Burgerlijke Stand. Predikbeurten. Marktberichten. ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. Wat de landbouw betreft, vroeg de simt. hoe wa« te r«men bet behoud van het, vrij'hand»l»begftl«»l met S eventueele represaille maatregelen die in dezelfde Memorie van Antwoord waren oangekon- diMi'™ster Aalberse werd venveten een te star vast houden aan een stelsel en het ongewijzigd laten van .„I-inia wetgeving, waarop duizenden waren te bezuinigend De^ar Aelegeöieid moest worden vprniimd, opdat onze industrie niet werd dood, de emigratie naar Amerika moest bevor- ?prd Gewezen werd op het feit dat de En-gelsche fAitielexport naar ons land is verviervoudigd, tenge volze van de sterkere loonsverlaging dan bij ons, de troedkoopere spoorwegvrachten, goedkoopere steen kool goedkoopere bouwkosten., goedkoopere machi nes 'Minister Aalberse denkt dat alles te kunnen be strijden met wat overwerkvergunning te geven. Den minister van Oorlog, werd verweten, het weer willen aanvullen van den verbruikten-minutievoor- raad terwijl door het niet aanschaffen van het noo- dijre'geschut, we 'n veldleger hebben dat niet vechten lcan De vloot voldoet niet aan de helft van het noodig geachte minimum. Do regeering bleef zoo wel voor het verleden, als het 'heden, als-in de toe komst beneden de verwachtingen die zij bij de stem bus had opgewekt. De heer Marchant hield een zeer geestige speech en wees met blijdschap op het sucecs van zijn partij bij de stembus. De rechterzijde is volgens hem het asyl van den angst geworden. Bij: de combinatie Nolens—Colijn—Schokking, zochten de conservatie ve elementen hun veiligstelling. De uitspraak van de kiezers is niet geweest er een van vertrouwen in het zittend kabinet. Wie dat denkt weet al weinig van dat wat er in het volk leeft. Spr. wijst op het langdurig confereeren van de rechtsche heeren voor de kabinetsvorming. De coa litie heet nog zoo sterk, maar waarom dan het zoo langdurig confereeren. En de heer Marchant biedt in een bijzonder geestig betoog den Kamer een beeld van wat er in <lie dagen is gebeurd. De leiders gin gen met vacantie, de bergen in en minister Ruijs moest zelf maar een program maken. Zoo hadden de partijleiders in den minister-president de uitvoer der van hun taak. Spr. ziet in alles wat is gebeurd een dreigende ontaarding van het zuivere parlemen tarisme en eener behoorlijke constitutioneel© prak- tijg. Te bedenkelijker nu het mandaat van dit zet- ministerie slechts met één jaar is verlengd. De bezuinigingsleu.z.e der regeering, gefor muleerd als de waarborg van de "gaafheid vaai den gulden, geeft spr. aanleiding te wijzen op de gecom pliceerdheid van het vraagstuk, waarover de des kundigen het nooit onderling eens zijn behalve, constateert spr. na interrupties van Vrijheidsbonds- leden behalve tusschen den heer Van Gijn en raej. van Dorp, tusschen wie alleen onderscheid van sexe bestaat. (Hilariteit.) Spr. kan zich niet vereenigen, met de actie varu de loonsverlaging, dat fatale proces moet worden ge stuit, die tendenz naar internationale nivelleering door een plotseling inzakken van ons levenspeil, móet worden tegegegaan. De financieele politiek der rogeering wordt ver der aan scherpe critiek onderworpen. De voornaam ste grief is do afwezigheid' van leidende gedachten. De bezuinigingsactie moet niet fiutomatisch worden gevoerd, maar met scherp onderscheid tusschen pro ductieve en improductieve uitgaven. En hierbij valt spr. den heer Dresselhuijs aan, die eenerzijds wijst op het sluitend moeten maken vaaa het budget en anderzijds aandrijft op verhooging der militaire uit gaven. De heer Dresselhuijs poogt dit te ontkennen, maar