Mussolini Triuinphator. Öitmenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Tweede Kamer (Particuliere correspondentie) Milaan, November, Triumphator, dictator of beide Elke revolutionnaire daad leidt, als ze succes heeft, tot dictatuur. Ook in Italië, ni^de man van wien men jaar en dag de be slissende revolutionnaire daad heert verwacht of ge vreesd, plotseling ongekroond koning is geworden. Wie hem dat een jaar geleden voorspeld zou hebben, zou men met even groote verbazing hennen aangezien ais. den profeet, die in 1/94 den artillerie-luitenant Bonaparte gezegd zou hebben, dat de keizerskroon hem wachtte. Het onstuimige, overrompelende, onbesuisde optreden van Mussolini is geheel eigen aan zijn karakter. Als zoon van het smoorheete Romagna is hij revolutionnair van geboorte en van traditie. Een vulkanisch en explo sief temperament, een heethoofd jn den meest letter lijken zin van het woord, steeds tot strijd en, wat erger is, tot iederen strijd gereed, onvermoeid, alsof het een inteliectueelen bokswedstrijdgold op leven en dood. Een, die nooit terugwijkt, nooit toegeeft, zich nooiit overwonnen verklaart. Een redenaar ook, die nooit hoeft te zooken naar het woord, dat het oogenhlik eischt, die gewend is, bij iederen zin met bijvalsbetuigingen overstelpt te worden. Zoo onbestreden als hij vroeger de van Marxisme gloeiende leider der sociaal-democra ten is geweest, beheerscht hij op het oogenblik al wat rechts is, al wat nationalist is, al wat communisten- vrees cultiveert Maar dat is niet, hllc enthousiasme, alle demogagie en alle tendenzieuse berichtgeving ten spijt, geheel itailë. Als groot voorstander van de vernie tiging van het Pruisisch militairisme trok Mussolini, oischoon anti-militairist in hart en nieren, tijdens den oorlog ten strijde, werd Zwaar gewend en keerde terug naar zyn schrijftafel, van waar hij na de neder laag van Caporetto in zijn Popoio d ltalia de vredespartij die toen allengs aan aanhang won bestreed met de hem eigen felheid. Hij stichtte een „Vereeniging der jeugd' tegen de ouden, die hij verweekt, geestelijk arm en verraders van het vaderland noemde. Zij' werd de kern van zijn partij, die groeide, groeide, zoo sterk, dat de Fascistische Kamerfractie al sedert lang niet meer even redig was aan de sterkte van Fascio's aénnang. Het uitstapje naar Fiume was nog èen temperamentvolle streek. Nu echter zijn alle energie, moed en vastberaden heid van den demagoog, van den lëvendigen, orator.- schen agitator, van de kooien, zoomin opgewonden als ooit neersiaehtigen strateeg kristal geworden: hot mi- nis ter-pres idents chap. Waar hij staat, staan honderdduizenden. De menigte gehoorzaamt hem. Hij is geen fantast, geen dichter, geen vleier, geen praatjesmaker. Hij heert aan de schut tingen der burgerlijke lethargie gerukt, toen het Bolsje wistische spook door Italië sloop, hij heeft, toen vroege re pogingen, om de groeiende macht van het Fascisme op te bouwen, gevaarlijken tegenstand ontmoetten, veej diplomatie aan den dag gelegd en hij heeft thans, nu het land met een zware financicele crisis zit, met een deficit op de begrooting tot het toch waarlijk niet weg to cijferen bedrag van zeven milliard Lire, met vastbe radenheid de politieke situatie naar zijn wil geboetseerd. Hij, Mussolini, de boerenzoon uit de provincie Forii, de ex-sociaal-democraat en aanvoerder v&n een bewe ging. die zelf, al verklaart zij zich niet tegen de monar chie, toch maar weinig eerbied toont voor de monarchis tische traditie, is thans dictator van Italië. De onverzettelijkheid, waarmede hij zijn denkbeelden propageerde en ze denkt te verwezenlijken, legt den üapo aller Fascisten eenige verplichtingen op. Hij heeft groote verwachtingen