjes kan ik U het vol gende mededeelen: Wij sproeiden niet met Bor deauxsche pap, maar met Bourgondische, daar we dit tevens voor bestrijding der aardappelziekte ge bruikten. 5 Juli sproeiden wij voor 't eerst en de ziekte was toen reeds aanwezig op een plek in het midden van de baan. De baan bestond uit volle- grondsplaDten, welke vroeg in het voorjaar (16 Maart) waren geplant en uit planten uit den bak, v/elke op 3 Mei op open veld werden geplaatst. De geheele baan werd gesproeid, behalve één baan van de laatst geplante, bij' wijze van proef. Bij de eerste wilde we geen proef nemen, omreden, de ziek te daar al in zat. Vervolgens werd gesproeid op 18 Juli, 2 Aug. en 16 Aug. voor 't laatst, zonder een spoor van do ziek te te ontdekken, behalve dat zieke plekje waar het begon, maar dit werd ook Diet erger. Toen we ophielden te sproeien, breidde de ziekte zich snel uit, vooral na den 15en Sept. Toen we den 12den Oct. voor 't laatst plukten, was er weinig 1%- ven meer in de planten. Tevens kan ik U mededeelen, dat een kennis van ons, die zijn planten niet sproeide, zoodanig de ziek te bij' zijn viooltjes kreeg, dat alle plantjes in korten tijd gestorven waren, terwijl ik ongeveer 70 pond zaad teelde. kunt gerust naar mij verwijzen, als iemand soms raad omtrent deze ziekte wenscht. Wij danken denl heer T. zeer voor zijn schrijven. Ik heb deze resultaten aan Wageningen medegedeeld, waar men zeer blij was met de bereikte resultaten Men wil daar deze resultaten vastleggen in de spoe dig te verschijnen Mededeeling van den Planten- ziektenkundigen dienst, getiteld „Plantenziekten- kundige Waarnemingen IV". Hieruit blijkt de groote waarde, die mededeelin- gen als deze van den heer T. hebben. De Controleur bij' den Plantenziektenkundigen dienst te Hoorn. K. VAN KEULEN. Wageningen zou gaarne inlichtingen ontvangen omtrent den mollenstand in de verschillende deelen van ons land. Ieder, die iets over het voorkomen van mollen kan mededeelen, noodig ik bij deze dringend uit, zijn opmerkingen hierover aan mij toe to zen den. Het geldt hier weer een quaestie van algemeen belang, waarom ieders medewerking van noode is. Wie schrijft mij even een briefkaart voor den 15den November? De briefkaarten zullen vergoed worden. Een revolutie onder veel bloedvergieten. De revolutie is een voldongen feit; het Jonge fas cistische Italië, heeft een volkomen, overwinning be haald op de regeering, die na 1918 niet in staat was het verwarde huishouden in .orde te maken, terwijl zij in, het buitenland Italië in miskrediet bracht. Was het ministerie Facta zoo wijs geweest na het gebeurde in Bolzano, waarover ik de laaste maal schreef, zijn ontslag te nemen, dan zouden die hooge heeren hun figuur nog eenigszins gered hebben en de gemoederen zouden in den, lande minder verhit zijn geworden, maar de gewoonte alles op de lange haan te schuiven, werd ook nu gevolgd, dé regeering scheen zelfs geneigd den strijd met het Fascisme aan <te binden en tegenover dit burger-leger, dat an derhalf millioen man sterk was geworden, met kracht van wapenen op te treden. De grandioose revue over de fascistische divisies, was niet anders dan het begin van de mobilisatie, die dioor Mussolini laatstleden Vrijdag afgekondigd werd. De generale staf der Fascisten vertrok naar Perugit van waaruit zij verder hare bevelen over het schier eiland zond, in een ommezien waren in de steden van het noorden de Fascisten vrijwel de baas. De raad huizen werden er geisoleerd, de post-, telegraaf- en telefoonkantoren, evenals de stations der treinen met troepen bezet, terwijl de hoofdmacht bevel kreeg naar Rome op te trekken. Terwijl dit alles in den nacht van 27 op 28 October plaats greep, kwamen de ministers ontsteld bij: elkaar en gaven hun portefeuille ter elfder ure aan hun president terug, maar niet alvorens zich met hun collega den minister van oorlog verstaan te hebben, dat de staat van beleg in Rome zou worden afge kondigd. De koning, die in de Riviera was; werd getelegrafeerd, maar vóór dat deze de hoofdstad be reikt