Mr. Marchant houdt dit staande, aanhalend wat door den heer Dresselhuijs- zooeven nog is betoogd. En juist in die miltaire uitgaven moet het mes diep gezet worden en* spr. bezweert den minister van fi- nantiön. dezen weg te kiezen straffe - anders van ondergang. a Rur. wijst ook nog op het opheffen van het laid- bouwdepartement uit een oogpunt van bezuiniging en hoe nota-bene direct weer is ingevoerd een departe ment van marine. Spr. beveelt de rechterzijde matiging harer eischm aan-tegenstand tegen militairistische invloeden en achterwege laten van vreesaanjaging met het bolsje wisme. Daarna volgden de heer Braat en mej. Groeneweg. De eerste fulmineerde over bezuiniging. De sociale wetten moeten ingetrokken, de Kamerleden moeten minder inkomen hebben, de gages van matrozen verlaagd, het inkomen dor Koningin naar beneden. Dg boeren moeten geholpen. Deze toch hebben in oorlogstijd de groote steden in het leven gehouden en uit dank doe^t' men nu het landlbouwdepartement op. Beter was Arbeid op te heffen dat alleen ver- luieringswetten schiep. De ministers verdienen te veel. En toen de Kamer lachte, riep do heer Braat uit: Ja, ja, daar lachen de heeren met de gele schoe nen om. Zoo ging het nog wat door, en de Kamer lachte, dat was het eenig resultaat. De Kamer werd verdaagd tot Donderdag 1 uur. boter 2.40 a 2.50. 1233 si Kipeïeren f 15 a f, 17. 418 St. eendeieren f 10.50. L MEDF.MBLIK. 8 November 1022. Uien f 1.05 a i 1.20. Bonte f 1.10 a f 1.35* Blauwe f 0.90 a f 1.10, alles per 50 Kg. Bloemkool f 0.41 a f 0.55 per 100 Kg. 4 l WAR MENH ULaEN, 8 November 1922. Roede kool 1 0.40 a f 2.60. Gele iool 1 0.50 a t 0.95. Witte kooi f 0.55 a f 0.80. Uien f 2.20 a f 2.60. Peen f 1.35 a t 1.45. Uitschot roode kool f 0.25 a f 0.55. Aanvoer: 22250 Kg. roode kool, 2200 Kg. geie kool, 89900 Kg witte kool, 5425 Kg. uien. 8650 Kg. neen. NOORDERMARKTBONIX Noord-Scharwoude. 8 .Nov j.922. Grove uien f 3.10 a t 3.40. Drie lingen f 2.10 a f 2.20. Gele nep f 3.40 a f 3.50. Peen f 1.60 a f 1.70. Deenscho witte f0.9Q a f 1.70. Roode kooi f 0.40 a 'fi 2.40. Witte kool f 0.50 o. f .110. Gele kool 0.40 a f 2. olies per 100 Kg. Bloemkool f 9.90 a 19 2o soort 1 5.50, per 100 stuks. Aanvoer 7 Nov.1462 Kg. aardappelen. 2000 Kg. ra- pon, 7768 Kg. drielingen, 6225 Kg. peen. 2^600 Kg. Deen- sche witte, 91400 Kg. roode kool, 57850 Kg. witte kool, 27200 Kg. gele kool, 203 stuks bloemkool. LANGEDIJKER GROENTENVEILING, Br. op L. 8 No> 1922. Bloemkool, le soort lo cerf f 11.50 a f 14.90. Idem, le soort, reuzen 11 a 16.50. Roode kool', .le soort 1.50 a f 2.G0. Idem, 2e soort f 0.40 a f 1.40. Gele kool, le soort 1.30 a f 2.40. Idem, 2e soort f 0.40 a 1.10. Witte kool, le soort f 0.50 a f 1.10. Deensche witte kool, le soort 1 a 3.20. Bravo f 1.90 a 2.30. Red Star 1.60. Rammenas f 2.70. Uien, drie lingen 1.80 a f 1.90. Uien, le soort f 2.40 a £2.80. Losse wortelen 1.50 a f 1.80, alles per 100 Kg. Aanvoer: 4475 st. bloemkool 106400 Kg. roode kool, 70400 Kg. witte kool1, 81600 Kg. gele kooi, '52700 Kg. 'losse wortelen, 12650 Kg. uien, 1175 Kg. aardappelen, 1000 Kg. rammenas. HOORN, 8 November 1922. 70 Varkensvette varkens 0.92 a f 1. Zouters f 0.92. 