opgewekt, leuzen gevonden, die Bijna een te gretig gehoor hadden, om niet Zonder meer tot het schoone, maar onwerkelijke rijk der utopieën gerekend te worden. Zal zijn avonturierspolitiek ten slotte aan ai deze idealen gestalte kunnen geven? Aller eerst zal moeten blijken, of zijn eerzucht bevredigd is kinct het aanvaarden vau de functie van eersten dienaar van den Koning of wel, dat Ijifij de politieke omwente ling ook tot den staatsvorm zal uitbreiden. Wat betee- kont toph die „vernieuwing" van Italië, waarop Musso lini in elke redevoering, in elk ondernoud nadruk legt 'Feitelijk niet anders dan doorvoering van de befaamde buitenlandsche politiek, waarvoor bijt jaren aaneen de geestdriftige pleitbezorger is geweest. Daar dreigt gevaar. Want onze dictator is een overtuigd minnaar van bet opzeggen van de verdragen, die betrekking hebben op de zeer netelige Adriatische quaestie, die wel verre van een Italiaaiische-, maar zeker in de eerste plaats een Europeesche quaestie is. Er zijn echter meer Italiaan- sche naccillen, die in de nieuwe politieko emulsie viru lent zouden kunnen worden en al aanleg daarvoor ver- toonen. Zij zijn in staat, Europa voor een nieuwe crisis te brengen. Men ziet bovendien Pan-Gennaansche spo ken aan de Zwitsersche grens. En Fascio zegt, dat er niet met genoeg animo tegen Zuid-Siiavië wordt opge treden, om de Italiaaiische aanspraken in Dalmatië ten uitvoer te brengen. En van Fascio 'tot regeeringsdaden, ce n'est qu'un pas. Volgens Fascio hijgt Italië feitelijk .naar expansie en gebiedsuitbreiding, maar Fascio vindt ook, dat het gewone Italië nooit beheerd is, zooals zij het wenschen, dat er nooit de hechte overheidsorgani satie heeft bestaan, welke noodzakelijk is. Zal nu Musso lini zijn buitenlandsche politiek even stormachtig door zetten, als hij1 met'zijn binnenlandsche is begonnen? Dat wordt h.noodlot van Italië. Mussolini is aanhan ger van het naakte principe van de machtIedere keer, zegt hij, wanneer in de geschiedenis sterke tegenstellin gen in idealen en belangen ontstaan, is het alleen de macht, die te beslissen heeft. Wordt zijn buitenlandsche politiek de incarnatie van dit beginsel? Niemand weet het, velen vermoeden bet. De toekomst van ons lénd ligt volkomen in het duister. Maar dit is zeker, dat de triomftocht van den Fascisten- Dux ondanks het rumoer van de juichendo menigte een donkeren schaduw treikt over ons zonnige 1'and en dat de gevaren voor het van crisis zuchtend Europa weer met één vermeerderd zijn. Ongekend, onvermoed, maar van een kracht, die er te ontstellender door is. LUIGI PELLEGRJNL BURGEMEESTERS-STATENLEDEN. De Zondag te Roermond gehouden vergadering van afgevaardigden van de Katholieke Kiesvereenigingen in den Statenkieskring- Roermond heeft, naar De Tijd meedeelt, den wensch uitgesproken, dat bij de a.s. Statenverkiezing geen burgemeesters candidaat zullen worden gesteld, uitgezonderd de burgemees ters, die thans als Statenlid zitting hebben. De verdedigers van dit besluit waren van meening dat er in de Limburgsche Staten te veel burgemees ters zitting hebben, hetgeen niet gowenscht werd ge acht, omdat de leden van Gedeputeerde Staten door de Provinciale Staten gekozen moeten worden, zoo dat de burgemeesters te veel invloed hebben op de verkiezing van dit college, dat met de controle van de gestio der gemeenten is belast. DE CRISIS IN HET TUINBOUWBEDRIJF. De beer Duijs heeft, in verband met zijn te houden interpellatie over de in het tuinbouwbedrijf heer- schendo crisis, de volgende vragen aan de regeering gesteld: Draagt de regeering kennis van den schrikbaren- den nopd waarin het tuinbouwbedrijf in Nederland verkeert en de zorgvolle omstandigheden, waarin dientengevolge vele tuinbouwers