had, vóór dat dez edoor zijn handteekening het ernstige militaire optreden, dat het sein was tot een burgeroorlog had gesanctioneerd, werden de ijzeren deuren van de Porta Pia al gesloten en ge barricadeerd!, de bruggen met ijzerdraadversperrin gen voorzien, zware comions brachten straatkeien naar, de stad o® barricades op te werpen, en trans port der zware kanonenn deed den grond dreunen. Toen Facta bij den koning, binnen kwam en hem voor het fait-accompli stelde, dat de staat van be leg afgekondigd was, wachtte hem een niet zeer vriendelijke ontvangst; „Gij hebt de wet vergeten naar het me voorkomt", zei Victor Emanuel, „dé wét, die u voorschrijft geen zoodanig bevel uit te laten voeren, voor dit mijn goedkeuring, draagt, Het schijnt dat ge hier een operette in elkaar hebt willen zet ten. Ik zal geen besluit teekenen waaruit ongeluk zou voortvloeien". Aldus de kleine wijze koning, die door in dit uur zijn kalmte te bewaren, de burgeroorlog voorkwam. In het noorden was al door de Fascisten een kolonel gevangen genomen, die de spoorweg had laten op breken, en in Bologna werd de kazerne der karabi- niers in brand gestoken door de Fascisten, die uit levering der wapens eischten en ontstond er een ge vecht, waarbij verscheiden dooden vielen Duizenden goed gewapende Fascisten waren reeds in Rome aan wezig, die, getergd door het militair vertoon van het gouvernement, heel hun programnyi voor de coup- d'étai, op het punt stonden uit te voeren. De ophef fing van den staat van beleg en 's konings houding, die aanstonds zonder gevolg of garde in een open auto door de stad ging rijden, bracht een groote ontspanning en het volk stroomde naar het Quiri naal om den vorst een ovatie te brengen. Intusscheu drong de tijd zeer en konden er niet, zooals bij andere gelegenheden, weken verioopen voor de vorming van een nieuw ministerie. Mussolini was in Milaan; deze weigerde telefonisch om deel uit te maken van een ministerie, dat niet door heua gevormd was. Daar op liet de koning hem roepen om het kabinet in elkaar te zetten. Nu was de triomf der revolutio nairen volkomen, duizenden zwart-hemden stonden langs den weg geschaard, waarlangs Mussolini van het station naar het Quirinaal reed, waar hij lang met den koning raadpleegde. „Ik kom in mijn. zwarte blouse, maar die is ver sierd met de medailles, die ik in den oorlog ver diende", zei Mussolini tegen Victor Emanuel, „cn ik begeer niet anders dan mijn land en uwe majesteit met ail mijn kracht te dienen". Het zeer Fascistische ministerie, met een vertegen woordiger van de „Partito Populaire" en een paar leden van andere partijen en met Diaz. de „Duca della Victoria" voor oorlag was spoedig i n elkaar Mussolini is natuurlijk Premier en'heeft niet alleen de portefeuille voor binnenlandsche- maar tot nader orde ook die voor buitenlandsche zaken op zich ge nomen. Deze men vol wilskracht en heerschzucht veelt zich nu, en terecht, als oppermachtig heerschar. Mussolini is een Napoleontisch type; zijn expressie- ven kop heeft een sterk Romeinsch karakter; als een Cesar stond hij vanaf het balkon van zijn hotel den vo-lke toe te spreken, zijn aanhef klonk al ou-1- romeinsch: Fascisten en burgers van Rome!" In h'-t leger, dat onder zijn bevelen staat, zijn de oude Ro- meinsche benamingen ingevoerd, we lezen van ,.Lo- gionan, Centuriën en zoo al meer, terwijl de gene rale staf zich onderteekent: .,11 Quadrumvirato Teen het ministerie gevormd was, vaardigde Mus solini het bevel tot demobilisatie van de troepen uit. Nadat de zestig duizend, die in Rome samengetrok ken waren, voor den koning gedefileerd zouden heb ben, hadden zij in goedé orde naar hun haardsteden te vertrekken. Tot wanneer, vermelde de afkondiging niet! De Zwart-hemden kunnen thuis blijven zoolang hun „Duce", zooals hun chef heet, ze niet noodig heeft. Wonderlijke toestand waarin Italië zich bevindt! Vier uren lang was de koning moreel gedwongen vanaf het balkon van zijn paleis die duizenden te zien voorbij trekken, terwijl hij hun oud-Romein- schen groet, het