67 Schapenschapen 1 40 a 48. lammeren f 25 a 138. Handel1 stug ALKMAAR, 8 November 1922. Roode kool 1.30 a f 2.80. Gele kool 1.10 a 12.20 per 100 Kg. Wortelen 3.40 a f 6.10 per 100 bos. Uien I 2.10 a f 4.10. Appelen t 2 o £18. Peren t 3 f 20. Spruiten 15 a 25. Witlof f 24 a 52, alles per 100 Kg. gonnen van het wetsontwerp betreffende het vrou wenkiesrecht. Alle tribunes waren overvuld niet een belangstellend damespubliek. Louis Martin is gis teren de eerste spreker geweest. Deze Senator is een groot voorstander van vrouwenkiesrecht. Wij zullen zeide hij het verstand van de vrouwen zoowel als haar geestkracht noodig hebben, willen wij in staat zijn, den verschrikkelijke!! geesel, die de oorlog is, te overwinnen. Senator Martin bestreed de argumenten van den rapporteur over het wetsontwerp, die een tegenstan der van vrouwenkiesrecht is. De rapporteur, zeide hij, weigert de hand dier vrouwen te wapenen met een stembiljet; vrouwenhanden, schrijft hij in zijn rapport, zijn voor den kus gemaakt. Toen Martin deze opmerking maakte, glimlachte de gehoele Senaat. Ik, vervolgde Martin, deel deze opvatting van den rap porteur voor zoover het particuliere leven betreft; moeten echter, vervolgde hij, de vrouwen buiten de openbare arena blijven? Senator Martin beantwoord de deze vraag ontkennend en leverde vervolgens een warm pleidooi vóór. het vrouwenkiesrecht. Van de houding van de regeering, ten opzichte van het vraagstuk heeft een telegram in het Ochtendblad van de N. R. Ct. reeds gerept. De regeering meent, dat het kiesrecht voor de gemeentelijke verkiezingen uitgebreid zou kunnen worden tot alle vrouwen, die reeds kiezers zijn voor de handelsrechtbanken, ra den van beroep, Kamers van landbouw, enz. Ook aan de oorlogsweduwen zal het kiesrecht gegeven wor den. GEMEENTE CALLANTSOOG. Ingeschreven over de maand October 1922. GeborenGornélia, dochter van Maarten Tkomasz en Jacoba Gutter. OndertrouwdArie Kuit, 23 jaar te Hélder en Jan tje Verver, 23 jaar te Callantsoog. Gehuwd: Petrus Bak.'ier, 25 jaar te Zijpe en Heléna Maria Braam, 25 jaar te Callantsoog. Overleden geene. DONDERDAG, 9 NOV. EVANGELISATIE te: Schagen, nam. 8 uur, Ds. Boeke. Bijbelbespreking. Breezand, nam. 7 uur, de heer Boon. ZONDAG, 12 NOV. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, nam. 7 uur, Ds. van Dijk. Oudosluis, voorm. 10 uur, Ds. Buiskool. Verkiezing van Notabelen. Burgerbrug, 10 uur, Ds. van Dijk, Verkiezing van van Notabelen. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Nijenhuis Ockhuijsen. Oude Niedorp, geen dienst. Veenhuizen, geen dienst. Oterleek. voorm. 10 uur, Ds. Schermerhorn. Callantsoog, goen dienst. Petten, geen dienst. Barsingerhorn, geen dienst, vacatura Dirkshorn, voorm. 10 uur, Ds. Staal. Anna Paulowna, geen dienst. Reerhugowaard, geen dienst. Sint Maarten, voorm. 10 uur, Ds. Tinholt. DOOPSGEZ. GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorin. 10 uur, Ds. v. d. Veen. Nieuwo Niedorp, geen dienst. Stroe, voorm. 10 uur, Ds. Leendertz. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen Nam .halfdrie, Preeklezen. SCHAGEN, 9 November 1922. 6 paarden f 100 a 200. 77 geldekoeien, mag., 125 a 35Ó. 112 idem, vette, f 275 a 530. 10 kalfkoeien £250 a 450. 130 vaarzen 90 a200. graskalVeren f 40 a 150. 17 nuchtere kalveren f 14 a 25. 125 schapen, vette 34 a 60. 176 overhoudors 32 a 37. 8 bokken en geiten f 4 a 13. 3 varkens, mag., f a f 48 idem, vette per Kg f 0.92 a 1.02. 134 biggen f 24 a 32. 43 konij- 9nen F 0.50 a l 3. 226 kippen? 0.50 a 1.75. 117 Kg. Dirkshorn, 7 November '22. Geachte Redactie! Beleefd verzoek ia u eenige ruimte voor het vol gende te willen toestaan. Den 9den October 1920 werd ons een nieuwe wet op het Lager Onderwijs gegeven. Het oordeel over deze wet mag verschillend zijn, zeker is, dat zij be langrijke verbeteringen van ons lager onderwijs in houdt; ik denk hierbij vooral aan de invooring vun het 7e leerjaar en vermindering van het aantal leer lingen per onderwijzer. Evenwel, de wet is nauwelijks twee jaar ln wer king getreden en nog niet eens overal uitgevoerd, of reeds bereiken onze Volksvertegenwoordiging wets ontwerpen