zijn geraakt? Zoo ja ,is de regeering bereid, aan do Kamer me de te deelen, wat zij tot heden heeft gedaan en wat zij nog voornemens is te doen, om dat bedrijf weer zooveel mogelijk tot bloei te brengen on velen der in dit bedrijf werkzame personen voor totalen onder gang te behoeden? Is de rogeering bereid, aan de Kamer mede te dee len, welke van de volgende maatregelen in aanmer king kunnen komen teneinde hier de gewenschte verbetering te brengen: lo. Ter vermeerdering en verzekering van het af zetgebied der tuinbouwproducten: a. het besteden van een deel van het aan het bui tenland verleende crediet tot afneming van een deel dezer productie; b. het bevorderen van het dichter brengen van den producent bij den consument, ojn. door b.v. dé ge meentebesturen te adviseeren, resp, op deze eenige aandrang uit te oefenen om, al dan niet met provin ciale- of rijkssteun, over te gaan tot het oprichten van hallen,, daar waar deze vermoedelijk levensvat baarheid zullen bezitten; c. het van gemeente- of regeeringswege in het groot aankoopen van tuinbouwproducten, en deze, hetzij tegen kostprijs, hetzij tegen verminderde prijs, beschikbaar te stellen in streken, waar daaraan meerdere behoefte bestaat; d. het, waar dit in de macht der regeering ligt, be vorderen dat de vrachttarieven voor het vervoer dezer producten, worden verlaagd. o. Ter vermindering van de lasten waaronder vele tuinders gebukt gaan: a. het Bevorderen van de spoedig totstandkoming van al die maatregelen, die er tóe kunnen leiden, dat de koop- en huurprijzen der landerijen niet hooccr zijn dan in redelijkheid het geval mag zijn, o.a. 'door af schaffing van strijkgelden bij publieke verknopingen en verhuringen; herziening van het pachtuoutract, mede op zoodanige baas dat pachtcommissies worden inge steld b. het indienen van een voorstel tot wijziging van de Invaliditeislwet, in den geest als ook reeds door de so ciaal-democratische Kamerfractie werd gedaan op den lQden September 1919, maar toen door do meerderheid der Kamer werd verworpen, en hiertoe strekkende, dat aan werkgevers, wier inkomen minder dan f 1500 per jaar bedraagt, vrijstelling van de premiebetaling inge volge de Invaliditeitswet worde verleend: Hot zoo spoedig mogelijk ter bekrachtiging aan de Kroon voordragen van het door de sociaal-democra tische Kamerfractie ingediende wetsontwerp tot afschaf fing der registratierechten op land- en tuinbouwproduc ten, zoodra dit door de Staten-Genereaal mocht zijn aangenomen. 3o. Ter tegemoetkoming aan hen die bij particuliere crodietinstellingen geen crediet meer kunnen verkrijgén a. hetzij van overheidswege deze personen aan dit crediet te helpen; b. hetzij van overheidswege aan deze personen recht- streeksche steun te verleenen. Is tenslotte de regeering niet van meening, dat de ernst van den toestand die wii ook op land- en tuin bouwgebied doormaken, het dringend gewenscht doet zijn, terug te komen op het besluit dei* regeering tol op heffing van het departement van landbouw,, nijverheid en handel, als een afzonderlijk ministerie, zoodat do mogelijkheid wordt geschapen, dat onder' deskundige leiding de regeering zich meer afzonderlijk met dezen belangrijken tak van ons volksleven bemoeit? NOORDSCHRWOUDE. Thans is ds. Harrenstein in de vacature-Van Schel ven, als predikant hij de Geref. Kerk to Amsterdam beroepen. LANGENDIJK. We vernemep, dat in meordere, bij de Langendij- ker Gröentencentrale aangesloten tuinbouwvereeni- gingen voorstellen aanhangig zullen worden ge maakt om op verschillende posten der L.G.C. te be zuinigen. Presentiegeld en salarissen schijnen daar voor het eerst in aanmerking te komen. WIERINGERWAARD. Dinsdagavond trad voor het Nut alhior op de heer