uitsteken van den linkerarm, talloos vele malen even eerbiedig had' te beantwoorden. Deze schare noemt zich het nieuwe en jonge Italië; de Fas cisten zijn overtuigd dat zij 'hét vaderland zuRen veorguniseeren en daardoor van den ondergang red den. Een paar weken geleden verklaarde Mussolini: „Zoolang do koning met ons is, zijn wij met hem" en de koning is zoo wijs geweest met deze revoiu- tionnairen mede te gaan; hij had al den tijd hier nu een staaltje van dat leger, dat een staat in zijn staat, vormt, gade te slaan en zoolang zijn kroon hem lief is zal hij er zeker den strijd niet mee aanbinden Er trokken ontegenzeggelijk kranige divisies aan hem voorbij: fier en elegant waren de met geweren srewapende Urribriers beschaafd en intelligent, het leoioen dat uit Toskane kwam, maar ruw en onheil spellend, die uit de Romagna en Bologne met hun stokken *n zware knodsen. Troepen vrouwen waren er ook in de stoet, zelfs liepen militairen mede in dit leger van burgers en eenige gedecoreerde priesters die luide door het volk werden toegejuicht. Tallooze treinen, volgepakt met de rumoerige én on hun overwinning prat gaande Fascisten voeren het, lever van den Premier van Rome weg. De Ro meinen hebben bloemen op hen gestrooid en strek ten. zoo gauw als zij een ..zwart-bemd" zagen, den linkerarm schijnbaar eerbiedig groetend, maar in ge- 'achtpn al'irht afwerend naar hem ut Gelukkig det zij weg zijn", zeggen ze nu tegen elkaar, want zij voelden zich alles behalve op hun gemak met dezen op strijd lielustic.n. waarvan velen mitrailleuses mee brachten en anderen doodskoppen op hun zwarten berstrok geverfd hadden. Voorloopig is intusschen, dank zij den koning en gelukkig dat zij dezen nog respecteeren, de vrede be- Heel Rome vlagt en de meeste bla ten noe men dit gebeuren een groot evenement in de geschie denis van Italië, dat vanaf heden een nieuwe cn hetere toekomst tegemoet gaat. De Fascisten hebben in hun vaandel geschreven, dat zij den eigendom willen eerbiedigen en dat het ieders plicht is te werken. Va bone! Wat het werk betreft, dat zal bun leider met zijn dubbele noriefeuillo niet ontbreken! We hebben nu maar zonder te veel Romeinsch scepticisme, af te wachten de dingen, die na deze omwenteling gebeu ren zullen. Rome, 1 November 1922. E. F. verwekken Foster's Maagpillen, we'.ke zorg dragen voor behoorlijke vloeiing der gal cn afvoer der opgehoopte stoffen. Prijs f U.Sb per flacon, alom verkrijgbaar. ANNA PAULOWNA. Derde jaarvergadering van de vereeniging T.A.G. O. De voorziter, de heer C. Keizer, zegt in zijn ope ningswoord, dat het aanvankelijk de bedoeling was geweest, aan de jaarvergadering een feestelijk ka rakter te geven, doch dat ziekte dit had verhinderd. Hierop brengt de waarn. secretaris, de heer P. Visser, het jaarverslag uit, Het blijkt, dat er voor de huishoudelijke vergadering weinig belangstelling door de leden wa9 getoond, wat ongetwijfeld van invloed zal geweest zijn op de lust om eenig onder werp in te leiden. Van de tien personen althans, die zich bereid hadden verklaard, een lezing op zich te nemen, hadden alleen de heeren. C. Wijdenes Spaans Jr. en N. Raap zich van hun belofte gekweten. Het aantal leden, door vertrek eenigermate geslonken, terwijl 2 nieuwe leden toetraden, bedraagt thans 74. Er werden 4 openbare winterlezingen gehouden, Mej. Menagé Chala kwam met IJsbrand, door Fre- derik van Eeden. Hijman Croiset droeg uit Multatu- 11 voor, Antoinette van Dijk gaf een liederenavond en Alt, toonkunstenaar, te Bolsward, trad op met „Die Meistersinger van Neurenberg". Mej. A. Vlugter, penningmeesteres, doet vervol gens rekening en verantwoording. Het blijkt, dat er een batig saldo is van f95.52H. De bescheiden wor den nagezien door mej. Olree en de heeren Liefheb ber en Van Gorkom. De commissie verklaart, alles vclkcmen in orde te hebben bevonden. Het bestuur wordt herkozen, de heer Visser wordt secretaris. Voor de huish. vergaderingen geven zich een drie tal inleiders op. Wat de winterlezingen betreft v,ol- cens bet voorloopig programma