tot technische herziening. Doze herzie ning dreigt een belangrijke verslechtering van ons onderwijs te zullen zijn. Op initiatief van de Vereeniging Volksonderwijs hebben verschillende groote corporaties in. het land daarom tot een krachtige, algemeene protestbewe ging besloten. Het Bestur van de afd. Schagen van het N.O.G. heeft gemeend, deze beweging te moeten steunen en heeft daarom een uitnoodiging tot de besturen van verschillende plaatselijke vereenigingeu gericht om Zondag 12 November a.s. te 9H uur, v.m. in da „Posthoorn" te Schagen een samenkomst te hebben, teneinde zoo mogelijk te komen tot de oprichting van een plaatselijk comité van Actie, tegen verslech tering van het onderwijs. Ik meende goed te doen, met deze korto uiteen zetting te plaatsen en alle uitgenoodlgde bestuursle den tot krachtigen steun op te wekken, terwijl ik te vens van deze gelegenheid gebruik maak de besturen van vereen., die mogelijk niet uitgenoodigd zijn, en wel tot ons doel zouden willen meewerken, te verzoeken dit schrijven tevens als een uitnoodiging voor hen te beschouwen. U, M. de Reddank ik voor de verleende plaats ruimte, R. v. d. LAAN, Voorzitter van de Afdeeling Schagen van het N. O. G. DE CRISIS IN HET OOSTEN. De Kemaiistische regecring herhaalt in haar antwoord haar eischen betreffende de ontruiming van Constan- tinopel door de geallieerde troepen, en de terugtrekking der geallieerdo oorlogsschepen, terwijl voorts in de ant woord-nota wordt verklaard, aat hun aanwezigheid niet vereenigbaar is met het Kemaiistische bestuur te Gon- stantinopel. Volgens de jongste ontvangen berichten, hebben de Hooge Commissarissen Gonstantinopel nog niet in staat van beleg verklaard. De toestand is echter nog niet beter geworden, en men verwacht, dat weldra tol deze maat regel' zal worden overgegaan. EEN DRAMA. Een werkman te Bocholt, die van zijn werk ko mend, zijn weekloon op tafel had gelegd, kwam, na dat hij even was weg geweest, tot de ontdekking, dat zijn zoontje het geld in de brandende kachel had gestopt. Radeloos over dit verlies, nam hij in oen eerste opwelling van drift het kind meo naar buiten en hakte het met een bijl de twee handjes af. Op het gejammer van het kind, kwam de moeder, die in de keuken het tweede kindje waschte, buiten en schrok zoodanig van het geen zij zag, dat zij door een beroerte werd getroffen en gedood. Ten slotte moest de man nog ontdekken, dat het kind, dat door de moeder in de keuken was achter gelaten, intusschen in de waschtobhe was verdron ken. VERKIEZINGEN IN AMERIKA Gisteren hebben de verkiezingen plaats gebald voor het Huis van Afgevaardigden en den Senaat en 32 staatsgouverneurs en nog verschillende andere plaat selijke ambten. bit is over de heele linie een overwinning gewor den voor de Democraten, al is deze overwinning niet groot genoeg om het overwicht der Republikeinen in de beide Huizen te breken. Tot nu toe 'hebben de Republikeinen nog geen enkelen zetel veroverd op Demo<yatische leden van het Huis van Afgevaardig den. De Democraten echter wonnen al 28 zetels. Om het overwicht in het Huis te veroveren, zouden -de Democraten echter 80 zetels moeten winnen. Alle vrouwen werden verslagen. Later: Het resultaat der verkiezingen voor het congres toont aan, dat de democraten in het Huis van Af gevaardigden ©en meerderheid van ongeveer negen stemmen zullen krijgen, terwijl de republikeinen tot dusver over een meerderheid van meer dan honderd vijftig stemmen beschikten Het nieuwe Huis van Afgevaardigden bestaat uit 219 democraten, 214 repu blikeinen, een socialist en een onafhankelijke. De meerderheid in den Senaat blijft republikeinsch doch zij is met twaalf