J. B. Schuil uit Haarlem. En om maar terstond te beginnen met wat het slot moest zijn: De thuisblij vers hadden ongelijk en zullen verstandig doen een volgenden keer te komen Niet, dat er weinig volk was, want do zaal was vrij goed bezet (zelfs waren 4 leden van het ons bekende Kleine Tooneel van Noordscharwoude present), maar de spreker heeft zoo schitterend voorgedragen, dat een volle zaal meer dan waard was geweest De heer S. begon met „Feest" van Hoijermans, een dramatische schets, wat den titel niet zou doen ver moeden Hot schildert verschillende sensaties van gevangenen, die van den Directeur de mededeeling ontvangen ,dat ze gratie hebben gekregen. Na de pauze kregen we te hooren; De zedelijk heidsdictator, een buitengewoon aardig blijspel in 3 bedrijven, dat nu eens niet (als blijspolen gewoon lijk) uit klinkklare onzin beslaat. Wanneer we nu vertellen, dat de heer Schuil een talentvol voordra ger is, en dat hij zelf de auteur is van het stuk, dan kan men zich voorstellen, dat we iets zeer moois te hooren kregen. Het hartelijk applaus na elk bedrijf was ook wel een bewijs dat allen zich uitstekend- amuseerden. Het was laat oer men er aan dacht. 0.i. zal de inhoud van het stuk nog veel moer tot zijn recht komen wanneer het door een goed tooneelge- zelschap wordt opgevoerd. De dramatische schets van Heijermans leent zich dan ook beter als voordracht. Do heer Schuil had trouwens bij den aanvang gezegd, dat het de bedoe ling van den schrijver was geweest om'het als mo noloog te laten gaan. Zooals gozogd, iedereen heeft genoten, het was oen mooie avond. De voorzitter, de heer H. K. Koster, was dan ook zeker de tolk van alle aanwezigen, toen hij den heer S. complimenteerde en hartelijk dank zei voor het genot, dat hij ons had geschonken. Wie nog geen lid is, en een steentje wil bijdragen om meer dergelijke avonden te doen houden, geve zich onverwijld als zoodanig op. De heer Sieswetda als secretaris, zal u zeker dankbaar noteeren. ST. PANCRAS. Gisteravond hieLd de afd. St Pancras van den bond voor Staatspensioen een propaganda-avond in het lo kaal „De Driesprong" alhier. De zaal was flink bezet, toen 'de voorzitter, de heer J. van Kampen, de bijeenkomst opende. Tevens werd 't nieuwe vaandel aan de afideéling aangeboden, 't Is een mooi stuk werk en doet den neer Blök alle eer aan voor zijn keurige uitvoering. Daarna ving de heer D. Pool van Oudesluis aan, zijn afwisselend programma af te werken. Luim en ernst wisselden elkaar af en vielen zeer in den smaak van het publiek, vooral de luim. Een flink orkest verhoogde de gezelligheid, zoodat 't een welgeslaagden avond mag genoemd worden, waarmee de afdeeling veel eer heeft ingelegd. DAAR GAAN ZEI Een villa in het Bloemendaalsohe park te Bloe- mendaal, waarvoor in den zomer van 1921 tever geefs f40.000 werd geboden, heeft thans in veiling f 13.675 opgebracht. DE FINANTIëN VAN WORMER. In de gisteravond onder groote belangstelling ge houden vergadering van den gemeenteraad deelde de voorzitter, naar aanleiding van het bericht van Ged. Staten, dat geen subsidie-verhooging voor de werkloozen te verwachten was, mee, dat dit jaar f7890.71 aan steun was uitgegeven, waarvan Rijk en Provincie f2744.95 restitueeren. Een comissie van bijstand in zake werkverschaffing werd daarop be noemd en aan B. en W. een crediet hiervoor van f3000 verleend. Het belangrijkste punt van de agenda was de wij ziging van het heffingspercentage van de plaatselij ke inkomstenbelasting over 1922—'23, in de vorige vergadering vastgesteld op 6,2 pet. De voorzitter leg de in den breede uit, dat bij de vaststelling van het kohier was afgegaan op 't belastbaar inkomen 1920, maar inplaats van f 775.000 bleek dit te zijn f 1.400.000 Ook