zullen optreden: Mr. Kamp, Mr. Salm, Alt, terwijl nog onderhandeld wordt over een concert. Het blijkt, dat sommige leden wenschen te te- danken, uit overweging, dat het goedkooper uitkomt f0.25 entree te betalen, dan het lidmaatschap. Zij weten dus stelilg, niet, dat nog geen enkele wintor- lezing door de entree's gedekt kon worden. Op die manier zou de vereeniging echter te gronde moeten gaan. Die lage entree heeft dus oen heel andere uit- werKing dan het doel waartoe zij was ingesteld. Met algemeene stemmen wordt dan ook besloten (mede niet bet oog op den slechten toestand der kas) de entreeprijs cp f050 te bepalen. Besloten wordt voorts, dat elk lid recht heeft op 2 besproken plaatsen, doch niet langer dan tot 8 uur. Voor introducties van elders dient f 0.25 per besproken plaats te worden betaald. De mogelijkheid van oen Huisvlijt- en Floralia. tentoonstelling wordt nog uitvoerig besproken. De heeren Stellingwerff en Kok worden, met het oog op de regeling der plaatsen, tot commissarissen benoemd. Hierna sluiting.. ST. PANCRAS. Vrijdag vergaderde de Tuinbouw met 97 leden ir 't café „De Driesprong", onder leiding van den heei C. Kloosterboer. Na lezing der notulen, welke werden goedgekeurd (deelde Voorzitter o.m. mede, dat de omzet over Sco tcmber bedroeg i 151.000 voor de L.G.C., waarvai voor St. Pancras 'f 47.000. De kool boven 5 pond zal gewogen worden per 10 i Kg. 24 'leerlingen bezoeken den door De Tuinhout opgerichten tuinbouwcursus. waarvoor een leermiddelen I kast is aangekocht voor I 115. De overkapping van de veiling te Broek op Langen dijlc is in gebruik te nemen tot 's avonds 7 uur ei daarna op verzoek! nog tot half tien, doch dan tegei dubbel tariet De aansluiting bij De Tuinbouw als onderdeel dooi de IJshoeier, vereeniging in 't Noordeind, gevraagd en die door eenzélfde ver. in 't Zuidcind, goedgevon den. doch met behoud harer algoheele zelfstandigheid kwam alleen in zooverre tot stand, dat elke IJsboei£| op zich zelf bliift, doch in 't vervolg alleen leden vaj Do Juinbouw als leden zouden toelaten, en daarbij eet gemeenschappelijke regeling zou aangaan voor 't open maken van een slop gedurende vriezend weer, naar veiling te Broek op Langendijk. De boeten op dien onderhandsehen verkoop werden aanmerkelijk verzwaard en wel bij le, 2e en 3e overtre-i ding met 5, 10 en 15 pet. wan den verkoop, bij 4e overtreding met royeerioft en niet dan na één jaar weer kunnen toetreden bij een entrée van f 25. Aanvulling van.de wintervoorraden onderling werd toegestaan tot hoogstens 1000 K.G., doch alleen onderi goedkeuring van h bestuur, en als zulks de L.G.G. niet verbiedt. Aan de witlofverbouwers werd voor aankoop van verzendmandjes crediet geopend tot f 1000, onder voor waarde van hoofdelijke borgstelling. De hulp van den raad der gemeente zal worden inge roepen om de te snelle vaart der motorvaartuigen te voorkomen, zoomede 't laten zwemmen der eenden, welke de producten van sommige bouwers duchtig heb ben vernield. Een weikgeversvereeniging kon niet worden opg* j richt, wel zal de vereeniging voor een ziek lid dien winterproducten in orde houden, door op kosten van' de kas een man daarvoor aan te stellen. Na de gewone rondvraag, waarbij 't keuren van groen- ten door den keurmeester en het daarbij ingrijpen van den veilingleider aan critiek werd onderworpen, 't ge- (knoei met pokkige aardappelèn werd gelaakt en aan gedrongen werd op 't nemen van maatregelen tol bezui-i nigiugen in de L.G.C.. neergelegd in een algemeen^ aanvaarde motie, welke ook ter kennis zal gebracht worden van 't bestuur der L.G.C. en de aangesloten vereenigingen, kon de voorzitter overgaan tot sluiting; der vergadering, wat geschiedde met dank voor aange name samenwerking. OUDKARSPFL. Aan den Langendijk is een algemeen comtié van actie gevormd, tegen.de verslechtering van het lager onder wijs, met voor élke gemeente een sub-comité. In dit verband zajn door de oudercommissie en hel onderwijzend personeel in deze .gemeente, bestuurden van verschillende vereenigingen, opgeroepen