a veertien stemmen vermin derd. De democraten beschouwen den uitslag der ver kiezingen als een teeken, dat Harding, indien hij zich opnieuw candidaat voor het presidentschap mocht stellen, niet gekozen zal worden. De neder laag der republikeinen wordt toegeschreven aan de nieuwe tariofwotten, doch ook de drankwet heeft een groote rol gespeeld. VROUWENKIESRECHT IN FRANKRIJK. Onder groote belangstelling van de zijde der vrou wen, is gisteren in den Senaat de behandeling be- De correspondent der N. R. Ct. te Parijs meldt over de Senaatsvergadering van gisteren nog bet volgende: De eerste vergadering, door "den Senaat aan hot wetsontwerp tot invoering van vrouwenkiesrecht ge wijd, heeft niets bizonders opgeleverd. Nooit trok een Senaatsvergadering zooveel publiek, vooral dames. Twee voorstanders van dat recht hébben het woord gevoerd. De Kamer heeft zich al tweemaal ten gunste duarvan uitgesproken. In den ministerraad is de meerderheid tegen vrouwenkiesrecht. Zondag hebben kiesrechtvrouwen hier rustig be toogd. Viviani, thans Senator, is een warm voor stander van dat recht. DE MIJNRAMP TE SPANGLER (V. ST.). Uit Spangier, 7 November. In den loop van 't red dingswerk in de kolenmijn alhier, zijn 63 lijken ge borgen. Voorts zijn 33 menschcn levend uit de mijn bovengebracht. .len vreest, dat geen verdere perso nen zullen kunnen worden gered. Blijkt dat werke lijk zoo t,e zijn, dan zou de totals doodenlijtjt op 86 m'ooten worden gesteld. De rodiiors hadden in do mijn inderhaast opgeworpen afsiuitmuren aangetrof fen om het voortdringen van de verstikkende gas sen te stuiten, opdat de door de ontploffing over vallenen zich zouden kunnen redden. EEN ZEPPELIN VOOR DE V. ST. Uit Friodrichshafen, 8 November. Alhier is een Zeppelin op stapel gezet bestemd voor de Ver. Sta- teu. Het luchtschip zal pas na overtocht naar de Unie door de Amerikaansche autoriteiten worden aanvaard. De -duur dier reis worrdt geraamd op"70 uur met inbegrip van een oponthoud in Spanje om brandstof in te nemen. BOMONTPLOFFING ZE PORTUGAL. Uit Lisabon, 7 Nov. - In de stad zijn gisteravond bommen ontploft. Deze ontploffing houdt verband met de bewoging der Octobr laten. Het schijnt, dat de regeering meester van den toestand is. EEN DOKTER VERVOLGD WEGENS POGING TOT •ZELFMOORD. In Engeland is, naar men weet, poging tot zelf moord een strafbaar feit. Voor den politierechter heeft zich wegens dit misdrijf te verantwoorden ge had een 63-jarige geneesheer, dr. Hartzhorne. Hij had dozen zomer een verklaring van overlijden tenge volge van harteandoening afgegeven betreffende oen 64-jarige weduwe, doch de betrokken lijkschou wer had onlangs termen gevonden om het lijk te doen opgraven. Den nacht vóór de lijkschouwing .had de dokter gepoogd zich in een hotel mot tablet ten sulphonal te vergiftigen. I)e zaak werd naar de rechtbank verwezen. GESNAPT. Naar de B. Z. ara Mittag meldt, werden te Berlijn (West) herhaaldelijk klachten ontvangen over het niet ontvangen van brieven, meestal met kleine geldzendingen uit hot buitenland. Gisteren is een hooidpostconducteur bij het naar huis g«.an aange houden en hoeft men op hem 30 brieven uit hot bui tenland: gevoDden. Bij een huiszoeking kwam 600.000 mark in buitenlandsch en Duitsch geld voor den dag. De conducteur zakto bij zijn aanhouding ineen en kreeg zoo'n zenuwschok, dat hij nog niet verhoord is kunnen worden. WERKLOOSHEID IN ST. PETERSBURG. De werkloosheid te St. -Petersburg neemt de laat ste maanden nog steeds toe, schrenft de Ekonomits- jeskaja Sjisn. Op 1 Juli waren op do St. Petersburg- scho arbeidsbeurs 37.783 werkloozen ingeschreven welk aantal op 1 Septomber gestegen was tot waaronder zeer vol© vakarbeiders. In het tijdvak van 26 Juni tot 15 October heeft men slechts aan 5472 werkloozen en 1360 gedemoblliseer- den steun kunnen verleenen, d»i. aan 5 pet. van het totaal der ingeschreven werkloozen. Do door de ge meente ter uitvoering gegeven werken brachten geen noemenswaardige verbetering in den toestand. EEN GEVAARLIJKE ONDERNEMING. 