was geen rekening gehouden met de forensen belasting, die ook is meegevallen. Nu stellen B. en W. voor om in plaats van 6.2 pet. zooals reeds is aangenomen, te heffen vcoor 1922—'23 2 pet. van het belastbaar inkomen boven de 100 op- cepten op de R. I. B., dan kan men, als de toestan den zoo blijven, voor 1923— 24 volstaan met 3)4 of 3.3 pet., voor 1924'25 met pl.m. 4 pet.; verder kan dan in 1924 nog over ruim f 11000 al9 reserve worden beschikt van 't overschot dienst 1921*22. Ook deelt de voorz. mede, dat Wormer, nu de om standigheden van de gemeente zooveel gunstiger zijn als 't zich eerst liet aanzien, niet meer op de f 30.000 subsidie van Rijk en Provincie kan rekenen. Na langdurige en soms heftige discussie werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 4 stemmen tegen 3. OUDKARSPEL. Gisteravond had de door de oudercommissde en schoolpersoneel opgeroepen vergadering plaat» in het lokaal van den heer Vis. Aanwezig waren vertegenwoordigers van het Kerk bestuur,, Nut&bestuur, schoolfeestcommissie, Com missie van toezicht, Oudercommissie, afd. S.D.A.P., afd. V.-D., Tuinhouwvereeniging, Bond van Rijksper soneel en Schoolpersoneel. Het hoofd der school, de heer C. J. de Wijn, opent met een woord van welkom de vergadering, er op wijzende, dat zelden een dergelijke vergadering zal worden bijeengeroepen. Op het eerste gezicht doet dit denken aan een algeheels verbroedering der di verse vereenigingen. Zooals bekend, gelden de besprekingen de a.s. wij zigingen in de lager onderwijswet. Het doet me ge noegen, dat zoovelen zijn opgekomen» Dit getuigt dat voor het onderwijs gevoeld wordt. Hierna gaat voorzitter na, de veie verbeteringen welke in den loop der jaren in de wet van 1878 ver beterd zijn en de nieuwe wet die in 1920 in werking trad. Over deze wet is veel gekankerd en terecht. Ze had echter ook vele goede eigenschappen, vooral omdat kleinere klassen mogelijk werd. In dezen tijd moet veel bezuinigd worden; de staatshuisvrouw is wat al te royaal geweest. Ook op het onderwijs moot bezuinigd worden, waarmee we ons best zouden kun nen vereenigen, als het maar op een goede wijze ge schiedde. Door de voorgestelde wijzigingen zullen echter de klassen belangrijk grooter worden. Het zal voorko men, dat ze 50 en meer leerlingen gaan bevatten. Aan de gemeenten wordt alle recht ontzegd, zich met de verbeteringen te bemoeien. PlaatselijK werd hier steecis goed voor het onderwijs gezorgd, doch dal zal piet de nieuwe wet niet nieer mogelijk zijn. De ge meenten mogen geen extra leerkracht meer aanstel len. Van hoogerhand zorgen ze nu voor ons. We zou den ons daarmee kunnen vereenigen, als die zorg maar goed was. Dc actie hoett niets met de salarissen uitstaande, liet is alleen een vechten voor goed onderwijs. Veel wordt steeds besteed voor hooger onderwijs, waar van slechts een klein gedeelte profiteert. Zes jaar geleden was dit 5 pet. Laten wij nu voor de 95 pet. vecnteti. Na (leze inleiding worden verschillende vragen ge steld, welke door den voorzitter w.ttxhm beantwoord, door er o.ul op te wijzen, dat de actie niet alleen door de linkache, doch ook door de rechtsche par tijen gevoerd wordt. Al spoedig blijkt, dat door alle aanwezigen de ac tie wordt toegejuicht en alle aanwezigon er dan ook ten volle In kunnen meegaan- Op de vraag, of de actie plaatselijk of over den Langendijk gevoerd moet worden, word geoordeeld, dat het beter is, deze plaatselijk te doen zijn, in het vertrouwen, dat men ook lp de andere gemeenten niet stil zal blijven zitten. Er is een Centrale Commissie door de hoofden van scholen ln elke gemeente aan den, Langendijk ge sticht, zoodat ook de anderen zeker zullen doou wat in hun vermogen is. Ou een opmerking, dat van de