tot een ver gadering op Woensdagavond. OUDKARSPEL. Hier is een kolf dub voor eerstbeginnenden opgericht aanvankelijk met 14 leden. De oefeningen zullen worden gehouden eiken Woens dagavond in de kolfbaan van den heer Vis. Het bestuur is als volgt samengesteld: C. Paarlberg voorzitter, G. Vertroost, secretaris en G. Vlug pen ningmeester. Voor het geven van eenige leiding en onderricht M d< oefeningen, heeft zich voorloopig de amateur-kwu Schrieken beschikbaar gesteld. BROEK OP LANGENDIJK. In de laatste raadszitting werd de mededeeling ge daan, dat als zetters zijn benoemd de heeren K. Wa genaar Gz. en A. Glas. Op het verzoek van de vier Statenleden, Aukes- Timmers, Kooiman, Met en Trapman, werd met 1 stem teegn die van den heer Bakker bcslioten, adhaesie te betuigen. Op een verzoek van het Christelijk Nationaal School bestuur om verlaging van de schoolgeldregeling, werd afwijzend beschikt om dat deze regeling nas 10 maan den in werking is en dus nog niet gezegd kau worden, dat de betaling ernstige bezwaren oplevert. Op het verzoek van net bestuur van het doofstommen- instituut te Groningen, om 100 gulden subsidie per jaar, zoolang 'de leertijd van de éene leerling uit den gemeente duurt tot 1 Juli 1930 werd gunstig beschikt, nadat de vader had meegedeeld, tegemoet tc zullen komen, zoodra de omstandignedeen dit toelieten Op verzoek van de# heer K. v. d. Molen, om der brug en straat, welke toegang geven tot de woningei van de bouwvereeniging, voor rekening van de gemeent te willen nemen; deze straat in aansluiting van d< Julianastraat, de Wilhelminastraat te noemen; de lind aan het Zuideinde dezer gemeente de naam van Prin Hendrikkade te geven, werd gunstig beschikt. Aan de woningbouw vereeniging is afgedragen f 15198.71 en f 471.33. Het voorstel' van de gascommissie, tot wijziging vai het huishoudelijk reglement, werd goedgekeurd. De gemeente-begrooting en de dito van het burgerlij! armbestuur werden vastgesteld. Gerekend wondt op eoi H.O. van f 24.200 en het armbestuur krijgt f 10CK subsidie. ANNA PAULOWNA* Poltie.' Gevonden een fietspomp. Inlichtingen te bekomej ter secretarie. EENIGENBURG. Overal bonnen, zoo ook in de Amstelschoensmee) De heer W. Schuur kocht van den winkelier Doon, alhier, een doos zulke schoensmeer en vor hierin een bon welke hem in t bezit stelde van ee prachtig marmeren inktstel. LOONEN BOUWVAKKEN IN FRIESLAND. De Federaties der Patroons in de bouwvakken ii Friesland heeft besloten met ingang van 1 Januar a.s. bet loon der gezellen met 20 te verlagen. He loopende contract is tegen dien datum reeds opge zegxL NOG EEN GEWEZEN KONING NAAR DOORN? Uit Doorn wordt aan de „N. R. Ct." gemeld: Gisterochtend werd ons hier met groot aplomj meegedeeld, dat binnenkort nog een andere ex-ko ning zijn intrek zal nemen in de gemeente Doom n.1. Konstantijn, de gewezen koning van Griekenland Deze zou het huis Moersbergen, een groote bezittinj onder Doorn, gekocht hebben, aan welks inrichtiau reeds wordt gewerkt. De oorsprong van dit bericht schijnt te zijn, dat d gewezen koningin van Griekenland, die onlangs bl haar broer, den gewezen Duitschen keizer, op dei Huize Doorn te gast is geweest, dit huis heeft be zichtigd, en dat men het, nadat het geruimen tlj< t leeg gestaan heeft, nu bezig is in te richten. DE CLASSIFICATIE VAN DE GEMEENTEN. De vereeniging HelcCer's Belang heeft zich met eei adres tot den minister gewend, waarin zij verzoeki de plaatsing van de gemeente Helder in de tweed klasse te handhaven. Zij wijst op den hoogen levens standaard in Den Helder (woninghuren, levensmid delen, enz.), en meent, dat Den Helder als do voor naamste marindbasis wel aanspraak mag maken o) bestaansmogelijkheid en op steun van de hooge rc geering. De gemeente heeft, zoo schrijft adressante door het verplaetsen van een groot deel van het gar nizoen en een deel der zeeloodsen reeds belanrrijkf verliezen geleden, en bij achteruitstelling in de 3e klasse zou de belastingdruk nog veel zwaarder wer den, dan hij thans reeds is.

Schager Courant | 1922 | | pagina 6