550 tons ammunitie gesloopt. Een merkwaardig werk, getuigend van grooten durf en ondernemingsgeest, is door zekeren Pickett uitgevoerd. Pickett is slechts 36 jaar oud. Zonder mode-deel nemers kocht hij togen een bodrag van 2.050.000 pond sterling tien van de grootsto munitie-depots in Frank rijk, weyko het eigendom waren van de Engelsche, Fransche en Belgische regeeringen. Vijfhonderd vijf tig tons ammunitie, bestaande uit gasgranaten en kleinwapen-munitie, werden door hem „gesloopt". Voor -dit werk had hij in korten tijd 10.000 men- schen aangenomen, waaronder 800 vrouwen. Het wa ren Arabieren, Morakkanen, Franschen, Engelschen, Algerijnen, Polen, Portugeezen en zelfs Abessyniërs. Het waren allen ongeschoolde arbeiders, Tien er van werden gedood en dertig gewond, hetgeen het wordt er laconiek bijgemeld geen groot totaal is voor een werk, waarbij 40 millioen granaten, duizen den tons gasbommen en een ontelbaar aantal kleine kogels door menschenhanden moesten gaan. Allo voorzorgen werden bij het gevaarlijke werk in acht genomen, maar desondanks was er toch al tijd kans op een ontploffing. Staal, messing, kope ren lood waren de metalen, die door den ondernemer voor den verkoop bestemd werden. Uit de explotiestoffen werd o.a. ammonium- iiitraat vrijgemaakt. Sommige der Engelsche granaten dateerden van het jaar 1884. Anderen waren weer van de meest moderne constructie, zooals de 4J4 duims anti-vlieg tuig-granaten, bestemd voor machines, die 25.000 voet hoog vlogen. De grootste moeilijkheden had men met het gas, dat door zijn vluchtigheid zich makkelijk kon ver spreiden en ongelukken veroorzaken. De granaten werden onschadelijk gemaakt door een behandeling met kokend water, waardoor de ont- ploffingsstoffen tot een soort vloeibare lak geredu ceerd werden, die uit do granaten werd weggospoeld. Kolonel Kostevitch, een Russisch expert op het ge bied van ontploffingsmiddelen, had de technische leiding. Het was verbazingwekkend, hoe onverschillig de werklieden met het gevaarlijk tuig omgingen. De twee millioen, door Pickett voor de munitie be taald, zijn den belastingbetalers indirect ten goede gekomen, want zoo hij den voorraad niet gekocht had, zou deze in zee geworpen zijn. Msb. GEEN GEHUWDE ONDERWIJZERS. In verband met de mogelijkheid,'dat de commissie voor opvoeding uit den gemeenteraad van het graaf schap Londen de regeling zal treffen, om alle vrou welijke onderwijzeressen bij hun huwelijk ontslag te geven, heeft dit feit in de onderwijzer© ssenwereld rroot. beroering verwekt. Velen verhaasten de huwe- 'ijksplannen, in de hoop, dat de verordening niet van terugworkende kracht zal worden. Er zijn momenteel reeds 3800 gehuwde onderwijze ressen aan de gemeentescholen werkzaam. Gedu rende het week-end zijn verscheidene jonge onder wijzers gehuwd, verscheidene maanden, eerder dan zij voornomens waren geweest. DE SCHRIK VAN BERLIJN. Willy Opitz, een der beruchtste inbrekers van Ber lijn is nu door de crimineel© politie voor goed on schadelijk gemaakt. Hij hooft Zaterdagavond in een gevecht met de politie zulke zware verwondingen be komen, dat hij kort na zijn arrestatie Is overleden. Opitz had niet minder dan vier moorden en talrij ke roofovervallen en inbraken op zijn geweten. Hii 5lrjg met onmeedoogende ruwheid te werk