rechterzijde geen enkele vereeniging uitgeiMxxiigd en aanwezig is en het niet bekend is, wat door de rechterzijde zal' worden gedaan, werd besJotcn, daar naar te iiiformeeren. Zijn van dien kant geen plannen in bewerking, zuilen de lijsten huis aan huis worden aangeboden. Voorzitter deelt mede, dat uitsluitend plaatselijke vereenigingen zijn uitgenoodigd en het niet bekend was, dat van de rechterzijde in deze gemeente een vereeniging gezeteld is. De wet komt voor L December in behandeling, zoo dat de actie spoedig moet afloopen. Als leider der actie wordt de heer de Wjjri aange wezen, als secretaris de heer Posthumus. Om de lijsten bij de ingezetenen aan te bieden, stel len 24 personen zich beschikbaar, zoodat de gemeente in wijken zal worden verdeeld. Burgemeester Kroon brengt een woord van dank aan de oudercommissie en het onderwijzend personeel voor het voorbereidende werk dezer vergadering. Met applaus stemt de vergadering met deze woorden in Er zal alles gedaan worden om le voorkomen, dat door denzclJklen persoon tweemaal getoekend wordt en de ingezetenen zullen hiertoe wel willen medewer ken. l>e handteekening kan geplaatst worden door elke ingezetene van 21 jaar en ouder. De voorzitter sluit de vergadering in de hoop, dat deze protest-vergadering eenigen invloed zal 'hebben en de lagere scholen bewaard mogen blijven voor de ramp, die hen te wachten staat. Het volgende adres zal ter teekening worden aange boden „Aan de Tweede Kamer der Staten-Geneiaati Geven met verschujdigden eerbied te kennen, onderge- teekenden, allen ingezetenen van Nederland, ouder dan 21 jaar; dat rij met allen aandrang verzoeken, in de door de regeering ingediende voorstellen tot herziening van de Lager Onderwijswet 1920, al die wijzigingen aan te brengen, die er toe kunnen strekken, dat de dreigende ontreddering in onze lagere scholen en de verslechte ring van ons volksonderwijs zoowei openbaar als bijzonder als het noodzakelijk gevolg vaa aanneming der voorgestelde bepalingen in betrekking tot. a. het vergrooten der aantallen leerlingen per on derwijzer; b. het aan gemeente- ea schoolbesturen ontnemen van het recht van initiadef tot verbetering van 't onderwijs c. het w\|rigon van de beslaande regeling voor Scho lenbouw, en d. de onderwijzersopleiding., alsnog worden voorkomen dit nader uiteengezet in het adres van 9 Nov. jJ. van het hoofdbestuur van Volksonderwijs, mede daartoe gemachtigd door en* m opdracht van dc hoofdbesturen der in dat adres ge noemde vereenigingen en Bonden van Centrale Ouder raden bij Uwe Kamer ingediend. ANNA PAULOWNA. De zangvereeniging „Zanglust", die spoedig een uitvoering zal geven, heeft besloten, bij wijze van proef, vooraf kaarten vérkrijgbaar te stellen. Laten we hopen, dat het Bestuur van dezen maatregel de voldoening heeft, die het zich er van voorstelt. BERGEN. Bergen, (N.-H.). 8 Nov. De gemeentegeneesheer dr. Dekker heeft den raad verzocht rijn wedde van f 600 terug te brengen op de helft. OPHEFFING VAN WATERSCHAPPEN. Bij de oprichting van het hoogheemraadschap Noord- holland's Noorderkwartier is bepaald, dat Gedep. Staten aan de besturen der opgeheven waterschappen mettertijd ontslag zouden verleenen. Uit overweging, dat de eind- rekeningen van het heemraadschap van den Hazedwars- dijk door hen is vastgesteld, hebben Ged. Staten thans eervol1 ontslag verleend aan de heeren A. J. Peeck te Schoorl, dijkgraaf, en A. van Lienen te Schoorl. G. Nieuwland te Alkmaar J. de Moor te Zijpe, H. S. Eriks Petten en H. G. Th. Man te Alkmaar, heemraden van den Hazedwarsdijk. DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Naar „De Stand." verneemt, heeft wegens het niet tot overeenstemming van de directie met de spoorweg organisaties