en schoot ©der, die hem in den weg kwam, onmiddellijk neer. Een half jaar geleden werd hiji gearresteerd en naar de strafgevangenis Tegel overgebracht. Al spoedig echter gelukte het hem uit te breken. Plotseling dook Opitz weer in Berlijn op, waar hij zeer veel vertoefde in een lokaal aan de Rigaerstras- se. Na een zorgvuldige voorbereiding heeft de crimi- neele politie hem weten te omsingelen. Zoodra eenige- politieagenten het lokaal binnentraden, verdween Opitz door een achteruitgang. Maar alles was afge zet. Toen trok Opitz twee pistolen en vuurde eenige schoten af, dié evenwel misten. Ook de politie-man- nen maakten nu van hun vuurwapenen gebruik en schoten Opitz neer. Dan namen zij den zwaar ge kwetste op en brachten hem naar ©en ziekenhuis. Hij werd onmiddellijk geopereerd doch het was reeds te laat. Geheel openlijk had Opitz een nieuwe inbraak op touw gezet. Hij moet de laatste we?k verschillende malen met zijn helpers de omgeving van Berlijn hebben afgereden. Hij had ook een chauffeur over gehaald om zijn auto ter beschikking van Opitz te stellen, zoodat men sterk vermoodt, dat hij ook de aanvoerder van de groote automobielrooversbende is. In het bijzonder zal zijn vlucht uit de gevangenis te Tegel onderzocht worden. Het staat vast, dat voor Opitz een vijl naar binnen is gesmokkeld, waarmede hij tralies heeft kunnen doorvijlen. SCHEPEN ZONDER ZEIL EN ZONDER BRAND STOF. Op de Seine bij Parijs zijn Zaterdagmiddag proe ven genomen met een schip, dat door middel van een luehtschroef wordt voortbewogen. Het schip is gecoustrueerd door den Franschen geleerde Constan- tijn en de technici Joissel en Daloy. Op de proefvaart werd het besturd, door den vroegeren minister Bre ton. Op het schip staat een mast, een heel hooge mast zelfs, maar een mast van een absoluut ande ren vorm dan gewone masten. Het is een ijzeren gevaarte, dat een turbine omsluit en bekroond is met een schroef,* welke veel overeenkomst vertoont met een vliegtuigschroef. Het geringste zuchtje brengt deze schroef in bqweging en deze beweging wordt via de turbine overgebracht op een voor aan het schip gemonteerde schroef, die het door het wa ter doet bewegen. De proeven zijn zeer goed geslaagd al was de snelheid., welke werd bereikt niet zoo groot, als men had verwacht, daar het schip slechts bij een windsterkte van 7 meter per seconde een snelheid bereikte, van 2 meter per seconde. De uit vinders j eenden echter in de toekomst ook dit be zwaar wol'te zullen ovenvinnen. In ieder geval is de uitvinding op zichzelf reeds belangrijk te noemen. DK NIEUWE FRANSCHE RIJNREEDERIJEN. Men schrijft uit West-Duitschlönd aan de N. R. Ct. Nu ingevolge het verdrag van Versailles tusschen de 400.000—500.000 ton schccpsruimte van de Duitsche fijjnvloot aan de Franschen moest worden uitgeleverd, zou men meenen, dat de 5 groote Fransche Rijnreede- rijen, die met deze reusachtige vloot te Straatsburg zijn opgericht, een groote rol in de Rijnschcepvaart zouden spelen en dat ze in den loop der jaren ook een gedeelte van de tot nu toe door de Duitsche reederijen behan delde 'transporten zouden veroveren. Tot nu toe schijnt dat echter nog niet gelukt te zijn. Ik had dezer dagen juist over dit onderwerp een zeer belangwekkend onder houd met een specialiteit op dit gebied, iemand die zoowel in de Duitsche als in de Fransche Rijnscheep- vaartkringen goed georiënteerd is. Hij meende, dat de Franschen voorioopig wel niet veel meer te veroveren zullen krijgen don dc steen kolen, die het Roergebied op grond van het verdrag van Spa aan de Entente moet leveren. Wel hebben van Franschen kant agenten beproefd, in de Duitsche zaken binnen te