de directie een voorstel' tot algeheele loons verlaging van sy* pet. bij den Loonraad ingediend. Naar verluidt, zal de Loonraad binnen 14 dagen zijn advies geven. De directie heeft de kiexrting voor pensioenstorting te rug genomen, om zich aan geen verwijt bloot te stellen. DUITSCHE ROOVERS. Dinsdagrhiddag vervoegden zich ten huize van den daglooner Wenting te Didam drie Duit»chers. De vrouw des huizes was alleen thuis en werd door de mannen vastgegrepen, gekneveld en een doek voor den mond gehouden. Eqn der onverlaten hield de ontstelde vrouw een revolver onder den neus en on der bedreiging met den dood werd zij genoodzaakt haar geld aan te wijzen. De mannen namen de con tanten mede en vluchtten. De woning staat achteraf op de Beeksche heide. Vermoedelijk zijn de roovers over de grens gevlucht. HARENKARSPEL. Uitslag van de verkooping van 2 perceelen bouw land, gelegen te Kulverdijk, groot 64.90 H.A., eigen dom van wijlen den heer C. W. Bruinvis, ten over staan van Notaris Van der Veen te Alkmaar. Kooper werd van beide perceelen de heer C. Pran ger te Oudkarspel, voor de som van f78 per snees. Totaal f2130. CONSEQUENT. Er verscheen eenigen tijd geleden een officieele waarschuwing tegen de gesmokkelde Duitsche cog nac. Het gebruik daarvan is zeer gevaarlijk voor de gezondheid en zelfs tijdelijke krankzinnigheid kan er het gevolg van zijn. De „Maas en Waler" kijat er nu echter op, dat de zelfde regeering de in beslag genomen gesmokkelde cognac publiek veilt. Er zit hier natuurlijk weer een of ander onaan tastbaar voorschrift achter; dat moet gevolgd wor den tot het (voor'de koopers) krankzinnige einde toe. Consequent is een mooi woord. UITSLAG VERKOOPING. Woensdag 8 November had in hot café van den heer C. Boontjes alhier, ten overstaan van Notaris Vrijburg te Zijpe, xle verkooping plaats van de onroe rende goederen, eigendom van den heer K. Slot Kz., te Stroet, St. Maarten. De uitslag was: Perceelen 1, 2, 3 ,4, 5, 6 en 34, zijnde hüismanswo- ning met 2 schuren en erf, aan d'e Stroet, 3 arbeiders woningen met erven, Benevens 4.91.60 H.A. bouw land, gekocht door de heeren O. Bakker c.s. te Oud karspel voor f 17100. Perc. 7, 57.10 H.A. bouwland, A. van Twuijver te Schagen voor f 961. Perc. 8, .58.30 H.A. bouwland, Jb. Pater te Ha- renkarspel, voor f 1217. Perc. 9, .61.90 H.A. bouwland, K. Engel te Kol- horn voor f1118.—. Perc. 10, .79.90 H.A. bouwland, S. Stoop te St. Maarten voor f1509.50. Perc. 11 en 12, 1.48.40 HA., bouwland, D. Barten te Stroet voor f2650. Perc. 13, 14 en 15, 1.43.50 H.A. bouwland, C. Pran ger te Oudkarspel voor f2560. Perc. 16, reutouiershuis met erf en tuin, aan de Stroet, groot 21.70 Aren, O. Bakker te Oudkar&pel voor f 4000. Perc. 17, 18, 19,20 en 21, .34.12 H.A. weiland en 3.08.60 H.A. bouwland, W. Geel te Utrecht voor f9700. Perc. 22, 2.13.— - H.A. bouwland in de Westerend, N. Kooij te Noordsehaj-woude voor f 3669.50. Perc. 23, 1.98.K.A. bouwland bij den Delft, D. Wit, Tolke, voor f4233.—. Perc. 24, 1.44.50 H.A. bouwland, Jb. Dam te Dirks- hora voor 1 2722.50. Perc. 25 en 26, 1.21.20 H.A. bouwland, Th. Rens te Valkkoog voor f 1816.50. Perc. 27 t. en m. 32, 5.90.30 H.A bouwland, Th. Rens te Valkkoog voor f9677.—. Perc. 33, 0.4.60 H.A. bouwland bij Valkkoog, Th. Bijpost te Valkkoog voor f94. Perc. 35, 0.33.30 H.A. bouwland, A. Blok te St. Maarten voor f 434. Peirc. 36, 0.51.10 H.A. bouwland bij Eenigenburg, A. Borst te Harenkarspel voor f 1462. Perc. 37 en 38, l.o2.H.A, bouwland, A. Borst te Harenkarspel voor f3210. Perc. 39, 0.38.60 II.A. bouwland aan den Wijzend- \veg, D. Swart te St. Maarten voor f 488. Perc. 40 t. en m. 52, 14.15.70 H.A. bouwland, on der Winkel, A. de Ruiter q.q. te Krommenie voor f 2)1 ivu. Perc. 53 t. en m. 56, 2.01.H.A. bouwland, onder Harenkarspel, D. Kansen te1 Noordscharwoude voor f2106.