dringen, maar tot nu toe zonder groot succes. Volgens mijn zogsman waren de voornaamste oor zaken hiervan dat de Duitsche reederjjen door het bouwen vau nieuwe schepen er tamelijk wei in geslaagd waren, de op den Rijn na do afscheiding van Elzas- Lotharingen overblijvende transporten, zonder hulp der franschen te kunnen vervoeren. En dan even eens een bélangrijke factor ontbreekt den Franschen ».625^hct contact met de Duitschers. De leiding der Fran sche ondernemingen is natuurlijk in Fransche handen; de Duitschers, tfie op scheepvaartgebied thuis waren, heeft men uit StraatsDurg verwijderd, de goede Duit sche krachten behouden de Duitsche Rijnreederijen zcli Men kan hier hooren vertellen, dat Fransche agenten, die probeerden om voor hun reederijen trans- r.en af te sluiten, in 't gejheeii trubt geneigd waren, in wensdien van hun tegenpartij' te treden en zells geëischt hebben, dat de onderhandelingen in 't Fransch gevoerd zouden worden. Dat er op deze manier geen zaken tot stand kunnen komen, ligt voor de hand. De naaste toekomst voor de Rijnscheepvaart ziet men algemeen tamelijk pessimistisch tegemoet. Op tien Bo- ven-Rijn niet zoo zeer als wel voornamelijk naar Rot terdam. De scheepvaart naar den Boven-Rijn leeft voor namelijk vau de stcenkolentransporten tusschen het Roergebied en Zuid-Dultschland. Er is geen reden om (aan te nemen, dat deze transporten voorioopig geringer zullen worden. Wel bestaat er een zeker niet denkbeeldig stakingsgevaar, maar een staking van 'de steenkolen- productie kan men zich hier moeilijk als van langen auur voorstellen. Een ogelij'kc staking zou voor de Riinschecpvaart een korte onderbreking beteekenen. Veel bedenkelijker echter, zoowel' in zijn oorzaken als ook in zijn gevolgen, is de toestand op den Rijn tus schen hier en Rotterdam. De reusachtige daliqg van de mark, die hier niet in een daling van 0.08 tot 0.04 Nederlandsche cent. maar in een stijging van de mark- waarde voor den aollar van 3000 op 6000 (sedert zelfs tot meer dan 8400. Red.) tot uitdrukkii^ komt, is oorzaak, dat Duitschland voorioopig niet meer kan koopen. Buitenlandsche ertsen en Engelsche koien, die dezen zomer het verkeer tusschen Rotterdamen het Roergebied zoo levendig hielden, dat de oppervlakkige toeschouwer aan een herleving van vroegere toestanden kon gaan denken, zullen binilen korten tijd weer totaal van den Rijn verdwijnen. Wat nu nog hierheen komt wordt op grond van vroeger gesloten contracten, die thans afgewikkeld wor den, geleverd. Nu reeds is er veel scheepsruimte naar Nederland buiten dienst. Men hoort hier droevige cijfers noemen, van opgelegde sleepbooten in den dienst Rotterdam—Ruhrort. Wordt nu het vervoer nog geringer, dan ziet de toekomst er voor den aanstaanden winter alles behalve roos kleurig uit De scheepvaart op den Boven-Rijn is "er ook 'daarom nu weer beter aan toe, omdat door de laatste maandelijk- sche en halfmaandelijksche verhoogingen van de spoor- wegvrachtén, met 50 en 100 pet., net vervoer per Rijn schip weer goedkooper is geworden dan per wagon. Alles is hier zoo in beweging, dat deze verhouding van Jmaand tot maand verandert. In October was de spoor.- wegvracht voor steenkolen per 10 ton van de Roermij- nen naar Mannheim ongeveer 25.000 mark. Begin Oc tober kon per schip nog onder 20.000 mark bevracht worden, terwijl' einae October wagon en scheepsvracht weer ongeveer gelijk waren. In November is de wagon vracht weer tot 38.000 mark gestegen, terwijl de ver vrachting over den Rijn van de mijn af tot vrij in den wagon in Mannheim officieel1 door het „Reichskoülen- verband" op 33.900 mark is bepaald.

Schager Courant | 1922 | | pagina 3