—. Perc. 57, 1.15.50 H.A. rietland aan den Oosterdijk, J. II. Th. Baas te Harenkarspel voor f 635. Perc. 58. 0.40.H.A. bouwland onder "Noordschar woude. P. Slot té Broek op Langendijk voor f612.—. Perc. 59 en 60, 1.49.60 II.A. weiland aan den Lee- kerweg, Bnrsingertiorn en 1.80.30 H.A. bouwland, te Groot6wafi Schagen, W. Keetman te Winkel voor f 6855.—. Perc. 01 en 62, 1.24.10 II.A. weiland bij de Miede eri 0.97.10 H.A. bouwland, P. Grootes te Barsinger- horn voor f2971. Totaal f111556.—v VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE KIES VEREENI GING. Woensdagavond' hield bovengenoemde kiésvereeni- giing eerte vergadering, waar 12 leden present wa- rèb. Aan de ontvangen uitnoodiging van de afd. Scha gen van het N.O.G. tot bijwoning eener vergadering, inzake do verslechtering van het volksonderwijs, zal worden gevolg gegeven. Besloten werd aan eventuöel te voeren aetio steun te verleenen. Besloten werd voorts binnenkort eene openbare vergadering te houden, zoo mogelijk met Mr. Mar- chant als redenaar. De agenda der Bondsvergadering werd behandeld; er zal echter geen afgevaardigde worden gezonden wegens de hooge kosten. Inzake de a.s. Provinciale Statenverkiezingen werd medegedeeld, dat het Statendistrict Helder in twee deelen zal worden gesplitst, elk dezer deelen zal een eigen Vrijzinnig-Democratische lijst indienen en elk deel zal zelfstandig voor die lijst propaganda maken. Over verbinding der lijsten wordt later beslist. Het eene deel omvat de stad Don Helder mot de Noqrdzee-eilandèn Texel, Vlieland en Terschelling; het andere deel omvat het platteland met Wielin gen. Voor het plattelandsdeel zal binnenkort een ver kiezingscomité worden gevormd uit de verschillen de V.-D. Kiesvereenigingen wellce daar zijn. Als vertegenwoordigers in dat comité werdén door de vergadering benoemd mevr. De Boer—De Moor en de heer L. J. Roggeveen. Als voorloopige candidaten voor de groslijst werden genoemd!: de heeren P. Trapman te Schagen', Jac. Met te Heerhugowaard, mevr. AukosTimmer te Castricum en de heeren J. Koster te Callantsoog. J. B. Wilken te Nieuwe Niedorp. II. K. Koster te Wierin- gerwaard, Ootjers te Noordscharwoude Hierna volgde sluiting der vergadering. POLITIE. Gevonden: een bruine portemonnaie. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. De heer Dresselhuijs begon ook eerst met een kort woord te wijden aan de oorzaak van den_ uit slag der verkiezingen en sprak daarbij hitter "over het slinken van den invloed van zijn partij. Hij schreef dit aan verschillende oorzaken toe, maar in hoofdzaak aan het feit dat velen alleen van rechts een krachtig parlementair kabinet verwachtten. En de heer Dresselhuijs verbond hieraan le opmerking, dat deze kiezers, die hun vertrouwen in deze re- geering hebben gesteld op deze wijze, ook hnogere eischen aan deze regeering mogen stellen dan aan een andere, omdat deze nu al reeds vier jaar aan het wertc is. Do kabinetsformatie werd aan crit'ek onderwor pen en het overleg met de partijen van rechts in- nlaats van met de leiders dier partijen werd s< herp veroordeeld en nauwelijks constitutioneel genoemd. Het beleid van minister Van Karnebeek werd ge waardeerd, alleen werd gewezen op het gebrek aan vertrouwen in internationale samenwerking, en ten tweede een te groote voorzichtigheid en voorkomend heid jegens Belgiö Wat het onderwijs betreft, vroeg de spr. wat er eigenlijk onder minister De Visser terecht was ge komen van de vrije school, Voarvoor zooveel Jaren is gestreden. Ze ligt in kluisters. De te hooge kosten had de minister reeds tot inkriïnping gebracht.

Schager Courant | 1922 | | pagina 2